Aktuality měsíce září 2013
- Dlouhé kolony aut se v pondělí 26. 8. 2013 tvořily v okolí ulic Merhautovy, Koliště, Milady Horákové a Cejlu. Příčinou kolapsu byla havárie vodovodního potrubí, ke které došlo již v sobotu 24. 8. 2013 v křižovatce ulice Bratislavské a Příkopu. Prasklo zde potrubí z roku 1924 – rozmočený terén a posuvy půdy způsobily následně ještě jedno další prasknutí potrubí hned o kousek vedle. Tramvaje mají naštěstí v ulici Milady Horákové a na Cejlu vyhrazen samostatný jízdní pruh, takže se jich dopravní zácpy téměř netýkaly. Zato řidiči osobních aut stáli v kolonách několik desítek minut. Havárii se podařilo odstranit následující den.
- Výše přirážky k jízdnému za jízdu bez platného jízdního dokladu činila v Brně 1.000 korun – od 1. 9. 2013 je tato částka navýšena na 1.500 Kč. Při zaplacení namístě nebo do pěti dnů se tato částka snižovala na 700 korun, nově na 800 Kč. Naposledy se přirážky k jízdnému zvedaly v roce 2008. Počet černých pasažérů je již několik let přibližně stejný a pouze mírně kolísá v rozmezí 110 až 117 tisíc za rok. Za zapomenutou předplatní jízdenku zůstává pokuta/přirážka na stejné hodnotě, tj. na 50 korunách.
- Probíhá oprava lávky pro pěší přes Heršpickou ulici u ústředního hřbitova – na konci srpna zde proběhly i noční uzavírky – autobusy noční linky a-96 jezdily v době uzavírky obousměrně odklonem ulicemi Jihlavskou a Vídeňskou.
- Po dobu konání tradičního festivalu Jihomoravské dožínky v neděli 1. 9. 2013 byl vyloučen pravidelný provoz tramvají na náměstí Svobody, historická tramvajová linka byla naopak posílena druhým vozem a tramvaje jezdily ve zkrácených intervalech 20–30 minut.
- Na konci srpna byla zahájena stavba kruhového objezdu v křižovatce ulice Dlouhé, Čeňka Růžičky a Hraničky v Bohunicích. Stavba přijde na 12 milionů korun. Křižovatkou projíždí denně každým směrem asi 3.000 vozidel, vč. autobusové linky a-50 z Komárova do Bystrce. Linky nyní jezdí nadále odklonem po Dlouhé ulici – po dokončení kruhového objezdu a ukončení výluky Lány se vrátí na svou trasu ulicí Čeňka Růžičky. Na přelomu srpna a září byla po delší době zprovozněna ulice Humenná a hned na ni byla převedena doprava ze spodní zástavby Bohunic. Následně byl v souvislosti s výstavbou kruhového objezdu uzavřen průjezd z ulice Čeňka Růžičky do ulice Dlouhé, dlouhodobě je také uzavřena ulice Hraničky od křižovatky Dlouhá směrem do starých Bohunic. Od 10. 9. 2013 byla doprava v ulici Elišky Přemyslovny převedena na druhou, již opravenou polovinu vozovky a začala se opravovat polovina vozovky, po které se doposud jezdilo. Úsek je i nadále řízen světelnou signalizací a autobusy linky a-50 zde nadále získávají několikaminutová zpoždění. Ve stejné době bylo staveniště kruhového objezdu zavřeno pro individuální dopravu – projíždět staveništěm mohou pouze autobusy DPMB.
- DPMB má v plánu do konce roku 2014 rozmístit dalších 55 informačních panelů na 30 zastávkách (za bratru 10 miliónů korun). Elektronické panely mají ukazovat reálné odjezdy spojů podle signálu, který vysílají jednotlivá vozidla – mají být napojeny na řídící informační systém DPMB. Budou rozmístěny na mj. také na zastávkách, které jsou odlišné od zastávek případné náhradní dopravy, aby v případě potřeby byli cestující informováni o tom, že tramvaj nejede a že mají přejít na náhradní spoj. Nové panely se objeví zejména na trase z Mendlova náměstí do Bystrce, na líšeňské, modřické a lískovecké trati. V rámci IDS JMK je rozmístěno 120 panelů podávajících informace o odjezdech spojů, převážně v přestupních uzlech.
