Aktuality měsíce prosince 2011
- O víkendech v listopadu proběhla výměna kolejí ve smyčce Bystrc, Rakovecká. Výměna probíhala v dobách, kdy do smyčky žádné tramvaje nezajíždějí – tudíž proběhla bez dopravních omezení.
- V sobotu 3. 12. 2011 jezdila v Brně mikulášská tramvaj – jezdilo se po tradiční trase Nové sady – Stránská skála (bez zastavení). Přeprava cestujících byla bezplatná. Tentýž den jel z brněnského hlavního nádraží mikulášský vlak do Oslavan v čele s parní lokomotivou 433.001. A tentýž den se v čele jiného mikulášského vlaku představila parní lokomotiva Klubu přátel kolejových vozidel Brno (KPKV) označená řadou 213.901 – jedná se o lokomotivu typu BS200, vyrobenou v roce 1954 v ČKD Praha pod výrobním číslem 3579. Jelo se dvakrát po trase Brno, hlavní nádraží – Sokolnice–Telnice a zpět. Práce na zprovoznění parní lokomotivy trvaly přes deset let.
- V sobotu 3. 12. 2011 proběhla pod Santonem u Tvarožné tradiční rekonstrukce bitvy tří císařů. Doprava byla vyřešena posílením regionální autobusové linky a-702 v úseku z Brna na Rohlenku. Na lince platil běžný tarif IDS JMK.
- Již asi dva roky se mluví o změnách v oblasti Mendlova náměstí: měly by se změnit tramvajové zastávky a změnit průjezd trolejbusů náměstím. Uprostřed stávajícího náměstí stojí domovní blok, který má přijít zbourat. Plánovaná demolice části bloku (č. 16) však byla vloni zrušena a s demolicí domu nesouhlasí ani majitelka sousední části bloku č. 17 (demolice domu č. 16 by totiž mohla ohrozit stabilitu domu sousedního). Na konci listopadu 2011 brněnští radní rozhodli o demolici dvorního traktu domu č. 15.
- Neděle 11. 12. 2011 byla celostátním termínem změn jízdních řádů drážních i autobusových dopravců. Změny v brněnské MHD byly provedeny na základě vyhodnocení připomínek městských částí a po projednání společností KORDIS a odborem dopravy MMB. K tomuto datu došlo k dílčím změnám časových poloh spojů některých linek a dále k následujícím úpravám ve vedení linek: trasa spojů autobusové linky a-40 doposud vedených do zastávky »Sokolnice, železniční stanice« byla od 11.12.2011 nově prodloužena přes zastávku »Újezd u Brna, Revoluční« až do zastávky »Újezd u Brna, městský úřad« (obdobně byly prodlouženy vybrané spoje noční autobusové linky a-95 od hlavního nádraží, které jsou z Chrlic prodlouženy dále přes Sokolnice až do Újezdu u Brna). Částečně dochází ke změně provozu a ke změně trasy autobusových linek a-46/66 v oblasti Lesné a Černých Polí. Autobusová linka a-46 nově jezdí po trase Lesná, Haškova – Blažkova – Lesná, nádraží – Štefánikova čtvrť – Provazníkova – Lesnická (pro linku a-46 tak bylo zrušeno okružní zakončení přes zastávku »Zemědělská«). Rovněž částečně byla upravena trasa linky a-66, která nově jezdí obousměrně po trase Lesná, Haškova – Loosova – Halasovo náměstí – Fügnerova – Bieblova – Lesnická (tímto byl pro linku a-66 zrušen jednosměrný úsek přes zastávky »Provazníkova«, »Štefánikova čtvrť«, »Lesná, nádraží« a »Poliklinika Lesná«). Trasa autobusové linky a-54 byla v sídlišti Bystrc nově prodloužena z Ečerovy přes zastávku »Ondrouškova« až do zastávky »Kubíčkova« (kde je možný přestup na linku 50). Autobusová linka a-77 je nově v oblasti průmyslové zóny na Černovické terase vedena po nové spojovací komunikaci Vlastimila Pecha (a zaniká tím zastávka »Švédské valy«). Definitivně byla zrušena autobusová linka a-79. Od změn na začátku roku 2010 byl na lince udržován spíše symbolický provoz – spoje mezi autobusovým nádražím na Zvonařce a Starým Lískovcem byly zajišťovány společností Tourbus, šlo de facto o využití autobusů najíždějících na linky. Dosavadní zastávka autobusových linek a-44, 53, 81, 84 a 93 »Ústav Kociánka« má nový název »Kociánka«.
