Aktuality měsíce dubna 2014
- Práce na přestavbě křižovatky ulic Olomoucká – Řipská – Hviezdoslavova – Bělohorská ve Slatině se hned po uzavření v polovině března rozběhly naplno. Trolejbusová linka t-31 má od křižovatky změněnu trasu – vozy jedou odklonem ulicí Hviezdoslavovou, Tilhonovou a Vlárskou (navíc obsluhují zastávku »Vozovna Slatina« společně s linkou t-33). Zastávka »Černovičky« ve směru do města byla posunuta před křižovatku na ulici Hviezdoslavovu.
- Před čtyřiceti lety, dne 29. 3. 1974 jezdily po Brně naposled s cestujícími dvounápravové tramvaje MT4, kterým se říkalo „plecháče“ nebo „bystrčáci“ – tehdy jezdily již jen sólo vozy na posilových kurzech linky d-10. Na konci ledna 1974 dojezdily v Brně jejich vlečné vozy.
- Z důvodů výměny kolejových objektů byl o víkendu 29. a 30. 3. 2014 o 15 hodin vyloučen provoz tramvají v úseku Rakovecká – Bystrc, Ečerova. Náhradní doprava byla zajištěna posílenou autobusovou linkou a-54, na kterou byly v uvedené době kromě zkrácení intervalů navíc nasazeny místo minibusů standardní autobusy.
- Od neděle 30. 3. do čtvrtka 3. 4. 2014 se na brněnském výstavišti konaly veletrhy TECHAGRO, Silva Regina, ANIMAL, VETEX a BIOMASA – v provozu byla posilová linka d-P1 s trasou Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky, v pracovních dnech pak dopoledne ještě linka d-P2 s trasou Stará osada – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky (šlo o přesměrování spojů linky d-2 jezdících ze Židenic k Ústřednímu hřbitovu). Jak již bylo řečeno v minulých letech, tato skupina veletrhů přebírá žezlo nejvýznamnější akce na výstavišti. Letos je navštívilo 120.000 lidí. Desetiletým rekordem v návštěvnosti za jediný den se pyšnila neděle – do expozic se přišlo podívat přes 38.000 lidí. Obsazené byly nejen všechny pavilony, ale i volné plochy – z hlavy nešly vyhnat vzpomínky na legendární podzimní strojírenské veletrhy minulých desetiletí. Extrémní zájem v neděli samozřejmě znamenal zátěž i pro městskou dopravu – protože právě z důvodu velké obsazenosti ploch výstaviště nebylo možné zájezdové autobusy parkovat v areálu, ty brzo zaplnily okolí a bylo nutné je směrovat na jiná parkoviště, nejvíce na Libušinu třídu v Kohoutovicích a na komunikaci vedoucí k Myslivně. Na dopravu odtud na výstaviště pak byla posílena doprava: na linku t-37 byly zčásti nasazeny článkové trolejbusy, vložené článkové autobusy a k Myslivně jezdila zvláštní autobusová linka a-P.
- Na jaře 2014 vzniká investiční záměr na výstavbu tramvajové tratě k bohunickému univerzitnímu kampusu a prodloužení tratě v Bystrci. Obě tratě mají přijít na 1,7 miliardy korun. Trať v Bohunicích, vedená z velké části v tunelu bude dražší a má stát miliardu, prodloužení tratě v Bystrci má přijít na 700 milionů korun. Prodloužení tramvajové trati v Bystrci bude začínat u současné konečné na Ečerově – v blízkosti ulice Teyschlova má vjet do tunelu, za kterým potom povede koridorem uprostřed sídliště – zakončena má být smyčkou u Žebětínského rybníka. Nová tramvajová trať tak zajistí jednak obsluhu oblasti Kamechů, tak i Žebětína, odkud to na tramvaj nebude daleko. Po schválení investičního záměru se bude celý rok pracovat na dokumentaci pro územní rozhodnutí a dalšího půl roku je potřeba na jeho získání. Přípravy mají trvat tři až čtyři roky a teprve potom je možné začít stavět (okolo roku 2020). Financování těchto dopravních staveb bude ve velké míře závislé na získání dotací z Evropské unie. V programovém období Evropské unie mezi lety 2014 až 2020 jsou zařazeny dotační prostředky na městské kolejové stavby a Brno chce o dotace na bohunickou a bystrckou tramvaj požádat.
