Aktuality měsíce října 2011
- V neděli 18. 9. 2011 skončil v Brně provoz turistických minibusů. Jezdilo se v pátek a o víkendech na dvou okruzích.
- Ve dnech 21.a 22. 9. 2011 byl na Žerotínově náměstí přistaven trolejbus Škoda 7Tr č. 31 – v rámci vrcholícího „Týdne mobility“.
- Některé tramvajové ostrůvky na zastávkách tramvajové linky d-1 nedostačují délce provozovaných tramvajových souprav –souprava tvořená dvěma vozy typu Vario LF2 je dlouhá 46 metrů a trojčata tvořená vozem Vario LF, vlekem VV60LF a dalším motorovým vozem je dlouhá 41 metrů. Na linku d-1 je nyní vypravováno až osm těchto souprav. V budoucnu se počítá, že by tato frekventovaná tramvajová linka byla obsazována pouze těmito kapacitními soupravami. V průběhu září byla dokončena úprava na zastávce »Kartouzská« ve Štefánikově ulici – současně je po opravě ostrůvek bezbariérový.
- O víkendu 1. a 2. 10. 2011 probíhala výměna kolejí na Pekařské ulici – poblíž křižovatky s Úvozem a nad zastávkou u nemocnice. Tramvajové linky d-5 a d-6 byly v obou směrech odkloněny přes náměstí Svobody. A protože se v sobotu konaly na náměstí Slavnosti vína, jezdily přes den tramvaje po Rooseveltově. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x6 s trasou Česká – Šilingrovo náměstí – Nemocnice u svaté Anny – Mendlovo náměstí – Poříčí.
- V závěru září začaly opravy povrchu komunikace na Svatoplukově ulici v Židenicích (mezi kasárnami a Starou osadou). Frézovalo se již ve svátek 28. 9. 2011, následující den došlo v této oblasti k totálnímu kolapsu dopravy. Autobusy i trolejbusy zde běžně nabíraly více než hodinová zpoždění. Provoz byl sveden pouze do jednoho jízdního pruhu pro každý směr a v druhém, vyloučeném pruhu probíhalo frézování. Situace byla kritická mj. z důvodu, že stavební firma nedodržela některá požadovaná ustanovení – např. použití velkých mechanismů, které blokovaly dopravu i v ponechaném jízdním pruhu. Obě ulice byly kompletně ucpány pomalu popojíždějícími vozy. Autobusy byly přechodně přesměrovány na trasu ulicemi Koperníkovou a Skopalíkovou. V dalších dnech se situace stabilizovala, byly opět zprovozněny dva jízdní pruhy pro každý směr jízdy. Pokládka živice pak probíhala o víkendech 1.+2. a 8.+9. 10. 2011, kdy byly na trolejbusové linky t-25 a 26 nasazeny autobusy. Protože se opravovalo také zaústění Rokytovy do Svatoplukovy, jezdily autobusy z Rokytovy okolo kasáren po Kulkově a Podsednické a odtud vlevo na Svatoplukovu.
- Ministerstvo dopravy obdrželo částku 1,1 miliardy korun na rok 2012 na dostavbu silničních Královopolských tunelů – tyto finance možní bezproblémovou dostavbu tunelů a jejich okolí, takže nakonec by první auta těmito tunely mohla projet již za rok v září. V uplynulých týdnech a měsících se však situace jevila mnohem černěji – pro nedostatek peněz hrozilo oddálení otevření tunelů a kvůli žalobě na stavební povolení mohlo dojít i k situaci, že stavba mohla být úplně zastavena. V prosinci roku 2010 zrušil městský soud v Praze stavební povolení pro tunely kvůli nedostatečnému vypořádání námitek o nadměrném hlukovém zatížení domů a okolí – zakonzervování stavby na asi tři měsíce a smluvní pokuty přišly na několik desítek milionů korun. Na Žabovřeské ulici je nyní již téměř zcela dokončena galerie pro směr do Pisárek a probíhá snižování nivelety vozovek na vlastním vjezdu do tunelu.
- Po dokončení výkopových prací v oblasti zastávky »Záhřebská« může být na Královopolské ulici obnoven trolejbusový provoz. Již v září bylo obnoveno trolejové vedení na celé ulici od Příkopu po Purkyňovu, a to včetně prostoru mimoúrovňové křižovatky s Hradeckou ulicí, kvůli které byl od března 2009 provoz trolejbusů přerušen. Stát se tak má od 1. 11. 2011. Po Hradecké se má obousměrně jezdit až k Žabovřeské od května 2012.
