Aktuality měsíce září 2010
-
Vzhledem k opravě kolejových výhybek a křížení byla o víkendu 28. a 29. 8. 2010 přerušena tramvajová doprava v úseku Hlavní nádraží – Geislerova – Juliánov. Opravovala se jednak jedna výhybka na spojce u zastávky »Masná« a kompletně kolejové křížení včetně výhybek v křižovatce ulice Táborské a Nezamyslovy. Linka d-8 jezdila v době výluky pouze v úseku Geislerova (přeložena do ústí Nezamyslovy) – Líšeň, Mifkova. Linka d-10 jezdila v době výluky pouze v úseku Geislerova – Stránská skála a to mimořádně vždy po levé koleji v obou směrech jízdy (nástup a výstup cestujících byl na zastávkách pro opačný směr). Linka d-13 byla v době výluky v provozu pouze v úseku Starý Lískovec – Zvonařka. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x8 v trase Hlavní nádraží – Geislerova – Juliánov.
- Práce v ulicích Joštově a v prostoru Komenského náměstí
pokračují od 1. 9. 2010 třetí etapou. V souběhu se zprovozněním
tramvajových tratí do Obřan a do Modřic ke stejnému datu to mělo dopad na
provoz většiny tramvajových linek. Beze změn zůstaly pouze tramvajové
linky d-1 a 9:
- Linka d-2 – od 1. 9. 2010 byl na lince obnoven provoz v úseku Ústřední hřbitov – Modřice (některé spoje však končí na ústředním hřbitově).
- Linka d-3 – je nově vedena pouze v úseku Židenice, Stará osada – Česká (tramvaje v zastávce »Česká« změní linkové označení a pokračují jako linka 12 do Komárova – došlo ke zrušení okružního zakončení ulicemi Rooseveltovou a Masarykovou).
- Linka d-4 – obnovila provoz v úseku Obřany Babická – Hlavní nádraží – Česká. Ze zastávky »Česká« je vedena odklonem ulicemi Husovou a Pekařskou do smyčky na Mendlově náměstí. Část spojů končí ve smyčce Maloměřický most. Náhradní doprava ve zbývajícím úseku je zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x4 s trasou Česká – Masarykova čtvrť. Zastávka »Komenského náměstí« je pro oba směry na Údolní u křižovatky s Marešovou. Zastávka »Česká« v ulici Joštově byla společná s tramvajovými linkami d-3, 5, 6, 7 a 11 směr Moravské náměstí, autobusy jely do Masarykovy čtvrti přes Žerotínovo náměstí a ulicí Marešovou. Hned od 4. 9. 2010 bylo nutné změnit způsob průjezdu autobusů – nyní se otočí na Moravském náměstí a odjíždí od protější zastávky »Česká« a staveniště na Komenského náměstí objíždí kolem Červeného kostela a Marešovou. Autobusy první tři dny projížděly mezi buňkami stavbařů mezi Joštovou a Brandlovou, následně došlo k odstranění buněk a k dokončení komunikace pokládkou živice.
- Linka d-5 – linka se vrátila na svoji původní trasu Štefánikova čtvrť – Ústřední hřbitov, přičemž část spojů je vedena pouze na Mendlovo náměstí.
- Linka d-6 – obnovila provoz v původní trase Královo Pole, nádraží – Starý Lískovec.
- Linka d-7 – linka je vedena v původní trase Štefánikova čtvrť – Bohunice, Švermova (již nezajíždí až do Starého Lískovce).
- Linka d-8 – je vedena nadále pouze v úseku Líšeň, Mifkova – Nové sady, smyčka (opatření je stále nutné s ohledem na nezbytné předisponování části obousměrných tramvají pro zajištění provozu linek d-x11 a x13. Náhradou je do Starého Lískovce vedena linka d-13 a do smyčky Švermova v pracovních dnech také linka 10).
- Linka d-10 – je v pracovních dnech přes den nadále prodloužena až do smyčky Bohunice, Švermova (pozn.: od 6. 6. 2010 bylo zrušeno najíždění tramvají přes smyčku Technologický park; na lince jezdí od 1. 9. 2010 opět pouze sólo vozy)
- Linka d-11 – je nově vedena pouze v úseku Lesná – Česká (tramvaje od zastávky »Česká« dále pokračují jako linka d-12 do Komárova – došlo ke zrušení okružní zakončení ulicemi Rooseveltovou a Masarykovou).
