Aktuality měsíců července a srpna 2012
- Oprava havárie kanalizace na ulici Gajdošově (mezi ulicí Bubeníčkovou a Kaleckého) byla ukončena s koncem června.
- Od soboty 30. 6. 2012 byla pro trolejbusové linky t-38, t-39 a pro noční autobusovou linku a-95 obnovena zastávka »Úvoz« ve směru na Žlutý kopec (zrušena byla v říjnu 2008) – zastávka je umístěna v původní poloze na ulici Údolní před křižovatkou s ulicí Úvoz. Zastávka »Obilní trh« zůstala.
- Sobotou 30. 6. 2012 začala rekonstrukce druhé části komunikací na Pálavském náměstí v sídlišti Vinohrady. Pro veškerou dopravu tak byl až do konce srpna nepřetržitě vyloučen průjezd kolem obchodního centra na Pálavském náměstí ve směru od Žarošické ulice. Loni o prázdninách byla opravena komunikace okolo obchodního centra pro směr na Žarošickou. Rekonstrukce vozovek měla dopad na trolejbusové linky t-25 a 26 – ty byly ukončeny na Staré osadě. Trolejbusová linka t-27 byla mimo provoz. Náhradní doprava byla zajišťována mimořádnou autobusovou linkou a-x27 ze Staré osady po trase trolejbusových linek po zastávku »Prušánecká« a dále přes zastávky Mikulovská – Růženin dvůr – Novolíšeňská (závlek s otočením ve smyčce trolejbusů) – Čejkovická – Mutěnická – Bořetická – Pálavské náměstí. Noční autobusová linka a-99 jezdila v úseku Prušánecká – Novolíšeňská rovněž odklonem přes zastávky Mikulovská – Růženin dvůr.
- Po roce pokračovaly na začátku prázdnin práce na opravě povrchu komunikace Svatoplukova a Karlova v Židenicích. Pracovalo se v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Provazníkovou a Markéty Kuncové (frézování + pokládka nového živičného povrchu). V nepracovních dnech od 30. 6. do 15. 7. 2012 byl tento úsek neprůjezdný pro trolejbusy. Trolejbusové linky t-25 a t-26 byly odkloněny z Tomkova náměstí do vozovny Husovice. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x27, zavedenou již v rámci výluky na Pálavském náměstí, v tyto dny se zvláštní trasou: autobusy na Staré osadě nekončily, ale pokračovaly dále po trase ulicemi Bubeníčkovou – Zábrdovickou – Vranovskou k husovické vozovně (zde byla konečná). Z Husovic pak na Tomkovo náměstí a dále kolem kasáren na Starou osadu a na Vinohrady. Zastávka »Židenice, kasárna« pro směr na Starou osadu byla dle situace mimo provoz (namísto toho se zastavovalo na zastávce »Svatoplukova«), pro opačný směr byla zastávka přesunuta před bránu kasáren. Zároveň byl zrušen přechod pro chodce u kasáren. Napřed se opravovaly krajní pruhy v každém směru. Protože práce probíhaly i v pracovních dnech, na pořadu dne byly i výrazné dopravní zácpy.
- Z důvodu opravy kolejových objektů na Mendlově náměstí byla od pondělí 2. 7. nepřetržitě až do čtvrtka 23. 8. 2012 (původně plánováno až do 31. 8. 2012) vyloučena tramvajová doprava v křižovatce na Mendlově náměstí. Linka d-1 jezdila v úseku Nové sady – Vozovna Komín obousměrným odklonem ulicemi Husovou – Veveří – Minskou a Horovou. Na této trase nahradila stávající linky d-3 a d-11, které byly z České odkloněny ulicí Pekařskou do smyčky Mendlovo náměstí. Linky d-5 a d-6 jezdily v úseku Moravské náměstí – Poříčí obousměrným odklonem ulicemi Rašínovou – Masarykovou – Hybešovou – Václavskou. Linka d-5 byla všemi spoji vedena až do smyčky Ústřední hřbitov. Linka d-7 byla v době výluky mimo provoz.
