Aktuality měsíců července a srpna 2014
- O víkendu 21. a 22. 6. 2014 hostil brněnský Masarykův okruh šampionáty Euro V8 Series a GT Sprint. O víkendu 5. a 6. 7. se na okruhu konal šampionát Grand Prix Revival 2014. Dopravu návštěvníků zajišťovala mimořádná autobusová linka a-400 v trase Mendlovo náměstí – Automotodrom, smyčka Start, přeprava cestujících byla bezplatná. Ve dnech 15.–17. 8. 2014 pak na okruhu probíhala Velká cena ČR a linka a-400 byla opět v provozu. Maximální interval mezi spoji na lince byl 30 minut, v době přepravní špičky byl zkrácen až na cca pět minut. V neděli bylo nasazeno cca 30 článkových autobusů, z nichž cca polovina byly nové vozy Solaris. Pro návoz návštěvníků z kempu Žebětín k závodišti byla v provozu zvláštní linka autobusů s označením a-X, která jezdila dopoledne po jednosměrné okružní trase Automotodrom, smyčka Start – Kývalka – Popůvky – Veselka – Žebětín – Tribuna D – Automotodrom, tribuny A, B – Hájenka Na Šípu – Automotodrom, smyčka Start. Odpoledne pak autobusy jezdily naopak, a to pouze do Žebětína. Linka a-X přepravovala cestující rovněž zdarma.
- Z důvodu pokládky živičného povrchu na ulici Křížkovského byla o víkendu 28. a 29. 6. 2014 vyloučena doprava v části ulice Křížkovského, autobusy linek a-44/84 jezdily odklonem po ulici Poříčí. O stejném víkendu byla z důvodu demontáže věžového jeřábu vyloučena doprava v ulici Božetěchově mezi ulicí Kosmovou a Mojmírovým náměstím, autobusy linky a-43 jezdily po ulici Sportovní.
- V sobotu 28. 6. 2014 byl zahájen pravidelný sezónní víkendový provoz historické tramvaje a trolejbusů. Do ukončení oprav povrchu ulice Úvoz byla tramvajová linka d-H4 vedena po trase Komenského náměstí – Náměstí Svobody – Hlavní nádraží – Hybešova – Mendlovo náměstí v intervalu 60 minut a historické trolejbusy linky t-H24 jezdily po trase Mendlovo náměstí – Pisárky – Optátova – Vozovna Komín s možnou přestupní návazností na linku d-H4. Po ukončení oprav Úvozu byla linka t-H24 prodloužena o úsek Mendlovo náměstí – Úvoz – Komenského náměstí a naopak trasa linky d-H4 zkrácena pouze na Nové sady. Interval mezi spoji byl potom na obou linkách upraven na 40–60 minut a vzájemný přestup byl možný v zastávce »Komenského náměstí«. Na linkách platí běžný tarif IDS JMK. Provoz historických linek d-H4 a t-H24 je předpokládán do 28. 9. 2014. V sobotu 28. 6. 2014 byla linka historické tramvaje d-H4 výjimečně provozována v úseku Komenského náměstí – Pisárky v půlhodinovém intervalu (jezdily dvě tramvaje vyzdobené k připomínce 100. výročí sarajevského atentátu) – v Pisárkách bylo dobové vojenské ležení.
- V průběhu června byla v Ořešíně zkolaudována opravená náves – její oprava zahrnovala také velkou opravu autobusové smyčky, která byla po dobu dvaceti let pouze provizorní. Již dříve byla opravena a rozšířena ulice Klimešova, která spojuje Ořešín se sousedními Jehnicemi a po které jezdí do Ořešína autobusová linka a-70.
- Od 26. 6. 2014 je v Brně opět provozován turistický minibus. Vozy Stratos jezdí čtyřikrát denně vždy ve čtvrtek, v pátek a v sobotu po trase Náměstí Svobody – památník Leoše Janáčka – vila Tugendhat – Dětský domov Dagmar – Jurkovičova vila – Hvězdárna – kostel sv. Augustina – vila Stiassni – výstaviště – Letohrádek Mitrovských – Starobrněnský pivovar – Mendlovo muzeum – bazilika Nanebevzetí Panny Marie – kostel sv. Václava – hrad Špilberk – Moravská galerie – Červený kostel – Náměstí Svobody. Jízdenky se kupují přímo v minibusu, přičemž jízda je realizována od čtyř platících osob. Předpoklad provozu je do 27. 9. 2014.
- Od soboty 5. 7. 2014 byla zahájena obsluha zastávky »Špilberk« linkou a-81 nově také o víkendech – linka a-81 je o víkendech v provozu pouze v úseku Česká – Hrad Špilberk. Na linku je nasazován minibus v intervalu 60 minut.
- V červnu pokračovaly práce na instalaci nových informačních panelů na tramvajových zastávkách »Vsetínská«, »Krematorium«, »Běloruská« a »Švermova« – byly demontovány původní označníky zastávek a vyhloubeny díry pro základy nových označníků. Příprava pro nové panely probíhá i na opačném konci tramvajové tratě d-8 – zastávky »Masarova«, »Kotlanova«, »Krásného«, »Židovský hřbitov«. Na počátku srpna byly na tramvajové zastávce »Svratecká« zprovozněny první informační panely z plánované letošní montáže.
