Aktuality měsíce května 2014
- Z důvodu výměny kolejových objektů na tramvajové trati do Bystrce byla o víkendu 3. a 4. 5. 2014 přerušena tramvajová doprava v úseku Vozovna Komín – Bystrc, Ečerova a omezena doprava přes přejezd u ulice Branka. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x1. Ve směru k městu jezdily autobusy přímo ulicí Kníničskou. Vyměňovala se sjížděcí výhybka v jundrovském trojúhelníku, koleje u zastávky »Vozovna Komín« a mezi zastávkami »Podlesí« a »Branka«, upravoval se i silniční přejezd Branka.
- V úterý 6. 5. 2014 byl ukončen jednokolejného provoz tramvají u výstaviště a obnovena zastávka »Výstaviště–vstup G2«. O víkendu 10. a 11. 5. 2014 pak probíhalo podbíjení opravené tratě na Hlinkách – linka d-1 byla jednosměrně (jeden den tam, druhý den zpět) odkloněna ulicemi Veveří a Husovou. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x1 v trase Svratecká – Hlavní nádraží (opět jednosměrně).
- Z důvodu výstavby kanalizace není od 5. 5. 2014 na dobu asi tří měsíců možný průjezd autobusů ulicí Ostopovickou v Troubsku. Autobusové linky a-403 a 404 jsou vedeny obousměrně odklonem přes Bosonohy. Pro obsluhu Ostopovic byla zřízena mimořádná výluková linka a-407 v trase Brno, Labská – Brno, Osová – Ostopovice, smyčka. Vybrané spoje linky z Ostopovic pokračují přes zastávku »Střelice, dolní železniční stanice« do Troubska, kde jsou vedeny jednosměrným okruhem přes Bosonohy a Veselku zpět do Troubska a odtud přes Střelice a Ostopovice zpět do Brna.
- Ve středu 7. 5. 2014 se v odpoledních a večerních hodinách konala v areálu brněnského výstaviště akce Brněnský Majáles 2014. Podle aktuální potřeby byla posilována doprava na pravidelných linkách d-1, t-25, t-26 a a-44/84 (a prodloužen jejich provoz). Základní přístup na akci do areálu BVV byl hlavní branou. Navíc byla zavedena mimořádná posilová tramvajová linka d-P1 s trasou Zvonařka – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky a prodloužena linka d-11 (večer d-5) z Mendlova náměstí do Pisárek. V noci byly dále řazeny posilové spoje linky d-P12 od výstaviště do Králova Pole na Technologický park.
- Ve středu 14. 5. 2014 ve 14.50 hodin proběhl na náměstí Svobody slavnostní křest knihy pro děti s názvem „Dobrodružství pod pantografem“ autorky Barbory Škovierové, kterou ilustrovala Pavla Kleinová. Vlastní akt se odehrál v tramvaji KT8 evid. č. 1730 s celoplošným polepem „145 let mhd v Brně“. Datum a hodina byly zvoleny symbolicky ke zmíněnému 145. výročí. Kromě prodeje knihy se uskutečnila také autogramiáda za účasti autorky i ilustrátorky.
- Z důvodu provádění prací na inženýrských sítích nebyla o víkendu 10. a 11. 5. 2014 možná jízda tramvají a autobusů v části ulice Purkyňovy. Linka d-12 jezdila pouze po trase Komárov – Česká, náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x12 po trase Česká – Technologický park, přičemž mezi zastávkami »Dobrovského« a »Skácelova« autobusy jezdily odklonem ulicemi Dobrovského, Hradecká a Skácelova.
- Dne 6. 5. 2014 zahájily České dráhy zkušební provoz nových rychlíkových souprav Railjet s řídicím vozem – souprava je dlouhá 185 metrů a je v ní 442 míst pro cestující. Jezdí na některých mezi Prahou a Brnem.
- V sobotu 26. 4. 2014 jela z brněnského hlavního nádraží parní lokomotiva „Šlechtična“ 475.101 s vlakem akce Pálavský okruh (na postrku s „Bardotkou“ T478.1001).