- Linka d-12 – obnovila provoz v části své normální trasy Komárov – Zvonařka – Hlavní nádraží – Husova – Česká, kde tramvaje mění linkové označení a dále pokračují jako linka d-3 nebo d-11. Oproti prázdninám byl zrušen odklon linky do Starého Lískovce.
- Linka d-13 – jezdí i nadále pouze v úseku Juliánov – Hlavní nádraží a dále odklonem ulicí Renneskou do Starého Lískovce. Absence linky d-12 je řešena polovičním intervalem, každý druhý spoj ze Starého Lískovce je však ukončen ve smyčce na Geislerově.
Pro zajištění provozu ve zbývající provozních úsecích tramvajové sítě jsou nadále provozovány mimořádné náhradní linky provozované obousměrnými tramvajemi typu KT8 označené linkově jako d-x11 a d-x13.
- Ještě se v krátkosti vraťme k zahájení provozu tramvají po Joštově ulici: o víkendu 21. a 22. 8. se zde pilně pracovalo – byla dokončena pokládka kolejí mezi Červeným kostelem a ulicí Husovou a následující den byla již mezi koleje položena vrstva živice. V celém úseku ulice Joštovy probíhala úprava dlažby mezi kolejemi a v oblasti budoucí zastávky. V křižovatce Česká – Joštova a v křižovatce u Červeného kostela byly nataženy troleje pro pojížděný směr. O posledním srpnovém víkendu byl na stavbě klid, všechny nejnutnější práce k obnovení provozu tramvají již byly dokončeny. V pondělí 30. 8. 2010 se na zastávkách »Česká«, situovaných v prostoru ulice Joštovy mezi Českou a Moravským náměstím, objevily zastávkové stojany.
- Od 1. 9. 2010 tramvaje projíždějí po Joštově ulici od Červeného kostela koridorem ohraničeným plotem těsně kolem kolejí, uprostřed je přechod pro chodce Česká – Česká s přístupem k nástupištím. Probíhají práce na obnově obou stran komunikace. Zastávka »Česká« pro směr k Červenému kostelu je v původní poloze, zastávka v opačném směru je v nové poloze . Obě zastávky jsou platné pro linky d-3, d-4, d-5, d-6, d-7 a d-11 v příslušném směru jízdy. Pro linky d-3 a d-11 byla již nyní vydána pravidla pro režim zastavování, která budou platit po ukončení výluky a obnovení provozu od ulice Veveří (pravidla platí pro oba směry jízdy): pokud vůz linky d-3 nebo d-11 bude mít před sebou v zastávce stojící vůz, zastaví také a umožní přestup cestujících – na další zastávce pak zastaví znovu. Pokud bude zastávka volná pro průjezd, budou vozy linek d-3 a d-11 zastavovat až v zastávce za křižovatkou. V prvních dnech byli v zastávkách u hlavního nádraží, »Česká« a na Komenského náměstí rozmístěni informátoři DPMB.
- Zastávka »Moravské náměstí« pro autobusové linky a-81/82 má být na komunikaci mezi Joštovou a Brandlovou ulicí. Zastávka se již nevrátí do prostoru u kostela sv. Tomáše, protože místo vedle kolejí mají mít k dispozici taxikáři místo dosavadní Joštovy ulice.
- V průběhu září postoupila obnova kanalizace přímo před Červený kostel a bude pokračovat dále směrem k ulici Údolní. Tramvaje by se úsekem Česká – Veveří měly dle předpokladů rozjet se začátkem listopadu, výluka Komenského náměstí – Údolní je plánována až do konce dubna 2011 a v říjnu se dotkne také trolejbusových linek t-38 a 39. Konečná obou linek má být na Mendlově náměstí: v křižovatce Úvoz – Tvrdého dojde k vybudování odbočující trolejbusové stopy.
