Aktuality měsíců července a srpna 2011
- V průběhu prázdnin probíhala rekonstrukce části komunikací na Pálavském náměstí v sídlišti Vinohrady. Provoz trolejbusů v úseku Rokytova – Novolíšeňská byl přerušen od pátku 1.7. do 31. 8. 2011. Trolejbusové linky t-25 a 26 byly ukončeny na Staré Osadě, linka t-27 byla po celou dobu výluky mimo provoz. Náhradní dopravu zajišťovala autobusová linka a-x27 s trasou Stará osada – Pálavské náměstí – Novolíšeňská (s článkovými autobusy).
- Výluka tramvajového provozu do Masarykovy čtvrti trvala až do konce prázdnin. Od začátku července však byla linka d-4 ukončena na Moravském náměstí a na linku byly nasazeny obousměrné tramvaje KT8 – k obracení směru jízdy byly využita kolejová spojka v ulici Rašínově. Zrušen byl výlukový provoz linky v úseku Česká – Mendlovo náměstí. Náhradní doprava do Masarykovy čtvrti byla nadále zajišťována autobusovou linkou a-x4 s trasou Česká – Masarykova čtvrť (v prac. dny s článkovými autobusy).
- Od pondělí 11. 7. 2011 vstoupila oprava Joštovy ulice do své další fáze – stavbaři zabrali asi 50 metrů ulice Údolní a začali vyměňovat tramvajové koleje v oblouku (křižovatka Joštova – Marešova – Údolní). Tyto práce si vynutily nasazení autobusů na trolejbusové linky t-38 a t-39. Autobusy těchto linek jezdily po objízdné trase přes Úvoz – Konečného náměstí a ulicí Kounicovou. Ze Žerotínova náměstí kolem Červeného kostela směrem na Husovu a hned vpravo na Údolní, stejně jako autobusy linky x4 do Masarykovy čtvrti. Na konci července byly koleje položeny a úsek od křižovatky u Červeného kostela až po konec kusé koleje historické tramvaje byl zadlážděn a zbytek do Údolní ulice zaplněn živicí. Na linkách t-38 a t-39 vyjely od 1. 8. 2011 opět trolejbusy. Autobusy linky a-x4 pak v první polovině měsíce postupně začaly jezdit v oblasti Komenského náměstí přímo po Joštově (namísto objížďky po Marešově či Husově). Na Červeném kostele bylo instalováno několik historických růžic pro připevnění trolejového vedení. V úseku mezi Červeným kostelem a ulicí Údolní jsou nové tramvajové troleje.
- V zastávce »Česká« v ulici České (zastávka d-3, 11, 12 a 13 směr ulice Veveři) byl v srpnu vystavěn nový přístřešek pro cestující. Na rohu ulice Joštovy a České („u hodin“) byl přes prázdniny vybudován informační stánek – po jeho dokončení cca v polovině září zde budou moci cestující získávat informace o dopravě.
- Součástí dovybavení přestupního uzlu MHD Česká budou také informační tabule, které budou informovat o aktuálních časech odjezdů jednotlivých spojů. Tyto tabule jsou již běžně v provozu např. na zastávce Hlavní nádraží nebo na Staré osadě.
- V důsledku opravy povrchu vozovky byla od 1. do 15. 7. 2011 uzavřena ulice Husitská v Králově Poli ve směru od Palackého třídy na Slovanské náměstí. Autobusy linek a-30, x30, 44 a 53 jezdily odklonem ulicemi Riegrovou a Srbskou.
- Od 1. 7. 2011 došlo k úpravě trasy autobusové linky a-61 tak, že linka obsluhuje zastávku »Holandská« v areálu Spielberk Office Centre nově i ve směru z centra. Zároveň autobusy linky jezdí nově obousměrně ulicí Uhelnou, tj. vynechávají zastávky »Strážní«, »Křídlovická« a »Nové sady«. Linka je provozována pouze v prac. dny.