- Od 1. 9. 2013 došlo k dílčím změnám u jízdních řádů mnoha linek MHD v Brně i regionálních IDS JMK. Nově začaly dálkové linky a-104 a 108 obsluhovat zastávku »Strážní«.
- Dne 31. 8. 2013 byla ukončena výluka v Komárově – opravoval se úsek tramvajové trati mezi zastávkou »Konopná« a smyčkou Komárov: stávající žlábkové kolejnice byly vyměněny za vignolové. Ve smyčce zůstaly žlábkové kolejnice. Koleje byly odhlučněny přidáním tlumící hmoty na stojinu kolejnice, traťové těleso bylo vybagrováno a byl navezen nový štěrk. Byly použity betonové pražce.
- Dne 30. 8. 2013 skončily opravy na městském okruhu v Židenicích na ulici Gajdošově a od následujícího se vrátily všechny dotčené autobusové linky na svoje trasy. Dne 31. 8. 2013 byla ukončena výluka trolejbusů v sídlišti Vinohrady a od 1. 9. 2013 jezdí linky t-25 a t-26 až na Novolíšeňskou, linka t-27 od 2. 9. 2013 na Pálavské náměstí. Rekonstrukce komunikací na Pálavském náměstí však ještě zdaleka nekončí a bude pokračovat ještě v dalších měsících, nebude však mít vliv na provoz trolejbusových linek.
- Od pondělí 2. 9. 2013 došlo na základě iniciativy a za finanční spoluúčasti městské části Brno–střed k obnovení provozu autobusové linky a-51 po upravené trase Masarykova čtvrť, Barvičova – Žlutý kopec – Mendlovo náměstí – Poříčí – Křídlovická – Autobusové nádraží – Úzká (zastávka u OC Vaňkovka). Linka je v provozu pouze v pracovních dnech od 6 do 19 hodin s intervaly mezi spoji 30–60 minut jako doplněk stávajících linek. Nasazeny jsou sólo vozy – původně plánované minibusy zatím z důvodu jejich nedostatečného počtu nasazeny nebyly.
- V pátek 30. 8. 2013 byly na linku 35 naposled vypraveny autobusy a od pondělí 2. 9. 2013 se vypravují trolejbusy. Trolejbusy jezdící do Masarykovy čtvrti během dne postupně vystřídají všechny linky – zpravidla vůz jedoucí jako t-38 z Masarykovy čtvrti, Preslovy se na Komenského náměstí změní v linku t-39 a jede na konečnou Masarykova čtvrť, Barvičova – zde opět změní linkové označení a jede jako t-35 na Mendlovo náměstí – z Mendlova náměstí jako t-35 opět na Barvičovu – z Barvičovy jako t-39 na Komenského náměstí a odtud jako t-38 na Preslovu. Delší pobyty mají řidiči pouze na konečných v Masarykově čtvrti – na Mendlově náměstí a na Komenského náměstí se zdrží pouze několik minut. Linky t-35 a t-38 na sebe v zastávce »Žlutý kopec« čekají v obou směrech – cestující tak mají možnost vzájemného přestupu.
- Z důvodu provádění dokončovacích prací při opravě tramvajové tratě (opětovné zdvoukolejnění) byla o víkendu 7. a 8. 9. 2013 vyloučena tramvajová doprava v úseku Konečného náměstí – Vozovna Komín. Linka d-3 byla v provozu pouze v úseku Židenice, Stará osada – Česká. Na linku byly nasazeny vozy KT8, které ze zastávky »Česká« jezdily na úvrať na Komenského náměstí. Náhradní dopravu zajistila mimořádná autobusová linka a-x3 s trasou Česká – Tábor – Vozovna Komín – Přístaviště (objízdná trasa kolem pracoviště ulicemi Nerudovou, Kounicovou a Šumavskou). Proběhla též pokládka živice na výhybkách v křižovatce Veveří – Rybkova a mezi Rybkovou a Nerudovou. Od pondělí 9. 9. 2013 byl obnoven provoz nočních autobusů ulicí Veveří.
