Aktuality měsíce září 2012
- Ve čtvrtek 23. 8. 2012 proběhly na Mendlově náměstí profilové zkoušky průjezdu – účastnily se tramvaje KT8 evid. č. 1729 a 1705 a již večer tudy jezdily tramvaje zatahující do vozovny. Od pátku 24. 8. 2012 jezdí přes Mendlovo náměstí všechny tramvajové linky bez omezení. V následujících dnech ještě probíhala oprava výhybky a koleje v oblouku smyčky. Veškeré nově zabudované kolejové objekty jsou zakryty živičným povrchem, vč. nástupišť. Pro směr z Mendlova náměstí do ulice Křížové byla instalována kolejová splítka před sjížděcí výhybku (rozbočovací výhybka Václavská / Křížová zůstala původní, bez splítky). Na Křížové ulici byla doplněna splítka před rozbočovací výhybku v opačném směru (směry Veletržní / Pekařská). Smyčka na náměstí je v provozu od soboty 1. 9. 2012, kdy ji využívala prodloužená historická linka (z důvodu konání dožínkových slavností byla linka prodloužena z Nových sadů, zároveň probíhal Den otevřených dveří v pivovaru Starobrno). Dlouhé soupravy na lince d-1 (2×VarioLF2 a trojčata) i po opravě zastavují při jízdě směrem do Bystrce u zastávkového stojanu, který je až za přejezdem komunikace pro autobusy a trolejbusy (tak jako před opravou kolejí). V denním tisku bylo oznámeno, že plánovaná demolice domu na Mendlově náměstí se neuskuteční a že naopak dům má být opraven.
- Oprava mostku přes Líšeňský potok si vyžádala dočasné zrušení autobusové zastávky »Podolská« ve směru jízdy na náměstí Karla IV.
- Jak jsme již informovali, byly po pěti letech stavby v pátek 31. 8. 2012 pro veřejnou dopravu otevřeny Královopolské tunely, mimoúrovňové křižovatky VMO na obou stranách tunelů (se Sportovní ulicí a s Žabovřeskou) a mimoúrovňová křižovatka Královopolské a Hradecké ulice. Současně byl obnoven po třech týdnech provoz také v Husovickém tunelu. Otevírá se tak čtvrtá část brněnského Velkého městského okruhu. Z hlediska MHD v nově otevřených Královopolských tunelech není vedena žádná z pravidelných linek. Uvedení tunelů do provozu přineslo úlevu dopravně přetíženému Královu Poli a Žabovřeskám. Pásku přestřihli zástupci města Brna, ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic i zhotovitelských firem. Na místě byl i opat Martinec. Po proslovu spolu s ministrem dopravy Pavlem Dobešem jako první projel otevřenými tunely v historické Škodě Octavia. Přepravu účastníků slavnostního aktu otevření zajišťovaly autobusy DPMB evid. č. 5331, 7447 a 7452. První auta začala tunely jezdit okolo páté hodiny odpolední (ještě ve středu 29. 8. proběhlo v tunelech cvičení integrovaného záchranného systému).
- Jako první část okruhu byl v letech 1996–1998 postaven Husovický tunel za 800 milionů korun, o čtyři roky později na Husovický tunel navázala vozovka dnešní Porgesovy ulice směrem ke Sportovní ulici (stavba probíhající v letech 2000–2002 přišla na 438 milionů korun). V letech 2003–2007 se stavěla mimoúrovňová křižovatka v Pisárkách a prostavělo se zde 2,7 miliardy korun. Již v letech 1994–98 však zbudovány Pisárecké tunely a navazující křižovatka na přivaděči od dálnice (Pisárecký tunel je prvním dokončeným raženým tunelem dálničního typu v České republice). Čtvrtou část VMO tvoří Královopolské tunely a přilehlé křižovatky, zejména křižovatka na svitavské radiále. A co má následovat? Pátou stavbou velkého městského okruhu se má stát stavba Žabovřeská I obsahující mimo jiné také tunel pro tramvaje – tato část by měla být hotova do roku 2017. Další stavbou v pořadí šestou by měl být soubor staveb Tomkovo náměstí – Rokytova s dokončením někdy kolem roku 2020. Tím by mělo dojít k odklonu frekvence dopravy z prostoru Židenic na Rokytovu a mimo zastavěné části města mezi vinohradské a líšeňské sídliště a v podstatě by byla dokončena severní polovina velkého městského okruhu.
