Aktuality měsíců července a srpna 2010
-
Na 21. červen 2010 připadlo 110. výročí elektrické tramvaje v Brně. Tehdy před 110 lety střídala v Brně elektrická trakce trakci parní – alespoň v osobní dopravě. Na nákladních vlacích jezdily parní lokomotivy dále (až do roku 1914). Pro zahájení provozu bylo v letech 1899 až 1900 dodáno celkem 41 malých elektrických motorových vozů z vagónky ve Štýrském Hradci. Doplnilo je ještě 12 vlečných vozů. V den zahájení – 21. 6. 1900 – však bylo k dispozici jen 23 motorových a čtyři vlečné vozy. Elektrický provoz byl zahájen na dvou tratích parní dráhy: Pisárky – Nádraží – Královo Pole a Ugartova (dnes Václavská) – Ústřední hřbitov. Teprve později postupně přibývaly další tratě. Vozovna v Pisárkách byla přestavěna na elektrický provoz a měla devět kolejí. Malá nová remíza vznikla v Králově Poli – ta měla čtyři koleje. Rozchod elektrických tratí byl stejný jako u parní trakce, tj. 1435 mm a napětí dodávané do sítě mělo 550V.
- Od 1. 7. 2010 došlo k rozšíření IDS JMK (Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje) do dalších 168 obcí na Znojemsku. Oblast Znojemska byla za tímto účelem rozdělena na 12 oblastí (Hrušovansko–Jaroslavicko–Božicko, Jevišovicko, Mikulovsko, Miroslavsko, Moravskobudějovicko, Moravskokrumlovsko, Pohořelicko, Prosiměřicko, Vranovsko a Podyjí, Znojemsko–severní část, Znojemsko–jižní část a MHD ve Znojmě). Nově zaintegrované zóny mají čísla: 449, 457, 458, 459, 467, 468, 477, 478, 479, 540 (rozšíření), 550, 551, 560, 561, 570, 580, 800, 810, 812, 815, 817, 818, 820, 822, 823, 829, 831, 832, 833, 835, 837, 839, 843, 845, 847, 855, 857 a 867.
- Nově zaintegrované vlakové linky jsou: S42, S81 a S82, u S8 je
zaintegrována další část. Na nově zaintegrovaných vlakových linkách
bude špičkový interval 60 minut a sedlový (včetně sobot a nedělí
120 minut).
- S42 Hrušovany nad Jevišovkou – Miroslav (v Miroslavi navazuje na S41 do Brna)
- S8 Břeclav – Mikulov – Hrušovany nad Jevišovkou – Znojmo (doposud byla zaintegrována jen v úseku Břeclav – Mikulov)
- S81 Znojmo – Šumná – Moravské Budějovice
- S82 Znojmo – Šatov
- Zaintegrováním oblasti Znojemska tak dochází k tomu, že IDS JMK pokrývá již celou oblast Jihomoravského kraje. Až doposud bylo do IDS JMK zaintegrováno 554 obcí, po zaintegrování oblasti Znojemska je těchto obcí 772. Služeb IDS JMK až doposud mohlo využívat 1.052.000 obyvatel kraje, po zaintegrování Znojemska tento počet stoupnul na 1.202.000 osob, stejně jako počet linek z 287 na 331 linek. Při této příležitosti byla vydána pamětní jízdenka – jízdenka platila ve dnech od 1. až 4. 7. 2010 – v den označení jako denní jízdenka pro vybrané vlakové a autobusové linky.
- Z důvodu prací při odstraňování kalamitního stavu lesa došlo od pondělí 28. 6. 2010 na dobu cca deseti dnů v pracovních dnech v době od 9 do 15 hodin k uzavření komunikace mezi Útěchovem a Vranovem u Brna pro veškerou dopravu. Spoje autobusové linky a-43 vedené do Vranova byly v době výluky zkráceny pouze na úsek Královo Pole, nádraží – Útěchov, náhradou byly zajištěny spoje linky a-x43 přes Českou.
