Aktuality měsíce září 2009
- Pátkem 28. 8. 2009 skončil prázdninový provoz v brněnské MHD, od pondělí 31. 8. 2009 se již jezdilo podle normálních jízdních řádů. Po 14 měsících došlo k obnovení provozu tramvají v ulicích Husově a Pekařské. Současně s tímto obnovením provozu došlo ke změnám u tramvajových linek d-5, 6 a 7 (linky d-12 a 13 se vrátily do původních poloh, stejně jako noční linky). Tramvajová linka d-5 je nově provozována v trase Štefánikova čtvrť – Česká – Pekařská – Mendlovo náměstí – Vídeňská – Ústřední hřbitov. Denně od 20 hodin a také o víkendech ráno do 8 hodin je linka d-5 v provozu pouze v úseku Štefánikova čtvrť – Mendlovo náměstí (o víkendech celodenně rovněž každý druhý spoj). Tramvajová linka d-6 je nově provozována v trase Královo Pole, nádraží – Česká – Pekařská – Mendlovo náměstí – Vídeňská – Starý Lískovec. Tramvajová linka d-7 je nově vedena v trase Štefánikova čtvrť – Česká – Pekařská – Vídeňská – Bohunice, Švermova. Provoz této linky je pouze v pracovních dnech od 6 do 19 hodin. Přes náměstí Svobody jezdí nadále pouze linka d-4, zastávka »Česká« (Rašínova) byla zrušena. Došlo ke zrušení provozu náhradní trolejbusové linky a-x5 v trase Mendlovo náměstí – Komenského náměstí. Zrušeny byly posilové spoje tramvajové linky d-2 v úseku Hlavní nádraží – Ústřední hřbitov, smyčka.
- Slavnostní otevření rekonstruované ulice Husovy se odehrálo ve čtvrtek 27. 8. 2009 v podvečerních hodinách. Akce proběhla za účasti představitelů města, stavebních firem a DPMB. Do ulice Husovy najely od ulice Joštovy historické tramvaje – souprava „plecháčů“ MV126+VV301 (nacouvala na pravou kolej ve směru na Komenského náměstí) a MV107 (najel na pravou kolej ve směru na Šilingrovo náměstí). Tyto historické tramvaje také svezly první cestující po opravené tramvajové trati. V pátek 28. 08. 2009 pak byla ulice otevřena pro individuální dopravu. Vozidla MHD se na ulici vrátily téhož dne, kdy ulicí projely noční autobusy na první spojení u hlavního nádraží. První linkové tramvaje vyjely na opravenou ulici v sobotu 29. 8. 2009 ráno.
- Od 29. 8. 2009 došlo k úpravě vedení trolejbusových linek po Křenové ulici. Byly vyhrazeny samostatné jízdní pruhy pro vozidla MHD. Stávající trolejbusové linky t-31 a t-33 nově ve směru k nádraží obsluhují zastávky »Masná« a »Vlhká« na tramvajovém pásu společně s linkami d-8, 10 a 13. Ve směru do Slatiny pak jsou do trasy obou linek zařazeny uvedené zastávky zřízené nově na chodnících (přičemž zastávka »Masná« je až za křižovatkou se stejnojmennou ulicí). S tímto opatřením došlo ke zrušení zastávky »Čechyňská«. V září rovněž proběhla oprava trolejbusové zastávky »Životského«.
- Několik informací z oblasti IDS JMK mimo Brno: od soboty 29. 8. 2009 došlo k posílení linky a-501 od ústředního hřbitova do Moravan a Nebovid. Interval o víkendu je nyní místo 120 minut 60 minut. Od úterý 1. 9. 2009 platí nové jízdní řády na regionálních autobusových linkách 159, 164, 261, 505, 521, 522, 530, 531, 540, 541, 542, 550, 555, 556, 701, 702, 710, 755, 911, 931. Od čtvrtka 3. 9. 2009 došlo ke změně výlukového jízdního řád na vlacích ve směru z Brna do Břeclavi. Vlaky jezdí z Brna až do Hrušovan. Náhradní autobusová doprava za některé osobní vlaky pojede až z této stanice. Do 2. 9. platily původní dosavadní výlukové jízdní řády – vlaky jezdily do Modřic.
