Aktuality měsíce dubna 2011
- O víkendu 2. a 3. 4. 2011 byl z důvodu opravy kolejového svršku na Lesné přerušen provoz tramvají v úseku Černá Pole, Zemědělská – Lesná, Čertova rokle. Linka d-9 byla ukončena na Zemědělské, náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x9 s trasou Zemědělská – Halasovo náměstí – Lesná, Haškova.
- Obnova parku při Bubeníčkově ulici v Židenicích byla zdárně dokončena na konci února. Bylo vysázeno hodně nových stromů (akce přišla na téměř 12 miliónů korun). V parku byla mj. vyznačena trasa původního mlýnského náhonu. Brněnské letiště v Tuřanech přizpůsobilo letový řad odjezdům a příjezdům autobusů MHD – v poslední době byl problém s přetěžovaním některých spojů, zejména když přiletělo více letadel současně. Na Kounicově ulici se již v únoru rozběhla rekonstrukce prostranství před hotelem Continental (mj. proto byla přesunuta zastávka pro přeložené trolejbusové linky t-38 a t-39 až těsně před křižovatku Kounicovy a Koliště).
- Oprava Joštovy ulice v prostoru Komenského náměstí se pomalu blíží ke svému konci. Práce jsou údajně v mírném předstihu a termín zprovoznění tramvajové tratě do Masarykovy čtvrti se tedy přiblížil. Oprava pak bude pokračovat dále již za provozu tramvají. V dubnu již probíhala úprava pláně pro pokládku kolejí (směrem od Červeného kostela), instalace velkoplošných panelů i kolejí.
- Na železničních tratích v okolí Brna probíhaly na přelomu března a dubna rozsáhlejší dopravní průzkumy, které mají mj. identifikovat četnost používání jednotlivých druhů jízdného (za účelem přerozdělování finančních prostředků).
- Na konci března 2011 probíhalo v ČR sčítání lidí a domů. Mimo jiné zde byly tři otázky ve spojení s dopravou – jakým způsobem, jak často a jak dlouho cestujeme do zaměstnání.
- V závěru března byly z vozovny Medlánky transportovány zpět do líšeňského depozitáře některé zde deponované tramvajové exponáty TMB: tramvaje MV10, MV126, VV301 a VV263. Motorové vozy č.10 a č.126 (plecháč) jsou bohužel neprovozní a uvedení do provozu by stálo nemalé finanční částky. K převozu byly použity návěsy, na kterých byly do Brna dováženy nové tramvaje Škoda 13T. Vlečný vůz parní tramvaje č. 25, poškozený při loňských dnech dopravní nostalgie, čeká na opravu, která by měla proběhnout v dílnách v Krnově. V Medlánkách tak vedle tohoto vozu nadále pobývá již pouze Caroline, vůz koňky a souprava MV52 a VV205. Z Líšně byl do řečkovického depozitáře odtažen ex plzeňský trolejbus Škoda 3Tr evid. č. 101.
- Na konci března 2011 oslavila autobusová provozovna ve Slatině svoje 35 výročí – vozovna byla uvedena do provozu dne 26. 3. 1976 (hned poté se přestala využívat odstavná plocha pro autobusy při ulici Renneské a autobusy přestala vypravovat provozovna na Grmelově ulici).
- Ve dnech 12. až 16. 4. 2011 se na brněnském výstavišti konal Mezinárodní stavební veletrh. Kromě pravidelných linek byla doprava k výstavišti posílena tramvajovými linkami d-P1 (Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky) a d-P2 (Židenice, Stará osada – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky /odklon spojů ukončených na ústředním hřbitově/). Již druhým rokem vstupenka na veletrh neplatila jako jízdenka v MHD.
- Od pondělí 18. 4. 2011 probíhá dlouho očekávaná oprava silnice mezi Kývalkou a Popůvkami. Dálnice D1 v úseku mezi Starým Lískovcem a Kývalkou je na tuto dobu využívána jako objížďková trasa, a proto v tomto úseku není vyžadována dálniční známka (úsek byl zpoplatněn se začátkem letošního roku). Rekonstrukce úseku silnice mimo jiné také udělá definitivní tečku za původní podobou trasy závodního Masarykova okruhu – při opravě totiž zanikne tento poslední zachovaný povrch trati z roku 1930. Až do dnešních dní se zde zachoval souvislý úsek dlážděný kostkami, což byla v dnešní době již opravdová rarita. Oprava má přijít na sto miliónů korun. Na dobu cca pěti měsíců tak dochází ke změnám v organizaci regionální autobusové dopravy – týká se to linek a-401, 402 a 410. Linka a-401 je vedena z výchozí zastávky »Osová« (společná zastávka s linkami a-403 a 404 u tramvaje) přes zastávku »Pod nemocnicí« a expres přímo do Ostrovačic. Na lince byly zavedeny mimořádné spoje v trase Osová – Říčany – Veverské Knínice. Doprava ve vyřazeném úseku je zajištěna linkou a-402 v trase Brno, Kyjevská – Troubsko – Popůvky – Říčany, přičemž v úseku Popůvky –Říčany jezdí pouze vybrané spoje, vedené odklonem přes Žebětín a kolem areálu Masarykova okruhu.
