Aktuality měsíců července a srpna 2013
- O víkendu 22. a 23. 6. 2013 se opravovaly kolejové oblouky v křižovatce Kounicova – Zahradníkova. Linka d-12 jezdila v době výluky pouze v úseku Komárov – Česká. Náhradní doprava za tramvaje byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x12 v trase Česká – Technologický park: autobusy objížděly místo opravy po Veveří ulici. Trolejbusy linek t-34 a t-36 byly nahrazeny autobusy.
- Na dveřích tramvají se objevila malá žlutá nálepka s textem „Prostor je monitorován“ a na některých oknech žlutá nálepka s textem „Vandalismus ovlivňuje cenu jízdného! Pokud jste svědky poškozování majetku, volejte PČR 158 nebo MP 156 – DPMB – Děkujeme“.
- Z důvodu pokračujících prací při rekonstrukci kanalizace došlo o víkendu 29. a 30. 6. 2013 k přepojení jednokolejného úseku v Husovicích. Tramvajová linka d-4 byla odkloněna do smyčky Černá Pole, Zemědělská. Náhradní dopravu zajišťovala autobusová linka a-x4 s trasou Jugoslávská – Obřany, Babická. Po ukončení výluky se tramvaje rozjely obousměrně po jednokolejném úseku v ulici Mostecké, kde byla ukončena rekonstrukce kanalizace a o prázdninách se opravovala vlastní komunikace. Práci na kanalizaci se přesunuly na Svitavskou ulici, kde byl předchozí obousměrně pojížděný jednokolejný úsek. Autobusy noční linky a-94 a náhradní dopravy jezdí obousměrným odklonem ulicemi Zubatého a Husovickou. Vzhledem k rozkopání Vranovské ulice je i nadále znemožněno zatahování trolejbusů do vozovny v Husovicích ze směru od Cejlu – všechny trolejbusy tak musí zatahovat přes Dukelskou ulici.
- V důsledku pokračování rekonstrukce komunikací na Pálavském náměstí je již třetí rok za sebou na dobu prázdnin vyloučen provoz trolejbusů v sídlišti Vinohrady. Trolejbusové linky t-25 a 26 byly ukončeny na Staré osadě. V době výluky byla mimo provoz trolejbusová linka t-27. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x27 s trasou Židenice, Stará osada – Novolíšeňská. Provoz noční linky a-99 a linky a-82 nebyl výlukou omezen.
- Z důvodu výstavby kanalizace v Ivanovicích byla po celou dobu prázdnin (od 1. 7. do 31. 8. 2013) uzavřena ulice Mácova pro veškerou dopravu. Spoje autobusové linky a-41 vedené na konečné (z konečných) Lelekovice a Vranov, stejně jako všechny spoje linky a-71 a spoje noční autobusové linky a-91 vedené do nebo z Kuřimi a Lelekovic byly v úseku mezi přeloženými zastávkami »Příjezdová« a »Mácova« přímo po komunikaci Černohorská a vynechávaly tak zastávku »Kouty« – obsluhu této zastávky zajišťovaly pouze vybrané spoje linky a-41 vedené pouze v úseku Královo Pole, nádraží – Kouty – Globus a zpět.
- Od 1. 7. 2013 došlo k dílčím změnám u jízdních řádů autobusových linek a-43, 44, 46, 52, 53, 54, 57, 65, 66, 67, 84, 89, 90, 93 a 98. Linka a-53 jezdí nově od zastávky »Kolejní« po nové komunikaci přímo na konečnou zastávku »Technologický park« – v uvedeném směru tak byla zrušena zastávka »Edisonova« (v opačném směru je zastávka zachována).
- V pátek 28. 6. 2013 zahájil v Brně provoz turistický minibus – provozován bude do 29. 9. 2013. Výchozí zastávka minibusu je na Malinovského náměstí naproti Mahenovu divadlu. Turisté mají k dispozici tři trasy – trasa A (mj. hrad Špilberk, Mendlovo náměstí, výstaviště, Petrov) trvá 60 minut, trasa B (mj. vila Tugendhat, palác Tivoli, hvězdárna, vily v Pisárkách, výstaviště, Špilberk) 120 minut a trasa C (jen na objednání – stejně jako trasa B, navíc plavba lodí na hrad Veveří) 210 minut. Jízdenky/vstupenky se zakupují přímo v minibusu před jízdou – plavba lodí u trasy C není zahrnuta v ceně za jízdu minibusem. Ceny jízdného za jednotlivé trasy činí 100 / 150 / 250 Kč, děti 70 /120 / 200 a rodinné jízdné 240 / 350 / 500 korun.