- Jak jsme již informovali, probíhala o prázdninách oprava kolejí na Palackého ulici v Králově Poli pomocí výhybkové soupravy „kaliforňan“. Obdobným způsobem začal být 21. září 2009 opravován úsek tramvajové trati v ulici Veveří mezi zastávkami »Konečného náměstí« a »Grohova«. V místě je zakázán průjezd pro veškerou dopravu, noční autobusové linky a-92, 93 a 99 (příp. i autobusy náhradní dopravy) jsou proto vedeny objížďkou souběžnou Kounicovou ulicí. V první fázi opravy se jezdí po pravé koleji ve směru z centra.
- Na brněnském výstavišti se konala akce Jihomoravské dožínky 2009 – při této příležitosti byla v pátek 4. 9. 2009 v provozu historická tramvajová souprava MV107 + VV215 na trase Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky.
- Vzhledem k opravě tramvajové tratě v křižovatce Veveří – Šumavská byl o víkendu 5. a 6. 9. 2009 vyloučen provoz tramvají na lince d-3 v úseku Česká – Vozovna Komín. Linka d-3 byla v tomto úseku obousměrně odkloněna od zastávky Česká přes Husovu, Pekařskou, Mendlovo náměstí a Pisárky. Náhradní autobusová doprava byla zajišťována v úseku Česká – Vozovna Komín linkou náhradní dopravy s označením a-x3. Staveniště autobusy objížděly ulicemi Hrnčířská, Kounicova a Tábor. Během této celovíkendové výluky proběhly i další krátkodobější výluky (v sobotu výhybka na Konečného náměstí, cyklistické závody na trase náměstí Svobody – hrad Špilberk v neděli na Husově).
- O víkendu 5. a 6. 9. 2009 se na Masarykově okruhu konala akce Ferrari Racing Days. Z tohoto důvodu byla v provozu příležitostná autobusová linka a-400 s trasou: Mendlovo náměstí – Kohoutovice, hájenka – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrovna – Automotodrom, Start. Doprava na lince byla zdarma.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, v průběhu prázdnin bylo opravováno nástupiště tramvajové zastávky »Osová« ve Starém Lískovci. Rekonstruovala se především nástupní hrana zastávky (nové obrubníky, kolem nichž je červený pás ze zámkové dlažby). Na konci srpna se dělníci pustili do zastávky »Běloruská« ve směru do města.
- V sobotu 12. 9. 2009 se na Slovanském náměstí konaly tradiční Erbovní slavnosti MČ Královo Pole. Z tohoto důvodu byla ze Slovanského náměstí vyloučena veškerá doprava, odklony pravidlených linek a-44/84, 67 a x30 byly rovněž tradiční, okolními ulicemi.
- V sobotu 12. 9. 2009 se konal den otevřených dveří na staveništi Královopolských tunelů. Návštěvníci (a bylo jich odhadem několik tisíc) si mohli projít oba dva tunely, které jsou vyraženy zhruba do vzdálenosti 800 metrů (ústí ražby se nalézá někde mezi ulicí Vodovou a Jana Babáka). Každý z tunelů bude mít raženou část dlouhou cca 1250 metrů – tunel č.1 pro směr do Žabovřesk je víceméně přímý, tunel č.2 pro opačný směr je vybočen.
- A když již jsme u stavby VMO v prostoru Žabovřesk a Králova Pole, věnujme jim několik řádků. Od pátku 11. 9. 2009 se po Královopolské ulici jezdí v zářezu pod provizorními mosty Hradecké ulice. Původní provizorní křižovatka ulic u benzínové pumpy tak byla opuštěna. Od počátku září je v provozu autobusová zastávka »Skácelova« v původní poloze na začátku ulice Královopolské. Hned za zastávkou se přejíždí do levé poloviny vozovky, která směřuje pod provizorní přemostění. V závěru září byl pod provizorními mosty zprovozněn i chodník pro pěší a následovala rychlá demolice původního podchodu pro pěší pod Hradeckou (resp. té poloviny, co není pojížděna (blíže ke Královu Poli). Od 17. 9. 2009 byl pro trolejbusové linky MHD zprovozněn ještě ne zcela dokončený nový most přes zářez Žabovřeské ulice na Korejské ulici. Provizorní příhradový most byl v následných dnech postupně odstrojován, probíhá ještě úprava komunikací na obou předpolích mostu (na „komínské“ straně snižování nivelety, na „žabovřeské“ straně pak budování nástupišť a vozovek zastávky »Náměstí Svornosti«).