- Na Moravském náměstí byla před budovou Nejvyššího správního soudu v poslední den srpna instalována socha Spravedlnosti – postava zvedající kvádr. Slavnostní odhalení pak proběhlo 9. 9. 2010. V sobotu 11. 9. 2010 pak byla slavnostním aktem ukončena rekonstrukce prostranství před obchodním domem Centrum na Malinovského náměstí včetně odhalení sousoší čtyř propletených klasických žárovek na počest jejich vynálezce Edisona, jehož společnost provedla elektrické osvětlení blízkého Mehenova divadla. Úderem třetí hodiny odpolední ve středu 15. 9. 2010 se po rekonstrukci oficiálně otevřelo Moravské náměstí a ulice Běhounská – na prostranství je mj. vodní prvek a bronzová maketa středověkého Brna s hradbami a hradem Špilberk odpovídající stavu při obléhání města Švédy. A konečně v sobotu 18. 9. 2010 proběhl na náměstí Svobody slavnostní akt odhalení nově instalovaných hodin.
- Dosavadní zastávka s názvem »Učiliště« na trase linek t-31, 33, a-76 a 77 má nový název »Olomoucká – u školy«. Do trasy speciální autobusové linky a-81 byla v úseku Ústav Kociánka – Halasovo náměstí zařazena nová zastávka s názvem »Křižíkova – areál škol« určená především pro tamní handicapované studenty.
- Postup prací při opravě silničního mostu přes tramvajovou trať u zastávky »Jírova« v Líšni si na podzim vyžádá celou sérii výluk tramvajové dopravy v úseku mezi zastávkami Líšeň, Jírova – Líšeň, Mifkova. Výluk je naplánováno celkem devět – osm víkendů (první 4. a 5. 9. 2010) a nakonec od 27. do 31. 10. 2010. Linka d-8 je ukončena na Jírově s tím, že je využito kolejové spojky u zastávky »Kotlanova« – v úseku Jírova – Kotlanova ve směru do centra jezdí tramvaje po levé koleji.
- Pokračující práce na opravě silničního přemostění ulice Horovy v Žabovřeskách (VMO Žabovřeská) si vyžádaly další výluky tramvajového provozu – o víkendech 11.+12. 9. a 18.+19. 9. 2010. Tramvajová linka d-x11 byla v uvedené víkendy mimo provoz, náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x11 v trase Česká – Tábor – Vozovna Komín – Bystrc Ečerova. Pracoviště pod mostem objížděly autobusy s využitím bočního mostního pole.
- Jak jsme se již na našich stránkách zmiňovali, letos na podzim měla být zahájena rekonstrukce Mendlova náměstí, která měla mj. změnit tramvajové zastávky a také průjezd trolejbusů náměstím. Dle denního tisku se však na opravu náměstí zatím nenašly finanční prostředky, takže akce se zatím odkládá. Nejistá je i plánovaná demolice domů ve středu náměstí. Brněnská radnice již před časem schválila investiční záměr na přestavbu Mendlova náměstí – je schválen záměr na první část oprav, která se má týkat především MHD. Náklady na přestavbu přestupního uzlu na Mendlově náměstí byly odhadnuty na 130 milionů Kč. A to je částka velká, kterou se zřejmě nepodaří získat ani z rozpočtu ani od státu. Jsou snahy o získání finančních prostředků z evropských zdrojů.
- Na začátku září byla schválena změna územního plánu ve věci tramvajové tratě k univerzitnímu kampusu. Nyní má být zahájena příprava výběrového řízení na zpracování projektové dokumentace. Trasa budoucí tramvaje je víceméně známa – z několika posuzovaných variant byla vybrána provozně i ekonomicky nejvýhodnější varianta, kterou je odbočka ze stávající tratě do Starého Lískovce v prostoru dnešní zastávky »Osová«. Nová trať bude mít jednu nácestnou zastávku pod Mikuláškovým náměstím a pak konečnou blízko fakultní nemocnice Bohunice. Jihlavskou ulici bude tramvaj podcházet v tunelu. Celý projekt má být realizován do tří let – na jeho realizaci je ale zapotřebí vyčlenit částku cca 650 milionů Kč.