- Jak je ostatně konstatováno výše, na Černovické terase probíhají i nadále práce na rozšíření zdejší průmyslové zóny. V letošním roce se zde opět rozběhla intenzivní stavební činnost. V prostoru původního černovického letiště byly po loňském prodeji městských pozemků v době od března do listopadu vybudovány čtyři rozsáhlé výrobní budovy (CTPark II) za 1,8 miliardy korun (mezi komunikacemi Těžební a Švédské valy), pracovat by zde mělo na tři tisíce lidí. V listopadu pak obdržela jméno i nová spojovací komunikace, která zajišťuje obsluhu těchto výrobních hal – ulice Vlastimila Pecha. Jde o spojnici výše zmíněných komunikací. Na nové ulici je zřízena jednak rovněž nová obousměrná zastávka »Vlastimila Pechy« a na koncích ulice pak jednosměrné zastávka »Těžební« (pro směr z města) a »Ericha Roučky« (pro směr do města).
- Možnost zakoupení jízdenky na MHD pomocí SMS má být v Brně zavedena od poloviny roku 2012. K dispozici mají být zatím pouze dva typy jízdenek – jízdenka za 29 korun s platností 75 minut a celodenní jízdenka za 99 korun. V pravidlech pro používání tohoto typu jízdenky je, že cestující může do vozidla nastoupit až v okamžiku, kdy má k dispozici zpětnou potvrzující zprávu – proto bude platnost jízdenky prodloužena o 15 minut (60+15=75). Srovnatelná jízdenka na 60 minut bude v novém tarifu za 25 Kč. Zavedením SMS jízdenky by mohlo dojít k tomu, že se bude méně používat jízdenek z prodeje u řidiče – ty mají být v novém tarifu za 25 korun na 15 minut a dvě zóny nebo za 35 korun na 90 minut a tři zóny.
- DPMB připravuje projekt Internet zdarma – zpřístupnění internetu pomocí bezdrátové technologie WiFi v některých tramvajích (začít se má již v prosinci v 10 tramvajích Škoda 13T). Již nyní jezdí po Brně šest tramvají Anitra, kde se cestující mohou zdarma připojit, ale tato nabídka je součástí reklamních kampaní.
- V prosinci probíhalo v Brně na vybraných úsecích tramvajových tratí broušení kolejí, od něhož se očekává zejména snížení hlučnosti. Broušení bylo prováděno při výlukách – o víkendu 10. a 11. 12. 2011 na bohunické trati mezi Švermovou a Starým Lískovcem (náhradní doprava ve vyloučeném úseku byla zajišťována mimořádnou kyvadlovou tramvajovou linkou d-X), ve dnech 14. (do Bystrce) a 15. 12. 2011 (z Bystrce) ve večerních hodinách na Žabovřeské ulici (s náhradní dopravou autobusy), o víkendu 17. a 18. 12. 2011 na bystrcké trati (mezi Komínem a Bystrcí jezdily autobusy) a konečně ve večerních hodinách ve dnech 19. (do Bohunic) a 20. 12. 2011 (z Bohunic) na Renneské ulici (linka d-8 odklonem po Hybešově + náhradní autobus Hlavní nádraží – Celní). K broušení bylo použito zařízení firmy SCHWEERBAU a v Brně již několikrát bylo.
- Od 9. do 18. 12. 2011 se v areálu brněnského výstaviště konaly tradiční Vánoční trhy. Z tohoto důvodu vybrané spoje autobusové linky a-82 v pracovních dnech jezdily v úseku mezi zastávkami »Mendlovo náměstí« – »Nemocnice Milosrdných bratří« závlekem k hlavní bráně výstaviště.
