Aktuality měsíce března 2013
- Závěr letošní zimy a začátek kalendářního jara byl spojen s vrtochy počasí. Další sněhová nadílka přišla poslední únorovou sobotu 23. 2. 2013 – v Brně hustě sněžilo, od noci až do odpoledne odhadem napadlo kolem patnácti centimetrů sněhu. Vzhledem k víkendovému provozu nebyl dopad do pravidelnosti dopravy drastický, zpoždění nabíraly zejména regionální autobusové linky, z nichž některé po svých trasách vůbec neprojely. Kuriózní situace pak nastala ve Starém Lískovci – při odklizení sněhu na nástupišti tramvajové zastávky »Dunajská« zde multikára s pluhem sjela z hrany nástupiště do kolejiště a zpět se již nevyhrabala. Pro vyprošťovací techniku je toto místo nepřístupné a tak ke slovu přišly zvedáky. Asi hodinu jezdila náhradní doprava v podobě kyvadlově jezdící tramvaje KT8 evid. č. 1715 mezi smyčkou a zastávkou »Švermova« po pravé koleji směrem z města. Hned v neděli se výrazně oteplilo a v pondělí již nebyla po sněhu ani památka. To však ještě nikdo netušil, že jde o přípravu na mnohem horší situaci – sněhovou kalamitu, která nastala v pondělí 18. 3. 2013.
- Dopoledne začalo poměrně intenzivně sněžit a sněžilo hodně přes 12 hodin. Do večera nasněžilo odhadem více než dvacet centimetrů sněhu, některé lokality uváděly i mnohem více (např. Žabovřesky 35 cm). V podvečerních hodinách postupně zcela zkolabovala tramvajová doprava, tramvaje stále v kolnách na řečkovické trati, na Milady Horákové či na Křenové ulici. Následoval kolaps vlakové dopravy, např. trať na Adamov byla zatarasena spadenými stromy. V čase mezi šestou a půl osmou hodinou večerní neprojel hlavním nádražím v Brně žádný vlak. Některé vlaky měly téměř pět hodin zpoždění. Uvádí se, že tato sněhová kalamita byla nejhorší za posledních deset let. Tramvajovou dopravu nejvíce brzdily výhybky zapadané sněhem a také poruchy tramvají – velké množství sněhu, velká vlhkost z tajícího sněhu způsobovaly různé zkraty v elektrické výstroji tramvají – projevilo se to i v následujících dnech – vozovny vypravovaly vše, co měly k dispozici, a tak se např. na lince d-1 objevily také vozy K2.
- Autobusům a trolejbusům vadily spousty rozbředlého sněhu na silnicích, který začal postupně namrzat, vadily také spousty uvízlých automobilů. Velké problémy měli např. cestující z Vinohrad, z Kohoutovic, Soběšic nebo Útěchova, patrně nejhorší byla situace ve stoupání od Staré osady do Vinohrad (ulice Rokytova), kde se vzpříčily článkové trolejbusy a kamiony a zacpaly tak celou komunikaci – sypače se tam pak vůbec nedostaly.
- V následujících dnech začal sníh napřed utávat, pak se ale zima definitivně vrátila a poslední březnové dny připomínaly všemi aspekty počátek ledna.
- Na brněnském výstavišti bude v roce 2013 uspořádán dopravní veletrh, na kterém by měla být v popředí železniční doprava – k převozu exponátů na výstaviště se má využít především železniční vlečky. Veletrh se má jmenovat Eurotrans – kromě automobilů má předvést také prostředky hromadné dopravy. Termín je stanoven na 11.–14. 9. 2013 – veletrhy tohoto typu by mohly být v Brně každé dva roky a veletrh nemá být určen pouze odborníkům, ale také širší veřejnosti. Pro dopravu exponátů na veletrh má být více využita železniční vlečka vedoucí ulicí Poříčí. Mezi vystavovateli je údajně o veletrh velký zájem – až do konce dubna se mohou přihlašovat ještě další.
- Po půlročních průtazích ministerstvo dopravy kývlo na tzv. koncept přípravy stavby pro další etapu velkého městského okruhu v Brně. Stávající dvouproudá silnice Žabovřeské ulice bude rozšířena na čtyři pruhy, stávající tramvajová trať bude vedena nově proraženým tunelem. Schválení konceptu přípravy je poslední administrativní překážkou před podepsáním investičního záměru – stavba by tak mohla být v roce 2015 zahájena. Čtyři pruhy nové silnice by se mohly dostat do používání během roku 2018. Stavba za 3,25 miliardy korun měla být podle původních plánů zahájena již na konci roku 2012 – ministerstvo dopravy však nechtělo kvůli vysokým nákladům projekt několik měsíců schválit.