- Královopolské tunely na silničním Velkém městském okruhu jsou v provozu již celý rok. V ulicích kolem tunelů v Králově Poli aut ubylo. Jenže problém s nepropustností velkého městského okruhu se posunul do jiného místa – na ulici Žabovřeskou, kde jsou pouze dva jízdní pruhy, do kterých se musí vměstnat nejen 9.000 vozidel denně, která projedou tunely, ale ještě další auta jedoucí od/do Bystrce. Problém má vyřešit stavba za 3 miliardy korun, při níž dojde k rozšíření vozovky na čtyři pruhy a k vybudování tramvajové trati v tunelu. Podle původních plánů měla stavba začít již v roce 2012 – jenže nezačne ani letos, ani příští rok. Současný plán začátku prací jsou léta 2015–2016. Stavba má přitom již územní rozhodnutí a na jednu ze dvou etap stavby se již chystá vydání stavebního povolení. I další část velkého městského okruhu Tomkovo náměstí – Rokytova se již dostává s přípravou do skluzu a plánovaný termín dokončení v roce 2020 je již téměř nereálný.
- Podle posledních informací začne dlouho očekávaná oprava ulice Milady Horákové až v závěru letošního roku. Odklad způsobilo výběrové řízení, a dochází tím také k posunu ukončení plánované stavby – hovoří se o jaru 2015 (stavba by tak trvala přes dvě zimy). Oprava ulice má přijít na 205 miliónů korun.
- Ve vozidlech MHD, především v tramvajích se v srpnu objevily žluté samolepky protivandalské kampaně „NO TAG!“. Na nálepkách lepených na okna zevnitř vozu je heslo a grafická značka zakazující čmárat/rýt/leptat po oknech. V podobě větších samolepek se objevila v trochu jiné úpravě také zvnějšku na vozidlech. Kampaň využívá také slovní hříčky tag – tak a v grafice se uplatňují vyjadřovací prvky graffiti stylu – kampaň by měla oslovit zejména mladší generaci. Vandalové každoročně způsobují DPMB škodu okolo pěti milionů korun. Velkou část z toho tvoří náklady na vyčištění posprejovaných vozů, měnit se musí i poškrábaná skla, pokud jde o čelní okna. Boční okna se nevyměňují, protože ze zkušenosti vyplývá, že po vyměnění jsou za krátkou dobu v řádech týdnů opět poškrábaná.
- V srpnu a září byly obnovovány zálivy obou zastávek »Výstaviště–hlavní vstup« v ulici Hlinky – zastávky byly přeloženy.
- Počátkem září začalo plánované rozšíření nástupiště trolejbusové zastávky na Mendlově náměstí, z níž odjíždějí trolejbusové linky t-25 a t-26 směrem do Pisárek. Rozšíření chodníku u zastávky bylo přitom plánováno již před rokem, ale realizace se opozdila. Od středy 18. 9. 2013 (předpoklad do 15. 10. 2013) proto zastavují trolejbusy linek t-25 a t-26 na zastávce okružní autobusové linky a-84 u pivovarské restaurace.
- O prázdninách začala mezi areálem na Kolejní a konečnou tramvají Technologický park avizovaná výstavba II. fáze Českého technologického parku, tzv. centrální zóny (i ta bude mít několik etap). Studenti ubytování ve studentských kolejích na Kolejní ulici tak přišli o stezku, která spojovala areál kolejí s tramvajovou tratí.
- Autobusy na lince a-53 budou kolem výškové budovy VUT na Technické ulici jezdit přes parkoviště ještě asi hodně dlouho. Oprava 74 m vysoké budovy měla původně trvat necelý rok – jenže se zjistilo, že výšková budova je staticky v katastrofálním stavu, a tudíž se její oprava výrazně protáhne a bude stát také cca půl miliardy korun – konec oprav lze očekávat někdy v roce 2015. Budova byla dokončena v roce 1985.
- V pondělí 26. 8. 2013 byla slavnostně uvedena do provozu retenční nádrž kanalizace v Komárově u ulice Jeneweinovy (nad soutokem Svratky a svitavského náhonu). Stavělo se dva roky, stavba přišla na 580 milionů korun – objem nádrže je 8600 m3 vody. Retenční nádrž má při prudkých deštích odlehčit kanalizační stoce, která odvádí odpadní a dešťové vody od Bystrce, Komína a Nového Lískovce. Dno nádrže je 31 m pod zemí. Nádrž bude zlepšovat čistotu vody ve Svratce.