- Ve čtvrtek 10. 9. 2009 byla zprovozněna nová mimoúrovňová křižovatka u 4. brány brněnského výstaviště umožňujíc bezkolizní odbočení z trasy VMO k bráně výstaviště. Stavba s názvem „Silnice I/42 Brno, VMO, MÚK Hlinky – křižovatka u 4. brány BVV“ přišla na 163 milionů korun. Při stavbě křižovatky navíc pracovníci opravili přes kilometr dlouhý povrch Bauerovy ulice.
- Ačkoli byla stavba velké křižovatky VMO a svitavské radiály v Králově Poli ohrožena škrty ve státním rozpočtu, nakonec se peníze nalezly a stavba se může rozběhnout. Zatím jsou hotové některé přeložky inženýrských sítí a do zimy mají být vybudovány hlavní náspy pro budoucí vozovky. Jisté práce již proběhly, např. sanace území bývalé zahrádkářské kolonie u chladící věže za Královopolskou strojírnou, kudy v budoucnu povede druhá větev VMO (Porgesova ulice).
- Aktuální dění na přehradě – betonáž opěrné zdi byla ukončena, dělníci rovněž postupně rozebírali kolejovou dráhu velkého lodního výtahu. Dráha bude obnovena se stejným rozchodem – nové lodě budou asi o 4 metry delší než staré lodě takže budou s podvozku více přesahovat. Zajímavostí je, že asi posledních 15–20 metrů tříkolejnicové dráhy velkého lodního výtahu bylo z lehčích kolejnic (velký lodní výtah – pro spouštění lodí / malý lodní výtah – pro spouštění lodních můstků a mol). Malý lodní výtah je zatím z části zasypán a po násypu jezdí stavební mechanismy a nákladní auta. Na přehradě – resp. na březích přehrady – je stále velký nepořádek, o žádném čištění nelze ani mluvit.
- Ve dnech 14.–18. 9. 2009 se v areálu brněnského výstaviště konal Mezinárodní strojírenský veletrh. Došlo k posílení tramvajové dopravy, a to jednak „veletržní“ linkou d-P1 s trasou Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky a dopoledne pak i posilovou linkou d-P2 s trasou Stará Osada – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky (jednalo se o spoje končící dle běžného JŘ u Ústředního hřbitova). Odpoledne byla v provozu posilová linka d-P7 jezdící v trase Štefánikova čtvrť – Česká – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky (v tuto dobu nejezdila linka d-7 do Bohunic na Švermovu).
- Od čtvrtka 17. 9. 2009 je na dobu cca jednoho měsíce uzavřena černovická ulice Charbulova ve směru na Faměrovo náměstí, a to v úseku od ulice Hladíkovy po Štolcovu pro veškerou dopravu včetně MHD (oprava povrchu vozovky). Autobusové linky a-47 a 49 jezdí do Černovic ulicí Štolcovou, linka a-72 pak Černovickou ulicí přímo na Faměrovo náměstí a odtud závlekem k psychiatrické léčebně.
- O víkendu 19. a 20. 9. 2009 se na Moravském náměstí vyměňovalo kolejové křížení. Linka d-1 byla vedena přes náměstí Svobody, linka d-3 jezdily přes Rooseveltovu a Cejl, linka d-5 Rooseveltovou a Hybešovou. Náhradní doprava za odkloněné tramvajové linky byla zajištěna ostatními tramvajovými linkami, které zůstaly na svých trasách (d-2, d-4, d-9) a navíc zvláštní autobusovou linkou označenou a-X a s trasou Mendlovo náměstí – Pekařská – Česká – Moravské náměstí – Dětská nemocnice – Jugoslávská – Tkalcovská.