- V časovém horizontu 7–10 let je plánována rozsáhlá rekonstrukce ulice Údolní. Náklady na opravu ulice se nyní odhadují na 220 milionů korun. Součástí opravy má být kompletní rekonstrukce vodovodů, kanalizace, tramvajových kolejí a silnice. Do rekonstrukce je začleněno také zlepšení dopravního uzlu v křižovatce ulice Údolní a Úvoz. Opravovat se má úsek ulice Údolní mezi Joštovou a křižovatkou s Úvozem.
- Ještě letos by měla být rozšířena autobusová smyčka v Ořešíně. Plánovaná úprava konečné má umožnit míjení autobusů přímo ve smyčce.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, měl být již budovaný parkovací dům na Kopečné ulici po svém dokončení propojen lávkou s Denisovými sady. Město nakonec na naléhání lidí a architektů nesouhlasí se zpracováním investičního záměru pro tento projekt, a tak byla stavba odložena.
- V příštím roce proběhne přestavba křižovatky ulice Kaštanové s Popelovou a Vinohradskou v Brněnských Ivanovicích – opravy mají být spojeny s velkou opravou kanalizace v Tuřanech. Přestavba křižovatky má stát 27 milionů korun, při opravě dostane křižovatka světelnou signalizaci, která má být navíc propojena se signalizací blízkého železničního přejezdu.
- Délka tramvajových tratí v Brně v roce 2012 (brána jednokolejně) byla 173,148 km. V této kolejové síti je celkem 367 výhybek, z nichž je 101 elektricky ovládaných. V roce 2012 se uskutečnily dvě velké akce (Mendlovo náměstí a Dornych) a 52 větších běžných oprav (například střední oprava tramvajové tratě na Palackého třídě, úsek Husitská – Semilasso a střední oprava tramvajové tratě v ulici Zábrdovické). V délce 2,4 km proběhla výměna kolejnic na Lesné (místo žlábkových vignolové kolejnice). V úseku mezi zastávkami »Ečerova« a »Kubíčkova« byla provedena souvislá oprava rozchodu, geometrická poloha koleje byla opravena na traťovém úseku mezi zastávkami »Podlesí« a »Přístaviště«. (dle Zpravodaje DPMB)
- Z důvodu údržby tramvajové tratě na ulici Žabovřeské byla o víkendu 16. a 17. 3. 2013 linka d-1 obousměrně odkloněna ulicemi Husovou – Veveří – Minskou a Horovou. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x1 v trase Hlavní nádraží – Hybešova – Mendlovo náměstí – Pisárky – vozovna Komín.
- Před dvěma lety proběhlo v České republice sčítání lidu, domů a bytů – po letech 1921, 1930, 1950, 1961, 1970, 1980, 1991, 2001 to bylo deváté sčítání různých statistických údajů. Podle tohoto sčítání bylo v Brně 385.913 osob, které zde měly tzv. obvyklý pobyt (trvale bydlících osob bylo 379.452). Nejvíce obyvatel má městská část Brno-střed – 64.316, další největší je Brno-sever s 47.643 obyvateli. Židenice mají například 22.000 obyvatel, Bohunice pak 14.683. Na obyvatele nejmenší městské části jsou Ořešín – 577, Útěchov – 760 a Kníničky 1.006.
- Opravy Zelného trhu mají začít letos na podzim. Stánkaři se zeleninou se po dobu oprav budou stěhovat na Moravské náměstí.
- V roce 2012 bylo instalováno/vyměněno 102 označníků zastávek.
- Chátrající dům uprostřed Mendlova náměstí se nakonec nebude bourat, ale opravovat. Nebudou se bourat ani další domy.
- Na Dornychu byl v průběhu března zbourán dům č. 65 u tramvajové zastávky »Svatopetrská« – akce je součástí tzv. nulté etapy stavby tramvajové trati na ulici Plotní.
- V průběhu letošního roku dojde zřejmě k výměně kolejí v koncovém úseku komárovské tratě. Tato část tratě mezi zastávkou »Konopná« a konečnou se po výstavbě tramvajové trati v ulici Plotní nijak měnit nebude.
- V plavební sezóně roku 2012 najely lodě DPMB na Brněnské přehradě celkem 37.000 lodních km a přitom přepravily 222.000 osob.