- Ve dnech 3. až 7. 10. 2011 se na brněnském výstavišti konal strojírenský veletrh. Kromě pravidelných linek byla doprava k výstavišti od centra zabezpečována posilovými tramvajovými linkami d-P1 s trasou Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky a d-P2: Stará osada – Hlavní nádraží – Václavská – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky (tyto spoje jezdily namísto spojů Stará Osada – Ústřední hřbitov).
- Ve dnech 3. až 7. 10. 2011 pokračovala oprava povrchu vozovky v ulici Merhautově – opravovala se druhá polovina vozovky v úseku od mostu přes železniční trať po kruhovou křižovatku Okružní – Seifertova. Autobusové linky a-44, 45, 46, 53 a 57 jezdily po dobu výluky ve směru na Lesnou odklonem ulicemi Porgesovou a Generála Píky.
- Vzhledem k opravě kolejí na Nezamyslově ulici byl o víkendu 8. a 9. 10. 2011 vyloučen provoz tramvají v úseku od Geislerovy směrem k Líšni. Tramvajová linka d-8 byla v době výluky v provozu pouze v úseku Starý Lískovec – Geislerova. Linka d-10 byla v době výluky mimo provoz. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x8 s trasou Životského – Dělnický dům – Bělohorská – Novolíšeňská – Líšeň, Jírova, dále byl posílen provoz autobusové linky a-78 mimořádnou linkou na-P78 v trase Židenice, nádraží – Líšeň, náměstí Karla IV / Mifkova. Opravoval se úsek od železničních mostů k židovskému hřbitovu. Výluka se opakovala i o týden později. Vyměněné koleje podbíjela podbíječka 08–275 ZW, která tentokráte nepřijela z Německa ale z Wroclavi (Bahn Technik Wroclav).
- Již nějakou dobu kolují denním tiskem informace o odkladu stavby tramvajové tratě v Plotní ulici a rekonstrukci Dornychu. Nyní byly zprávy oficiálně potvrzeny – město má velké problémy s výkupem pozemků a navíc nemá na výkup pozemků a na vlastní stavbu ani potřebné finance. Musí být financována přestavba kanalizace, aby bylo možné získat dotaci z Evropských fondů – a tyto peníze budou chybět např. v dopravě. Takže namísto čtyřproudé komunikace pro auta v ulici Dornych a tramvajové tratě v ulici Plotní zůstane ještě řadu let vše při starém. Tramvaj v ulici Plotní je teď dosti daleká budoucnost – stavět by se mohlo začít v nejoptimističtějším případě kolem roku 2015–16. Z tohoto důvodu však bude nutné v roce 2012 investovat do opravy stávající tramvajové tratě v ulici Dornych, s čímž se již nepočítalo. V souvislosti s velmi podobnou situací při plánované výstavbě nového nádraží nelze než konstatovat, že investiční akce v oblasti dopravy se nyní v Brně ocitly v hluboké a doufejme ne definitivní krizi.
- V rámci konání akce Invicta Epilog na brněnském Masarykově okruhu byla v sobotu 15. 10. 2011 v provozu příležitostná autobusová linka a-400 v trase Mendlovo náměstí – Automotodrom, Start. Doprava na lince byla zdarma.
- Ve dnech 18.–21. 10. 2011 se v areálu brněnského výstaviště konal veletrh zdravotnické techniky. Při této příležitosti sem zajížděly spoje autobusové linky a-82 – v obou směrech jízdy. Závlek byl mezi zastávkami »Mendlovo náměstí« a »Nemocnice Milosrdných bratří« a autobusy zajížděly k zastávce umístěné u silničního rondelu před vstupem do výstaviště.
- O víkendu 22. a 23. 10. 2011 probíhala oprava tramvajových kolejí na Žabovřeské ulici a Hlinkách, a linka d-1 byla proto obousměrně odkloněna trasou po Veveří ulici. Náhradní dopravu zajišťovaly v úseku Hlavní nádraží – Hybešova – Mendlovo náměstí – Pisárky – Vozovna Komín / Svratecká autobusy (linka a-x1). Při výluce se opravovala trať na více místech – výhybka na Mendlově náměstí, koleje u výstaviště, na zhlaví před výjezdem z vozovny, na řadě míst mezi zastávkami »Pisárky« a »Bráfova« a také mezi zastávkou »Stránského« a jundrovským trianglem.
