Aktuality měsíce září 2011
- Ještě pár poznámek k prázdninové opravě tramvajové tratě v Bohunicích a ve Starém Lískovci. Výluka trvala o jeden déle, než se předpokládalo – do čtvrtka 25. 8. 2011 včetně. V posledních dnech probíhalo na trati podbíjení kolejí – stejnou podbíječkou jako na podzim roku 2010 (úsek mezi »Dunajskou« a »Osovou«) a na jaře 2011 (pod krematoriem). Oprava lávky pro pěší u zastávky »Běloruská« se protáhla až do září.
- Jak jsme již informovali, na Pionýrské ulici začala rekonstrukce kanalizace. Je uzavřen úsek mezi křižovatkou Pionýrská – Lidická – Kotlářská – Štefánikova a křižovatkou Pionýrská – Sportovní – Drobného. Zastávka »Pionýrská« ve směru do Husovic je asi 40 m nad původní zastávkou. Trolejbusy linek t-25 a t-26 a t-37 (jedoucí z vozovny na linku) tudy jezdí bez omezení. Od dolní části ulice probíhá postupně hluboký výkop pro kanalizaci (na straně vozovky přiléhající k parku Lužánky). Trolejbusy jezdí po části vozovky přiléhající k zástavbě – bylo sem přeloženo i trolejové vedení.
- Z důvodu výkopu pro kanalizaci je rovněž pro veškerou dopravu kromě MHD uzavřena i ulice Botanická v úseku od křižovatky s ulicí Hrnčířskou po trolejbusovou zastávku »Botanická«. Je zachován jeden jízdní pruh, který využívají trolejbusy v obou směrech.
- V ulici Hybešově mezi výjezdem ze smyčky Nové sady a křižovatkou s Leitnerovou ulicí probíhala oprava tramvajové tratě. Jako první se opravovala kolej ve směru k nádraží, pro zřízení jednokolejného úseku bylo použito výhybkových souprav „kaliforňan“. Po opravě zůstávají dřevěné pražce, pouze se kompletně měnily kolejnice. Na počátku druhého zářijového týdne se začala opravovat kolej od nádraží. Jednokolejný provoz byl ukončen 19. 9. 2011, autobusová linka se sem vrátila 21. 9. 2011.
- V průběhu září byly na Královopolské ulici v úseku mezi křižovatkami s Purkyňovou a Technickou ulicí postupně znovuinstalovány převěsy pro trolejové vedení a následně montovány i vodiče vedení (začalo se již dříve v křižovatce s Purkyňovou a nové vedení je nyní až k Přívratu). Vedení bylo demontováno v souvislosti se stavbou mimoúrovňové křižovatky s Hradeckou ulicí. V průběhu září byly postupně budovány komunikace v prostoru Hradecká – Žabovřeská – Královopolská, zejména pak budoucí kruhový objezd v místě křížení prvních dvou jmenovaných ulic. V zářezu Žabovřeské ulice je téměř dobetonována i druhá galerie (dále od města). Probíhá rekonstrukce vozovky v místě zastávky »Záhřebská« směr Královo Pole.
- V závěru srpna rekonstrukce Joštovy ulice mezi Červeným kostelem a Údolní ulicí de facto vyvrcholila. Na zastávkách tramvaje i trolejbusu byly instalovány přístřešky pro cestující a dva nové jízdenkové automaty. Vozovka je v místě společné zastávky pro tramvaj a trolejbus zúžena pouze na šířku tramvajové tratě; naopak v místě výstupní trolejbusové zastávky je záliv mimo šířku tramvajové tratě. Ještě před trolejbusovou výstupní zastávkou (při pohledu od ulice Údolní) je odstavné místo na zájezdový autobus. Nejširší je vozovka v místě, kde jsou tři koleje (jedna kolej pro historickou tramvaj) a naproti záliv pro odstavování autobusu. U trolejbusových zastávek bylo postaveno veřejné WC.
