Aktuality měsíce června 2011
- Ve dnech 28. 5., 1., 4. a 8. 6. 2011 se na Brněnské přehradě konaly soutěžní ohňostroje v rámci přehlídky Ignis Brunensis. Vždy od cca 18.30 hodin byl postupně posilován provoz na tramvajových linkách d-1, 3 a 11, trolejbusové lince t-30 a autobusové lince a-50 do oblasti Bystrce (linka d-11 byla v uvedených dnech ve večerních hodinách mimořádně v provozu). Rovněž byly zavedeny mimořádné posilové tramvajové linky d-P1 (Hlavní nádraží – Pisárky – Bystrc, Přístaviště) a d-P11 (Česká – Veveří – Bystrc, Přístaviště). Vzhledem k posílení dopravy jezdily všechny spoje linek d-3 a 11 až do smyčky Ečerova. Po skončení představení byl prodloužen provoz linek d-1, 3, 4, 8 a 11, t-26 a 30 a a-50 přibližně do 0.30 hodin. Mimořádné posilové spoje byly rovněž zajištěny na regionálních autobusových linkách (a-302 a 303). V provozu byla také speciální bezplatná linka v trase Modřice, Olympia – Bystrc, ZOO. Po vyčerpání kapacity posilových spojů prodloužených denních linek zajišťovaly přepravu cestujících z Bystrce do centra autobusy řazené ze zastávky »Přístaviště« jako posilové spoje nočních linek a-89, 92, 93 a 98. Na spojích trolejbusové linky t-30 byly nasazeny autobusy, které jezdily oběma směry odklonem ul. Kníničskou. Po ukončení ohňostroje byly od zastávky »Podlesí« řazeny posilové spoje linky t-30 ve směru do Králova Pole. Soutěžní ohňostroje přilákaly letos na přehradu cca 450 tisíc lidí – vloni se přehlídky ohňostrojů zúčastnilo jen 330 tisíc návštěvníků. Přitom se letošní ohňostroje potýkaly se špatným počasím.
- První dva dny seriálu akcí Brno – město uprostřed Evropy postihlo špatné počasí – dosti hustě pršelo. Páteční ohňostroj ve městě (27. 5. 2011) byl za deště, kvůli dešti neproběhly některé páteční akce v plném rozsahu – např. přehlídka jízdní policie, některé nebyly vůbec – např. průvod kejklířů. V pátek 10. 6. 2011 vyvrcholila přehlídka ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS závěrečným ohňostrojem odpáleným z hradu Špilberk. Před zahájením a po ukončení ohňostroje docházelo k operativnímu posilování vybraných pravidelných linek i noční dopravy. během trvání ohňostroje jezdily tramvaje linek odklonem po Hybešově ulici.
- Od pátku 3. 6. 2011 opět v Brně jezdí turistické minibusy na malém a velkém okruhu. Rozsah provozu je obdobný jako v loňské, pro minibusy premiérové turistické sezóně. Výchozí zastávku mají opět na Malinovského náměstí. Nasazovány jsou minibusy evid. č. 7501–7505. Provoz má trvat do 18. 9. 2011. Provozovány jsou opět dvě trasy: malý okruh s dobou jízdy 120 minut a velký okruh s dobou jízdy 210 minut. Na malý okruh (základní cena 150 korun, rodinné jízdné 350) vyjíždí autobusy v pátek, sobotu a neděli třikrát za den po trase Malinovského náměstí – Zemanova kavárna – Vila Tugendhat – Jaruškův dům – Palác Tivoli – Hvězdárna – Jurkovičova vila – vily v Pisárkách – Vila rodiny Stiassni – areál BVV – letohrádek Mistrovských – brněnská Ringstrasse – Špilberk – Mahenovo divadlo. Na velký okruh (250, 500) pouze o víkendu dvakrát denně po trase Malinovského náměstí – Zemanova kavárna – Vila Tugendhat – Jaruškův dům – Palác Tivoli – Hvězdárna – Jurkovičova vila – Brněnská přehrada – (plavba lodí – Hrad Veveří) – vily v Pisárkách – Vila rodiny Stiassni – areál BVV – letohrádek Mistrovských – brněnská Ringstrasse – Špilberk – Mahenovo divadlo. Jízdy jsou realizovány pouze v případech, kdy jízdné zaplatí alespoň dvě osoby.