- Oprava ulice Joštovy a také Komenského náměstí v centru Brna vstoupila se začátkem července do své druhé etapy a ta trvala po celé prázdninové období. K již dříve uskutečněním změnám v tramvajové dopravě tak přistoupily ještě dvě další. Tramvajová linka d-4 byla po celé prázdninové období v celé trase mimo provoz (souběh s výlukou v ulici Valchařské v Husovicích), náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x4 v trase Masarykova čtvrť, Náměstí Míru – Komenského náměstí – Šilingrovo náměstí – Hlavní nádraží – Obřany, Babická. Tramvajová linka d-7 byla zkrácena na trasu Starý Lískovec – Mendlovo náměstí – Komenského náměstí (úvraťové zakončení za křižovatkou s ulicí Solniční). Současně pokračovala organizace odklonů ostatních tramvajových linek ve stejném rozsahu podle změn platných od 7. 6. 2010.
- Stavební práce se tak na konci června posunuly do křižovatky Joštova – Komenského náměstí. Z křižovatky Joštova – Česká a okolí bylo odstraněno trolejové vedení. V oblouku na Žerotínově náměstí byly vyměněny koleje. V úseku mezi Moravským náměstím a Českou ulicí byly položeny nové koleje, které byly zadlážděny kamennými kostkami. Hlazenými žulovými kostkami byly také vydlážděny koleje poblíž Moravského náměstí. Úvraťová konečná linky d-7 byla zbudována na Husově ulici mezi křižovatkou se Solniční a křižovatkou u Červeného kostela – tramvaje jezdily na levou kolej ve směru příjezdu. Výhybka „kaliforňan“ byla umístěna hned u křižovatky se Solniční, na zastávce nebylo vybudováno zvýšené nástupiště. Druhá kolej v prostoru zastávky byla demontována. Kolem již zadlažděných kolejí mezi Moravským náměstím a Českou byly postupně budovány nástupní prostory budoucích zastávek. Intenzivní výkopové práce probíhají v prostoru vlastní křižovatky Česká x Joštova. V polovině července již byly položeny nové koleje i mezi Českou a Komenského náměstím. Na opačné straně ulice Joštovy a v oblasti Moravského náměstí před Moravskou galerií již práce spěly pomalu ale jistě k závěru, dokončovalo se – byly vysazovány stromy, a to i před katastrálním úřadem a v Běhounské ulici. zde by se v dlažbě měl objevit také obrys Běhounské brány, jejíž základy při rekonstrukci odhalili archeologové. Na místo rovněž jsou, resp. budou postupně instalovány sochy ctností, kašna, historická mapa zobrazující podobu Brna při obléhání za třicetileté války či socha spravedlnosti před Nejvyšším správním soudem. Koncem července se chystala pláň pro pokládku kolejových objektů v křižovatce u Červeného kostela (po snesení trolejí).
- Od začátku srpna se začala montovat kolejová křižovatka Česká – Joštova, v křižovatce u Červeného kostela byly položeny velkoplošné panely a o několik dní později se i zde objevily kolejové výhybky a křížení.
- Stavební práce probíhající v ulici České a následně také výkopové práce v ulici Brandlově způsobily, že trolejbusová linka t-32 odjížděla ze stejného nástupiště jako linky t-29, t-34 a t-36.
- Práce při rekonstrukci ulice Joštovy a Komenského náměstí probíhaly podle plánu a zahájení tramvajového provozu v relaci Husova – Moravské náměstí od 1. 9. 2010 tak nic nebrání. Postup prací si od 16. 8. 2010 vyžádal další zásah do MHD, neboť bylo zapotřebí ještě rekonstruovat kolej, kterou využívala linka d-7 v rámci úvraťového ukončení na Komenského náměstí. Linka d-7 byla proto nadále v provozu pouze v úseku Starý Lískovec – Mendlovo náměstí. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x7 s trasou Mendlovo náměstí – Nemocnice u svaté Anny – Šilingrovo náměstí – Komenského náměstí.
- Od 1. 7. 2010 tak byly v Brně čtyři tramvajové linky zakončeny úvratí, což je rekord – kromě standardně ukončené d-8 v Líšni na Mifkově to bylo ukončení d-x11 a d-x 13 na Veveří a d-7 na Komenského náměstí.
