Aktuality měsíce května 2012
- O prvním květnovém víkendu 5. a 6. 5. 2012 se opravovaly tramvajové koleje v ulici Cejl – na několika místech mezi křižovatkou s Kolištěm a křižovatkou s ulicí Körnerovou. Tramvajové linky d-2, 4 a 9 byly odkloněny po ulicích Milady Horákové a Rooseveltovou. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x9 jezdící v trase Malinovského náměstí – Körnerova – Tkalcovská – Jugoslávská.
- Ve sportovním areálu na Hněvkovského ulici v Komárově se v noci z pátku 11. 5. 2012 na sobotu konal Brněnský Majáles 2012 – vzhledem k velkému zájmu a po dohodě s pořadatelem akce došlo k posilování dopravy na pravidelných tramvajových linkách z centra města do Komárova. Provoz tramvajové linky d-12 byl prodloužen do jedné hodiny. Na páteřních tramvajových linkách d-1 a d-8 v obou směrech jezdily mimořádné posilové spoje – tramvaje odjížděly od hlavního nádraží 5 minut před pravidelným rozjezdem autobusů. Podle aktuální situace ještě byly řazeny posilové spoje na vybrané noční autobusové linky při rozjezdech z uzlu Hlavní nádraží.
- O víkendu 12. a 13. 5. 2012 byl z důvodu opravy kolejí v křižovatce Dornych – Křenová vyloučen provoz tramvají v ulici Dornych a do Komárova. S ohledem na rozsah opravy zasahující do křižovatky ulice Dornych s ulicí Křenovou došlo také k vyloučení provozu trolejbusů do smyčky Hlavní nádraží. Opravovaly se koleje v oblouku zpod viaduktu do ulice Dornych a u zastávky »Úzká«. Tramvajová linka d-9 byla odkloněna na Nové sady, d-12 do smyčky Geislerova. Náhradní doprava v úseku Hlavní nádraží – Zvonařka – Komárov byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x12. Trolejbusy linek t-31 a t-33 projížděly odklonovou trasou ulicemi Hladíkova – Mlýnská a Rumiště, zastávka »Hlavní nádraží« byla na Křenové poblíž zastávky »Vlhká«.
- V sobotu 12. 5. 2012 odjížděla z brněnského hlavního nádraží parní lokomotiva 475.101 se soupravou historických osobních vozů na akci Pálavský okruh. Na konci vlaku byla připojena prototypová „bardotka“ T 478.1001. Letos později než v předchozích letech vyjely historické motorové vlaky z Brna na trasu přes Břeclav do Lednice a zpět. První jízda se uskutečnila až 19. 5. 2012 a do začátku letních prázdnin jezdí motoráčky pouze o sobotách, během prázdnin budou jezdit také o nedělích a ve svátky. V září pak zase jen o sobotách. Jezdí motorový vůz M 262.0018 s jedním přípojným vozem nebo M 131. Dne 19. 5. 2012 pak byl vypraven zvláštní motorový vlak do Zastávky u Brna na akci „Motoráčkem za permoníky“ (tato akce se má v průběhu léta ještě několikrát opakovat).
- Přibližně v polovině května 2012 se objevily první jízdenky nového typu z jízdenkových automatů. Celá jízdenka je nyní laděna do modrého tónu (předchozí byl do zelena). Na přední straně jízdenky je na pravé straně kousek od kraje je kovový proužek asi 4,5 mm široký se symbolem IDS JMK, tramvaje 13T a autobusu. Vedle tohoto proužku směrem doleva je přerušovaný fialový pruh – dále jsou na přední straně dvě dlouhé oranžové šipky orientované zprava doleva od fialového kruhu do 2/3 délky jízdenky. Při levém kraji je místo pro údaje, které tiskne označovač. V levé části jsou ještě modré a fialové trojúhelníky, znázorňující směr zasunutí jízdenky do označovače. Údaje tištěné na jízdence jsou stejné jako u předchozího typu. Na zadní straně jízdenky je návod na použití jízdenky. Text u obou typů jízdenek je stejný.
