Aktuality měsíců července a srpna 2009
- Na Masarykově okruhu se v neděli 21. 6. 2009 konalo MS cestovních vozů. Pro návoz zájemců byla v provozu příležitostná autobusová linka a-400 s trasou Mendlovo náměstí – Kohoutovice, hájenka – Troubsko , Veselka – Popůvky, Vintrovna – Automotodrom, Start. Doprava na lince byla zdarma. Linka byla v provozu i při Mistrovství světa Superbiků o víkendu 25. a 26. 7. 2009.
- Rekonstrukce komunikace I/52 v úseku mezi Brnem a Rajhradem si ve své další etapě vyžádala vyloučení tramvajové dopravy na trati do Modřic – opravovaly se mostní a kolejové objekty. Provoz tramvají zde byl vyloučen od 27. 6. do 28. 8. 2009, a to v úseku Ústřední hřbitov – Modřice. Tramvajová linka d-2 jezdila pouze v úseku Židenice, Stará osada – Ústřední hřbitov, smyčka. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x2 v úseku Ústřední hřbitov (zastávka u hlavní brány) – Modřice, smyčka, autobusy jezdily po obslužné komunikaci a obsluhovaly tak zastávky náhradní dopravy.
- Vzhledem k výměně kolejí a dalším opravám tramvajové tratě (mimo jiné také výhybky pod krematoriem) byla o víkendu 27.–28. 6. 2009 vyloučena tramvajová doprava Nové sady – Starý Lískovec a Celní – Starý Lískovec. Tramvajová linka d-5 jezdila po dobu výluky velkou smyčkou přes centrum (Rooseveltovou přes hlavní nádraží a Masarykovou), linka d-7 jezdila pouze v úseku Šilingrovo náměstí – Celní a odklonem do smyčky Ústřední hřbitov a linka d-8 pouze v úseku Líšeň, Mifkova – Hlavní nádraží – Nové sady. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x8 s trasou Hlavní nádraží – Vojtova – Celní – Starý Lískovec. Pro autobusy platily zastávky náhradní dopravy na komunikacích mimo tramvajovou trať.
- Od 27. 6. 2009 se přes Bosonohy jezdí opět jinak. Práce na rekonstrukci kanalizace a komunikací na ulici Pražské si zase vyžádaly změnu organizace dopravy. Tento stav by měl trvat do října 2009. Autobusová linka a-69 (96) jsou nyní ukončeny v zastávce »Skalní« a zcela vynechávají zastávky »Pražská«, »Hoštická« a »Bosonohy«. Byla zavedena náhradní autobusová linka a-x69 s trasou Starý Lískovec, Labská – Vltavská – Osový – Kosmonautů – Svah – Čermákova – Točná – Hoštická – Bosonohy, smyčka. Regionální autobusové linky a-401 a 402 jsou vedeny z Labské přes Osovou, Ostopovice a Troubsko do Bosonoh (zastávka »Hoštická«) a dále po svých trasách. Zároveň byl od tohoto data na budovaném kruhovém objezdu na Veselce umožněn průjezd ve směru Bosonohy – Popůvky a z toho důvodu byl zrušen odklon linky a-401 přes Troubsko. Vybrané spoje linky a-401 (označené jako a-401EX) jezdí do Ostrovačic po dálnici.
- Z důvodu opravy havárie kanalizace na ulici Preslově došlo ve dnech 29. 6. – 17. 7. 2009 k náhradě trolejbusů linky t-38 autobusy. Autobusy jezdily objízdnou trasou: ve směru na Preslovu ulicemi Barvičovou a Bohuslava Martinů, do města se jezdilo ulicemi Kalvodovou, Hroznovou, Neumannovou a Lipovou.