- Od 1. 7. 2010 byla prováděna rekonstrukce přemostění vodního náhonu na ulici Valchařské v Husovicích – z tohoto důvodu nebyl až do 31. 8. 2010 možný provoz tramvají v této ulici. Současně probíhala výluka v úseku Komenského náměstí až Masarykova čtvrť. Tramvajová linka d-4 byla proto v celé své trase mimo provoz a nahrazena autobusovou linkou a-x4 jezdící v trase Masarykova čtvrť, Náměstí Míru – Hlavní nádraží – Obřany, Babická. V úseku Tomkovo náměstí – Maloměřický most jezdily autobusy ulicemi Provazníkovou a Karlovou (vynechána tak byla zastávka »Cacovická«). Některé spoje linky v pracovních dnech jezdily pouze v úseku Náměstí Míru – Maloměřice, Karlova (odstavovány byly poblíž bývalé tramvajové konečné Židenice). Výluky bylo využito rovněž k výměně křížení a sjížděcí výhybky ze smyčky Maloměřický most. Ačkoli akce byla označována jako rekonstrukce mostu přes mlýnský náhon, již před několika lety bylo rozhodnuto o snesení tohoto mostu a nahrazení potrubím. Tak se také stalo – most, vybudovaný v letech 1927–28 jako soumostí společně se sousedním „Jubilejním“ mostem přes Svitavu, byl již v polovině července zlikvidován a v závěru měsíce již bylo pokládáno betonové potrubí.
- Od 1. do 9. 7. 2010 byla opravována havárie kanalizace v křižovatce ulice Srbské a Slovanského náměstí. Oprava si vyžádala vyloučení trolejbusového provozu v ulici Srbské (vyloučen provoz v úseku od Slovanského náměstí po konečnou Srbská). Trolejbusová linka t-32 jezdila z České na Slovanské náměstí po své trase a dále odklonem do Králova Pole, nádraží – přes zastávky »Husitská« a »Semilasso«.
- V ulici Masarykově v Modřicích probíhá rekonstrukce kanalizace. Proto byla od 1. 7. 2010 do 16. 8. 2010 autobusová linka a-49 mezi zastávkami »Modřice, Žižkova« a »Modřice, náměstí« obousměrně odkloněna ulicemi Husova a Poděbradova. Následující měsíc nebyl z důvodu postupujících prací možný průjezd z ulice Masarykovy do ulice Husovy, linky a-94 a 510 byly vedeny objížďkou ulicemi Poděbradovou a Benešovou.
- Ve dnech 5. a 6. 7. 2010 byl z důvodu opravy kolejového svršku vyloučen provoz tramvají v úseku Černá Pole, Zemědělská – Lesná, Čertova rokle. Linka d-9 byla po dobu výluky ukončena ve smyčce Černá Pole, Zemědělská. Náhradní doprava na Lesnou byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x9 v trase Zemědělská – Lesná, Haškova po souběžné komunikaci s tramvajovým tělesem.
- V rámci konání akce MS Superbiků na Masarykově okruhu byla ve dnech 9. až 11. 7. 2010 v provozu příležitostná autobusová linka a-400 v trase Mendlovo náměstí – Svážná – Pražská / Hoštická – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrova – Automotodrom, Start. Linka byla v provozu i v neděli 1. 8. 2010, kdy na Masarykově okruhu probíhala akce FIA WTCC (Mistrovství světa cestovních vozů), a samozřejmě ve dnech 13. až 15. 8. 2010 v době konání VC ČR silničních motocyklů na Masarykově okruhu. To byla v provozu i zvláštní autobusová linka a-X, určená pro návoz návštěvníků z kempu Žebětín, s trasou Žebětín, parkoviště – Žebětín, nad parkovištěm – Žebětín, kemp – Tribuna D – Automotodrom, tribuny A,B – Hájenka na šípu – Automotodrom, Start (přeprava cestujících byla zdarma).
- Nadále pokračují opravy kolejí na královopolské tramvajové trati. O víkendu 17. a 18. 7 2010 byl opravován úsek na Palackého třídě mezi zastávkami »Husitská« a »Jungmannova«. Linka d-1 byla od nádraží odkloněna na Zvonařku, d-6 byla mimo provoz. Náhradní doprava za tramvaje byla zajištěna autobusovou linkou a-x1 v trase Hlavní nádraží – Řečkovice a linkou a-x6 jezdící po celé stávající trase linky 6. Poněvadž v místě opravy byla silniční uzavírka, jezdily autobusy ve směru z města ulicemi Domažlickou – Chodskou – Charvatskou a Husitskou. Uzavírka vozovky trvala od 15. do 21. 7 . 2010 a odkryté koleje se staly pastí pro několik řidičů, kteří ignorovali zákaz vjezdu a museli je vytahovat hasiči, což vedlo k nepříjemným zdržením v tramvajové dopravě. Akce se opakovala o víkendu 31. 7 a 1. 8. 2010, kdy se opravovaly koleje na Štefánikově ulici (v oblasti zastávky »Kartouzská«). Opatření v dopravě byla obdobná.
