Aktuality měsíce května 2009
- Letošní první máj byl v Brně okořeněn průvodem extremistů centrem města. Trasa průvodu byla stanovena z náměstí Svobody ulicí Masarykovou, Benešovou, Rooseveltovou a přes Moravské náměstí zpět na náměstí Svobody. Náměstí Svobody bylo uzavřeno, a to i pro tramvajovou dopravu. Pro tramvaje tak zůstala k dispozici pouze jediná trasa přes ulici Rooseveltovu a Nádražní. Následně byla uzavřena i Nádražní – projíždějící linky byly rozděleny většinou na dvě části s využitím smyček na Nových sadech a Malinovského náměstí – přes střed města museli cestující pěšky nebo autobusy. Tramvajová doprava se vrátila do svých tras až k večeru. Zajímavostí byly úplně vyklizené ulice – např. v ulici Benešově nebylo zaparkováno jediné auto, všude však byli státní i městští policisté včetně těžkooděnců. Kolony policejních aut křižovaly městem a na nebi kroužil nad středem města policejní vrtulník.
- Hned následující den se v ulicích Brna uskutečnily běžecké závody pod souhrnným názvem Brněnské běhy. Pro tramvaje bylo opět uzavřeno náměstí Svobody a tramvaje jezdily po obdobných trasách jako předchozí den. Samotný závod si pak ještě vyžádal krátkodobá omezení v místech, kde trasa běhu křížila trasu MHD – zdržení. Navíc došlo ke změně trasy u okružních autobusových linek a-44/84 – ty byly odkloněny v úseku mezi Mendlovým náměstím a Křídlovickou ulicemi Václavská – Hybešova – Nové sady.
- I nadále pokračuje výstavba VMO v Žabovřeskách a Králově Poli. Ražba tunelů Dobrovského pokračuje podle plánů, finanční krize však má dopad na připravovanou výstavbu křižovatky se svitavskou radiálou u východních portálů tunelů. Stavba měla být zahájena v letošním červnu, začátek však byl odsunut bez konkrétního termínu, letos proběhnou pouze přípravné práce v podobě přeložek inženýrských sítí. Naopak intenzivně probíhá výstavba křižovatky na opačné straně tunelů – na konci května byla ukončena betonáž mostu Hradecké ulice přes křižovatku, byla zahájena výstavba rampy od Žabovřeské ulice na Hradeckou směrem z centra. Neméně horečná je stavební činnost na blízké křižovatce Královopolská – Hradecká. V poslední třetině dubna byl zprovozněn provizorní průjezd křižovatkou po Královopolské ulici – v úseku od křižovatky se Skácelovou až po zastávku »Záhřebská« zůstal v Královopolské ulici k dispozici pouze jeden jízdní pruh pro každý směr. Vlastní křížení s Hradeckou bylo přesunuto na provizorní komunikaci mimo původní polohu blíže k benzínové pumpě, po stejné straně je vedena doprava v navazujících úsecích. Na takto uvolněných částech komunikace Královopolské ulice bylo vzápětí zahájeno bagrování terénu s cílem dosáhnout požadované nivelety.
- Na rekonstruovaných ulicích Pekařské a Husově probíhala po celý květen pokládka kolejí a směrem od Komenského náměstí byl zčásti položen finální živičný povrch. Výhybky a křížení na Husově ulici byly položeny v prvních květnových dnech a k opětovnému kolejovému propojení obou ulic došlo dne 19. 5. 2009. Na Pekařské se v druhé polovině května začala budovat zastávka »Šilingrovo náměstí« za použití oblých obrubníků – obrubníky jsou těsně vedle kolejí. Práce postupují v souladu s původním harmonogramem.