- Vzhledem k pokračujícím pracím na vozovkách (oprava povrchu vozovek, oprava mostů) v rámci rekonstrukce silnice I/52 Brno–Rajhrad došlo ve dnech 4.–6. 7. 2009 k dalšímu omezení – nebylo totiž možné odbočení autobusů z ulice Heršpické vlevo do Jihlavské. Z tohoto důvodu jezdila autobusová linka a-50 od zastávky »Bohunická« odklonem přímo k Ústřednímu hřbitovu. Výstupní zastávka byla přeložena před křižovatku Vídeňská – Londýnské náměstí, tj. na opačnou stranu komunikace. Na rovněž opravovaném mostě u křižovatky Heršpická – Poříčí došlo k dokončení první poloviny oprav a převedení dopravy na opravené části vozovky. Celá rekonstrukce mostu má být hotova v listopadu, po něm budou pokračovat opravy dalších mostů a částí silnice. Vše má skončit na podzim příštího roku.
- Prodlouženého prvního červencového víkendu bylo rovněž využito k výměně kolejnic a k opravě tramvajové tratě v Bystrci. Ve dnech 4.–6. 7. 2009 byla přerušena tramvajová doprava v úseku Vozovna Komín – Bystrc, Ečerova. Linky d-1 a 3 byly ukončeny v Komíně. Náhradní doprava do Bystrce byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x1 s trasou Vozovna Komín – Podlesí – Zoologická zahrada – Rakovecká – Bystrc, Ečerova. Autobusy náhradní dopravy zastavovaly na zastávkách náhradní dopravy.
- V sobotu 27. 6. 2009 se v Bystrci konal Den otevřených dveří v provozovně lodní dopravy. Z důvodu velmi snížené hladiny Brněnské přehrady je letos lodní doprava mimo provoz a všechny lodě jsou na suchu. Návštěvníci střediska lodní dopravy si mohli prohlédnout tři lodě, které jsou ve venkovních prostorách (lodě BRNO, PIONÝR a PRAHA), a uvnitř pak lodě DALLAS a VEVEŘÍ a některé části lodí jako lodní motor, dvouramenná kotva a lodní vrtule. Loď BRATISLAVA je v zadní hale a k té se návštěvníci nedostali. V hale byl vystaven i model lodi BRNO. Z areálu lodní dopravy bylo také možné shlédnout staveniště opěrné zdi, která se staví od místa bývalých nástupních můstků č. 1 a 2 k bývalému tzv. technickému můstku až k lodním výtahům. Celkové náklady na stavbu zdi jsou 5 milionů korun. Následně – během několika let – by mohlo v získaném prostoru vzniknout nové zázemí pro cestující. Hladina přehrady již dosáhla téměř svého minima – prakticky celá Rakovecká zátoka je již nasuchu. Koleje od velkého lodního výtahu mizí v bahně a není zřejmé, jestli je jejich konec již nad vodou či nikoliv. Na levém břehu přehrady mezi Sokolským koupalištěm a hrází jsou patrné základy mnoha stavení, které byly před sedmdesáti lety zatopeny.
- Velmi vydatné bouřky v červnu a červenci způsobily vedle dalších problémů i několikeré zatopení nádražního viaduktu, které přerušilo tramvajovou i trolejbusovou dopravu do ulice Křenové. Výše uvedené deště (hlavně 14. a 15. 7. 2009) způsobily také podstatné zvýšení průtoku vody v řece Svratce. Hladina přehrady během následujícího dne po dešti stoupla o více než pět metrů, a dostala se tak na úroveň vodní hladiny v zimě (v neděli 19. 7. byla odhadem na kótě 225 m n.m. – tj. oproti předchozí neděli o 6 m více). Mnoho nechybělo a základy nové opěrné zdi, budované někde na kótě 227 se mohly ocitnout pod vodou. Po 14 dní trvajícím intenzivním odpouštění vody se hladina přehrady opět dostala na požadovanou minimální hladinu (–10 m tj. na kótu 219 m n.m.). Zatím se s vlastním čištěním přehrady vůbec nezačalo, např. výběrové řízení na dodavatele tzv. aeračních věží stále probíhá (konkurzu se zúčastnily dvě firmy, ta která prohrála se odvolala, takže hrozí opakování výběrového řízení).