- V tisku se objevila zpráva o chystané úpravě zastávky »Židenice kasárna« na Svatoplukově ulici pro směr od Staré Osady. Pokud autobus nebo trolejbus zastaví v současné zastávce, dojde k zablokování jednoho ze dvou pruhů komunikace. Proto má dojít ke zbudování zálivu – aby se získalo potřebné místo, má být v místě zastávky zeď kasáren posunuta dovnitř areálu. Před zastávkou má vzniknout nová světelná signalizace. Úpravy mají stát 2,7 milionu korun a k realizaci má dojít v roce 2011 nebo 2012.
- Od 1. 7. 2010 si mohou kuřáci opět beztrestně zapálit na nekrytých nástupištích zastávek MHD – v platnost vstoupila nová novela „protikuřáckého“ zákona, která toto povoluje. Problémem totiž bylo, že oblast, ve které bylo kouření omezeno, nebyla většinou přesně vyznačena – zastávka začíná označníkem zastávky, ale konec je nejasný. Kouření je nadále omezeno v krytých prostorách čekáren (tam je prostor pomyslně vyznačen půdorysem čekárny).
- Na počátku července byla dokončena oprava fasády další části nádražní budovy hlavního nádraží (mezi hlavním vestibulem a poštou) – také tato část je v šedém provedení.
- Na Nových sadech v malém parčíku uprostřed smyčky byl odstraněn poškozený pomník třem odbojům – byl proveden ze skla, které praskalo.
- Na náměstí Svobody byla v polovině července postavena malá pláž s pískem (asi 10×15 metrů) – lidé se zde mohli slunit na lehátkách. Na konci července začala na náměstí montáž hodin tvořených žulovým pylonem a po cca dvou týdnech byla dokončena. Až do 18. září, kdy mají být hodiny slavnostně spuštěny, probíhá testovací provoz.
- Na komunikacích na trase od Nového Lískovce k nádraží byl o prázdninách vyznačen jízdní pruh pro cyklisty. Na ulici Nové sady mají cyklisté vyhrazen pruh u chodníku společně s autobusy, pruh více vzdálený od chodníku je určen individuální dopravě. V prostoru křižovatky Nové sady – Hybešova je cyklopruh vyznačen červenou barvou.
- V druhé polovině července byly zahájeny práce na rekonstrukci parku nedaleko Staré osady, vymezeného ulicemi Bubeníčkova a Koperníkova, tramvajovou tratí, mateřskou školou a obchodním centrem. Celý prostor je oplocen.
- V terminálu MHD Stará osada v Židenicích byla od čtvrtka 29. 7. 2010 prováděna rekonstrukce povrchu komunikace. Bylo nutné předláždit již náročným provozem značně poškozené prostory zastavování autobusů a trolejbusů. Proto byly mimo provoz všechny zastávky ve vlastním terminálu. Zastávka pro trolejbusy (t-25, 26 a 27) a nástupní zastávka linky a-84 byla přeložena na ulici Svatoplukovu před vjezd do terminálu (tj. v místě, kde byla doposud výstupní zastávka linky a-84) a troljbusy následně projely terminálem po středním, asfaltovém pruhu. Zastávka pro linky a-44, 64, 201 a 202 (směry ke kasárnám) byla přeložena na protější stranu ulice Svatoplukovy (u školy). Zastávka pro linky a-64, 78, 201 a 202 (směry k židenickém nádraží) byla přeložena na ulici Bubeníčkovu k zastávce linek a-45, 56 a 58. Zastávka pro linky a-45, 56, 58, 75 a 78 (směr k židenickému kostelu) byla přeložena na protější stranu ulice Bubeníčkovy – k tenisovým kurtům (linka a-75 jezdila po dobu opravy po Skopalíkově a Koperníkově ulici). Rekonstrukce byla ukončena 29. 8. 2010 (dne 21. 8. 2010 proběhla pokládka živice ve středním pruhu, a tak tudy nejezdily ani trolejbusy – náhradní autobusová linka a-t27 byla vedena po Skopalíkově ulici). V souvislosti s opravou vozovek byly osazeny rovněž nové zastávkové stojany a jednotlivá nástupiště nově doplněná číslem sloužícím pro lepší orientaci cestujících.
