Aktuality měsíce června 2012
- I letošní soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis v rámci akcí Brno – město uprostřed Evropy probíhala na Brněnské přehradě. Ohňostroje byly odpáleny ve dnech 26., 30. 5. a 2., 6. 6. 2012 vždy ve 22.30 hodin. V uvedených dnech byl cca od 18:30 hodin posilován provoz tramvajových linek d-1, d-3 a d-11, trolejbusové linky t-30 a autobusové linky a-50 do oblasti Bystrce (linka d-11 byla v uvedených dnech mimořádně v provozu a to i ve večerních hodinách). Také letos posílily provoz mimořádné tramvajové linky d-P1 (Hlavní nádraží – Pisárky – Bystrc, Přístaviště) a d-P11 (Česká – Veveří – Bystrc, přístaviště) – do centra se vracely služební jízdou. Vybrané linky: d-1, 3, 4, 8, 11, t-23 a 30 a a-50 měly prodloužený provoz až do cca půl jedné. Posilové spoje se objevily také na regionálních autobusových linkách a-302 a 303 před zahájením i po ukončení ohňostroje. V provozu byla také bezplatná autobusová linka jezdící do Bystrce od Olympie. Po odjezdu všech tramvají z Bystrce se k další přepravě použily ještě autobusy, které zde byly drženy v záloze – byly řazeny od zastávky »Přístaviště«. Kvůli tomu, že posilové spojky linky d-P11 se vracely na zastávku »Česká« jízdou přes náměstí Svobody, kde vyčkávaly na čas odjezdu, měla linka d-4 ve směru od Obřan odklon přes ulici Husovu. Jako již tradičně nebylo možné v době konání akce a následného odvozu návštěvníků použít tramvaje ve směru do centra mezi Ečerovou a Rakoveckou. Pro veškerou silniční dopravu uzavřen kolejový přejezd u zastávky »Kamenolom« (na linku t-30 byly nasazeny autobusy, které jezdily v obou směrech odklonem ulicí Kníničskou. Po ukončení ohňostroje byly od zastávky »Podlesí« řazeny posilové spoje linky t-30 ve směru Žabovřesky a Královo Pole. Víceméně byla dopravní opatření v oblasti Bystrce obdobná jako v předchozích letech. Návštěvnost všech šesti ohňostrojů se letos zvýšila oproti předchozímu roku o deset procent, soutěžní ohňostroje na Brněnské přehradě sledovalo šest set třicet tisíc lidí. Největší návštěvnost vykázal ohňostroj konaný v sobotu 2. 6. 2012, který shlédlo na 180 tisíc diváků.
- V pátek 1. 6. 2012 byla zahájena oprava tramvajové tratě na Palackého třídě v Králově Poli mezi ulicemi Kosmova a Husitská. Ulice byla zcela uzavřena pro silniční dopravu. Tramvaje jezdí v tomto úseku vždy po jedné z kolejí. Trolejbusová linka t-30 byla v době výluky ukončena na Slovanském náměstí. Náhradní dopravu ve vyřazeném úseku linky t-30 zajišťovala mimořádná autobusová linka a-x30 s trasou Slovanské náměstí – Semilasso – Královo Pole, nádraží. Autobusy linek a-x30, 44 a 53 jezdily ve směru od zastávky »Semilasso« na Slovanské náměstí objížďkou ulicemi Riegrovou a Srbskou. V opačném směru po své trase. U křižovatek Palackého–Husitská a Palackého–Kosmova byly instalovány výhybkové soupravy „kaliforňan“. Jako první se opravovala kolej ve směru z centra do Řečkovic. Tramvajová zastávka »Semilasso« ve směru do Řečkovic byla posunuta až za křižovatku s ulicí Kosmovou, ve směru k nádraží byla zřízena provizorní v ulici Kosmově na úrovni zastávky pro opačný směr. Oprava přinesla velké dopravní zácpy.