- Letos na podzim bude zahájena výstavba nové zastávky lodní dopravy na Brněnské přehradě. Zastávka bude posunuta asi o 100 metrů blíže ke hradu a bude k ní zřízen bezbariérový přístup – stavba získala v únoru územní rozhodnutí. Zastávka bude v blízkosti studánky, současná zátoka má být částečně zasypána, nové molo má být propojeno se stávajícím dřevěným mostem přes říčku Veverku asi 40 metrů dlouhou zastřešenou lávkou. Po zprovoznění zastávky bude opuštěno stávající nástupiště, ke kterému vede dvojice schodů, které jsou již ve velmi špatném stavu.
Novinky ve vozovém parku
- Na lince d-1 jezdí v pracovní dny až čtyři dvojice Varií LF2 (v polovině března evid. č. 1092+1093, 1099+1096, 1103+1102 a 1114+1112), doplněné jedním až dvěmi trojčaty ve složení evid. č. 1553+1304+1562 a 1554+1302+1560. Soupravy s vleky jezdí na lince d-6 (evid. č. 1599+1301, 1551+1303, přechodně 1553+1304), rovněž v pracovní dny. Z tramvají RT6N1 v březnu jezdil pouze vůz evid. č. 1802 – v pracovních dnech na „trojce“ a o víkendech na lince d-2. Soupravy vozů 2×T6 jsou vypravovány především na linku d-12, a to až sedm souprav, zbývající soupravy pak jezdí na „devítce“ – pouze v pracovních dnech.
- Ve výhledu pro letošní rok je počítáno se změnou ve vypravování tramvajových souprav v Brně. Dlouhé (přes 46 metrů) soupravy tramvají 2×Vario LF2 mají problémy při průjezdu některých křižovatek a s krátkými nástupišti u některých zastávek (stále se zdůrazňuje Mendlovo náměstí). Proto bylo navrženo použití souprav VarioLF2 + VarioLF1, tato souprava bude mít na délku 40 metrů, a tím by problémů v křižovatkách a na zastávkách mělo být méně. Letos se plánuje pořízení celkem šestí tramvají Vario LF1 (předpokládaná evid. č. 1497, 1530, 1556, 1590, 1598 a 1601) za 103 miliony korun a dva vozy VarioLF2 za 50 milionů korun. Všechny nové tramvaje Vario budou vybaveny elektrickou výzbrojí Europulse od firmy Cegelec. Do budoucna se také počítá s úpravou všech stávajících Varií pro provoz v soupravách typu LF2+LF1.
- Jedna z nejstarších brněnských tramvají, rekonstruovaný „kloubák“ K2R evid. č. 1018, bude za přispění sponzora přestavěna na „pártytramvaj“ – již byla přistavena do dílen k provedení opravy.
- V průběhu března dorazily do Brna vozové skříně pro obě letos plánované tramvaje Vario LF2 – evid. č. 1108II a 1127III (namísto původně plánované tramvaje evid. č. 1082II). Tramvaj 1127 byla letos v únoru poškozena při najetí u zastávky »Nemocnice Milosrdných bratří« a nakonec bylo rozhodnuto nahradit ji vozem Vario. Tramvaj K2 evid. č. 1127, která bude nahrazená vozem Vario LF2 téhož evid. č., je již kompletně odstrojena a připravena na sešrotování. Odstavený vůz evid. č. 1106 byl v březnu již sešrotován.
- Na začátku března vyjela po tříletém odstavení do ulic s cestujícími tramvaj K3R-N evid. č. 1754 – vůz byl odstaven v únoru 2010 pro závadu kloubového spojení stejně jako další tři vozy tohoto typu. Po značném úsilí techniků DPMB a Pars Nova, a.s. došlo k úpravám kloubových mezimostů. Ta byla nejprve provedena na tramvajích evid. č. 1753 a 1752 (vůz 1752 je od konce roku 2012 v provozu, 1753 je odstavena pro jinou závadu). Tramvaje evid. č. 1752 a 1754 nyní jezdí na linkách d-1 a d-6.
- Tramvaj T6 evid. č. 1201 jako první svého typu najezdila předepsaný počet kilometrů a bude na ní provedena generální oprava, vůz evid. č. 1202 bude následovat.
- Letos DPMB plánuje nákup deseti nových článkových trolejbusů za 133 miliony korun, dvanácti sólo autobusů za 66 milionů, osmi článkových autobusů (68 milionů) a 5 minibusů za 17 milionů korun. V případě, že se nepodaří na část investic získat prostředky z Evropské unie, bude autobusů méně.
- Již několik měsíců je pro závadu motoru, asi definitivně, odstaven tahač LIAZ evid. č. 5273 – je v provozu od roku 2000.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net