- Na přelomu dubna a května se začaly objevovat jízdenky IDS JMK v novém provedení. Od 1. 4. 2009 platí nový tarif – nové dražší jízdenky se přitom od těch původních odlišovaly pouze minimálně, a to tištěnými údaji o cenách, platnosti atd., kde byl použit jiný font písma. Po měsíci platnosti nového tarifu se však objevilo nové provedení jízdenky (poprvé u jízdenek na 10 minut za 14 Kč a jízdenek univerzálních za 140 Kč). A v čem jsou změny? Zmizela prohnutá žlutá šipka, která byla přes podstatnou část jízdenky – je nahrazena širokou oranžovou šipkou v dolní části jízdenky nad místem pro údaje tištěné oznamovačem jízdenek. Údaje o ceně a platnosti jízdenky se přesunuly z pravé strany na levou. Logo IDS JMK je menší a přesunulo se z levé strany na pravou. Typ jízdenky je vyznačen v oranžovém pruhu hned pod číslem jízdenky. Číslování jízdenek zůstalo zachováno stejným způsobem. Zelenou a oranžovou barvu nového typu jízdenek doplňuje ještě růžová barva. V horní části jízdenky přibylo několik ochranných prvků – např. ornament s raženým prostředkem, čtvereček v levém horním rohu jízdenky.Informace na druhé straně jízdenky jsou stejné jako u předchozího typu.
- V denním tisku bylo publikován záměr postavit novou mimoúrovňovou křižovatku v místech, kde v současné době kříží ulici Vídeňskou ulice Moravanská. Současně by měla tato křižovatka řešit také přechod přes železniční trať Horní Heršpice – Modřice. Nová křižovatka by stála asi 750 milionů Kč. Termín stavby zatím není znám, zatím se připravuje podpis rámcové smlouvy pro přípravu dokumentace a vzhledem k současné finanční situaci se asi nezačne stavět hned zítra.
- Vzhledem k nutným opravám kolejí došlo ve dnech 8.–10. 5. 2009 k přerušení tramvajového provozu v úsecích Hlavní nádraží – Juliánov / Stránská skála / Líšeň, Mifkova. Tramvajová linka d-8 byla v provozu pouze v úseku Starý Lískovec – Hlavní nádraží – odklon do smyčky Zvonařka. Tramvajová linka d-10 včetně historické tramvaje byla po dobu výluky zcela mimo provoz. Linka d-13 byla provozována v trase Technologický park – Hlavní nádraží a odklon do smyčky Zvonařka. Náhradní dopravu zajistila autobusová linka a-x8 s trasou Hlavní nádraží – Líšeň, Jírova, doplněná ještě posilovou linkou a-P78 jezdící v úseku Židenice, nádraží – Líšeň náměstí Karla IV / Mifkova po trase linky a-78 a půlící její interval. Při výluce se opravovalo na více místech – polovina kolejové spojky u zastávky »Masná«, kolejové křížení s posvitavskou dráhou na Křenové a sjížděcí výhybka na výjezdu z Porhajmovy do Táborské. Zajímavostí výlukového provozu bylo nasazení opětovné tramvaje Škoda 13T na linku 8.
- V sobotu 9. 5. 2009 vyjela krátce po poledni na zkušební jízdu souprava parní lokomotivy Caroline s nákladním vlečným vozem, vlekem parní dráhy a vozem koňky. Před soupravou jela tramvaj evid. č. 1523, vůz dispečinku a policista na motorce. Jízda byla neveřejná, souprava projela trasu z vozovny v Medlánkách do centra města (po trase d-1), pokračovala do Obřan – z Obřan zpět do centra a po trase linek d-12/13 k Technickému muzeu a zpět do centra a do vozovny v Medlánkách. Vůz koňky se při této jízdě představil v obnoveném nátěru.