- Při probíhající rekonstrukci zůstaly původní dřevěné pražce v zemi a položily se na ně nové žlábkové kolejnice a nové zádlažbové panely. O víkendu 16.–17. 6. 2012 došlo k přehození jednokolejného úseku a začala se opravovat kolej směrem do města. O tomto víkendu proběhla na trati do Řečkovic výluka, které bylo rovněž využito k výměně kolejí u zastávky »Šumavská«. Tramvajová linka d-1 jezdila pouze v úseku Bystrc – Hlavní nádraží a dále odklonem do smyčky na Zvonařku. Linka d-6 jezdila v době výluky pouze v úseku Starý Lískovec – Moravské náměstí a dále odklonem do Černých Polí do smyčky Zemědělská. Náhradní doprava byla zajištěna dvěma mimořádnými autobusovými linkami a-x1 (Hlavní nádraží – Řečkovice) a a-x6 (Hlavní nádraží – Královo Pole, nádraží). Oprava kolejí přišla na 11 miliónů korun. Po obou kolejích se začalo jezdit již v sobotu 23. 6. 2012, pro automobily trvala objížďka až do konce měsíce.
- Obyvatelé Moravan v referendu v sobotu 26. 5. 2012 odsouhlasili konec rozšiřování obce. Existovaly totiž plány na spojení obce s Brnem a na nárůst počtu obyvatel. Obsluhu Moravan zajišťuje regionální autobusová linka a-501 jezdící sem od ústředního hřbitova. Moravany jsou v tarifní zóně č. 510, jen malý kousek za hranicí zóny 101.
- V pátek 1. 6. 2012 se v Brně uskutečnila již rovněž tradiční Noc kostelů. O tuto akci je mezi Brňany poměrně značný zájem, není však potřeba zajišťovat žádnou zvláštní dopravu ani posílení dopravy. Na celé jižní Moravě dveře návštěvníkům otevřelo 149 kostelů a navštívilo je 121.000 zájemců.
- V sobotu 2. 6. 2012 se v silničních Královopolských tunelech konal den otevřených dveří. Vstup pro návštěvníky byl z ulice Poděbradovy. Tunely si přišlo prohlédnout na 17 tisíc lidí. Návštěvníci si mohli obě tunelové roury projít a přitom si prohlédnout vybavení tunelů vzduchotechnikou, elektrotechnikou a zabezpečovací technikou – vše bylo náležitě a podrobně popsáno, takže návštěvník mohl získat docela slušný přehled o vybavení tunelů. K dispozici byly také tiskové materiály o tunelech, akce byla vzorně organizována. Královopolské tunely jsou součástí budovaného brněnského Velkého městského okruhu. Dva tubusy ražených tunelů procházejí pod městskými částmi Žabovřesky a Královo Pole. Pro každý směr jízdy byl vybudován samostatný tunel. Tunel ve směru Královo Pole – Žabovřesky, začínající pod Poděbradovou ulicí, vede pod ulicemi Veleslavínova a Dobrovského, jeho celková délka je 1.237 metrů (ražená část je 1.019 m, v Žabovřeskách navazuje 168 m hloubeného tunelu a v Králově Poli 50 m hloubeného tunelu) – označuje se jako Královopolský tunel I. Tunel pro směr Žabovřesky – Královo Pole je označován jako Královopolský tunel II – jeho celková délka je 1.258 m a je situován v odsunuté poloze cca 70 metrů od „jedničky“. Ražená část tohoto tunelu je dlouhá 1.060 m, hloubená část v Žabovřeskách je 149 m a v Králově Poli 49 m. Niveleta tunelů je z kopce do kopce – nejnižší místo přibližně uprostřed tunelu. Mezi oběma tubusy jsou čtyři spojky. Vozovka mezi obrubníky má šířku 8,50 m, pojezdná výška je 4,50 m a plocha dopravního prostoru 58 m2.
