Aktuality měsíce března 2012
- O víkendu 10. a 11. 3. 2012 se na brněnském výstavišti konalo několik veletržních akcí – Motosalon, Peníze, Pro dítě, Rybaření a Itea Brno. Došlo proto k posílení tramvajové dopravy na výstaviště obvyklým způsobem – tj. tramvajovou posilovou linkou d-P1 s trasou Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky.
- Jak jsme již informovali, zavedl DPMB v průběhu února na požadavek úředníků nový způsob označování vozidel MHD jedoucích z vozovny na linku nebo naopak zatahujících z linky do vozovny. Požadavkem bylo, aby vůz nebyl označen číslem linky v místě, kterým tato linka za běžných provozních podmínek nejezdí. Vozy vyjíždějící z vozovny tak jsou označeny na prvním řádku číslem linky, která projíždí kolem vozovny a zastávkou, ve které se napojí na trasu linky, na kterou jsou vypraveny. Ve druhém řádku je číslo linky, na kterou vyjíždějí a konečná zastávka této linky. Mezi čísly linek je diagonálně uvedena šipka směřující od první linky ke druhé. Po odjezdu z poslední zastávky před zastávkou, kde se vůz napojuje na standardní trasu, se na transparentu již zobrazuje pouze linka, na které pak bude vůz jezdit. Zatahující vozy jsou označeny podobným způsobem – nahoře je linka, ze které zatahují se zastávkou, ve které se oddělují od této linky, ve druhém řádku je zobrazena linka jedoucí k vozovně a její název – po odjezdu z poslední zastávky na standardní trase se dále zobrazuje jen přeškrtnuté číslo linky jedoucí k vozovně a název vozovny. Pro poslední vozy s tabulkovou linkovou orientací byly vyrobeny nové cedule – písmo na cedulích je modré, pokud jede vůz z vozovny a červené, pokud zatahuje do vozovny. Jsou uvedeny čísla obou linek a obou cílů nad sebou. Vozidlo je těmito tabulkami označeno po celou dobu jízdy z/do vozovny a k jejich výměně dojde až v konečné stanici.
- Na poslední únorový den letošního roku připadlo čtyřicáté výročí ukončení provozů dvounápravových vozů „staré stavby“. Soupravy motorových a vlečných vozů vyjely naposled 29. února 1972 na linku d-7. Po jejich vyřazení zůstaly v provozu ještě soupravy MV a VV typu MT4 („plecháče“), které jezdily ještě dva roky. Na konci 60. let přišly do Brna početné dodávky nových vozů K2 a zejména T3, které způsobily hromadné vyřazování starých tramvajových souprav. K 1. 3. 1970 jezdily klasické staré tramvajové soupravy pouze na linkách d-10, d-15 (vozy z Pisárek) a o veletrzích ještě na lince d-19, částečně také na lince d-7 (vozy z Husovic). Soupravy „plecháčů“ z husovické vozovny pak na linkách d-12 a d-13. Od 1. 6. 1970 mizí staré soupravy z linek d-10 a d-15, na které se vypravují nové T3 z Pisárek. K 13. 11. 1971 se tramvaje stěhovaly z vozovny Husovice do vozovny Královo Pole, mezi nimi i poslední husovické staré soupravy. Od Nového roku 1972 se staré vozy nevypravují již o víkendech a poslední linkou, kde jsme se starými vozy mohli ještě svézt, zůstala linka d-7. Poslední únorový den 1972 si tak Brňané mohli naposled vyskočit z jedoucí tramvaje nebo naskočit do tramvaje odjíždějící ze zastávky, „plecháče“ totiž měly již skládací dveře s pohony.
- Již několik měsíců probíhají demoliční práce v opravované nárožní budově u hlavního nádraží – stavaři postupně vybourali všechny příčky, odstranili skleněnou výplň oken a následně i jejich kovovou konstrukci. Kvůli přestavbě byla uzavřena část podchodu směrem do ulice Josefské a provoz je omezen i na chodníku před budovou. Stavba má být hotova do konce letošního roku. Demoliční práce nakonec v druhé půli března skončily a začíná výstavba. Budova má získat netradiční fasádu, kvůli které se stavbě začíná říkat „skvrnitý dům“ – okna mají mít podobu nepravidelně rozmístěných skvrn. Okna mají být různě veliká a není jich mnoho. Rekonstrukce domu má přijít na 300 milionů korun – mají zde být obchůdky, supermarket a také kavárny.
- Po dvouleté opravě byla v úterý 6. 3. 2012 otevřena pro veřejnost vila Tugendhat v Černých Polích. Přímo kolem vily nejezdí žádná pravidelná linka MHD, památka je dostupná ze zastávek tramvají d-9 a d-11 »Tomanova« nebo »Zemědělská«. V předchozích dvou letech jezdily kolem (tehdy opravované) vily tzv. turistické autobusy.