- V červnu a červenci byl omezen provoz v ulici Weissově v Soběšicích z důvodu budování přípojek a inženýrských sítí. Doprava zde byla řízena světelnou signalizací – místem projíždějí autobusy směr Útěchov a Vranov.
- Na přístřešcích některých zastávek se můžeme setkat s netradičním polepem skleněných ploch – dekorace s reklamou na pivo navozuje dojem obložení dřevem: např. na Komenského náměstí či u hlavního nádraží u 1. a 4. koleje.
- Na konci června byla dokončena rekonstrukce ústřední centrály Brněnských komunikací – rekonstrukce stála 27 milionů Kč. Původní centrála z roku 1994 již nesplňovala nároky na moderní způsob řízení dopravy. Nové zařízení má například umožňovat automaticky ovládat křižovatku upravováním časových intervalů světelné signalizace podle aktuální situace v křižovatce. Všechny světelné křižovatky včetně tunelů mohou být ovládány z jediného místa centrálního technického dispečinku. Nyní má celkem 64 brněnských světelných křižovatek možnost zvýhodnit průjezd vozidel MHD a přibývat mají další.
- Z důvodu opravy kolejí na Křenové, Olomoucké a Táborské ulici byla ve dnech 5. až 7. 7. 2013 vyloučena tramvajová doprava na linkách d-8, d-9 a d-10 po těchto ulicích. Linka d-8 byla odkloněna do smyčky Zvonařka, linka d-9 se otáčela přes Rooseveltovu, Benešovu a náměstí Svobody a linka d-10 byla mimo provoz. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnými autobusovými linkami a-x8 (s trasou Hlavní nádraží – Geislerova – Dělnický dům – Bělohorská – Bílá hora – Novolíšeňská – Bartákova – Líšeň, Jírova) a a-x9 (Hlavní nádraží – Geislerova – Dělnický dům – Juliánov). Opravovaly se například koleje u křižovatky Křenová – Dornych, u zastávky »Vlhká«, u mostu přes řeku, navařovalo se v oblouku z ulice Životského do Táborské, vyměnila se sjížděcí výhybka v ulici Táborské na výjezdu ze smyčky Geislerova a dále proběhly opravy a navařování u výhybky pro odbočení z Táborské do Nezamyslovy, výměna krátkého úseku u kapličky v ulici Táborské a byla vyměněna výhybka pro vjezd do smyčky Juliánov.
- Z důvodu rekonstrukce trati na Vídeňské ulici zde byla ve dnech 13. 7. až 11. 8. 2013 vyloučen provoz tramvají – mimo jiné se opravovala tramvajová trať mezi zastávkami »Poříčí« a »Nemocnice Milosrdných bratří«, kolejové objekty v místě odbočení tratě do Bohunic a Starého Lískovce a měnily se koleje v Modřicích (zde zmizely poslední žlábkové kolejnice na této trati). Linka d-2 byla odkloněna na Mendlovo náměstí a (ve špičce) dva ze tří spojů pokračovaly dále jako linka d-5 do Štefánikovy čtvrti. Linka d-6 jezdila obousměrným odklonem ulicemi Rašínovou, Masarykovou, Nové sady a Renneskou. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x2 s trasou Mendlovo náměstí – Poříčí – Celní – Ústřední hřbitov – Ořechovská – Modřice smyčka. Do Modřic byla vedena pouze část spojů, přibližně každý druhý spoj byl ukončen ve stanici Ústřední hřbitov, smyčka. Při jízdě z Mendlova náměstí jezdily autobusy objížďkou ulicemi Poříčí, Renneskou a Vojtovou. Pro zajištění vazby mezi Starým Lískovcem, Bohunicemi a linkou a-x2 byla prodloužena autobusová linka a-69 z Ukrajinské až k zastávce »Ústřední hřbitov« s možností přestupu na linku nad-x2. Byly vyměněny kolejnice v úsecích most přes řeku Svratku – zastávka »Nemocnice u Milosrdných bratří« a křižovatka s Vojtovou ulicí – zastávka »Celní«. Původní velkoplošné panely a dřevěné pražce zůstaly na místě. Úsek mezi zastávkou »Celní« a křižovatkou s Vojtovou ulicí má koleje zakryty zádlažbovými panely (v převážné míře jsou použity původní panely). Druhý opravovaný úsek mezi kostelem Milosrdných bratří a mostem přes řeku Svratku má koleje zakryty živičným povrchem.
