Aktuality měsíce května 2011
- V dubnu 2011 bylo zahájeno územní řízení pro akci „Elektrizace trati Brno – Zastávka u Brna“, která zahrnuje zejména zdvoukolejnění železniční tratě mezi Střelicemi a Zastávkou, výstavbu dvou nových zastávek a konečně elektrizaci tratě mezi Horními Heršpicemi a Zastávkou (traťová rychlost má být v některých místech zvýšena ze současných 90 až na 120 km/h). Nedávno zveřejněná tzv. superkoncepce dopravy od ministerstva dopravy počítala s realizací až po roce 2020, ale nakonec byl projekt přehodnocen a začít stavět se má již příští rok. Na trati mají vzniknout dvě nové zastávky – kromě staronové zastávky Starý Lískovec, o které jsme již na našich stránkách informovali, má být zprovozněna i zastávka Ostopovice (cca na úrovni bývalého ostopovického JZD). Výstavba další zastávky s prac. názvem Vídeňská pod mostem výpadovky na Rajhrad, která má nahradit zastávku Horní Heršpice, však již spadá do souboru akcí přestavby ŽUB.
- Od 16. 4. do 25. 9. 2011 jezdí o víkendech opět historický motorový vlak z Brna do Lednice a zpět. Nasazována bývá souprava tvořená motorovými vozy M 262.018 a M 131.1463 a jedním přípojným vozem, v některé dny pak má jet „krokodýl“ M 286.0001. Odjezd vlaku je z hlavního nádraží v 8.40 hodin a příjezd potom v 18.22 hodin. Kromě jízdy po trase Brno – Břeclav – Lednice a zpět vykoná motorový vlak během dne ještě dvě jízdy mezi Břeclaví a Lednicí.
- Původní optimistická novinářská zpráva z počátku dubna týkající se brzkého obnovení tramvajového provozu do Masarykovy čtvrti se bohužel nezakládala na objektivních skutečnostech. V průběhu dubna se sice v křižovatce u Červeného kostela objevily nejprve velkoplošné panely a následně i kolejové objekty, stále však chybí cca 100 metrů tramvajové tratě mezi Červeným kostelem a křižovatkou Joštova – Údolní. A tak se i nadále budou cestující setkávat s náhradní autobusovou dopravou z České do Masarykovy čtvrti a s odklonem trolejbusových linek t-38 a t-39. Součástí rekonstrukce zmiňované tramvajové tratě bude také vybudování kusé koleje pro historickou tramvaj, která by měla být po skončení opravy provozována v letní turistické sezóně mezi Komenského náměstím a smyčkou na Nových sadech. V celém úseku se objeví nové trolejové vedení včetně nových stožárů – instalace probíhá od začátku května. V květnu byly před lékařskou fakultou demontovány původní koleje a položeny další velkoplošné betonové panely.
- Křižovatka Joštova – Husova má být otevřena pro auta na počátku července, tedy asi o dva měsíce dříve oproti avizovanému termínu. Tramvaje do Masarykovy čtvrti však pojedou až od začátku září, zde se proti původnímu plánu vůbec nic nemění. V úseku před lékařskou fakultou došlo ke komplikaci, poněvadž bylo nutné rekonstruovat v několika místech také teplovod, s čímž se původně nepočítalo. Otevření křižovatky Joštova – Husova pro auta je důležité proto, aby mohla být uzavřena křižovatka ulice Údolní a Joštovy.
- K poměrně kuriózní dopravní nehodě došlo dopoledne ve čtvrtek 28. 4. 2011. U zastávky »Bráfova« totiž do tramvajového kolejiště (pozn. – kolejiště je zde mimo vozovku) vjelo nákladní auto převážející pivo (údajně pro poruchu brzd) a z kolejí se již vlastními silami nemohlo dostat. Vyproštění auta trvalo několik desítek minut, tramvaje linky d-1 jezdily odklonem přes Pekařskou a po Veveří.
- V nočních hodinách ze čtvrtka 28. na pátek 29. 4. 2011 se v areálu Riviéry odehrála akce Čarodějáles 2011. Na základě dohody pořadatele s DPMB došlo k posílení dopravy na linkách MHD jezdících přes zastávky »Riviéra« a »Bauerova« (posílena doprava na linkách a-44/84 a a-98). O den později se pak ve sportovním areálu Hněvkovského v Komárově konal Brněnský Majáles 2011 – doprava do Komárova byla operativně posilována (tramvajové linky d-9 a d-12 a autobusová linka a-50, v noci pak a-95). A konečně ve čtvrtek 5. 5. 2011 byla v areálu VUT na Kolejní ulici uskutečněna kulturně–společenská akce s názvem VUT Majáles. Podle aktuální potřeby byla posilována doprava do zastávky »Technologický park«. Po skončení byla posílena noční autobusová linka a-99 směrem do centra (navíc i tramvajemi).
