Aktuality měsíce února 2011
- Na začátku února schválili brněnští radní vytvoření tzv. investičního záměru pro stavbu odbočky tramvajové tratě z Osové k nemocnici a vysokoškolskému kampusu. Koleje povedou přes Mikuláškovo náměstí, kolem domova důchodců, za autobazarem na Jihlavské ulici a dál ulicí Netroufalky (částečně pod povrchem). V souvislosti s nynější aktualizací brněnského územního plánu ještě není zcela jistá podoba konečné (smyčka u křižovatky Netroufalek a Kamenice, nebo úvrať u vstupu do nemocnice), ale z důvodu úspor je preferována úvrať. Termín zahájení stavby je však zřejmě zcela mlhavý – nyní se hovoří až o roce 2016. Stavba má přijít bratru na miliardu korun.
- Časově mnohem bližším a realističtějším plánem jsou však chystané úpravy trolejového vedení v oblasti Konečného náměstí a Nerudovy ulice (zatrolejování komunikace mezi Úvozem a Nerudovou ulicí a odbočky z Nerudovy vpravo na Kounicovu), které umožní ukončení trolejbusových linek ve směru od Mendlova náměstí. Vznikne tak bloková smyčka Nerudova – Kounicova – Kotlářská – Konečného náměstí, která by se mohla využívat pro posilové trolejbusy směr univerzitní kampus.
- V únoru proběhla demolice opuštěného a vybydleného domu na rohu Koliště a ulice Milady Horákové (v zadním traktu původní zástavby). Na jeho místě má být postaven moderní hotel, v podzemí mají být dvě patra garáží. Nová budova má být napojena lávkou na třídu Kapitána Jaroše a na park u Janáčkova divadla. Na přelomu roku byl stržen větší bytový dům na křižovatce Mlýnské a Přízovy ulice (Mlýnská 15).
- Brněnští radní se myšlenky na vedení kolejové lanové dráhy na Špilberk nevzdávají a představili již třetí možnou variantu vedení trasy. Lanová dráha by tak mohla vést od zadní části tělocvičny v ulici Údolní – připomeňme, že první variantou je vedení lanové dráhy od hotelu International, resp. z ulice Husovy a druhou variantou je vedení z ulice Údolní přibližně od sídla ombudsmana.
- Brněnský deník Rovnost zveřejnil 7. 2. 2011 článek popisující možnou budoucnost líšeňského areálu Technického muzea v Brně. TMB nadále preferuje variantu muzea dopravy na Purkyňově ulici v Králově Poli před variantou muzea v Líšni. Nový areál v Purkyňově ulici by navázal přímo na budovu Technického muzea – budova bývalé Tesly, kterou plánuje muzeum získat, je údajně dost rozlehlá k tomu, aby zde mohly být vystaveny všechny exponáty z líšeňského depozitu. Měla by zde vzniknout mimo jiné i jakási prvorepubliková ulice vč. trati s projíždějící tramvají. Do nového areálu je však zapotřebí přivést koleje, a proto projekt má stát 80 milionů korun. Zdá se, že variantu, kdy by expozice dopravy zůstala v Líšni, již TMB opustilo. Hlavním důvodem je nemožnost napojení areálu na tramvajovou trať. Existuje sice investiční záměr na opravu stávající tramvajové tratě ze Stránské skály, ale oprava kolejí by přišla na asi 170 milionů korun. Vzhledem k jiným prioritám (zejména trať k bohunickému univerzitnímu kampusu) není oprava tratě v současnosti příliš reálná.
- Na přetřes se v únoru v denním tisku dostala i otázka plánované výstavby přestupního terminálu Starý Lískovec. Vypadá to, že stále odkládaná elektrizace a modernizace železniční tratě z Brna do Zastávky u Brna letos přece jenom začne (oproti plánům tzv. Superstrategie Ministerstva dopravy, která ji odsouvala do budoucnosti). Ve Starém Lískovci má být vybudována staronová železniční zastávka. U ní je pak ze strany města plánován přestupní terminál, kam má mj. být prodloužena trolejbusová trať z Osové ulice.
