Aktuality měsíce března 2011
- Na začátku roku 2011 proběhla analýza Integrovaného dopravního systému JMK, která se zaměřila hlavně na počty spojů zajíždějících do jednotlivých obcí, náklady na zajištění dopravní obslužnosti, počty přestupů a také na efektivnost jednotlivých linek. Na základě výsledků analýzy může dojít např. k úpravám ceny jízdného, změnám zastávek či hranic tarifních zón.
- Neděle 6. 3. 2011 byla celostátním termínem dílčích změn jízdních řádů drážních i autobusových dopravců. V Brně došlo k drobným změnám jízdních řádů na trolejbusových linkách t-27 a 31, na autobusových linkách a-41, 42, 52, 60, 69, 71, 77 a 91.
- Koncem roku 2010 byly dokončeny práce na novém územním plánu města Brna a následně probíhalo jeho připomínkování na všech úrovních. Zatím se nejčastější námitky týkají problémů kolem rušení zahrádkářských kolonií (kde mají vzniknout parcely pro novou výstavbu zejména rodinných domů), dopravy a omezování veřejné zeleně. Velkým a věčným tématem je také problematika spojená s odsunem hlavního nádraží nebo vedení již pověstné silnice R43.
- V novém návrhu se objevuje mimo jiné také dostavba Medlánek včetně komunikace, která by spojovala Medlánky s Bystrcí a s Komínem, případně s areálem pod Palackého vrchem a právě k tomuto bodu se občané velmi často vyjadřují. Námitky jsou také např. z Masarykovy čtvrti, kde má dojít ke zmenšení ploch zeleně (na těchto plochách se mají stavět nové domy). Nový územní plán řeší mimo jiné také podobu náměstí Míru a Žlutého kopce. V Jundrově se např. navrhuje zrušení zahrádkářské kolonie Juranka – což je asi 60 ha plochy, na které by se také mohly stavět nové domy.
- Dosavadní územní plán pochází z roku 1994 – proto je přijetí nového územního plánu nezbytné. Stávající stav, kdy městu chybí ucelená koncepce jeho dalšího rozvoje, kdy městské části mají značnou nejistotu kvůli nové výstavbě atd., se již stal neúnosným. Nový územní plán má přinést větší přehlednost a srozumitelnost v tom, k čemu jaké pozemky jsou určeny, jasnou regulaci výšky zástavby, vytyčení oblastí do kterých se bude Brno rozrůstat, určení využití pro jednotlivé oblasti. Nový dokument má určovat podobu města minimálně dalších 10 let. Novinkami v územním plánu je např. výstavba nových domů mezi Medlánkami a Ivanovicemi, zástavba mezi Kohoutovicemi a Jundrovem.
- Nejvíce připomínek v novém územním plánu je k následujícím projektům:
- Silnice R43 – stále vedený spor o tom, zda vést tuto silnici přes Bystrc (návrh města) anebo Boskovickou brázdou (opozice)
- Železniční uzel Brno – město podporuje variantu přesunu nádraží – opozice je pro zachování nádraží v centru.
- Autobusové nádraží Zvonařka – územní plán již se Zvonařkou nepočítá autobusy by měly najít místo u nového vlakového nádraží.
- Silniční průtahy z Medlánek do Bystrce a do Ivanovic, průmyslová zóna v Tuřanech (směrem k Dvorskům), v Přízřenicích, mezi Ivanovicemi a Českou, obchodní zóna ve Slatině, u OBI v Kníničské ulici (namísto zahradnictví), rozšíření Avion Shopping parku, vznik Horního náměstí v Bystrci (u ulice Kamechy), bytová výstavba v Medlánkách.
- Zahrádkářské kolonie – má dojít ke zrušení nebo k omezení celkem pěti zahrádkářských kolonií, na jejich místě má dojít k nové výstavbě nových bytů, část zeleně však má zůstat. Jedná se především o zahrádky na Žlutém kopci, na Červeném kopci, na Jurance, na Kraví hoře a v Husovicích.
- Na scéně se opět objevila podzemní tramvaj, neboť s ní počítají dvě ze tří variant nového brněnského územního plánu. V první variantě územního plánu se počítá s tím, že se rychlodráha odpojí z havlíčkobrodské tratě někde v Řečkovicích a že v oblasti Králova Pole vstoupí pod zem – pod středem města půjde pod zemí a na povrchu se objeví až v Černovicích, kde by se napojila na přerovskou vlakovou trať. V dalších dvou variantách územního plánu se však více počítá s diametrem v podobě tramvajové tratě – ta by se odpojila od stávající bystrcké tramvajové trati v prostoru vozovny v Komíně a dále by vedla pod zemí – na druhé straně by se objevila nad zemí až v prostoru Komárova a pak by pokračoval nad zemí až do prostoru dálniční křižovatky, kde by měla mít tramvajová trať smyčku a kde by také mělo být obří záchytné parkoviště.
