Aktuality měsíce prosince 2009
-
V prostoru křižovatky Doležalova – Horova v Žabovřeskách byla zjištěna závažné havárie kanalizace. Záhy bylo zřejmé, že vzniklá situace si vyžádá dlouhodobější opravu a bude mít výrazný dopad na MHD i ostatní dopravu v této oblasti. Doprava v oblasti Žabovřesk je již delší dobu v kritickém stavu z důvodu probíhajících dopravních staveb Královopolských tunelů a mimoúrovňové křižovatky Královopolská – Hradecká. Nejprve se uvažovalo o zřízení běžného jednokolejného úseku v místě havárie, protože ale stoka vede pod osou tramvajové tratě jevilo se jako nutné vybudovat provizorní jednokolejnou trať kolem chodníku. K tomu byla na víkend 5. a 6. 12. 2009 naplánována výluka tramvajového provozu. Následně se však v ulici Minské zjistilo ještě další kritické místo, asi 150 metrů výše směrem k zastávce »Králova«. To změnilo situaci a namísto původně uvažovaného jednokolejného úseku byla u zastávky »Králova« namontována výhybka „kaliforňan“ a zřízena úvraťová konečná. Zbývající trať tak byla vyřazena z provozu. Ve dvou, cca 40 metrů dlouhých úsecích byly demontovány koleje a zahájeny práce na opravě kanalizace. Pro veškerou silniční dopravu byla oblast uzavřena již večer v pátek 4. 12. 2009, noční autobusová linka a-92 byla vedena odklonem. O víkendu 5. a 6. 12. 2009 byla tramvajová linka d-3 odkloněna do smyčky Královo Pole, Červinkova. Náhradní doprava v úseku Konečného náměstí – Vozovna Komín byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x3 jezdící objížďkou po Korejské ulici.
- Od pondělí 7. 12. 2009 byly tramvajové linky d-3 a d-11 vedeny odklonovými trasami, byla zavedena náhradní autobusová doprava linkou a-x3 a zvláštní tramvajová linka d-X, konec prací se předpokládal na 18. 1. 2010. Linka d-3 byla vedena v úseku Česká – Vozovna Komín obousměrným odklonem ulicemi Husova – Pekařská – Hlinky – Žabovřeská. Vzhledem k rozdílné jízdní době po odklonové trase došlo u linky současně k úpravě časové polohy v úseku Bystrc, Ečerova – Vozovna Komín oproti běžnému jízdnímu řádu. Linka d-11 byla odkloněna do smyčky Královo Pole, Červinkova. Uzavření páteřních žabovřeských komunikací přineslo především na objízdné trase v ulici Zborovské nekonečné kolony aut, v nichž bohužel často uvízly také trolejbusy a autobusy. Náhradní autobusová doprava byla řešena linkou a-x3 ve stejné trase jako o víkendu 5.–6. 12. 2009. Zvláštní tramvajová linka, označená d-X, byla vedena v úseku Česká – Konečného náměstí – Tábor – Králova. Na tuto linku byly nasazeny obousměrné tramvaje KT8, které v centru měnily směr na kolejové spojce na Rašínově ulici (bez cestujících). Tramvaje byly obsazeny dvěma řidiči (na lince s intervalem 10 minut byly nasazeny tři tramvaje). Nakonec byla oprava dokončena ještě před Vánocemi, ve středu 23. 12. 2009 se již tramvaje rozjely po původních trasách.
- Tradiční Mikulášská tramvaj jezdila v sobotu 5. 12. 2009 odpoledne v trase Nové sady – Stránská skála (bez zastávek). Nasazeny byly historické tramvaje MV99 a MV107+VV215.
- V denním tisku (Brněnský deník 10. 12. 2009) byl zveřejněn krátký článek o plánované výstavbě pokračování tramvajové trati ze Starého Lískovce do Bosonoh. Trasa tramvaje by měla sledovat ulici Jihlavskou, měla by být realizována do roku 2019 a měla by stát kolem 1,5 miliardy korun.