- V denním tisku proběhla zpráva, že město Brno plánuje vypracování plánu rozvoje městské hromadné dopravy na příštích cca 20 roků. Odborníci mají zhodnotit, kam se vyplatí zavést tramvaj. Studie má odpovědět na řadu různých otázek (např. kolik lidí bude v roce 2030 jezdit po Brně MHD, kde bude třeba položit nové tramvajové koleje, kterým městským částem budou postačovat autobusy nebo trolejbusy, kde mají být postavena záchytná parkoviště apod.). Specialisté v oboru mají připravit tzv. generel veřejné dopravy pro město Brno. Důležité je především včas rozhodnout, kudy mají v příštích letech jezdit tramvaje – s tramvajovou tratí je totiž nutné počítat již při územním plánování a projektování v dostatečném časovém předstihu. Doposud se počítá s tím, že nové tramvajové tratě povedou k bohunickému kampusu, do Bosonoh, na Lesnou a přeložená tramvajová trať z Dornychu na Plotní. Do této oblasti plánování také patří vyřešení tramvajové dopravy k případnému železničnímu nádraží v odsunuté poloze. Výběrové řízení na zpracování plánu MHD pro příští dvě desetiletí má být vypsáno co nejdříve – práce na generelu mají přijít na cca 6 milionů korun.
- Ve dnech 13. až 17. 9. 2010 se na brněnském výstavišti konal 52. Mezinárodní strojírenský veletrh. MHD z centra města k výstavišti byla kromě pravidelných linek zabezpečována také posilovými tramvajovými linkami d-P1 v trase Malinovského náměstí – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky a dopoledne také linkou d-P2 s trasou Stará osada – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky (tato linka jezdila místo spojů linky d-2 jezdící běžně v trase Stará osada – Ústřední hřbitov).
- V září bylo mezi zastávkami »Běloruská« a »Švermova« (vedle silnice) složeno větší množství kolejnic pro plánovanou opravu tramvajové tratě. Následně byly kolejnice rozvezeny podél trati. Opravovat by se tak měly hlavně oblouky v úseku mezi zastávkami »Krematorium« a »Běloruská« a také mezi »Běloruskou« a smyčkou Švermova.
- Rozpočet města Brna pro rok 2011 má být oproti stávajícímu rozpočtu na rok 2010 více než o miliardu chudší. Má být dokonce o něco nižší, než rozpočet pro rok 2009 (v roce 2009 byl rozpočet 11,242 miliardy korun, v roce 2010 – 12.208 miliardy a na rok 2011 je navržen rozpočet 11,111 miliardy). To se zcela jistě projeví i ve výši dotace na dopravu.
- V průběhu prázdnin se objevilo nové barevné provedení jízdenek vydávaných automaty. Dlouho používané barevné provedení bylo, že přední strana jízdenky byla laděna do oranžova až červena s červeným textem na druhé straně jízdenky. Nové provedení je laděno na přední straně do zelena a text na druhé straně jízdenky je rovněž zelený. Údaje uváděné na obou typech jízdenky jsou stejné.
- Jak jsme již informovali, od letošního jara můžeme v železničních stanicích zakoupit nový druh tištěné jízdenky IDS JMK. Rozměr jízdenky je 75 mm (šířka) x 50 mm (výška). Barevné provedení jízdenky je zelené s velkou oranžovou šipkou uprostřed – pole pro označení údajů v označovači je světlé. V horní třetině jízdenky je na přední straně uvedena identifikace (IDS JMK + ČD) a stručný návod k použití jízdenky. Střední a dolní třetina jízdenky je vyhrazena pro údaje tištěné tiskárnou – ty obsahují mimo jiné datum výdeje, identifikační údaje jízdenky (číslo) – číslo výdejny jízdenek, údaje o tarifu, typu jízdenky – a také nejdůležitější údaje jako je cena, počet předplacených zón a doba platnosti jízdenky. Velkou výhodou jízdenky je možnost vyznačení prakticky libovolného počtu zón. Na zadní straně jízdenky je dvojjazyčné poučení.
- Letošní jízdenky lodní dopravy jsou v podstatě jen účetní doklad tištěný termotiskárnou na bílý papír. Úplně nahoře je ve dvou tučných řádcích uveden název provozovatele a jeho adresa. Následují identifikační údaje jako je IČ a DIČ, číslo jízdenky a číslo strojku, který doklad vytiskl. Ve střední části jízdenky je uveden druh jízdného, název výchozí stanice, název cílové stanice (větší písmo), název lodi a číslo spoje. Následuje řádek, kde je uveden čas odjezdu, datum vydání jízdenky a čas výdeje jízdenky. Úplně dole je uvedena cena jízdenky a jméno pokladníka. Šířka proužku papíru, na který se jízdenky tisknou, je 83 mm.