- V polovině března 2012 představil DPMB novou verzi jednorázových jízdenek, která obsahuje další bezpečnostní prvky, které mají chránit jízdenku proti případnému padělání. Tyto prvky jsou údajně srovnatelné s bezpečnostními prvky na bankovkách. Celkem má být na jízdence dvanáct ochranných prvků – z nich šest je rozeznatelných pouhým okem a další jsou skryté. Původní provedení jízdenek zůstává nadále v oběhu až do vyprodání zásob. Grafika jízdenek je pravidelně obměňována cca jednou za 2,5 roku. Na první pohled je na novém typu jízdenek vidět široký stříbrný pruh, který nahradil přerušovaný pásek – nový pruh tvoří hologram. Viditelným ochranným prvkem je také šedý čtvereček v levém horním rohu – ten se má po stisku mezi prsty ohřát a zmizet – po ochlazení se má opět objevit (tento ochranný prvek je již i na starším typu jízdenek). Dalším viditelným ochranným prvkem je speciální růžové vlákno v horní části jízdenky. Po označení jízdenky v označovači mění tisk v některých částech jízdenky barvu. V blízkosti pravého horního rohu jízdenky je tvarovaná perforace. Ochranných prvků se mají dočkat také jízdenky prodávané v automatech – cca v květnu má dojít ke změně jejich grafické podoby – mimo jiné mají být také opatřeny stříbrným pruhem s hologramem.
- Stavba Královopolských tunelů VMO nabíhá do poslední fáze. Již od začátku června 2012 má dojít k otevření Hradecké ulice v úseku mezi Žabovřeskou a Táborem pro oba směry jízdy. Dosud je možný průjezd ve směru z centra do Řečkovic. Tunely včetně křižovatky se Svitavskou radiálou (Sportovní ul.) mají být otevřeny na začátku září 2012 – současně s tím dojde také k otevření Dobrovského ulice. Ta je dlouhodobě uzavřena v úseku mezi Hradeckou a Jana Babáka a od 20. 11. 2011 také v úseku Palackého třída–Slovinská a od Chodské po Slovinskou (letos ke konci zimy přišla ulice také o všechny stromy) – po výstavbě technologického centra tunelů nyní probíhá generální oprava ulice, která bude zakončena výsadbou nové zeleně.
- Jak jsme již informovali, nadále pokračují rozsáhlé stavební práce mezi dosavadním areálem strojní fakulty VUT a areálem kolejí pod Palackého vrchem. V těsném sousedství strojní fakulty již vyrostl vzdělávací komplex elektrotechnické fakulty (začátek stavby podzim 2010, hotovo má být do konce letošního roku). Blíže ke kolejím pak začala až se začátkem letošního roku stavba Vědeckotechnického parku prof. Lista (na místě dosavadních zahrádek). Hotovo by mělo být letos na podzim.
- Ještě asi rozsáhlejší práce je však možné sledovat v blízkosti tramvajové tratě a smyčky Technologický park. Zde začala s loňským podzimem stavba druhé části laboratoří brněnského Středoevropského technologického institutu CEITEC (první část vyrůstá u univerzitního kampusu v Bohunicích). Zde zmizely veškeré zahrádky, bylo vykáceno velké množství stromů a keřů – jedná se o prostor omezený ulicí Podnikatelskou a koncem ulice Purkyňovy. Hned vedle tramvajové smyčky se staví nová komunikace, která směřuje mírným obloukem k rozvodně pod Medláneckým kopcem. Tramvajová smyčka, až do konce roku 2011 stojící osamoceně v polích, se tak ocitá téměř uprostřed stavby.
- Právě z důvodu stavebních prací v této oblasti a souvisejícího napojování inženýrských sítí je od 26. 3. 2012 na dobu cca dvou měsíců částečně uzavřena Podnikatelská ulice (zjednosměrněna). Autobusy linky a-53 jezdí v době uzavírky v úseku Technologický park – Technická (tj. ve směru na Slovanské náměstí) jednosměrným odklonem po Hradecké ulici. V opačném směru na konečnou Technologický park jezdí autobusy po své trase ulicí Podnikatelskou.
- V nejbližší budoucnosti začne opět stavba Titania na ulici Nové sady. V minulosti bylo vystavěno podzemní patro a rozestavěno první nadzemní podlaží a v tomto stadiu pak byla stavba roku 2009 zakonzervována. Jedná se o stavbu, kterou je vidět z tramvají linky d-8 nebo z autobusových linek a-60 / 61 jedoucích ulicí Nové sady mezi zastávkami »Soukenická« a »Křídlovická«. Po dostavění (předpoklad za rok) má vzniknout velká prosklená budova s četnými obchody a kancelářemi – podobně jako Platinium na ulici Veveří. V březnu proběhla kolaudace nyní nejvyšší stavby v Brně, budovy Spielberk Tower B v areálu Spielberk Office Centra při Heršpické ulici. Pátá nejvyšší budova v republice má výšku 85 metrů, dvacet podlaží a nabízí sedmnáct tisíc čtverečních metrů kanceláří. Ve třech podzemních úrovních jsou mj. garáže. Již za rok má být má být v sousedství dokončen 111 metrů vysoký mrakodrap AZ Tower, který má být nejvyšší stavbou v republice. Prozatím se odkládá stavba nových budov (pracovní název Veveří Centre) v částečně asanovaném prostoru bývalých vojenských skladů a pekárny mezi ulicemi Veveří a Kounicovou (podél Pekárenské ulice).
