Aktuality měsíců července a srpna 2015
- Na konci června začala další železniční výluka – probíhá traťového úseku mezi Modřicemi a Horními Heršpicemi, která má umožnit zvýšení traťové rychlosti v tomto úseku až na 160 km/hod. Oprava tratě má stát 242 milionů korun (180 milionů příspěvek EU). Vlaky opravované místo objíždějí přes dopravnu Brno–jih.
- Na velkém městském okruhu probíhala o prázdninách v blízkosti křižovatky Hlinky výstavba dodatečné protihlukové stěny (ze strany vodárenských objektů). Silnice byla zúžena a byl uzavřen sjezd ve směru od Svitav na úrovňovou křižovatku.
- Tak jako bylo doposud možné v aplikaci IRIS sledovat pohyb vozidel DPMB po městě Brně, je od konce června možné sledovat pohyb i vozidel zajišťujících spoje IDS JMK (na webu a v aplikaci Android).
- V horizontu pěti let by mohlo dojít k zásadní změně úpravy konečné tramvají na náměstí Míru v Masarykově čtvrti. Zatím se zvažují dvě možnosti – křižovatka ve tvaru T anebo kruhový objezd. Jako vhodnější řešení se jeví kruhový objezd se smyčkou tramvají. Již v roce 2016 by měly být zahájeny úpravy ulice Údolní, které započnou v úseku mezi Komenského náměstí a Úvozem a budou postupně pokračovat dále směrem k Masarykově čtvrti – stavba případného kruhového objezdu s tramvajovou smyčkou pak celkové opravy ulice završí v období kolem roku 2020. Celé úpravy ulice Údolní mají stát cca 220 milionů korun. V ulici Údolní se má opravovat kanalizace, vodovod a také tramvajová trať.
- Přes Zábrdovický most přes řeku Svitavu jsou vedeny tramvajové linky d-2 a 3 a autobusové linky a-82, N97 a N99. Nepříznivý stav mostu již delší dobu vyžaduje opravu, která je neustále odsouvána – naposled byla odsunuta kvůli opravě nedaleké ulice Milady Horákové. Mezitím však propadlo stavební povolení na opravu mostu, takže bude nutno zažádat o nové. Oprava mostu za desítky milionů korun je nyní plánována na léto příštího roku.
- Z důvodu rekonstrukce inženýrských sítí v křižovatce ulic Žitná a Vránova byla od 2. do 20. 7. 2015 pro veškerou dopravu uzavřena ulice Žitná v úseku mezi Banskobystrickou a Kořískovou. Autobusy linek a-42 a a-70 byly odkloněny ulicemi Banskobystrickou a Dlouhé hony. Uzavírky bylo rovněž využito pro zprovoznění nově instalované světelné signalizace na křižovatce ulic Kuřimská, Banskobystrická a Žitná. V červnu a červenci rovněž byla instalována světelná signalizace na Hradecké ulici v prostoru křižovatky s rampou směrem k Palackého ulici. Dne 6. 8. 2015 byla zprovozněna světelná signalizace na křižovatce Pisárecká – Veslařská u Anthroposu. Zároveň byl uzavřen stávající přechod pro chodce/cyklisty u mostu na cyklistické stezce a zprovozněn nový v prostoru křižovatky, krytý signalizací. Montáž světelné signalizace probíhala o prázdninách i na křižovatce Olomoucké ulice a rampy směrem na ulici Černovickou. Součástí akce jsou i úpravy průjezdu křižovatkou.
- Denním tiskem proběhla zpráva, podle které by mělo dojít k zásadní rekonstrukci tramvajové vozovny v Pisárkách za cca půl miliardy korun. Mělo by přibýt několik kolejí a nová hala. Součástí přestavby vozovny má být také vznik nové tramvajové smyčky poblíž stávající zastávky »Lipová« – tato konečná by měla umožnit otáčení tramvají jak ze směru od Mendlova náměstí, tak ze směru od Žabovřesk. Smyčka by nahradila stávající smyčku na Mendlově náměstí, která zanikne při jeho rekonstrukci. Celá rekonstrukce je plánována do tří etap a počítá se, že projekt by mohl být hotov již v roce 2016. V první etapě by měly být postaveny čtyři nové kusé koleje, ve druhé etapě by mohla vzniknout nová hala pro ošetřování vozidel a mycí linka ve stávající hale. Za klíčovou je považována stavba nové tramvajové konečné. Plán rekonstrukce vozovny bude nutné vyhodnotit a vyspecifikovat jeho přínosy v porovnání s cenou. Potom bude město rozhodovat o tom, zda celý projekt nebo jeho některé části se uskuteční či nikoliv. V souvislosti s tím je také znovu zvažováno spojení Pisárky – Bohunický univerzitní kampus lanovou dráhou, která by měla svoji jednu konečnou stanici zakomponovánu do areálu vozovny v Pisárkách (stavba lanovky by přišla na cca 200 milionů korun).