- Ke dni 1. 4. 2011 byl ukončen provoz na odstavné ploše pro autobusy v prostoru křižovatky Opuštěné a Rosické ulice. Autobusy nyní parkují výhradně na střeše ÚAN. Původně zde byly garáže a dílny ČSAD, prostor byl následně asanován a v letech 1981–1985 plocha sloužila jako provizorní autobusové nádraží, po dobu výstavby zastřešení sousedního ÚAN (tzv. II. etapa výstavby ÚAN Zvonařka), což dokládají dodnes patrná nástupiště. Od definitivního zprovoznění ÚAN již plocha sloužila zejména jako odstavná plocha pro autobusy, část byla zprvu využívána i jako prostor pro výstup cestujících a část při Rosické ulici (dnes parkoviště pro auta) využívaly jako konečnou autobusy DPMB (1985–1995). V tomto prostoru by mělo co nevidět začít růst obchodní centrum Aupark (s tím souvisí i demolice blízkého zahradnictví a dalších budov při Rosické, resp. již de facto neexistující Košťálové ulici).
- V sobotu 9. 4. 2011 vyjely do ulic Brna parní stroje z husovického Muzea starých strojů – šlo o parní válec Zeittelmeyer CV, parní válec Škoda z roku 1925 a parní automobil z počátku století. Parní válec Škoda je opravován pro muzeum v Praze a absolvoval první jízdy před dokončením opravy.
- Jak jsme již informovali v minulém čísle, dorazily na konci března na Brněnskou přehradu dvě zbrusu nové lodě pro lodní dopravu DPMB. Cesta lodí z Hlavečníku začala v pondělí 28. 3. 2011. Na přehradu lodě dorazily po třech dnech, ve čtvrtek dne 31. 3. před polednem. Lodě jely na podvalnících (firma Hanyš) za sebou (první loď VÍDEŇ a druhá loď UTRECHT). Obě lodě jsou identické a odpovídají provedení předchozí lodi LIPSKO. Konvoj v některých problematických místech projížděl krokem, na trase musely být často dočasně odstraňovány dopravní značky, nadzvedáváno elektrické vedení nebo prořezávány stromy. Již předtím, před koncem března, byly na hladinu přehrady spuštěny čtyři provozní lodě – BRNO, DALLAS, VEVEŘÍ a LIPSKO. Oproti předchozím letům šly lodě na hladinu o něco dříve – důvod byl prostý – bylo nutné uvolnit místo pro manipulaci s novými loděmi. Obě nové lodě čeká po složení dovybavení, oživení a následně zkušební plavby. Až to všechno bude hotové, mají být ve dvou květnových termínech (14.5. a 28. 5. 2011) slavnostně pokřtěny a spuštěny na hladinu. Akce bude součástí oslav 65.výročí lodní dopravy na přehradě. U bystrckého areálu lodní dopravy v dubnu finišovala stavba výpravní budovy – plášť obou budov z dřevotřísky byl zateplen a obložen.
- V sobotu 16. 4. 2011 byla zahájena další plavební sezóny na Brněnské přehradě. Pro zahájení byly k dispozici lodě BRNO, DALLAS, VEVEŘÍ a LIPSKO, zatímco nové lodě VÍDEŇ a UTRECHT byly ještě ve stadiu uvádění do provozu, ale již na vodě. Bylo pěkné počasí – slunečno, občas mraky, vítr však chladnější. U můstku č. 2 byla loď VEVEŔÍ, u můstku č. 3 loď LIPSKO. V 10 hodin připlula k můstku č. 1 loď DALLAS a přivezla kapitány ke slavnostnímu nástupu. Následoval krátký projev GŘ a vztyčení vlajky za fanfár znělky lodní dopravy. Poté již zájemci nastupovali do lodí DALLAS a VEVEŘÍ k zahajovací plavbě. Když DALLAS uvolnil svoje místo u prvního můstku, připlula k němu ještě loď BRNO. Loď LIPSKO byla určena pro pozvané hosty. Asi v 10.30 vyrazily lodě na zahajovací plavbu – první plulo BRNO, za ním dvojice lodí DALLAS a VEVEŘÍ a konvoj uzavíralo LIPSKO. U Sokolského koupaliště následovala otočka a lodě BRNO, DALLAS a VEVEŘÍ se vrátily do Bystrce, loď LIPSKO pokračovala dále do Veverské Bítýšky. Lodě BRNO a VEVEŘÍ ještě zopakovaly zahajovací plavbu pro ty cestující, na které se v prvním kole nedostalo. První odjezd podle pravidelného jízdního řadu byl proveden v 11:30 hodin lodí DALLAS.