- V dubnu 2009 vyšla informační brožurka s názvem „Zpráva o vývoji IDS JMK“. Z této publikace pouze několik zajímavých údajů: IDS JMK prošel od 1. 1. 2004, kdy byla spuštěna etapa E1 zahrnující Brněnsko, Blanensko a Tišnovsko, dalšími čtyřmi etapami rozšíření (E2 až E5), přičemž některé etapy měly několik podetap (E2A, E2B, E3A, E3B, E3C, E4A, E4B, E5). Zatím k poslednímu rozšíření IDS JMK došlo k 13. 12. 2008, kdy byla zaintegrována oblast Břeclavska, Hodonínska a Veselska. Po posledním rozšíření je počet zón 117, počet dopravců vzrostl na 20 a celkový počet linek (včetně MHD Brno a vlakových linek) dosáhl 289. Služeb IDS JMK již využívá 554 obcí, z nichž na území kraje je 513 – v těchto obcích žije cca 1 milion obyvatel. Síť IDS JMK představuje 2700 zastávek (z nichž asi 600 je v oblasti MHD Brno) a zbytek 2100 ve zbytku kraje. DPMB vypravuje na své linky v pracovní dny 539 vozidel – o sobotách a nedělích 280 vozidel. Na regionální linky vyjíždí v pracovní dny dalších 345 autobusů – o sobotách a nedělích 116 autobusů.
- Oslavy 140.výročí MHD v Brně již klepou na dveře. V pondělí 11. 5. 2009 proběhl na náměstí Svobody u přistaveného historického autobusu křest knihy vydané k tomuto výročí. Kniha samotná je pojata netradičně – zaujme především svou kroužkovou vazbou, také formát knihy je nestandardní (cca 25×25 cm). V knize je cca 50 dvojic záběrů, z nichž jeden je věnován minulosti (jak to kdysi vypadalo) a druhý současnosti, všechny záběry jsou v černobílém provedení. Cena knihy je 299 korun a hned po křtu byla v prodeji na informačním středisku DPMB v Novobranské ulici.
- Od 14. do 31. 5. 2009 se v prostorách obchodního centra Vaňkovka konala výstava ke 140. výročí městské hromadné dopravy v Brně. Celá výstavka měla celkem osm tematicky laděných zastavení (o tramvaji – o autobusu – o kolejnicích – o placení jízdného – o řízení dopravy – o trolejbusu – o trolejovém vedení – o lodích) – ke každému z těchto témat byly na tabulích texty a fotografie. O víkendech v průběhu výstavy byl přistaven vždy jeden historický autobus a jeden historický trolejbus na přístupu do Vaňkovky od ulice Plotní. Byla možnost zakoupení pamětní jízdenky v jízdenkovém automatu za dvě koruny. Uprostřed Vaňkovky byla informační kancelář DPMB, kde bylo mj. možné zakoupit nové i starší publikace.
- V sobotu 16. 5. 2009 odpoledne, jako upoutávka na následující muzejní noc, byla v provozu historická parní tramvajová souprava TMB vedená parní lokomotivou Caroline. Souprava projela třikrát trasu z Malinovského náměstí k Technologickému parku a zpět (bez zastávek na trase). Svezení parní soupravou bylo možné pouze za zvláštní jízdné, které bylo stanoveno pro jeden směr na 150 Kč.
- Jako poutač na Brněnskou muzejní noc byl několik dní předem přistavován na náměstí Svobody historický autobus TMB Brno – ŠM11 (v sobotu přímo na Moravském náměstí). U autobusu mohli zájemci získat informační brožurku vydanou k letošní páté Brněnské muzejní noci. V brožurce byl seznam otevřených institucí i s jejich charakteristikou, jízdní řády zvláštních autobusových linek a několik slevových kuponů do muzeí nebo divadel. První muzejní noc se uskutečnila v roce 2005 a během ní byla možnost navštívit osm muzeí a galerií – při loňské muzejní noci byl počet těchto zařízení téměř dvojnásobný (15). Letošní pátý ročník akce nabídnul již 16 institucí nejen v Brně.
- Během muzejní noci byly v provozu zvláštní autobusové linky
odjíždějící z Moravského náměstí k jednotlivým muzejním expozicím.
Těchto zvláštních autobusových linek bylo v provozu celkem osm – byly
značeny písmeny A, B, C, D, E, F, G a H. Doprava na těchto linkách a vstup
do muzeí byly zdarma. Na některé linky byly řazeny také nízkopodlažní
autobusy, na lince A se objevily historické autobusy ze sbírky TMB. První
odjezdy z Moravského náměstí byly v 18 hodin, poslední autobusy krátce
po půlnoci. Mimořádné linky C a H měly pouze několik odjezdů – jízda
z Moravského náměstí na těchto linkách byla možná pouze s bezplatnou
jízdenkou/místenkou, kterou bylo možné získat v informační kanceláři
DPMB anebo před odjezdem autobusu – toto opatření bylo přijato z důvodu
omezené kapacity obou památníků (mohyla Míru / Předklášteří).