- Do konce března bylo na ulici Milady Horákové v celém opravovaném úseku sneseno trolejové vedení. Výkopové práce byly zahájeny v prostoru bývalé tramvajové zastávky »Náměstí 28. října« – tam bylo započato s kanalizací. Další výkopové práce probíhají od křižovatky s ulicí Traubovou směrem do kopce k zastávce »Dětská nemocnice«.
- Jak jsme již informovali, po zimní přestávce se opět rozběhly práce na rekonstrukci křižovatky Kaštanové, Popelovy a Vinohradské. Od 19. 3. 2014 je možný průjezd pouze po polovině vozovky Kaštanové ulice (pravý směrem od Brna) a je řízen světelnou signalizací. Ulice Vinohradská je stále uzavřena. Staveniště má velmi omezenou propustnost, na což si však již řidiči celkem zvykli, a volí proto objízdné trasy.
- Na Skácelově ulici v Králově Poli probíhala v dubnu rekonstrukce kanalizace a povrchu komunikace. Zastávka »Skácelova« ve směru na Slovanské náměstí byla přeložena na Královopolskou ulici před křižovatku s Purkyňovou. O víkendech jezdily na lince t-30 místo trolejbusů autobusy. V opravovaném místě jsou zúžené jízdní pruhy, a to je příčinou zpoždění vozidel MHD tudy jezdících.
- Z důvodů výměny kolejových objektů na líšeňské tramvajové trati byla o víkendu 5. a 6. 4. 2014 vyloučena tramvajová doprava v úseku Bělohorská – Líšeň, Mifkova. Linka d-8 byla odkloněna na Stránskou skálu. Linka d-10 byla mimo provoz. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnými autobusovými linkami a-x8 (Podstránská – Bělohorská – Bílá hora – Novolíšeňská – Bartákova – Rotreklova – Jírova) a a-P78 (posila linky a-78 ze Židenic do Líšně). V sobotu jezdily na všech kurzech linky d-8 vozy Škoda 13T.
- Z důvodů rekonstrukce tramvajové trati v ulici Hlinky mezi zastávkami »Výstaviště–hlavní vstup« a »Lipová« je zde od úterý 8. 4. 2014 zřízen jednokolejný úsek. U hlavního vstupu na výstaviště jsou využity stávající výhybky, na druhém konci potom výhybka „kaliforňan“ (asi v polovině mezi zastávkami »Lipová« a »Výstaviště–vstup G2«, která je po dobu oprav mimo provoz). Jako první se opravovala kolej ve směru z Pisárek k výstavišti. Původní traťový svršek byl tvořen kolejnicemi uloženými na dřevěných pražcích usazených ve štěrkovém loži – koleje byly kryty betonovými zádlažbovými panely. Betonové panely, dřevěné pražce a část starého štěrku byly odvezeny. Nové koleje jsou uloženy na betonových pražcích a zasypány novým štěrkem. Od soboty 19. 4. 2014 jezdí tramvaje po opravené koleji a opravuje se kolej ve směru do Pisárek.
- Město chystá investiční záměr na přeložku tramvajové tratě z ulice Nezamyslovy k ulici Ostravské. O tomto projektu se hovoří již od devadesátých let. Tramvajová trať by podle tohoto záměru měla opustit ulici Nezamyslovu a měla by vést víceméně po staré trase – tj. pokračovat ulicí Olomouckou přímým směrem pod železniční most, za ním odbočit vlevo a podél železniční tratě směřovat dále nakonec by železnici podjela a na stávající trať by se napojila v blízkosti zastávky »Krásného«. V místě, kde jsou dnes autobazary, by mělo vzniknout záchytné parkoviště P+R s přestupem na tramvaj. Tramvaj do Líšně by tak mohla zrychlit cca o dvě minuty. Přeložka tramvaje by měla stát 225 milionů korun a 75 milionů by měl stát výkup potřebných pozemků. Stavba by měla proběhnout v horizontu cca deseti let.
- Z důvodů výměny kolejových objektů v ulici Hybešova a v ulici Nádražní byl o víkendu 12. a 13. 4. 2014 vyloučen provoz tramvají a autobusů nočních linek v dotčených úsecích uvedených ulic. Linky d-1 a d-2 byly vedeny přes náměstí Svobody, Husovu a Pekařskou, linka d-12 rovněž přes náměstí Svobody na Českou. Linka d-10 jezdila ze Stránské skály jen do zastávky »Hlavní nádraží« a tramvaj se zde otáčela najetím do Masarykovy a vycouváním zpět (až na zastávku »Nové sady« linky d-8). Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x1 v trase Hlavní nádraží – Nové sady – Hybešova – Nemocnice u sv. Anny – Mendlovo náměstí. Vyměňovaly se: vnější oblouk mezi ulicí Hybešovou a Václavskou, výhybka a křížení u smyčky Nové sady, sjížděcí výhybka Husova – Nádražní a výhybka na 2. koleji pro přejezd na 4. kolej.