- V sobotu 18. 12. 2011 po Brně jezdila tradiční Betlémská tramvaj – i tentokrát bylo v tramvaji k dispozici betlémské světlo a prodávaly se zde výrobky znojemských chráněných dílen. Během dne stála „plecháč“ evid. č. 4058 na několika stanovištích – u hlavního nádraží, na náměstí Svobody a na Mendlově náměstí.
- Denním tiskem proběhla zpráva o možném redukci počtu tramvajových linek v Brně. Podle mluvčí DPMB možná bude od poloviny roku 2012 zrušena linka d-13. Do Juliánova místo ní má jezdit linka d-9 z Lesné, a to po ulicích Milady Horákové a Rooseveltově (s částečným zahuštěním spojů). Spojení mezi Technologickým parkem a Komárovem by nadále obstarávala linka d-12 jezdící v polovičním intervalu. Se záměrem DPMB nesouhlasí především městská část Židenice.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, obdrželo Brno dotace na projektovou dokumentaci pro několik plánovaných rozšíření trolejbusových tratí. Brněnští radní nyní odsouhlasili investiční záměr na zatrolejování terminálu Bystrc ZOO, kam mají závlekem zajíždět trolejbusy linky t-30.
- V sobotu 17. 12. 2011 byl v omezeném režimu zahájen provoz na dalších dvou částech budované mimoúrovňové křižovatky VMO a Svitavské radiály. Zprovozněna byla nová komunikace na ulici Sportovní v délce 580 metrů ve směru od Svitav do centra (včetně mostu přes budoucí vozovku směrem do tunelů), která umožňuje bezkolizní příjezd od Svitav až do prostoru kruhového objezdu u retenční nádrže. Dále pak nová vozovka z kruhového objezdu u železničního přejezdu (poblíž OC Tesco) na Porgesovu ulici (vedle chladící věže směrem k Husovicím). Ta zase umožňuje průjezd křižovatkou ve směru od centra k Husovicím. Na dosavadní estakádě (větev A) je nadále zachován obousměrný provoz Náklady na zprovozněné části stavby činí cca 260 miliónů korun. Zprovozněné úseky ještě nejsou definitivně dokončeny, na jaře příštího roku na ně budou položeny finální vrstvy vozovek. Úplné dokončení celé stavby se předpokládá v srpnu 2012 společně s Královopolskými tunely.
- Na podzim byl zbořen již opuštěný objekt bývalého mlýna v prostoru Mariánského náměstí v Komárově. V druhé polovině roku bylo z autobusové zastávky u Královopolské strojírny odstraněno charakteristické zastřešení. Na Plotní ulici byl na podzim zbořen další dům – č. 20 (sídlila zde MŠ).
- V pondělí 28. 11. 2011 po ránu se vydaly na cestu z Hlavečníku do Brna poslední dvě nové lodě pro Brněnskou přehradu – lodě jely po trase jako předchozí transporty: Hlavečník u Týnce nad Labem – Kolín – Přelouč – Žďár nad Sázavou – Domašov – Brněnská přehrada. Lodě dorazily na místo ve čtvrtek 1. 12. před polednem. Transport probíhal následovně: první den odjezd z Hlavečníku – druhý den jízda přes Přelouč do obce Trhová Kamenice – třetí den projížděl konvoj přes Žďár nad Sázavou a překročil hranice Jihomoravského kraje – poslední den konvoj projížděl okolím Brna (obtížnými místy byly např. výjezd z dálnice D1 na vedlejší komunikace, kruhový objezd v Troubsku či odbočka z mostem před přístavištěm v Bystrci). Do areálu lodní dopravy se couvalo – obdobně jako u předchozích transportů. Přepravu zajišťovala firma Hanyš s pomocí dvou speciálně upravených vozidel. Přepravované lodě měly následující rozměry: výška 6 metrů, délka 25 metrů a hmotnost 58 tun.
- Jedná se o úplně stejné lodě jako již dříve dodané LIPSKO (2010), VÍDEŇ a UTRECHT (2011). Pro nové lodě se počítá s názvy STUTTGART a DALLASII, což jsou názvy dalších partnerských měst Brna. Nové lodě splňují přísné normy EU a také Státní plavební správy ČR, jsou bezbariérové a vybaveny WC. Lodě byly složeny v areálu lodní dopravy – v následujících dnech probíhala montáž dalších zařízení na lodě (kormidelna, zábradlí atd.). Spuštění na hladinu přehrady a odzkoušení čeká nové lodě až před zahájením nové plavební sezóny v dubnu 2012. První cestující mají nové lodi svézt v den zahájení další plavební sezóny na Brněnské přehradě – v sobotu 14. 4. 2012.