- Po celý únor bohužel zůstala stavba Královopolských tunelů na brněnském VMO zastavena. Stavební práce neprobíhají ani v zářezu Žabovřeské ulice, ani na blízké budované mimoúrovňové křižovatce Královopolské a Hradecké ulice (zrušené stavební povolení se týkalo všech těchto staveb). Termínový skluz je nyní očekáván šest měsíců, a to tedy vč. náhradní dopravy na trolejbusové lince t-30.
- V plavební sezóně roku 2010 se na Brněnské přehradě představila první z nových lodí, která dostala jméno LIPSKO. Loď se po vyléčení počátečních „dětských nemocí“ vcelku pravidelně objevovala v provozu., vzhledem k jiným proporcím lodě muselo dojít k úpravě všech přístavních můstků. Větší hmotnost nové lodě samozřejmě znamená větší energetickou náročnost – to se projevuje větším odběrem proudu z baterií (až 130 A proti 85 A u starých lodí), v důsledku toho pak současná kapacita baterií nepostačuje na celodenní provoz (čtyřikrát z Bystrce do Veverské Bítýšky a zpět), ale jen asi na tři okruhy. Tento problém bude vyřešen přidáním dalších baterií.
- Jak jsme již informovali, pro lodě PRAHA a BRATISLAVA byla plavební sezóna roku 2010 tou poslední. Tyto lodě budou nahrazeny dvěma novými loděmi, které opět dostanou jména po družebních městech – mají se jmenovat VÍDEŇ a UTRECHT a na přehradě se mají objevit ještě před zahájením letošní plavební sezóny. Lodě jsou stejného provedení jako první loď LIPSKO. Vyřazené dvoupalubové lodi PRAHA a BRATISLAVA byly za cenu šrotu prodány novým majitelům. Obě lodě svezly svoje poslední cestující v neděli 17. 10. 2010. Poté byly vytaženy na břeh a poslední svoji brněnskou zimu přečkaly pod širým nebem. Obě lodě budou použity jako restaurační zařízení.
- Vyřazená loď BRATISLAVA byla ráno v pátek 4. 2. 2011 převezena z přehrady jen několik málo kilometrů po proudu řeky Svratky. Loď byla převážena bez horních nástaveb (zábradlí, kormidelna, kryt schodiště) a byla složena v Komíně u ulice Veslařské (na levém břehu řeky v předpolí Jundrovského mostu). Zde, na tzv. Komínských lukách, začíná vznikat sportovní areál U Hrocha a loď zde má sloužit jako atrakce. Poloha lodě ještě není definitivní – během budování sportoviště se ještě počítá s přesunem lodě. Vzápětí byla na trajler naložena její sestra:
- Loď PRAHA byla prodána Campu Bítov u Vranovské přehrady – rovněž zbavená všech nástaveb (kormidelna, kryt schodiště, zábradlí horní paluby) byla v noci z 8. na 9. 2. 2011 převezena k Vranovské přehradě. Zde byla prozatím složena na parkovišti na levém předpolí mostu pod Bítovem. Pro cestu dolů do kempu byla cesta příliš úzká.
- Nyní tedy na přehradě nastala na krátkou dobu situace, kdy jsou zde pouze čtyři lodě (LIPSKO, VEVEŘÍ a BRNO v hale a DALLAS pod širým nebem) – tato situace byla na přehradě v letech 1949–50, kdy byly v provozu lodě BRNO, MORAVA, VEVEŘÍ a ÚDERNÍK.
- V roce 2011 tak mají na přehradě zajišťovat provoz tři staré lodě – BRNO, VEVEŘÍ a DALLAS a tři nové lodě – LIPSKO, VÍDEŇ, UTRECHT. Po plavební sezóně roku 2011 má dojít k vyřazení posledních dvou velkých lodí a to lodě VEVEŘÍ a DALLAS. Podle posledních zpráv by však měla být vyřazena pouze loď VEVEŘÍ a DALLAS by měl zůstat jako historická loď na přehradě i nadále. Nedávno (2006) opravená loď BRNO zůstane v provozu.