- O posledním srpnovém víkendu byly nově položené koleje v ulici Dornych pokryty živičným povrchem a pak probíhaly poslední úpravy: položení finální vrstvy vozovky a dokončovací práce. Provoz tramvají do Komárova byl obnoven v sobotu 1. 9. 2012, současně s tím se autobusové linky vrátily na svoje obvyklé trasy (vč. a-76) a byla zrušena linka náhradní dopravy a-x12. V rámci této akce byly vyměněny i kolejové oblouky u zastávky »Konopná«.
- Dne 31. 8. 2012 byla také ukončena výluková opatření v souvislosti s opravou vozovek na Pálavském náměstí na Vinohradech. Do sídliště a na Novolíšeňskou se tak od soboty 1. 9. 2012 opět rozjely trolejbusové linky t-25 a t-26 a od pondělí 3. 9. 2012 také trolejbusová linka t-27. V podstatě však byly dokončeny pouze vozovky a na chodnících se dále pracovalo. Také zastávka »Pálavské náměstí« pro směr na Novolíšeňskou byla po zahájení dopravy stále na původním místě – nová zastávka teprve vzniká a je situována v rovném úseku podél prodejen ještě před odbočením na spojku spojující obě strany náměstí (cca 200 m za zastávku »Bzenecká«).
- O prázdninách proběhla oprava „podzemní“ tramvajové zastávky »Jírova« v Líšni. Inventář nástupišť a výtahy totiž velmi trpí nájezdy vandalů.
- O víkendu 1. a 2. 9. 2012 probíhala oprava kolejí na ulici Kosmově v Králově Poli. Linka d-6 byla odkloněna do vozovny Medlánky. Opravoval se kolejový oblouk ve spodní části ulice.
- Blíží se konec opravy ulice Pionýrská. Trolejové vedení pro trolejbusy linek t-25 a t-26 bylo na konci srpna přesunuto nad již opravenou polovinu vozovky (dále od parku Lužánky). Zastávka »Pionýrská« ve směru do Husovic byla přeložena ze svého místa u parku Lužánky před křižovatku s ulicí Lidickou (v podstatě naproti zastávce pro opačný směr jízdy). O víkendu 22. a 23. 9. 2012 byly prováděny dokončovací práce a vedení bylo přemontováno do finální polohy. Na linkách t-25 a t-26 byly trolejbusy nahrazeny autobusy, a ty ve výše uvedeném úseku jezdily po odklonové trase ulicemi Kounicovou – Koliště – Milady Horákové – Náměstí 28. října – Drobného.
- Z důvodu pokračování výstavby kanalizace je od 4. 9. 2012 až do ukončení prací (předpoklad do konce října) uzavřen úsek komunikace Lány – Vyhlídalova v Bohunicích pro veškerou dopravu. Autobusová linka a-50 (96) jezdí mezi zastávkami »Gruzínská« a »Humenná« obousměrným odklonem ulicemi Ukrajinskou a Dlouhou. Objízdná trasa je přetížena, tvoří se zde kolony aut a autobusy nabírají zpoždění, které je násobeno průjezdem přes úseky řízené světelnou signalizací v místech dalších oprav kanalizace (ulice Elišky Přemyslovny a Kšírova v Komárově). Výsledná zpoždění autobusů jsou často i 10–15 minut.
- Letošní strojírenský veletrh se konal v termínu od 10. do 14. 9. 2012. Kromě pravidelných linek byla doprava k výstavišti zabezpečována ještě posilovými linkami d-P1 v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky a dopoledne i d-P2 s trasou Stará osada – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky (v podstatě šlo o spoje, které běžně jezdí v úseku Stará osada – Ústřední hřbitov).
- Ve dnech 13. až 15. 9. 2012 se v prostoru náměstí Svobody (a nejen tam – také na Moravském náměstí) konala akce „Festival v centru dění – Slavnosti piva“. Z tohoto důvodu byla odpoledne (a v sobotu po celý den) linka d-4 obousměrně odkloněna přes ulici Husovu, historická tramvajová linka d-H4 jezdila přes náměstí Svobody bez omezení.