- Kávu potmě v „Kavárně Potmě“ si mohli dát Brňané počátkem září 2013 u Vaňkovky – na týden tam zaparkoval úplně černý článkový autobus SOR City NB18 – návštěvníky kavárny obsluhovali slepci.
- Novostavby plánované u ulice Koliště – CD Palác a naproti uvažované Edison Centrum – budou mít v realizaci zpoždění a navíc budou kvůli úsporám mnohem skromnější. Oficiálně stavba CD paláce již probíhá tři roky, ale byla odtěžena pouze zemina (to proto, aby firma CD centrum nepřišla o stavební povolení). CD palác má být spojen lávkou s další stavbou naproti přes ulici – s Edison Centrem. Každá ze staveb bude stát kolem miliardy korun, stavět by se mělo začít příští rok.
- Ve třetím zářijovém týdnu proběhl v Brně Evropský den mobility což je evropská kampaň na podporu ekologicky šetrných způsobů dopravy – proběhla řada akcí, např. Den otevřených dveří na centrálním dispečinku IDS JMK a různé besedy a přednášky.
- Ve dnech 7. až 9. 9. 2013 byl z důvodu opravy pro veškerou dopravu uzavřen železniční přejezd v Holáskách na ulici Rolencově. Linka a-73 ve směru od Tuřan do Holásek jezdila objížďkou ulicemi Tuřanská, Popelova a V Aleji, v opačném směru ulicemi V Aleji – Popelova – Tuřanská – Glocova.
- Objekty v areálu bývalé továrny Vlněna (blok tvořený ulicemi Mlýnská, Přízova a Dornych) se mají začít bourat již v příštím roce. Nová Vlněna má postupně ožít – stavět se bude poměrně dlouho, celých deset let ve dvou etapách. Má vzniknout třináct staveb, ve kterých budou restaurace, obchody, služby pro lidi, velké podzemní garáže až pro tisícovku aut, kanceláře, byty a studia. Z celého komplexu má být zachována jedna budova – tzv. Bochnerův palác stojící v Přízově ulici. Ulice Přízova má být širší až o 5 metrů. V první etapě se bude bourat a od března 2014 stavět v bývalém areálu. V navazující druhé etapě se pak má areál rozšířit směrem po toku řeky Ponávky o další nové budovy. Firma CTP koupila areál Vlněny v roce 2011.
- Z důvodu pravidelné údržby a oprav tramvajové tratě byla o víkendu 14. a 15. 9. 2013 vyloučena tramvajová doprava v úseku mezi Vozovnou Komín a konečnou Bystrc, Ečerova. Obě linky se otáčely v komínské smyčce. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x1 s trasou Vozovna Komín – Zoologická zahrada – Rakovecká – Bystrc, Ečerova.
- V sobotu 14. 9. 2013 se v prostoru Slovanského náměstí konaly již tradiční Erbovní slavnosti městské části Královo Pole – náměstí bylo uzavřeno pro veškerou dopravu. Trolejbusy na linkách t-30 a t-32 byly v celé své trase nahrazeny autobusy, přičemž v okolí uzavřeného náměstí jezdily po objízdných trasách stejně jako autobusy linek a-44/84, 53 a 67.
- O víkendu 14. a 15. 9. 2013 byla v rámci akce „Špilberk žije“ mimořádně v provozu autobusová linka a-81 v části své trasy mezi zastávkami »Česká« a »Hrad Špilberk«.
- Z důvodu opravy mostu ulic Sportovní a Hradecké (svitavská radiála) jezdí od pondělí 16. 9. 2013 po dobu přibližně jednoho roku autobusy linek a-42 a a-70 ve směru z Řečkovic odklonem ulicemi Hradecká – Palackého třída – Kosmova.