- Prostranství kolem lodě BRATISLAVA na tzv. Komínských loukách v areálu U Hrocha se začalo upravovat (mezi ulicí Veslařskou a břehem Svratky). Po dokončení má areál nabídnout kurty pro plážový volejbal, fotbalové plácky, hřiště pro streetball. Největší část plochy má zabírat univerzální hřiště pro baseball, softball nebo kriket. Úprava prostranství má stát kolem 40 milionů korun, z čehož asi 80 % je kryto dotacemi z Evropské unie. V areálu sportovišť má být možnost občerstvení na lodi (loď BRATISLAVA odkoupená od DPMB). Vedle areálu má být parkoviště pro 200 aut.
- Brněnští hasiči slaví v roce 2014 své 150. výročí – k tomuto výročí je přichystána celá řada různých akcí – tou nejzajímavější bude zřejmě komentovaná přehlídka 60 hasičských vozidel (historických i současných) na náměstí Svobody naplánovaná na 22. 6. 2014.
- V pořadí desátá muzejní noc se v Brně konala v sobotu 17. 5. 2014. Až do roku 2012 byl vstup do muzeí při muzejních nocích zdarma, v roce 2013 se vybíralo 20korun při návštěvě prvního muzea a další byla již zdarma. Letos již byla vyžadována platba 20 korun při každém vstupu (Technické muzeum, Muzeum města Brna, Muzeum hraček, Moravské zemské muzeum, Muzeum Brněnska, Mendelovo muzeum, Muzeum vlakové pošty – ostatní muzea byla zdarma, někde se vybíralo dobrovolné vstupné). Novinky muzejní noci roky 2014: nově se připojila Zetor Gallery v Líšni, kde jsou vystaveny nové i historické traktory. Dále bylo k dispozici Muzeum vlakové pošty na hlavním nádraží, umístěné v poštovním vagonu „Rybák“ z roku 1949, poprvé se také do muzejní noci zapojilo Muzeum loutek v divadle Radost. Všechna zapojená muzea otevírala v 18 hodin a byla otevřena do půlnoci.
- Poutačem na muzejní noc byl autobus TMB Škoda 706 RTO na náměstí Svobody, v sobotu pak stál na Moravském náměstí před kostelem sv. Tomáše. V informačním autobuse mohli zájemci získat informační brožuru o Brněnské muzejní noci. Návštěvnost Brněnské muzejní noci byla nižší než v předchozích letech: podepsalo se na tom velmi špatné počasí – zataženo a déšť téměř po celou noc. I tak se však například u Technického muzea stála fronta. Dle denního tisku se akce zúčastnilo 82.000 zájemců.
- Pro dopravu návštěvníků bylo k dispozici opět osm autobusových
linek, značených písmeny A až H. Doprava na těchto linkách byla zdarma.
Na linku A byly navíc nasazovány historické vozy TMB. Výchozí zastávkou
všech linek byla některá ze zastávek »Česká«. Trasy linek byly
následující:
- A Česká – Klusáčkova – Skácelova – Technické muzeum
- B Česká – Bratislavská (Muzeum romské kultury) – Körnerova (Divadlo Radost: Muzeum loutek) – Česká
- C Česká – Mohyla Míru
- D Česká – Komárov – Chrlické náměstí – Rajhrad (Památník písemnictví na Moravě)
- E Česká – Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)
- F Česká – Mendlovo náměstí (Mendelovo muzeum) – Anthropos
- G Česká – Mahenův památník – Česká
- H Česká – Předklášteří (Podhorácké muzeum)
- Pro nástup do vozidel linek C a H bylo s ohledem na omezenou kapacitu vyžadováno předložení bezplatné místenky, kterou bylo možné vyzvednout v informační kanceláři DPMB.
- Parní tramvajová lokomotiva Caroline byla odstavena v průběhu roku 2011 a na její opravu (především parního kotle a rozvodu parního stroje) chybí potřebné finance. Vedení města v průběhu května schválilo dotaci ve výši 900.000 korun na její opravu. Za tuto částku je možné parní lokomotivu opravit.
- Na přestavované křižovatce Kaštanová – Popelova se v květnu již jezdilo po opravené polovině vozovky směr centrum. Provoz je nadále řízen světelnou signalizací. Zajímavostí je, že mezi křižovatkou a železničním přejezdem byla odfrézována živice až na původní dlažbu – po mnoha letech tak aspoň na chvilku je vidět původní provedení komunikace.