- V prostoru Slovanského náměstí v Králově Poli probíhaly v sobotu 15. 9. 2012 tradiční Erbovní slavnosti městské části Královo Pole. Z tohoto důvodu došlo k vyloučení veškeré dopravy ze Slovanského náměstí, včetně MHD. Trolejbusy na lince t-30 byly v celé trase nahrazeny autobusy, autobusy jezdily odklonem okolními ulicemi.
- V trase autobusové linky a-81 se od 3. 9. 2012 objevil závlek na hrad Špilberk (mezi zastávkou »Úvoz« a konečnou zastávkou »Česká«) – cestující tak mají možnost v pracovních dnech dojet autobusem až na hrad (zatím tak bylo možné pouze v rámci muzejní noci). Poněvadž na hradě stále probíhají stavební práce na opravě zřícené hradební zdi a prostor pod hradbami je téměř celý zabraný stavaři, mají zde autobusy jen omezený prostor pro otáčení – proto mohou být na linku a-81 nasazeny pouze malé autobusy ze série evid. č. 7501–7505. Není vyloučeno, že se v trase této linky objeví další závlek, a to k vile Tugendhat – problémy jsou zatím s umístěním zastávky v ulici Černopolní poblíž vily.
- Na tramvajové trati na Lesnou se po dva zářijové víkendy opravoval kolejový svršek (15. a 16., 22. a 23. 9. 2012). Tramvajová linka d-9 byla ve dnech výluky provozována pouze v úseku Komárov – Černá Pole, Zemědělská. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x9 v trase Černá Pole, Zemědělská – Halasovo náměstí – Lesná, Haškova. Navíc jezdily autobusy na lince a-46 v době výluky po prodloužené trase ze zastávky »Lesnická« až na Zemědělskou.
- V neděli 2. 9. 2012 skončila na Brněnské přehradě hlavní plavební sezóna, kdy lodě jezdily každý den v intervalu 45 minut. Po celé září jezdí lodě rovněž denně, ale v pracovních dnech již jen v intervalu 90 minut. Při plném provozu jsou na linku Bystrc – Veverská Bítýška nasazeny čtyři lodě, při intervalu 90 minut postačují dvě lodě. V říjnu budou lodě v provozu pouze o dvou prvních víkendech a v neděli 14. 10. 2012 plavební sezóna skončí. Cestující se mohli svézt loděmi LIPSKO, VÍDEŇ, STUTTGART, DALLAS a UTRECHT, mimořádně také lodí BRNO.
- V denním tisku se objevily informace o chystaném založení nadačního fondu na opravy historických tramvají Technického muzea v Brně – na založení tohoto fondu se na půdě TMB a DPMB intenzivně pracuje. Vzniknout by mohl na konci roku 2012 nebo na začátku příštího roku. Expozice vozidel MHD je i nadále plánována v Králově Poli – nejsou však na ni potřebné finanční prostředky. TMB se vznikem expozice počítá, ale současně poznamenává, že v nejbližších letech to nebude. Na plánovanou dopravní expozici s maketou prvorepublikové ulice s funkčními kolejemi uprostřed je potřeba nejméně 80 milionů korun. Na případnou obnovu tramvajové trati do Líšně je potřeba kolem 170 milionů.
- V časopisu Šalina vyšel zajímavý článek o trolejové síti MHD v Brně. „Trolejáři“ sídlí od roku 1973 ve vozovně Husovice – činnost střediska zabezpečuje 52 zaměstnanců. K dispozici je sedm montážních vozidel, přičemž tři vozidla mají kolejový adaptér pro práce na otevřeném kolejovém svršku. Délka trolejového vedení (počítáno oběma směry jednotlivých tras včetně trolejí ve vozovnách a na manipulačních tratích) činí u tramvají asi 160 km a u trolejbusů 142 km. V síti je 75 elektrických a 77 sjížděcích trolejbusových výhybek – z nich 60 je dálkově ovládáno prostřednictvím systému RIC.
- Probíhají renovace parků v centru města – za Janáčkovým divadlem podél Koliště a v okolí sochy rudoarmějce na Moravském náměstí. Opravy parků mají trvat až do jara. Má dojít k rekonstrukci zeleně (což obnáší zejména odstranění nevhodných a nemocných dřevin) a cest, k výsadbě nových stromů a keřů.