- O prázdninách probíhala v kolejišti brněnského hlavního nádraží postupná výměna nosných lan u trolejového vedení (většinou o víkendech). Tato akce měla velký dopad na vedení regionálních vlaků i rychlíků, řada vlaků byla odkloněna po nákladním průtahu mimo hlavní nádraží (k vlakům vyšší kvality jezdily do a z Modřic soupravy Regionova), některé vlaky od Tišnova byly ukončeny v Králově Poli, od Blanska pak v Židenicích. Spojení z Králova Pole a Židenic do centra města zajišťovaly autobusy. Někdy byly vlaky vytlačovány motorovými lokomotivami. Při výměně nosných lan asistovaly lokomotivy 721.544, 721.545 a 703.657. K vidění byly také montážní vozy MVTV2–078, 107, 108 a 027. V obou měsících rovněž probíhala oprava železničního mostu přes místní komunikaci u M-paláce (v kterém bylo možno sledovat názorný průřez celou historií vývoje železnice).
- V sobotu 2. 7. 2011 jela v čele zvláštního vlaku z Brna do Nedvědice na akci Slavnosti Pernštejnského panství parní lokomotiva 475.101, večer přivezla tento vlak zpět do Brna plzeňská 475.111. Druhý den – v neděli – čekalo na brněnském nádraží překvapení v podobě přípřeže „šlechtičen“ – vlaková děčínská 475.179 a na přípřeži plzeňská 475.111. Nedělní vlak přivezla zpět do Brna brněnská 475.101.
- O prázdninách proběhla avizovaná oprava mostu přes řeku Svratku na Vídeňské ulici. Akce začala v druhé půli června výkopem kanalizace těsně za mostem přes řeku z Táborského nábřeží do ulice Vídeňské a od začátku července byl pro auta uzavřen most uzavřen pro směr do města. O pár dní později začala vlastní rekonstrukce mostu – byl snesen chodník u lávky a začala výstavba rozšíření mostu. Most byl směrem k lávce rozšířen o 0,75 m metru prostřednictvím ocelových konzol. Chodník na opačné straně byl zúžen. Po opravě je na mostě jeden jízdní pruh navíc pro odbočení vpravo na Poříčí a místo zrušeného chodníku se používá v roce 1999 zbudovaná lávka vedle mostu. Tramvaje linek d-2, 5, 6 a 7 jezdily po mostě bez omezení. Od 18. 7. 2011 byl most pro individuální dopravu uzavřen i ve zbývajícím směru. Objížďka vedla ulicí Poříčí, Renneskou a Vojtovou, případně Polní.
- O víkendu 23. a 24. 7 . 2011 pak byla přes most vyloučena i tramvajová doprava. Mimo jiné byla také prováděna výměna křížení tramvaje s vlečkou BVV. Tramvajová linka d-2 byla rozdělena na dva samostatné úseky: Židenice, Stará osada – Václavská (s odklonem na Mendlovo náměstí) a Ústřední hřbitov – Modřice (s vozy KT8), linka d-5 jezdila pouze v úseku Štefánikova čtvrť – Mendlovo náměstí a linka d-6 pak byla vedena po Renneské ulici (do Lískovce přes náměstí Svobody). Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x2 na trase Mendlovo náměstí – Poříčí – Celní – Ústřední hřbitov (most objížděly autobusy po Polní ulici a přes Novosadský most). Výluka se opakovala i o posledním prázdninovém víkendu 27. a 28. 8. 2011 (pokládka živičného povrhu na mostě).
- Z důvodu výkopových prací, které souvisely s výstavbou tunelů VMO Dobrovského a rovněž z důvodu opravy kolejí byla ve dnech 5. a 6. 7. 2011 (státní svátky) vyloučena tramvajová doprava v úseku Konečného náměstí – Technologický park. Linky d-12 a 13 byly ukončeny na České (otáčely se couváním z Joštovy do České). Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x13, autobusy místo stavby objížděly ulicemi Tábor – Chodská – Dobrovského. Při této výluce došlo mimo jiné ke kompletní výměně výhybek a křížení u smyčky Královo Pole, Červinkova a zjednokolejnění tramvajové smyčky (výhybky byly vyjmuty a nové již nebyly instalovány). Sjízdná je tak pouze vnější kolej ve smyčce.