- Oprava ulice Joštovy začala na počátku roku 2010 a celkově přišla na 350 milionu korun. Při této opravě získala ulice nové inženýrské sítě, nový povrch – byly vyměněny všechny kolejové objekty, došlo k výsadbě stromů, které tvoří čtyřřadou alej. Zastávky tramvají získaly nové nástupní prostory – oproti původnímu stavu došlo k přesunu jedné zastávky. Oprava byla rozdělena do dvou částí – první etapa trvala od ledna 2010 do února 2011 (úsek od Moravského po Komenského náměstí) a stála 189 milionů korun. Druhá etapa za 157 milionů zahrnovala úsek od Komenského náměstí po Údolní ulici, přičemž trvala od června 2010 do srpna 2011.
- Ve čtvrtek 1. 9. 2011 byl obnoven provoz tramvajové linky d-4 v plném rozsahu a vrátily se sem také trolejbusové linky t-38 a t-39. Na zrekonstruovanou zastávku »Komenského náměstí« se vrátily také noční autobusové linky a-89 a 95. V následujících dnech byly v uzlu Česká instalovány čtyři informační tabule (oboustranné ELP firmy Herman elektronika na robustním výložníku, v Brně premiéra), které ukazují aktuální odjezdy tramvají. Dne 19. 9. 2011 pak byl „u hodin“ slavnostně otevřen informační stánek, který je napojený na dopravní dispečink a jeho stavba stála magistrát téměř šest milionů korun. Jde o tzv. Integrované centrum mobility (v rámci projektu CIVITAS ELAN, což je mezinárodní projekt na podporu a zkvalitnění veřejné dopravy).
- Pro zajištění přímého spojení (především pro školáky) došlo od 1. 9. 2011 k prodloužení vybraných spojů linky a-65 ve špičce pracovních dní o úsek Medlánky, Nadační – V Újezdech – Medlánky – Medlánky, škola – Vozovna Medlánky.
- K 31. 8. 2011 byla ukončena oprava vozovek v sídlišti Vinohrady v oblasti Pálavského náměstí – trolejbusová doprava v sídlišti Vinohrady se vrátila do normálního stavu. Trolejbusová linka t-27 je provozována opět jen v úseku Židenice, Stará osada – Pálavské náměstí, v provozu je pouze v pracovní dny ráno a odpoledne (byl zrušen provoz v době dopoledního sedla). Náhradou jezdí trolejbusy linky t-26 mezi zastávkami »Židenice, kasárna« a »Údolíček« obousměrně závlekem přes Starou osadu stejně jako ve večerních hodinách a o víkendech.
- Od 1. 9. 2011 došlo ke změnám jízdních řádů u několika regionálních autobusových linek, k drobným úpravám jízdních řádů bylo přistoupeno i u některých trolejbusových a autobusových linek v Brně. Linka a-61 se vrátila na svoji původní trasu mezi zastávkami »Úzká« a »Holandská« – jezdí opět přes zastávky »Nové sady« a »Křídlovická«. Po celé prázdninové období linka tyto zastávky vynechávala a jezdila přímo od zastávky »Úzká« ulicí Uhelnou. Závlek přes Spielberk centrum zůstal zachován v obou směrech (zastávky »Holandská« a »Bidláky« ve směru na Zvonařku).
- Při konání akce Jihomoravské dožínky v sobotu 3. 9. 2011 na Mendlově náměstí byla v provozu zvláštní linka Komenského náměstí – náměstí Svobody – hlavní nádraží – Mendlovo náměstí s historickými tramvajovými vozy. Na historické tramvaje platilo zvláštní jízdné. Poprvé se tak historické tramvaje dostaly na svou novou odstavnou kolej na Komenského náměstí. Nasazeny byly oba vozy – č. 99 a 107.
- Od 1. 9. 2011 je opravený most na počátku ulice Vídeňské opět v provozu i pro veřejnou dopravu. Po opravě je na mostě nový povrch vozovek a jeden jízdní pruh navíc – pro odbočení z Vídeňské vpravo do ulice Poříčí. Tento pruh vznikl na úkor předchozího chodníku – pěším je tak vyhrazena na této straně komunikace souběžná, již dříve postavená lávka.