- Od pondělí 12. 8. 2013 byl na Vídeňské ulici obnoven tramvajový provoz. Oprava tramvajové tratě v Modřicích však pokračovala až do pátku 16. 8. 2013. Tramvajová linka d-2 byla v té době ukončena na Ústředním hřbitově a mimořádná autobusová linka a-x2 jezdila odtud. Prodloužení linky a-69 k Ústřednímu hřbitovu trvalo také do 16. 8. 2013.
- Z důvodu rekonstrukce rozvodů plynu a s tím souvisejícími překopy komunikace byla ve dnech 20.–25. 7. 2013 vyloučena veškerá doprava v ulici Tvrdého v úseku mezi Úvozem a ulicí Tomešovou. Trolejbusy na linkách t-38 a t-39 byly v uvedené době nahrazeny autobusy jezdícími obousměrně objížďkou ulicemi Údolní a Jiříkovského.
- I letos o prázdninách pokračovaly opravy živičného povrchu na komunikacích městského okruhu v Židenicích a Husovicích (vybrané úseky komunikací Provazníkova – Karlova – Svatoplukova – Gajdošova). O víkendech v době od 27. 7. do 18. 8. 2013 byly proto trolejbusy linek t-25 a t-26 odkloněny do husovické vozovny. Obdobná organizace dopravy byla zavedena již při loňské výluce. Náhradní doprava byla zajištěna autobusy na prodloužené trase linky a-x27 (současně ve spojitosti s výlukou ve Vinohradech), které při jízdě od Novolíšeňské přes Starou osadu pokračovaly po okružní trase ulicemi Zábrdovickou, Jana Svobody a Husovickou k husovické vozovně a odtud zase po Dukelské, Provazníkově a Svatoplukově na Starou osadu a odtud na Novolíšeňskou. O prvním víkendu se začaly opravovat krajní jízdní pruhy v obou směrech mezi mostem přes řeku Svitavu a křižovatkou Provazníkova – Karlova. Oprava pokračovala i v pracovních dnech a měla velký dopad na plynulost dopravy. Zpoždění tudy projíždějících linek dosahovalo i 45 minut.
- Na začátku srpna se práce přesunuly do prostoru křižovatky Svatoplukova – Bubeníčkova – Gajdošova. O víkendu 3. a 4. 8. 2013 byl omezen průjezd přes terminál Stará osada. Všechny autobusové linky byly vedeny k jedné nástupní hraně (společné s tramvají). Doprava v úseku ulice Gajdošova od kostela až po křižovatku s Rokytovou byla svedena do poloviny vozovky – tvořily se zde zácpy a spoje MHD opět nabíraly zpoždění. Autobusy odbočující z Gajdošovy do Bubeníčkovy najížděly na Starou osadu až ze Svatoplukovy a odjížděly Bubeníčkovou s odbočením do Svatoplukovy. O následujícím víkendu se situace opakovala – autobusy zastavující u nástupní hrany bližší škole tentokrát zastavovaly v zálivech na Bubeníčkově a Svatoplukově ulici, autobusy linky náhradní dopravy a-x27 objížděly místo opravy ulicemi Markéty Kuncové, Skopalíkovou, Koperníkovou a Bubeníčkovou (i o dalších víkendech).
- Práce vyvrcholily opravou povrchu komunikace ulice Gajdošovy (po celé délce od Staré osady až po Táborskou). Jezdilo se vždy pouze po jedné polovině vozovky. Ve snaze eliminovat zpoždění tudy projíždějících autobusových linek, jezdily od 12. do 30. 8. 2013 autobusy linek a-55 a 75 ve směru do Líšně a Slatiny odklonem ulicemi Otakara Ševčíka – Krásného – Mazourovou a autobusy linek a-58 a 78 ve směru do Líšně odklonem ulicemi Šámalovou – Jílkovou – Klíny – Táborskou. Okružní autobusové linky a-44 / a-84 a linka a-74 jezdily po svých běžných trasách ulicí Gajdošovou. Napřed (do 20. 8. 2013) se opravovala polovina vozovky směr Černovice, od 21. 8. 2013 polovina směr Maloměřice. O víkendu 17. a 18. 8. probíhaly práce na vjezdu do terminálu Stará osada a všechny autobusové linky mohly obsluhovat pouze nástupiště mimo vlastní vozovku terminálu (zálivy na Svatoplukově a Bubeníčkově).