- V dubnu byl na několik dní (11. až 14. 4. a 25. až 28. 4. 2014) uzavřen z důvodu oprav vozovky vždy jeden z tubusů silničního Husovického tunelu, což samozřejmě vedlo k problémům v dopravě na okolních komunikacích. Např. v pátek 11. 4. 2014 docházelo k významnému zpožďování (ve špičkách až 60 minut!) na linkách d-4, 9, t-25, 26, a-44/84, 53, 55, 57, 58, 64, 74, 75 a 78. Kvůli opravě vodovodu na Merhautově ulici u smyčky tramvají nebylo možné vést objížďku tudy.
- Na Zelený čtvrtek 17. 4. 2014 se zájemci mohli svézt pivní tramvají evid. č. 1018. Tramvaj prováděla 45 minut dlouhé jízdy středem města – nástup a výstup byl na Mendlově náměstí, jízdné 50 korun. Při jízdě se čepovalo samozřejmě zelené pivo.
- V sobotu 19. 4. 2014 se v ulicích Brna konal Brněnský půlmaraton. V této souvislosti byla přes den vyloučena jízda tramvají přes náměstí Svobody (linky d-4, 9 a x9 byly vedeny po Husově a přechodně i po Rooseveltově) a dále docházelo ke krátkodobým omezením provozu v místech křížení trasy závodu s linkami MHD se zdržením jednotlivých vozidel do 10 minut.
- Zastupitelstvo městské části Brno-střed na svém zasedání v dubnu již vybralo jednu z nabízených čtyřech variant nového vedení tramvajových kolejí na Mendlově náměstí navržených magistrátním odborem dopravy. Podle schváleného návrhu mají tramvajové koleje vést kolem Starobrněnského kláštera – zastávky tramvají se mají přesunout do míst, kde v současné době zastavují autobusy. Tramvajová smyčka na náměstí v dnešní podobě zanikne. Má dojít i k úpravě provozu v nedaleké křižovatce Vídeňská – Poříčí, kde by měli mít řidiči nově možnost odbočit vlevo z Vídeňské do Poříčí. Rozhodnutí městské části musí však ještě schválit brněnské zastupitelstvo. Rekonstrukce náměstí podle nejnovějších údajů má stát kolem 150 milionů korun – úpravy náměstí mají začít do dvou let.
- Od konce března probíhají další práce na opravě nádražního viaduktu – do mezer mezi pískovcovými kvádry ve všech šesti otvorech mostu navrtali pracovníci firmy Baraba malé otvory, do kterých následně umístili hadičky a zdivo injektovali. V druhé polovině dubna pak byla očištěna fasáda mostu ze strany Křenové ulice a následovaly i jednotlivé otvory.
- Plánované bourání objektů v ulici Žabovřeské nebylo zahájeno. V dubnu tomu bylo 95 roků, co vzniklo tzv. Velké Brno. Zákonem ze 16. 4. 1919 se město spojilo celkem s 21 obcemi a se dvěma městy (Královo Pole a Husovice). Před spojením mělo Brno kolem 130.000 obyvatel – po spojení mělo 220.000. Oprava Zelného trhu byla zahájena v pondělí 31. 3. 2014. Z téměř celého povrchu byla odstraněna původní kostková dlažba.
- V dubnu byl ubourán zadní trakt domu Dornych č. 42 a v závěru dubna byly v tomto prostoru (od křižovatky ulic Dornych a Plotní po tramvajovou smyčku Zvonařka) zahájeny práce na výstavbě objektu Dorn.