- Náhradní dopravu v části trasy linky d-1 nahradila mimořádná tramvajová linka d-x1 s trasou Mendlovo náměstí (ústí ulice Veletržní) – Výstaviště – Pisárky – Vozovna Komín – Bystrc, Rakovecká. Na linku byly z důvodu úvraťového ukončení na Mendlově náměstí nasazovány obousměrné vozy KT8. Mezi zastávkami »Mendlovo náměstí« a »Výstaviště, hlavní vstup« se jezdilo po jedné koleji (využívaly se výhybky u výstaviště). Ostatní tramvajové linky jezdily v době výluky bez omezení – došlo však k úpravě tras výjezdů z vozoven a zátahů do vozoven – změnila se také výprava vozů z jednotlivých vozoven. Pravidelné autobusové a trolejbusové linky obsluhující uzel Mendlovo náměstí jezdily až na výjimky krátkodobých výluk bez omezení. Pro zkrácení přestupní vazby mezi uzlem Mendlovo náměstí a tramvajovými linkami d-2, 5 a 6 byla u křižovatky Václavská – Křížová zřízena dočasná zastávka »Mendlovo náměstí«. Zastávka linek d-5 a d-6 »Česká« byla u kostela sv. Tomáše na Moravském náměstí. Zastávka »Hlavní nádraží« pro linky d-5 a 6 byla v ústí ulice Masarykovy.
- Před zahájením výluky si vozovny Pisárky a Medlánky mezi sebou vyměňovaly vozy – z důvodu výluky Mendlova náměstí měla vozovna Medlánky zvýšenou vypravenost a naopak vozovna Pisárky vypravovala vozů mnohem méně. Tramvaje, které byly na letní období trvale odstaveny, našly svoje útočiště v Pisárkách. Například vozy KT8 potřebné pro linku d-x1 byly přesunuty do Pisárek. Z Pisárek do Medlánek byly zapůjčeny některé pisárecké vozy K2, K2P a několik Aniter. Do Pisárek z Medlánek putovalo několik vozů typu 13T, několik souprav vozů T6A5 a T3M. Kurzy vypravované z Pisárek z vozovny vyjížděly couváním okolo vjezdové vrátnice a přes smyčku. Zatahování do vozovny se dělo couváním boční bránou.
- Ve čtvrtek 12. 7. 2012 vykolejila v ulici Veletržní tramvaj KT8 evid. č. 1721 výlukové linky d-x1 jedoucí od Mendlova náměstí (po nesprávné koleji) – k nehodě došlo v oblouku tratě, kde začíná stoupání k mostu u rondelu před hlavním vstupem výstaviště. Tramvaj byla plná cestujících a při vykolejení srazila sloup trolejového vedení. Ke zranění cestujících při nehodě nedošlo. Bezprostředně po nehodě se řešil problém, jak zajistit provoz linky nd-x1 – zda použít mobilního trolejového sloupu či uvést do provozu druhou kolej (pro směr do Pisárek), protože chybějící trolejový sloup nedovoloval obnovení provozu po původní koleji. Nakonec zvítězila druhá možnost – na Mendlově náměstí se z provizorního nástupiště nastupovalo do tramvají přes kolej od Pisárek. V zastávce »Výstaviště-hlavní vstup« se ve směru na Mendlovo náměstí vystupovalo a nastupovalo u prostředního nástupiště. Tento stav trval do 22. 7. včetně – nový trolejový sloup bylo nutné usadit a zabetonovat.
- Co se týká postupu prací na Mendlově náměstí, napřed bylo nad křižovatkou demontováno trolejové vedení. Následně byly demontovány kolejové objekty, na Křížové ulici byla odfrézována živice kolem kolejí mezi křižovatkami na náměstí a s Václavskou ulicí (panely zde byly ponechány). Následně byl navezen štěrk, položena geotextilie a usazeny velkoplošné panely, na které se již začaly usazovat nové kolejové objekty. O víkendu 4. a 5. 8. 2012 probíhala na náměstí rekonstrukce přejezdů (u zastávky tramvajové linky d-1), která si vyžádala nasazení autobusů na trolejbusové linky t-25 a t-26. Současně byly prováděny také výkopové práce v prostoru křižovatky Pionýrská – Lidická. Zastávka »Mendlovo náměstí« pro autobusy byla v ústí ulice Veletržní.