- Dlouhé tramvajové soupravy, vypravované na linku d-1 od 21. 9. 2009 (soupravy 2×VarioLF2 nebo Vario+vlek+T3) si vyžádaly úpravu zastávky na Mendlově náměstí ve směru k výstavišti. Pro dlouhé tramvajové soupravy zde byl instalován označník zastávky, který je až za spojkou po které jezdí autobusy a trolejbusy – výše uvedené soupravy tak zastavují prvním vozem v komunikaci u zastávky pro trolejbusy a autobusy.
- V neděli 27. 9. 2009 Brno navštívil papež Benedikt XVI. Již v sobotu 26. 9. byla doprava z centra města k areálu tuřanského letiště, kde se měly odbýt veškeré ceremonie, průběžně monitorována a pro případ potřeby bylo připraveno posílení pravidelných linek a-76 a 89. V neděli po uzavření ulice Evropské pro veškerou dopravu byla trasa autobusových linek převedena na spojovací komunikaci od ulice Tuřanka do areálu letiště. Kromě pravidelných linek byl zahájen provoz linek příležitostné dopravy s označením a-C a a-P. Tyto linky převzaly obsluhu areálu letiště po celou dobu konání akce. Linka a-C („centrum“) byla vedena po zastávkách Hlavní nádraží (4. kolej – tramvaje jezdily po 2. koleji) – Zvonařka – Tržní – Spáčilova – Černovičky – Vlárská – Brněnky – Řipská – Slatina, závod – Letiště Tuřany. Linka a-P („parkoviště“) jezdila v trase Černovická terasa – několik zvláštních zastávek na ulici Průmyslové – Letiště Tuřany. Na obou linkách bylo řazení spojů řízeno operativně dispečery (interval 1 až 15 minut). Dále byl podle aktuální poptávky posílen provoz na linkách t-31 a a-78. Přeprava cestujících na letiště byla bezplatná. DPMB pro zajištění této akce vyčlenil cca 130 autobusů. K největšímu zájmu cestujících o dopravu na letiště došlo krátce po páté hodině ranní. Na linku C z centra města byly nasazeny článkové autobusy – v zastávce »Hlavní nádraží« (4.kolej) odbavovaly dva vozy současně – na prostranství před poštou byly nachystány 3×3 autobusy stojící na kolejích linky 8, které po uvolnění místa hned najížděly k nástupišti – těchto devět autobusů bylo doplňováno z řady autobusů, které stály v ulici Nové sady. Poněvadž všechny článkové autobusy byly nasazeny na linku a-C, jezdily na linkách a-44, a-45, a-50, a-60, a-84 nestandardně krátké sólo vozy.
- Z důvodu montáže nové lávky pro pěší v rámci výstavby univerzitního kampusu u bohunické nemocnice dojde celkem o čtyřech víkendech k přerušení provozu autobusových a trolejbusových linek mezi zastávkami »Univerzitní kampus« a »Nemocnice Bohunice« po ulici Netroufalky. Práce začaly o víkendu 26.–28.9.2009. Trolejbusová linka t-25 je o těchto víkendech v provozu v úseku Novolíšeňská – Čtvrtě a dále do smyčky Kamenný vrch. Náhradní doprava v úseku Čtvrtě – Osová je zajištěna jednak pravidelnou linkou a-50 a intervalově doplněna mimořádnou linkou a-x25. Autobusy staveniště objíždějí po souběžných komunikacích přes obchodní centrum.
- Rekonstrukce komunikace I/52 Brno – Rajhrad nadále pokračuje a pokračují také práce na mostních a kolejových objektech a ty si ve dnech 26. a 28. 9. 2009 vyžádaly výluku tramvajového provozu v úseku Ústřední hřbitov – Modřice. Tramvajová linka d-2 byla po dobu výluky v uvedeném úseku nahrazena autobusovou linkou a-x2, jejíž autobusy jezdily po obslužné komunikaci.
- Rychlodráha, která podle návrhů některých brněnských činitelů měla spojit současné brněnské nádraží s plánovaným už při jeho přestavbě, nebude. Zastupitelstvo města definitivně počátkem září její stavbu v této fázi odmítlo. K jejímu projektu je dle nich možné se vrátit až po vlastním přesunu nádraží. Zdržení, které by celému přesunu nádraží projektování rychlodráhy je neakceptovatelné z důvodu možnosti propásnutí čerpání „evropských“ peněz.