- Z důvodu konání veletrhu Autosalon 2011 na brněnském výstavišti byla o víkendu 4. a 5. 6. 2011 v provozu posilová tramvajové linka d-P1 v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky a zpět.
- V Modřicích začala dlouho avizovaná rekonstrukce silničního nadjezdu nad železniční tratí mezi ulicemi Nádražní a Brněnská. Most z doby zdvoukolejňování tratě na Břeclav je úzký a v havarijním stavu – snahy o jeho opravu trvají již více než deset let. Oprava mostu má stát 84 milionů korun a za další 3 miliony má být postaven nový chodník s osvětlením. O víkendu 4. a 5. 6. 2011 probíhala na místě instalace provizorní lávky pro pěší. Od 10. 6. 2011 pak začala výluka provozu přes most, která má trvat až do 24. 11. 2011. Noční autobusová linka a-94 je v době výluky ukončena v zastávce »Modřice, železniční stanice«. Linka a-510 jezdí obousměrně odklonem po silnici II/152, linka a-511 jezdí v úseku Modřice, Olympia – Modřice, železniční stanice. Linky a-512 a 513 jsou ukončeny v zastávce »Modřice, smyčka«. Přestup na vlak a linku a-505 je zajištěn u nádraží v Rajhradě, kam linky zajíždějí. Linka a-514 je ukončena rovněž v Rajhradě.
- Na počátku června probíhala na Joštově ulici instalace obrubníků. Pokládka kolejí dospěla asi do poloviny opravovaného úseku a byly položeny velkoplošné panely do míst, kde má být instalována poloanglická výhybka pro historickou tramvaj. V křižovatce u Červeného kostela byl v červnu postupně pokládán živičný povrch. Trolejové vedení v opravovaném úseku je již z větší části převěšeno na nové stožáry. V pondělí 13. 6. 2011 začala montáž výhybek pro historickou tramvaj uprostřed úseku ulice Joštovy mezi křižovatkou u Červeného kostela a křižovatkou s ulicí Údolní. V sobotu 18. 6. 2011 byla prováděna pokládka finálního povrchu v části křižovatky u Červeného kostela spojená s tramvajovou výlukou, následně byla v křižovatce zprovozněna světelná signalizace. A od 27. 6. 2011 mohou auta projíždět i druhou částí křižovatky u Červeného kostela (směrem na Husovu). Během prázdnin má být rekonstrukce ulice Joštovy dokončena (alespoň tak, aby se sem vrátila MHD). Od 1. 9. 2011 je předpokládán provoz dopravy v plném rozsahu – tj. obnovení provozu na tramvajové lince d-4 do Masarykovy čtvrti a návrat trolejbusových linek t-38 a t-39 na své normální trasy. Na konci června bylo zadlážděno necelých 100 m tramvajových kolejí mezi křižovatkou u Červeného kostela až po výhybku určenou pro historickou tramvaj. Práce se již přesunuly do křižovatky Joštova – Údolní – Marešova. Tyto práce si zřejmě vynutí přesun trasy a-x4 a t-38 a t-39 do bočních ulic – má se zde rekonstruovat i tramvajová trať. Pěší chůze přes ulici Joštovu je od počátku června možná pouze po jedné straně – na straně, kde budou zastávky trolejbusu, se rekonstruují chodníky. První etapa rekonstrukce ulice Joštovy přišla na 189 milionů korun a druhá etapa přijde na 194 milionů.