- Práce na tunelech byly zahájeny v roce 2001, kdy se začaly razit průzkumné štoly – ty byly hotovy v roce 2003. Nebyly však v celé délce tunelu – pouze 835 m v profilu budoucího tunelu II a 365 m v profilu tunelu I. Na celé stavbě bylo vytěženo na 805.000 m3 zeminy. Celkový objem zemních prací je 1,1 miliónu kubíků zeminy. Do běžného provozu mají být Královopolské tunely uvedeny v polovině letošního září. V pondělí 4. 6. 2012 byla dle plánu otevřena mimoúrovňová křižovatka Hradecké a Žabovřeské ulice (kruhový objezd a nad ním estakády).
- O víkendu 2. a 3. 6. 2012 hostila parková dráha u obchodního centra Olympia v Modřicích první ročník akce „Parní olympiáda“ a z nově postaveného nádraží byli na vyhlídkovou jízdu po okruhu odvezeni první cestující. Délka tratě je 1.439 metrů – vlaky na okruhu jezdí již dva roky, novinkou letošního roku je však právě nově postavená budova nádraží s pokladnami a se zázemím pro provoz dráhy (vozovna, parkovací rotunda pro lokomotivy, opravářská dílna). Drážka je otevřena až do října, vždy o víkendech a svátcích. Lokomotiva může mít za sebou připojeno až osm vagonků, přičemž na každém vagonku může sedět až 10 dětí. Celá akce byla koncipována jako setkání příznivců parních strojů, vláčků a historických dopravních prostředků. V sobotu se na akci prezentovaly historické autobusy TMB (včetně jízd do Modřic). Návštěvníci mohli vidět v činnosti také parní válec nebo nákladní parní vůz Škoda Sentinel. Několik svých vozidel prezentovalo také Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově na separátní dráze.
- Poslední, již nesoutěžní ohňostroj letošní přehlídky ohňostrojů byl odpálen z hradu Špilberk v pátek 8. 6. 2012. Před zahájením ohňostroje a po jeho ukončení byly operativně podle aktuální situace posilovány vybrané pravidelné linky především v oblasti Mendlova náměstí. Po skončení ohňostroje došlo k posílení noční dopravy v centru města prodlouženým provozem vybraných linek tramvají přibližně do půlnoci. V době konání ohňostroje byl pro tramvaje linek d-5 a d-6 uzavřen průjezd v úseku Mendlovo náměstí – Pekařská – dotčené spoje těchto linek buď jely odklonem přes ulici Hybešova anebo vyčkaly uvolnění dopravy před uzavřeným úsekem.
- Město Brno zažádalo o vydání územního rozhodnutí pro úpravu současné křižovatky ulice Lipové, Barvičovy, Lechovy a Tvrdého na okružní křižovatku. V jižní části území Vaňkova náměstí má vzniknout parkoviště. Celá akce má přijít na 37 milionů korun a má být realizována v příštím roce. Místem projíždějí trolejbusové linky t-38 na Presslovu, t-39 na Barvičovu a autobusová linka a-51 rovněž na Barvičovu.
- V prvním červnovém týdnu přinesl denní tisk informaci o tom, že antimonopolní úřad zakázal DPMB uzavřít smlouvu na zavedení SMS jízdenek a že kvůli tomu hrozí zrušení tendru. Tendr za 25 milionů korun napadl jeden z nespokojených uchazečů a následně úřad zakázal uzavření smlouvy tzv. předběžným opatřením. Z tohoto důvodu se cestující slibovaného zavedení SMS jízdenek o prázdninách zřejmě nedočkají.
- V sobotu 9. 6. 2012 proběhla v brněnských ulicích akce prezentovaná již několik let jako „Dopravní nostalgie“. Letošní novinkou byla bohužel redukce na pouhý jeden den. Veřejnosti se poprvé po opravě představil opravený historický letní vlečný vůz parní dráhy č. 25. Po zimním odstavení ve vozovnách musely historické tramvaje před prvními výjezdy absolvovat kontrolní prohlídku, vyčištění a také technicko–bezpečnostní zkoušku – např. motorové vozy vykonávají zábrzdnou zkoušku na rovném úseku tramvajové trati mezi jundrovským trojúhelníkem a zastávkou »Stránského« – vlečné vozy zase absolvují zkoušku brzd (v klesání o předepsaném sklonu musí udržet předepsanou zátěž při zabrzděné ruční brzdě). Historické vozy DPMB absolvovaly tyto zkoušky již v březnu, historické tramvaje patřící TMB absolvovaly zkušební jízdy a zkoušky 24. 5. 2012. Letos bohužel nejezdila ani parní lokomotiva Caroline, která čeká na nutnou opravu.