- Přibližně v polovině května se objevily v prodeji první jízdenky nového typu s více ochrannými prvky – jsou to nejčastěji prodávané jízdenky za 20 a za 25 korun (základní jízdné na 25 a 60 minut). Nový typ jízdenky je laděn barevně do stejného tónu jako předchozí jízdenky, zelená a fialová barva je však světlejší, žlutá barva ve spodní části jízdenky je naopak sytější, přičemž proužky změnily tvar a jsou nyní rovné do šípu. Nejvíce viditelnou změnou je 4,5 mm silný proužek s hologramem přes celou jízdenku v její horní části, který nahradil dřívější přerušované provedení o síle cca 1 mm.
- V sobotu 19. května 2012 se v Brně konala tradiční Brněnská
muzejní noc. Od poloviny týdne byl na náměstí Svobody jako upoutávka na
muzejní noc autobus Škoda 706 RTO z TM Brno. U vozu mohli Brňané získat
brožurku s programem muzejní noci. Svoje brány otevřela téměř všechna
muzea v Brně a okolí (do akce se nezapojila např. vila Tugendhat), letos
poprvé však některá z muzeí vybírala určité symbolické vstupné. Jako
při minulých akcích, tak také při té letošní byla k muzeím vzdáleným
více od centra města zavedena kyvadlová doprava mimořádnými autobusovými
linkami s výchozí zastávkou »Česká« – nástupiště pro jednotlivé
linky bylo v blízkosti křižovatky Joštova – Moravské náměstí a
v Brandlově ulici. Linky byly označeny písmeny A až H:
- A Česká – Klusáčkova – Skácelova – Technické muzeum
- B Česká – Jugoslávská – Bratislavská (Muzeum romské kultury) – Česká (okružní trasa)
- C Česká – Mohyla Míru
- D Česká – Komárov – Chrlické náměstí – Rajhrad (Památník písemnictví na Moravě)
- E Česká – Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)
- F Česká – Mendlovo náměstí (Mendelovo muzeum) – Anthropos (Moravské zemské muzeum)
- G Česká – Žlutý kopec (Mahenův památník) – Náměstí Míru (Hvězdárna a planetárium) – Česká (okružní trasa)
- H Česká – Předklášteří (Podhorácké muzeum)
Pro linky C a H byly tradičně potřebné bezplatné místenky. Na linku A byly nasazovány kromě autobusů DPMB také historické autobusy TMB (v provozu byly autobusy Ikarus, ŠM 11, Škoda 706 RO s vlekem, Praga RND, Legobus, Škoda 21Ab a Ikarus 412). V nočních hodinách byly podle aktuální situace posilovány exponované směry některých nočních autobusových linek od spojení u hlavního nádraží. Do akce se zapojil také mikroregion „Kahan“ v okolí Zastávky u Brna. Proto byl do Zastávky u Brna vypraven zvláštní parní vlak vedený lokomotivou 433.001. Na úzkorozchodné drážce ze Zbýšova do Babic se jezdilo od odpoledne až téměř do půlnoci. Brněnské muzejní noci se zúčastnilo méně lidí než v předchozích letech. Velmi vysoký zájem byl zaznamenán u hvězdárny, kde se na všechny uchazeče ani nedostalo. Ve všech ostatních muzeích zaznamenali pokles návštěvníků.
- O víkendu 19. a 20. 5. 2012 byla přerušena tramvajová doprava v úseku Vozovna Komín – Bystrc, Ečerova – opravoval se silniční přejezd přes tramvajovou trať u zastávky »Kamenolom«, vyměňovaly se koleje mezi zastávkami »Podlesí« – »Kamenolom« a před zastávkou »Přístaviště«, opravoval se vjezd do smyčky na Ečerově. Tramvajové linky d-1a 3 byly ukončeny v Komíně. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x1 jezdící v trase Vozovna Komín – Zoologická zahrada – Rakovecká – Bystrc, Ečerova. Vzhledem k pracím prováděným v přejezdu u kamenolomu autobusy náhradní dopravy jezdily po Kníničské a na trolejbusové lince t-30 nemohly jezdit trolejbusy (nasazeny autobusy).
- Pokud jede tramvaj z konečné linky, na které po celý den jezdila do vozovny, odjíždí z konečné s dvojím linkovým značením – nejprve (nahoře) je uvedeno číslo linky, po jejíž trase jede z konečné; na druhém řádku je pak uvedeno číslo linky, po které pojede, až opustí svoji trať. V případě, že vůz jede do vozovny Medlánky po trase linky d-1 nebo do vozovny Pisárky, rovněž po trase linky d-1, objeví se v úseku před vozovnou pouze jedno velké linkové číslo a na rozdíl od dřívějška je toto linkové číslo tvořeno pouze obrysem.
