Aktuality měsíce prosince 2010
- Po téměř půl roce byla ukončena výluka tramvajového provozu v ulici České (výluka trvala nepřetržitě od 7. 6. 2010 do 28. 11. 2010). Od ranních výjezdů v pondělí 29. 11. 2010 byl obnoven provoz pravidelných tramvajových linek v tomto úseku a došlo k ukončení ostatních dočasných opatření v tramvajové dopravě. Byl obnoven provoz tramvajové linky d-3 v trase Židenice, Stará osada – Česká – Bystrc, Ečerova. Linka d-8 se vrátila na svoji původní trasu Líšeň, Mifkova – Hlavní nádraží – Starý Lískovec. Linka d-10 je provozována opět pouze v úseku Stránská skála – Hlavní nádraží – Nové sady, smyčka. Došlo rovněž k obnovení provozu linky d-11 po trase Lesná, Čertova rokle – Česká – Bystrc, Rakovecká, linky d-12 po trase Komárov – Hlavní nádraží – Česká – Technologický park a linky d-13 v původní trase Juliánov – Hlavní nádraží – Česká – Technologický park. Došlo samozřejmě ke zrušení dočasných zastávek »Česká« na počátku ulice Veveří, které byly v době výluky využívány tramvajovými linkami d-x11 a d-x13.
- Nadále pokračuje výluka na tramvajové lince d-4 v úseku Česká – Náměstí Míru a na trolejbusových linkách t-38 a t-39 v souvislosti s rekonstrukcí ulice Joštovy v úseku mezi Komenského náměstím a ulicí Údolní. Linka d-4 je nadále vedena odklonem do smyčky na Mendlově náměstí a linky t-38 a t-39 jezdí velkou smyčkou přes Úvoz a Kounicovu. Levou zastávku »Česká« v ulici Brandlově začaly trolejbusy na lince t-32 opět využívat v týdnu od 22. 11. 2010.
- První sníh v Brně se objevil z pátku na sobotu 27. 11. 2010 a nebylo ho mnoho. Ve středu 1. 12. 2010 pak během několika hodin napadlo odhadem 10–15 cm sněhu – problémy v dopravě již byly závažnější a byla zaznamenána četná zpoždění. Potíže se sněhem se nevyhnuly ani tramvajím v centru města – nepomáhalo ani elektrické vyhřívání výhybek – výhybky se zanášely směsí sněhu a posypového materiálu od projíždějících aut. V pátek 3. 12. 2010 připadlo dalších asi 5–10 cm sněhu. Problémy v dopravě nebyly až tak velkého rozsahu.
- V sobotu 4. 12. 2010 vyjela v Brně již tradičně mikulášská tramvaj po trase linky d-10 z Nových sadů na Stránskou skálu a zpět. Možnost nástupu cestujících byla pouze na konečných zastávkách. Jezdil MV99 a souprava MV107+VV215. V tentýž den odjel z hlavního nádraží po obědě mikulášský vlak do Oslavan tažený parní lokomotivou 433.001.
- Stejného dne se u Tvarožné opět konala rekonstrukce bitvy tří císařů – dopravu zajišťovala posílená regionální linka IDS JMK a-702 v trase Brno, Úzká – Jiříkovice, motorest Rohlenka. Do místa dění bylo možné se dostat také ze Slavkova – linka a-106 byla vedena závlekem přes motorest Rohlenka.