- I přes prázdniny pokračovala rekonstrukce výpadové komunikace Brno – Rajhrad včetně mostních objektů. Při prázdninové výluce tramvajového provozu do Modřic byla opravena též tramvajová část mostu přes železniční trať na Střelice. Navíc ve dnech 17. až 22. 7. 2010 proběhla z důvodu opravy mostu i výluka na železnici. Horečně se pracovalo na opravě mostu přes ulici Bohunickou (i tramvajové části) a to včetně rekonstrukce, či spíše novostavby přilehlé tramvajové zastávky »Bohunická«. Dále přes prázdniny probíhaly rekonstrukce podchodů a nástupišť na zastávkách »Moravanská« a »Modřická cihelna« (opět včetně tramvajové části) – zajímavostí je, že podchody jsou po dobu opravy průchozí pro veřejnost. Výluky tramvají bylo rovněž využito pro opravy trakčního vedení na modřické trati.
- Neutuchající stavební ruch panoval přes prázdniny i na stavbě mimoúrovňových křižovatek Hradecké a Žabovřeské ulice (VMO) a Hradecké a Královopolské ulice. Od 7. 7. 2010 byl uzavřen nový most Hradecké ulice přes Žabovřeskou – hlavním důvodem je příprava napojení na nový most přes Královopolskou (blíže k čerpací stanici). Ten má být zprovozněn do konce září – pak bude demontován provizorní most na opačné straně vozovky a započata výstavba druhého mostu Hradecké ulice (pro směr do města).
- Provoz v ulici Žabovřeské je veden již ve dvou pruzích po nově rekonstruované polovině vozovky, pokračuje oprava mostů druhé poloviny (směr Pisárky) Žabovřeské ulice přes Horovu a Fanderlíkovu, i podchodu u Luční ulice. Z tohoto důvodu je od začátku prázdnin uzavřen výjezd z Luční ulice na VMO – do budoucna již nebude možné zabočovat z Žabovřeské (směr Pisárky) do Luční. Od začátku prázdnin je rovněž otevřen nový nájezd z Žabovřeské (směr Pisárky) na most Korejské ulice a provoz dole na Žabovřeské ulici v tomto prostoru převeden na rekonstruovanou část vozovky (směrem k městu). Na opačné straně tak mohla začít výstavba opěrné stěny pro galerii Od Korejské směrem k tunelům). Probíhaly práce na budování opěrné stěny v blízkosti portálu tunelu blíže k centru. K 1. 9. 2010 byla uzavřena provizorní lávka pro pěší v prostoru portálů tunelů a začala její demontáž. Začaly rovněž práce na snížení nivelety ulice Dobrovského v místě napojení na křižovatku s Žabovřeskou a Hradeckou ulicí.
- Stavební práce naplno probíhají i na opačné straně Královopolských tunelů – buduje se zde mimoúrovňová křižovatka Svitavské radiály (ulice Sportovní) a VMO (ulice Porgesova). Probíhají betonářské práce na budování estakády od Řečkovic směrem na Porgesovu ulici přes prostor bývalého Červeného rybníka na opačnou stranu chladící věže (zde byl přes prázdniny vyhlouben zářez) – tzv. větev B křižovatky. Od 20. 7. 2010 byl z tohoto uzavřen jízdní pás na Sportovní ulici ve směru do centra od mostu Křižíkovy ulice (obousměrný provoz po opačném pásu vozovky) – a přímo v místě stavby estakády byly zbudovány provizorní objízdné komunikace.
- Právě z důvodu prací na přípravě úpravy nivelety ulice Dobrovského u křižovatky s ulicí Jana Babáka (překop vozovky) proběhla o víkendu 7. a 8. 8. 2010 výluka tramvajové dopravy. Linka d-x13 byla nahrazena autobusovou linkou a-x13 v trase Česká (Veveří – autobusy se otáčely na Komenského náměstí) – Technologický park. Inkriminovaný úsek autobusy objížděly ulicemi Tábor – Chodská – Dobrovského.