- V pátek 23. 5. 2014 byla zahájena přehlídka ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS úvodním ohňostrojným Prelude, které bylo odpáleno na hradě Špilberk. Před zahájením a po ukončení ohňostroje došlo k operativnímu posílení vybraných pravidelných linek především v oblasti Mendlova náměstí (podle aktuální situace). Po skončení ohňostroje došlo k posílení dopravy v centru města prodlouženým provozem vybraných linek tramvají a trolejbusů, dle potřeby bylo připraveno i posílení nočních linek.
- Z důvodů výměny kolejových objektů v ulicích Divadelní a Benešova nebyla o víkendu 24. a 25. 5. 2014 možná jízda tramvají ulicí Divadelní a přes 1. a 2. kolej u hlavního nádraží. Linky d-1 a d-2 byly obousměrně odkloněny přes náměstí Svobody, linka d-4 byla vedena Rooseveltovou ulicí, linky d-9/x9 pak ulicí Husovou. Autobusová linka a-67 byla vedena ve směru na Zvonařku po Kolišti, v opačném směru kolem paláce Morava.
- V pátek 23. 5. 2014 proběhla další masová akce – Noc kostelů. Do akce se v Brně zapojilo celkem 45 kostelů a modliteben. Návštěvníci měli ojedinělou příležitost nahlédnout do věží, sakristií, kaplí, křížových chodeb, klášterních refektářů i rajských zahrad, běžně nepřístupných. Na rozdíl od Muzejní noci nebyly během noci kostelů v provozu žádné mimořádné linky MHD. V roce 2013 bylo zaznamenáno 95.000 vstupů do brněnských kostelů a zapojeno bylo 42 brněnských kostelů.
- V rámci festivalu Brno-město uprostřed Evropy připravil DPMB několik jízd pivní šalinou pro veřejnost – provádějí se jízdy centrem města, v době ohňostrojů na přehradě se pak jede z náměstí Svobody do Bystrce. V dané dny se odjíždělo z náměstí Svobody vždy v 18:00 – 19:30 – 21:00 hodin (23. 5. do Masarykovy čtvrti dne, jízdy centrem ve dnech 24., 30. 5., 6., 13., 20., 21. a 22. 6., do Komárova 31. 5. 14, na přehradu 7., 11., 14. a 18. 6. 2014). Doba jízdy je vždy 45 minut, cena jízdného byla stanovena na 60 korun. Prodej jízdenek probíhá před jízdou u průvodčího přímo v tramvaji.
- Kromě 145. výročí koňky připadá na rok 2014 také další významné dopravní výročí – 130 let parní pouliční dráhy. Parní tramvaj v Brně poprvé vyjela na konci května roku 1884 – společnost se tehdy jmenovala „Brünner Dampf Tramway“. Jezdilo se na základní trati, která vedla z Králova Pole do Pisárek – od 1. 11. 1884 měla odbočku z ulice Václavské na Ústřední hřbitov. V okamžiku zahájení byly k dispozici zřejmě pouze dvě lokomotivy a několik vlečných vozů. Společnost postupně zařadila do provozu 15 parních lokomotiv a 31 vlečných vozů. Parní dráha obsluhovala současně řadu vleček do různých podniků. Maximální současný stav parních lokomotiv byl 11. Do dnešních dnů se dochovala parní lokomotiva Caroline, zimní zavřený vůz č. 79 (t. č. nepojízdný), letní otevřený vůz č. 25 nedávno opravený a jeden nákladní vůz.
- Od začátku května je zrušena autobusová Modrá linka bezplatné dopravy k Nákupnímu centru Královo Pole (Červený mlýn), která jezdila od královopolského Semilassa. Nyní tedy zůstává pouze poslední, Červená linka na Lesnou.
- Při archeologickém průzkumu prováděném v rámci oprav ulice Milady Horákové byla dle očekávání identifikována hráz historického Hutterova rybníka, který byl posledním rybníkem na říčce Ponávce před tehdejším Brnem a vznikl ve středověku – hráz rybníka vedla dnešní ulicí Milady Horákové a rybník se táhnul až k Lužánkám. V roce 1781 byl rybník zasypán, na jeho místě vznikla dnešní třída kapitána Jaroše a park na náměstí 28. října. Na opravě ulice Milady Horákové pracuje nyní denně 50–70 lidí denně – staví se nová hlavní stoka a hloubí se štoly – to má trvat ještě čtyři měsíce.