- V dubnu a květnu jezdí lodě pouze o víkendech, interval mezi spoji je 45 minut (vše až do Bítýšky) a nasazeny jsou čtyři lodě. Tarif lodní dopravy je stejný jako v předchozím roce: jeden plavební úsek 15 / 8 Kč, zpáteční Bystrc – Rokle 120 / 60, zpáteční Bystrc – Hrad Veveří 170 / 85 a zpáteční Bystrc – Veverská Bítýška 240 / 120 korun. I nadále jsou nabízeny tzv. plovoucí jízdenky (kombinace se vstupem do ZOO, resp. na hrad Veveří).
- Bohužel, hned druhý den po zahájení lodní dopravy se pro poruchu nabíjecího zařízení nepodařilo přes noc lodě nabít, a tak v neděli 17. 4. 2011 nemohly vyjet – zůstaly v přístavišti. V lodní dopravě na Brněnské přehradě jde o dost výjimečnou situaci.
- Jsou vyvíjeny snahy jednu z brněnských lodí ponechat jako loď historickou a provozovat ji dále na hladině přehrady – naráží to ale na tu skutečnost, že plavební správa již nechce těmto lodím prodloužit povolení k provozu. Loď DALLAS (dříve MOSKVA) by mohla být tou historickou lodí, která by zůstala zachována – je lodí, která je kromě kormidelny prakticky v původním stavu (původní palubní nástavba) a navíc má relativně nové dno, opravené cca před šesti lety. Loď BRNO zřejmě zůstane ještě několik roků v provozu – její odpisová hodnota je vzhledem k nedávno provedené opravě poměrně vysoká. Loď VEVEŘÍ, i když je z brněnských lodí nejmladší, příliš mnoho nadějí nemá, a tak by mohla skončit na břehu přehrady jako restaurace nebo kavárna.
- V sobotu 16. 4. 2011 byl pomoci vrtulníku usazen do teras pod Petrovem kříž, který je v Brně od návštěvy papeže v září 2009. Části kříže i žulový sokl byly napřed z tuřanského letiště dopraveny na střechu autobusového nádraží na Zvonařce (auty) a pak je vrtulník postupně přenesl do středu města. Při pohledu od Nových sadů tak brněnský Petrov získal novou dominantu – dvanáct metrů vysoký kříž (ocelová konstrukce opláštěná bronzovým plechem).
- Ve středu 20. 4. 2011 začala slavnostním poklepáním na základní kámen oficiálně stavba mrakodrapu AZ Tower mezi Heršpickou a Pražákovou ulicí. Naopak opět pozastavena byla stavba CD paláce mezi Kolištěm a Benešovou ulicí. Téměř stometrový vysílač s rozhlednou se má začít letos stavět na kopci Hobrtenky v Kohoutovicích. Od loňského léta pak v areálu nemocnice sv. Anny probíhá výstavba Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC.
Novinky ve vozovém parku
- V úterý 5. 4. 2011 dorazila do Brna poslední nová tramvaj Škoda 13T z letošní dodávky. Vůz ponese evid. č. 1929. Všech pět nových tramvají postupně provádí zkušební jízdy a TBZ. Slavnostní křest pětice nových vozů je plánován na 28. 4. 2011 (v tento den by vozy měly dostat svoje jména).
- Po VP vyjela souprava tramvají T3R evid. č. 1669+1670 – při opravě byla mj. na řídící vůz dosazena klimatizace kabiny řidiče a byl aplikován unifikovaný nátěr DPMB. Tak v Brně dojezdila poslední tramvaj v nátěru dle původního schématu arch. P. Kotase. Po VP vyjela i souprava vozů evid. č. 1605+1617 (mj. rovněž s klimatizací kabiny řidiče).
- Na počátku března byla odstrojena odstavená tramvaj T3 evid. č. 1581 a připravena na likvidaci.
- PO VP vyjel trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3231 – vůz mj. obdržel nové čelo dle 14TrM a klimatizaci kabiny řidiče (a venkovní naddveřní signalizaci). Byla dokončena GO posledního trolejbusu Škoda 21Tr – evid. č. 3035 (mj. dosazena klimatizace pracoviště řidiče). V původním provedení bez modernizačních prvků zůstává poslední trolejbus 14TrM – evid. č. 3274.
- Byl odstaven autobus autoškoly DPMB Karosa B 732 evid. č. 5329.
autor: Ladislav Kašík
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net