- Vzhledem k pracím prováděným na silničním přemostění ulice Horovy (VMO Žabovřeská) byl o víkendu 21. a 22. 8. 2010 vyloučen provoz tramvají v úseku Konečného náměstí – Vozovna Komín. Tramvajová linka d-x11 byla mimo provoz a byla nahrazena mimořádnou autobusovou linkou pod stejným linkovým označením v trase Česká – Tábor – Vozovna Komín – Bystrc, Ečerova.
- V srpnu probíhala oprava povrchu na ulici Otakara Ševčíka v Židenicích. Práce začaly 12. a byly ukončeny 29. 8. 2010. V průběhu rekonstrukce došlo k omezení propustnosti komunikace, což se následně projevilo vytvářením různě dlouhých kolon aut, ve kterých uvázly také autobusy linek a-44, 45, 56, 58, 64, 75 a 84. K občasným zpožděním docházelo také u tramvajové linky t-13. Zastávky okružních autobusových linek a-44/84 »Otakara Ševčíka« a »Škroupova« byly dle potřeby posunovány po komunikaci. Ve dnech 15. až 18. 8. 2010 pak byly uzavřeny pravé jízdní pruhy v křižovatce s přivaděčem Ostravská a autobusy linky a-84 jezdily odklonem ulicemi Táborská – Životského – Olomoucká – Masná.
- Prostranství před OD Centrum na Malinovského náměstí prochází v těchto měsících rozsáhlou rekonstrukcí. Počátkem srpna zde mj. byl instalován pomník (tři vzájemně se podpírající žárovky) připomínající evropské prvenství elektrického osvětlení blízkého Mahenova divadla (pomník bude odhalen až po ukončení prací).
- Jak jsme již na našich stránkách několikrát informovali, probíhala
v uplynulých měsících (od října 2007) v prostoru železniční stanice
Brno–Horní Heršpice stavba I. etapy tzv. 1. části odstavného nádraží
Brno. V květnu 2010 byla stavba zdárně dokončena jako první dokončené
dílo přestavby brněnského železničního uzlu, slavnostní akt proběhl
25. 5. 2010. Odstavné nádraží je samostatným technickým a provozním
celkem v rámci železničního uzlu. Po úplném dobudování (II. etapa se
již připravuje) bude sloužit pro komplexní provozní ošetření a
odstavování vlakových souprav. Stavba představovala zejména vybudování
halového umývače včetně potřebného technologického kolejiště,
odstavného kolejiště, rekonstrukci a rozšíření trakční napájecí
stanice Modřice, výstavbu silničního podjezdu spojujícího ulice Sokolova a
Bohunická (v provozu od října 2009) a nové mostní objekty (pro
přeložený nákladní průtah a rekonstruovanou trať pro nákladní dopravu
směrem na Střelice).
Hala myčky je situována v prostoru stávajícího kolejiště stanice Brno–Horní Heršpice na koleji č. 208 nově vybudovaného technologického kolejiště. Kolej je napojena na všechna současná odstavná nádraží brněnského uzlu. Pohyb v hale je zajištěn lanovým posunovacím zařízením s výsunem před halu na její severní straně. Hala pojme až 7 osobních vozů do délky 26,8 metru (maximální kapacita je 200 vozů za 24 hodin). Myčka byla uvedena do plného provozu 27. 5. 2010. Celkové investiční náklady na realizaci stavby činily 3,1 miliardy korun. (dle www.brno.cz) - Přesun brněnského hlavního nádraží se stal opět reálnějším. Stavební úřad městské části Brno–střed vydal v červenci stavbě územní rozhodnutí. To znamená, že k zahájení prací už stačí získat jen stavební povolení. Téměř vzápětí však dorazily zprávy o omezení investiční činnosti státu z důvodu nevyrovnaného rozpočtu, na který doléhají následky hospodářské krize. Stavba nového nádraží v Brně byla odložena. Podle posledních zpráv by měla začít nejdříve v roce 2014.
- V nejbližší době má být schválena změna územního plánu Brna, která umožní výstavbu nové tramvajové trati k univerzitnímu kampusu u bohunické nemocnice. Nové koleje budou odbočovat z dnešní tratě do Starého Lískovce za zastávkou »Osová«, pokračovat přes Mikuláškovo náměstí a pod Jihlavskou ulicí a konečná vznikne před vchodem do areálu kampusu, který Masarykova univerzita oficiálně otevře v září. Stavba by měla být hotova do tří let, předpokládané náklady jsou 650 miliónů korun.