- O víkendu 11. a 12. 6. 2011 vyvrcholil festival akcí Brno – město uprostřed Evropy tzv. dopravní nostalgií. V sobotu dopoledne vyrazil konvoj tramvají a autobusů z vozovny v Mediánkách – na čele jela parní lokomotiva Caroline s nákladním vozíkem, za ní pak tramvaje MV 52 + VV 210, MV 99, MV 107 + VV 215 a MV evid. č. 4058. Následovaly autobusy Škoda 706 RO s vlekem Karosa B 40, Škoda 706 RTO, Karosa ŠM 11, Karosa Š 11 a Ikarus evid. č. 2090. Tramvaje a autobusy najely z obou stran k náměstí Svobody. Oficiální zahájení pak proběhlo v 10.30 hodin, kdy tramvaje a autobusy najely až na náměstí Svobody, zde pak zůstaly vystaveny. Trolejbusy byly ve stejnou dobu k vidění v ulici Brandlově (Škoda 6Tr, 7Tr, 9Tr a T11). Od 11 hodin pak vozy vyjely na příležitostné linky. Koněspřežná tramvaj jezdila každou hodinu již známou okružní trasou Náměstí Svobody – Masarykova – Benešova – Rooseveltova – Rašínova – Náměstí Svobody. Tramvaje jezdily z náměstí Svobody ke královopolskému nádraží každých 30 minut. Z náměstí vyjížděly ulicí Rašínovou a zpět se vracely Rooseveltovou přes hlavní nádraží. Historické autobusy jezdily ve stejné době se stejnými intervaly z náměstí Svobody k Technickému muzeu na Purkyňovu ulici. Jezdily přes nádraží v Králově Poli, kde byl zajištěn vzájemný přestup mezi historickými tramvajemi a historickými autobusy, a to v obou směrech jízdy. Historické trolejbusy jezdily z České do Králova Pole na Srbskou ve dvaceti minutovém intervalu. Z konečné v Srbské ulici byla zajištěna doprava historickým autobusem (většinou ŠM 11) k blízkému Technickému muzeu (ulicí Herčíkovou) – zpět od TM ulicí Purkyňovou, Skácelovou a přes Slovanské náměstí. V neděli se jezdilo ve stejných trasách – od 13 hodin. Letos neprobíhal v žádné z provozoven DPMB tradiční den otevřených dveří.
- Jízdenka na koňku přišla na 200 korun, na ostatní vozidla pak byla jednosměrná jízdenka za třicet korun a obousměrná za 50. Rodinná obousměrná (na čtyři jízdy) jízdenka stála 250 korun, stejně jako celodenní na 12 jízd.
- Tentokrát neměli zájemci možnost se svézt parní tramvajovou soupravou – parní lokomotiva Caroline nemá k dispozici žádný přípojný vůz – zimní vlek je dlouhodobě neschopný jízdy a letní vlek byl poškozen při loňském festivalu a dosud nebyl neopraven. Caroline vyjela ještě i v pátek 10. 6. 2011 s nákladním vozem a s vozem koňky po poledni z vozovny v Mediánkách a před odpolední špičkou byla odstavena ve smyčce na Mendlově náměstí. Na zpáteční cestu do vozovny se vydala až k večeru. Byla doprovázena tramvají evid. č. 1517.
- V souvislosti s dalšími akcemi došlo ve dnech 10., 11. a 12. 6. 2011 k výluce provozu tramvají v ulici Masarykově a na náměstí Svobody. Tramvajová linka d-4 jezdila pouze v úseku Obřany, Babická – Hlavní nádraží a dále odklonem do smyčky Nové sady. Náhradou bylo prodloužení trasy autobusové linky a-x4 přes zastávku »Malinovského náměstí« na hlavní nádraží.
- V sobotu 11. 6. 2011 vyjel historický vlak s parní lokomotivou ř. 433.001 celkem třikrát z hlavního nádraží do Králova Pole.