- O víkendu 30. 4. a 1. 5. 2011 se v areálu depozitáře nekolejových vozidel TMB v Řečkovicích konal další den otevřených dveří. Návštěvníci mohli shlédnout nejen exponáty TMB, ale také několik dalších vozidel od jiných sběratelů – např. autobus Škoda 706 RTO LUX (Tourbus) z roku 1969, autobus Karosa ŠL 11 ze Žďáru nad Sázavou (ZDAR), velice pěkný autobus Škoda 706 RTO v městském provedení č. 128 ex DP České Budějovice a nákladní vůz Praga RND z roku 1950, dále i osobní auta a motocykly z dřívějších dob. Jednou za hodinu jezdil některý z historických autobusů z Řečkovic k Technickému muzeu na Purkyňově a zpět (jezdily vozy Škoda 706 RTO, ŠM 11 a ŠL 11). Vedle exponátů TMB. Dne 1. 5. 2011 se konal sraz historických automobilů pod hradem Veveří.
- V sobotu 30. 4. 2011 se v brněnských ulicích uskutečnil další ročník běžeckých závodů – tzv. Brněnské běhy. Bylo proto přistoupeno k různým, většinou krátkodobým úpravám provozu brněnské MHD. O dva týdny později, v sobotu 14. 5. 2011 probíhal v centru města Veletržní běh Brnem – byl vyloučen provoz tramvají ulicí Masarykovou a přes náměstí Svobody (náhradní autobusová linka a-x4 byla prodloužena až na hlavní nádraží).
- V neděli, na prvního Máje, se pak v centru Brna uskutečnilo několik předem ohlášených prvomájových shromáždění včetně průvodů. Z tohoto důvodu byly rovněž předem připraveny různé varianty dopravních opatření. O konkrétních opatřeních byly podle aktuální situace cestující informováni prostřednictvím řidičů, informátorů nebo také na internetových stránkách. Krátce po poledni byla napřed uzavřena ulice Cejl (odklon na Merhautovu), ve 14 hodin pak i Merhautova (zavedena náhradní autobusová doprava, autobusy objížděly uzavřené ulice po okolních komunikacích). Po 17. hodině pak byl tramvajový provoz opět obnoven.
- O víkendu 7. a 8. 5. 2011 byly opravovány některé kolejové objekty v křižovatce na Moravském náměstí – z tohoto důvodu byl přerušen provoz tramvají v úseku Moravské náměstí – Jugoslávská. Tramvajová linka d-3 jezdila v době výluky pouze v úseku Bystrc – Česká. Linka d-5 jezdila odklonem ve směru do Štefánikovy čtvrti ulicemi Rooseveltovou a Cejl, v opačném směru odklonem přes Cejl, hlavní nádraží a náměstí Svobody. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x3 s trasou Česká – Stará osada (ve směru z centra autobusy staveniště objížděly po Kolišti).
- V sobotu 7. 5. 2011 odjel ráno zvláštní vlak na čele s parní lokomotivou 475.101 na již tradiční „Pálavský okruh“. Večer se vrátila souprava zpět do Brna. Z důvodu špatné činnosti lapače jisker došlo po průjezdu vlaku na několika místech k drobnějším požárům a navíc v noci po odstavení soupravy v maloměřickém depu došlo k požáru jednoho z historických vozů.
- O víkendu 14. a 15. 5. 2011 probíhala oprava kolejí na ulici Cejl mezi řekou a křižovatkou s Vranovskou a ve smyčce na Staré osadě. Z tohoto důvodu byl vyloučen provoz tramvají – linka d-2 byla odkloněna do smyčky Černá Pole, linka d-3 pan na Mosteckou. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x3 s trasou Jugoslávská – Stará osada.
- Dne 5. 5. 2011 jsme si připomněli 65. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě. V tento den v roce 1946 svezly motorové osobní lodě BRNO a MORAVA svoje první cestující na trase mezi přístavištěm v Bystrci a hradem Veveří. Zájem o svezení po přehradě byl tehdy mimořádně velký.