- V sobotu 9. 7. 2011 se na Masarykově okruhu konaly závody MS Superbiků – vzhledem k tomu byla v pátek 8. a v sobotu 9. 7. v provozu příležitostná autobusová linka a-400 s trasou Mendlovo náměstí – Automotodrom, Start. Doprava na lince byla zdarma.
- Prázdninový omezenější provoz byl využit také k opravě vozovky u zastávky trolejbusů linky t-37 na Mendlově náměstí (a linek t-25 a 26 směrem do Pisárek). Po dobu oprav (od 11. 7. do začátku srpna) byla výstupní zastávka přesunuta k výstupní zastávce linky a-44 a trolejbusy pak projížděly místem stavby bez cestujících. Provizorní nástupní zastávka pak byla v provozu u pivovarské restaurace. Trolejbusy linek t-25 a t-26 přijíždějící od Úvozu kolem klášterní zdi pak nezabočovaly vlevo na náměstí, ale jely přímo dále k této provizorní zastávce. Pro linky t-25 a t-26 došlo k úpravě trolejové stopy. K avizovanému rozšíření chodníku během opravy nedošlo.
- Jak jsme již informovali, postupně probíhá dostavba nyní nejvyšší budovy v Brně ve Spielberk Office centru u Heršpické ulice. U blízkého M-paláce se naplno rozběhly práce na budování základů a podzemních podlaží budoucího mrakodrapu AZ Tower. Další stavby mají následovat. Zodpovědná místa se začala zaobírat problémem dopravní obslužnosti této oblasti, která není z hlediska MHD zrovna optimální. Mluví se o odbočce z trati současné linky d-8, jde však jen o úvahu, která má zajistit, aby v její plánované trase se nepostavily žádné budovy. Případný projekt tramvaje je otázkou velmi vzdálené budoucnosti, nyní se připravuje alespoň její studie.
- Most přes železniční trať v Modřicích byl ve dnech 16.–18. 6. 2011 během nočních výluk na železnici celý rozebrán a vzápětí bylo přistoupeno k výstavbě patek mostu nového. Ten bude, na rozdíl od mostu původního, umístěn v přímém pokračování vozovky směrem od Brněnské ulice (tedy posun směrem k Brnu). Provizorní lávka pro chodce je situovaná těsně vedle původního mostu (z rajhradské strany). Jako první byla vybetonována patka blíže k výpadovce na Rajhrad.
- Od června používají v Brně revizoři při své činnosti záznamové zvukové zařízení – diktafon. Revizor diktafon spouští při vstupu do vozidla, ve kterém provádí kontrolu jízdních dokladů. Pokud revizor zjistí, že cestující nemá platný doklad, upozorní ho, že je prováděn zvukový záznam toho, co revizor říká. Uvedené opatření má zejména pomoci řešit případné stížnosti na revizory.
- Od 2. do 25. 8. 2011 probíhala oprava kolejí a přemostění tramvajové trati v Bohunicích a ve Starém Lískovci. Doprava byla přerušena v úseku Bohunice, Švermova – Starý Lískovec, smyčka. O víkendech 13.+14. 8. a 20.+21. 8. 2011 byl navíc přerušen provoz také na zbývajícím úseku bohunické tratě. V průběhu této akce se opravovalo cca 1400 m dvojkolejné tramvajové tratě v úseku od smyčky Švermova přes zastávku »Osová« až k zastávce »Dunajská« – přibližné náklady na opravu byly 56 milionů korun. V době výluky byly linky d-6 a d-8 ukončeny ve smyčce Švermova, linka d-7 byla v době výluky mimo provoz (spoje linky byly v úseku Štefánikova čtvrť – Mendlovo náměstí nahrazeny zkrácením intervalu na lince d-5). O zmíněných víkendech byla linka d-6 odkloněna na Ústřední hřbitov a d-8 ukončena na Nových sadech. Za tramvaj byla zavedena náhradní autobusová doprava – poprvé v historii dvěma linkami (až doposud byla při výlukách v provozu pouze jedna linka, která křižovala sídlištěm). Linka a-x6 měla trasu Starý Lískovec, Labská – Osová – Kosmonautů – Humenná – Běloruská (– Celní) a linka a-x8: Starý Lískovce, smyčka – Dunajská – U Hřiště – Točná – Čermákova – Svah – Humenná – Běloruská (– Hlavní nádraží). Na linky náhradní dopravy byly nasazeny sólo vozy. Autobusy jezdily střídavě jeden okruh jako a-x8 a jeden okruh jako a-x6. Delší přestávku měly pouze v konečné Labská, od zastávky »Běloruská« se jezdily služebně otočit do nedaleké smyčky Ukrajinská.