- Dnem 17. 10. 2011 skončila oprava lávky přes tramvajovou trať u zastávky »Běloruská«. Po celý říjen probíhala postupná výměna pražců na tramvajové trati mezi »Osovou« a konečnou Starý Lískovec.
- V průběhu září jezdila lodní doprava na Brněnské přehradě ještě každý den – plný provoz však byl pouze o víkendech a ve svátek 28. 9., v pracovních dnech byl již omezený provoz. Prakticky celé září až na několik málo dní bylo velmi pěkné počasí a zejména o víkendech jezdily lodě slušně zaplněné. V říjnu měla lodní doprava před sebou poslední dva víkendy – pro lodě VEVEŘÍ a DALLAS to znamenalo už jen několik posledních plaveb.
- V poslední době se začaly jízdenky lodní dopravy tisknout na standardní roličku, která je z jedné strany bílá (termopapír) a z druhé strany má zelený podklad IDS JMK používaný běžně v autobusech. Ještě na počátku letošní plavební sezóny se tiskly jízdenky lodní dopravy na bílý papír z obou stran.
- Poslední provozní víkend 15. a 16. 10. 2011 – bylo slunečno, ale ne příliš teplo – již cestujících mnoho nebylo. V provozu dostaly příležitost obě staré lodě DALLAS a VEVEŘÍ, doplněné vždy dvěmi loďmi novými. Loď BRNO byla uvázaná u mola. Pro lodě VEVEŘÍ a DALLAS to byly zřejmě poslední plavby v běžném provozu. V neděli v 17.30 hodin odjela z bystrckého přístaviště do Veverské Bítýšky poslední letošní loď – byla jí loď DALLAS s kapitánem P. Tučkem. Zhruba po 10 minutách plavby se potkala za Kozí horkou s protijedoucí lodí VEVEŘÍ – došlo tak k poslednímu setkání starých dvoupalubových lodí v historii. Asi v 17.45 přistála loď VEVEŘÍ v bystrckém přístavišti a dá se říci, že tím účinkování této lodi na Brněnské přehradě skončilo. Loď VEVEŘÍ byla poslední lodí, která byla v brněnské loděnici postavena a byla spuštěna na vodu právě před padesáti lety. Byla tak ukončena jedna z významných etap v brněnské lodní dopravě – provoz dvoupalubových lodí vlastní výroby.
- Krátká rekapitulace letošní plavební sezóny – ještě před jejím zahájením opustily suchou cestou bystrcké přístaviště lodě BRATISLAVA a PRAHA – naopak byly přivezeny dvě nové lodě, které později dostaly jména VÍDEŇ a UTRECHT. Sezóna zahajovala v polovině dubna pouze se čtyřmi provozními loděmi – BRNO, DALLAS, VEVEŘÍ a LIPSKO. Nové lodě UTRECHT a VÍDEŇ zasáhly do provozu až v průběhu května. Do běžného provozu tak byly zpravidla vypravovány všechny tři nové lodě a jedna ze dvou starších dvoupalubových. Po zahájení plavební sezóny pak byla uvedena do provozu také nová výpravna lodí., přístup k ní byl však po celou sezónu pouze po provizorní štěrkové cestě. Plavební sezóna – v pořadí 65. (když se nepočítá sezóna, ve které lodě nevyjely) – byla úspěšná: bylo přepraveno 220 tisíc cestujících, což je o 40 tisíc více než v sezóně loňské. Během příštího roku má být dokončena přestavba přístaviště – má být rekonstruována cesta k přístavišti.
- Pro loď VEVEŘÍ byla plavební sezóna roku 2011 poslední – po vytažení z vody bude demontováno strojní zařízení a loď bude nabídnuta k odprodeji, podobně jako předchozí lodě PIONÝR, BRATISLAVA a PRAHA. Z vody byla vytažena jako první ve čtvrtek 20. 10. 2011. Loď DALLAS má určité vyhlídky na zachování jako muzejní loď. Pokud by její oprava do provozního stavu byla příliš nákladná (mluví se o hraniční částce 10 miliónů korun), mohla by sloužit na břehu přehrady třeba jako muzeum lodní dopravy. Ve čtvrtek a v pátek 20. a 21. 10. 2011 byly svezeny a vytaženy přístavní můstky. V průběhu posledního říjnového týdne byly na souš postupně vytaženy všechny lodě.