- V srpnu probíhala i oprava živičného povrchu na ulici Úvoz (v době od 5. do 18. 8. byla proto zrušena zastávka »Tvrdého«). O víkendech od 3. do 18. 8. 2013 tudy nejezdila ani historická trolejbusová linka t-H24 (byla ukončena na Mendlově náměstí). O víkendu 17. a 18. 8. 2013 byl na Úvozu pokládán živičný povrch (mezi křižovatkami s ulicí Tvrdého a Pekařskou) – proto byl provoz trolejbusů vyloučen úplně. Trolejbusy linek t-25 a 26 se otáčely na Mendlově náměstí. Současně došlo k nahrazení trolejbusů na linkách t-38 a t-39 autobusy. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x27 prodlouženou na Mendlovo náměstí ze Staré osady. Mezi Mendlovým náměstím a zastávkou »Úvoz« jezdily autobusy odklonovou trasou ulicí Pekařskou, Husovou a Údolní.
- Koncem června byly dodány trolejové sloupy pro realizaci trolejového propojení z Úvozu (od Mendlova náměstí) na ulici Tvrdého. V pátek 12. 7. 2013 byly sloupy vztyčeny a ukotveny a následně bylo instalováno trolejové vedení tak, že v pátek 2. 8. 2013 byla namontována jako poslední stavěcí výhybka na Tvrdého ulici.
- Výstavba kanalizace v městské části Tuřany pokračuje, a od začátku srpna cca do června 2014 je uzavřena část komunikací Revoluční a Špirkova. Autobusy linek a-40, a-48 a a-95 (spoje noční linky v její základní trase) ve směru z centra do Tuřan jezdí v úseku mezi zastávkami »Glocova« a »Hanácká« odklonem ulicemi Glocovou – Rolencovou – Holáseckou – Podlipnou – Hasičskou. V opačném směru pak ulicí Hanáckou, účelovou komunikací kolem zahrádkářské kolonie a ulicí Měšťanskou. Linky a-73 a a-95 (spoje noční linky vedené přes Holásky) ve směru od Holásek do Tuřan jsou vedeny v úseku mezi zastávkami »Holásecká« a »Hanácká« odklonem ulicí Hasičskou, v opačném směru ulicí Hanáckou, účelovou komunikací kolem zahrádkářské kolonie a ulicemi Měšťanskou a Glocovou. Regionální autobusová linka a-109 je vedena obousměrně odklonem ulicemi Zvonařka – Hladíkova – Olomoucká – Těžební – Průmyslová – Hanácká.
- Kvůli opravě tramvajových kolejí je od 1. 8. do cca 15. 9. 2013 pro autobusy nočních linek (a případně náhradní dopravy) neprůjezdný úsek ulice Veveří mezi Rybkovou a Šumavskou. Linka a-92 je vedena obousměrně odklonem ulicemi Nerudova – Kounicova – Šumavská. V noci z 1. na 2. 8. 2013 byl v ulici Veveří mezi křižovatkami s ulicemi Rybkovou a Šumavskou instalován s využitím výhybkové soupravy „kaliforňan“ jednokolejný úsek. Pracovalo se i v úseku od křižovatky s ulicí Nerudovou po Rybkovu.
- Od 1. 8. 2013 je v městské části Bystrc v obytném souboru Kamechy zprovozněna již dříve avizovaná autobusová zastávka »Říčanská« pro linky a-52, 54 a 98. Zastávka je vložena mezi stávající zastávky »U borovice« a »Kavčí« – je zařazena do zóny 101 a je provozována v režimu celodenně na znamení.
- V Lelekovicích se chystá rekonstrukce přestupního uzlu (železniční zastávka Česká). Po obou stranách náspu silnice mají vzniknout nové zálivy pro autobusové zastávky a k nádraží má vést osvětlená cesta. Má zde být i sjezd pro auta a na každé straně železniční trati má být deset parkovacích míst. Stavba má stát cca 12 milionů korun.