- Brno se letos nepřipojilo k tradiční zářijové akci „Den bez aut“, kdy bývá veřejná doprava k dispozici zdarma.
Novinky ve vozovém parku
-
V září bylo možné na tramvajových linkách v Brně spatřit následující vozidla:
- d-1 soupravy 2×T3 a vozy KT8 (ty zajišťují nízkopodlažní spoje linky na šesti kurzech)
- d-2 vozy K2 (K2R), nízkopodlažní spoje zajišťuje několik vozů Anitra anebo VarioLF2
- d-3 soupravy 2×T3 (T3R) nebo 2×T6 (nízkopodlažní spoje zajišťují vozy KT8, 13T nebo RT6)
- d-4 vozy K2 (K2R), nízkopodlažní spoje zajišťují Anitry anebo VarioLF2
- d-5 vozy K2 (K2R), nízkopodlažní spoje zajišťují Anitry anebo VarioLF2
- d-6 vozy 13T (až 8 kurzů), objevila se také souprava s vlekem a VarioLF2, dále K2 (K2R), výjimečně i soupravy 2×T3
- d-7 vozy K2 (K2R), nízkopodlažnost linky zajišťují vozy Anitra
- d-8 vozy KT8
- d-9 soupravy 2×T3 a 2×T6 a na několika kurzech vozy 13T nebo KT8
- d-10 sólo vozy T3 (také Vario), z linky d-8 přejíždí vozy KT8
- d-11 vozy K2 (K2R), nízkopodlažní spoje zajišťují vozy Anitra
- d-12 soupravy 2×T3 nebo 2×T6, nízkopodlažní spoje zajišťují vozy KT8 nebo 13T
- d-13 soupravy 2×T3 nebo 2×T6, nízkopodlažní spoje zajišťují vozy KT8 nebo 13T
- V úterý 1. 9. 2009 byla z Plzně dodána poslední tramvaj Škoda 13T z letošní třináctivozové dodávky. Vůz obdržel evid. č. 1919 a jméno Terezka. Tato tramvaj by měla být poslední s uspořádáním sedaček v lichých článcích zády k oknu. Další vozy by měly mít odlišný interiér s uspořádáním sedaček i v lichých článcích ve směru jízdy – uspořádání 1 sedadlo – ulička – 1½ sedadla. Od 17. 9. 2009 je do provozu s cestujícími vypravována tramvaj Škoda 13T evid. č. 1918.
- V důsledku dodávek nových tramvají (celkem 13 vozů Škoda 13T, dva vozy VarioLF2 a tramvaj VarioLF) pokračuje odstavování a likvidace starších tramvají. V Medlánkách u ÚD byly sešrotovány odstavené tramvaje T3M evid. č. 1591 a 1571, dvojice T3 evid. č. 1536+1559 a dále K2 evid. č. 1061 (která byla dosud využívána v Pisárkách jako šatna). Na její místo byla pak přistavena dosavadní ex služební „tédvojka“ evid. č. 4121. Funkci služebního vozu nyní v Medlánkách po tramvajích evid. č. 1608 (resp. přechodně i 1607) převzala tramvaj evid. č. 1542, která mj. jezdí i s měřícím vozem evid. č. 4123 (předtím ho tahala evid. č. 1591).
- Počátkem září do ulic vyjela po GO tramvaj KT8 evid. č. 1709 (se středním nízkopodlažním článkem). Jde o 19. takto upravenou brněnskou tramvaj typu KT8. Do konce roku přibude ještě 20. vůz (evid. č. 1716). Pro příští rok 2010 jsou v plánu další tři modernizace (opětovného zprovoznění se mj. dočká i vůz ev.č.1711, který již více než rok nejezdí (nehoda s evid. č. 1724 u vozovny Medlánky loni v dubnu).
- V neděli 20. 9. 2009 jsme se v Brně mohli poprvé svézt soupravou tramvají VarioLFR.E. Na jednom pořadí linky d-13 se objevila souprava evid. č. 1553+1554. V dalších dnech se souprava objevila i na jiných linkách.