- V denním tisku proběhla zpráva o chystané rekonstrukci zastávek MHD na Rosického náměstí v Žabovřeskách. Nyní jsou zde dvě autobusové a dvě tramvajové zastávky, přičemž tramvajová zastávka ve směru do Bystrce nemá bezpečný prostor pro cestující – vystupuje se zde přímo do silnice. Situace má být řešena výstavbou ostrůvku pro tramvajovou zastávku a vyznačením přechodu pro chodce, který má být navíc vybaven středovým ostrůvkem. Na přechod mají navázat autobusové zastávky v obou směrech. Připravuje se projektová dokumentace – úpravy by měly stát kolem půl milionu korun a měly by být hotovy do konce prvního pololetí 2010.
- Rovněž denním tiskem proběhla zpráva, že turistický vláček v Brně již nadále nebude provozován. Brněnští radní rozhodli o tom, že místo vláčku budou v Brně jezdit turistické mikrobusy. Výhodou mikrobusů má být variabilnost jejich trasy. Vláček měl také údajně technické potíže při výjezdu do kopce na hrad Špilberk. Varianta s vláčkem byla také finančně nevýhodná a vláček na sebe nevydělával. Na výběrové řízení pro provozování vláčku v příští turistické sezóně se navíc nikdo nepřihlásil. Provoz vláčku spadal pod drážní zákon, což zvyšovalo neúměrně administrativu. Město proto zahájilo jednání s několika soukromými provozovateli.
- Se začátkem prosince bylo konečně zahájeno čištění Brněnské přehrady. Bahno a usazeniny se mají těžit pouze na několika málo vybraných místech – především v oblasti Rokle a Sokolského koupaliště. Břehy přehrady mají být ošetřeny biopreparáty. I když práce byly zahájeny s velkým zpožděním (zpoždění bylo mj. způsobeno průtahy při výběru firmy) stále se počítá s tím, že by přehrada měla být na jaře znovu napuštěna. Připravuje se vápnění břehů přehrady pozemní cestou. V listopadovém čísle podnikového časopisu DPMB bylo konstatováno, že stavba nové lodi LIPSKO pokračuje úspěšně a podle plánu – tzn., že loď by skutečně mohla být dodána na jaře roku 2010. Povodí Moravy ale údajně oznámilo, že v roce 2010 zřejmě lodní doprava provozována nebude. DPMB na to reaguje zrušením dvou míst kapitánů lodí a zbývající kapitány převádí na jiné práce.
- Přes půl roku byla budova dvorany hlavního nádraží zahalena plachtou a lešením. Nyní byla oprava fasády této části nádražní budovy ukončena. Fasáda má šedou barvu a údajně odpovídá původnímu barevnému provedení budovy z doby jejího vzniku v roce 1904. V roce 2010 se má opravovat křídlo budovy od hlavního vstupu směrem k poště a v následujícím roce pak křídlo směrem k viaduktům.
- DPMB podepsal s městem smlouvu o poskytování služeb. Zatímco až doposud byly takovéto smlouvy podepisovány v roční periodě, má současná smlouva platnost 15 let. Rámcová smlouva tak platí až do roku 2024. Místo dosavadních dotací bude DPMB dostávat tzv. kompenzaci na ztráty. Přijetím nové smlouvy se však DPMB nevyhne každoročnímu jednání s městem – každý rok se bude domlouvat především cena jízdného, intervaly linek a linkování linek.
- Blížící se konec roku a s ním plánování věcí příštích je poznamenáno současnou ekonomickou recesí, chcete-li krizí. Nejprve proběhla médii informace o výrazném omezení výdajů na plánované i probíhající dopravní stavby (mluvilo se o částce 5 miliard korun). Brno tak mělo přijít o 1,5 miliardy korun – mezi ohrožené stavby se tak dostalo např. dokončení Dobrovského tunelů i přesun hlavního nádraží. Následně se po několika dnech objevila zpráva o tom, že předmětná částka byla do rozpočtu vrácena z jiné položky a že zmíněné stavby mají pokračovat dále bez omezení. Poněkud méně optimistický je bohužel závěr dlouhodobého jednání o rozsahu dopravy, kterou má příští rok zajišťovat DPMB, ale o tom dále.