- V pátek 9. a sobotu 10. 8. 2013 se u hradu Veveří konala akce „Moravské hrady.cz“. Na základě dohody mezi pořadatelem akce a DPMB došlo k posílení provozu regionální autobusové linky a-303 (akce se konala v blízkosti zastávky »U Matky boží«). V posilových spojích platil běžný tarif IDS JMK, pouze u mimořádných expresních nočních spojů po ukončení akce byla přeprava cestujících do Bystrce bezplatná. V sobotu 24. 8. 2013 se zde dále uskutečnil multižánrový festival „Letní noc na hradě Veveří“ a linka a-303 byla opět podle potřeby posílena.
- Opravy probíhaly o prázdninách i na komárovské tramvajové trati. Od pondělí 12. do soboty 31. 8. 2013 byl vyloučen provoz tramvají v úseku Zvonařka – Komárov. Linka d-12 byla ukončena ve smyčce Zvonařka. Náhradní doprava byla zajištěna stávajícími autobusovými linkami a-40, a-48, a-67 doplněnými o mimořádnou autobusovou linku a-x12 s trasou Úzká – Autobusové nádraží (při jízdě do Komárova) / Zvonařka (pouze při jízdě na Úzkou) – Kovářská (pouze ve směru na Úzkou) / Svatopetrská (pouze směr Úzká) – Železniční (pouze ve směru do Komárova) / Konopná – Komárov – Hněvkovského (pouze směr Horní Heršpice) – Sokolova (pouze směr Horní Heršpice) – Kšírova (pouze směr Úzká) – Horní Heršpice. Část spojů náhradní linky nad-x12 byla vedena pouze v úseku Úzká – Komárov odkud pak pokračovaly jako spoj linky a-59 do Chrlic – opačně všechny spoje linky a-59 ve směru z Chrlic byly od zastávky »Ráječek« vedeny přes zastávku »Sokolova« do Horních Heršpic a dále přímo po lince a-x12 na Úzkou. Při výluce byly měněny žlábkové koleje za vignolové v úseku od zastávky »Konopná« až po výhybky ve smyčce Komárov.
- Od středy 21. 8. do neděle 25. 8. 2013 navíc probíhala oprava kolejí na Dornychu a linka d-12 byla odkloněna do smyčky Geislerova. Při výluce byly měněny kolejnice v úseku mezi křižovatkou s Křenovou a zastávkou »Úzká«. O víkendu 24. a 25. 8. 2013 proto také byly z důvodu oprav oblouku mezi viaduktem a ulicí Dornych na trolejbusové linky t-31 a t-33 vypraveny namísto trolejbusů autobusy.
- Z důvodu další rekonstrukce tepelných rozvodů je od června omezen provoz v části ulice Zahradníkovy a Botanické. Vjezd zde mají povolen pouze vozidla DPMB – v krátkém úzkém úseku je provoz řízen světelnou signalizací. Rekonstrukce horkovodů zasáhla i do ulice Kotlářské a vynutila si posunutí trolejbusové zastávky »Pionýrská« ve směru na Konečného náměstí před křižovatku Štefánikova – Kotlářská.
- V důsledku výměny kolejí v křižovatce Pekařská – Úvoz byla o víkendu 17. a 18. 8. 2013 vyloučena tramvajová doprava ulicí Pekařskou. Linka d-5 jezdila v době výluky pouze v úseku Štefánikova čtvrť – Česká (před kostelem sv. Tomáše), odkud tramvaje této linky v souvislosti s výlukou na křižovatce Údolní – Úvoz (výměna kolejí) pokračovaly dále jako linka d-4 do Obřan. Linka d-6 jezdila odklonem přes náměstí Svobody a Hybešovu. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x6 po trase tramvaje (Česká – Poříčí). Náhradní doprava do Masarykovy čtvrti byla zajištěna autobusovou linkou a-x4 po trase tramvaje.