- Rekonstrukce tramvajové křižovatky na Mendlově náměstí byla ukončena o týden dříve oproti původnímu plánu. Zkrácení termínu uzavírky tak přispělo ke zjednodušení dopravy návštěvníků na největší motoristickou akci roku, kterou je Grand Prix silničních motocyklů. Ještě po zahájení provozu však pokračovaly práce na propojení smyčky Mendlovo náměstí s kolejovou sítí ve směru ke křižovatce (zde došlo ke změně geometrie kolejí). V souvislosti s tím byly všechny spoje linky d-5 až do 31. 8. 2012 vedeny celodenně do smyčky Ústřední hřbitov.
- Rekonstrukce teplovodů v oblasti ulice Kounicovy (a v přilehlých ulicích) si vyžádala ve dnech 5. až 8. 7. 2012 nasazení autobusů na trolejbusovou linku t-32. V uvedené dny probíhal překop ulice Zahradníkovy u křižovatky s ulicí Kounicovou. A protože již předtím byla překopána i ulice Hrnčířská, jezdily autobusy linky 32 odklonem přes ulici Šumavskou.
- Ve dnech 5. až 8. 7. 2012 byl zaveden historický motorový vlak do Lednice (M 262.018). O víkendu 7. a 8. 8. 2012 jela v čele spěšného vlaku Pernštejn „bardotka“ 751.008 (Slavnosti pernštejnského panství), následoval zvláštní vlak do Nedvědice v sobotu s lokomotivou 475.101, v neděli s přípřeží 754.023 a 534.0432. Na trati mezi Tišnovem přes Nedvědici do Žďáru nad Sázavou byly k vidění motorové lokomotivy 751.002, 751.008 a 751.010, motorové vozy 850.001 a 851.032 a již uvedené parní lokomotivy 475.101 a 534.0432.
- V červenci poznamenaly železniční dopravu v Brně a v jeho okolí dvě velké výlukové akce – v úseku mezi Maloměřicemi a Královým Polem se měnily koleje a na hlavním nádraží probíhala výměna nosných lan trolejového vedení. Projevilo se to mírným zpožděním většiny vlaků, některé vlaky projížděly přes nákladní průtah nebo končily v Králově Poli či v Židenicích. Mezi hlavním nádražím a Židenicemi pendlovaly náhradní vlakové soupravy Regionova, případně jezdily náhradní autobusy. Soupravy od Slavkova a Vyškova jezdily přes Židenice. Ve dnech 5. až 8. 7. 2012 byla na hlavním nádraží napěťová výluka – elektrické vlaky dojížděly do stanice setrvačností a z nádraží ven byly vytlačovány motorovými lokomotivami (byly nasazeny stroje řady 714, dále 719.701, 742.044, 754.012, 016 a 062). Při činnostech na trakčním vedení byly k vidění vozy MVTV2–044 a 107 a lokomotivy 721.544, 721.545 a 703.657 (CZ TRAMO). Napěťová výluka byla i o následujícím víkendu. Při výměně kolejí mezi Maloměřicemi a Královým Polem byla k vidění zvláštnost, kdy některé rychlíky a osobní vlaky byly spojeny do jedné soupravy – první byl řazen rychlík. Souprava v zastávce Brno–Lesná zastavovala tak, že rychlík přejel za zastávku a u nástupiště stál osobní vlak. K rozpojení vlaků došlo až ve stanici Královo Pole.