- O den později, v pondělí 21. 9. 2009 byly v Brně poprvé vypraveny do provozu s cestujícími soupravy vzniklé spřažením dvojice článkových vozů VarioLF2. Spřažením těchto vozů do dvojice vznikla impozantní tramvajová souprava dlouhá přes 46 metrů a schopná najednou přepravit až 450 cestujících. Až doposud probíhal zkušební provoz bez cestujících a zácviky řidičů. První den jezdily na lince 1 soupravy evid. č. 1092+1093 (tato tramvaj tak měla premiéru s cestujícími) a 1099+1069. Do provozu zatím mohou být vypravovány maximálně dvě soupravy (k dispozici je šest vozů – evid. č. 1069, 1092, 1093, 1099, 1100, 1101), a to na linkách 1 nebo 12. Téhož dne byly rovněž na linku 1 poprvé vypravena také tramvajová trojčata ve složení evid. č. 1599+1304+1569 a 1567+1301+1531 (na lince 12 nejezdí). Trojčata jsou zde na lince 1 plánována tři. Více viz níže:
- Již od roku 2005, kdy proběhly první zkušební jízdy třívozové soupravy ve složení T3R.EV+VV60LF+T3R.EV, se v Brně uvažovalo o posílení tramvajové dopravy na nejvytíženějších linkách nikoliv zkrácením intervalů mezi spoji, ale navýšením kapacity jednotlivých tramvajových vlaků. Tento záměr však bohužel narazil na legislativní bariéru ve formě omezení maximální délky soupravy tramvají (vyhláška č. 341/2002 Sb.) a další počínání v tomto směru tak bylo velmi nejisté a problematické, přestože všichni cítili, že české předpisy byly v tomto ohledu oproti praxi v ostatních vyspělých evropských zemích poněkud zaostalé. Dopravní podnik se však nevzdal a stále se snažil hledat cesty, jak prosadit řešení kapacitních problémů tímto způsobem. V dubnu 2006 se podařilo po doinstalování kamerového systému a následném udělení výjimky pro provoz nadměrné soupravy konečně trojičku tramvají vypravit na pravidelnou linku. Výjimkou ale dlouhodobě nešlo provoz nadměrných souprav zabezpečit, takže byla ve spolupráci se Sdružením dopravních podniků a ministerstvem dopravy započata iniciativa pro návrh a následné schválení legislativní změny, která by trvalý provoz nadměrných souprav umožňovala. Vše se podařilo dotáhnout do konce až v srpnu 2009, kdy byla schválena novela, která maximální délku tramvajové soupravy změnila na 65 metrů. Od 15. září 2009, kdy novela nabyla účinnosti, tedy již nic nebránilo plnohodnotnému pravidelnému provozu nadměrných souprav. Od prvního nasazení trojčete na linku (duben 2006) uplynula dlouhá doba a řada provozních faktorů se změnila. Na lince 1, kde byl provoz vysokokapacitních tramvajových vlaků již od prvopočátku plánován, byla upravena všechna nástupiště tak, aby provoz těchto souprav nijak neomezovala. Na lince 12, kam byla trojčata původně nasazována, byl v nejexponovanějších časech všedních dnů zkrácen interval a v neposlední řadě bylo dodáno 6 nových VariíLF2, která byla pořízena mimo jiné se záměrem provozu těchto vozů v soupravách (přičemž délka soupravy 2× VarioLF2 překračuje 46 metrů). (cit. z www.bmhd.cz)
- Tramvaj RT6 evid. č. 1801 se o prázdninách objevovala na lince 6, po prázdninách pak na lince 3. Druhá zprovozněná tramvaj tohoto typu, evid. č. 1803, pak jezdila na zkušebních jízdách, aby nakonec mohla v sobotu 26. 9. 2009 svézt své první cestující po znovuzrození (též na lince 3) – tramvaj nejezdila plných šest let. Na příští rok je plánováno zprovoznění dalšího vozu – evid. č. 1802.