- První nové plavidlo pro brněnskou přehradu se již údajně vyrábí v Hlavičníku u Týnce nad Labem. Pracovně má nová loď název PIONÝR II (má totiž nahradit původní loď PIONÝR, která je sice stále kompletní ale s jejímž provozem se již nepočítá). Elektrický pohon brněnských lodí bude zachován i u nové generace plavidel. Nová loď má přijít DPMB na 15 milionů korun – délka lodi má být kolem 25 metrů. Nové plavidlo by mělo být do Brna dopraveno v dubnu 2010. Následně v letech 2011 a 2012 by měly být spuštěny na hladinu vždy dvě nové lodě. Poslední lodě staré stavby by tak hladinu Brněnské přehrady brázdily naposled na podzim roku 2011.
- Vzhledem k výstavbě teplovodu na ulici Technické poblíž budovy VUT byly od 1. 7. do 28. 8. 2009 vždy v pracovních dnech přes den odkloněny autobusy linky a-53 na souběžnou komunikaci přilehlou k ulici Hradecké.
- V sobotu 27. 6. 2009 bylo u příležitosti 170. výročí železnice z Břeclavi (Vídně) do Brna vypraveno pendolino z Brna do Vídně a zpět (680.004). Ještě před ním odjížděl do Lednice namísto tradičního motoráčku historický vlak tažený parní lokomotivou 475.101. Při této příležitosti nelze než nevzpomenout na 150. výročí před dvaceti lety. Tehdy si téměř všechny parní lokomotivy z celé republiky daly měsíční sraz v Brně. Výstava lokomotiv se konala na brněnském výstavišti, lokomotivy v provozu bylo možné vidět na kavalkádách konaných v prostoru stanice Horní Heršpice vždy o víkendech. Zvláštními vlaky tažené parními lokomotivami se Bylo možné svézt okolo celého Brna – do Ivančic, Břeclavi, Slavkova či Blanska. Budova hlavního nádraží byla tehdy opravena – nyní je opět zahalena lešením a je přislíbeno oživení nádraží. Na lešení se objevily plachty zahalující budovu s potiskem reálnou fotografií budovy, takže na plachtě je vlastně zobrazeno to, co za plachtou vidět není. Zájemci mohou hlasovat, zda dostavět či nedostavět chybějící věž s hodinami, která byla rozbořena při jednom náletů na Brno za II. světové války.
- Z důvodu rekonstrukce silničního nadjezdu nad tramvajovou tratí mezi zastávkami »Kubíčkova« a »Ondrouškova« v Bystrci je 1. 7. až do ukončení prací (předpoklad do 15. 9. 2009) odkloněna autobusová linka a-50 ve směru k ZOO – přímo po Staré dálnici s vynecháním zastávky »Kubíčkova«.
- Prázdniny přinesly i rozsáhlejší výluky na železnici na Brněnsku. Jednak dochází k modernizaci zabezpečovacího zařízení na trati z Brna do Břeclavi a postupuje se od Modřic směrem k Břeclavi – cca každých 14 dní jedna stanice. Některé regionální osobní vlaky od Brna proto od 3. 7. 2009 končí v Modřicích, některé vlaky jsou nahrazeny autobusy již z Brna. Výluky potrvají do začátku září, pak mají pokračovat v jiné podobě až do konce roku. Druhou akcí je výstavba odstavného nádraží v Horních Heršpicích, kde si výstavba podchodu na brněnském zhlaví vyžádala výluku mezi Brnem a Střelicemi ve dnech 7.–21. 7. 2009. Za vlakové linky R4, S4 a S41 byla zavedena náhradní autobusová doprava.
- O víkendu 18. a 19. 7. 2009 jezdily na trolejbusových linkách t-25 a t-26 místo trolejbusů autobusy. Situace se opakovala i o dalším víkendu – 25. a 26. 7. 2009. Příčinou byla oprava vozovek na trase. Zajímavostí bylo vedení dopravy při uzavírce ulice Netroufalky mezi křižovatkou s Jihlavskou a bohunickou nemocnicí. Autobusové linky a-50, a-60, a-69 včetně autobusů na lince t-25 jezdily krátkou objízdnou trasou kolem Moravského zemského archivu a podjezdem pod OC Campus Square. Autobusy se na trolejbusových linkách objevily ještě i následující sobotu 1. 8. 2009.