- Již v říjnu se začaly objevovat zprávy o chystaných úsporných opatřeních v brněnské dopravě. Protože schválení výše dotací bylo ze strany města několikrát odkládáno, nastala v závěru listopadu situace, kdy bylo jasné, že případná úsporná opatření již nebude možné promítnout do celostátního termínu změny jízdních řádů k 13. 12. 2009. Další vývoj událostí již dostal rychlý spád. Po negativním stanovisku města k požadovanému navýšení dotací oproti loňskému roku a zvážení termínových možností zohlednění úsporných opatření v připravovaných jízdních řádech bylo oznámeno, že jízdní řády MHD v Brně budou změněny k 1. 1. 2010. Důvodem níže popsaných úsporných opatření je meziroční pokles počtu cestujících o pět procent, jež při stejné výši dotací a nemožnosti zdražení jízdného vyvolal snížení výkonů DPMB o cca 6 % (2,5 miliónů kilometrů).
- Hledání úspor bylo jistě složité a pro jednotlivé okruhy cestující veřejnosti více či méně bolestné. Konkrétní informace se na stránkách novin objevily 11., resp. 12. 12. a bylo jasné, že změny jsou velmi rozsáhlé, jako jednorázové patrně nejrozsáhlejší od roku 1995.
- Asi nejzásadnější a koncepční změnou je úprava intervalů linek mimo dobu přepravní špičky, za kterou je považována v pracovní dny doba od 6 do 19 hodin. Ráno od 5 do 6 hodin bude místo 15 minutového intervalu interval 20 minut (u vytížených linek místo 7,5 minuty interval 10 minut). To stejné má nastat mezi 19 a 20 hodinou. V době před ukončením provozu – tj. od 21 do 23 hodin – se interval protáhne z 20/10 minut na 30/15 minut. V nepracovní dny se posouvají intervaly opět k vyšším hodnotám – např. základní interval 15/7–8 minut přes den bude 20/10 minut.
- Dále můžeme od 1. ledna 2010 očekávat následující změny:
- Linka d-10 již nebude jezdit do Starého Lískovce, ale bude provozována pouze v základním úseku Stránská skála – Nové sady. Ruší se tedy prodloužení části spojů ve špičkách pracovních dnů v úseku Nové sady – Starý Lískovec, které bylo zavedeno od července 2008 v souvislosti s výlukou Pekařská + Husova (ve skutečnosti se prodloužení „desítky“ ruší již podruhé (poprvé takto jezdila po zavedení IDS na podzim roku 2004).
- Linka d-7 bude jezdit pouze ve špičkách pracovních dní. V souvislosti s tím dochází k úpravě doby provozu na linkách d-5 a d-7. Byl upraven provoz vybraných spojů tramvajové linky d-5 v úseku Mendlovo náměstí – Ústřední hřbitov, a to v pracovních dnech od 5.30 do 19 hodin, v nepracovních dnech od 9 do 19 hodin (náhrada vynechaných spojů linky d-7). V ostatní době jsou všechny spoje linky d-5 vedeny pouze v úseku Štefánikova čtvrť – Mendlovo náměstí. Linka d-7 je v provozu pouze ve špičkových dobách pracovních dnů, tj. od 6 do 9 a od 14 do 19 hodin. V dopolední době budou spoje linky 7 nahrazeny zkrácením intervalu mezi spoji linky 5 v úseku Štefánikova čtvrť – Mendlovo náměstí (obdobně jako ve večerní době, příp. v nepracovních dnech).
- Tramvajová linka d-11 má upraven provoz takto – v dopolední sedlové době pracovních dnů od 9 do 14 hodin bude vedena pouze v úseku Lesná, Čertova rokle – Vozovna Komín.
- Tramvajová linka d-12 – bude v provozu v pracovních dnech pouze do 21 hodin a v nepracovních dnech od 7 do 21 hodin. Ve zbývající době provoz linky d-12 nahradí zkrácené intervaly na linkách d-9 a d-13 (shodně 15 minut).