- Diskutovaná funkcionalistická čekárna na zastávce »Obilní trh« se nakonec nestane kavárnou, ale po opravě bude dál sloužit jako zastávka, nebudou ani obnoveny záchodky, které byly pod čekárnou. Oprava čekárny na zastávce má proběhnout ještě letos.
- Brněnští radní v závěru června rozhodovali o nových tramvajových tratích – byla schválena investice do prodloužení tramvajové tratě ze zastávky »Osová« k univerzitnímu kampusu Bohunice. Stavba má začít v roce 2017 – o podstatnou částku z jedné miliardy korun, kterou má tato nová trať stát, chce město zažádat o dotace z evropských fondů. Dále byla schválena investice ve výši 170 milionů korun na stavbu přestupního terminálu ve Starém Lískovci – vyčkává se na začátek prací na modernizaci tratě do Zastávky u Brna, které se stále odkládají. Zde chce Brno žádat o příspěvek z Jihomoravského kraje. Současně bylo zahájeno výběrové řízení na firmu, která provede I. etapu přesunu tramvajových kolejí z Dornychu do ulice Plotní (nová komunikace mezi Masnou a Dornychem za 161 milionů).
- Regionální vlaky v Jihomoravském kraji v grafikonu 2013/2014 ujedou přes devět milionů vlakových kilometrů. České dráhy vypravují v rámci kraje v pracovní dny průměrně 847 regionálních vlaků, o víkendech průměrně 485 vlaků. Regionální vlaková doprava zde funguje celkem na 728 kilometrech železničních tratí. Při oslavách 50. výročí maloměřického depa v sobotu 21. 6. 2014 se veřejnosti představila dvoudílná jednotka Regio Panter ř. 650 (650.005+651.005) – svezla své první cestující mezi brněnským hlavním nádražím a depem Maloměřice, o den dříve se pak konala jízda pro oficiální hosty do Hrušovan u Brna. V následujícím období byla jednotka nasazována na linku S2, počátkem července přibyla druhá jednotka (650.006+651.006) a jednotky jezdily spojené. Na konci srpna se očekává dodávka první třídílné jednotky ř. 640, celkem jich má být pět. Po dodání všech sedmi jednotek za 900 milionů korun budou tyto jednotky zajišťovat dopravu na rameni Letovice – Brno – Křenovice horní, nádraží.
- V sobotu 28. 6. 2014 probíhaly v Brně jako na mnoha dalších místech republiky vzpomínkové akce ke stému výročí atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este v Sarajevu v roce 1914. Takto přijel hodin na poštovní kolej brněnského hlavního nádraží zvláštní vlak se salonním vozem (čtyřnápravový salonní vůz Aza 1–0086). Vlak byl tažen lokomotivou 464.102, z vlaku vystoupil arcivévoda a VIP hosté. Následník trůnu byl přivítán zástupci města a uniformovanými jednotkami a nastoupil do historického automobilu, který jel přes město na hrad Špilberk. Na Špilberk vyrazil i průvod dobově oděných lidí včetně vojenské hudby, následovala rekonstrukce atentátu na následníka trůnu před jižním křídlem Špilberku.
- Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati mezi zastávkou »Bráfova« a jundrovským trojúhelníkem byla od 30. 6. do 24. 8. 2014 vyloučena tramvajová doprava v úseku Vozovna Komín – Pisárky (Lipová). Tramvajová linka d-1 byla provozována pouze v úseku Řečkovice – Pisárky. Tramvajová linka d-x3 jezdila pouze v úseku Dětská nemocnice – Česká a na Komenského náměstí, kde byla ukončena úvratí, stejně jako vybrané spoje linky d-3 (především ranní a večerní spoje). Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou tramvajovou linkou d-x14 v trase Bystrc, Ečerova – Vozovna Komín – Tábor – Česká – Šilingrovo náměstí – Hlavní nádraží – Zvonařka a mimořádnou autobusovou linkou a-x44 Vozovna Komín – Jundrovská – Bráfova – Pisárky – Lipová – Výstaviště –hl. vstup – Mendlovo náměstí. Opravovala se trať mezi zastávkou »Stránského« a trojúhelníkem v délce 330 m (nové kolejnice i pražce). Současně byl opravován most přes ulici Žabovřeskou včetně rekonstrukce tramvajové trati v délce 570 m (nové kolejnice na nových dřevěných pražcích). Původní svršek byl snesen do poloviny července, nové koleje byly položeny již počátkem srpna, následně probíhalo jejich podbíjení (mezi trojúhelníkem a zastávkou »Stránského«, kde probíhají zkušební jízdy tramvají, je jedna z kolejí žlábková pro vedení kolečka měřícího zařízení rychlosti).
- Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati na ulici Dornych byl od 30. 6. do 29. 8. 2014 vyloučen provoz tramvají v úseku Zvonařka – Komárov a provoz autobusů. Linka d-12 jezdila po dobu výluky pouze v úseku Technologický park – Zvonařka. Autobusy linek a-40, 48 a 67 byly ve směru do města odkloněny ulicí Plotní, vozy linky a-67 ve směru z centra jezdily po Úzké, Uhelné, Opuštěné a Plotní (spoje končící na Zvonařce jezdily až na Mariánské náměstí v Komárově). Náhradní dopravu zajišťovala mj. mimořádná autobusová linka a-x12 v trase Úzká – Horní Heršpice (tam po Hněvkovského, zpět po Kšírově ulici). Část spojů linky byla vedena pouze v úseku Úzká – Komárov, odkud autobusy pokračovaly přímo po lince a-59 přes Horní Heršpice do Chrlic (v opačném směru jezdily všechny spoje linky a-59 přes Horní Heršpice a jako a-x12 na Úzkou). Oprava trati probíhala mezi křižovatkami se Zvonařkou a Svatopetrskou. Postupně byla opravena jedna kolej, pak druhá. Byl proveden nový tramvajový svršek z kolejnic na velkoplošných panelech (zčásti vytěžených ze stavby Milady Horákové). Stávající kryt tratě z železobetonových zákrytových desek byl nahrazen krytem z asfaltového betonu. Současně došlo k odstranění zákazu míjení úpravou oblouku u škrobáren. Stavební práce postupovaly od Zvonařky. Část tratě (od Zvonařky po zast. »Kovářská«) již byla provizorně opravována dříve (2008), stále byla očekávána stavba přeložky do ulice Plotní, až se situace na Dornychu stala neúnosnou. Proběhla rovněž výměna kolejí ve smyčce v Komárově.
- Z důvodu výstavby kruhového objezdu v křižovatce na Vaňkově náměstí (a dočasně též kvůli opravě povrchu na ulici Úvoz) byla a je omezena doprava na trolejbusových linkách t-35, 38 a 39 – jsou nasazeny autobusy. Autobusy na lince t-35 jezdily od 30. 6. do 6. 7. 2014 v úseku Mendlovo náměstí – Kampelíkova odklonem ulicemi Hlinky a Lipová, od 7. 7. do 10. 8. 2014 pak objížděly staveniště na Vaňkově náměstí ulicí Mahenovou. Od 10. 8. pak autobusy jezdí po normální trase, přičemž staveniště objížděly Mahenovou, stejně jako vozy linek t-38 a 39 od 30. 6. 2014 (v době výluky Úvozu jezdily po Údolní a Jiříkovského ulici). Linky t-35, 38 a 39 jsou provozně propojeny. Stavba objezdu začala kácením dřevin především po jižní straně náměstí a snesením trolejového vedení. Následovaly práce na přeložkách inženýrských sítí. Koncem července byla zprovozněna světelná signalizace pro průjezd staveništěm. V rámci přestavby Vaňkova náměstí dojde k rekonstrukci mimo jiné i celé Lerchovy ulice.
- Pokládka živičných povrchů na ulici Úvoz znamenala i změnu vedení trolejbusových linek t-25 a 26. Od 30. 6. do 10. 8. 2014 byly linky ukončeny na Mendlově náměstí a mezi Mendlovým náměstím a Novolíšeňskou byla zavedena náhradní doprava v podobě mimořádné linky a-x27 vedená po trase Mendlovo náměstí – Šilingrovo náměstí – Česká – Grohova – Konečného náměstí – Pionýrská – Lesnická – Tomkovo náměstí – Stará osada – Pálavské náměstí – Novolíšeňská (zároveň probíhala výměna energetických rozvodů v měnírně na Karlově ulici). Na linku byly vypravovány článkové vozy. O víkendu 12. a 13. 7. 2014 pak proběhla výměna kolejových objektů v křižovatce Údolní – Úvoz (linka d-4 byla odkloněna na Mendlovo náměstí, po trase Česká – Náměstí Míru jezdily autobusy linky a-x4). Při této výluce Úvozu nebyly vypravovány trolejbusy z husovické vozovny. Při frézování živice v ulici Úvoz v prostoru Konečného náměstí byla živice v některých místech odstraněna až na původní dlažbu a v ní se objevily i koleje bývalého vratného trojúhelníku Konečného náměstí. Tento stav však trval pouze několik dní – následně staré tramvajové koleje i s dlažbou přikryla nová vrstva živice.
- Od 1. 7. 2014 byla vlaková linka S312 prodloužena z Nedvědice až do zastávky Rovné–Divišov. Zastávka Nedvědice je v zóně 350 – nově přibývají do IDS JMK zóny 360, 370 a 380 a železniční zastávky Věžná, Rožná, Bystřice nad Pernštejnem, Rozsochy a Rovné–Divišov.
- Počátkem července začala na náměstí 28. října stavba památníku věnovanému brněnským obětem holocaustu. V denním tisku se opět zmiňuje stavba zálivu v zastávce »Židenice kasárna« na Svatoplukově ulici. V sobotu 5. 7. 2014 jel z Brna do Nedvědice parní vlak s lokomotivami 475.101 a 754.062 na slavnosti Pernštejnského panství. Stejně jako loni byla provedena pouze jízda jednoho páru vlaků. V červenci probíhala oprava chodníku v prostoru autobusových zastávek »Úzká« u OD Tesco. O prázdninách rovněž probíhala oprava povrchu vozovky v prostoru autobusových a trolejbusových zastávek »Pisárky«.
- Od 4. 7. 2014 byl změněn jednokolejný úsek na tramvajové trati na Palackého ulici (mezi zastávkami »Husitská« a »Jungmannova«). Do 25. 7. 2014, kdy byla oprava kolejí ukončena, se jezdilo po koleji směr centrum.