- O víkendu 21. a 22. 9. 2013 probíhala plánovaná výměna výhybek a kolejového křížení u viaduktu v ulici Nádražní – z tohoto důvodu nebyl pro tramvaje možný příjezd od viaduktu k nástupištím u hlavního nádraží. Linky d-8 a 10 jezdily oběma směry závlekem přes Malinovského náměstí a linky d-9 a 12 též oběma směry odklonem ulicí Rooseveltovou.
- Do prostranství před Janáčkovým divadlem bude město Brno investovat cca 50 milionů korun – střecha podzemních garáží má být přikryta travnatými plochami, které budou ohraničeny zídkami na sednutí, má být vysazeno dvojité stromořadí, měl by zde být také umělý vodopád nebo několik vodotrysků – součástí této stavby má být také oprava schodiště před divadlem. V polovině září byly ze stavby podzemních garáží odvezeny jeřáby – hrubá stavba je hotova. V říjnu by měla zahájit stavba propojovací podzemní chodby garáží s divadlem – součástí této stavby (která bude trvat 3 měsíce a přijde téměř na 10 miliónů korun) mají být i nová sociální zařízení.
- Pomalu končí opravy parku Koliště – mají být ukončeny v listopadu. Nyní probíhá výsadba keřů a zeleně, dokončují se cesty. Zídky a chodníky u sochy Rudoarmějce byly kompletně rozebrány a nyní se opět dávají dohromady – používají se původní bloky a dlaždice.
- V týdnu od 16. 9. 2013 začal akademický rok na univerzitách a o týden později na VUT – do Brna tak přijelo nebo denně dojíždí cca 80.000 studentů – MHD již funguje naplno, tj. včetně podvečerních posílení o nedělích.
- Změnilo se hlášení po odjezdu z poslední zastávky před konečnou – nyní se ozývá: „Děkujeme Vám, že využíváte služeb Dopravního podniku města Brna“.
- Loď BRNO si zahrála ve filmu – na přelomu července a srpna se na Brněnské přehradě natáčelo několik scén z filmu Sebemilec podle románu Simony Monyové. Natáčelo se také v trolejbusu na Barvičově ulici.
Léto 2013 – oprava nádražního viaduktu v Brně
V sobotu 13. 7. 2013 začala na brněnském hlavním nádraží největší výluka železničního provozu posledních desetiletí a trvala podle plánu až do neděle 11. 8. 2013. Oprava viaduktu přes Křenovou ulici znamenala vyloučení jízdy vlaků mezi stanicemi Brno–Židenice a Brno–hlavní nádraží. Brněnské hlavní nádraží suplovalo hned pět jiných stanic: Brno–Královo Pole, Brno–Židenice, Brno–dolní nádraží, Brno–Slatina a Modřice.
Vlaky kategorie EC a Ex (směr Praha a Břeclav) zastavovaly ve stanici Brno–dolní nádraží. Tato stanice není využívána pro osobní dopravu, a proto zde bylo nutné v rámci přípravy na výluku vybudovat nejnutnější zázemí pro cestující a hlavně nástupiště. Osvětlené vyvýšené nástupiště podél koleje č. 1 bylo vystavěno na místě vytrhané koleje č. 3 (u tohoto nástupiště zastavovaly vlaky v obou směrech). V proluce mezi staničními budovami pak byl vztyčen dřevěný přístřešek s mobiliářem a informační světelnou tabulí s odjezdy a příjezdy vlaků. Na Dolním nádraží neprobíhal prodej jízdenek (tarifně šlo o stanici Brno–hlavní nádraží) – jízdenku ovšem bylo možno zakoupit ve vlaku (bez přirážky). Mezi Dolním a Hlavním nádražím byla zavedena náhradní autobusová doprava: na tuto linku nasazoval DPMB výhradně nízkopodlažní autobusy (mj. i autobusy s možností uložení zavazadel do vyhrazeného prostoru, které běžně jezdí na lince a-76 na letiště). Stanoviště autobusů bylo u viaduktu Křenová naproti trolejbusové smyčce, autobusy jezdily kolem nádraží na Hybešovu a Úzkou a po Trnité k Dolnímu nádraží, zpět opět po Trnité, Úzké a Dornychu. Vlaky EC a Ex zastavovaly dále i ve stanici Brno–Židenice, jejíž prostory pro veřejnost prošly z tohoto důvodu „omlazovacím“ procesem – zajímavým způsobem byl zkulturněn dosud posprejovaný podchod, olíčeny byly i přístřešky na nástupištích a další prostory stanice. Do vestibulu přibyla rovněž světelná informační tabule.