Novinky ve vozovém parku
-
V srpnu vyjela s cestujícími po GO spojené s dosazením středního nízkopodlažního článku ML8LF tramvaj KT8 evid. č. 1728 (obě kabiny mají klimatizaci Janoza CZ, odpojovač byl přesunut z kabiny do stropu za kabinu). Po VP vyjela dvojice tramvají evid. č. 1634+1616 (řídící vůz obdržel klimatizační jednotku Janoza CZ). Novou klimatizaci kabiny řidiče obdržely po VP i tramvaje evid. č. 1734, 1121 a 1129
- V rámci řešení tramvajové dopravy při rekonstrukci ulice Joštovy byly o prázdninách provozovány čtyři úvraťové tramvajové linky (d-8, d-7, d-x11 a d-x13). To kladlo vysoké nároky na provoz obousměrných tramvají KT8 – v odpoledních špičkách bylo zapotřebí 31 vozů (ve stavu je 38 vozů). Vysoké teploty v první půli července navíc ještě zvýšily poruchovost vozů – při přechodu řidičů na opačné stanoviště a výměně pantografů stávalo, že vůz po tomto krátkodobém odstavení chlazení již nenastartoval z důvodu přehřátí. Proto byla v první řadě povolena jízda na zadní pantograf u linek 7 a x11. Dále byly v Medlánkách vytvořeny dvě soupravy tramvají T3M, které byly spojeny záděmi k sobě (s drobnými úpravami – RIS, vnější osvětlení, mezivozový kabel) – evid. č. 1581+1586 a 1532+1584 (+ navíc záložní vůz evid. č. 1555). Na přelomu července a srpna dvojice vykonaly technicko–bezpečnostní zkoušku a byly k dispozici pro případné využití, k němuž však nakonec nedošlo. Souprava Px může přepravovat cestující pouze v předním voze, takže má poloviční obsaditelnost. Dvojice tramvají T v Px spojení (zádí k sobě) v Brně již jezdily – v roce 1984 při stavbě podchodu u ústředního hřbitova a při stavbě teplovodu do Zetoru.
- Na začátku srpna byla nasazena do provozu nová tramvaj Vario LF2R.E evid. č. 1098II. Ve dvojici je nový vůz určen jako vůz řídící. Provedení vozu je stejné jako u předchozích – jde o první dokončenou tramvaj z letošní série tří vozů – v ústředních dílnách je dokončována tramvaj evid. č. 1078II, poslední vůz bude mít evid. č. 1109II.
- Tramvaj T3M evid. č. 1600, vyčleněná pro provoz s měřícím vozem, měla poruchu a odstavena. K měřícímu vozu byl přistaven vůz evid. č. 1568.
- Od začátku srpna se na lince 10 v pracovní dny začaly opět objevovat i tramvaje K2. Naopak o víkendech se na linkách d-12 a d-13 objevily spřažené soupravy (+ nízkopodlažní 13T).
- Letos proběhly GO trolejbusů Škoda 21Tr evid. č. 3036, 3037, 3038 (s klimatizací kabiny řidiče Janoza CZ), 3039, 3041 a 3042. První generální opravu zbývá provést na vozech evid. č. 3035, 3040 a 3043. Vyššími prohlídkami procházejí i trolejbusy Škoda 14TrM – evid. č. 3273, 3283, 3272, 3270 a 3282 (poslední dva s klimatizací Janoza CZ).
- K začátku července byl z provozu odstaven trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3198.
- V úterý 27. 7. 2010 odpoledne došlo ve stoupání na Chironově ulici (od Kamenného vrchu) k ničivému požáru článkového autobusu Karosa B 941 evid. č. 2331. Autobus jel na lince a-50 směrem do Bystrce a nafta unikající na výfukové potrubí se mu stalo osudnou – shořel celý zadní článek. Mj. vzhledem ke stáří vozu bude autobus vyřazen (škoda byla odhadnuta na 2,25 milionu korun – zůstatková cena vozu).
- V červenci se z GO ve Zlíně vrátil (a hned byl nasazen do provozu) článkový autobus B 941 evid. č. 2344. Z provozu byly odstaveny autobusy Karosa B 731/732 evid. č. 7375, 7403 a 7408. Sešrotovány byly vozy evid. č. 7408 a 7321.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net