- O víkendu 25. a 26. 7. 2009 pokračovala oprava kolejových výhybek a křížení v křižovatce Cejl – Vranovská další etapou – neprůjezdnou tentokráte byla část směrem ke Staré osadě. Linka d-2 jezdila pouze v úseku Ústřední hřbitov, smyčka – Tkalcovská a dále odklonem k zastávce »Jugoslávská«, linka d-3 v úseku od Bystrce / Komína pouze po zastávku »Jugoslávská«. V zastávce »Jugoslávská« si vozy vyměňovaly linkové číslo. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x3 s trasou Jugoslávská – Stará osada.
- O prázdninách probíhala rovněž oprava kolejí na Palackého ulici v Králově Poli – mezi zastávkami »Jungmannova« a »Kartouzská« byl zřízen pomocí „kaliforňanů“ jednokolejný úsek.
- V rekonstruovaných ulicích Pekařské a Husově pokračovaly na počátku prázdnin práce v oblasti tramvajových zastávek Šilingrovo náměstí. Na přelomu července a srpna se po několik dnů pohybovaly v ulici Husově a Pekařské montážní vozy DPMB, nad opravenými kolejemi v ulici Husově a v horní části ulice Pekařské se objevila nová trolej. Zpravidla byla nasazena dvojice montážních vozů. V oblasti Šilingrova náměstí probíhaly ještě dokončovací práce.
- Z důvodu rozsáhlé opravy kolejí a výhybek na Mendlově náměstí (u tramvajové smyčky) a z důvodu provedení dokončovacích prací souvisejících s rekonstrukcí částí ulice Pekařské a Husovy došlo od 27. 7. až do 28. 8. 2009 k vyloučení provozu tramvají v úseku Mendlovo náměstí – Šilingrovo náměstí. Linka d-7 byla vedena pouze v úseku Starý Lískovec – Mendlovo náměstí – Výstaviště, hlavní vstup. Výluka se dotkla i vlaků z vozovny Pisárky, které se nemohly režijně otáčet ve smyčce Mendlovo náměstí – proto měly po dobu této výluky svoji výchozí nebo koncovou zastávku v Pisárkách. Pekařská ulice dosud obsluhovaná linkou d-7 byla po dobu této výluky zcela bez obsluhy. Od začátku srpna se začalo s bagrováním podloží, následně s návozem štěrku a od 11. 8. již byly pokládány podkladové panely, na kterých se velmi rychle objevily nové kolejnice. Kolejově bylo Mendlovo náměstí dokončeno kolem 20. 8. a následně proběhlo zadláždění kolejí panely a kostkami. Po ukončení provozu úvraťové konečné »Šilingrovo náměstí« na Pekařské ulici byly odstraněny panely, které tvořily nástupiště. Ve dnech 5.–6. 8. 2009 byla vyjmuta výhybka, která tvořila úvrať.
- V pátek 21. 8. 2009 se v ulici Husově a Pekařské objevily první tramvaje po provedení rekonstrukce. Byly to vozy KT8 evid. č. 1734 a 1732 – byly prováděny profilové a následně jízdní zkoušky. Zkoušelo se míjení vozů v zatáčkách, vysouvání plošin pro invalidní vozíky v zastávkách a mnoho dalších parametrů. Následně se na trať dostaly ještě další typy tramvají.
- Uzavírka ulice Jílkovy v Židenicích byla opět prodloužena, a to nejméně do konce října. Uzavírka ulice trvá od 12. 2. 2008 a termín otevření byl již několikrát výrazně posunut z důvodu komplikací při opravě parovodu. Autobusová linka a-64 jezdí i nadále v úseku Uzavřená – Geislerova oběma směry přímo ulicí Geislerovou.
- Na konec letošního července připadá šedesáté výročí trolejbusové dopravy v Brně – poprvé vyjely trolejbusy typu Škoda 6Tr dne 30. 7. 1949 na lince od hlavního nádraží do Slatiny ke kapličce na Přemyslově náměstí. Zanedlouho byl zahájen provoz ještě na dalších dvou linkách – do Králova Pole na Vodovu a z Komárova do Tuřan. Výročí trolejbusů bylo oslaveno v rámci 140. výročí brněnské MHD – žádná další samostatná akce se nekonala. Po dodání tří nových trolejbusů typu Škoda 25Tr tak nyní dosáhl vozový stav trolejbusů 152 vozidel. K dispozici je 25 článkových trolejbusů a 127 sólo trolejbusů. Vozy jsou umístěny ve třech vozovnách (Komín, Husovice, Slatina). Provozováno je 13 řádných linek a 1 linka náhradní dopravy. V pracovní dny se vypravuje 122 vozů a v nepracovní dny 50 vozů. Délka řádných linek je 107 km.