- Linka A Moravské náměstí – Technické muzeum a zpět (interval 10 minut)
- Linka B Moravské náměstí – Bratislavská (Muzeum romské kultury) – Moravské náměstí (interval 30 minut)
- Linka C Moravské náměstí – Mohyla Míru a zpět (interval 60 minut)
- Linka D Moravské náměstí – Rajhrad a zpět (interval 15 minut)
- Linka E Moravské náměstí – Hrad Špilberk a zpět (8 spojů za hodinu)
- Linka F Moravské náměstí – Anthropos a zpět (interval 10 minut)
- Linka G Moravské náměstí – Náměstí Míru – Moravské náměstí (interval 10 minut)
- Linka H Moravské náměstí – Předklášteří a zpět (interval 60 minut)
V souvislosti s konáním muzejní noci byly podle aktuální situace posilovány exponované směry některých nočních autobusových linek, došlo také k prodloužení provozu denních tramvajových linek. V denním tisku bylo konstatováno, že muzejní noci a doprovodných akcí v průběhu dne se zúčastnilo 150.000 lidí. A na závěr: ulice Husova po muzejní noci vypadala docela zajímavě. Probíhá zde rozsáhlá rekonstrukce ulice včetně chodníků, které se dláždí malými dlažebními kostkami. Tyto kostky zde byly uskladněny ve velkých kabelách. V průběhu muzejní noci mnozí její účastníci z těchto kostek poskládali na ulici různé obrazce, výjevy a nápisy.
- Normální hladina Brněnské přehrady je ve výši 229 m n. m. (dříve se podle jiného systému uváděla hodnota 230 – Jadran / Balt). V současné době – květen 2009 (v podstatě od loňského října) je vodní hladina udržována na kótě 224. Další upouštění vodní hladiny o dalších 5 metrů bude zahájeno od 4. 6. 2009 – vodní hladina má klesat cca 30 cm/den a kolem 20. 6. 2009 má být dosaženo hodnoty 219 m n. m. Díky tomu se obnaží až sto třicet hektarů půdy. Příchozím se tak ukáže pohled na dno přehrady, který dle tvrzení historiků za její sedmdesátiletou historii nikdo nezažil. Možná, že spatříme zbytky stavení starých Kníniček. Po upuštění přijde na řadu série opatření proti růstu sinic v přehradě. Kromě už známého vápnění to bude i provzdušňování vody (v přehradě bude umístěno dvacet provzdušňovacích věží, které zde zůstanou i po napuštění). Takto upuštěná vodní hladina má vydržet až do jara 2010, kdy se začne s pozvolným napouštěním tak, aby v dubnu mohla být dosažena normální hladina 229 m n. m. a mohla být po roční přestávce zahájena opět lodní doprava. Snížení vodní hladiny má být kromě hlavního záměru – boje proti sinicím a těžbě usazenin v prostoru Sokolského koupaliště a Rokle – využito také ke stavbě opěrné zdi v bystrckém přístavišti – stavba má být zahájena v průběhu května 2009 a zasypáním části zátoky se má dosáhnout zvětšení nástupního prostoru pro cestující s možností pozdějšího vystavění výpravní budovy s větším pohodlím.
- V průběhu dubna a května 2009 probíhaly, resp. probíhají
následující úpravy zastávek:
- Zastávka »Lipová« – prodlužování zastávky v obou směrech o několik metrů, tak aby zde mohly zastavovat i tramvajová trojčata.