- Nejdůležitější plánovanou dopravní stavbou v Brně v nadcházejícím období je stavba dalšího úseku VMO – Žabovřeská. Komunikace zde bude mít čtyři jízdní pruhy a tramvajová trať bude vedena v tunelu pod Wilsonovým lesem. Stavba za 3 miliardy korun má být zahájena v co nejbližším možném termínu. Lze předpokládat, že po otevření Královopolských tunelů plánovaného na konec srpna se právě místo v ulici Žabovřeské, kde je dosud dvouproudá komunikace, stane tím nejužším dopravním hrdlem. Brněnští radní již schválili částku 370 milionu korun, z nichž část má jít na stavbu a část na výkup pozemků. Plánovaná stavba má už platné územní rozhodnutí – chybí pouze stavební povolení a aby jej bylo možné získat, je nutné vyřešit majetkoprávní vztahy. To by se mělo podařit do příštího roku. Z celé stavby má být nejprve postaven tramvajový tunel – teprve potom se začne s vlastní komunikací, pro niž se využije i prostor zrušené části tramvajové tratě. Původní záměr začít stavět již na konci roku 2012 nevyjde a otázkou je, zda se to podaří v polovině roku 2013. Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby, stále čeká na schválení investičního záměru od ministerstva dopravy. Teprve po schválení investičního záměru může přijít na řadu projektová dokumentace a vypsání zakázky na zhotovitele.
- Odloženo bylo rovněž i několikrát avizované rozšíření nástupiště trolejbusové zastávky na Mendlově náměstí pro linky t-25 a t-26 směr Pisárky. Původně se mělo s realizací rozšíření chodníku u zastávky cca o 50–75 cm začít již vloni, potom to bylo odloženo na letošek, ale z důvodu rekonstrukce kolejí na Mendlově náměstí se záměr odložil o další půlrok. Rozšíření má stát 200.000 korun. Celková rekonstrukce Mendlova náměstí za 100 milionů korun je prakticky v nedohlednu.
- Vlivem velkých teplot došlo 1. 7. 2012 k porušení geometrie kolejového svršku na mostě přes Svratku v Bystrci, které mělo za následek vykolejení tramvajové soupravy a dosti značné problémy s dopravou – náhradních autobusů na odvoz rekreantů z Brněnské přehrady bylo příliš málo.
- Od 15. 7. 2012 probíhala oprava povrchu vozovky v ulici Koliště mezi křižovatkou s ulicí Křenovou a s Cejlem. Při opravách byla doprava v každém směru vedena pouze v jednom pruhu, takže se zde vytvářely kolony aut, zasahující do obou křižovatek, kudy projíždějí tramvaje. Práce skončily po cca dvou týdnech.
- Rozsáhlá stavba/rekonstrukce kanalizace začala v Bohunicích – na ulici Elišky Přemyslovny je zúžená vozovka pouze do jednoho pruhu a provoz je řízen semafory. Práce probíhají i na ulicích Vyhlídalově a Čeňka Růžičky. Po těchto ulicích jezdí autobusová linka a-50 Bystrc – Komárov. Dostavba kanalizace v Brně probíhá celkem na třinácti místech a to v městských částech Bohunice, Tuřany, Žebětín, Ivanovice, Řečkovice, Brno–jih a Brno–sever: přijde na dvě miliardy korun (necelou polovinu přispívá EU) a hotová má být příští rok.
- Výstavba kanalizace pokračuje i v Lelekovicích a od 16. 7. do 31. 8. 2012 si vyžádala dočasné změny v organizaci autobusové dopravy. Všechny spoje linek a-41, 91 a 310 vedené do Lelekovic, případně Vranova byly po dobu výluky ukončeny v zastávce »Lelekovice, náves«. Tyto spoje zcela vynechávaly zastávku »Lelekovice, u kříže«. Spoje linek a-41 a 310 vedené až do Vranova navíc ještě vynechávaly zastávky »Vranov, křižovatka« a »Vranov, myslivna«. Náhradní doprava za zkrácené autobusové linky a-41 a 310 ve směrech Kuřim – Vranov a Lelekovice – Vranov byla zajišťována pouze v pracovní dny mimořádnou autobusovou linkou a-x41 s trasou Vranov, myslivna – Lelekovice, u kříže (zastávka ve smyčce) – Jehnice – Mokrá Hora – Maříkova – Ivanovice, Mácova. V pracovních dnech byly zavedeny mimořádné spoje regionální autobusové linky a-310 s trasou Kuřim, železniční stanice – Kuřim, TOS – Šebrov – Vranov, myslivna.