- Dne 1. 9. 2011 byla před kostelem sv. Tomáše přistavena tramvaj evid. č. 1033 – ve voze byla instalována výstavka fotografií vztahujících se k parku Lužánky. Na předním a zadním čele tramvaje byl transparent upozorňující na tuto pojízdnou galerii. Následně jezdil tento vůz s uvedenou výstavkou v běžném provozu.
- Vláda počátkem září odsouhlasila zvýšení snížené sazby DPH na příští rok z 10 na 14 %. MHD v Brně a také zřejmě v jiných městech tak spěje k opětovnému zdražení jízdného. V denním tisku již v předstihu bylo zveřejněno několik článků, kolik bychom mohli za jednotlivé jízdenky zaplatit.
- V pondělí 5. 9. 2011 po několika letních dnech s teplotou přes 30°C přecházela přes území republiky studená fronta, kterou provázel silný vítr a déšť. Změna počasí přinesla komplikace v MHD. Problémy byly s výhybkou pod nádražním viaduktem, kterou zaplavovala dešťová voda. Vzniklou kaluží nemohly projíždět tramvaje. Ještě předtím spadly čtyři stromy v ulici Hlinky.
- Vzhledem k opravě povrchu vozovky v horní části ulice Merhautovy (úsek od kruhové křižovatky Okružní – Seifertova přes železniční most až po napojení ulice Porgesovy) byly ve dnech 12. až 20. 9. 2011 odkloněny autobusové linky a-45+46 53+57+84 ve směru k městu/Husovicím ulicemi (Okružní –) Generála Píky – Porgesovou
- Na začátku září se na autobusové zastávce »Loosova« začalo se stavbou přístřešku ve tvaru kontroverzního návrhu Národní knihovny od architekta Jana Kaplického – tzv. „blob“. Ze skladu směřovaly na stavbu jednotlivé části skořepiny, slavnostní otevření zastávky proběhlo 20. 9. 2011. Výrobu zastávky zaplatila firma Pepsi.
- V souvislosti s připravovanou výstavbou v prostoru bývalých slatinských kasáren se připravuje projekt křižovatky napojující areál kasáren na souběžnou Řipskou ulici – v prostoru stávající křižovatky s Vlárskou ulicí. S přestavbou křižovatky se počítá v roce 2012, kdy již mají být k dispozici první byty, celé sídliště má být dokončeno kolem roku 2017.
- V pondělí 12. 9. 2011 skončila pět měsíců trvající oprava silnice mezi Kývalkou a Popůvkami. Oprava, která přišla na téměř 100 milionů korun, skončila oproti plánu dříve. Na silnici navíc nad Popůvkami přibyl stoupací pruh. Autobusové linky a-401, 402 a 410 se tak vrátily na svoje původní trasy.
- V sobotu 17. 9. 2011 probíhaly na Slovanském náměstí tradiční Erbovní slavnosti městské části Královo Pole. Z tohoto důvodu byly tudy vedené autobusové linky odkloněny po sousedních ulicích, trolejbusová linka t-32 byla v celé trase nahrazena autobusy, které rovněž náměstí objížděly.
- V Modřicích uprostřed tramvajové smyčky probíhá výstavba provozní budovy s předprodejem jízdenek a zázemím pro řidiče, podobně jako je např. v terminálu u zoologické zahrady v Bystrci. Na konci prázdnin byl zbořen starý nájemní dům na Křídlovické ulici č. 18.