- Před 175 léty, 7. 7. 1839, přivezly lokomotivy Bruna, Hercules, Bucephalus a Gigant z Vídně do Brna první čtyři vlaky – v 38 vagonech přicestovalo 1125 lidí – cesta z Vídně do Brna trvala čtyři a čtvrt hodiny. Byli to první cestující na trati mezi Brnem a Vídní. Tím se začaly psát dějiny české železnice (lokomotivní). Trať mezi Brnem a Břeclaví zůstala jednokolejná až do roku 1936, v roce 1967 byla elektrifikovaná a v letech 1997–2000 byla modernizovaná.
- V červenci opět probíhala oprava povrchu komunikace městského okruhu v severovýchodní části města – na v loňských letech opravovanou Svatoplukovu/Karlovu ulici letos navázala oprava Provazníkovy ulice mezi Tomkovým náměstím a mostem přes řeku. Od 8. do 27. 7. 2014 zůstalo v tomto krátkém úseku pro dopravu v každém směru pouze po jednom jízdním pruhu. Nejprve se opravovala půlka vozovky směrem na Černá Pole, v další fázi potom půlka vozovky směrem do Židenic. V křižovatce na Tomkově náměstí byl možný průjezd pouze v přímých směrech, nebylo možné odbočovat doleva. Povrch vozovky byl nejprve vyfrézován a následně byl položen nový živičný povrch. Místo linek trolejbusů t-25 a t-26 byla v provozu linka a-x27. Opravou velice trpěly okružní autobusové linky a-44/84 – jízdní doba mezi Starou osadou a Štefánikovou čtvrtí byla mnohonásobně delší než při normálním stavu, DPMB musel na trasy linek nasazovat záložní vozy, protože oběžná doba vozů na pravidelných kurzech neúměrně vzrostla.
- Přes prázdniny z dopravních prostředků MHD Brno zmizeli tzv. preventisté – o prázdninách totiž mají jinou práci – informují v dopravních uzlech cestujících o změnách v MHD v souvislosti s prázdninovými výlukami. Po prázdninách opět začnou vykonávat svoji původní činnost – namísto 20 jich ale bude jenom 15.
- Namísto uvažované lanovky na Špilberk propojí Obilní trh a hrad nová cesta – její stavba je součástí větší akce, během níž bude za 39 milionů korun provedena oprava severního svahu kopce a cest zde vedených. Část potřebné částky půjde z evropských dotací, což znamená, že po stavbě cesty nebude moci přibližně v její trase vzniknout zamýšlená lanovka – podmínkou získání dotací je závazek, že opravené území zůstane alespoň pět let bez jakýchkoliv dalších zásahů. Jediná možná trasa lanovky je právě od Obilního trhu, protože jiné trasy od ulice Husovy nebo od ulice Údolní (tělocvična) zamítli památkáři.
- V univerzitním kampusu v Bohunicích se opět staví – stavba začala v polovině července a má trvat něco přes rok a na jejím konci zde budou moderně vybavené laboratoře pro výzkum biomedicíny a biotechnologií – Biology park. Stavěná budova má mít rozlohu 6.500 m2 a má stát 300 milionů korun.
- Při opravě ulice Milady Horákové probíhá část prací pod zemí. Probíhá oprava kanalizačních stok, které jsou v hloubce až šest metrů. Například pod křižovatkou s ulicí Příkop je ražená štola kmenové stoky C, která odvádí odpad mimo jiné také z Útěchova nebo Medlánek. V polovině ulice jsou koryta tunelu, kterými volně protéká voda – jde o bývalou Ponávku a voda odtud teče až do Modřic. Práce v podzemí mají být dokončeny již v září.
- V červenci byla konečně zahájena stavba parku před Janáčkovým divadlem – má skončit v listopadu. Mají zde vzniknout fontány, vodní stěna s možností projekce a nasvícení – budou zde i lavičky a dojde na opravu schodiště u pomníku Leoše Janáčka, mají být vysazeny stromy a keře.
- Budovy podél ulice Žabovřeské, které měly být zbourány kvůli připravované stavbě vozovky VMO, zatím stále stojí na svém místě. Stavba bohužel nabírá nezanedbatelné zpoždění.
- Ve čtvrtek 31. 7. 2014 zasáhly Brno v poledních hodinách silné přívalové deště, které znamenaly nesjízdnost mnoha komunikací. Přeplněné koryto Ponávky zaplavilo Koliště, ze svahů Špilberku se voda vyhrnula na Husovu a Údolní ulici. Voda natekla i do nemocnice u sv. Anny, zatopila nádvoří Mahenovy knihovny či podzemí pod Zelným trhem. Vzhledem k velké hustotě individuální dopravy byla téměř neprůjezdná ulice Žabovřeská, zatopen byl tramvajový podjezd v Modřicích, na přehradě byl vyplaven sklad baterií lodní dopravy. Nečistoty naplavené srážkovou vodou způsobily po 14. hodině vykolejení tramvaje Škoda 13T evid. č. 1926 před zastávkou »Tkalcovská« na ulici Cejl (linka 3 při jízdě směrem do centra). Došlo k poškození kolejnic a doprava byla obnovena až následující den. Za tramvajové linky byly operativně řazeny autobusy náhradní dopravy. Tramvaje, které zůstaly odříznuty za vyloučeným úsekem, zajišťovaly dopravu ze Staré osady na Lesnou a z Obřan do Štefánikovy čtvrti (na autobusy se přestupovalo na »Jugoslávské«). Silné srážky se opakovaly i v neděli 3. 8. 2014, to byly postiženy zejména obce v okolí Brna (došlo např. k poškození železničních tratí mezi Tetčicemi a Omicemi, Moravskými Bránicemi a Ivančicemi či v Radosticích).