- Neděle 12. 12. 2010 byla celostátním termínem změny jízdních řádů jednotlivých dopravců. Při provádění změn v Brně se berou v úvahu připomínky městských částí a také požadavky na omezování spojů v souvislosti se snižováním nákladů – to všechno se projednává v rámci KORDISu, DPMB, Odboru dopravy MMB a nakonec zahrne do změn ke změnovému termínu. Změn bylo tentokrát víc než požehnaně. Nové jízdní řády v tramvajové dopravě platily již od 29. 11. 2010 v souvislosti se zprovozněním úseku tramvajové tratě v ulici České. V brněnské MHD tak došlo k 12.12.2010 především ke změnám u trolejbusové a autobusové dopravy, a to dost rozsáhlým:
- Úprava provozu trolejbusových linek t-25, t-26, t-27 – změny jsou prováděny v důsledku získání potřebné přepravní kapacity pro univerzitní kampus v Bohunicích (zkrácení oběžné doby trolejbusových linek t-25 a t-26 s provozem článkových trolejbusů). Linka t-25 nově v dopolední sedlové době pracovních dnů jezdí po zkrácené trase Starý Lískovec, Osová – Tomkovo náměstí – Vozovna Husovice (vynechává úsek Tomkovo náměstí – Novolíšeňská). Trolejbusová linka t-26 v pracovních dnech jezdí závlekem přes Starou osadu až večer. Jako náhrada spojení Vinohrad ze Staré osady byl rozšířen provoz trolejbusové linky t-27 – jezdí v prac. dny včetně doby dopoledního sedla.
- Změna provozu autobusových linek v oblasti Líšně a Lesné (a-45, a-46, a-57, zrušena a-56, nové linky a-55, a-66). Autobusová linka a-45 je vedena po nové trase Lesná, Haškova – Blažkova – Lesná, nádraží – Štefánikova čtvrť – Merhautova – Tomkovo náměstí – Stará osada – Dělnický dům – Malá Klajdovka – Strnadova – Horníkova – Velká Klajdovka – Líšeň, Jírova. Provoz linky a-45 je pouze v pracovních dnech v době od 5 do 18.30 hodin, nově pouze v sólo vozech. V úseku Stará osada – Líšeň, Jírova plně nahradila zrušenou linku a-56. Autobusová linka a-46 jezdí po trase Lesná, Haškova – Blažkova – Lesná, nádraží – Štefánikova čtvrť – Provazníkova a po okružním zakončení přes zastávky »Zemědělská« a »Lesnická« zpět po stejné trase na Haškovu. Provoz linky denně. Autobus po zastavení v zastávce »Provazníkova« odbočí z Provazníkovy vlevo do ulice Jugoslávské a za školou následně vpravo do ulice Zemědělské další odbočení je opět vpravo do ulice Lesnické, kde je zastávka »Zemědělská« – po dalším odbočení vpravo zastavuje v zastávce »Lesnická« a dále pokračuje ulicí Provazníkovou. Je zavedena nová autobusová linka a-55 s trasou Židenice, nádraží – Stará osada – Dělnický dům – Špačkova – Bělohorská – Novolíšeňská – Líšeň, Jírova (– Mariánské údolí / některé spoje). Provoz linky denně, linka nahrazuje část původní trasy linky a-45. Dosavadní autobusová linka a-56 byla zrušena. Byla prodloužena trasa autobusové linky a-57 z Merhautovy na husovické Tomkovo náměstí, přičemž vybrané spoje linky v pracovních dnech jezdí až do zastávky »Vozovna Husovice«. Spoje končící na Tomkově náměstí mají výchozí zastávku u chodníku mezi křižovatkami s ulicemi Cacovickou a Provazníkovou. Výstupní zastávka je situována u chodníku u zastávky tramvaje směr Maloměřice most. Autobus se otáčí v prostoru křižovatky s Cacovickou ulicí. Po roce dochází k obnovení provozu autobusové linky a-66 v nové trase Lesná, Haškova – Loosova – Halasovo náměstí – Fügnerova – Lesnická – Provazníkova – Štefánikova čtvrť – Lesná, nádraží – Halasovo náměstí – Loosova – Lesná, Haškova. Provoz linky pouze v pracovních dnech od 6 do 19 hodin. V souvislosti se změnou tras linek a-46/57 dochází po roce ke zrušení otáčení těchto linek u zastávky »Merhautova«.