- O třetím červencovém víkendu se na Masarykově okruhu konala akce Mistrovství světa Superbiků – z tohoto důvodu byla ve dnech 20. až 22. 7. 2012 v provozu příležitostná autobusová linka a-400 s trasou Mendlovo náměstí – Automotodrom.
- Dva poslední červencové víkendy (21.–22. a 28.–29. 7. 2012) se opravovala lávka pro pěší nad tramvajovou tratí u zastávky »Kubíčkova«. Z tohoto důvodu byl v uvedených dobách přerušen tramvajový provoz linky d-1 v úseku Přístaviště – Bystrc, Ečerova. Tramvajové linky d-1 výluková d-x1 byly ukončeny ve smyčce Rakovecká. Náhradní doprava byla zajištována mimořádnou autobusovou linkou a-x s trasou Bystrc, Rakovecká – Kubíčkova – Ondrouškova – Bystrc, Ečerova.
- Od 9. 7. 2012 je z důvodu rekonstrukce kanalizace a vodovodu uzavřena část ulice Šámalovy od ulice Zábrdovické k ulici Kuldově s dopadem na trasu linky a-64. Od zastávky »Kuldova« směr Geislerova jede autobus ulicí Kuldovou. V opačném směru jezdí od zastávky »Uzavřená« ulicí Krokovou – zastávka »Kuldova« je přeložena před křižovatku Kuldova – Zábrdovická.
- Dne 17. 7. 2012 byl na poštovní koleji na brněnském hlavním nádraží přistaven Lustigův Vlak do nenávratna (čtyři upravené železniční vagóny). Vlak připomíná 70. výročí od zahájení transportů Židů do koncentračních táborů. Ve vozech jsou instalovány panely s historickými fotografiemi a probíhala tam také projekce filmů s tématikou holocaustu, resp. divadelní představení. V České republice má tento vlak 14 zastávek – koncem srpna se pak vydal na symbolickou cestu z Wannsee u Berlína, kde byla podepsána dohoda o tzv. konečném řešení židovské otázky, do Osvětimi.
- V polovině července se stavělo již 26. patro budoucí nejvyšší obytné budovy v republice – AZ TOWER u Heršpické ulice má po dostavění dosáhnout 111 metrů výšky. Stavba dalších mrakodrapů v této lokalitě není vyloučena, ale je podmíněna dvěma faktory – musí být vybudována odpovídající kanalizace a musí být k dispozici odpovídající doprava. Tato část města je zatím obsluhována projíždějícími autobusovými linkami a-60 a a-61, což není dostačující. Zavedení tramvají do této lokality je problematické a bylo by drahé – na stavbu pochopitelně nejsou finanční prostředky – a tak se nabízí možnost postavit zde vlakovou zastávku na nedaleké trati.
- V pondělí dne 30. 7. 2012 byla zahájena avizovaná rekonstrukce tramvajové tratě v ulici Dornych mezi křižovatkami s ulicemi Úzkou a Zvonařkou. Až do konce srpna tak byl přerušen tramvajový provoz do Komárova, přičemž v místě opravy došlo rovněž k vyloučení provozu autobusů. Linka d-9 byla vedena pouze v úseku Lesná, Čertova Rokle – Úzká. V zastávce »Úzká« byla zřízena úvraťová konečná (pomocí výhybkové soupravy „kaliforňan“ a na linku byly nasazeny obousměrné tramvaje KT8. Jezdilo se k ostrůvku zastávky pro směr k nádraží. Linka d-12 byla v době výluky mimo provoz – v úseku Technologický park – Hlavní nádraží byly její spoje nahrazeny posilovými spoji linky d-13, které byly vedeny pouze do smyčky Geislerova (každý druhý spoj). Náhradní doprava do Komárova byla zajištěna stávajícími autobusovými linkami a-40, 48, 63 a 67 doplněnými o mimořádnou autobusovou linku a-x12 jezdící v trase Úzká (s nástupní zastávkou u OD TESCO) – Autobusové nádraží (pouze ve směru do Komárova) – Zvonařka (pouze pro směr na Úzkou) – Železniční – Konopná – Komárov – Horní Heršpice (ve směru do Heršpic po Hněvkovského ulici, zpět přes Kšírovu). Autobusové linky byly vedeny obousměrně ulicí Plotní, linka a-76 pak ulicí Křenovou.