- Z důvodu výměny kolejí a opravy tramvajové tratě byl po dobu jarních prázdnin od 12. do 20. 3. 2011 vyloučen provoz tramvají v úseku mezi zastávkami »Celní« a »Krematorium«. Tramvajová linka d-6 jezdila po dobu výluky obousměrně odklonem ulicemi Masarykovou – Nádražní – Renneskou. Linka d-7 byla mimo provoz. Náhradní dopravu za linku d-7 i za vyřazený úsek linky d-6 zajišťovala pravidelná linka d-5 – všechny spoje této linky byly vedeny v nezkrácené trase Štefánikova čtvrť – Ústřední hřbitov. Během výluky byly zcela vyměněny koleje v úseku od půlky kopce směrem dolů – původně zde byly žlábkové kolejnice, nyní budou vignolové. Původní koleje byly odvezeny včetně pražců, nově pokládané koleje jsou repasované (kolejnice i pražce) – na místo byly rozvezeny již koncem února, pomocí „obojživelného“ bagru. V pátek a sobotu 18. a 19. 3. 2011 pak byla trať podbita automatickou podbíječkou, v neděli proběhla ještě úprava troleje. S další opravou bohunické tratě se zatím počítá o prázdninách – měla by se opravovat trať mezi smyčkou Bohunice, Švermova a Starý Lískovec (cca 1400 m).
- Na letošní rok plánovaná oprava ulice Milady Horákové byla odložena – mělo se začít hned po dokončení prací na Komenského náměstí. Důvodem je nedostatek financí. Zatím se se zahájením opravy počítá až v polovině roku 2012 (na opravu je údajně potřeba téměř 45 miliónů korun). Byl schválen investiční záměr na rekonstrukci ulice Veveří (v úseku Žerotínovo náměstí – Kotlářská), mj. je zde plánován střední vyvýšený tramvajový pás. Zahájení akce je ovšem vázáno na dostatek financí. Denním tiskem navíc proběhly zprávy o špatném stavu více brněnských tramvajových tratí – zmiňovaly se hlavně ulice Dornych, Štefánikova, Vídeňská či Gen. Píky a konečný úsek trati před Stránskou skálou.
- Na Minské a Horově ulici v Žabovřeskách nadále hrozí havárie kanalizace. Opravy kanalizace v obou ulicích se neustále oddalují a dokud nebudou dokončeny tunely VMO, nemohou být zahájeny. Podle původního plánu se počítalo se zahájením oprav na počátku roku 2012. Rekonstrukce má přijít na 139 milionů korun. Kanalizace je ve velmi špatném stavu, na konci roku 2009 již k havárii došlo, individuální doprava jezdila objížďkami a tramvajová doprava musela být zastavena. Na opravu čeká rovněž tramvajová trať.
- V samém závěru února se konečně opět začaly rozbíhat práce na výstavbě Královopolských tunelů VMO a sousední mimoúrovňové křižovatky Hradecké a Královopolské ulice – oficiálně byla stavba opět zahájena ve čtvrtek 17. 3. 2011 (v platnost vstoupilo nové rozhodnutí ministerstva dopravy o vypořádání s námitkami občanského sdružení). Více než dvouměsíční zastavení prací se samozřejmě promítá mj. i do stále prodlužované výluky trolejbusů na lince t-30 v úseku Vychodilova – Královo Pole, nádraží (výluka trvá již více než dva roky – od března 2009). Nyní je uváděn termín ukončení výluky na letošní srpen. Na křižovatce v březnu probíhala betonáž druhého pilíře a obou opěrných patek druhého mostu Hradecké ulice (pro směr do Brna). V zářezu Žabovřeské ulice pak probíhá stavba druhé galerie (směrem k tunelům). Ukončení stavby je nyní plánováno na jaro 2012.
- Březnové číslo měsíčníku Šalina vyšlo v nové, výraznější grafické úpravě.
- Letos o prázdninách by po několikaletém odkladu měla začít rekonstrukce mostu přes Svratku na Starém Brně (tzv. Kamenný most). Součástí rekonstrukce má být mj. rozšíření komunikace o nový odbočovací pruh směrem z Vídeňské na Poříčí k Rondu. Chodník bude v tomto úseku zrušen a chodci budou používat lávku v sousedství, vybudovanou již před deseti lety.
- V průběhu března došlo po obou stranách tramvajové tratě od Sochorovy ulice po tzv. jundrovský trojúhelník k rozsáhlému kácení stromů a keřů. Postupně bude vykácen celý prostor mezi tramvajovými tratěmi a Sochorovou ulicí (a na druhé straně až k zástavbě podél ulice Veslařské). Začínají tak první přípravné práce na stavbě administrativně bytového komplexu Sochorova II.