- V příští sezóně se mohou návštěvníci těšit na další dvě nové lodě. Tím bude dokončena obnova lodí ve flotile. Lodě budou opět pojmenovány po partnerských městech, s partnery se nyní ještě jedná. Nové lodě by od výrobce v Hlavečníku měly přijet do konce tohoto roku.
Novinky ve vozovém parku
- Se středním článkem v původním provedení jezdí po Brně posledních 5 tramvají KT8D5 – evid. č. 1720, 1722, 1724, 1725 a 1736. Generální opravy spojené s rekonstrukcí a s dosazením středního nízkopodlažního článku pokračují v posledních letech tempem tři vozy za rok. V roce 2009 byly rekonstruovány vozy evid. č. 1710, 1709 a 1716, v roce 2010 evid. č. 1711, 1728 a 1726 a v roce 2011 již byly dokončeny dva vozy (evid. č. 1702 a 1727) a v dílnách je tramvaj evid. č. 1708, k opravě byl aktuálně přistaven vůz evid. č. 1725.
- Po VP vyjely tramvaje K2R03-P evid. č. 1040 (s klimatizací kabiny řidiče typu Janoza CoolAir a polopantografem otočeným kloubem dozadu, v bílém nátěru), T3R.PV evid. č. 1657 (na voze nově instalována klimatizační jednotka Janoza CZ namísto předchozího osvěžovače Trav-I-Cool), K2T evid. č. 1038 (s klimatizací kabiny řidiče Janoza CZ) a K2 evid. č. 1113 (transparenty BUSE, klimatizace kabiny řidiče Janoza CZ a poptávkové otevírání dveří cestujícími). Tramvaj Škoda 13T evid. č. 1902 má najeto kolem 200 tisíc kilometrů a stala se prvním vozem této série, který byl poslán do ústředních dílen na střední prohlídku. Do ulic vyjela druhá tramvaj K3R evid. č. 1753 (po delším odstavení z důvodu konstrukční závady na kloubovém spojení) a rovněž delší dobu odstavený vůz RT6N1 evid. č. 1801 (pro závadu na podvozku).
- Na tramvaj evid. č. 1593 bylo namontováno zařízení pro kontrolu trolejového vedení a tramvaj je zatím odstavena v pisárecké vozovně.
- V září byl do kovošrotu odvezen trolejbus Škoda 14TrR evid. č. 3225 – vůz byl neplánovaně odstaven a následně zrušen pro prasklý rám na počátku roku 2011. Jde o první vyřazený rekonstruovaný vůz. Ke konci září jej následoval vůz evid. č. 3212 z roku 1987. Na začátku října se do provozu vrátil po generální opravě trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3218. Při opravě obdržel mj. přední čelo dle 14TrM, protiskluzovou podlahovou krytinu ALTRO a elektronická tabla od firmy BUSE.
- V říjnu byly do Brna přivezeny další tři jihlavské trolejbusy Škoda 21Tr – ty byly zakoupeny od místního dopravního podniku. Jedná se o vozy původních evidenčních čísel 48 (přivezen 14. 10.), 52 (11. 10.) a 53 (17. 10. 2011), které se tak připojily k dříve přivezeným vozům evid. č. 49 (v Brně evid. č. 3044) a 54 (v Brně evid. č. 3045). U trolejbusů evid. č. 52 a 53 se počítá s provedením GO ve standardním rozsahu spojené s přizpůsobením vozů brněnským poměrům a následným zařazením do provozu pod čísly 3046 a 3047. S vozem evid. č. 48 se zatím počítá pouze jako se zdrojem náhradních dílů. Jihlavské vozy byly vyrobeny v letech 1999–2001, jejich nákupní cena z Jihlavy je kolem 400 tisíc korun a náklady na jejich opravu v Brně se mají pohybovat kolem 2,5–3 milionů korun (nový trolejbus přijde na 10–13 milionů).
- V říjnu vyjel po GO do ulic trolejbus Škoda 22Tr evid. č. 3602. Jde o první vůz ze série vozů Škoda 22Tr, který prošel generální opravou. U vozu je po GO nejvýraznější změnou nové provedení zadních světel v podobě LED diod uspořádaných do kruhu. Vůz prošel lakovnou ve vozovně Medlánky – interiér je laděn do světlých barev. Podlahová krytina je ALTRO v šedé barvě se žlutými doplňky. Byla dosazena klimatizace kabiny řidiče od firmy Janoza CZ. Vnější i vnitřní dveřní signalizace byla upravena podle vzoru autobusů řady B 900.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net