- Příznivcům lodní dopravy na Brněnské přehradě se zřejmě podaří zachránit loď DALLAS, která se stane technickou památkou. Odborné komisi Národního památkového ústavu v Brně bylo navrženo, aby doporučila ministerstvu kultury zařadit elektricky poháněné plavidlo k chráněným kulturně–technickým památkám. Návrh byl posvěcen a poslán ministrovi. Loď DALLAS byla postavena v areálu lodní dopravy DPMB v Bystrci v roce 1955, kdy byla spuštěna na vodní hladinu pod názvem MOSKVA. V průběhu let proběhlo na lodi pouze minimum rekonstrukcí (v podstatě se změnila jen kormidelna). Má být zpracována studie, od níž se očekává na kolik by přišla oprava lodi, která by zajistila její další, byť pouze muzejní provoz na přehradě. Podle posledních zpráv je stav lodi dobrý a 95 % plechů obšívky svoji tloušťkou vyhovuje. Další loď, která po letošní plavební sezóně ukončila svůj provoz – VEVEŘÍ (původně KYJEV), bude v nejbližší budoucnosti prodána (zatím je v hangáru v Bystrci).
Novinky ve vozovém parku
- Na rok 2012 je naplánována novostavba čtyř tramvají Vario LF2 za cca 100 miliónů korun. Dále by měly být zakoupeno sedm nových článkových trolejbusů (v ceně cca 80 miliónů korun). Park autobusů by mohlo obohatit cca 20 vozů – 9 sólo vozů a 11 článkových (zvažuje se forma pronájmu namísto přímého nákupu). Není vyloučen ani nákup dalších ojetých trolejbusů Škoda 21Tr.
- V Brně jezdí na konci roku 2011 posledních sedm tramvají T3 s klasickou zrychlovačovou výzbrojí: evid. č. 1497II, 1525, 1539, 1556, 1590, 1597 a 1598. Odstaveny jsou a sešrotovány budou vozy evid. č. 1511 a 1528. Pro zachování byl již před delší dobou do muzejních sbírek převeden vůz evid. č. 1521.
- Po velké dílenské prohlídce se objevila tramvaj KT8 evid. č. 1723 – při ní vůz obdržel klimatizaci obou kabin řidiče a došlo ke změně umístění odpojovače. Po VP vyjely i článkové tramvaje evid. č. 1029, 1047 (s klimatizací kabiny řidiče) a 1119.
- Tramvaje evid. č. 1517 a 1620 byla převedeny z vozovny Medlánky do vozovny Pisárky, kde byly zařazeny do dvojic 1517+1558 a 1620+1589. Naopak do Medlánek zamířila z Pisárek tramvaj T3 evid. č. 1525. Tramvaje T3M evid. č. 1579 a 1545, které již nejsou v běžném provozu a slouží k posunu v prostoru ústředních dílen v Medlánkách, obdržely jako služební vozy evid. č. 4115II a 4917.
- Původně jihlavský trolejbus Škoda 21Tr (jihlavské evid. č. 52) – u DPMB evid. č. 3046 – byl po nejnutnějších opravách uveden do provozu a používá se jako služební vůz. Na voze je (podobně jako předtím na evid. č. 3280) instalováno zařízení, které bude při námrazách ošetřovat trolej nanášením přípravku bránícího vzniku námrazy. Na jaře má být tento trolejbus přistaven na GO a po ní bude zařazen do běžného provozu s cestujícími.
- Na GO byl přistaven článkový trolejbus Škoda 22Tr evid. č. 3601. Po VP vyjel trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3256 – vůz má mj. nová zadní světla dle autobusů Citelis (poprvé u 14Tr) a dále obdržel klimatizací kabiny řidiče Janoza CZ.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Dalibor Uhlíř
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net