- Mílovými kroky postupuje výstavba mimoúrovňových křižovatek Hradecké ulice s ulicemi Žabovřeskou a Královopolskou – zde byly dne 1. 7. 2009 zprovozněny provizorní mosty přes Královopolskou. Mosty jsou v levé polovině vozovky Hradecké ulice (při pohledu od města). Proto musela být upravena světelná signalizace na provizorní křižovatce. V následných týdnech byla vyhloubena polovina (blíže k městu) budoucího profilu pro Královopolskou ulici a zahájeno budování budoucí vozovky. Na křižovatce s Žabovřeskou byly dokončeny hrubé stavby mostu a obloukové rampy. Na blízkém mostu převádějícím Korejskou ulici přes zářez Žabovřeské probíhají dokončovací práce – na přelomu července a srpna se pracovalo na nájezdech na nový dokončený most. Z tohoto důvodu došlo k posunutí zastávky trolejbusů »Náměstí Svornosti« a světelné signalizace pro oba směry jízdy o několik desítek metrů dále od mostu. Trolejbusy stále jezdí po provizorním mostu. Rovněž probíhá výstavba galerie na Žabovřeské ulici (blíže k městu).
- Rekonstrukce mostu nad tramvajovou tratí mezi zastávkami »Kubíčkova« a »Ondrouškova« v Bystrci si vyžádala od 10. do 28. 8. 2009 přerušení tramvajového provozu v úseku Přístaviště – Bystrc, Ečerova. Tramvajové linky d-1 a 3 byly ukončeny ve smyčce Rakovecká. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x1 s trasou Bystrc, Rakovecká – Kubíčkova – Ondrouškova – Bystrc, Ečerova. Nasazeny byly článkové autobusy.
- O prázdninách bylo zahájeno prodlužování nástupiště tramvajové zastávky »Podlesí« pro směr od Bystrce tak, aby zde mohly zastavovat i nejdelší tramvajové soupravy, které vzniknou spojením dvou vozů VarioLF2. S provozem těchto spřažených dvojic se počítá na lince d-1 již od podzimu roku 2009. Z tohoto důvodu byly již dříve upraveny nevyhovující zastávky »Jungmannova« a »Lipová«. V srpnu byla často vidět v ulicích města souprava vzniklá z vozů evid. č. 1099+1100.
- Pro autobusy linek a-44/84 byla v době od 17. do 30. 8. 2009 v obou směrech zrušena zastávka »Bauerova« na Bauerově ulici. Dočasné zrušení zastávky si vynutila rekonstrukce povrchů a napojování komunikace na již dokončovanou novou mimoúrovňovou křižovatku u čtvrté brány brněnského výstaviště.
- V denním tisku byla uveřejněna nepříliš radostná zpráva o možném zrušení tramvajového provozu v Komárově. Pro špatný technický stav hrozilo přerušení tramvajové dopravy v úseku Zvonařka – Komárov celkem nedávno. Trať byla provizorně opravena a zatím se jezdí dál. V roce 2010 však má začít velká oprava komunikace v ulici Dornych a opravená vozovka již nepočítá s tramvajovým tělesem. Oprava Dornychu má trvat dva roky a koleje z Dornychu mají zmizet nejpozději na počátku roku 2011. Náhradou má vzniknout nová tramvajová trať v ulici Plotní, ale ta dosud nemá stavební povolení a i kdyby měla, se stavbou se má začít mnohem později. Největším problémem pro získání stavebního povolení je skutečnost, že podle stávající vyhlášky nemůže stavební úřad vydat povolení v případě, kdy tramvajová trať vede v okolí bytových domů – hluk se měří před domy.