- Ve dnech 23.–25. 8. 2013 byla doprava návštěvníků MS silničních motocyklů v areálu Masarykova okruhu zajišťována příležitostnou autobusovou linkou a-400 v trase Mendlovo náměstí – Svážná – Bosonohy, Pražská / Hoštická – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrovna – Kývalka, spojovací – Automotodrom, smyčka Start. Maximální interval mezi spoji byl 30 minut, podle potřeby zkracovaný na 2–5 minut. Přeprava cestujících byla bezplatná. Kromě toho byla v provozu linka onačená a-X, která zajišťovala návoz návštěvníků akce z kempu Žebětín. Linka byla provozována jednosměrně, dopoledne po okružní trase Automotodrom, smyčka Start – Kývalka, spojovací – Popůvky, Vintrovna – Popůvky, Veselka – Žebětín, Křivánkovo náměstí – Žebětín, Chrpová – Žebětín, camp – Tribuna D – Automotodrom, tribuny A, B – Hájenka Na Šípu – Automotodrom, smyčka Start. Odpoledne pouze do Žebětína – provoz autobusové linky a-X byl bezplatný. Pro případ nepříznivých klimatických podmínek nebo pro případ vyčerpání parkovacích míst v oblasti Automotodromu a na přírodních parkovištích v oblasti Žebětína byla nachystána varianta zřízení parkoviště osobních vozidel na Staré dálnici u křižovatky s ulicí Kohoutovickou – v tom případě je v provozu linka a-P s trasou Parkoviště, Stará dálnice – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrovna – Kývalka, spojovací – Automotodrom, Start.
- V srpnu se na ulici Joštově u křižovatky s Českou objevil stánek s novinami a časopisy (u knihkupectví).
- V ulici Milady Horákové za křižovatkou s náměstím 28. října se na přelomu června a července boural další dům – číslo 25. Na místě obou zbouraných domů se má stavět nový polyfunkční dům s garážemi a byty – pro stavbu se vyřizuje stavební povolení.
- O prázdninách byla stržena již léta chátrající budova bývalého výrobního družstva Snaha Brno (výroba obuvi) u křižovatky Lidické a Burešovy ulice. Budova o čtyřech patrech byla dostavěna v roce 1978 a tvořily ji především výrobní haly, v přízemí bylo zázemí pro zaměstnance a kotelna, ze které vedly schody dolů do suterénu, kde byly tepelné výměníky. Pod střechou se nacházela strojovna vzduchotechniky. V krčku spojujícím budovy Snahy se sousedním budovou ŽS Brno byly kanceláře a vchod pro administrativní pracovníky. Na místě má v dohledné době vyrůst šesti a dvanáctipodlažní administrativně-obchodní budova s podzemním parkováním pro cca 180 aut. V kancelářích by mělo pracovat asi 350 lidí, plánuje se kavárna a restaurace.
- V sobotu 6. 7. 2013 jel z Brna do Nedvědice parní vlak tažený lokomotivou 475.101. V rámci letošních Slavností Pernštejnského panství to však byla pouze jediná jízda – na rozdíl od dřívějších opravdu bohatých let. Omezení železniční nostalgie bylo způsobeno nedostatkem financí.
- Kanalizace se letos od března opravuje také na ulici Rumiště – neprůjezdná je tak manipulační trolejbusová trať v této ulici, která se používá v případě, kdy na trati v ulici Olomoucká / Křenová je nějaká překážka nebo kdy se nedá jezdit do smyčky Hlavní nádraží.
- Festival Brno – město uprostřed Evropy skončil v neděli 16. 6. 2013 – podle odhadů zhlédlo všechny akce asi o 10 % méně diváků než v předchozích letech – celková návštěvnost se odhaduje na 1,5 milionu.
- V parku u památníku na Moravském náměstí pokračují rekonstrukční práce – po renovaci se v polovině července vrátila socha Rudoarmějce, která je zde od roku 1955 (k 10. výročí osvobození).
- Z oken trolejbusů jezdících na lince t-32 je možné při jízdě ulicí Botanickou sledovat u křižovatky s Hrnčířskou ulicí výstavbu osmipodlažní budovy Vědeckotechnického parku a podnikatelského inkubátoru (CERIT Science Park) Masarykovy univerzity. Zároveň probíhá výstavba pětipodlažní budovy Fakulty informatiky MU. Stavět se začalo loni – v srpnu byla zdemolována čelní budova Fakulty informatiky a poté začala výstavba nových budov – hotovo má být příští rok.
- Nejvyšší stavba v Brně (a zároveň v ČR) AZ Tower mezi Pražákovou a Heršpickou ulicí oficiálně zahájila koncem června běžný provoz.
- Jak je vidno z předchozích řádků, množství výluk letošního léta je opravdu rekordní – z toho důvodu byl popis opatření někdy zestručněn, informace o velké vlakové výluce přineseme až v dalším čísle.