Rychlíky z třebovské trati (linka IDS JMK R2) zastavovaly rovněž v Židenicích a pokračovaly do Slatiny, kde ukončily jízdu. Rychlíky z tišnovské trati (linka R3) ukončily jízdu v Králově Poli. Osobní vlaky na třebovské trati (linka S2) začínaly a končily v Židenicích (byly na ně nasazeny jednotky ř. 560, které byly odstavovány na širé trati směrem na hlavní nádraží, a pro případ poruchy byla připravená záložní souprava s lokomotivami na obou koncích). Vlaky téže linky směrem na Křenovice pak jezdily normálně z hlavního nádraží (linka byla rozpojena). Osobní vlaky linky S3 ve směru od Tišnova objížděly hlavní nádraží po nákladním průtahu – zastavovaly v Židenicích a končily v Modřicích, kde bylo možné přestoupit na vlaky jedoucí z hlavního nádraží směr Vranovice a Břeclav (linka byla rovněž rozpojena). Zastavování na dolním nádraží nebylo možné z důvodu existence pouze jednoho nástupiště. Vlárské dráhy (linka S6) se výluka nedotkla s výjimkou vlaků, které jsou dle jízdních řádů vedeny úvratí přes Židenice (všechny vlaky musely jezdit po komárovské spojce), rychlíky na Přerov (linka R7) byly z důvodu jiné výluky nahrazeny autobusy.
Náhradní dopravu vedle výše zmíněných autobusů zajišťovaly tramvaje: mezi stanicí Brno–Židenice a Brno–hlavní nádraží byla posílena linka d-2, jezdící po velkou část dne v pevném intervalu 4 minuty (cestující museli dojít po svých na zastávku »Kuldova«) a mezi nádražím Brno–Královo Pole a Brno–hlavní nádraží linka d-6 (posilové spoje linky vedené do smyčky na Nových sadech navíc vyčkávaly na případné opožděné dojezdy vlaků). K výluce vyšlo několik informačních materiálů zveřejněných v denním tisku i samostatných letáčků. Po zahájení výluky byli na vybraných místech informátoři, kteří cestujícím radili.
Cestující s jízdními doklady vydanými mimo tarif IDS JMK si museli na pokladně ČD či u průvodčího vyzvednout doplňkové potvrzení, kterým se v tramvajích prokazovali revizorům. Při odvozu nárazově velkého množství cestujících ze zastávky »Kuldova« musely dle potřeby vypomáhat záložní autobusy.
Během výluky byl kompletně sanován klenutý most přes Křenovou ulici – byly sejmuty koleje, odbagrováno kolejové lože až na samotné klenby (a štěrk odvezen na nákladních vagónech k Horním Heršpicím. Ty byly opatřeny izolací proti zatékání. Byla opravena i římsa směrem do Křenové ulice. Na most byly následně položeny nové kolejové objekty (s výjimkou koleje nejblíže Grandu, která je na samostatném příhradovém mostě a zůstala původní). Rekonstrukce přišla na 60 milionů korun a hradí ji Správa železniční dopravní cesty. Příští rok mají opravy mostu pokračovat (práce mají probíhat v noci a budou si vyžadovat zastavení provozu aut a tramvají).
Čtyřicet metrů dlouhý most s šesti klenbami z kamenných kvádrů patří mezi nejstarší železniční stavby v Brně – byl zbudován v druhé polovině 40. let 19. století stavební firmou bratrů Kleinů pro novou dvoukolejnou trať směrem na Českou Třebovou. V souvislosti s napojením nové dvoukolejné spojky mezi Hlavním a Dolním nádražím (1870) pak byl rozšířen (směrem k hotelu Grand) o příhradovou mostní konstrukci na litinových sloupech pro jednu kolej a plochu nástupiště (ocelová konstrukce na litinových sloupech s cihelnými klenbičkami) – nástupiště bylo zastřešeno a směrem ke Grand hotelu dokonce zaskleno (střešní konstrukce byla sejmuta před nějakými padesáti lety).