- Změna provozu autobusové linky a-53. V oblasti Králova Pole jezdí autobusy nově ve směru z Technologického parku po obousměrné trase přes zastávky Edisonova – Podnikatelská – Technická – Horská – Záhřebská – Skácelova na Slovanské náměstí, kde je ukončena. Ve směru na Technologický park zůstaly zachovány závleky přes zastávky »Palackého vrch« a »Kolejní«. Navíc ve špičkách pracovních dnů je linka a-53 ze Slovanského náměstí prodloužena po trase shodné s okružními autobusovými linkami a-44/84 až do Židenic na Starou osadu. V této souvislosti dochází k intervalovému omezení provozu okružních linek ve špičkách pracovních dnů (nyní jednotný interval 10 minut) – návrat k původnímu stavu. Dále dochází k úpravě trasy autobusové linky a-81 do dřívější podoby, a to v úseku Klusáčkova – Ústav Kociánka přes zastávky Nákupní centrum Královo Pole – Jungmannova – Semilasso – Královo Pole, nádraží.
- Změna provozu autobusových linek v oblasti Židenic a Černovic – kromě již výše uvedených změn týkajících se a-45 (návrat ze staronové trasy přes Zábrdovice opět na ucpaný VMO) došlo po roce ke zrušení vybraných spojů autobusové linky a-64 jezdících v úseku Životského – Staré Černovice přes zastávku »Masná«. Jako náhrada došlo ke zřízení nové špičkové autobusové linky a-74 v trase Maloměřice, Červený písek – Stará osada – Gajdošova – Otakara Ševčíka – Faměrovo náměstí – Staré Černovice (sólo autobusy). V nepracovních dnech došlo k obnovení závleku vybraných spojů linky a-49 ve směru z Úzké do Přízřenic (Modřic) přes smyčku Staré Černovice.
- Změny autobusových linek v oblasti Kohoutovic a Bystrce (úprava provozu na lince a-52, nová autobusová linka a-54, zrušení linky a-68). Byla zřízena nová polookružní autobusová linka a-54 s trasou Bystrc, Ečerova – Ruda – U borovice – Kamechy – Chvalovka – Kavčí – U borovice – Ruda – Bystrc, Ečerova. Linka a-54 je provozována ve špičkách pracovních dnů a jejím úkolem je posílení stávající linky a-52 v exponovaném úseku v návaznosti na tramvajovou dopravu. Došlo ke zrušení autobusové linky a-68 (která jezdila několikrát za den z Mendlova náměstí k Myslivně). Obsluhu zastávky »Myslivna« v denní době náhradou zajišťují vybrané spoje linky a-52, které k ní zajíždí závlekem mezi zastávkami »Šárka« a »Myslivní«.
- Změny autobusových linek v oblasti Mediánek a Řečkovic (změna trasy autobusových linek a-65 a a-42). Linka a-65 jezdí nově po trase Medlánky, Nadační – V Újezdech – Olšanského – Řečkovice – Palackého náměstí – Řečkovice, hřbitov – Kronova – Řečkovice, nádraží (předtím jezdila ke královopolskému nádraží). Linka a-65 je v provozu v pracovních dnech od 6 do 19 hodin, v sedlech je nasazen jeden minibus MAVE. V této souvislosti došlo ke zrušení závleků vybraných spojů linky a-42 k zastávce »Řečkovice, hřbitov« v odpolední špičce pracovních dnů.
- Jedním z impulzů k výše popisovaným změnám je zajištění dostatečného počtu článkových vozidel pro obsluhu univerzitního kampusu. Dopravní obsluha tohoto komplexu volá po řešení kapacitní tramvají, bohužel hodně minut po dvanácté.
- K témuž datu 12. 12. 2010 došlo k dílčím změnám u dalších autobusových a trolejbusových linek – mění se např. typ nasazovaných vozidel (např. článkové vozy nebo zařazení vozů Crossway na příměstské linky). V jízdních řádech se objevuje více spojů označených symbolem pro garantované nasazení nízkopodlažního vozidla.
- Na počátku prosince byly vydány nové knižní řády pro regionální dopravu – jde celkem o tři samostatné svazky zahrnují JMK–Sever / JMK–Jihozápad / JMK–Jihovýchod. Cena nejdražšího svazku (sever) je 455 korun. Má být rovněž vydán celosíťový JŘ obsahující i městské linky.