- V sobotu 18. 9. 2010 se uskutečnil ve vozovně trolejbusů Komín Den otevřených dveří. Akce se konala v rámci Prvního evropského dne trolejbusů, který byl součástí propagace mezinárodního projektu TROLLEY na podporu elektrické trakce ve veřejné dopravě, jehož se účastní i město Brno. Vedle výstavky (byly vystaveny vozy evid. č. 3042, 3285, 3507, 3604, 3615 a trolejová věžka 5321) nechyběla ani oblíbená projížďka po okružní trase vozovnou.
- V křižovatce ulice Merhautova a Jugoslávské probíhala o posledním (prodlouženém) zářijovém víkendu 25. až 28. 9. 2010 první část rekonstrukce kolejových křížení a výhybek. Linka d-3 byla vedena obousměrným odklonem ulicemi Rooseveltovou – Cejl. Linka d-5 byla provozována pouze v úseku Ústřední hřbitov – Česká a odklonem ulicí Rooseveltovou na Malinovského náměstí. Zde byla ukončena i linka d-7. Linka d-11 byla po celou dobu výluky mimo provoz. Náhradní doprava byla zajištěna prodloužením autobusové linky a-x4 z Moravského náměstí do Štefánikovy čtvrti. Ze stejného důvodu jezdily autobusy linky a-82 v době od 18. 9. do 4. 10. 2010 ve směru na Valašskou po Bratislavské a Kolišti.
- Turistické minibusy jezdily v Brně od 18. června do konce srpna. Celkově jejich služby využilo přes 550 lidí.
- Ve čtvrtek 23. 9. 2010 byl oficiálně otevřen univerzitní kampus Masarykovy univerzity u bohunické nemocnice. Výstavba čtyřiadvaceti pavilonů a dalších budov trvala šest let, areál o rozloze 42 hektarů za pět miliard korun je jedním z největších stavebních projektů vysokého školství ve střední Evropě. Nové sídlo zde má lékařská fakulta, část fakulty přírodovědecké a také fakulta sportovních studií. Součástí areálu je informační centrum s knihovnou a studovnami, výukové středisko s aulou a posluchárnami i sportovní hala. O stavbě univerzitního městečka se uvažovalo již od založení univerzity v roce 1919, o umístění do Bohunic se začalo diskutovat krátce po válce. Ale výstavba ještě pokračuje – již začala výstavba pavilonů Centra pro výzkum toxických látek v prostředí CETOCOEN za bezmála 700 milionů korun. V blízkosti stávajícího internátu se již na příští rok plánuje zahájení budování nových studentských kolejí.
- Voda na Brněnské přehradě nakonec z hlediska koupání vyhověla po celou letní sezónu – ta bohužel však skončila předčasně, když již od poloviny srpna bylo zataženo a teploty klesly i přes den pod 20°C a v noci dokonce pod 10°C. S ohledem na vývoj počasí tak v podstatě skončilo čištění přehrady – byl zastaven provoz tzv. aeračních věží (které provzdušňují vodu) a přestalo se s přidáváním síranu železitého (jehož účelem bylo vysrážet fosfor – zejména v oblasti přítoku vody do nádrže). Pro lodní dopravu skončila hlavní sezóna s koncem prázdnin. Až do 31. 8. 2010 se jezdilo každý den podle maximálního jízdního řadu (interval mezi spoji 45 minut), i když vzhledem k vývoji počasí v posledních dvou dnech srpna zájem o dopravu hodně poklesl. V září jezdily lodě podle maximálního JŘ pouze o víkendech, v pracovních dnech byly provoz redukován na interval 90 minut. V říjnu bude lodní doprava v provozu pouze o víkendech. V areálu bystrckého přístaviště se objevila kostra jedenáctimetrové kotvy (ta zbyla jako památka na podzimní návštěvu papeže v Brně v roce 2009). Kostra má být nově opláštěna a se slavnostním odhalením celé kotvy se počítá v průběhu podzimu.