- Na konci března 2014 Rada města Brna odsouhlasila záměr zadání veřejné zakázky pro první etapu stavby tramvajové tratě v ulici Plotní. První etapa však ještě nebude znamenat žádné práce v ulici Plotní – zahrnuje totiž výstavbu spojky mezi ulicí Dornych a ulicí Masnou. Účelem stavby tramvajové tratě v ulici Plotní je přesun kolejí z ulice Dornych do ulice Plotní a následná přeměna ulice Dornych na čtyřproudou komunikaci pro auta. Koleje v ulici Plotní se navíc přiblíží plánovanému vlakovému nádraží v nové poloze. Celý soubor staveb, kterému dominuje nová tramvajová trať v ulici Plotní, má stát kolem 2 miliard korun. V první etapě má být za částku 50 milionů korun postavena silnice, chodník a most přes Ponávku – má se také rekonstruovat kanalizace a vysadit zeleň. Celá stavba má čtyři etapy, nultá etapa, která začala v roce 2010 (a ještě není dokončena), představovala demolici 30 domů na Plotní ulici a Dornychu a hlavně opravu a dostavbu kanalizace v dotčeném území. Koncem dubna pak brněnští radní odsouhlasili vyhlášení veřejné zakázky, ve které bude vybrán zhotovitel pro tuto první etapu. Stavba má být zahájena letos v září a dokončena v listopadu 2015. Schválení zadání 1. etapy navazuje na schválení klíčového výkupu areálu společnosti SIK METAL (Dornych 62 naproti obchodu Lidl). Tento výkup umožní rozšíření komunikace v ulici Dornych a vybudování komunikace zajišťující dopravní obslužnost vnitrobloku ze strany Dornychu.
- I když je plánováno přeložení kolejí tramvají z ulice Dornych do ulice Plotní, dostaly se tramvajové koleje v ulici Dornych již do velmi špatného stavu a bylo je nutné opravit – 40 milionů korun stála oprava, která proběhla v roce 2013, a letos se bude opravovat další úsek – mezi Zvonařkou a Svatopetrskou.
- Z důvodů výměny kolejových objektů v ulicích Nováčkova, Dačického, Dukelská a Valchařská v Husovicích byla o víkendu 26. a 27. 4. 2014 vyloučena tramvajová doprava v úseku Vozovna Husovice – Obřany, Babická. Náhradní autobusová doprava linkou a-x4 byla zavedena v úseku Mostecká – Obřany, Babická: autobusy jezdily odklonem ulicemi Provazníkovou a Karlovou, ve směru do centra navíc ulicemi Hálkovou a Nováčkovou místo Dukelskou.
- Z důvodu opravy povrchu komunikace v zastávce trolejbusů a autobusů »Svratecká« v Komíně na ulici Hlavní zde byl v závěru dubna zřízen úsek řízený světelnou signalizací. Zastávka linek t-30 a 36 je v obou směrech přeložena přibližně o 150 metrů vzad (před úsek řízený semafory).
- Z důvodu provádění záručních oprav komunikace byl ve dnech 23. až 27. 4. 2014 pro autobusy MHD neprůjezdný úsek komunikace Lány – Vyhlídalova v Bohunicích. Autobusy linek a-50 a N96 jezdily v době výluky oběma směry odklonem ulicemi Ukrajinskou a Dlouhou.
- Ve středu 23. 4. 2014 proběhla v prostorách Kongresového centra brněnského výstaviště slavnostní konference k 10. výročí Integrovaného dopravního systému JMK. V jejím rámci byla také oficiálně spuštěna aplikace, která dovoluje nákup jízdenky přes chytrý telefon Poseidon. Cestující si musí nabít kredit, ze kterého se mu potom odečítá cena jízdenky. Průvodčímu potom cestující ukazuje QR kód, který mu přijde před mobil po odečtení peněz z účtu. V aplikaci Poseidon jsou dále k dispozici údaje o odjezdech spojů ze zastávek nebo výlukách a změny v dopravě. V rámci konference bylo mj. konstatováno, že Jihomoravský kraj investuje do integrovaného dopravního systému ročně 1,15 miliardy korun – asi 600 milionů jde na železniční dopravu a zbytek na autobusy. Systém již pokrývá kompletně území kraje a zasahuje i na Slovensko a do Rakouska – celkem 732 obcí, každý den převeze 1,5 milionu cestujících. Chystá se prodloužení vlakové linky S31 z Nedvědice do Bystřice nad Pernštejnem (kraj Vysočina).
- V dubnu byla dokončena rekonstrukce autobusové smyčky v Ořešíně.
- O prvním dubnovém víkendu byly všechny lodě flotily DPMB již na hladině – přístavní můstky jednotlivých zastávek ještě nebyly rozvezeny: to se stalo až v druhém dubnovém týdnu. Novinkou jsou nové přechodové můstky pro všechny zastávky na trase a pro tři můstky v přístavišti Bystrc – mají zábradlí vyplněné pletivem v rámu. Původní DALLAS byl přesunut do krytého stání v hale.