- Oprava ulice Benešovy včetně tramvajových kolejí za 150–200 milionů korun připadá v úvahu nejspíše až za sedm let, tj. v horizontu let 2019–2020. Příčinou stálého odsouvání opravy je, jak tomu bývá již pravidlem, nedostatek financí.
- Jihomoravský kraj měl podle sčítání provedeného v roce 2011 celkem 1.166.179 obyvatel. Ve městě Brně žilo 378.916 obyvatel a na Brněnsku dalších 206.485.
- Zatímco na začátku března byla hladina Brněnské přehrady pokryta silnou vrstvou ledu, teplé březnové počasí přineslo jeho relativně rychlé rozpuštění. V březnu byl v loděnici DPMB proveden nátěr jedné z nových lodí – obě nově dodané lodě STUTTGART a DALLASII budou stejného barevného provedení jako předchozí lodě, tj.tmavomodrý trup, bílá paluba s červenými doplňky. Přístaviště je stále uzavřeno pro veřejnost a probíhají práce na úpravách prostranství mezi můstky a novou výpravnou. V místě bývalé staré výpravny je vybudován dětský koutek. Loď VEVEŘÍ bude umístěna v těsné blízkosti přístaviště – hned vedle přístupové cesty do areálu lodní dopravy již je připravena jáma, jejíž dno je vybetonováno. Letos nejsou plánovány žádné podstatné změny plavebního řádu ani ceníku jízdného. Zahájení provozu lodní dopravy bude v sobotu 14. 4. 2012 od 11 hodin. Jeho součástí má být křest jedné ze dvou nových lodí, která bude mít jméno DALLASII. Poslední z nových lodí – STUTTGART – má být pokřtěna a slavnostně spuštěna na vodu až o týden později – v sobotu 21. 4. 2012 rovněž v 11 hodin. Poněvadž obě nové lodě musí podniknout několik zkušebních plaveb, lze očekávat jejich spuštění na vodu již počátkem dubna. Loď BRNO má platné povolení do roku 2014, tj. ještě tři sezóny. Pro pravidelné plavby na lince se s ní vzhledem k její malé kapacitě však příliš nepočítá – bude zřejmě po většinu plavební sezóny pouze jako záloha nebo k dispozici pro mimořádné plavby. Plavební sezóna roku 2011 byla vyhodnocena jako úspěšná – lodě BRNO, VEVEŘÍ, DALLAS, LIPSKO, VÍDEŇ a UTRECHT ujely celkem 37 tisíc km a svezly téměř 224 tisíc cestujících. V průběhu plavební sezóny došlo ke zprovoznění nové výpravny a v závěru roku byla původní výpravna zbourána.
Novinky ve vozovém parku
- I nadále jsou na tramvajovou linku d-1 v pracovní dny vypravovány kapacitní soupravy – trojčata a dvojice vozů VarioLF2. Na lince d-6 se objevuje dvojice Vario LF a vlek.
- Tramvaj RT6N1 evid. č. 1804 se po cca měsíci opět vrátila z Mediánek zpět do pisárecké vozovny. Z vozu byly použity další díly, které pomohou udržet v provozu provozované vozy evid. č. 1801 až 1803. Ty se pravidelně objevují v provozu na lince d-3. S opravou vozu evid. č. 1804 se zatím nepočítá.
- Po VP je v provozu s cestujícími souprava vozů T3G evid. č. 1649+1650 – na řídící vůz soupravy byla dosazena klimatizační jednotka, vozy dostaly dveřní pohony IGE. Od začátku března byla z provozu odstavena souprava vozů T3 evid. č. 1497+1556.
- V březnu byla dokončena generální oprava původně jihlavského trolejbusu Škoda 21Tr evid. č. 49 – v Brně je vůz zařazen pod evid. č. 3044II. Při opravě jako první brněnská „jedenadvacítka“ obdržel vůz zadní sdružená světla v provedení LED (obdobně jako u vozu Škoda 22Tr ev. č. 3602). Náklady na pořízení vozu a jeho GO byly vyčísleny na cca 2,5 milionu korun, což je přibližně čtvrtina nákladů na pořízení nového vozu. Své první cestující v Brně sveze po vyřízení formalit.
- V roce 2011 byly dokončeny GO zbývajících trolejbusů Škoda 21Tr, po kterých má všech 43 brněnských vozů (evid. č. 3001–43) plošinu pro nájezd invalidních vozíků.
- Po GO vyjel trolejbus Škoda 14TrM evid. č. 3280 – vůz má protiskluzovou úpravu podlahy a klimatizační jednotku kabiny řidiče, ke konci se chýlí GO vozu 3274.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím infomrací z www.bmhd.cz a www.k-report.net