- V rámci projektu TROLLEY – podpora veřejné elektrické dopravy byla v budově DPMB na Novobranské ulici od 27. 5. do 12. 6. 2011 putovní výstava Roadshow. V rámci doprovodného programu byl pak na náměstí Svobody ve dnech 6.–12. 6. 2011 přistaven historický trolejbus Škoda 8Tr TMB s informacemi o projektu TROLLEY.
- V neděli 19. 6. 2011 se na brněnském Masarykově okruhu konala akce FIA WTCC – Mistrovství světa cestovních vozů. V provozu byla příležitostná autobusová linka a-400 s trasou Mendlovo náměstí – Automotodrom, start. Doprava na této lince byla zdarma.
- V druhém červnovém týdnu se v médiích začaly množit informace i chystané velké celostátní stávce v dopravě. Byl stanoven termín pondělí 13. 6. 2011. Odboráři touto formou reagovali na připravovanou důchodovou a zdravotní reformu, otázku zaměstnaneckých benefitů a růst mezd. Během víkendu došlo ke změně termínu a byla definitivně vyhlášena 24hodinová stávka na čtvrtek 16. 6. 2011 (od půlnoci do půlnoci). Ke stávce se připojila železnice (zde nevyjel žádný vlak) a mj. i zaměstnanci DPMB. V průběhu středy 15. 6. 2011 se postupně objevovaly informaci o organizaci provozu během stávky. V Brně bylo v provozu pouze 11 linek MHD: tramvajové linky d-1, 2, 8 a 12 do Modřic), trolejbusové linky t-25, 26, 33 (článkové autobusy), 37 a autobusové linky a-92 (Lesná – Štefánikova čtvrť – Dětská nemocnice – Hlavní nádraží), a-93 (Soběšice – Ústav Kociánka – Halasovo náměstí – Zemědělská – Dětská nemocnice – Hlavní nádraží) a a-94 (Obřany, sídliště – Maloměřice – Husovice – Tkalcovská – Hlavní nádraží). Provoz těchto linek byl pouze v době 5–10 a 14–19 hodin v intervalu 5–10 minut. Noční linky nejezdily vůbec, naopak lodí na přehradě se stávka netýkala. Namísto obvyklé výpravy 560 kurzů bylo vypraveno jen 160. Služeb MHD využila v době stávky jen asi pětina obvyklého počtu cestujících – většina lidí si na tento den z důvodu očekávaných komplikací vzala volno. A tak se paradoxně po městě dalo cestovat mnohem pohodlněji než v jiné dny. Ve vozidlech MHD byly vylepeny dva letáčky s texty o stávce a s vysvětlením, že i řidič jedoucího vozidla podporuje stávku.
- Vedle zmiňovaných autobusových linek s vozidly DPMB byly v omezeném rozsahu provozovány i některé další linky, kde jinak jezdí DPMB: 31, 40, 41, 48, 71 a 75. Regionální linky IDS JMK s číselným označením vyšším než 100 byly v normálním provozu (s výjimkou linek a-302+303, kde nejezdily spoje zajišťované DPMB).
- Místo vlaků jezdilo 64 autobusů na zvlášť stanovených linkách náhradní dopravy – těchto linek bylo celkem pět: Letovice – Brno (trasy A–D), Křenovice – Brno (trasy E, F), Tišnov – Brno (trasy G, H), Hodonín – Břeclav – Brno (trasy J–N) a Moravský Krumlov – Brno. Těmto autobusům byla vyhrazena trolejbusová smyčka pod Grandem (autobusy linek a-92, 93, 94 a 33 jezdily od tramvajových nástupišť). Využití autobusů bylo menší – informace o zavedení této náhradní dopravy se objevily dost pozdě. Hlavní nádraží zelo úplnou prázdnotou.