- Pár slov k historii tramvajové tratě v Bohunicích a ve Starém Lískovci – první úsek byl zprovozněn v roce 1980 – šlo o úsek od zastávky »Celní« po Švermovu. O dva roky později, v roce 1982, došlo ke zprovoznění zbývajícího úseku od Švermovy až po Starý Lískovec. Výstupní zastávkou byla zpočátku dnešní »Dunajská«, až na konečnou se začali vozit cestující později. O letních prázdninách v roce 1993 byla celá trať (od zastávky »Krematorium« až po konečnou Starý Lískovec) během dvouměsíční výluky opravena. Na linkách náhradní dopravy byly tehdy v hojné míře nasazeny článkové Ikarusy.
- Na nyní opravovaném úseku tratě od Švermovy přes zastávku »Osová« k zastávce »Dunajská« jsou od roku 1993 vignolové kolejnice a dřevěné pražce. Současně s tramvajovou tratí probíhala také oprava lávky u zastávky »Běloruská«. Práce začaly u smyčky Švermova – postupně byla demontována kolej do města, druhou kolej využívaly mechanismy – bagr s adaptérem. Nejprve byly kolejnice zvednuty, potom rozřezány, odmontovány z pražců, koleje a pražce odvezeny a následně vybagrován štěrk,. který zůstal u trati. Následně bylo podloží uválcováno, opět položeny dřevěné pražce (nové), na které následně byly upevněny koleje. Potom následovalo zasypání původním štěrkem a dosypání novým. Po týdnu výluky byly vyměněny koleje v celém úseku od smyčky Švermova před zastávku »Osová« a od 9. 8. 2011 se začala rozebírat kolej od města, přičemž tu opravenou zasypávali štěrkem. K 16. 8. 2011 byla oprava kolejí v úseku Švermova – Osová téměř dokončena, následovala oprava úseku Osová – Dunajská s již omezenějším rozsahem prací (byly měněny pouze poškozené pražce a kolejnice).
- Denním tiskem opět proběhly zprávy o nutných opravách tramvajových tratí v Brně. Opravdu potřeba je oprava tratě na ulici Milady Horákové, zejména v kopci pod dětskou nemocnicí, kde již je zavedena pomalá jízda z důvodu kritického stavu svršku. Zde se mluví o příštím či přespříštím roce – opravy mají přijít na téměř 44 milionů (původně se mělo začít již letos, ale chybějí finance). Protože přeložení komárovské tramvajové tratě z Dornychu do Plotní ulice má zpoždění (mj. kvůli složitým odkupům pozemků), bude nutné opravit trať původní – v úseku od zastávky »Úzká« k bývalé škrobárně (21 milionů). Dalším problémovým místem je most v Zábrdovicích přes řeku Svitavu – most je v kritickém stavu a nutně vyžaduje velkou opravu nejpozději v průběhu roku 2012 (25 miliónů korun). Opravovat se má nejen povrch mostu, ale má dojít také k výměně inženýrských sítí a tramvajových kolejí. V případě uzavření celého mostu dojde k dopravním problémům – proto je požadován průjezd tramvají alespoň po jedné koleji nebo průjezd autobusů náhradní dopravy. Po dokončení Dobrovského tunelů musí být nutně zahájena oprava ulice Minské – za 62,5 a oprava ulice Horovy za téměř 50 milionů korun (i zde je zavedena pomalá jízda). Ve vyloženě vzdáleném horizontu se hovoří o opravách ulic Veveří, Benešovy a Štefánikovy.