- Socha Leoše Janáčka u Janáčkova divadla bude muset ustoupit stavbě podzemních garáží – ty mají stát v místě, kde býval před divadlem bazén s vodotryskem – stavět se má začít příští rok. Již delší dobu probíhá rekonstrukce ulic Orlí (spodní část od Minoritské až k ulici Divadelní) a na ni navazující Měnínské. Opravuje se ulice Zborovská (jezdí tudy trolejbusové linky t-29 na Osovou, t-34 na Vychodilovu, t-36 do Komína) – provoz trolejbusů je zachován, ostatní doprava je vyloučena. Oprava má být dokončena do 7. 10. 2012.
- Oprava ulice Milady Horákové začne v létě roku 2013, zatímco ulice Minská a Horova byly odloženy na rok 2014. Opravám ulice Milady Horákové již nic nebrání – začnou v příštím roce a budou trvat déle než rok. Stavební povolení na všechny části oprav již byly vydány anebo jsou těsně před vydáním. Oprava má stát 70 milionů korun. Předpokládá se, že tramvaj k dětské nemocnici by měla jezdit od ulice Jugoslávské a měla by zde končit úvratí. Ostatní linky budou vedeny odklonem přes Cejl. Opravovat se má 662 metrů tramvajové tratě, má být nataženo 730 m nových trolejí, dále mají být opraveny chodníky, tramvajové ostrůvky mají být prodlouženy ze současných 48 m na 60 m, má být postaveno 41 nových stožárů pro osvětlení a mají se vyměnit všechny inženýrské sítě v ulici včetně kanalizace.
- Ze střechy parkovacího domu na Kopečné ulici (namísto současných garáží v proluce), jehož stavba začala v září, má vést lávka přímo do Denisových sadů. Lávka by tak mohla spojit dva brněnské parky, a to Denisovy sady a Studánku. V minulosti tvořily oba sady jeden celek – rozdělilo je až za války postavené prodloužení ulice Husovy s tramvajovou tratí. Lávka by měla připomínat cestu parkem – má být porostlá nízkou zelení a mají z ní být pěkné pohledy na hrad Špilberk i na Staré Brno.
- V noci ze středy 19. na čtvrtek 20. 9. 2012 prasklo vodovodní potrubí na Olomoucké ulici a kvůli opravě potrubí bylo nutné uzavřít část ulice. Obyvatelé Černoviček pod Olomouckou ulicí zažili rušnou noc. Nejprve došlo k poruše vodovodního řadu ve stráni vedle silnice – únik vody pak způsobil pohyb zeminy, který zavinil další havárie vodovodu. V místě havárie vznikl kráter o průměru asi šesti metrů, který zasahoval do silnice – z tohoto důvodu byl uzavřen jízdní pruh ve směru ze Slatiny do Brna. Pro dopravu tak zbyl jen jeden pruh, kde byla pro řízení provozu instalována světelná signalizace. Do zúženého místa nesměla auta s hmotností nad 3,5 tuny. Poněvadž ale došlo k vytváření velkých kolon, byla nakonec nařízena objízdná trasa pro všechna auta (Řipskou nebo Ostravskou). Voda povalila také sloup trolejového vedení, a tím zkomplikovala hromadnou dopravu – na trať vyjely namísto trolejbusů autobusy, které jezdily od hlavního nádraží k vozovně ve Slatině a zde cestující přesedali na trolejbusy směrem na slatinské sídliště a do Šlapanic. V pátek byly autobusy na linku t-33 nasazeny v celé trase, do Šlapanic jezdily z Černoviček trolejbusy linky t-x31 (po Vlárské ulici). Oprava havárie byla komplikovaná, neboť opravované místo pod silnicí bylo ve špatně přístupném terénu, práce trvaly několik dní. Trolejbusy začaly jezdit již v sobotu 22. 9. 2012.
- Oprava kolejí u zastávky »Husitská« si vyžádala nepřetržitou výluku tramvajového provozu v úseku Moravské náměstí – Řečkovice / Královo Pole, nádraží o víkendu 22. a 23. 9. 2012. Linka d-1 byla z Bystrce odkloněna na Zvonařku a linka d-6 jezdila v době výluky pouze v úseku Starý Lískovec – Česká. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnými autobusovými linkami a-x1 s trasou Hlavní nádraží – Řečkovice a a-x6 s trasou Česká – Královo Pole, nádraží.
- V sobotu 22. 9. 2012 se v komínské trolejbusové vozovně uskutečnil v rámci třetího Evropského dne trolejbusů den otevřených dveří.