- Opravoval se úsek tramvajové tratě od křižovatky s ulicí Úzkou až po křižovatku se Zvonařkou. Kolejové objekty (výhybky, křížení) pro smyčku Zvonařka zůstaly původní. V úseku mezi Úzkou a Plotní ulicí byly pouze vyměněny kolejnice, původní dřevěné pražce zůstaly. Druhý úsek od křižovatky s ulicí Plotní po vjezd do smyčky Zvonařka se opravoval důkladněji – po odstranění kolejí bylo lože vybagrováno, byla položena geotextilie na kterou se nasypal štěrk a usadily velkoplošné panely – na ty se pak montovaly kolejnice.
- V pondělí 30. 7. 2012 byla v Bohunicích na ulici Kamenice u Kauflandu uvedena do provozu nová zastávka »Kejbaly« ve směru jízdy k univerzitnímu kampusu. Zastávku obsluhují linky a-61, 69 a 82. Linka a-82 od tohoto data již neobsluhuje stejnojmennou zastávku linky a-60 v ulici Jihlavské. Zastávka je v noci na znamení.
- V noci ze soboty 4. na neděli 5. 8. 2012 se konala na hradě Veveří již tradiční akce Lughnasad (keltské slavnosti) – došlo k posílení regionální autobusové linky a-303. O týden později (v pátek 10. a v sobotu 11. 8. 2012 pak byla na Veveří uspořádán kulturní festival Moravské hrady.cz. Linka a-303 byla opět posílena, vč. mimořádných nočních spojů. Přístup do místa konání akce byl od zastávky »U Matky Boží«. V době největší poptávky jezdily posilové spoje v intervalu 10–15 minut.
- Z důvodu provádění výkopových prací ve Šlapanicích na ulici Kalvodově byla o víkendu 18. a 19. 8. 2012 vyloučena trolejbusová doprava na lince t-31 v úseku Černovičky – Šlapanice, Kalvodova. Trolejbusy na lince t-31 byly po oba dva dny v celé trase nahrazeny autobusy.
- Přes tři týdny v srpnu (od 10. 8. do konce měsíce) byl pro veškerou dopravu uzavřen Husovický tunel – během této doby byly prováděny opravy a úpravy technologických zařízení, které jsou nutné z hlediska dodržení bezpečnostních předpisů, které se od doby stavby tunelu změnily (opravuje se větrání, řídící a kamerový systém, požárně odolné prostupy, elektrické instalace a další technologie). Objízdná trasa byla vedena ulicemi Provazníkovou, Drobného a Sportovní, což samozřejmě mělo vliv na plynulost dopravy. Okružní autobusové linky a-44/84 a trolejbusové linky t-25/26 vlivem tvořících se kolon nabíraly ve špičkách v prvních dnech až půlhodinová zpoždění. DPMB musel trolejbusy doplnit autobusy, aby eliminoval prodloužené jízdní doby.
- Brněnští radní schválili zařazení rekonstrukce ulice Milady Horákové do tzv. závazného plánu výdajů – na zakázku za téměř 70 milionů korun má být vypsáno výběrové řízení. Ulice má dostat nové koleje, vodovod, kanalizaci, inženýrské sítě a nakonec nové chodníky a nový povrch komunikace. Opravovat se bude celá ulice mezi ulicemi Černopolní a Kolištěm. Stavba má být rozdělena na tři etapy, a ta první by měla začít za rok – na podzim roku 2013. Ve stejnou dobu by se mohla také opravovat ulice Minská a Horova.