- Se začátkem prázdnin opustí na dva měsíce vinohradské sídliště trolejbusy a dopravu do sídliště budou zajišťovat autobusy – vyžádá si to oprava komunikací a chodníků v okolí Pálavského náměstí. Oprava tak naváže na akci, která proběhla při loňských letních prázdninách. Po skončení opravy má dojít v oblasti náměstí k zjednosměrnění vozovek. Opravy komunikací přijdou přibližně na 25 milionů korun. Po rekonstrukci bude zastávka »Pálavské náměstí« pro trolejbusy jedoucí z města přesunuta do jiné polohy – za roh obchodního centra, blíže k zastávce »Bzenecká«. Trolejbusové linky t-25 a t-26 budou při těchto opravách ukončeny na Staré osadě. Do Vinohrad pojede místo trolejbusů autobus – na Pálavské náměstí se ale bude dostávat trochu obtížněji: celé sídliště bude muset objet a k Pálavskému náměstí přijede ve směru od Novolíšeňské.
- Stavba Královopolských tunelů na trase brněnského VMO se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. Stavbaři jsou v podstatě hotovi a nyní probíhají dokončovací práce a montáž různých technologií. Od 20. května mohou auta na Hradecké ulici jezdit po druhém, novějším mostě přes Královopolskou ulici – nyní se tudy jezdí obousměrně směrem k Žabovřeské ulici a zde v zářezu je provoz veden (opět obousměrně) druhou, již dokončenou galerií (blíže ke Komínu). Po prvním, starším mostě je vedena doprava ve směru od města, a to pouze od ulice Tábor (galerie blíže k městu je uzavřena). Na 2. 6. 2012 je naplánován den otevřených dveří, kdy si zájemci budou moci tunely prohlédnout a projít se jimi. O dva dny později má dojít ke kompletnímu otevření ulice Hradecké a okružní povrchové křižovatky s Žabovřeskou. Na počátku srpna má být zprovozněna křižovatka Svitavská radiála. Zprovoznění vlastních tunelů má proběhnout v září.
- O víkendu 26. a 27. 5. 2012 probíhaly dokončovací práce na nadjezdu nad železniční tratí v Modřicích – proto byla pro veškerou dopravu uzavřena komunikace mezi ulicemi Nádražní a Brněnská s dopadem na provoz noční autobusové linky a-94 a na regionální linky ra-510, 511, 512 a 513.
- Z oken autobusů na linkách a-60 a a-61 můžeme sledovat neustále se zvyšující stavbu mrakodrapu AZ Tower – na počátku května stavěli 17. patro a budova je již stejně velká jako nedaleko stojící M-palác. V prostoru mezi bývalou policejní uzávěrou („domečkem“) na Jihlavské ulici a blízkou křižovatkou s ulicí Dlouhou a Kamenice má být ještě letos zahájena výstavba komplexu dvou budov s podzemními prostory VTP Bohunice (Vědecko–technický park). Úhlopříčně přes křižovatku lze stále „obdivovat“ stále nedokončenou stavbu – jakési torzo, které zbylo po bývalé panelárně. A konečně naproti přes Jihlavskou ulici nám letos pomalu roste nový obytný dům.
- Od neděle 10. 6. 2012 by měla být v provozu historická tramvajová linka – sólo vůz evid. č. 99 nebo 107 by měl jezdit v trase Komenského náměstí – Česká – Náměstí Svobody – Zelný trh – Hlavní nádraží – Nové sady – Nové sady, smyčka v intervalu 40–60 minut (linkové označení bude H4, na Komenského náměstí bude historická tramvaj využívat kusou kolej, která zde byla nainstalována při opravě náměstí). Obdobným způsobem by mohl být od stejného dne v provozu i historický trolejbus, jezdící po trase linky t-32 mezi Českou a Královým Polem, Srbskou.
- Podle novely zákona o rozpočtovém určení daní přijdou velká města o část peněz – naopak menší obce dostanou tuto částku přidánu. V případě města Brna se jedná asi o 200 milionů korun na rok 2013, přičemž původní znění zákona mluvilo o částce ještě mnohem vyšší. I tak to však znamená velké škrty ve výdajové oblasti.