- Po rozsáhlé rekonstrukci tuřanské kanalizace, která skončila loni v zimě, se ke konci chýlí také oprava komunikací. Z důvodu pokládky živičných povrchů na komunikacích v Tuřanech byl od 6. do 29. 8. 2014 vyloučen veškerý provoz v ulici Tuřanské. Autobusy linek a-40 a 48 byly ve směru do centra odkloněny ulicemi Hanáckou, Jahodovou a Petlákovou, ve směru z centra ulicemi Popelovou, V Aleji, Na návsi, Rolencovou, Holáseckou a Hasičskou. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou jednosměrnou okružní autobusovou linkou a-x40 vedenou po následujících zastávkách: Tuřany, smyčka – Chrlická – Hanácká – Revoluční – Glocova – Holásecká – Rolencova – Holásky – V Aleji – Prodloužená – Popelova – Ivanovické náměstí – Glocova – Holásecká – Revoluční – Hanácká – Chrlická – Tuřany, smyčka. Na tuto linku byly nasazeny malé autobusy Stratos. O víkendu ve dnech 23. a 24. 8. 2014 probíhala pokládka živičného povrchu také v dalších úsecích – autobusy uvedených linek jezdily po ulicích Požární, V Rejích a U Viaduktu a vzhledem k neprůjezdnosti Tuřan byla linka a-x40 mimo provoz.
- V pátek 8. a v sobotu 9. 8. 2014 byla posílena doprava na lince 303 z důvodu konání akce „Moravské hrady“. Akce probíhala v blízkosti zastávky »U Matky Boží«.
- Na Mendlově náměstí byly v srpnu odstraněny stánky stojící před domem uprostřed náměstí. Cestující tak přišli o možnost zakoupení pečiva, sušeného ovoce nebo novin a časopisů před další cestou.
- Na počátku srpna bylo vypsáno výběrové řízení na firmu, která provede opravu ulice Minské, Horovy a Bráfovy. Rekonstrukce má začít ještě letos – oprava tramvajové tratě v ulici Minské a Horově tak bude probíhat současně s již probíhající opravou ulice Milady Horákové. Oprava všech tří ulic má přijít na 264 milionů korun – opravena má být tramvajová trať, kanalizace, vodovody, kabeláž, silnice a chodníky.
- DPMB pořádal o prázdninách večerní plavby na Brněnské přehradě, spojené s poslechem živé hudby a s ochutnávkou vín. Plavby se konaly ve dnech 15. a 29. 8. 2014 (plavby probíhaly v rámci pravidelného jízdního řádu a platil na nich běžný tarif lodní dopravy).
- Z důvodu výměny kolejových objektů v křižovatce Václavská – Křížová, údržby a opravy tratě v ulici Vídeňské byl od 18. do 29. 8. 2014 omezen provoz tramvají a autobusů v dotčené oblasti. Výluková činnost byla rozdělena do tří etap: v první etapě byla neprůjezdná ulice Václavská (do 22. 8.), tramvajová linka d-1 byl ukončena na Nových sadech, linka d-2 byla rozdělena na dva provozní úseky Stará osada – Švermova (po Renneské) a Modřice – Mendlovo náměstí, linka d-5 jezdila pouze po trase Štefánikova čtvrť – Mendlovo náměstí, spoje tramvajové linky d-6 končící ve smyčce Švermova byly prodlouženy až do Starého Lískovce. Náhradní doprava za tramvaje byla zajištěna linkou a-x1 v trase Hlavní nádraží – Hybešova – Mendlovo náměstí – Pisárky – Bráfova – Vozovna Komín. V souvislosti s touto výlukou byl zrušen provoz autobusové linky a-x44, která byla plně nahrazena linkou a- x1. Autobusy linky a-x1 (stejně jako a-82) jezdily odklonem ulicemi Leitnerovou, Anenskou, Pekařskou, resp. Křížovou, Poříčí a Zahradnickou. V druhé etapě o víkendu 23. a 24. 8. 2014 pak již nebyla možný vůbec průjezd tramvají – linka d-2 nejezdila na Mendlovo náměstí, ale byla ukončena v zastávce »Celní« (a provozována vozy KT8 v obou směrech po koleji směr Modřice, protože na druhé koleji modřické trati probíhalo podbíjení a opravy – interval 20 minut). Linka d-6 byla vedena přes náměstí Svobody a po Renneské. Autobusová linka a-84 jezdila odklonem ulicemi Nové sady, Hybešovou, Leitnerovou, Anenskou a Pekařskou. K lince a-x1 vedené stejně přibyla linka a-x2 v trase Mendlovo náměstí – Celní – Ústřední hřbitov (– Modřice: vybrané spoje), která ve směru na Mendlovo náměstí jezdila odklonem ulicemi Poříčí, Zahradnickou, Leitnerovou, Anenskou a Pekařskou. Ve třetí etapě od 25. do 29. 8. 2014 pak tramvaje linky d-1 projížděly křižovatkou bez omezení, rozdělení linky d-2 zůstalo s tím, že obousměrná tramvaj jezdila do Modřic napřed po koleji směr Modřice a následně i po koleji směr město. Autobusové linky a-82 a 84 jezdily po Zahradnické a Václavské ulici.