- Dopoledne byly historické tramvaje (MV99+VV25, MV107+VV215, MV4058, MV52+VV205) vystaveny na náměstí Svobody. Na náměstí rovněž přijela koňka a byl zde nákladní vůz parní dráhy. Tamtéž bylo vystaveno také několik historických autobusů ze sbírky TMB Brno. Trolejbusy byly, tak jako vždy, vystaveny u nástupiště na Brandlově ulici. Po ukončení výstavy odjelo několik vozidel jako konvoj do husovické vozovny – vpředu souprava MV52+VV215, autobusy Praga a Škoda 706 RO s vlekem a tramvajová souprava MV99+VV25. Ke konvoji se v křižovatce Cejl – Koliště připojily ještě dva trolejbusy. Tato vozidla pak zajišťovala první odjezdy z Husovic směr náměstí Svobody, kromě soupravy MV52+VV205 – ta se jela otočit do Maloměřic a vrátila se zpět na Malinovského náměstí a zamířila do vozovny.
- Odpoledne již probíhaly jízdy historických vozidel. V hodinovém taktu se bylo možné svézt koňkou – jezdila po již klasickém okruhu: Náměstí Svobody – Masarykova – Hlavní nádraží – Benešova – Malinovského náměstí – Rooseveltova – Moravské náměstí – Rašínova – Náměstí Svobody. Tramvaje odjížděly z náměstí Svobody ve dvacetiminutovém intervalu – jezdilo se v trase: Náměstí Svobody – Rašínova – Moravské náměstí – Rooseveltova – Malinovského náměstí – Cejl – Vranovská – Husovice, vozovna a zpět (přes nádraží). Nástup cestujících byl pouze ve výchozích stanicích. V provozu byly soupravy MV99+VV25, MV107+VV215 a MV4058.
- Historické autobusy odjížděly z náměstí Svobody rovněž ve dvacetiminutových intervalech ulicí Rašínovou přes Moravské náměstí – ulicí Milady Horákové – Merhautovou – Provazníkovou – přes Tomkovo náměstí – ulicí Dukelskou k vozovně Husovice. Zpět jezdily trasou: Vranovská – Cejl – Radlas – Špitálka – Křenová – Hlavní nádraží – Masarykova – Náměstí Svobody. Nástup cestujících byl pouze ve výchozích stanicích. Na této trase byly vidět vozy Škoda 706 RO s vlekem B40, Škoda 706 RTO, ŠM 11, Ikarus 280 a ŠL 11. Historické trolejbusy odjížděly z pravého nástupiště v ulici Brandlově také ve dvacetiminutovém intervalu po trase – z České odbočení vpravo přes Žerotínovo náměstí na Koliště, dále přes Cejl a ulicí Vranovskou k vozovně. Stejnou trasou zpět. Zájemci se mohli svézt vozy Škoda 6Tr, 7Tr, 9Tr, T11,14Tr a 17Tr.
- Z vozovny Husovice se zájemci mohli svézt po další trase – okruhem přes Husovice, Židenice a Zábrdovice (jezdilo se ulicemi Dačického, Dukelskou, Tomkovo náměstí, Provazníkovou, Svatoplukovou přes uzel Stará osada a po manipulační trati ulicemi Bubeníčkovou, Zábrdovickou a Vranovskou zpět. Na tomto okruhu se jezdilo v desetiminutovém intervalu, střídavě trolejbusy a autobusy. Kromě výše uvedených autobusů zde jezdil i menší autobus Praga RND.