- Na začátku května zemřela paní Černocká, bývalá rozhlasová hlasatelka, která namluvila hlášení zastávek nejen pro brněnskou MHD, ale i pro IDS JMK. Její hlas v hlášení se ozýval v prostředcích brněnské MHD od roku 2002. V prostředcích veřejné dopravy proto můžeme dříve či později očekávat nový hlas.
- Internetová Encyklopedie města Brna funguje již 10 let – dnes obsahuje téměř 50.000 hesel a více než 16.000 fotografií: v databázi je shromážděno velké množství dat o brněnských ulicích a náměstích, údaje o historii i současnosti města a také o brněnských osobnostech.
- Brněnští radní v květnu schválili částku 39 milionů korun na dokončení opravy parku pod hradem Špilberk. Poslední etapa obnovy parku má být zahájena na podzim roku 2014 a ukončena během roku 2015. Součástí této etapy je stavba nové cesty, která propojí s hradem ulici Údolní, a úpravy cest původních. Obnova parku kolem hradu započala v roce 2000 a zatím stála 120 milionů korun.
- Možná již příští rok se začne stavět Palác Trnitá – návrh tvoří celkem osm budov, dvě z nich budou pouze kanceláře, dále zde má být asi 170 bytů, kolem 530 parkovacích míst, obchody a restaurace. Stavba má stát podél ulice Trnitá naproti Vaňkovky a má být součástí nové brněnské čtvrti Jižní centrum. Parkovací místa budou ve vnitrobloku. Komplex budov má svou výškou navázat na historické domy i na protější budovu Trinity. Soubor staveb obsahuje i dvanáctipatrovou věž.
- U nádraží má vzniknout nové turistické informační centrum. Dočasné infocentrum má být také otevřeno u přístaviště v Bystrci.
- Náhled na připravovanou zásadní rekonstrukci Mendlova náměstí se opět mění: domy uprostřed náměstí se bourat nebudou, naopak investor chystá rekonstrukci nevzhledných domů a plánuje dokonce dostavbu dalšího bloku s obchody a podzemními garážemi. Nová budova tak dotvoří a uzavře nynější blok domů, má mít šest nadzemních a dvě podzemní patra. Koleje tramvají mají vést kolem zdi kláštera, manipulační smyčka pro tramvaje má být zrušena.
- Na začátku Polní ulice, poblíž nové budovy soudu, byl v květnu postupně uveden do provozu nový brněnský Úřad práce – též v nově postavené budově.
Novinky ve vozovém parku
- V úterý 6. 5. 2014 svezla své první cestující tramvaj Vario LF2 evid. č. 1083II. Od 9. 5. 2014 jsou odstaveny vozy K2 evid. č. 1117II a T3M evid. č. 1574. Již v dubnu byly sešrotovány skříně původních tramvají evid. č. 1539, 1597 a 1083.
- Ještě v dubnu opustily dílny vozovny Komín trolejbusy Škoda 21Tr evid. č. 3019II (po střední opravě) a Škoda 22Tr evid. č. 3607, který prošel jako poslední z brněnských trolejbusů 22Tr generální opravou (narozdíl od předchozích GO obdržel klimatizaci kabiny řidiče Waeco CoolAir CA RT880).
- Ve dnech 21. až 23. 5. 2014 byly do Brna na trajleru dovezeny další ojeté trolejbusy Škoda 21Tr z Hradce Králové. Jedná o vozy 21TrAC s asynchronní výzbrojí evid. č. 53 a 54, k rozebrání na náhradní díly byl přivezen vůz evid. č. 36. Vozy obdrží evid. č. 3057II a 3058II.
- Byla odstavena první brněnská rekonstruovaná „čtrnáctka“ 14TrR evid. č. 3228 (naposledy v provozu s cestujícími 24. 4. 2014), mimo provoz je i trolejbus evid. č. 3243.
- V dubnu byl odstaven článkový autobus Karosa B 741 evid. č. 2303.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net