Novinky ve vozovém parku
- První jízdy pivní tramvaje evid. č. 1018 pro veřejnost se odehrály v sobotu 7. 9. 2013 – v rámci Dne otevřených dveří v pivovaru Starobrno. Ceny palubních lístků jsou: cena za jízdu 99 korun + 100 korun za palubní servis včetně dvou nápojů + místenka 60 Kč za místo u stolku nebo 30 Kč za místo bez stolku. V tramvaji je 12 míst u stolečku, 26 míst bez stolečku a několik míst na stání.
- Ve středu 28. 8. 2013 odpoledne vykolejila tramvaj linky d-2 evid. č. 1060 v křižovatce ulic Václavské a Křížové. Asi hodinu a půl byly potíže na zde projíždějících linkách.
- V srpnu a září probíhal v brněnských ulicích zkušební provoz tramvajové soupravy Vario LF2 + Vario LF1 – vozy evid. č. 1099+1523 bez cestujících. Jezdilo se po trase linky d-1 přes Pisárky do Bystrce, po trase přes ulici Veveří nebo také mezi Mendlovým náměstím a Modřicemi. Při zkušebním provozu souprava zpravidla na zastávkách nezastavovala, ale projížděla je. Po ukončení zkušebních jízd bez cestujících bude souprava absolvovat zkušební provoz s cestujícími na trase linky d-1. Po úspěšném ukončení zkušebních jízd testovací soupravy pak postupně z ulic vymizí dlouhé soupravy (dvojčata Varií LF2 a trojčata).
- DPMB odkoupil od DP města Hradce Králové dalších pět ojetých trolejbusů typu Škoda 21Tr (za 1,7 miliónu korun). V Hradci Králové byla tato vozidla odstavena z provozu po zařazení nových trolejbusů Škoda 30Tr (karoserie SOR NB 12). Ojetá vozidla částečně omladí vozový park trolejbusů v Brně a současně zvýší podíl nízkopodlažních vozidel ve vozovém parku. Než budou tyto vozy v Brně zařazeny do provozu s cestujícími, budou deponovány ve vozovně Komín a budou čekat na provedení GO. Vozy byly do Brna dopraveny na silničním návěsu v týdnu od 2. do 6. 9. 2013. Jde o trolejbusy původních hradeckých evidenčních čísel 43, 44, 45, 46 a 47. U DPMB obdrží evid. č. 3052II až 3056II. Touto akcí by měly být nákupy ojetých vozů již ukončeny a dále by se měla nakupovat pouze nová vozidla. Na nákup nízkopodlažních článkových trolejbusů nyní probíhá výběrové řízení.
- Trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3276 pozbyl svůj bílý podkladový lak – při střední opravě, kterou absolvoval během prázdninového období, dostal unifikovaný nátěr. Na dva trolejbusy Škoda 21Tr (evid. č. 3006 a 3040) byla zkušebně dosazena klimatizace Waeco CoolAir CA 850S. U vozu evid. č.3006 bylo dosazení této klimatizace součástí GO – provedení opravy je obdobné jako u předchozích vozů, tj. vůz dostal světlý interiér, nové provedení zadních svítilen a topnice typu Tribotec. Po CP (velké prohlídce) se na konci srpna vrátil do provozu článkový trolejbus Škoda 15Tr evid. č. 3504.
- Ve středu 11. 9. 2013 byl zrušený trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3194 navagónován (ve Slatině) a odeslán do svého nového působiště – ukrajinského Lvova. Vůz byl odstaven na konci letošního května a byl nabídnut k prodeji. Brzo má být následován dalším trolejbusem evid. č. 3223.
- DPMB nabídnul v srpnu cestujícím novinku v MHD Brno – klimatizaci prostoru pro cestující. Do autobusu Citelis evid. č. 7651 byly do míst předního i zadního větracího střešního poklopu namontovány dvě samostatné kompresorové klimatizační jednotky Spheros Citysphere. Klimatizace se ovládá z místa řidiče a řidič může volit teplotu o 1 až 6 stupňů Celsia nižší, než je venku (ovládá se chodem šesti vysokorychlostních ventilátorů).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net