- Z důvodu opravy inženýrských sítí, komunikace a rekonstrukce nástupního ostrůvku byl od 23. do 31. 8. 2014 omezen provoz na komunikaci mezi nádražním viaduktem, smyčkou trolejbusů a ulicí Benešovou. O víkendech nebyla průjezdná smyčka trolejbusů linek t-31 a 33 – ty byly nahrazeny autobusy.
- Od prvního amerického náletu na Brno uběhlo 70 let. K náletu došlo 25. 8. 1944 a provedlo ho 312 letadel Liberator – měla být zničena továrna na výrobu leteckých motorů v Líšni, Zbrojovka a továrna v Kuřimi. Bomby však spadly i na obytné čtvrti, zejména v Juliánově, Židenicích, Slatině a v okolí Cejlu. Při náletu zahynulo přes 200 osob.
- A několik aktualit z dění v TMB: v roce 2015 by měla být díky dotaci brněnského magistrátu znovuzprovozněna parní lokomotiva Caroline a rovněž bude provedena oprava tramvajového vozu T3M evid. č. 1594 (renovace bude z větší části hrazena z programu ISO 2014 Ministerstva kultury). V roce 2016 by mohla následovat lokomotiva Witkowitz a tramvaj T2 evid. č. 1473 (oprava „tédvojky“ však vyjde na téměř 10 milionů korun). Postupně se dokončuje trolejbus Tatra T401, momentálně je po otryskání na opravě vozové skříně přívěs Jelcz PO1. Uvažuje se o rozšíření sbírky o autobusy SU15, B 931 a trolejbus 15Tr. Původně uvažovaný záměr na získání autobusu Karosa B 941 byl po získání vozu C 744 a konzultaci s Muzeem DP Praha (kde Karosa B 941 bude) změněn ve prospěch sólo vozu řady 900. V případě autobusu Solaris Urbino půjde o patnáctimetrový vůz evid. č. 7601 z DP Ostrava, protože je to první Solaris pro ČR a vůbec první takto dlouhý autobus v ČR. DP Ostrava se záměrem souhlasí.
Novinky ve vozovém parku
- Soupravy VarioLF2+LF byly o prázdninách vypravovány ve větším počtu na linku x14 (např. evid. č. 1069II+1497III, 1092II+1556II, 1093II+1598II, 1099II+1530II, 1108II+1574II, 1109II+1601II, 1112II+1523II a 1117III+1590II), soupravy vozů T6 jezdily na linkách 1 a x14. Z klasických tramvají T3 byly o prázdninách v provozu následující dvojice evid. č. 1543+1587, 1544+1557, 1575+1580, 1583+1576, 1584+1592, 1595+1564, sólo vozy 1532, 1541, 1586 (vůz evid. č. 1589 jezdí v soupravě s 1620) a později bylo možné na linkách d-5 a 10 vidět i sólo tramvaje evid. č. 1584 a 1637. Sólo tramvaj se v pracovní dny objevoval i na lince d-9 – po ukončení provozu na lince d-10 sem přejel kurz 01004. Tramvaj T3 evid. č. 1525 o prázdninách, již ani v červnu nejezdila. Soupravy 2×T6 byly vypravovány v pracovní dny na linky d-1 a d-x14, soupravy vozů 2×T3R pak jen na linku d-5, vlečné vozy na linku d-6.
- Do provozu s cestujícími byl k 21. 6. 2014 (v soupravě za tramvají evid. č. 1539II) zařazen vůz Vario LF evid. č. 1574II (skříň vozu byla dodána 6. 5. 2014). Nový vůz Vario LF2 evid. č. 1084II svezl své první cestující ve čtvrtek 17. 7. 2014 (na lince d-9) – původní tramvaj K2 tohoto evid. č. byla naposled vypravena 13. 6. 2014. Dokončen je i vůz Vario LF2 evid. č. 1094II (původní K2 naposled vypravena 27. 6. 2014), v srpnu byla dokončována i tramvaj Vario LF evid. č. 1586II (původní tramvaj jezdila naposledy 21. 7. 2014). Po VP vyjela tramvaj KT8 evid. č. 1738 (odpojovač byl přesunut do zástěny kabiny řidiče, instalována klimatizace Janoza a provedena výměna střešních odporníků), po opravě se v ulicích objevil i vůz evid. č. 1717. Dlouhodobě odstavená tramvaj RT6N1 evid. č. 1804 byla přetažena z Pisárek do Medlánek, v červenci se dokončovala SP vozu evid. č. 1803 (a na konci srpna vyjel na linku x9), na SP čeká vůz evid. č. 1801 (tramvaj 1802 má prasklé čelní okno).