- V sobotu 14. 5. 2011 probíhaly v areálu lodní dopravy na Brněnské přehradě avizované oslavy 65. výročí lodní dopravy. Za účasti ředitele DPMB, primátora města Brna, hostů z Vídně (starosta + velvyslanec) a opata starobrněnského kláštera byla před polednem pokřtěna nová loď jménem VÍDEŇ a následně spuštěna oficiálně na hladinu Brněnské přehrady. Slavnostnímu ceremoniálu přihlíželo několik stovek diváků z vyhrazených míst. Pozvaní hosté k tomu měli k dispozici zatím nepojmenovanou loď UTRECHT a spouštění nové lodi mohli sledoval z hladiny přehrady. Následně po poledni byla oficiálně otevřena nová výpravna. Nově spuštěnou loď VÍDEŇ si mohli cestující prohlédnout – byla přistavena u druhého můstku, do provozu byla zařazena od pondělí 16. 5. 2011. Barevné provedení lodi je stejné jako LIPSKO, tj. trup je modrý – boky lodi byly doplněny siluetami význačných vídeňských staveb (černé stavby na bílém pozadí). Kromě jména lodi VÍDEŇ je na přídi také její registrační číslo 32303737. Loď je dlouhá 25 metrů, široká 6,22 m a má max. ponor 1,15 m. Hmotnost prázdné lodi činí 58 tun, obsaditelnost 200 osob, maximální rychlost je 15 km/hod a cena 15,5 milionu korun. Lodě VÍDEŇ a UTRECHT jsou již z výroby na přídi vybaveny pomocným zařízením pro manévrování (asi metr od přídě je pod čarou ponoru napříč lodí kruhový tunel, v němž je soustava vrtulek). Loď LIPSKO z loňské dodávky tuto úpravu získala dodatečně až v Brně.
- A k dění ohledně lodí z přehrady ještě jednu doušku – v pátek 8. 4. 2011 byla bývalá brněnská loď PRAHA, provizorně umístěná v předpolí mostu přes Vranovskou přehradu pod Bítovem (kam byla v únoru převezena z Brna), za pomocí jeřábu stojícího na mostě přemístěna na hladinu přehrady a poté vranovskou lodí VIKTORIE odtlačena do půl kilometru vzdáleného kempu Bítov. Zde byla loď opět za pomocí jeřábu vyzdvižena z vody na určené místo v kempu, kde zůstane jako součást dětského hřiště.
- V sobotu 14. 5. 2011 se v Brně konala již tradiční Muzejní noc –
svoje brány otevřela všechna muzea v Brně i v jeho okolí. Již od
středy byl na náměstí Svobody k dispozici informační autobus, který zval
kolemjdoucí na akci (vůz TMB evid. č. 7216). K muzeím vzdálenějším od
centra města byla zavedena kyvadlová autobusová doprava na celkem osmi
linkách. Rozsah provozu i trasy těchto linek byly obdobné jako
v předchozím roce. Změnila se pouze výchozí zastávka – zatímco vloni
autobusy odjížděly z Komenského náměstí, letos odjížděly od zastávek
v uzlu Česká. Autobusům zvláštní dopravy byla vyhrazena zastávka linek
a-81/a-82 (pro linky D, E, F, G), zvláštní zastávka u křižovatky Joštovy
a Moravského náměstí (pro linky B, C, H) a zastávka trolejbusové linky
t-32 v ulici Brandlově (pro linku A). Na linku A byly vypravovány také
historické autobusy TMB (RO s vlekem, RTO, Praga RND, Ikarus a LegoBus).
U každé linky byl také zajištěn spoj nízkopodlažním autobusem.
Trasy linek byly následující:- Linka A: Česká – Klusáčkova – Skácelova – Technické muzeum
- Linka B: Česká – Jugoslávská – Bratislavská (Muzeum romské kultury) – Česká (okružní trasa)
- Linka C: Česká – Mohyla Míru
- Linka D: Česká – Komárov – Chrlické náměstí – Rajhrad (Památník písemnictví na Moravě)
- Linka E: Česká – Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)
- Linka F: Česká – Mendlovo náměstí (Mendelovo muzeum) – Anthropos (Moravské zemské muzeum)
- Linka G: Česká – Žlutý kopec (Mahenův památník) – Vila Stiassni (Hroznová ul.)
- Linka H: Česká – Předklášteří (Podhorácké muzeum)
- Dosavadní zastávka linek a-81 / a-82 s názvem »Moravské náměstí« byla od 14. 5. 2011 přejmenována na »Českou«.
- V brzké budoucnosti bude přistoupeno k vyřazení vnitřní koleje v tramvajové smyčce Červinkova demontováním výhybek.