- Jednosměrná jízdenka na historická vozidla stála 30 korun, obousměrná padesát. Rodinná obousměrná na čtyři jízdy přišla na 250 korun, stejně jako celodenní na 12 jízd pro jednu osobu. Jízdenka pro jízdu koňkou stála 200 korun. Prodej jízdenek zajišťovali průvodčí při nástupu cestujících do vozů. Počasí akci příliš nepřálo – celý den bylo zamračeno a několikrát dosti vydatně zapršelo.
- Odpoledne probíhal v husovické vozovně den otevřených dveří. Návštěvníci si mohli prohlédnout zdejší zázemí trolejbusové dopravy – např. mycí linku, lakovnu, pracoviště lehké i těžké údržby, pracoviště denního ošetření, vystavené trolejbusy. Byla zde také výstava fotografií z historie trolejbusové dopravy. Byla vystavena také vozidla trolejového vedení a výstavka částí trakčního vedení. Ve třech stáních těžké údržby byly trolejbusy evid. č. 3234 a 3009, ve dvou stáních lehké údržby byla vozidla evid. č. 3210 a 3240, v lakovně pak vůz evid. č. 3018. Výstavku provozních vozidel tvořily vozy evid. č. 3612, 3601, 3044, 3239, 3269 a 3505. Vystavená montážní vozidla měla evid. č. 5286 a 5321.
- V sobotu 9. 6. 2012 se k dopravní nostalgii připojila také železnice. Z Brna do Adamova a zpět byl vypraven parní vlak vedený parní lokomotivou 433.001 – jelo se celkem třikrát. Na kusé koleji u VI. nástupiště si zájemci mohli prohlédnout a svézt se malou parní průmyslovou lokomotivu 213.901, na konci koleje byl přistaven přípojný vůz Blm 5–2242, v němž bylo instalováno modelové kolejiště.
- V neděli 10. 6. 2012 byl zahájen pravidelný sezónní provoz historické tramvaje a trolejbusu v Brně. Trasa historické tramvaje vede částečně po trase pravidelné linky d-4. Linka je označena jako d-H4 a je vedena v trase Komenského náměstí – Česká – Náměstí Svobody – Zelný trh – Hlavní nádraží – Nové sady – Nové sady, smyčka. V provozu je v nepracovních dnech do konce září, v cca čtyřicetiminutovém intervalu. Historický trolejbus je nasazován na linku t-32 (Česká – Královo Pole, Srbská a zpět) jako vložený spoj mezi dvěma pravidelnými spoji této linky. Nasazovány jsou trolejbusy ze sbírek TM Brno ve stejném intervalu. Pro přepravu cestujících platí běžný tarif IDS JMK (v trolejbusech jsou u řidiče nainstalovány označovače jízdenek). Spoje jsou provozovány v rámci dopravních výkonů standardně objednávaných městem.
- Od 10. 6. 2012 jezdí jeden spoj noční autobusové linky a-95 z Chrlic přes Sokolnice, Telnice a Žatčany až do Újezdu u Brna, ke stejnému datu byl zaveden jeden nový noční spoj linky a-403 z Osové do Omic.
- Koleje v ulici Dornych mezi zastávkami »Úzká« a »Zvonařka« jsou ve velmi špatném stavu – rychlost jízdy tramvají je zde omezena na 20 km/hod. Původně se koleje již neměly opravovat, neboť v ulici Plotní měla podle původních záměrů být již hotova nová tramvajová trať. Jenže ta z mnoha důvodů nabírá velké zdržení a v podstatě se ještě nezačala stavět. Do prázdninové opravy kolejí v ulici Dornych tak bude vynaloženo 18 milionů korun. Oprava bude zahájena 30. 7. a skončí 31. 8. 2012. Do Komárova tak měsíc nebudou jezdit linky d-9 a d-12. Linka d-9 bude ukončena u zastávky »Úzká« na kusé koleji a provoz na lince budou zajišťovat obousměrné vozy KT8. Spoje linky d-12 budou od hlavního nádraží vedeny odklonem po ulici Křenové do smyčky Geislerova. Náhradní doprava do Komárova bude řešena linkou náhradní dopravy a-x12 jezdící v úseku Úzká – Komárov.