Novinky ve vozovém parku
-
Tramvaj RT6 evid. č. 1803 jezdila i nadále v pracovní dny na lince d-3, a protože se připravovalo znovuzprovoznění dalších dvou tramvají tohoto typu, o sobotách ji bylo možné vídat na cvičných jízdách. Po opravě, která trvala téměř rok a po několikaměsíčních zkušebních jízdách vyjela dne 17. 2. 2011 do provozu s cestujícími tramvaj evid. č. 1802 (na lince 3 – jako 4/3). Zároveň probíhají zkušební jízdy vozu evid. č. 1801. Tramvaj evid. č. 1804 na své zprovoznění zatím čeká u plotu ve vozovně Pisárky.
- Jak jsme již informovali, ve čtvrtek 27. 1. 2011 se krátce po poledni se v tramvajové smyčce v Pisárkách uskutečnil křest pěti nových tramvají Škoda 13T evid. č. 1920–24. Akce proběhla za účasti primátora města Brna, zástupců DPMB, zástupců výrobce tramvají (Škoda Transportation) a opata Evžena Lukáše Martince. „Kmotřenky" tramvajím dělaly stejnojmenné malé holčičky. Nové tramvaje mají pozměněný interiér v lichých článcích – u vozů evid. č. 1901–19 byla sedadla v těchto článcích umístěna proti sobě (kolmo ve směru jízdy) s velmi úzkou uličkou. U nových vozů jsou sedadla uspořádána tak, že cestující sedí čelem nebo zády ke směru jízdy. Sedadla jsou v uspořádání 2 + 1,5. Na rok 2011 je objednáno dalších pět tramvají – evid. č. 1925–29. Dne 1. 2. 2011 bylo všech pět nových tramvají poprvé zařazeno do provozu s cestujícími. Tím, že přibylo tramvají tohoto typu, začaly se objevovat i na linkách, kde dříve nejezdily, a to na d-2 (o víkendech) a d-11. S tramvajemi tohoto typu se můžeme setkat na linkách d-2, 3, 6, 7, 9, 11, 12 a 13.
- Z tramvají K3 zůstává v provozu i nadále pouze vůz evid. č. 1751 – zbývající tři jsou z provozu dlouhodobě odstaveny pro závadu kloubového spojení. V sólo provozu na lince d-10 se nejčastěji objevují tramvaje evid. č. 1517, 1523, 1540, 1597, 1615, 1620.
- Dne 1. 2. 2011 byla do provozu s cestujícími poprvé nasazena nová tramvaj Vario LF2 evid. č.1109II – jde o devátý vůz tohoto typu v Brně. K tramvajím evid. č. 1069, 1078, 1092, 1093, 1098, 1099, 1100, 1101 a 1109 přibudou v roce 2011 dva další vozy – plánovaná evid. č. 1102 a 1114.
- Trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3193 byl z pravidelného provozu odtaven v roce 2009. Následně vůz sloužil firmě Czetro z Ostrova nad Ohří, která si vůz pronajala pro zkoušení nových komponent (z interiéru byly demontovány sedačky). Poté vůz stál bez využití ve slatinské vozovně – odtud byl 27. 1. 2011 byl odtažen do kovošrotu.
- Z 43 trolejbusů Škoda 21Tr již prošlo generální opravou 42 vozů – zbývá poslední vůz evid. č. 3040. Z vozů série Škoda 14Tr17/6M je bez rekonstrukce již jen vůz evid. č. 3274. Do opravy také půjdou zatím odstavené trolejbusy Škoda 14Tr14 evid. č. 3259 a 3260.
- Od začátku února bylo přistoupeno k úpravám vypravování minibusů MAVE o víkendech – bylo ukončeno nasazování na linku a-46 a vozy se vrátily na linku a-64 (zpravidla jeden, někdy i dva vozy). Jeden vůz jezdí nově na lince a-53.
- Generální opravy článkových autobusů Karosa B 941 ve zlínském Zlineru pomalu končí – v závěru ledna se vrátil vůz evid. č. 2348 a jako poslední prošel opravou autobus evid. č. 2349.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net