- Plánovaná rekonstrukce Mendlova náměstí se odkládá – na chystanou velkou rekonstrukci náměstí, při níž by mělo dojít ke změnám tras trolejbusových linek, zatím nejsou v městském rozpočtu peníze – finanční náklady na rekonstrukci byly vyčísleny na 115 milionů korun. Již letos se mělo začít s demolicemi domů uprostřed náměstí. Vzhledem k odporu majitelů domů to však zatím vypadá tak, že domy se nakonec nebudou bourat vůbec.
- O víkendu 21. a 22. 5. 2011 byla z důvodu oprav kolejí přerušena tramvajová doprava v úseku Konečného náměstí – vozovna Komín. Linka d-3 jezdila pouze v úseku Stará osada – Česká. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x3 s trasou Česká – Tábor – Vozovna Komín – Přístaviště.
- V sobotu 21. 5. 2011 se v oblasti Bystrce konal závod v Triatlonu Ekol Superprestige 2011 – byl omezen provoz na komunikacích Obvodová a Stará dálnice, což se dotklo autobusové linky a-303.
- V pondělí 23. 5. 2011 v podvečer došlo k tragické nehodě soupravy tramvají T6 evid. č. 1203+1204 (linka 9 směr Lesná) a trolejbusu Škoda 14Tr evid. č. 3219 (zatahujícího z linky t-37 do vozovny v Husovicích) v křižovatce ulic Lesnické a Drbného. Tramvaj, rozjíždějící se ze zastávky, narazila do zadní části trolejbusu projíždějícího trolejbusu, v prostoru zadních dveří se do něho „zahákla“ a otočila ho o více než 90°, řídící vůz přitom vykolejil předním podvozkem. Při nehodě bohužel došlo k jednomu smrtelnému zranění (cestující byl vymrštěn oknem ven), ke třem těžkým zraněním a k dalším asi deseti zraněním středním a lehkým. Rychlost tramvaje v době střetu byla 29 km/hod a trolejbusu 45 km/hod. Dle DPMB jde údajně o nejvážnější nehodu za posledních dvacet let.
- Již v průběhu června se má na zastávce »Loosova« v sídlišti Lesná objevit zmenšenina blobu od architekta Kaplického – všechna povolení jsou k dispozici a stavbě zastávky již nic nebrání.
- Podél Trnité ulice, naproti nákupnímu centru Vaňkovka (od nárožní budovy na křižovatce s Opuštěnou směrem k centru), má být v nejbližší budoucnosti postaven Palác Trnitá. Stavba má být hotova nejpozději v roce 2014 – uzavřený palác má mít osm poschodí, má zde být 160 bytů a asi 8000 m2 komerčních ploch. Vzhledem se má stavba blížit paláci Morava nebo pasáži Alfa. Před započetím stavby budou zbourány některé stávající stavby – např. bývalá správní budova bytového družstva Mír (Trnitá 24).
- V denním tisku prošla informace, že papírové předplatní jízdenky na jižní Moravě budou nahrazeny elektronickou kartou – v ideálním případě by se tak mohlo stát již v roce 2013 – současně by mohla být zavedena i platba jednorázového jízdného přes SMS. Již v průběhu června má být podepsána smlouva, která umožní čerpat dotaci na zavedení čipových jízdenek. Brno je v tomto směru neuznaným průkopníkem – průkazky s čárovým kódem byly zaváděny již v roce 1994, ale firma Ceres, která tehdy systém zaváděla, se nevrovnala se technickými problémy a celý projekt skončil fiaskem. Z dnešního pohledu, kdy je snímání čárového kódu zcela běžnou technologií i v tom nejzapadlejším obchůdku, se to zdá úsměvné, ale pamětníci jistě vzpomínají, jakým problémem tehdy bylo např. zajištění přenosných snímačů pro revizory. Za připomenutí jistě stojí i fakt, že fotografie pro průkazky tehdy byly již snímány digitálně – nikoli však fotoaparátem, ale kamerou (a výsledek tomu pak bohužel odpovídal – podobizny na průkazkách se staly oblíbeným humorným tématem).
- Brněnská noc kostelů se letos konala v pátek 27. 5. 2011 – na rozdíl od muzejní noci nebylo přistoupeno k dopravním opatřením. První noc kostelů v Brně byla v roce 2009 – jde tedy již o třetí akci tohoto typu. V rámci Brna bylo do akce zapojeno 37 svatostánků.
- Rovněž v pátek 27. 5. 2011 začal festival Brno – město uprostřed Evropy. Na programu bylo akce přímo na náměstí Svobody (vystoupení jízdní policie ČR, zahájení festivalu Divadelní svět Brno nocí kejklířů). Linka d-4 byla odkloněna na Nové sady. Ve 22.30 hodin byla zahájena přehlídka ohňostrojů úvodním ohňostrojem odpáleným z Denisových sadů pod Petrovem. Po dobu konání ohňostroje (cca 40 min) pak byla odkloněna tramvajová doprava z Nádražní ulice. Po skončení ohňostroje byla posílena noční doprava v centru města prodlouženým provozem vybraných tramvajových linek.