- Také tramvajová trať v ulici Benešově a s ní i celá ulice by měla projít důkladnou opravou. Zatím se jedná o hodně vzdálenou budoucnost kolem roku 2018. Původní úvahy o zrychlení tramvají v ulici na samostatném tramvajovém pásu však narážejí na postoj brněnských politiků. Důvodem k tomu je, že by oddělený tramvajový pruh údajně vytvořil hradbu mezi centrem a pozemky drah, které město plánuje využít po odsunu hlavního vlakového nádraží pro výstavbu domů nebo třeba vzniku parku. DPMB je pro oddělenou tramvaj buď na zvýšeném tělese (cca o 12 cm) nebo na travnatém pruhu. Opravy Benešovy ulice mají kromě kolejí a povrchu vozovek zahrnovat také veškeré sítě – finančně je dnes tato akce odhadována na 150–200 milionů korun.
- Jihomoravský kraj si nechal vypracovat studii proveditelnosti stavby tzv. severojižního diametru. Jedná se o stavbu, která by přišla podle současných úvah na asi 22 miliard korun. Závěry studie proveditelnosti jsou, že stavba se vyplatí nejen Brnu ale i celému kraji. Diametr je možné postavit a stavba je navíc údajně ekonomicky výhodná. Celý diametr má mít až 26 zastávek a má propojit Tišnov na severu a Slavkov u Brna na jihu rychlou dráhou, která by dokázala převést desítky tisíc lidí. Úsek mezi Řečkovicemi a Černovicemi má přitom vést pod zemí – vlaky by v něm mohly projíždět v intervalu kolem sedmi minut. Podle studie počítá diametr s provozem tří samostatných linek různé délky – trasa A o délce 50 km má spojit Tišnov přes Brno se Slavkovem, trasa B s délkou 30 km by spojovala Kuřim přes Brno se Sokolnicemi a 9 km dlouhá trasa C by spojila Řečkovice s hlavním nádražím (samozřejmě v odsunuté poloze). Stavba diametru by měla probíhat v letech 2015–2030 (skutečně stavět by se mělo od roku 2021). Kolem roku 2025 by mohl pod Brnem projet první vlak – to by měla skončit první etapa stavby, která počítá s provozem mezi Moravským náměstím přes hlavní nádraží na jih města.
- Podle posledních informací nezačne stavba nového brněnského hlavního nádraží dříve než v roce 2020 – navíc bude tato stavba postihnuta ztrátou 7–10 miliard korun, které na tuto stavbu mohly přijít z evropských dotací. Ale nepřijdou, protože v roce 2013 končí evropský operační program s názvem Doprava. Stavby, které do roku 2013 nezačnou, nemohou již tuto dotaci dostat. A pokud nebudou evropské dotace, nemusí mít stát na stavbu peníze. Přesun brněnského hlavního nádraží má podle současného stavu přípravné dokumentace stát 16,5 miliardy korun a dalších asi pět miliard pak bude potřeba na zbytek celého železničního uzlu. Původní nádraží přitom dosluhuje a pokud by mělo zůstat na svém místě, potřebuje investice – ty však nikdo nedá, pokud se počítá s nádražím novým. Na nové nádraží není zatím platné územní rozhodnutí ani stavební povolení.
- Dne 31. 8. 2011 skončila na Brněnské přehradě hlavní plavební sezóna, kdy lodě jezdily po všechny dny (pracovní i nepracovní) podle maximálního jízdního řádu – tj. do Veverské Bítýšky v intervalu 45 minut. Tento plavební řád vyžadoval nasazení čtyř lodí. Od 1. 9. 2011 platí maximální jízdní řád pouze pro nepracovní dny. V pracovní dny se jezdí do Bítýšky v intervalu 90 minut. V tomto případě postačuje nasazení dvou lodí. Staré lodě VEVEŘÍ a DALLAS tak toho již mnoho nenajezdí – prakticky jen o víkendech můžeme vidět v provozu zpravidla jen jednu starou loď.