- Dne 8. 7. 2014 byly do Brna dodány pro DPMB první autobusy na stlačený zemní plyn (CNG – Compressed Natural Gas). Do garáží autobusů ve Slatině přijelo celkem šest autobusů Citelis 12M CNG od výrobce Iveco. Na první pohled se autobusy liší od naftových Citelisů střešní nástavbou v zadní části vozu, ve které jsou ukryty tlakové lahve na plyn, jiné jsou však i další komponenty. U DPMB je tak například poprvé použita klimatizace kabiny řidiče Autoclima a plastové sedačky STER MX se sedákem potaženým tkaninou (bez polstrování). Použita byla dále protiskluzová podlahová krytina, v prostoru prostředních dveří se nachází manuálně výklopná nájezdová plošina pro invalidní vozíky. Autobusy obdržely evid. č. 7007II–7012II. Evid. č. 7001II až 7006II jsou určena pro plynové autobusy SOR NBG 12 (od dodavatele SOR Libchavy). Všech prvních dvanáct vozidel splňuje emisní normu EURO 5. Zakázka za 72 milionů korun je začátkem masivní plynofikace autobusové dopravy v MHD Brno.
- Ve středu 16. 7. 2014 pak do Brna přijely plynové autobusy SOR – jde o první vozy této značky u DPMB. Bylo dodáno šest vozů SOR NBG 12. Nová vozidla mají přiřazena evid. č. 7001II–7006II. Autobus SOR NBG 12 je standardní celonízkopodlažní 12 m dlouhý autobus s šířkou skříně 2550 mm a maximální výškou 3330 mm. Vozy pro Brno jsou vybaveny motorem IVECO Cursor o výkonu 213 kW splňujícím emisní normu EURO 5. Převodovka je automatická ZF. Autobus je vybaven čtyřmi dvoukřídlými dveřmi. Jsou použita celoplastová sedadla STER MX se sedákem potaženým tkaninou – bez polstrování. Podlaha je potažena protiskluzovou krytinou ALTRO. Odvětrávání je zabezpečeno posuvnými okny a ventilátory salónu. Pracoviště řidiče je vybaveno klimatizací Eberspächer. V prostoru prostředních dveří se nachází manuálně výklopná nájezdová plošina pro invalidní vozíky. Ostatní výbava vozidla včetně laku odpovídá standardům DPMB a IDS JMK.
- Dne 25. 6. 2014 byly do Brna další článkové autobusy Solaris Urbino 18 budoucích evid. č. 2631II–2638II a o den později zbývající vozy letošní dodávky evid. č. 2639II–2644II. Autobusy evid. č. 2631II–2635II byly zařazeny do provozu 8. 7. 2014, další následovaly tak, že jako poslední vyjel vůz evid. č. 2643II dne 7. 8. 2014. Autobus evid. č. 2631II jezdí v Medlánkách, zbývající potom ve Slatině. Solaris s evid. č. 2623II je již 500. vozem vyrobeným firmou Solaris pro Českou republiku. Proto byl opatřen informačním polepem (na obou stranách na oknech v přední části vozidla), který na tuto skutečnost upozorňuje. Do konce roku 2014 má být dodáno ještě dalších 14 kloubových autobusů.
- Ve čtvrtek 24. 7. 2014 se v autobusové části vozovny Slatina uskutečnilo představení nově zakoupených nízkopodlažních kloubových a sólo plynových autobusů a současně proběhl kontrolní den na právě dokončované plnící stanici na stlačený zemní plyn v areálu vozovny. Přítomní byli mj. generální ředitel DPMB, primátor města Brna, zástupci výrobce autobusů Solaris a zástupci zhotovitele stavby plnící stanice.
- K prvním 12 dodaným plynovým vozům Citelis 12M CNG a SOR NBG 12 má do konce roku 2015 přibýt dalších celkem 88 vozů, a doplnit tak stav plynových autobusů na cílový počet 100 kusů. Dvacet čtyři vozy by měly být dodány ještě letos. Na pořízení těchto 88 plynových vozů a také na stavební úpravy haly vozovny Slatina, kde má probíhat údržba plynových vozů, se DPMB podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši necelých 400 milionů korun, dodavatele vozů určí až výběrové řízení.
- Nutnou podmínkou zahájení komerčního provozu autobusů na stlačený zemní plyn u DPMB bylo zřízení plnící stanice. Stavební práce v areálu autobusových garáží ve Slatině byly zahájeny letos koncem února, byly přeloženy inženýrské sítě a vybudovány přípojky vysokotlakého plynovodu a elektřiny. Byly rekonstruovány stávající komunikace a nově vybudovány zpevněné plochy pro stání autobusů. Stavební práce byly ukončeny v polovině června. Následně byla zabudována samotná technologie. Technologický celek plnicí stanice se skládá ze dvou kusů železobetonových kontejnerů s technologií CNG – včetně sušení, filtrace, zásobníku stlačeného plynu, rozvaděčů NN a slaboproudu, systému řízení chodu plničky atd. – a tří kusů ocelových kontejnerů s kompresory. Další součástí jsou tři výdejové stojany a tři tankomaty pro plnění CNG do vozidel. Budovaná plnicí stanice CNG je nejmodernější a nejkapacitnější v ČR a bude zajišťovat možnost nepřetržitého tankování zemního plynu. Unikátem v rámci ČR je, že plnička je napojena přímo na vysokotlaký zdroj plynu, takže plnění není závislé na žádném mezizásobníku. (dle Zpravodaje DPMB)
- V pátek 8. 8. 2014 pak byly nové plynové autobusy poprvé vypraveny do provozu s cestujícími. Vyjelo pět ze šesti vozů SOR (bez evid. č. 7002II) – na linky 78, 46, 52, 59 a 58 (v dalších dnech jezdilo vždy pět vozů a jeden sloužil pro zaučování řidičů). Při prvních jízdách autobusy CNG zatím čerpaly na veřejných plnicích stanicích ve Slatině a v Černovicích, které jsou technicky uzpůsobeny pro autobusy. Plnící stanice DPMB by měla být v provozu na konci srpna. Citelisy pak poprvé vyjely ve středu 13. 8. 2014 – na linku 49 byly vypraveny vozy evid. č. 7008II a 7012II. Následujícího dne se do provozu dostaly autobusy evid. č. 7007II a 7011II a v pátek 15. 8. 2014 bylo do provozu vypraveno všech šest plynových Citelisů.