- Ve dnech 24.–26. 8. 2012 se na brněnském automotodromu konala tradiční Velká cena ČR jako součást MS silničních motocyklů. Doprava návštěvníků na Masarykův okruh zajišťovala příležitostná autobusová linka a-400 v trase Mendlovo náměstí – Automotodrom, smyčka Start. Přeprava cestujících byla bezplatná. Pro návoz návštěvníků z kempu Žebětín k závodišti byla v provozu zvláštní linka autobusů s označením a-X, která jezdila dopoledne jednosměrně ze Žebětína a odpoledne zase zpět. Pro případ nepříznivých klimatických podmínek nebo po vyčerpání parkovacích kapacit v oblasti automotodromu a na přírodních parkovištích v oblasti Žebětína bylo připraveno operativní zřízení parkoviště osobních vozidel na Staré dálnici u křižovatky s ulicí Kohoutovickou spojené se zavedením mimořádné linky s označením a-P v trase Parkoviště Stará dálnice – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrovna – Kývalka, spojovací – Automotodrom, Start.
Novinky ve vozovém parku
- Na konci června se v provozu na lince d-1 v podstatě objevovalo pouze jediné trojče ve složení vozů evid. č. 1596+1301+1569. Dvojice vozů VarioLF2 byly v následujícím složení: 1092+1093, 1098+1078, 1099+1069, 1109+1102 (vypravovány byly cca tři dvojice). Rozpojení trojčat znamenalo větší výskyt souprav s vlekem na lince d-6 – jezdily ve složení evid. č. 1560+1304, 1596+1301, 1599+1302. Vozy RT6N1 se pravidelně objevovaly na lince d-3, jediný provozní vůz K3 evid. č. 1751 nejčastěji na lince 13. Na lince d-10 je možné se i nadále setkat se sólo vozy T3 evid. č.: 1525, 1541, 1555, 1575, 1590 a 1597 (+T3R evid. č. 1615). Nízkopodlažnost linky zajišťuje jeden z vozů VarioLF. Dvojice vozů T3R jezdily na linkách d-3 a d-13. O prázdninách jezdily na odkloněné lince d-1 opět trojčata i dvojice vozů VarioLF2 a ve větší míře také soupravy tramvají T6. Na lince d-6 byly o prázdninách soupravy s vlekem spíše výjimkou – jezdily zde vozy K2, doplněné dvojicemi 2×T3 a tramvaje 13T. Tramvaje RT6 jezdily kromě linky d-3 i na „třináctce“.
- Na konci června byla odstavena souprava tramvají T3 evid. č. 1539+1598. Po velké prohlídce (VP) se v polovině července objevila tramvaj K2P evid. č. 1051 (dosazení klimatizace kabiny řidiče Janoza). Po VP vyjela také tramvaj KT8D5R.N2 evid. č. 1737 (nově dosazeny klimatizační jednotky pro kabiny řidiče, na střeše krajních článků zůstaly původní brzdové odporníky s nucenou ventilací, na střeše prostředního článku je schránka statického měniče), stejně jako vozy K2R evid. č. 1028 a Vario LF evid. č. 1551. Od začátku srpna již vozí pasažéry tramvaj KT8D5R.N2 evid. č. 1720 po generální opravě. Při GO dostal vůz nový nízkopodlažní střední článek, byla instalována klimatizace kabin řidiče, na podlaze je nová podlahová krytina. Vůz je v unifikovaném nátěru.
- Z provozu byly k počátku srpna odstaveny tramvaje K2 evid. č. 1096 a 1103 a následně v Pisárkách odstrojeny a připraveny na šrotování. Na konci srpna vyjela s cestujícími další nová tramvaj Vario LF2 evid. č. 1112 a v srpnu rovněž byly dodány hrubé stavby vozových skříní pro tramvaje Vario LF2 budoucích evid. č. 1096II a 1106II.