- V neděli 27. 5. 2012 se na letišti v Tuřanech konal již tradiční Dětský den uprostřed Evropy. Provoz autobusové linky a-76 byl výrazně posílen vloženými spoji a na komunikaci k letišti zřízena zvláštní zastávka, ze které byl přístup přímo do areálu.
- Tradiční přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis v rámci festivalu Brno – město uprostřed Evropy byla zahájena nesoutěžním úvodním ohňostrojným představením staronově na Kraví hoře v pátek 25. 5. 2012. Doprava do Masarykovy čtvrti byla před konáním ohňostroje posílena tramvajovou linkou d-4 a trolejbusovou linkou t-26. Doprava v blízkosti Kraví hory byla těsně před ohňostrojem, během něho a po jeho skončení regulována policií. Po skončení ohňostroje došlo k posílení noční dopravy v centru města – vybrané linky MHD (tramvaje a trolejbusy) měly prodloužený provoz – některé noční autobusové linky byly posilovány. Další, již soutěžní, ohňostroje se konaly tradičně na Brněnské přehradě.
Novinky ve vozovém parku
- V ústředních dílnách DPMB v Medlánkách začali v květnu opravovat tramvaje Düwag M8C z Německa – tři tramvaje pro německý Heidelberg bude opravovat DPMB jako subdodavatel Krnovských opraven a strojíren s.r.o. Jedná se o tříčlánkové obousměrné tramvaje pro rozchod 1000 mm. V Heidelbergu jezdí osm tramvají typu M8C z roku 1985. V krnovských dílnách dojde k odstrojení a opravě skříní krajních článků tramvaje a ty pak budou dodány do Brna na celkovou kompletaci elektrické i mechanické části včetně interiéru a lakování. Prostřední článek bude nový – nízkopodlažní, vyrobí a zkompletuje jej KOS Krnov. Následně bude převezen do Brna, kde dojde ke spojení celého vozidla, zavázání podvozků a expedici hotové tramvaje zpět do Heidelbergu. První článek německé tramvaje byl do Brna dovezen na silničním trajleru ve čtvrtek 17. května 2012. Mimo tramvají pro Heidelberg jsou nyní v brněnských ústředních dílnách montovány podvozky KOMFORT pro vozidla VarioLF.S, která vyrábí firma Pragoimex, a.s. společně s Krnovskými opravnami a strojírnami pro uzbecké hlavní město Taškent (celkem 36 podvozků). Práce na tramvajích pro jiná města mají v Brně jistou tradici v minulosti – prováděly se zde např. GO tramvají T2 pro Liberec či opravy košických T3.
- O víkendech jsou na tramvajovou linku d-3 z důvodu posílení směru k přehradě nasazovány namísto vozů K2 spřažené soupravy.
- Vyřazená tramvaj T 3 evid. č. 1528 patrně bude, jako vůbec první brněnská tramvaj řady T/K, prodána externímu subjektu k jiným účelům (na hřiště). Zatímco v případě motorových a zejména vlečných dvounápravových vozů šlo o běžnou praxi, čtyřnápravovým tramvajím se tato praxe zatím vyhýbala.
- V polovině května proběhla denním tiskem oficiální zpráva o zrušení plánu na letošní zakoupení sedmi nových článkových nízkopodlažních trolejbusů pro DPMB za 90 milionů korun, a to z důvodu nedostatku financí zapříčiněných mj. ještě stále úplně nezaplacenými tramvajemi Škoda 13 T (zbývá doplatit 300 milionů Kč). Místo toho má být zakoupeno devět ojetých trolejbusů Škoda 21Tr – sedm z Hradce Králové a dva z Českých Budějovic – které mají primárně nahradit dožívající „čtrnáctky“. Nové článkové trolejbusy budou chybět zejména na linkách 25/26. Cena jednoho ojetého trolejbusu je kolem 400 tisíc Kč a náklady na provedení generální opravy jsou 2,5–3 miliony korun na vůz.
- V květnu je před dokončením generální oprava trolejbusu Škoda 22Tr evid. č. 3601 a v dílnách je již rozpracován další vůz, a to evid. č. 3605.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net