Novinky ve vozovém parku
-
Z tramvají K3R jezdí stále jen vůz evid. č. 1751 – ostatní tři vozy jsou dlouhodobě odstaveny z důvodu technické závady na spojení článků (nadměrné opotřebování) – tramvaje evid. č. 1752 a 1753 v podstatě již celý rok, 1754 nejezdí od počátku roku 2010.
- I v září byla tramvajová trojčata vypravována na linku 1 (zároveň i tři), stejně jako dvojice článkových Varií LF2 – vypravováno byla až pět dlouhých souprav (trojčata nebo dvojice článkových vozů Vario). Čtvrtý vlek jezdí na lince 6.
- Tramvaj T3R evid. č. 1615 se po prázdninách objevuje vcelku pravidelně v provozu na 4 (jako jediný sólo vůz – 14/4). Od začátku září je plánováno nasazení tramvají RT6 na linku 4 (prac. dny 6/4 a 22/4 , víkendy 4/4) – zatím vyjel vůz evid. č. 1803 na několik dní.
- Na zkušební jízdy do brněnských ulic vyrazila v druhé půli září tramvaj Vario LF2 evid. č. 1078II, zatímco původní vůz K2 téhož evid. č. byl odstaven.
- Začátkem září obdržel poslední provozovaný trolejbus s klasickými transparenty v Brně elektronické infopanely BUSE – vůz Škoda 14Tr evid. č. 3194 (prvním vozem byl evid. č. 3210 v červnu 2006). Jako u ostatních vozů série 14Tr07 jde o verzi s předním transparentem pouze pro číslo linky.
- K 8. 9. 2010 byl odstaven trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3197. Ve Slatině je dlouhodobě odstavený i vůz evid. č. 3193, u něhož byly plánovány zkoušky asynchronního motoru.
- V úterý 31. 8. 2010 bylo do DPMB dodáno prvních šest částečně nízkopodlažních autobusů typu Irisbus Crossway LE 12M z celkem 25 očekávaných vozů. Nové vozy obdržely evid. č. 7801–7806 a všechny byly zařazeny do vozovny Medlánky. Vozy dodává dealer vozů Iveco firma TEZAS. Autobusy nejsou nízkopodlažní v celé své délce, ale pouze mezi prvními a prostředními dveřmi, v zadní části je podlaha vozu vyvýšená. Oproti plně nízkopodlažním jsou tyto vozy asi o 20 % levnější. Na pořízení autobusů dostal DPMB dotaci 50 milionů korun z EU (ROP JM). Protože se primárně počítá s nasazením vozidel na linky jezdící do okrajových částí města (např. 41, 43, 48, 49, 71 či 75), jsou vozy vybaveny pokladnou, která je schopna vydávat kompletní sortiment jízdenek IDS JMK. Tento typ autobusu byl na těchto linkách testován v letech 2008 a 2009 při běžném provozním nasazení. Vozy jsou vybaveny klimatizací pracoviště řidiče značky Thermoking (v DPMB novinka), mají mj. poptávkové otvírání dveří a sedadla pro cestující Ster. Ve čtvrtek 2. 9. 2010 dorazilo dalších sedm autobusů – tři vozy (evid. č. 7807–7809) byly přiděleny do medlánecké vozovny a 7810–7813 do vozovny Slatina. Ve čtvrtek 23. 9. 2010 pak autobus nového typu (konkrétně evid. č. 7812) svezl v Brně své první cestující – na lince 61.
- Pátým brněnským článkovým autobusem Karosa B 941E s dokončenou GO ve Zlineru je vůz evid. č. 2359.
- Na konci srpna byl odstaven autobus B 732 evid. č. 7350 a v září byl následně vystaven na Malinovského náměstí jako ukázka působení vandalů–sprejerů. Do kovošrotu byl odtažen (a hned rozřezán) požárem poškozený článkový autobus evid. č. 2331.
- Dne 1. 9. 2010 tomu bylo přesně 30 let, kdy jsme se v Brně mohli svézt článkovými autobusy Ikarus 280, a to na linkách 66 (Malinovského nám. – Lesná) a 70 (Malinovského nám. – Řečkovice).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net