- Po velké prohlídce vyjela souprava tramvají T6 evid. č. 1203+1204 s novinkou – kamerami v boxech dveřních pohonů.
- Od 27. 8. 2009 jsou na trolejbusovou linku t-37 z Mendlova náměstí do Kohoutovic nově pravidelně vypravovány článkové vozy (až tři).
- Od června odstavený trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3196 byl po prohlídce definitivně vyřazen, stejný osud může očekávat rovněž již odstavený vůz evid. č. 3195. Stále provozní trolejbus evid. č. 3194 je posledním trolejbusem s výhradně „cedulovými“ orientacemi. Po GO je trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3034.
- Na bezplatnou linku ze zastávky »Úzká« k obchodnímu centru Avion Shopping park nasazoval dosud DPMB autobusy Karosa B732 evid. č. 7379, 7384, 7388 a 7390 s celoplošnou žlutou reklamou obchodního centra. Po dohodě s DPMB jsou od 31. 8. 2009 na základní kurzy této linky nasazovány již jen nízkopodlažní autobusy. Pro linku byly vyčleněny Citybusy a Citelisy evid. č. 7622, 7624, 7670 a 7671. Vozy byly postupně opatřeny celoplošnými reklamami (žluto-červeno-modrými), prvním vozem byl nový Citelis evid. č.7671, který se tak zároveň stal prvním nízkopodlažním autobusem s celoplošnou reklamou v Brně (reklamy následovaly v pořadí evid. č. 7670, 7622 a 7624). Původní autobusy by měly obdržet klasický nátěr a být nasazeny v běžném provozu. Na GO do Zlineru odjel počátkem září autobus Karosa B931 evid. č. 7426.
- Testovací účinkování autobusu TEDOM C12D v Brně skončilo ve čtvrtek 10. 9. 2009, kdy se vůz vrátil zpět do výrobního závodu – během zkušebního provozu se objevil na většině autobusových linek brněnské MHD.
- Dne 1. září 2009 byl do Brna dodán první minibus MAVE-Fiat CiBus ENA Maxi. Vůz dostal evid. č. 7501 a jezdit bude ve slatinské vozovně. Oficiální představení tohoto vozu spojené s bezplatnými předváděcími jízdami proběhlo v sobotu 19. 9. 2009 v rámci Evropského týdne mobility. Autobus jezdil z České střídavě na Špilberk a k vile Tugendhat. Vůbec první nasazení vozidla do plnohodnotného ostrého provozu proběhlo v neděli 27. 9., kdy byl nasazen na speciální ZTP linku v rámci dopravy na bohoslužbu papeže na tuřanském letišti. V úterý 29. 9. 2009 již jezdil na lince 82.
- Vozidlo tohoto typu je v Brně novinkou. Jedná se o 8625 mm dlouhý, 2190 mm široký a 2620 mm vysoký dvounápravový minibus, jehož hrubá stavba vychází z podvozku vanu Fiat Ducato. Z Fiatu je použita přední část, na kterou je navařena vlastní konstrukce prostoru pro cestující. Minibus je poháněn motorem Iveco F1CE0481D splňujícím emisní normu Euro 4 a disponuje automatickou 6stupňovou převodovkou ZF. Pro pohodlný nástup cestujících slouží dvoje vně výklopné dveře, u kterých jsou též instalovány mechanicky ovládané plošiny pro nástup vozíčkářů. Ve variabilním interiéru vybaveném mimo jiné sklopnými sedačkami (možnost nasazení na ZTP linky i na běžné, méně vytížené linky) lze najít místo pro až 6 invalidních vozíků s doprovodem, nebo 13 sedících a 7 stojících cestujících. Zajímavostí je vybavení vozidla kneelingem u zadních dveří nebo statickým měničem pro napájení informačních systémů BUSE a RIS. Cena jednoho vozu se pohybuje okolo 3,4 mil. Kč. Ještě v letošním roce je plánováno pořízení dalších dvou vozidel stejného typu, v příštím roce pak bude dodána další dvojice minibusů. Vozy budou nasazovány prioritně na ZTP linky 81 a 82, ale zejména o víkendech se objeví i na linkách 64 a 68. (cit. z www.bmhd.cz)
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net