Novinky ve vozovém parku
- Po VP se na konci června vrátila do provozu tramvaj K2 evid. č. 1125 – bylo dosazeno poptávkové otevírání dveří cestujícími a linková orientace BUSE.
- Od poloviny července jezdí po GO souprava tramvají evid. č. 1610+1612 – na oba vozy mj. doplněna linková orientace BUSE, byla položena protiskluzová podlahová krytina ALTRO, nožní řadič byl nahrazen ručním typu Alfa Union, brzdový odporník byl přesunut na střechu. Vůz evid. č. 1610 má klimatizaci pracoviště řidiče typu Janoza.
- V červenci vyjela tramvaj KT8D5R.N2 evid. č. 1701 (došlo k přesunu odpojovače trolej–zem za „A“ kabinu řidiče). Po GO vyjel v červenci také vůz evid. č. 1736, který v rámci GO obdržel střední nízkopodlažní článek. Je to předposlední tramvaj KT8, která tak byl znízkopodlažněna.
- Koncem června (poprvé 29. 6. 2013) byla do provozu s cestujícími zařazena nová tramvaj Vario LF2R.E evid. č. 1108II. Proti předchozím vozům je u nového vozu patrno několik odchylek: přední čelo je oproti předchozím vozům jinak řešeno – až doposud bylo u vozů Vario pod stěračem umístěno evidenční číslo v červeném provedení na bílém podkladě. Nově je přímo uprostřed pod stěračem nově umístěno logo Aliance TW Teamu (což je sdružení firem Pragoimex, KOS Krnov a VKV Praha – firmy, které zajišťují výrobu Varií či jejich komponent). Evidenční číslo je inverzní (bílé na červené ploše) a je umístěno ve spodní části předního čela. Kabina řidiče je klimatizována jednotkou Konvekta KL 20E – tato jednotka je v Brně použita poprvé – oproti dříve používaným jednotkám Thermo King pracují klimatizační jednotky Konvekta s nízkým napětím 24V, mají menší rozměry a také nižší pořizovací náklady. Okna mají posuvnou vrchní část namísto doposud používaných výklopných oken. Protiskluzová podlaha ALTRO je tmavě šedá bez teček. Zásuvka mnohočlenného řízení je nově umístěna přímo na zadním pevném spřáhle vozu nedaleko hlavy a pro spojení s ostatními vozy bude proto postačovat krátký kabel. Přední spřáhlo je skládací a je překryto odnímatelným krytem. Vůz je uvažován jako řídící do soupravy s krátkým sólo Variem.
- Druhá a letos poslední tramvaj Vario LF2R.E obdržela evid. č. 1127III a premiéru v provozu s cestujícími měla 22. 8. 2013. Provedení vozu je stejné jako u předchozího vozu evid. č. 1108.
- V září mají být do provozu postupně zaváděny soupravy vytvořené spojením tramvají Vario LF2 (jako řídící) a vozu Vario LF (jako řízený). Tyto soupravy budou postupně nahrazovat tzv. dlouhé soupravy – Vario LF+VV 60LF+T3R.EV nebo dvojice Vario LF2. První souprava byla vytvořena z vozů evid. č. 1099 (Vario LF2) a 1523 (Vario LF). Oba vozy prošly velkou pohlídkou, při které byly upraveny pro provoz v této soupravě. V polovině srpna byly zahájeny zkušební jízdy – souprava musí nejprve najet předepsaný počet kilometrů bez cestujících, potom bude uvedena do zkušebního provozu s cestujícími.
- Na počátku července byly již do Medlánek dodány čtyři z letos uvažovaných šesti skříní pro krátká Varia LF, přičemž na první tramvaji budoucího evid. č. 1497II již byly zahájeny montážní práce.
- O prázdninách jezdilo o víkendech na lince d-10 zpravidla krátké Vario LF, v pracovních dnech jsme se pak mohli setkat zpravidla s vozy evid. č. 1525, 1586, 1590 a 1597 na třech pořadích. Na linku d-4 jsou o víkendech v sólech vypravovány čtyři (od června) pořadí (např. vozy evid. č. 1541, 1544, 1575, 1586 a 1615). Na lince d-1 jezdila v pracovní dny dvě trojčata (např. evid. č. 1596+1301+1560 / 1551+1304+1569) a čtyři soupravy článkových Varií LF2 (např. evid. č. 1092+1093 / 1098+1078 / 1101+1100 / 1114+1112).