- Neděle 12. 6. 2011 byla termínem pro změny jízdních řádů v dopravě. V brněnské MHD k tomuto datu nastaly změny u linek d-12, d-13 (zrušeno nedělní posílení dopravy na d-12 Zvonařka – Červinkova) a autobusových linek a-45, 47, 49 (u této linky hlavně v souvislosti se změnami v Modřicích při opravě mostu), 51, 67, 69, 76, 77, 78 a 94.
- Ve dnech 13.–16. 6. 2011 byla pro pokládku povrchu uzavřena silnice mezi Novými Dvory a Veverskou Bítýškou – autobusová linka a-303 jezdila odklonem přes Hvozdec.
- O víkendu 18. a 19. 6. 2011 probíhala oprava kolejí na ulici Cejl – tramvajové linky d-2, 4 a 9 byly vedeny odklonem přes ulici Milady Horákové. Náhradní doprava v ulici Cejl byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x9 a s trasou Malinovského náměstí – Kőrnerova – Tkalcovská – Jugoslávská.
- Jak jsme již informovali, nedostatek financí na opravu Mendlova náměstí odsouvá projekt na vyřešení dopravní situace v oblasti náměstí prozatím na neurčito. Chystá se však alespoň malá úprava – mělo by se rozšířit stávající nástupiště (o 50–75 cm) trolejbusové zastávky pro trolejbusové linky t-25 / t-26 směrem do ulice Hlinky. Nejpozději příští rok.
- V blízké budoucnosti by mělo dojít k výstavbě přestupní zastávka mezi tramvajemi, trolejbusy a autobusy u křižovatky Merhautova – Provazníkova, a to včetně vybudování nové trolejbusové smyčky (té zejména pro chystanou výstavbu VMO přes Tomkovo náměstí). Stavba má přijít na 2,7 milionu korun a je rozdělená do dvou etap – nejprve mají vzniknout nové zastávky a teprve později také smyčka.
- Po částečném zastavení prací se loni v létě opět rozběhly práce na stavbě dvou výškových budov v areálu Spielberk Office Centre u Heršpické ulice (u řeky Svratky). Letos v květnu pak byla hrubá stavba obou budov dokončena. Větší budova má 21 pater a výškou 85 metrů je nyní nejvyšší stavbou v Brně (vyšší jsou jen věže kostelů), vedlejší stavba má pater 15. Stavba má být hotova příští rok na jaře.
- Budovu naproti dvoraně brněnského hlavního nádraží, která smutně proslula tragickým požárem kasina v roce 2001 a od té doby neutěšeně chátrá, prodalo město soukromé společnosti, která ji má začít příští rok opravovat. Už je opravdu na čase, protože odpornější kout v centru moravské metropole si lze opravdu jen stěží představit.
- Za stálého deště proběhl v sobotu 28. 5. 2011 na Brněnské přehradě slavnostní křest další nové lodi – UTRECHT. Loď je stejného provedení jako předchozí dvě lodi LIPSKO a VÍDEŇ. Slavnostního aktu se zúčastnil nový generální ředitel DPMB, primátor města Brna a lodi požehnal farář Martin Bejček. Následně po křtu byla loď spuštěna na hladinu přehrady. V neděli již bylo možno loď UTRECHT vidět v běžném linkovém provozu mezi Bystrcí a Veverskou Bítýškou – byly nasazeny lodě LIPSKO, VÍDEŇ, UTRECHT a DALLAS. Starší lodě VEVEŘÍ a BRNO byly v kotvišti. V květnu se i po otevření nové výpravny lodní dopravy v Bystrci jízdenky prodávaly i nadále jako obvykle před starou výpravnou.
- Denní tisk přinesl v červnu informace o stavu vody v Brněnské přehradě. V porovnání se stejným obdobím v roce 2008 je nyní ve vodě o 90 % sinic méně. Proti sinicím nadále pomáhá dvacet aeračních věží rozmístěných po nádrži. Na hladině se navíc objevily dvě pomocné lodě Povodí Moravy – jedna z těchto lodí je určena pro přidávání speciálního přípravku hubící sinice do vody přehrady – tato loď má modrý trup. Druhá loď je vybavena speciálním sběračem, který dokáže sinice odstraňovat přímo z vody (tato loď má bílý trup).