- V prostoru budované mimoúrovňové křižovatky VMO a Svitavské radiály byla od 16. 5. 2011 estakáda na Porgesově ulici otevřena i pro jízdu směrem od Husovic na Svitavy (dočasně se jezdilo přes kruhové objezdy v prostoru retenční nádrže) – nyní je zde opět obousměrný provoz.
- Lávka pro pěší přes řeku Svratku v prostoru brněnské Riviéry bude nově přístupná všem kolemjdoucím.
Novinky ve vozovém parku
- Ve čtvrtek 28. 4. 2011 proběhl v tramvajové smyčce v Pisárkách křest dalších nových tramvají Škoda 13T. Tramvaje evid. č. 1925 až 1929, dodávané do Brna v rozmezí 15. 3.–5. 4. 2011 obdržely jména Eliška – Hanička – Evuška – Janička – Karolínka. Před akcí se sjelo na kolejích vedoucích do pisárecké smyčky postupně všech pět nových tramvají, těsně před 11. hodinou najel první vůz evid. č. 1925 do prostoru výstupní zastávky ve smyčce Pisárky, následovaly slavnostní projevy (ředitel DPMB, primátor města) a požehnání od opata. Postupně pak najížděly všechny další vozy. Nové tramvaje svezly své první cestující v neděli 8. 5. 2011 – a to evid. č. 1925 na lince 13 a 1926 na lince 3. Dne 11. 5. 2011 vyjel s cestujícími vůz evid. č. 1929, 15. 5. evid. č. 1927 a jako poslední 16. 5. evid. č. 1928. Každá z nových tramvají stála 63 milionů korun (např. nová elektrická lokomotiva řady 380 stojí cca 120 milionů a nová loď pro Brněnskou přehradu 15,5 miliónu korun). V Brně tedy nyní jezdí 29 tramvají tohoto typu.
- V dubnu byly v Brně provozovány dvě tramvaje RT6 – evid. č. 1802 a 1803 (na lince 3).
- Na konci dubna se po VP objevil v provozu vůz KT8 evid. č. 1713. Kabiny řidiče jsou nově vybaveny klimatizací Janoza a do zástěny kabiny řidiče A byl zabudován novým způsobem odpojovač. Na počátku května se v provozu s cestujícími objevila tramvaj K2 evid. č. 1130 po VP – vůz obdržel linkovou orientaci BUSE, klimatizaci kabiny řidiče Janoza a poptávkové otevírání dveří cestujícími. Po VP následně vyjela i tramvaj K2R evid. č. 1053 – vůz je ve žlutooranžovém nátěru vč. interiéru, rovněž byla doplněna klimatizace kabiny řidiče Janoza, dveřní pohony IFE byly nahrazeny dveřními pohony IGE.CZ a polopantograf byl otočen kloubem dozadu. Podobně proběhla i VP tramvaje evid. č. 1060. V provozu po dokončené GO je již také tramvaj KT8 evid. č. 1702 – byl dosazen nový střední nízkopodlažní článek ML8LF, klimatizace kabin řidiče, podlahovou krytinu ALTRO a atypické plastové dveře SKD, byl přemístěn odpojovač.
- U ústředních dílen v Medlánkách byla v průběhu dubna rozložena tramvaje T3 evid. č. 1581, na počátku května byl k likvidaci připraven vůz evid. č. 1540.
- V pátek 6. 5. 2011 byl do kovošrotu odvezen odstavený trolejbus Škoda 14tr evid. č. 3200. Z provozu jsou dále definitivně odstaveny trolejbusy evid. č. 3199, 3212 a 3225.
- Na začátku května byl do kovošrotu odvezen kloubový autobus Karosa B 741 evid. č. 5329 (ex 2319), který po vyřazení z běžného provozu cca dva roky sloužil v autoškole DPMB. V květnu se k již dříve odstaveným autobusům Karosa B 731/732 evid. č. 7292, 7399 a 7404 přidaly vozy evid. č. 7377 a 7405.
- Ve Zlineru Zlín by mělo být letos generálkováno pět autobusů Karosa B 931E – jako první byl přistaven vůz evid. č. 7446.
- V pátek 20. 5. 2011 byl při nehodě (najetí do předzahrádky rod. domu v Soběšicích z důvodu nevolnosti řidiče) poškozen Crossway evid. č. 7809.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net