Aktuality měsíce ledna 2013
- Již v minulém čísle Informací MHD jsme přinesli popis rozsáhlých změn v brněnské MHD, k nimž bylo nutno přistoupit v rámci úsporných opatření. Vedle změn v existenci a trasování jednotlivých linek došlo od 1. 1. 2013 téměř u všech linek MHD ke změnám jízdních řádů – ty lze obecně charakterizovat především úpravou délky intervalů mezi spoji v okrajových denních dobách nebo v minimálně využívaných úsecích některých linek (např. závleky vybraných spojů). Současně došlo k úpravě časových poloh spojů z pohledu vzájemné provázanosti s jinými linkami, případně vazeb na regionální dopravu IDS JMK.
- V prvních lednových dnech jsme mohli ve větších uzlech MHD vidět informátory DPMB (např. Mendlovo náměstí, Stará osada nebo Česká) – dávali rady cestujícím a rozdávali letáčky o změnách v dopravě, které musel nechat DPMB pro velký zájem dotisknout.
- Třetí sněhová nadílka této zimy postihla brněnskou oblast v pondělí 14. 1. 2013 – napadlo cca 7–10 cm sněhu, který v některých místech způsobil potíže, tradičně v kopcovitých částech města. Spoje MHD nabíraly zpoždění, která v některých případech dosáhla až 20 minut.
- Situace ohledně stavby nového hlavního nádraží v Brně je nadále patová – v roce 2008 soud zrušil územní rozhodnutí pro nové nádraží, v roce 2010 stavba nového nádraží dostala nové územní rozhodnutí, které ale vzápětí, v roce 2011 bylo zrušeno magistrátem města Brna. V roce 2012 ministerstvo dopravy rozhodlo o tom, že bude posouzeno, která z variant (stavba nového nádraží v odsunuté poloze nebo přestavba stávajícího) je výhodnější. Nyní je počátek roku 2013 a hrozí další odklad – odpověď na otázku zda stavět nové nebo přestavovat staré se odsouvá o další rok. Studie má být hotova na podzim roku 2013 – teprve potom se bude tento návrh znovu posuzovat z hlediska proveditelnosti. Přestavba brněnského železničního uzlu nemá doposud ani platné územní rozhodnutí, ale očekává se, že během několika měsíců bude k dispozici. Na konci minulého roku se městu podařilo prosadit přestavbu brněnského železničního uzlu mezi prioritní evropské projekty, čímž by mohla tato stavba získat dotace z evropských fondů. Kromě brněnského nádraží by evropské dotace mohla získat i modernizace železniční trati mezi Brnem a Přerovem.
- Všechna stavební povolení pro opravu ulice Milady Horákové jsou již k dispozici. V polovině ledna 2013 magistrát Brna zveřejnil veřejnou zakázku na opravu ulice. Oprava ulice má stát kolem 112 milionů korun. Během opravy mají tramvajové linky končit provizorními úvraťovými konečnými na obou koncích opravované ulice – na jedné straně bude zakončení u dětské nemocnice a na druhém konci u Janáčkova divadla. Zbytek trasy mají obsluhovat autobusy. Některé linky budou převedeny na trasu po Cejlu (ale ne všechny).
- O víkendu 19. a 20. 1. 2013 byla doprava k brněnskému výstavišti na veletrhy GO a Regiontour posílena tramvajovou linkou d-P1 jezdící v trase Zvonařka – Výstaviště – Pisárky.
- Jako důsledek havárie vodovodu došlo k rozsáhlejšímu poškození komunikace v ulici Tuřanka přímo u trolejbusové zastávky »Přemyslovo náměstí« – z tohoto důvodu byl od středy 16. 1. 2013 vyloučen provoz z části této ulice – linky MHD byly vedeny odklonem. Trolejbusy na lince t-31 jezdily v době výluky pouze v úseku Hlavní nádraží – Vozovna Slatina (resp. zastávka »Černovičky«). Náhradní doprava za linku t-31 byla v úseku Černovičky – Šlapanice zajišťována mimořádnou autobusovou linkou a-x31, která jezdila v úseku mezi zastávkami »Vlárská« – »Přemyslovo náměstí« ulicí Řipskou s odbočením do Vlárské a ulicí Tilhonovou přes Přemyslovo náměstí (zpět přes Přemyslovo náměstí a ulicí Tilhonovou). Autobusová linka a-78 změnila trasu a vyřazený úsek objížděla ulicí Řipskou a Hviezdoslavovou. Provoz linek MHD byl obnoven 22. 1. 2013.