- Další prázdninovou zprávou v denním tisku byla možnost, že za 10 let by mohly tramvaje jezdit až do Bosonoh. Plány na prodloužení tramvajové tratě jsou známy již z minula – u Bosonoh měla dokonce stát tramvajová vozovna a tramvaje měly obsluhovat nové velké sídliště. Ke stavbě bytových domů však nedošlo a plány na stavbu tramvajové tratě kdesi zapadly. Nové plány počítají opět s rozšířením bytové zóny v Bosonohách a jako optimální se jeví prodloužit sem tramvajovou trať ze Starého Lískovce. Zatím se zvažují možné varianty prodloužení tramvajové tratě a také její provedení (buď klasická tramvajová trať s několika zastávkami nebo rychlodráha, která by měla pouze konečnou stanici). Se stavbou tramvaje by se mohlo začít v období kolem roku 2015 a stavba by měla trvat 4 roky. Někdy kolem roku 2020 by mohla být tramvajová trať v provozu. Připomeňme i další uvažované nové tramvajové tratě, které jsou ve hře: prodloužení tramvajové tratě v Bystrci do oblasti Kamechy, prodloužení tramvaje ze Štefánikovy čtvrtě na Lesnou a největší prioritu má v současné době zřejmě krátká tramvajová trať z Osové k bohunické nemocnici do prostoru univerzitního kampusu, ale i zde se mluví o časovém horizontu šesti let. Další možné prodloužení tramvajové tratě je ze Stránské skály do Líšně.
- Z důvodu pokračování výstavby kruhového objezdu na Veselce není možný od 5. 8. 2009 do cca konce října 2009 možný průjezd autobusů z Veselky do obce Troubsko, a to v obou směrech. Uzavírka se dotýká autobusových linek a-402 a 403, které jedou nyní přímo přes Troubsko. K začátku srpna byla ukončena uzavírka silnice od Veselky směrem na Bystrc.
- Ve dnech 14. až 16. 8. 2009 byla doprava návštěvníků MS silničních motocyklů v areálu Masarykova okruhu zajišťována příležitostnou autobusovou linkou a-400 (zdarma), jezdící v trase Mendlovo náměstí – Automotodrom, smyčka Start. Interval na lince byl upravován dle poptávky. Nasazeny byly článkové autobusy včetně nízkopodlažních. Pro návoz návštěvníků z kempů Ostrovačice a Žebětín k závodišti byly v provozu dvě zvláštní linky autobusů s označením a-X v trasách Ostrovačice, parkoviště – Ostrovačice, kemp – Hájenka Na Šípu – Automotodrom, Start a Žebětín, parkoviště – Žebětín, nad parkovištěm – Žebětín, kemp – Tribuna D – Automotodrom, tribuny A, B. Pro odvoz návštěvníků po skončení závodu z důvodu uzavření komunikací nebyly kyvadlové linky a-X k dispozici. Vzhledem k optimálnímu počasí nebyla letos potřeba linka P.
- V Horních Heršpicích se rýsuje dokončení podjezdu pod železnicí na ulici Sokolově (resp. Bohunické). K 22. 7. 2009 byl zprovozněn definitivní chodník pro pěší, koncem září by měl být podjezd zprovozněn pro veškerou dopravu. V budoucnu by tudy měla být vedena autobusová linka a-50 do Komárova.
- O prázdninách byla v Brně zprovozněna nově světelná signalizace na dvou křižovatkách – Zábrdovické se Šámalovou v Židenicích a Jedovnické s Žarošickou mezi Líšní a Vinohrady.
- V první půli srpna byly vykáceny veškeré stromy lemující vozovku (tedy i trolejbusovou trať) mezi Slatinou a Šlapanicemi.
- Nový justiční areál v Brně na Heršpické ulici (u řeky Svratky) otevřela v úterý 14. 7. 2009 ministryně spravedlnosti a zástupci dalších institucí. Dvě budovy využijí čtyři instituce – Městský soud v Brně, Okresní soud Brno–venkov, brněnské městské státní zastupitelství a okresní státní zastupitelství Brno–venkov.
- V srpnu byly na bývalém fotbalovém stadiónu za Lužánkami demontovány mohutné osvětlovací stožáry z důvodu jejich pokročilé koroze. To je však asi jediné, co se ve směru jeho rekonstrukce (či novostavby) děje.