- Od 12. 12. 2010 došlo ke změně koncepce MHD v Blansku. MHD v Blansku zajišťují nyní čtyři městské linky (a-221, a-222, a-223, a-226) a dalších osm linek regionálních autobusů (a-152, 167, 230, 231, 233, 234 a 235). Nová koncepce veřejné dopravy v Blansku přináší zvýšení četnosti spojů, zpravidelnění časů odjezdů a vyšší stupeň provázanosti MHD, regionální autobusové dopravy a vlakové dopravy.
- Ve středu 8. 12. 2010 krátce po poledni prasklo na Bauerově ulici potrubí hlavního vodovodního řadu a voda zaplavila ulici mezi pisáreckým tunelem a devátou bránou brněnského výstaviště. Doprava musela být odkloněna do okolních ulic (zejména na Hlinky). Částečně byl provoz obnoven cca po dvou hodinách a úplně až večer v 18 hodin.
- Ve čtvrtek 9. 12. 2010 se v Brně v Urban Centru na Mečové ulici konala beseda o brněnské MHD. Diskuzi uspořádalo Statutární město Brno ve spolupráci s DPMB.
- Tak jako každý rok i letos vyjela do města historická tramvaj s betlémským světlem – opět byl nasazen historický motorový vůz z roku 1954 evid. č. 4058. Vůz byl v sobotu 18. 12. 2010 postupně přistaven na Nádražní ulici před budovu pošty, na Mendlovo náměstí, na Moravské náměstí (před kostel sv. Tomáše), na Malinovského náměstí a na Nádražní ulici.
- Hlavní nádraží v Brně se po změnách provedených k novému grafikonu od 12. 12. 2010 ocitlo na hranici své kapacity – tři nově přidané odpolední spoje jedoucí z Hrušovan u Brna do Tišnova jedou mimo hlavní nádraží po nákladním průtahu, a proto zastavují až v Židenicích. Nádražím údajně projede až 60.000 lidí denně – oproti stavu před pěti roky přibylo asi 10 % cestujících.
- Autobusová zastávka ve tvaru chobotnice dle návrhu architekta Jana Kaplického nakonec bude na Lesné stát – v nejbližší době má být skořepina nainstalována na zastávce »Loosova«.
- V roce 2011 mají výdaje města Brna dosáhnout hodnoty 11,8 miliardy korun a příjmy mají být 10,7 miliardy. Rozpočet je o 400 milionů Kč nižší než na rok 2010 a kvůli nižším daňovým příjmům je napjatý, důsledkem čehož dojde ke zpomalení některých projektů. Jedním z takto postižených projektů je výstavba tramvaje v ulici Plotní – dnes se mluví již o dokončení až v roce 2016. Přesun tramvaje z Dornychu na Plotní se všemi navazujícími stavbami má celkem přijít město na 2.171 miliardy korun, přičemž na rok 2011 je naplánováno 120 milionů. DPMB dostal přidáno asi 100 milionů korun – díky tomu nemá pro příští rok dojít ke zdražení jízdného.
Novinky ve vozovém parku
-
Ráno ve středu 8. 12. 2010 byla do vozovny v Mediánkách dovezena na silničním trajleru tramvaj Škoda 13T budoucího evid. č. 1920 (a budoucí jméno Verunka). Jde o první vůz z pětikusové série nasmlouvané pro rok 2010. Oproti předchozím vozům došlo ke změně v interiéru lichých článků – namísto kritizovaných sedadel zády k oknu (kolmo ke směru jízdy) je zde nyní uspořádání sedadel 2 + 1,5. Tímto uspořádáním došlo k mírnému navýšení obsaditelnosti celého vozidla. Ve čtvrtek 16. 12. 2010 dorazila do Medlánek druhá tramvaj 13T (budoucí evid. č. 1921) a o týden později, ve čtvrtek 23. 12. 2010 pak vůz budoucího evid. č. 1922. V roce 2011 má následovat dodávka dalších pět tramvají ve stejném provedení (evid. č. 1925–1929). Dodávka nových vozů způsobí vyřazení dalších tramvají T3 a T3M.