- Záchranáři se stěhují – část personálu ze stanice záchranné služby na náměstí 28. října se v lednu 2013 stěhovala do nového areálu poblíž bohunické nemocnice. Stavba areálu Titanium v ulici Nové sady pokračuje stavbou dalších budov – kromě již vzniklé hrubé stavby se staví další objekty směrem k ulici Hybešově a k vlakovým kolejím.
- Mrakodrap AZ Tower mezi Heršpickou ulicí a železniční tratí má již hotové vnější opláštění, nyní měří 104 metrů. Dalších sedm metrů pak má ocelová konstrukce na špičce budovy, která se bude instalovat v průběhu února. Budova má celkem třicet podlaží a hotová má být v dubnu. V prvním až třetím patře bude obchodní pasáž. V ostatních podlažích budou kanceláře a celkem sedmnáct obytných apartmánů. V nejvyšším třicátém patře bude technické zázemí. Ve dvou podzemních patrech je parkoviště pro 275 aut. Celá stavba má stát 800 milionů korun. AZ Tower se 111 metry výšky ů a díky tomu se stane nejvyšší budovou v zemi. Dosud je nejvyšší budovou v ČR kancelářský věžový dům City Tower v Praze na Pankráci. Měří 109 metrů, má 27 nadzemních podlaží.
Novinky ve vozovém parku
- DPMB odložil nákup tří elektrobusů až na počátek roku 2014. S elektrobusy se počítá hlavně pro provoz na turistické lince ve středu města, přičemž by měly zajíždět i na Špilberk. Elektrobusy mají být hrazeny z evropských dotací jako součást projektu Civitas II.
- Na rok 2013 je naplánováno pořízení osmi nových tramvají – má být zkompletováno šest sólo vozů Vario LFR.E a dvě článkové tramvaje Vario LF2R.E (celkem za 153 milionů korun). Letos také bude u tramvají KT8 dokončena náhrada středních článků částečně nízkopodlažními. Co se týká vozového parku trolejbusů, zřejmě ani letos nebudou pořízeny nové vozy. Bude pokračovat nákup dalších ojetých trolejbusů Škoda 21Tr (až osm vozů). Nepřibude asi ani žádný nový autobus – bude se pokračovat s modernizací starších autobusů.
- Na počátku ledna se po GO objevila v provozu tramvaj KT8 evid. č. 1722 – vůz dostal střední nízkopodlažní článek, nátěr je unifikovaný. Po velké prohlídce vyjela tramvaj K2 evid. č. 1122, doplněna byla klimatizace kabiny řidiče, sada transparentů BUSE a poptávkové ovládání dveří. Po VP vyjela i dvojice T3G evid. č. 1645+1646.
- Ještě před polovinou ledna vyjela do ulic další nová tramvaj Vario LF2 evid. č. 1106II, v soupravě bude jezdit jako řídící vůz.
- Zajímavosti z vypravování tramvají v lednu: vůz K3N evid. č. 1752 jezdil na linkách d-1 a d-6. Na lince d-9 s novým trasováním jezdí v pracovní dny soupravy (T3 všech variant, T6) i vozy 13T. O víkendech pak K2, K2R, Anitra a VarioLF2. Na lince d-6 jezdí v pracovní dny tramvaje 13T, K2, K2R, 2×T3, občas se objeví Vario LF s vlekem nebo vůz evid. č. 1752 (K3R). O víkendech jezdí K2, K2R, 13T, občas i Anitra. Na linku již nejsou vypravovány v prac. dny tramvaje K2 s tabulkovou linkovou orientací (pro variantní ukončení na Švermově již nebyly vyrobeny nové cedule).
- Na GO byl přistaven další článkový trolejbus Škoda 22Tr – evid. č. 3606. Posledním vozem tohoto typu bez GO je evid. č. 3607.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net