- Jak jsme již informovali, byla do sbírek tramvají Technického muzea v Brně zařazena tramvaj T3M evid. č. 1594 (oficiálně v červenci 2012) – vůz byl odkoupen od DPMB. Po vozech evid. č. 1521 a evid. č. 4101 (tramvaj autoškoly) je tak třetí tramvají typu T3 v TMB. Podařilo se tak zachovat vůz typově označovaný jako T3M s tyristorovou elektrickou výzbrojí ČKD TV1. Tyristorová výzbroj, sériově vyráběny v ČKD, se začala do brněnských tramvají montovat v rámci dílenských prohlídek v druhé půli 70. let (první vůz byl evid. č. 1540) – oproti zrychlovačům přinesla významné provozní úspory. V Brně takto bylo upraveno celkem 47 tramvají. Vůz evid. č. 1594 jezdil téměř po celou dobu provozu jako řízený, což napomohlo k tomu, že se na voze dochovala celá řada původních prvků včetně např. původní zástěny řidiče, odpojovač trolej–zem je stále ukryt na původním místě vlevo od sedadla řidiče pod palubní deskou. Na voze je zachována původní cedulová linková orientace. Vůz zůstal zatím ve vozovně Medlánky a je umístěn v ochranné kleci, která byla používána pro historické vozy. Měl by být uveden do stavu, ve kterém jezdil na počátku 80. let. Vůz by proto měl dostat nový červeno–krémový nátěr, mělo by být odstraněno poptávkové otevírání dveří a mělo by dojít k rekonstrukci palubní desky a výměna všech spínačů. Bude také nutné vyměnit několik oken.
- Ex jihlavský trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 48 byl v průběhu června rozebrán – zbytky vozu po vyzískání náhradních dílů byly v komínské vozovně sešrotovány. Trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3045 (rovněž ex Jihlava) dostal na celovozový modrý nátěr bílý popis propagující akci „Dětská plavba“ lodí na Brněnské přehradě, čímž se stal prvním brněnským trolejbusem tohoto typu s (částečně) celovozovou reklamou. Trolejbus Škoda 22Tr evid. č. 3605 je třetím vozem 22Tr, který se podrobil generální opravě, na GO byl přistaven vůz evid. č. 3604. Rovněž probíhají postupně opravy ex jihlavských trolejbusů 21Tr evid. č. 3046 a 3047.
- Dne 10. 7. 2012 byl z Vysokého Mýta přivezen autobus Irisbus Crossway 12M – vůz je určen pro potřeby autoškoly DPMB a současně také pro příležitostnou smluvní dopravu. Autobus byl dovezen celý bílý – před zařazením do provozu má být opatřen polepy autoškoly – u DPMB obdrží evid. č. 5331.
- Od pátku 20. 7. 2012 byl v Brně ve zkušebním provozu hybridní autobus Volvo 7700. Do konce července byl autobus nasazován na linku a-57, pak se objevil na linkách a-52 a 67. Postupně by se v Brně mělo ve zkušebním provozu objevit ještě několik dalších hybridních autobusů od jiných výrobců. Vůz má tzv. paralelní uspořádání pohonů (elektromotor se sadou akumulátorů a vznětový motor), které jsou provozovány (řízené počítačem) dle aktuálních jízdních podmínek tak, aby vozidlo jelo co nejekonomičtěji. O tohoto autobusu je udávána úspora paliva 30–35 %. Např. při brzdění z kopce se energie získaná brzděním rekuperuje do baterií, pro rozjezd je využíváno elektromotoru.
- Od čtvrtka 9. 8. 2012 byl ve vozovně Slatina zkušebně provozován autobus Irisbus Citelis 12M CNG patřící společnosti Comett Plus Tábor. Bylo prováděno testování tohoto vozu v podmínkách brněnského provozu. Vůz byl vypravován zpravidla na linky a-52 a a-57. Tankování stlačeného zemního plynu bylo prováděno u veřejného stojanu čerpací stanice nedaleko slatinské vozovny. Autobus v Brně jezdil přibližně dva týdny. V létě roku 2006 již DPMB Citelis CNG testoval – tehdy byl zkušební vůz zapůjčen přímo výrobcem.
- Po GO ve Zlineru Zlín se v červenci vrátil autobus Karosa B 931 evid. č. 7452 – provedení vozu je obdobné jako u předchozích – nové potahy sedadel, obložení interiéru, boční informační panel BUSE BS212, nová klimatizace kabiny řidiče, v červenci ještě ze Zlína dorazil vůz evid. č. 7465. Ve Zlíně dále probíhaly práce na autobusu evid. č. 7453. V ÚD Medlánky byl na GO vůz evid. č. 7451.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net