- V červenci byl zbourán pavlačový dům na Kopečné ulici č. 9. Za zmínku jistě stojí, že na prostranství u domu fungovával vždy brzo ráno nefalšovaný bleší trh, přesunutý sem před lety z Římského náměstí. V místě zbořené stavby vznikne moderní pavlačový dům s více než čtyřiceti byty a dalšími kancelářemi.
- V poslední době se v denním tisku poměrně často píše o plánované železniční rychlodráze mezi současným a odsunutým nádražím v Brně. Cena rychlodráhy byla odhadnuta na 3 miliardy korun. Rychlodráha jednak umožňuje zachovat provoz na starém nádraží, jednak zlepšuje dostupnost centra Brna z nádraží v nové poloze. Poněvadž je však rychlodráha stále ve stadiu úvah, může pozdržet celý chystaný přesun železničního uzlu.
Novinky ve vozovém parku
- Počet provozních tramvají Škoda 13T dosáhl již před prázdninami čísla 15, a tak se tyto vozy pravidelně začaly objevovat také na dalších linkách. O víkendech se několik vozů objevuje na lince d-1, výprava na linky d-3, d-9, d-12 a d-13 se stala již všední záležitostí. Nově se tyto vozy objevují také na lince d-11 a d-2. Nejvíce tramvají je v pracovní dny vypravováno na d-9, a to někdy až pět vozů. Tramvaj Škoda 13T evid. č. 1916 obdržela jméno Pavlínka, v úterý 7. 7. 2009 do Brna dorazil další vůz tohoto typu – evid. č. 1917.
- V pondělí 17. 8. 2009, přesně v den 140. výročí brněnské tramvajové dopravy (koňka vyjela poprvé 17. 8. 1869) probíhal na náměstí Svobody v podvečerních hodinách křest dvanácti nových tramvají Škoda 13T. Křest se odehrál za účasti představitelů DPMB a města. Vozy evid. č. 1907 až 1918 byly poskládány pěkně za sebou – první uprostřed náměstí a poslední až nad Padowcem na Masarykově ulici. Tramvaje tak vytvořily téměř půl kilometru dlouhý konvoj. Vozy evid. č. 1907 až 1915 svezly své cestující již před tímto aktem, evid. č. 1916 a 1917 byly zařazeny do pravidelného provozu s cestujícími až den po křtu (18. 8. 2009). Další zajímavostí je, že poslední vůz – evid. č. 1918 – byl dodán téhož dne ráno, tj. těsně před křtem. Vůz dostal jméno „Simonka“. Poslední vůz letošní dodávky (1919) byl v době křtu tramvají v Brně ještě ve výrobním závodě. Téhož dne měli zájemci rovněž možnost navštívit dispečink DPMB.
- Tramvajová trojčata nebyla v prázdninovém období provozována, z vlečných vozů byly v provozu dva vleky, a to evid. č. 1303 a 1304 – soupravy s vlekem se objevovaly na linkách d-6 a d-9. Ve spojení Vario+T3 jezdila pouze jedna dvojice vozů na lince d-1. Ostatní vozy Vario byly v sólo provozu na lince d-4. Článkové vozy VarioLF2R.E jezdily nejčastěji na linkách d-2, d-4, d-5, d-6. Od poloviny července se v Brně můžeme svézt další článkovou tramvají tohoto typu – evid. č. 1092II. Provedení vozu je shodné se předchozími tramvajemi. V letošním roce bude následovat ještě vůz evid. č. 1093II, který nyní již koná zkušební jízdy. Tramvaj RT6N1 evid. č. 1801 i o prázdninách jezdila na lince 6, ale méně často. Na zkušební jízdy ovšem v půlce srpna vyjela další znovuzprovozněná tramvaj tohoto typu – evid. č. 1803.
- Od začátku srpna je odstavena další tramvaj T3M – evid. č. 1591, která poslední dny svého provozu sloužila Pisárkám v soupravě s měřícím vozem evid. č. 4123 – tato souprava byla do Pisárek převedena v důsledku dodávky nových tramvají do vozovny Medlánky. S měřící tramvají nyní jezdí vůz evid. č. 1542.