- Zastávka »Kamenný vrch« – ve směru do centra – zpevňování nástupiště
- Zastávka »Výstaviště, hlavní vstup« pro trolejbusy a autobusy v obou směrech – zpevňování nástupiště Zastávka »Jungmannova« ve směru do centra – úprava nástupiště – oblé obrubníky
- Karneval Slavnost masek proběhl v pátek 22. 5. 2009 jako úvodní akce k seriálu akcí v rámci Brno – město uprostřed Evropy (BMUE) – karneval se uskutečnil v centru města na náměstí Svobody za vyloučení tramvajového provozu. První den programu festivalu zábavy BMUE vyvrcholil ohňostrojovým představením odpáleným z Denisových sadů. V době těsně před ohňostrojem a těsně po něm došlo k podstatným úpravám tramvajové dopravy (a autobusové linky a-60), jejichž popis je nad rámec tohoto pojednání. Po skončení ohňostroje došlo k posílení noční dopravy v centru města prodlouženým provozem některých tramvajových linek přibližně do půlnoci a podle potřeby posílením spojení nočních linek řazením dalších autobusů.
- K dalšímu vyloučení provozu tramvají z náměstí Svobody došlo v sobotu 23. 5. 2009, kdy v centru města probíhala akce s názvem Veletržní běh Brnem. Tramvajové linky opět jezdily odklonem jako na prvního máje.
- V sousedství brněnské Nové radnice má v blízké budoucnosti vyrůst osmipatrový parkovací dům pro 400 vozidel. Budova by měla vzniknout vedle historického areálu Zemského sněmu u Panenské ulice, kde sídlí magistrát. Plocha, na které se se stavbou počítá, se dnes využívá částečně jako menší park s parkovištěm. Na střeše objektu má být vybudována kaple, při jejíž stavbě mají být využity fragmenty Královské kaple, která do počátku 20. století stála na sousedním Dominikánském náměstí. Nový parkovací dům má stát i u trolejbusové konečné v Kohoutovicích.
- Vedle vyhlašování dalších nových staveb se nyní ve výstavbě v Brně začínají projevovat i následky stávající finanční krize. Již téměř před rokem byla zastavena výstavba plánované nejvyšší stavby v Brně – Toweru v areálu Spielberk Office Centra na Heršpické ulici u řeky Svratky, pozastavena byla stavba budovy Titanium na Nových sadech. Rovněž bylo oznámeno odložení začátku výstavby nového komplexu budov mezi ulicemi Veveří a Kounicovou na neurčito. Dodnes tak podél Pekárenské ulice straší polozbořené ruiny bývalých vojenských skladišť, jejichž demolice byla započata na podzim loňského roku, ale dělníci místo brzo opustili uprostřed rozdělané práce. Vůbec nebyla zahájena plánovaná výstavba na území bývalých Jaselských kasáren podél Štefánikovy ulice, zdemolovaných již před dvěma lety.
- Na parkoviště v centru Brna jsou postupně instalovány závory – po loňské Veselé ulici nyní následuje parkoviště před hotelem Grand.
- V letech 2006 a 2007 jsme se mohli v Brně svézt turistickým silničním vláčkem. Loni již vláček nevyjel a jak bylo oznámeno, nevyjede ani letos. Podle provozovatelů je málo výdělečný.
- Tradiční zářijová letecká přehlídka CIAF se už letos v Brně na tuřanském letišti neuskuteční. Vedle značné frekvence civilního provozu je důvodem i rozhodnutí Jihomoravského kraje přehlídku finančně nepodporovat.
Novinky ve vozovém parku
- Poslední dubnový den – 30. 4. 2009 – byla do vozovny v Medlánkách dopravena letošní pátá a celkově jedenáctá tramvaj Škoda 13T. Obdržela evid. č. 1911 a jméno Klárka. Další tramvaj budoucího evid. č. 1912 dojela do Medlánek v pondělí 11. 5. 2009, obdržela jméno Lucinka. Ve čtvrtek 14. 5. 2009 byly zařazeny do provozu s cestujícími vozy Škoda 13T evid. č. 1907 a 1908. Tramvaje tohoto typu jsou běžně nasazovány na linky d-3, d-12, d-13 – občas na d-9 a o víkendech občas na d-1. Maruška, vůz evid. č. 1913, byl v Medlánkách složen v pondělí 18. 5. 2009. V pondělí 25. 5. 2009 byla do Brna dodána již čtrnáctá tramvaj typu Škoda 13T – vůz dostal evid. č. 1914 a jméno Natálka. Ve stejný den byly do provozu zařazeny „dubnové“ tramvaje evid. č. 1909 a 1910.