- V rámci připravovaného zprovoznění komunikace Královopolské ulice v oblasti budovaného mimoúrovňového křížení s Hradeckou ulicí probíhaly v srpnu práce na přeložkách inženýrských sítí v prostoru křižovatky s Technickou ulicí, což mj. znemožnilo provoz autobusové linky a-53. Od 5. 8. 2011 do konce srpna jezdily autobusy v úseku Skácelova – Technologický park obousměrně odklonem ulicí Purkyňovou a za zastávkou »Technické muzeum« závlekem přes zastávky »Edisonova«, »Kolejní« a znovu »Edisonova« (ve směru k Technologickému parku). Zprovoznění trolejbusové tratě na Královopolské ulici (linka 30) se nyní předpokládá letos v listopadu. V srpnu mj. probíhala pokládka živice na Královopolské, byly instalovány obrubníky i dešťové žlábky až k Záhřebské.
- Ve dnech 12. až 14. 8. 2011 byla doprava návštěvníků MS silničních motocyklů v areálu Masarykova okruhu zajišťována příležitostnou autobusovou linkou a-400 v trase Mendlovo náměstí – Svážná – Bosonohy, Pražská – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrovna – Kývalka, Spojovací – Automotodrom, smyčka Start. Maximální interval na lince byl 30 minut, minimální dle potřeby 2–5 minut. Přeprava cestujících na této lince byla bezplatná. Pro návoz návštěvníků z kempu Žebětín k závodišti byla v provozu ještě zvláštní autobusová linka označená a-X, která jezdila dopoledne po jednosměrné trase Žebětín, parkoviště – Žebětín, nad parkovištěm – Žebětín, kemp – Tribuna D – Automotodrom, tribuny A, B – Hájenka Na Šípu – Automotodrom, start. Po skončení závodu pro odvoz návštěvníků jezdila linka a-X jednosměrně od zastávky »Automotodrom, Start« bez zastavení do zastávky »Žebětín, Křivánkovo náměstí«. Přeprava cestujících byla rovněž zdarma. Pro případ nepříznivých klimatických podmínek, event. případně pro případ vyčerpání parkovacích míst v oblasti automotodromu a na přírodních parkovištích v oblasti Žebětína byla připravena varianta zřízení parkoviště osobních vozidel na Staré dálnici u křižovatky s ulicí Kohoutovickou s obsluhou linkou s označením a-P s trasou Parkoviště, Stará dálnice – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrovna – Kývalka, Spojovací – Automotodrom, Start.
- Od 15. 8. 2011 je uzavřena ulice Pionýrská – spojnice dvou velmi rušných křižovatek Lidická – Štefánikova – Kotlářská a Drobného – Sportovní. Jde o asi 400 m dlouhou ulici, která patří k dopravně nejzatíženějším tepnám. Oprava asi za 110 milionů korun má trvat rok. Původně měla oprava začít až v roce 2012 ale vzhledem k havarijnímu stavu kanalizace začíná o rok dříve. Bude se opravovat vodovod i kanalizace. Poněvadž jsou zde překračovány hlukové limity, má dojít k odhlučnění povrchu. Nakonec mají být vybudovány úplně nové chodníky. Ulicí Pionýrskou jsou vedeny trolejbusové linky t-25 a 26, kterých se však výluka nemá dotknout. Budou staveništěm, kde má být vždy alespoň jeden jízdní pruh sjízdný, projíždět bez omezení. Individuální doprava má být odkloněna do okolních ulic a čekají se velké problémy, neboť ulice jsou příliš úzké.
- Tiskem proběhly informace o schválení záměru vytvořit v rámci ulice Údolní, Úvoz a Tvrdého přestupní uzel. Např. pro tramvaj má vzniknout zastávka s ostrůvky přibližně v místě dnešní zastávky. Trolejbusové zastávky od ulice Gorkého se mají posunout těsně ke křižovatce s Údolní a byla by zde jedna společná pro všechny trolejbusové linky. Navíc má při této rekonstrukci vzniknout trolejová stopa odbočující z Úvozu do ulice Tvrdého ze strany od Mendlova náměstí – tak by časem místo autobusové linky a-51 mohl začít jezdit do Masarykovy čtvrti od Mendlova náměstí trolejbus. Příprava projektu má však zabrat několik let, takže se nezačne stavět dříve něž v roce 2014. Oprava celé ulice Údolní se uvažuje až kolem roku 2018. Náklady na tuto akci jsou předběžně odhadovány na 27 milionů korun.