- Trolejbusová linka t-29 bude mít méně spojů – zůstává zachována v jednotném celodenním intervalu 20 minut.
- Linka t-34 bude v provozu v pracovní dny pouze do 21 hodin, v nepracovní dny pouze od 7 do 21 hodin. V ostatní době bude nahrazena zkrácením intervalu na lince 36 a jejím obousměrným závlekem do smyčky Vychodilova.
- Autobusová linka a-45 bude v úseku Stará osada – Štefánikova čtvrť vedena staronově přes zastávky »Kuldova«, »Vojenská nemocnice«, »Jugoslávská«, »Zdráhalova« a »Venhudova«.
- Pro linku a-46 je nově stanovena obousměrná trasa Merhautova – Štefánikova čtvrť – Lesná, nádraží – Heleny Malířové – Blažkova – Lesná, Haškova a zpět. Autobusy se budou (společně s linkou a-57) otáčet na křižovatce Provazníkovy a Kotěrovy ulice.
- Dochází k úpravě trasy autobusové linky a-50 v oblasti Komárova, kam zajíždí od října 2009. V úseku Horní Heršpice – Komárov je linka vedena obousměrně ulicí Kšírovou společně s linkou a-49. Linka již nebude jednosměrně obsluhovat zastávky »Hněvkovského« a »Sokolova« a naopak obousměrně obslouží zastávku Kšírova. V Komárově bude navíc ve směru od Bystrce prodloužena až do zastávky »Komárov« za křižovatkou (společně s linkami 40, 48, 63, 67 směr Úzká), odjezdová zastávka směr Bystrc bude »Mariánské náměstí« společně s linkou a-49. Autobusy se budou otáčet na parkovišti u křižovatky Hněvkovského a Černovické ulice.
- Linkou a-53 (a-99) nebude nadále obsluhována stávající zastávka »Kolejní« – linka bude mít konečnou Technologický park. Autobusy pojedou od zastávky »Podnikatelská« přímo k zastávce »Edisonova«. Obsluha zastávky »Kolejní« zůstane zachována přetrasovanou linkou a-81.
- Linka a-57 je nově provozována pouze v úseku Merhautova – Štefánikova čtvrť – Lesná, nádraží – Halasovo náměstí – Loosova – Haškova – Soběšice, Klarisky (linka je zrušena ve svých původních koncových úsecích Vozovna Husovice – Merhautova a Soběšice, Klarisky – Útěchov).
- Linka a-64 bude ve špičce a některé spoje i o víkendech (staronově) prodloužena o úsek Životského – Masná – Tržní – Faměrovo náměstí – Staré Černovice.
- Linka a-65 Královo Pole, nádraží – Medlánky, Nadační je změněna pouze na špičkovou – bude nově v provozu pouze v ranní a odpolední špičkové době pracovních dnů.
- Dále se již nebudeme setkávat s linkou a-66, která jezdila v trase Lesná, Haškova – Halasovo náměstí – Štefánikova čtvrť – Lesná, Haškova. Provoz ve východní části sídliště Lesná nahrazuje obousměrná linka a-46 a v západní části sídliště je nahrazena řazením vložených spojů linky a-57 v úseku Merhautova – Haškova. Tímto se ruší provoz denních autobusových linek přes zastávky »Bieblova«, »Fügnerova«, »Lesnická« a »Provazníkova«. Přestup cestujících z linek t-25 a t-26 směr sídliště Lesná je nově sjednocen do zastávky »Merhautova«, obdobně z tramvajových linek d-5 a d-7 v zastávce »Štefánikova čtvrť«, z linky d-9 pak nově v zastávce »Jugoslávská« na linku a-45 směr východní část sídliště Lesná a v zastávce »Halasovo náměstí« na linku a-57 směr západní část.
- Linka a-68 bude mít pouze několik spojů denně.