- Z hlediska finančního objemu se právě realizuje největší dodávka tramvají pro DPMB v historii.
- Dne 14. 5. 2009 se po dvouměsíční odstávce vrátila do provozu tramvaj RT6N1 evid. č. 1801 – příčinou byla závada ložiska na prostředním podvozku. Opět se objevila na lince 6.
- Spojování tramvají Vario LF a T3R.EV v Brně nadále pokračuje a postupně je takto využívána většina vozidel tohoto typu.
- Rozsáhlé dodávky nových tramvají pochopitelně vyvolaly vedle níže popsaných přesunů mezi vozovnami i vyřazování starších vozidel. Po delší době začaly být odstavovány tramvaje T3 s výzbrojí TV1. První vlaštovkou je v květnu dvojice vozů evid. č. 1591+1588. Vyřazena bude s velkou pravděpodobností tramvaj T3 evid. č. 1548 poškozená při vykolejení na křižovatce ulic Vranovské a Cejlu dne 12. 5. 2009. Na odstavnou kolej u ústředních dílen v Medlánkách byla přistavena již delší dobu odstavená souprava tramvají evid. č. 1563+1550 a během května sešrotována.
- Z důvodu akutního nedostatku místa ve vozovně Medlánky byly neprovozní tramvaje RT6N1 evid. č. 1802 a 1804 přesunuty do vozovny v Pisárkách, kde stojí na koleji u plotu s BVV.
- Po „nenápadném“ odstavení do té doby hojně využívaných pisáreckých služebních tramvají T2 loni na podzim nyní věci dostaly rychlý spád. Na konci dubna byla u ústředních dílen sešrotována tramvaj evid. č. 4122. Druhý pisárecký služební vůz, evid. č. 4121, byl zatím ponechán a má se ještě představit v kavalkádě vozidel na náměstí Svobody u příležitosti oslav 140. výročí MHD – to bude zřejmě poslední jízda tohoto vozu. Dlužno ještě poznamenat, že stále existuje a funguje poslední služební tramvaj T2 – je jím posunovací vůz ústředních dílen v Medlánkách evid. č. 4115.
- Mezi tramvajovými vozidly, která mají být předvedena v kavalkádě na náměstí Svobody ve dnech 6. a 7. 6. 2009, mají být také exponáty dosud pobývající v líšeňském depozitáři TMB. Tramvaje byly v květnu postupně silničním trajlerem naváženy do medlánecké vozovny. Jako první byla dovezena 5. 5. 2009 „plecháčová“ souprava MV č. 126 + VV č. 306. Dne 13. 5. 2009 následovala souprava MV č. 52 + VV č. 205 a poté ještě MV č. 10 (ve vleku za normální tramvají) zároveň s VV „pullman“ do soupravy k MV č. 99. Po ukončení akce mají již vozidla zůstat ve městě, prozatím ve vozovně v Medlánkách. Zcela vážně se totiž uvažuje o přemístění celé sbírky kolejových vozidel do nové lokality, která by měla být v blízkosti Technického muzea na Purkyňově a tudíž snadněji kolejově dostupná než stávající depozitář oddělený od sítě 3 km dlouhou nesjízdnou a zpustlou tratí.
- Po provedení standardní GO byl do provozu vrácen trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3031.
- V květnu byly ze Zlína přivezeny další opravené autobusy Karosa B931 – nejprve vůz evid. č. 7437 a následně 7444. Naopak na GO byl odvezen vůz evid. č. 7442. Dne 21. 5. 2009 byl ex medlánecký „kloubák“ B741 evid. č. 2327 odtažen do kovošrotu. V pravidelném provozu tak zůstává již jen poslední kloubový autobus řady B741 bez GO, a to slatinský vůz evid. č. 2320.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net