Aktuality měsíce ledna 2014
- V roce 2014 brněnská MHD i krajská regionální doprava oslaví kulatá výročí. Letos tomu je již 145 let co se v městě Brně po kolejích poprvé rozjela koňská tramvaj (17. 8. 1869). 130 let tomu bude, co se v brněnských ulicích poprvé rozezněla píšťala parní tramvaje (31. 5. 1884). Před 70 lety (11. 11. 1944) přijela do Líšně elektrická tramvaj – byla sem vedena linka 10. Před padesáti lety (29. 3. 1964) byla provedena reorganizace tramvajové dopravy – bylo zavedeno celkem 17 tramvajových linek (doposud jich bylo 13). Na podzim téhož roku (4. 10. 1964) byla zastavena tramvajová doprava mezi Stránskou skálou a Líšní. Před čtyřiceti léty jsme se rozloučili s tramvajovými soupravami typu „plecháč“ (leden 1974 soupravy a 29. 3. 1974 sólo). Před 30 roky (3. 7. 1984) začaly tramvaje v Bystrci jezdit do smyčky Ečerova a již dvacet let jezdí tramvaj po ulici Renneské (20. 12. 1994). Na začátku roku 2004 byl spuštěn Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje. Významná výročí slaví i železnice – 175. výročí příjezdu vlaku Brna a 165. výročí dráhy mezi Brnem a Českou Třebovou. Již deset let jezdí na lince Brno – Praha žluté autobusy Student Agency – poprvé vyjely 5. 1. 2004.
- V roce 1984 zahájila provoz provizorní vozovna trolejbusů ve Slatině – mělo jít o dočasné řešení v době, kdy kapacita husovické vozovny již nepostačovala. Provozovna trolejbusů ve Slatině má k dispozici pouze odstavnou plochu pro vozidla a malou halu pro ošetření a běžnou údržbu vozů. Do slatinské vozovny je přiděleno 23 trolejbusů – patnáct vozů typu Škoda 14Tr a osm „jedenadvacítek“. Vozy z této vozovny jsou vypravovány na linky t-31 a t-33.
- O víkendu 18. a 19. 1. 2013 se na brněnském výstavišti konaly veletrhy cestovního ruchu – doprava k výstavišti byla posílena tramvajovou linkou d-P1 jezdící v intervalu 10 minut v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Hybešova – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky a zpět.
- Plánovaný jedenáctipatrový objekt Dorn na nároží ulic Dornych a Plotní dostal zelenou – investorovi bylo uděleno územní rozhodnutí. Dům bude stát na místě na podzim zbořených domů. Stavět se má ještě letos.
- Areál Vlněny „přes ulici“ se začne bourat zřejmě až ke konci letošního roku. Odklad zahájení prací je způsoben nižším zájmem o plánované kancelářské prostory.
- Rekonstrukce kanalizace v Tuřanech a na ni navazující rekonstrukce ulic mají stát celkem 270 milionů korun. Opravy započaly počátkem roku 2013 a postupně bylo uzavřeno 14 ulic ze 30, které v Tuřanech jsou. Opravy ulice Revoluční a Tuřanské znamenaly odklony linek MHD a IDS JMK, které budou trvat až do konce září 2014.
- Doposud bylo možné v Brně kupovat SMS jízdenky na 75 minut za 29 korun a na celý den za 99 Kč. Od února se připravuje další jízdenka – s dobou platnosti 20 minut – má stát 20 korun. Majitelé tzv. chytrých telefonů s využitím aplikace Sejf mají mít k dispozici ještě více možností – na 20 minut za 19, na 40 minut za 24 a pro děti a důchodce na 40 minut za 12 korun.
- S ročním odkladem mají na podzim roku 2014 začít opravy a modernizace železniční tratě z Brna do Kuřimi. Opravy si vyžádají rozsáhlé výluky v dopravě, které mají být delší než jeden rok. Osobní vlaky mají být v úseku Kuřim – Brno nahrazeny autobusy, rychlíky ukončeny v Tišnově nebo v Kuřimi. Rekonstrukce železniční trati má stát 1,3 miliardy korun.
- Zastupitelé městské části Brno–střed schválili, že objekt tramvajové zastávky »Obilní trh« s toaletami pod zemí odkoupí od DPMB. Existuje záměr přístřešek, navržený architektem Otakarem Pořískou a postavený v roce 1926, upravit jako kavárnu. Zastávku. Veřejné toalety nefungují od 80. let a zastávka od té doby neustále chátrá. Stavbička patří k prvním funkcionalistickým stavbám v Brně.
- DPMB přichází s projektem tzv. preventistů. Mají to být uniformovaní zaměstnanci podniku a jejich úkolem bude zajišťovat pořádek ve vozidlech MHD. Celkem jich má od začátku února 2014 být 25. Budou mít právo z přepravy vyloučit cestující bez jízdenky nebo pasažéry, kteří nějakým způsobem obtěžují ostatní cestující. Zatím se nepočítá, že by preventisté účinkovali v noční dopravě, tam i nadále budou používány nárazové akce revizorů ve spolupráci s policisty. Preventisty má DPMB nabrat z vlastních řad.
- První poprašek sněhu této zimy napadl v sobotu 7. 12. 2013, šlo ale jen o několik milimetrů. Potom bylo teplo a zima bez sněhu. Teprve v pátek 24. 1. 2014 bylo ráno v Brně 1–2 cm sněhu, někde více, někde méně a tak se v letošní teplé zimě poprvé sypalo.