- Zcela bude zrušena autobusová linka a-72. Obsluhu smyčky »Řečkovice, hřbitov« zajistí vybrané spoje linky a-42 a obsluhu zastávek »Bednářova« a »K Terminálu« vybrané spoje linky a-49. V úseku Komárov – Horní Heršpice je také posílen provoz novým trasováním linky a-50. Další náhradou má být posílení provozu souběžných autobusových linek a-42, a-44, a-49, a-84 a prodloužení trasy autobusové linky a-64 v ranní a odpolední špičce.
- Autobusová linka a-79 bude jezdit pouze v úseku mezi Starým Lískovcem, Labskou a autobusovým nádražím, a to pouze několika spoji v režii Tourbusu (ráno do centra a odpoledne z centra). Obsluha Pražákovy ulice, zajišťovaná od října 2009 právě výhradně linkou a-79, tak je nakonec výrazně omezena.
- Mění se trasa linky a-81 v úseku Klusáčkova – Ústav Kociánka, kde bude vedena obousměrně přes
- zastávky Skácelova – Kolejní – Semilasso – Jungmannova – NC Královo Pole a do trasy linky a-82 se v úseku mezi zastávkami »Jírova« a »Horníkova« nově zařazuje zastávka »Velká Klajdovka«.
- Koncové úseky na trasách některých nočních linek (a-89, 90, 93, 96 a 99) budou i v nocích před nepracovními dny obsluhovány stejně jako před pracovními dny, tj. pouze jedenkrát za hodinu.
- Výše zmíněný hektický vývoj nakonec vyústil v to, že již tradiční knižní celosíťový jízdní řád IDS JMK včetně linek MHD v prosinci samozřejmě nevyšel. Byl vydán pouze knižní jízdní řád JIHOVÝCHOD 2009/2010, který obsahuje jízdní řády všech linek na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Dále bylo oficiálně konstatováno, že za současné situace se o vydání celosíťového jízdního řádu zatím ani neuvažuje. Nejdříve by mohl vyjít až na konci ledna a od března se předpokládá zahájení výluky na ulici České, což opětovně změní jízdní řády tramvajových linek v Brně. Zvažuje se proto vytištění jízdních řádů od března případně od července.
- Jak již bylo konstatováno výše, byla neděle 13. 12. 2009 celostátním termínem změn jízdních řádů všech dopravců. K tomuto datu došlo na brněnských linkách MHD k dílčím změnám časových poloh spojů pouze několika vybraných autobusových linek (a-40, 41, 42, 43, 57, 71, 73, 79, 91 a 93), především s ohledem na vazbu k regionální dopravě IDS JMK.
- Oprava poškozené šachty parovodu na Kolišti v blízkosti křižovatky s Cejlem byla nakonec dokončena v předstihu k 8. 12. 2009. Autobusová linka a-67 však i nadále zůstala vedena odklonem přes Benešovu, Malinovského a Rooseveltovu, což bylo zdůvodněno velkým předvánočním provozem na malém městském okruhu. Nakonec bylo rozhodnuto, že od 1. 1. 2010 se tato úprava stane definitivní. Autobusy tedy namísto u zastávky »Koliště« zastavují na Malinovského náměstí (s linkou d-1) a u hlavního nádraží (na „jedenáctkové“ koleji). Od stejného data bude pro linku a-67 v provozu nová jednosměrná zastávka »Reissigova« na ulici Sportovní u nákupního centra Kaufland (ve směru na Zvonařku). Současně dojde k rozšíření počtu spojů linky a-67 vedených pouze v úseku Jundrov – Zvonařka.
- Od 1. 1. 2010 bude zprovozněna nová zastávka »Stránská skála, smyčka«, o jejíž výstavbě jsme vás na našich stránkách již informovali. Stávající zastávka bude nadále provozována pod názvem »Stránská skála«.
- V sobotu 19. 12. 2009 vyjela tradičně do ulic města historická tramvaj s betlémským světlem. „Plecháč“ evid. č. 4058 byl postupně přistaven v ulici Nádražní před poštou, ve smyčce na Mendlově náměstí, ve smyčce Židenice, Stará osada, u Mahenova divadla a nakonec opět v ulici Nádražní.
- Na tramvajové zastávce u ústředního hřbitova byl vystavěn přístřešek pro cestující.