- Z důvodu opravy kolejí a povrchu komunikace je od 22. 8. 2011 nepřetržitě do ukončení prací (předpoklad do 18. 9. 2011) vyloučena autobusová doprava v ulici Hybešově. Linka 51 je po dobu výluky odkloněna přes Poříčí a Zahradnickou (směrem na Barvičovu), resp. Křížovou směrem opačným. Odkloněny jsou i linky a-82 a noční a-91, 97 a 98. Tramvajová doprava je v ulici Hybešově vedena v opravovaném úseku jednokolejně bez přerušení provozu pravidelných linek d-1 a 2.
- V pondělí 1. 8. 2011 byl oficiálně otevřen nově vybudovaný přestupní terminál mezi autobusy IDS JMK a železnicí u nádraží v Tetčicích (trať č. 240). Terminál za deset miliónů korun s nástupní hranou a kruhovým objezdem byl vybudován mezi nádražní budovou a areálem místní pily.
- O prázdninách se rozběhly demoliční práce na některých brněnských „brownfields“ – likviduje se bývalý tovární areál mezi Poděbradovou, Reissigovou a Sportovní ulicí (bývala zde mj. pobočka První brněnské strojírny, nyní zde má vyrůst nákupní centrum). Již před prázdninami začala asanace slatinských kasáren, kde se brzo začne stavět nové sídliště s pěti sty bytů, obchodním centrem a sportovišti. První obyvatelé se na místo mají začít stěhovat koncem příštího roku. Kasárna brněnského leteckého pluku (od r. 1931) zde začala vyrůstat ve 30. letech, hlavní správní budova podél Řipské ulice (navrhl architekt Kumpošt) se 300 místnostmi je z roku 1937. Vojáci je opustili v roce 2003. Podle původních předpokladů měly být některé budovy využity, nyní však probíhá kompletní demolice. Armáda se zbavuje i dalších budov v této oblasti – leteckých opraven na druhé straně vlárské tratě (prostor původního letiště Černovice, které sloužilo od roku 1926 a jako letiště bylo definitivně zrušeno v září 2001). Na Vídeňské ulici u tramvajové zastávky »Nemocnice Milosrdných bratří« probíhají v dosavadní proluce výkopové práce pro plánovaný bytový dům skládající se ze dvou bloků (projekt Bytový dům Vídeňská). Na přelomu června a července proběhla kompletní asanace dosavadního stavebního dvora na místě bývalého nákladiště Radlas na staré tišnovské trati (podél Tkalcovské ulice).
- V úterý 12. 7. 2011 proběhla v rámci schůze Tramvajklubu návštěva přehrady a areálu lodní dopravy DPMB. V linkovém provozu byly nasazeny lodě VÍDEŇ, UTRECHT, LIPSKO a DALLAS, v kotvišti vyvázané VEVEŘÍ a BRNO. Od konce června je již v provozu nová výpravna – např. prodej jízdenek. Doposud však nebylo zpřístupněno občerstvení ani WC. Také vstupní cesta k výpravně stále byla ještě provizorní a stará výpravna ještě stála. Podle posledních zpráv má dojít k vyřazení posledních dvou velkých starých lodí již na konci této plavební sezóny – dodávka zbývajících dvou lodí se na rozdíl od původních záměrů (jaro 2012) uskuteční již letos na podzim. Pro tři lodě je místo v hangáru a pro tři lodě na venkovních stáních – případná sedmá loď se do areálu vejde již jen velmi těžce. Tzn., že přehradu nebo alespoň areál DPMB ještě letos opustí loď VEVEŔÍ – stále ještě existují snahy o zachování lodě DALLAS, ale je pravděpodobné, že i tato loď se bude stěhovat. Ze starých lodí zůstane zachována pouze loď BRNO.