- Ve stejný den vyjel z Brna do Zastávky u Brna historický vlak vedený parní lokomotivou 423.009. Muzeum průmyslových železnic v tento den jezdilo na své drážce ze Zbýšova do Babic – parní vlaky vedla lokomotiva BS 80. Jezdil i další vlak, který tvořila důlní lokomotiva s několika důlními vozy pro přepravu horníků.
Novinky ve vozovém parku
- Tramvaj K2 evid. č. 1131 jezdí již delší čas s reklamou Národního divadla v Brně. Ve čtvrtek 6. 9. 2012 se tento vůz vydal do ulic města na zvláštní jízdu, kterou byla zahájena kampaň „Pomozte svému divadlu“.
- Spřažené soupravy vozů VarioLF2 jezdí i v září pouze na lince d-1, stejně tak trojčata (nyní v počtu dvou souprav). Vozy RT6 cca od poloviny srpna nejezdí, vozy K3R evid. č. 1752–54 jsou dlouhodobě mimo provoz, vůz evid. č. 1751 jezdil naposled na začátku prázdnin.
- Ve dnech 27.–30. 8. 2012 byly do vozovny Komín na traileru postupně přivezeny čtyři trolejbusy Škoda 21Tr, které byly vyřazeny z provozu v Hradci Králové a následně odprodány DPMB. Jde o vozy vyrobené v roce 1999 pod výrobními čísly 12573 až 12576 – v Hradci jezdily tyto vozy pod čísly 39 – 40 – 41 – 42. U DPMB tyto vozy dostanou evid. č. 3048 – 3049 – 3050 – 3051 (vše v druhém obsazení) a postupně budou uváděny do provozu. Všechny vozy jsou kompletní – před zařazením do provozu u DPMB je však nutné provést opravy. Generální opravu dostanou vozy evid. č. 3048 (ex 39), 3049 (ex 40) a 3051 (ex 42). V rámci opravy budou vozy také vybaveny brněnským informačním a odbavovacím systémem a budou unifikovány s ostatními brněnskými vozy Škoda 21Tr. Trolejbus evid. č. 3050 (ex 41) je v dobrém technickém stavu, dostane zatím pouze jen střední opravu – z hradeckých vozů se tak dostane do provozu jako první (podobně jako jihlavský vůz jezdící v Brně pod evid. č. 3045). Nákup dalších ojetých vozů se uskuteční až v příštím roce – v plánu je zakoupení dalších pěti vozů Škoda 21Tr z DP Hradce Králové.
- Poslední nové trolejbusy DPMB nakoupil v roce 2009 (článkové vozy Škoda 25Tr). Z důvodu nedostatku finančních prostředků sešlo i z uvažovaného nákupu pro letošní rok. Obměna je proto zatím řešena nákupem ojetých vozů z jiných měst, které již vyřazují nízkopodlažní vozy a které jsou před zprovozněním v Brně podrobovány důkladné opravě. Ex jihlavské vozy jsou již v provozu, trolejbusy z Hradce Králové dorazily nedávno. Dle informací zveřejněných v denním tisku se v DPMB nyní odborníci zabývají i možností stavby nových trolejbusů ve vlastních dílnách, zejména z důvodu vysoké ceny nových vozů.
- Poslední nové autobusy se v Brně objevily v roce 2009 v počtu 25 kusů. Následně bylo pro letošek plánováno pořízení dalších dvaceti nových vozů formou dlouhodobého pronájmu, ale nakonec dodávka nebyla realizována zejména z důvodu nedostatku financí. Nyní se hovoří o pronájmu až 70 krátkých autobusů na plynový pohon v blízké budoucnosti.
- Ke kuriózní nehodě autobusu došlo 11. 9. 2012 na Bubeníčkově ulici v Židenicích – řidič Citelisu evid. č. 7655 se patrně včas nestačil zařadit do svého jízdního pruhu a autobus najel na betonový zátaras oddělující tramvajové koleje od jízdního pruhu pro vozidla na křižovatce s komunikací ke Kauflandu. Autobus na betonovém zátarasu uvízl a blokoval tak i tramvajové koleje.
- Autobus Karosa B 732 evid. č. 5317, používaný jako vůz autoškoly, byl na konci srpna odstaven a převezen z Pisárek do Slatiny. Místo něho je používán nový vůz evid. č. 5331.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net