- Nedávno došlo k drobnému přestěhování lodě BRATISLAVA – oproti původnímu stanovišti, kde byla složena po odvozu z Brněnské přehrady, je loď posunuta o několik desítek metrů a pootočena asi o 90° – špice lodi tak směřuje ke korytu řeky Svratky. Loď je zakomponována do dětského hřiště – areál Hroch na Komínských loukách naproti Jundrovu.
Novinky ve vozovém parku
- V pondělí 6. 6. 2011 ráno došlo na Joštově ulici na zastávce »Česká« směrem na Moravské náměstí k najetí tramvají – do vozu K2 evid. č. 1117 linky d-11 narazila zezadu tramvaj Škoda 13T evid. č. 1914 linky d-6. Záď vozu K2 byla značně demolována, škoda na obou vozidlech se odhaduje na půl miliónu korun. Při nehodě došlo ke zranění pěti cestujících.
- Po VP vyjela souprava tramvají T3R.PV evid. č. 1603+1561 – na řídícím voze je nově klimatizační jednotka Janoza. Po generální opravě je pisárecká souprava vozů T3G evid. č. 1626+1631 – rozsah GO byl stejný jako u předchozích vozů T3G. Vozy mají unifikovaný nátěr.
- V průběhu května byly u ústředních dílen v Medlánkách likvidovány již dříve vyřazené vozy T3 evid. č. 1540 a 1570.
- Ze série trolejbusů Škoda 14Tr/07 z roku 1986 je v provozu už jen jediný vůz, a to evid. č. 3194. Dalšími nejstaršími trolejbusy jsou evid. č. 3207 a 3210 ze série Škoda 14Tr08/6 z roku 1987. Od čísla 3214 jsou všechny trolejbusy v provozu kromě vozů evid. č. 3219, který je odstaven po nehodě (v opravě), a 3225, který byl odstaven pro prasklý podélník. Po GO vyjel trolejbus evid. č. 3259 – vůz má unifikovaný nátěr, obdržel nové čelo podle vozů Škoda 14TrM, má protiskluzovou podlahu ALTRO, vnitřní transparent BS120 a také klimatizaci kabiny řidiče Janoza.
- V úterý 28.6. se do provozu po GO vrátila 21TrIGCT 3040 a završila tak první cyklus generálních oprav vozů 21Tr. Stejně jako ostatní generálky posledních měsíců má světlý interiér a obdržela klimatizaci kabiny řidiče Janoza
- V poslední době se na nízkopodlažních autobusech objevilo hodně různých mobilboardů a bokolepů, některé ve střední části levé bočnice, některé přes celou bočnici.
- Bezdrátové připojení na internet je nyní díky reklamní akci možné i v několika vozidlech brněnské MHD – nalezneme je v tramvajích Anitra evid. č. 1807, 1814 a 1819 a ve slatinských autobusech evid. č. 7428 a 7483.
- Ve dnech 21. až 25. 6. 2011 byl v Brně testován elektrobus SOR EBN 10,5 (RZ 4E3 6883). Před Brnem byl tento nový vůz s elektrovýzbrojí Cegelec a vodou chlazenými motory od firmy Pragoimex předváděn v Českých Budějovicích, Táboře a Kroměříži. Zkušební provoz elektrobusu zajišťovala energetická společnost E-on, jejíž reklamou byl polepen celý povrch vozu. V Brně byl vůz deponován v trolejbusové vozovně v Komíně, kde byla instalována mobilní dobíjecí stanice. Elektrobus postupně jezdil na linkách t-32, t-37, a-67, a-33 a t-25. Na jedno nabití elektrobus ujede asi 125 km. V ČR jsou čtyři tyto vozy v DP Ostrava, na Slovensku je ve Vysokých Tatrách provozován jeden vůz.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net