Novinky ve vozovém parku
- Od začátku prázdnin se na lince 1 objevily o víkendech tramvaje Škoda T13 a také vůz K3N evid. č. 1751 (ten i v prac. dnech) – nejezdily zde tramvaje KT8. V pracovní dny pak na „jedničce“ jezdily ve větším množství soupravy tramvají T6. V pracovní dny se na některých kurzech linek 3, 12 a 13 objevovaly článkové vozy.
- V deníku Rovnost byl zveřejněn zajímavý článek zabývající se pestrostí vozového parku brněnského DPMB. Celkem má DPMB jedenáct základních typů tramvají v šestadvaceti obměnách, pět typů trolejbusů a dvanáct typů autobusů. Velká pestrost vozového parku údajně dosti komplikuje a také prodražuje údržbu vozidel. Počty kusů některých typů vozidel jsou velmi nízké – pouze čtyři kusy byly pořízeny u vozů typu K3R-N, RT6N1 a VV60LF a právě s těmito vozidly byly určité problémy. Vlečné vozy po problémech s brzdami již pravidelně jezdí, tramvaje RT6N1 se staly asi nejproblémovějšími tramvajemi vůbec, byly odstaveny řadu let – tři vozy se podařilo zprovoznit, s opravou posledního se však váhá – náklady na jeho opětovné uvedení do provozu se odhadují na 10 milionů Kč. Tři vozy ze čtyř typu K3R-N již více než rok nejezdí pro závadu kloubového spojení.
- Po VP je v provozu zařazena tramvaj KT8 evid. č. 1730 (bílý nátěr) a „kloubáky“ evid. č. 1033 (nově s klimatizační jednotkou pracoviště řidiče), 1042 (dtto) a 1059 (vedle klimatizace kabiny řidiče i otočení polopantografu).
- Z provozu byly na konci června v Pisárkách odstaveny tramvaje K2 evid. č. 1102 a 1114. Již brzo budou jejich evidenční čísla obsazena novými vozy VarioLF2, které se kompletují v ústředních dílnách. Odstavena byla i tramvaj T3 evid. č. 1545 a patrně i služební vůz evid. č. 4123. Vůz evid. č. 1102 byl na konci srpna sešrotován.
- Po ukončení VP se na začátku července do provozu vrátil článkový trolejbus Škoda 15TrM evid. č. 3501 – vůz má novou podlahovou krytinu ALTRO, světlé ladění interiéru, klimatizační jednotku kabiny řidiče a venkovní naddveřní signalizaci podle autobusů Karosa řady 900. Po opravě vyjel i trolejbus evid. č. 3260 – přední čelo vozu je podle vzoru 14TrM, informační systém BS120, protiskluzová podlaha ALTRO, klimatizace kabiny řidiče.
- Po dlouhé době došlo k posílení parku brněnských trolejbusů – v úterý 26. 7. 2011 byl do vozovny v Komíně za pomoci tahače přetažen z Jihlavy nízkopodlažní trolejbus Škoda 21Tr jihlavského evid. č. 54 – v Brně by měl tento vůz obdržet evid. č. 3045. Před zařazením do brněnského provozu obdrží trolejbus střední prohlídku, musí obdržet brněnský informační systém a musí být vyřízeny nezbytné formality s úřady – vůz byl vyroben v roce 2001. O dva dny později dorazil z Jihlavy druhý trolejbus stejného typu, který obdrží evid. č. 3044 (původně evid. č. 49). Tento vůz musí projít GO ve stejném rozsahu, jako prodělaly všechny brněnské vozy tohoto typu.
- V polovině července byla dokončena GO dalšího autobusu Karosa B 931 – evid. č. 7446. Při GO došlo k revizi rámu, k výměně plechů, vůz dostal nový nátěr, sedáky byly přečalouněny, interiér obdržel nové obložení – čelní maska vozu je podle typu B 951, vůz dostal vnitřní informační panel BUSE BS212. Pracoviště řidiče je klimatizováno jednotkou Waeco CoolAir CA 8505 (první použití tohoto typu u vozidel DPMB). Ve Zlineru Zlín jsou další dva vozy – evid. č. 7447 a 7449 (následovat mají ještě další dva autobusy).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net