- Na pozemcích podél Heršpické ulice (naproti Energetickým strojírnám, za benzínovou pumpou u vlečky do Ferony) začaly v březnu přípravné práce (vykácení bujné vegetace) na výstavbě komplexu budov s názvem H-park. Původně se zde plánovaly i výškové (18-ti poschoďové – 90 metrů vysoké) budovy – ty se však zatím stavět nebudou. Zatím má být postaveno několik nižších budov – vlastní stavba má být zahájena ve druhé polovině roku 2011. Na opačné straně náspu vlečky do Ferony, mezi Heršpickou a Pražákovou ulicí, pak začala v březnu demolicí stávajících objektů výstavba mrakodrapu AZ Tower.
- Na Benešově ulici, v blízkosti budovy magistrátu, se po zimní přestávce (práce skončily před vánocemi) v březnu opět rozběhly práce na budování CD paláce – skrývka železničního náspu.
- Při plánované rekonstrukci Vaňkova náměstí v Masarykově čtvrti se počítá s vybudováním kruhového objezdu. Mají být opraveny chodníky, kanalizace, vodovod a technické sítě, přeloženy sloupy veřejného osvětlení. Přes Vaňkovo náměstí jezdí trolejbusové linky t-38 a t-39 a autobusová linka a-51. Součástí rekonstrukce má být také vznik parku mezi Vaňkovým náměstím a skálou (přírodní památkou) Helgoland.
- Na Brněnské přehradě začala výstavba nové výpravní budovy, směrem k vodě bude mít prosklenou část. Slavnostní zahájení nové plavební sezóny roku 2011 je naplánováno na sobotu 16. 4. 2011. Pro zahájení plavební sezóny jsou k dispozici pouze čtyři lodě – BRNO, DALLAS, VEVEŘÍ a LIPSKO. Dvě nové lodě – UTRECHT a VÍDEŇ – na přehradu dorazily ve čtvrtek 31. 3. 2011 (z Hlavečníku vyjely na podvalnících za tahači v pondělí 28. 3.). Nyní bude probíhat jejich zprovoznění. Loď VÍDEŇ by měla mít křest a slavnostní spuštění na vodu 14. 5. 2011 a loď UTRECHT o dva týdny později. Jejich spuštění na vodu má být součástí oslav 65. výročí lodní dopravy na přehradě.
Novinky ve vozovém parku
- V úterý 15. 3. 2011 byla do vozovny v Mediánkách přivezena tramvaj Škoda 13T budoucího evid. č. 1925 – jedná se o první vůz z letošní pětivozové dodávky. Uspořádání interiéru je obdobné jako u předchozích vozů evid. č. 1920–24. Další tramvaje pak následovaly 18. 3. 2011 (evid. č. 1926), 23. 3. (evid. č. 1927) a 29. 3. (evid. č. 1928).
- V březnu byly do ústředních dílen v Mediánkách dodány dvě vozové skříně Vario LF2 pro tramvaje budoucích evid. č. 1102II a 1114II.
- Po VP se do provozu vrátila souprava tramvají T3T evid. č. 1630+1627 – oba vozy mají nově sadu digitálních transparentů BUSE a nové dveřní pohony IGE.CZ. Na vůz evid. č. 1630 byla dosazena klimatizace kabiny řidiče Janoza CZ. Na konci března pak vyjela po GO souprava T3G evid. č. 1613+1614. Kabina řidiče řídícího vozu je vybavena klimatizací kabiny řidiče Janoza CZ, dveře mají pohony IGE.CZ. Byl dosazen ruční řadič Alfa Union, místo MG je instalovaný statický měnič, brzdové odporníky byly přesunuty na střechu, sběrače mají elektrické stahováky. Po VP vyjela souprava tramvají T6 evid. č. 1219+20, mj. s dosazenými kamerami v prostoru všech dveří.
- V únoru zprovozněná tramvaj RT6 evid. č. 1802 jezdila po celý březen víceméně pravidelně na lince 3, občas doplňovaná i vozem evid. č. 1803, po delší odmlce pak v průběhu března vyjela s cestujícími i třetí provozní tramvaj tohoto typu – evid. č. 1801. Pro vozy RT6 jsou plánovány v pracovní dny dva kurzy na lince 3 (4 a 12/3), o víkendu pak jeden – 2/3.
- Koncem února byly na šrotování připraveny tramvaje T3 evid. č. 1535, 1566, 1568 a 1572. Fyzická likvidace započala u ústředních dílen v Medlánkách se začátkem března.
- Po GO vyjely trolejbusy Škoda 14TrM evid. č. 3281 a 3278 (mj. obdržely vnitřní informační panel BUSE BS120 a klimatizaci kabiny řidiče Janoza.CZ) a 21Tr evid. č. 3035 (též s klimatizací kabiny řidiče).
- V březnu byl odstaven trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3212. V provozu jsou tak poslední dva trolejbusy Škoda 14Tr v původním barevném řešení (krémovo-červené) – evid. č. 3194 a 3199.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net