- Slavnostní zahájení 68. plavební sezóny na Brněnské přehradě proběhlo v sobotu 12. 4. 2014. Byl pěkný slunečný den – do přístaviště se nezahájení lodní dopravy přišlo podívat cca 500 lidí, kteří později zcela zaplnili tři dvoupalubové lodě. U prvního můstku stála loď LIPSKO, u druhého můstku byla přistavena loď DALLAS. Ke třetímu můstku pak přesně v 10 hodin přivezla loď UTRECHT kapitány všech lodí. Nástup kapitánů, krátké projevy brněnského primátora a generálního ředitele brněnského dopravního podniku, hlášení vedoucího lodní dopravy, vztyčení vlajky při znělce lodní dopravy proběhly obdobným způsobem jako v předchozích letech. Po těchto úvodních ceremoniích mohli přihlížející využít tři výše uvedené lodě a zcela zdarma absolvovat krátkou projížďku po jezeře – ta proběhla mezi přístavištěm v Bystrci a Sokolským koupalištěm opět tak, jak bývá zvykem. Na čele jela loď LIPSKO, další dvojici tvořil UTRECHT a DALLAS. K těmto dvěma lodím se připojily ještě lodě BRNO a VÍDEŇ. Loď STUTTGART si dala trochu na čas – nástup cestujících trval dosti dlouho, takže loď se k pětici lodí nepřipojila a v podstatě odjela sólo. Po návratu do přístavu a vystoupení prvních cestujících začal běžný provoz podle jízdního řádu.
- Rozsah lodní dopravy je obdobný jako v předchozí plavební sezóně. V dubnu a říjnu je provoz plánován pouze v nepracovních dnech, v dalších měsících je lodní doprava v provozu každý den. Interval mezi spoji do Veverské Bítýšky je mimo sezonu 90 minut, v letní sezóně 45 minut. Jízdní řád opět nabízí večerní plavby pro kolaře a plavbu za zlevněné jízdné. Cena jízdného je stejná jako v několika předchozích plavebních sezónách – tj. základní jízdné za jeden plavební úsek je 15 Kč / zlevněné jízdné za 8 korun. Nově je zavedeno zpáteční jízdné na Kozí horku za 27/14 Kč a zpáteční jízdné na Sokolské koupaliště za 54/29 korun. Kromě již zavedených kombinací pojízdných vstupenek lodě+hrad Veveří, lodě+ZOO jsou zavedeny ještě možnosti lodě+hrad Špilberk (kasematy) a lodě+Permonium (Oslavany). Další novinkou je narozeninová jízdenka – osoby starší 15 let mohou v den svých narozenin používat zlevněné jízdné a děti mohou v den svých narozenin jet zadarmo. Na lodích mají být zavedeny nové prodejní pokladny, takže na lodích bude možné platit jízdné kartou. Ke změnám došlo i v jízdném pro rodinné příslušníky zaměstnanců DPMB – ti dosud jezdili zadarmo a nyní budou jezdit za zlevněné jízdné. Zaměstnanci DPMB mají stejně jako dříve přepravu na lodích zdarma.
- Stavba bezbariérové zastávky lodní dopravy pod hradem Veveří má zpoždění a v letošní plavební sezóně u ní lodě zastavovat nebudou. Bude nutné upravit návrh přístupové lávky, aby ji nemohly poškodit případné povodně. Soukromý investor odložil plán provozovat na Brněnské přehradě dieselové lodě. Původně chtěla společnost Lodní doprava Vranov provozovat na Brněnské přehradě své plavidlo, a tak konkurovat lodím DPMB již od jara roku 2013. Záměr se nepodařil. Letos bude společnost provádět rekonstrukci jedné lodi na Vranovské přehradě a na další investici cca 15 milionu korun na loď pro Brněnskou přehradu nemá finance. Provoz alespoň jedné naftové lodě na Brněnské přehradě se tak odkládá na příští rok.