- Koncem ledna začala v areálu cvičiště bývalé autoškoly u křižovatky Olomoucké a Těžební ulice v Černovicích stavba nové výjezdové základny jihomoravských záchranářů, které má nahradit stávající provizorní stanoviště v tomto prostoru. V provozu je již nové středisko záchranné služby v Bohunicích. Ještě letos má být zahájena ještě stavba třetího střediska jihomoravských záchranářů a to Ponavě. Po jeho dokončení záchranáři opustí stávající centrální stanoviště na náměstí 28. října.
- Pouze ve dnech školního vyučování jsou v Brně provozovány školní linky – označené a-š85, 86, 87 a 88. Zpravidla jede jeden spoj ráno a jeden spoj odpoledne, kromě a-š88, kde jsou spoje dva a š-87, která zajišťuje dva spoje ráno, každý v jiné trase. Ranní a odpolední trasa není v některých případech stejná. Zcela stručný přehled tras linek: a-š85 Tuřany – Holásky, a-š-86 Hlavní nádraží – Loosova, a-š87 Labská – Mendlovo náměstí – Náměstí Míru, resp. Ústřední hřbitov – Labská, a-š88 Zoologická zahrada – ZŠ Jana Babáka, resp. Zoologická zahrada – Filipova.
- V letošním roce bude přistoupeno ke změně směru pojíždění trolejbusové smyčky na Jírovcově ulici v Kohoutovicích za účelem sjednocení odjezdové zastávky s autobusovou linkou 50 pro směr město, resp. Bystrc.
- Letos v dubnu má být otevřena budova Sonocentra na Veveří ulici (u křižovatky s Šumavskou). Budovu tvoří dvě věže (vyšší s hotelem má devět pater, menší s technickým zázemím má pět pater) a koule o průměru 18 metrů, která obsahuje restauraci a koncertní sál pro 700 sedících, resp. tisíc stojících návštěvníků (s velkým pódiem). Celá stavba bude stát 300 milionů korun. Objekt bude mít čtyři patra podzemních garáží.
- Letos na podzim se po dlouhých průtazích začne konečně stavět nový parkovací dům na Panenské ulici v centru města (za hotelem International).
Novinky ve vozovém parku
- Do Brna byla dodána další skříň Vario LF2 – plánované evid. č. 1083II.
- Před vánocemi bylo nové minibusy (evid. č. 7506–7510) vidět na linkách a-80/a-68, po svátcích však byly odstaveny pro závadu na brzdovém systému. Na zmíněných linkách jezdily velké autobusy.
- Byl potvrzen nákup nových kloubových autobusů v celkovém počtu 36 kusů – je rozložen na dva roky: v roce 2014 má být zakoupeno 22 vozů a v roce 2015 pak 14 vozů. Jde o článkové vozy značky Solaris Urbino 18, což bude v Brně úplná novinka. Všech 36 vozů bude stát 236 milionů korun.
- Sílícím trendem v městské dopravě v České republice je náhrada dnes standardních sedadel s celoplyšovým potahem jiným druhem povrchu – motivem pro náhradu je zejména mnohem lepší hygiena (snadnější a levnější údržba, zejména čištění) a také vyšší odolnost nových sedadel vůči útokům vandalů. Alespoň několik slov k historii: ještě počátkem devadesátých let byly u DPMB standardem u autobusů a trolejbusů sedačky potažené umělou koženkou, v tramvajích (s výjimkou KT8) pak cestující trůnili na sedačkách laminátových. Při různých rekonstrukcích v následujících letech pak byly koženkové sedačky často nahrazeny jinými s látkovými potahy, na laminátové sedačky byly nalepeny různé sedáky, nová vozidla již měla sedačky potažené látkou hned z výroby. V současné době jsou u dopravních podniků v ČR hromadně zaváděna plastová sedadla (např. Ostrava, kde je sedací část doplněna o koženkovou vložku), kombinace plastového sedadla a plyšového potahu bez molitanové výstelky (např. Olomouc), koženkové potahy sedadel jako náhrada plyšového potahu (autobusy MHD Praha) nebo dřevěná sedadla (např. tramvaje Praha).
- I DPMB nyní zkouší několik typů nových sedadel, resp. nových druhů provedení povrchu sedadel. Prvním typem jsou sedadla od polského výrobce Ster s označením 8MS: jde o lehká celoplastová sedadla se snadno měnitelnými opěrnými i sedacími částmi. Byla namontována do autobusu Crossway evid. č. 7812, kde nahradila původní sedadla s textilním potahem od stejného výrobce. Dalším typem jsou celoplastové sedáky Ideo od německé společnosti Kiel (budou ve všech nových minibusech SKD Stratos). Proti sedadlům Ster jsou jinak tvarovaná a mají mírně zdrsněný povrch proti klouzání. Prozatím posledním zkoušeným typem sedadel jsou dřevěné sedačky City od firmy C.I.E.B. Kahovec, které vypadají jako lavičky. Byla namontována při generální opravě do autobusu Karosa B 931E evid. č. 7459. O víkendu 14. a 15. 12. 2013 byla zmiňovaná vozidla představena na Rašínově ulici (vozy evid. č. 7506, 7459 a 7812). Cestující si mohli nové sedačky vyzkoušet a vyplnit anketu. (dle www.bmhd.cz)
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net