- Od loňska je parní tramvajová lokomotiva Caroline bohužel neprovozním exponátem TM Brno – na její opravu je údajně zapotřebí 900 tisíc korun. Na opravu vzácné lokomotivy byla vypsána veřejná sbírka, která má trvat nejméně rok. TMB plánuje rovněž opravit druhou parní tramvajovou lokomotivu – dvounápravovou Witkovitz.
- Dnem 11. 6. 2012 začaly další opravy kanalizace v ulici Gajdošově. Kanalizace v této ulici je v havarijním stavu – opravovat se bude asi třicet metrů dlouhý úsek ve směru od Staré osady k ulici Táborské. Oprava potrvá do konce června. Doprava je svedena do protisměru, tj. pro každý směr jízdy je v tomto úseku k dispozici jediný pruh. to vede opět k velkým dopravním problémům. Štola v místě oprav je z roku 1927 (při zásadní přestavbě ulice poč. 80. let se tedy neopravovala) a nyní bylo zjištěno její postupné borcení. Na tomto místě došlo k havárii již v březnu a právě po této havárii byl proveden průzkum a byly zjištěny další závady, které bylo nutné bezodkladně odstranit.
- Úřad městské části Brno–střed vydal rozhodnutí o umístění stavby týkající se trolejí pro trolejbus v Nerudově ulici. Prodloužením trolejí pro trolejbus od Úvozu do Nerudovy ulice má vzniknout trolejbusová smyčka s mnohonásobným použitím – může být využita např. při poruchách anebo může sloužit jako konečná pro posilové spoje jezdící do bohunického kampusu. Pokládka nových trolejí má stát cca 2,5 milionu Kč. Brněnská radnice záměr položení trolejbusových trolejí v Nerudově ulici schválila již vloni – stavět by se tak mohlo již letos.
- Od soboty 16. 6. 2012 se zájemci opět mohou v Brně svézt turistickými minibusy. V letošním roce jsou turistické autobusy provozovány pouze o víkendech do 16. 9. 2012. Trasy jsou stejné jako v předchozích letech – malý okruh: Mahenovo divadlo – Zemanova kavárna – vila Tugendhat – Jarůškův dům – Palác Tivoli – Hvězdárna – Jurkovičova vila – Vily v Pisárkách – Vila rodiny Stiassny – areál BVV – letohrádek Mistrovských – Brněnská Ringstrasse – hrad Špilberk – Mahenovo divadlo (doba jízdy je 120 minut). Velký okruh je obohacen o jízdu od Jurkovičovy vily na Brněnskou přehradu s možností další jízdy autobusem na hrad Veveří nebo plavby lodí na hrad Veveří a zpět do Pisárek (doba jízdy je 210 minut). Hlavní ceny jízdného – dospělá osoba 150 / 250 Kč (malý / velký okruh), rodinná jízdenka je za 350 / 500 korun. Na linky jsou nasazovány minibusy evid. č. 7501–7505.
- O víkendu 23. a 24. 6. 2012 byla z důvodu opravy tramvajové tratě na Veveří ulici (v křižovatce s Mučednickou) vyloučena tramvajové doprava. Linka d-12 jezdila v době výluky pouze v úseku Komárov – Česká, linka d-13 pouze v úseku Juliánov – Česká a linka d-3 pouze v úseku Židenice, Stará osada – Česká. V zastávce »Česká« vozy přejížděly z linky d-3 střídavě na d-12 / d-13 a naopak. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnými autobusovými linkami a-x3 (Česká – Tábor – Bystrc, Ečerova) a a-x13 (Česká – Technologický park).
- V autobusech linky a-76 (Letiště Tuřany – Hlavní nádraží) budou cestující mít možnost koupit jízdenku u řidiče za eura. Cena základní jízdenky na 60 minut je 25 korun =1 €.
- Ještě letos má začít oprava tramvajové „podzemní“ zastávky »Jírova« v Líšni, která se po ukončení střežení stala rájem sprejerů.