- Co se týká vypravování tramvají na jednotlivé linky po 29. 11. 2010, lze konstatovat následující. V prac. dny je na linku d-1 nyní vedle dvojic T3 vypravováno až šest tramvají KT8, až tři trojčata (nyní evid. č. 1551+1301+1531, 1596+1304+1530, 1599+1302+1532) a až čtyři dvojice vozů Vario LF2 (evid. č. 1092+1093, 1098+1078, 1099+1069, 1101+1100). Na lince d-3 pak jezdí spřažené soupravy všech typů – 2×T3, 2×T3R, 2×T6 a vozy 13T. Na lince d-6 jezdí vozy K2, K2R, KT8 a 13T. Může být také vypravena souprava Vario LF s vlekem. Na linku d-9 jsou ve větší míře vypravovány vozy 2×T6, dále pak vozy 13T, Anitra nebo jiné spřažené soupravy. Na linku d-10 vypravují sólo vozy T3, na jeden kurz vůz Vario LF, objevil se i vůz T3R evid. č. 1615. Linka d-12 nabízí svezení ve vozech 2×T3, 2×T3R, K3 a 13T, na lince d-13 se můžeme svézt ve vozech 2×T3, 2×T3R, KT8 a 13T. Na zbývajících linkách (s výjimkou d-8) pak jezdí článkové K2 a Anitry.
- Na konci listopadu se vrátila po provedené VP do provozu pisárecká souprava 2×T3R evid. č. 1659+1660. Vůz evid. č. 1659 obdržel novou klimatizační jednotku Janoza CZ, souprava má unifikovaný nátěr (předtím byla bílo–šedá). Po VP vyjela na začátku prosince i delší dobu odstavená tramvaj K2R evid. č. 1039. Při opravě došlo k výměně problémové hydraulické brzdy středního podvozku za běžnou (tu dostaly i další vozy K2R při VP). Byla dosazena klimatizační jednotka pracoviště řidiče Janoza. Pantograf vozu byl otočen kloubem proti směru jízdy, což má být ochranou proti kontaktu přední větrací klapky s dílci pantografu – tato úprava má být provedena i při dalších VP vozů K2R. Vůz má po opravě unifikovaný nátěr – tím zmizel poslední vůz v původním barevném provedení K2R „Kotas“. Brzo po vozu evid. č. 1039 vyjela po VP i tramvaj K2R evid. č. 1081 s podobnými úpravami a ještě před Vánocemi vyjel další vůz K2R po VP evid. č. 1027.
- Po VP vyjela tramvaj T3R.EV evid. č. 1569 (nově s klimatizací Janoza). Hned po dodání se vůz dostal do trojčete ve složení evid. č. 1567+1303+1569. O Vánocích jsme se pak mohli svézt další tramvají KT8 po provedené GO spojené s instalací středního částečně nízkopodlažního článku – evid. č. 1726 (s klimatizačními jednotkami kabiny řidiče Janoza).
- V noci z 24. na 25. 11. 2010 byla provedena zkušební jízda s trojicí tramvají Vario LF2 – byly spřaženy vozy evid. č. 1099+1069+1100. Souprava se projela z vozovny v Pisárkách směrem po trase linky d-2 do Modřic a zpět.
- V průběhu první poloviny prosince byly v medlánecké vozovně postupně sešrotovány dlouhodobě odstavené tramvaje T3M evid. č. 1565 a 1600, T3 evid. č. 1546 a 1547 a K2 evid. č. 1078I a 1109I (tramvaj Vario LF2 evid. č. 1109II již v prosinci konala zkušební jízdy).
- V prosinci byly sešrotovány i některé odstavené autobusy Karosa B 732 – evid. č. 7346, 7285 a 7286.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net