Novinky ve vozovém parku
- Od začátku školního roku nedošlo k žádným zásadním změnám v nasazování tramvají na jednotlivé linky. Na lince d-1 uvidíme dvojice 2×T, vozy KT8; spřažená varia LF2 (4×) a trojčata (3×) – jen v pracovních dnech. Na linkách d-2, 4, 5, 7 a 11 jsou nasazovány varianty vozů K2 a vozy Anitra. Na lince d-11 pak i vozy 13T, stejně jako o víkendech na d-2. Poměrně rozmanitý vozový park můžeme vidět na lince d-3 – v pracovní dny soupravy 2×T3, vozy Anitra, 13T a také RT6N1, o víkendu pak místo dvojic vozy K2 všech provedení. Také linka d-6 má poměrně rozmanitý vozový park – v pracovních dnech jezdí vozy K2 všech provedení, soupravy 2×T, souprava Vario+vlek, vozy Anitra a nové 13T. O víkendech vozy K2, Anitra a vozy 13T. Na tuto linku je v pracovních dnech zřejmě vypravováno nejvíce nových vozů 13T – až osm. Na linku d-9 jsou v pracovních dnech vypravovány vozy 2×T6 doplněné vozy 13T, případně Anitry, o víkendu vozy K2, Anitra a 13T. Linka d-10 sólo vozy T3, VarioLF a T3R (evid. č. 1615). Linka d-12 nás o pracovních dnech sveze v soupravách 2×T, vozem K3 a novými 13T, případně Anitrou. O víkendech jde o vozy K2, vůz K3, Anitry, T13, případně o vozy KT8. Linka d-13 – v pracovní dny 2×T, KT8 a 13T, o víkendech K2, Anitra a 13T.
- Po VP vyjela tramvaj KP2 evid. č. 1024 – provedení vozu je shodné s předchozími, tj. mimo jiné je dosazena klimatizační jednotka. Koncem září se pak v ulicích po VP objevila i tramvaj K2R evid. č. 1003 (s obráceným polopantografem a novými sedačkami).
- Do osobní dopravy již nezasahuje tramvaj evid. č. 1545, která se využívá k občasnému posunu u ústředních dílen. Vůz evid. č. 1573 je používán vozovnou Pisárky k odtahům vozidel. Tramvaj evid. č. 1593 bude přestavěna na měřící vůz trolejového vedení namísto již odstaveného a na likvidaci čekajícího současného měřícího vozu evid. č. 4123. Ten byl v poslední době využíván pouze k tomuto účelu – a to jako tažený vůz za jiným vozem T3. Měřící zařízení pro vyhodnocování stavu trolejí z této tramvaje bude přeneseno na zmiňovaný vůz.
- Dne 31. 8. 2011 vyjelo do provozu s cestujícími nové Vario LF2 evid. č. 1102II. Vůz byl zkompletován v ústředních dílnách DPMB ve spolupráci s firmami spadajícími do Aliance TW Team. Je to již desátý vůz tohoto typu. Vůz je stejného provedení jako předchozí – na předním čele je pevné spřáhlo, takže se počítá, že v případné soupravě bude tento vůz jezdit jako řízený. V ÚD se nalézá před dokončením další vůz – evid. č. 1114II. Původní tramvaj tohoto čísla nadále jezdí.
- Od 1. 9. 2011 vozí cestující další tramvaj KT8 s nízkopodlažním článkem – jde o vůz evid. č. 1727. Vůz při generální opravě dostal nový střední díl v nízkopodlažním provedení, provedení je obdobné jako u předchozího evid. č. 1702. V ústředních dílnách se nyní pracuje na tramvaji evid. č. 1708, která je letošní poslední, třetí rekonstrukcí prováděnou na vozech KT8.
- V sobotu 24. září 2011 vyjel v Brně poprvé s cestujícími původně jihlavský trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3045 (ex jihlavské evid. č. 54) – vůz byl vypraven na linku 39.
- Koncem září se po krátkodobém odstavení a opravě do provozu vrátil nejstarší brněnský trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3194. Po opravě vyjel v září i trolejbus evid. č. 3219 poškozený při těžké nehodě s tramvají dne 23. 5. 2011. A naopak sešrotován byl trolejbus evid. č. 3225 s neopravitelnou závadou karosérie.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net