- Tramvaj evid. č. 1589 se stala první tramvají s novým typem klimatizační jednotky – jedná se o zařízení CoolAir A-80 výrobce Janoza CZ. Obdobná jednotka byla následně dosazena ještě na trolejbus evid. č. 3217.
- V červenci byly z plzeňské Škodovky do Brna dovezeny tři nové článkové nízkopodlažní trolejbusy Škoda 25TrBT Irisbus. Dne 15. 7. 2009 dorazil vůz budoucího evid. č. 3616, 16. 7. evid. č. 3615 a konečně 17. 7. evid. č. 3617. Přiděleny byly do provozovny Komín, kde také byly z trailerů složeny. Od pondělí 24. 8. 2009 byly postupně zařazeny do provozu s cestujícími na lince t-26.
- Zvýšení evidenčního stavu článkových trolejbusů na 25 vozů zřejmě umožní nasazení článkového vozidla také na linku t-37 z Mendlova náměstí do Kohoutovic. Až doposud byly článkové vozy pravidelně vypravovány výhradně na linku t-26 (Kamenný vrch – Novolíšeňská), pouze výjimečně na linku t-25 (Starý Lískovec, Osová – Novolíšeňská).
- U článkových trolejbusů Škoda 15Tr byly zahájeny již třetí generální opravy – po třetí GO se do provozu vrátil vůz evid. č. 3503. Životnost vozů by se mohla prodloužit o dalších cca pět let. Následně byl k provedení GO předán další trolejbus – evid. č. 3507. Koncem června byly v Komíně odstaveny trolejbusy 14Tr evid. č. 3195 a 3196.
- Na počátku srpna byla dokončena další GO trolejbusu Škoda 21Tr – vůz evid. č. 3033. Vůz byl stejně jako předchozí vybaven plošinou pro invalidní vozíky. Po generální opravě je rovněž trolejbus 14TrM evid. č. 3275, v husovických dílnách je nyní na GO vůz evid. č. 3273, následovat má evid. č. 3283.
- V úterý dne 30. 6. 2009 bylo přivezeno dalších pět autobusů Citelis 12M – autobusy obdržely evid. č. od 7662 do 7666. Všech pět vozů jako předchozích 4+5 autobusů bylo přiděleno do vozovny Slatina. Dodávka vozů Citelis 12M pokračovala dne 8. 7. 2009 dalšími pěti vozy – evid. č. 7667 až 7671 (autobusy jezdí rovněž ve Slatině). V druhé polovině července do Brna dorazily poslední autobusy z letošní dodávky Citelisů – čtyři kloubové Citelisy 18M, kterým byla přidělena evid. č. 2619–2622 budou vypravovány z vozovny Medlánky.
- Na začátku července byl odeslán na GO do Zlineru autobus Karosa B 931 evid. č. 7441, posléze následovaný vozem evid. č. 7435. Naopak ze Zlína se vrátily opravené vozy nejprve evid. č. 7440, pak 7442.
- V červenci byl odtažen do šrotu již dříve odstavený „kloubák“ B 741 evid. č. 2318. V pravidelném provozu tak zůstává poslední B 741 bez GO – evid. č. 2320. Koncem července byly odstaveny autobusy B 732 evid. č. 7213 a 7293, počátkem srpna následoval vůz evid. č. 7264. Ve čtvrtek 20. 8. 2009 se na sjezdu z dálnice D1 u Starého Lískovce (ve směru od Prahy) konalo velké cvičení záchranářů. Akce se zúčastnily i dva autobusy DPMB, evid. č. 7269 a 7271. Druhý jmenovaný byl na místě při imitované nehodě a následném vyprošťování zraněných poškozen a následně již odtažen do šrotu.
- Od pátku 21. 8. 2009 je do DPMB zapůjčen bílý autobus TEDOM typového označení C12D od třebíčského výrobce. Nízkopodlažní autobus má maximální obsaditelnost 95 osob. Výkon motoru Deutz je 213 kW (EURO IV), vůz má čtyřstupňovou automatickou převodovku Voith. U prostředních dveří je k dispozici manuálně ovládaná plošina. V úterý 25. 8. již vozil cestující na lince 49.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net