- V roce 2010 oslaví brněnská MHD hned dvě kulatá výročí: 110 roků to bude od chvíle, co se městem poprvé rozjela s cestujícími elektrická tramvaj a 80 roků to bude, co mohli Brňané poprvé použít městské autobusy.
- Stavba nového odsunutého brněnského nádraží měla podle původních plánů začít příští rok. Ale zatím se nepodařilo získat nové územní rozhodnutí, jehož přípravu letos v lednu zrušil z procesních důvodů soud. Nádraží se tak začne stavět nejdříve v roce 2011.
- Pavilon D z roku 1973 na brněnském výstavišti bude prodán Jihomoravskému kraji, který zde plánuje otevřít Moravské vědecké centrum.
Novinky ve vozovém parku
-
Tramvaj T3 evid. č. 1542, která byla krátkodobě používána k odtahu neschopných vozů do pisárecké vozovny, byla odstavena pro poruchu a stojí v medlánecké vozovně. Místo něj vozovna Pisárky používá k odtahu vozidel vůz evid. č. 1604.
- Tramvaje T3G evid. č. 1606 a 1608, které byly k odtahům také používány, jsou již po generální opravě (nově mj. statický měnič, ruční řadič a brzdové odporníky na střeše) a tvoří dvojici 1606+1608 (naopak než dříve). Oba vozy mají unifikovaný nátěr.
- Tramvaj Škoda 13T evid. č. 1903 byla odvezena do výrobního závodu za účelem opravy poruchy pojezdu. Vůz téhož typu evid. č. 1913 byl po nutné opravě po havárii na Vídeňské rychle vrácen do provozu – poškozený pátý článek byl převzat z již tehdy odstaveného vozu evid. č. 1903.
- Po velké prohlídce vyjely v prosinci soupravy vozů T6 evid. č. 1207+1208 a 1213+1214 po velké prohlídce. Po vzoru první dvojice tramvají evid. č. 1203+1204 došlo k náhradě dveřních pohonů za rychlejší a doplnění kamerového systému pro lepší přehled řidiče o dění v prostoru dveří.
- Začátkem prosince byla na odstavných kolejích u ústředních dílen v Medlánkách sešrtována souprava tramvají T3 evid. č. 1537 + 1548.
- Po GO vyjely trolejbusy Škoda 21Tr evid. č. 3037 a 14Tr evid. č. 3273. Dne 11. 12. 2009 byly v kovošrotu na Kšírově ulici sešrotovány delší dobu odstavené trolejbusy 14Tr evid. č. 3195 a 3196.
- Ve středu 9. 12. 2009 do Brna dorazil další minibus CiBus ENA MAXI vyráběný konsorciem firem Mave a Zliner budoucího evid. č. 7502 a 23. 12. 2009 již byl nasazen do provozu.
- V polovině listopadu byla ve Zlineru dokončena GO autobusu Karosa B 931 evid. č. 7426. Na GO do Zlína nyní odjel „kloubák“ B 941 evid. č. 2347. Po opravě v DPMB a ve standardním nátěru vyjel článkový autobus evid. č. 2336 (doposud celý bílý s reklamou na výročí autobusů). Reklama na nadcházející výročí městských autobusů v Brně se má objevit na nedávno bíle nalakovaném autobusu B 732 evid. č. 7379 (namísto dosavadního Avion Shopping Parku). Zbývající autobusy nesoucí původně tutéž reklamu (evid. č. 7384, 7388 a 7390) byly nalakovány standardně.
- Odstaveny byly autobusy Karosa B 732 evid. č. 7248 a 7299, v polovině prosince byl v kovošrotu na Kšírově ulici sešrotován vůz evid. č. 7322.
- Na konci prosince byly do Přerova zapůjčeny autobusy evid. č. 7448, 7449, 7450 a 7471 (cca do dubna).
- Od počátku prosince se na vozidlech DPMB začalo (vedle loga DPMB) postupně objevovat logo města Brna. Barevné provedení je buď červené na bílém podkladě nebo bílé na červeném podkladě. U tramvají je logo na čelech či na boku.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net