- V úterý 6. 8. 2013 v odpolední přepravní špičce postihla tramvajovou soupravu T6 evid. č. 1205+1206 nemilá událost. Při jízdě do centra kousek za zastávkou »Tererova« upadl trakční motor, čímž se souprava stala zcela nepojízdnou. Při události pomáhali s těžkou zvedací technikou hasiči – po cca třech hodinách se podařilo z pod tramvaje havarovaný motor odstranit a dopravu obnovit.
- Ze čtveřice původně jihlavských trolejbusů Škoda 21Tr již prošly GO tři vozy a všechny můžeme vidět v provozu s cestujícími – evid. č. 3044, 3046 a 3047. Poslední trolejbus evid. č. 3045 je v dílnách na GO. Na řadu by pak měly přijít trolejbusy Škoda 21Tr z Hradce Králové – v roce 2012 zakoupil DPMB čtyři vozy vyrobené v roce 1999 (a v DP Hradec Králové jezdící pod evid. č. 39 až 42) a přidělil jim evid. č. 3048–3051.
- Protože DPMB počítá s pořízením několika elektrobusů na některé své linky (jejich pořízení bude možné pouze za přispění z fondů EU na základě účasti v projektu Civitas Plus II), provádí testování několika vozů. Již v roce 2011 byl testován vůz značky SOR – vůz měl dobré jízdní vlastnosti i na kopcovitých tratích (např. na trati t-37 do Kohoutovic), bohužel však měl poměrně krátký dojezd na jedno nabití baterií. V oblasti elektrobusů však během dvou let došlo k dalšímu pokroku – baterie vozů jsou stále lehčí a přitom se zvětšuje jejich kapacita. Zkušební jízdy elektrobusů mají být prováděny v provozu s cestujícími – sledují se provozní vlastnosti a zejména pak dojezd na jedno nabití. Současně je prováděn i průzkum mezi cestujícími. Jako první se ve dnech 16.–22. 7. 2013 představil polský vůz AMZ City Smile 10E – vůz pro 58 osob má za sebou již zkoušky na linkách DP Ostrava. V Brně nakonec jezdil bez cestujících – vůz zapůjčený z Litvy neměl RZ a odbor dopravy brněnského magistrátu v něm přepravu cestujících nepovolil. Druhým zkoušeným vozem byl SKD STRATOS LE30e, který se vyrábí v ČR a je postaven na podvozku IVECO – jde o minibus pro 29 osob. Vůz jezdil v období od 2. do 18. 8. 2013 na vybraných autobusových a trolejbusových linkách (t-32, 37, a-64, 65, 81) a objevil se také jako turistický autobus jezdící pro TIC (Turistické informační centrum). Pokud byl vůz nasazen na pravidelnou linku, nenahrazoval běžný spoj podle jízdního řádu, ale jel vždy dvě minuty před běžným spojem. Cestující jedoucí v elektrobusu byli požádáni o vyplnění anketního lístku. Jako poslední se má objevit elektrobus Siemens-Rampini, který má být zapůjčen od vídeňského městského dopravce Wiener Linien – vůz je určen pro 40 osob a v Brně se má pohybovat pouze několik dní v říjnu na turistických linkách. Předností tohoto vozu je, že dobíjení jeho baterií je možné i mimo pevná zázemí, a to z trolejového vedení tramvají nebo trolejbusů pomocí pantografu. Nasazení vozidla do brněnského provozu má časově zapadat do doby, kdy se na brněnském výstavišti bude konat první ročník veletrhu Eurotrans.
- Od počátku července je v provozu další článkový autobus generálkovaný ve Zlineru Zlín – po evid. č. 2365 jde o vůz s evid. č. 2364.
- DPMB dokončil výběrové řízení na nákup celkem deseti minibusů Stratos LF38. Prvních pět vozů bude dodáno letos v prosinci a zbylých pět v červenci 2014. Pořizovací cena jednoho minibusu je necelé tři miliony korun. Minibusy mají délku 7,5 metru a místo pro 16 sedících a 21 stojících cestujících vč. místa pro kočárek nebo invalidní vozík. Nové minibusy mají být nasazeny především na méně využívané linky, např. a-43, 59, 64, 65 a 69 – linky, kde již není příliš vhodné další prodlužování intervalů mezi spoji a snížení nákladů je možné dosáhnout nasazením menšího vozidla.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net