- Plynové autobusy DPMB však nejsou prvními v rámci IDS JMK. Již několik měsíců jezdí pět plynových autobusů SOR dopravce ČSAD Tišnov – jsou nasazovány mimo jiné také na linku a-302 z Bystrce přes Kníničky do Kuřimi, takže se objevují v dopravním uzlu Zoologická zahrada. Ovšem ve Znojmě jezdí CNG autobusy již od roku 2010.
- V souvislosti s veřejnou zakázkou na dodávku třiceti kusů kloubových nízkopodlažních trolejbusů byla podepsaná rámcová smlouva se společností Škoda Electric a. s. Dodávka má být uskutečněna postupně v průběhu prvního pololetí roku 2015. Plzeňská společnost uzavřela smlouvu na dodávku třiceti vozidel typu Škoda 31 Tr v celkové hodnotě zhruba 395 milionů korun.
- Od 6. 8. 2014 vozí pasažéry trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3052II (ex č. 43 Hradec Králové, kde jezdil od roku 2000) a po dodání do Brna prošel celkovou opravou – poprvé na lince t-37. Během prázdnin pak probíhaly úpravy na trolejbusech téhož typu evid. č. 3057II a 3058II – tyto vozy typu Škoda 21TrAC byly do Brna rovněž přivezeny z Hradce Králové a díky dobrému technickému stavu nebylo nutné provádět celkovou opravu. Zároveň s trolejbusy typu 21TrAC byl do Brna dovezen i vůz bývalého č. 36, na němž probíhá vytěžování náhradních dílů a poté bude sešrotován. V průběhu prázdnin byly dokončeny celkové opravy i na trolejbusech evid. č. 3049II a 3056II (dosazen stat. měnič Cegelec). Na trolejbus evid. č. 3044II byly zkušebně namontovány diodové informační panely od firmy Bustec. Vůz evid. č. 3257 je nově deponován ve Slatině a vozy evid. č. 3274, 3275 a 3276 byly přesunuty do Husovic.
- V Husovicích byl definitivně rozebrán trolejbus evid. č. 3228 (první brněnský reko vůz Škoda 14TrR).
- V sobotu 28. 6. 2014 v Brně proběhla zvláštní jízda pro fanoušky a fotografy MHD s trolejbusem Škoda 14Tr evid. č. 3214. Akce byla pojata jako rozloučení s vozy 14Tr s původními čely, u kterých se do dnešních dnů používají cedulové transparenty. Při jízdě s trolejbusem byla projeta řada trolejbusových tratí vč. manipulačních a byly organizovány četné fotozastávky.
- Autobusy typové řady B741 byly o prázdninách stále v provozu – vozy evid. č. 2301, 2302, 2311, 2312, 2314, 2315, 2317, 2329 a 2330 se velmi často objevovaly na výlukové lince a-x27. Po ukončení provozu této linky se v ulicích objevují již jen ojediněle.
- „Souboj“ o provedení sedaček v brněnských autobusech má, zdá se, vítěze. Na konci loňského roku byly do třech vozidel zkušebně namontovány sedačky různých provedení. Nejen v anketě cestující veřejnosti, ale i u DPMB vyhrály plastové sedačky – výhodou je snadná údržba a čištění, menší pořizovací cena oproti jiným typům, jsou relativně pohodlné a v zimě nestudí – nevýhodou je zřejmě menší pohodlí, než poskytují polstrované sedačky. Cenové srovnání: polstrovaná 3.400 / plastová 3.000 / dřevěná 4.300 korun za sedačku. Jako hlavní nevýhoda polstrovaných sedaček je uváděna špatná údržba a jejich časté ničení vandaly – škoda na sedačkách poničených vandaly činí za rok cca milion korun. Po malých autobusech Stratos se plastové sedačky objevily v nových autobusech Solaris a v plynových SORech, v Citelisech jsou potažené látkou.
- Odstavený autobus DPMB Karosa B 931 evid. č. 7426 má po přestavbě sloužit jako instruktážní autobus Městské policie Brno (má nahradit stávající vůz Mobidik Karosa ř. 700). Vůz má již zaslepenu většinu oken a demontována sedadla v interiéru.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos a Tomáš Kocman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net