- O prázdninách začne rekonstrukce Šámalovy ulice v Židenicích – v úseku mezi křižovatkami s Zábrdovickou a Krokovou ulicí se bude opravovat kanalizace a další inženýrské sítě. Práce mají trvat více než rok.
Novinky ve vozovém parku
- Dne 31. 5. 2012 narazila asi 100 metrů před smyčkou Ečerova v Bystrci tramvaj KT8 evid. č. 1732 do soupravy vozů T3M evid. č. 1586+1582. Události předcházel výpadek měnírny v Bystrci – když byl výpadek napájení odstraněn, zaplnila se bystrcká smyčka a také kolej před ní tramvajemi, které se postupně řadily na časy svých odjezdů podle jízdních řádů. Při nehodě došlo ke zranění třech cestujících a řidičky. Odhady uváděly výši škody 700 tisíc korun. Vůz evid. č. 1582 vykolejil poslední nápravou. Při odtahu poškozené soupravy se ale objevily další problémy, které znemožnily další jízdu. Do Bystrce toho dne shodou nešťastných okolností nejezdily tramvaje téměř sedm hodin.
- Letos je naplánováno postavit v ústředních dílnách DPMB v Medlánkách čtyři nové tramvaje typu VarioLF2R.E. Hrubá stavba skříní probíhá v Krnovských opravnách a strojírnách, poté jsou skelety dopraveny do Brna, kde probíhá kompletace celého vozu. Skelet pro vůz budoucího číslo evid. č. 1112 byl do Brna dopraven dne 3. 5. 2012 a dne 24. 5. 2012 pak dorazila skříň pro další tramvaj – evid. č. 1103. Skříně se do Brna z Krnova dopravují po silnici jako dva samostatné díly – skládání probíhá v areálu dílen, kde se skříně umístí na jalové podvozky. Dodávané skříně jsou opatřeny základním nátěrem a s nalepenými čelními okny. Další dvě skříně – pro uvažované vozy evid. č. 1106 a 1096 – mají být dodány později. Zatímco tramvaj evid. č. 1112 byla po odstavení velice rychle sešrotována, zbývající kandidáti na vyřazení (vozy evid. č. 1096, 1103 a 1106) v květnu ještě zasahovaly do pravidelného provozu.
- Dne 20. 6. 2012 byly na silničním traileru firmy APB Plzeň nadvakrát převezeny z medlánecké vozovny zpátky do depozitáře v Líšni historické tramvaje TMB. Jednalo se konkrétně o vozy 52+205 a o parní lokomotivu Caroline s nákladním vlečným vozem a letním vlečným vozem č. 25. O vrácení historických tramvají zpět do depozitáře bylo rozhodnuto zejména kvůli nedostatku odstavné plochy pro tramvaje ve vozovně.
- Jak jsme již informovali, vyřazená tramvaj T3 evid. č. 1528 byla prodána k dalšímu využití – a to Mendlově univerzitě. Z vozu byly demontovány podvozky a pantograf a byl převezen k Boskovicím. Nové působiště skříně tramvaje je u silnice mezi obcemi Jabloňany a Obora a má být používán jako šatna, laboratoř a klubovna pro studenty (je umístěn na umělé vyvýšenině nad zmiňovanou silnicí). Lokalita, známá díky paleontologickým nálezům, již nějakou dobu nese název U Tramvaje, po dřívějším působení vyřazeného vozu staré stavby. Jde o první brněnské „téčko“, jehož skříň skončila mimo DPMB. Bohužel se tramvaj na místě brzo stala terčem vandalů.
- Koncem května se do provozu s cestujícími vrátil po absolvování GO článkový trolejbus Škoda 22Tr evid. č. 3601 (oprava ve stejném rozsahu jako vůz evid. č. 3602). V dílnách nadále probíhá GO vozy evid. č. 3603 a 3605. Po VP vyjel trolejbus Škoda 15Tr evid. č. 3505.
- V komínské vozovně byl postupně rozebrán původně jihlavský trolejbus evid. č. 48, který posloužil pouze pro výzisk náhradních dílů.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net