Novinky ve vozovém parku
- V pracovních dnech jezdí na tramvajové lince 5 na sedmi kurzech z deseti vypravovaných soupravy z vozovny Pisárky a tři vozy Škoda 13T z vozovny Medlánky. Soupravy 2×T3R tvoří většinu a jezdí až na pěti kurzech. Na lince 1 se ve větší míře (až osm kurzů) objevují soupravy tramvají T6 (mimo víkendy), jezdí zde i provozní vozy K3. Ještě v březnu se stále bylo možné svézt soupravami vozů Vario 2LF (např. evid. č. 1101II+1096II, 1098II+1102II, 1092II+1093II), v dubnu již téměř nejezdily. Souprav tramvají Vario LF2 a Vario LF již jezdí víc – např. evid. č. 1099II+1597II, 1103II+1556II, 1108II+1601II, 1109II+1539II a 1127III+1598II. V nepracovních dnech tyto soupravy nejezdí.
- Tramvaj RT6N1 evid. č. 1801 jezdí po zahájení rekonstrukce ulice Milady Horákové v prac. dny na lince d-9, o víkendech na lince d-2. Klasické spřažené soupravy 2×T jsou při výluce Milady Horákové v pracovní dny provozovány na linkách d-1 (cca 24 kurzů), d-5 (7 kurzů), d-6 (cca 5 kurzů), d-9 (cca 3 kurzy), d-12 (cca 7 kurzů).
- Po VP vyjela tramvaj KT8D5R.N2 evid. č. 1710 a na počátku dubna se v provozu s cestujícími objevil po GO vůz KT8 evid. č. 1724, který jako poslední svého typu v Brně získal nízkopodlažní střední článek. Po GO je v unifikovaném nátěru. Po VP je i souprava vozů evid. č. 1609+1621 (oba vozy jsou v bílém nátěru pro reklamu), K2T evid. č. 1044 a K2P evid. č. 1086 a 1116. Všem tramvajím byla při velké prohlídce doplněna klimatizace kabiny řidiče Janoza CoolAir A-80.
- V brněnských ulicích jsme v dubnu mohli vidět další novou tramvaj Vario LF2 evid. č. 1083II. Tramvaje Vario LF2 a Vario LF, které procházejí středními prohlídkami v ústředních dílnách, jsou upravovány pro provoz v soupravách LF2 + LF1. V dubnu byly při SP upraveny první dva vozy Vario LF2 (evid. č. 1069II a 1112II), které původně mohly jezdit v soupravách 2× Vario LF2 pouze jako řízené vozy. Dále byly upraveny i tramvaje Vario LF evid. č. 1553II a 1554II.
- Byla dokončena generální oprava trolejbusu Škoda 21Tr evid. č. 3004, na GO byl přistaven vůz evid. č. 3015. Klimatizace Waeco CoolAir CA RT880 jsou postupně instalovány na další trolejbusy – evid. č. 3256, 3274 a 3602. Z dílen vozovny Husovice vyjel po střední opravě trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3236 s novým uspořádáním svítilen na zadním čele.
- Do Brna dorazily poslední minibusy Stratos z letošní dodávky: vůz evid. č. 7614 byl do Brna dodán 14. 3. 2014 a do provozu byl zařazen 28. 3. 2014, vůz evid. č. 7515 pak byl dodán 17. 3. 2014 a do provozu zařazen rovněž dnem 28. 3. 2014. Minibusy se zabydlely na lince a-43 (čtyři kurzy v pracovní den) a cca po jednom kurzu na lince a-65 a a-80/68. O víkendech se vypravují tři kurzy na lince a-64, tři kurzy na lince a-54/302 a jeden vůz na linku a-80/a-68.
- V roce 2013 bylo provedeno 20 generálních oprav autobusů – z toho čtyři sólo autobusy B931E v ÚD Medlánky, 10 sólo autobusů B931E a šest článkových autobusů B961E ve Zlineru Zlín.
- Za prvních 12 plynových sólo autobusů (Irisbus Citelis) zaplatí DPMB přes 70 milionů korun – kupní smlouva již byla podepsána. Na zbývajících 88 vozidel za téměř 400 milionů chce DPMB získat dotace z evropských fondů. V březnu byla zahájena výstavba plnicí stanice CNG v areálu vozovny Slatina – hotova má být v červnu. Zkušební provoz prvních plynových autobusů je možné očekávat v červenci.
- Do konce roku 2014 by měl DPMB pořídit dva až tři elektrobusy, každý v ceně kolem 10 milionů – mají být pořízeny s využitím evropských dotací. Zatím ještě není definitivně rozhodnuto o tom, jaký typ elektrobusu to bude, ale je zřejmé, že by to měl být minibus (požadavek projektu Civitas 2MOVE2, který má poskytnout dotaci) a vůz by měl mít možnost dobíjení sběračem z trolejové sítě.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net