- V červenci proběhla oprava povrchu zastávek na trase autobusové linky a-67 v Drobného ulici.
- Od 6. 7. 2015 je pro individuální dopravu uzavřena ulice Lidická ve směru z centra – kvůli přestavbě parovodu na horkovod bude ulice mezi Kolištěm a Antonínskou uzavřena až do listopadu. Tramvaje a případně i náhradní autobusy za tramvaje uzavírkou projíždějí bez omezení.
- Z důvodu rekonstrukce byl od soboty 11. 7. do úterý 21. 7. 2015 pro veškerou dopravu neprůjezdný železniční přejezd na Kaštanové ulici v Brněnských Ivanovicích. Autobusové linky a-40 a a-48 byly obousměrně odkloněny přes Holásky. Při opravě (kdy zároveň od 11. do 30. 7. 2015 nejezdily vlaky mezi stanicemi Brno hlavní nádraží a Sokolnice–Telnice) byl mj. obnoven povrch vozovky v prostoru přejezdu a instalováno nové zabezpečovací zařízení – výstražníky jsou nyní i pro chodce na souběžném chodníku. Linka a-109 byla obousměrně odkloněna ulicemi Olomouckou a Průmyslovou.
- Po skončení výluky v ulici Milady Horákové nedošlo k obnovení provozu na lince a-66 a místo ní zůstává zkrácený interval na lince a-57 v úseku od Tomkova náměstí na Lesnou. Nakonec nebylo přistoupeno k prodloužení zákazu odbočování vlevo z ulice Cejl na Koště i po skončení rekonstrukce ulice Milady Horákové, jak jsme avizovali v Informacích MHD č. 435. Linka d-11 je v souvislosti se zahájením výluky Minská + Horova v provozu i o víkendech, ale pouze v úseku Bystrc, Rakovecká – Malinovského náměstí.
- Ve dnech 15. a 16. 7. 2015 probíhala instalace nové konstrukce železničního mostu přes Fryčajovu ulici v Obřanech. Přes den nebyla možnost jízdy vozidel pod mostem, linka a-75 byla ukončena v zastávce »Bílovická« přeložené před křižovatku s Faulhabrovou ulicí, kde se autobusy také otáčely. Pro dopravu do Bílovic nad Svitavou bylo možné použít samostatnou provozní větev linky a-75 vedenou v úseku »Bílovická« (běžná zastávka za železničním mostem) – Bílovice nad Svitavou podle zvláštního jízdního řádu. Na tuto větev byly nasazeny minibusy (otáčely se přímo na Fryčajově ulici). Na nějakou dobu nebyl možný průchod ani pro pěší, kteří se museli vydat náročnou cestou po lávce přes železnici u blízkého kostela se značným převýšením. Akce pak pokračovala v nocích z 6. na 7. a ze 7. na 8. 8. 2015, kdy byla konstrukce usazena do definitivní výškové polohy na upravené opěry původního mostu.
- O prázdninách od 15. 7. do 15. 8. 2015 probíhala oprava povrchu Hněvkovského ulice v Komárově – pravé jízdní pruhy v obou směrech. Z toho důvodu bylo nutné překládat zastávky linek a-40, 48, 63, 67, N95 a 509.
- Plánovaná oprava tramvajové tratě v ulici Křenové (mezi Dornychem a Čechyňskou) a v ulici Olomoucké (od Tržní po Životského) se v plánovaném termínu v období prázdnin neuskutečnila. Projekt vyžadoval jisté změny vyplývající ze změny polohy kolejí a osové vzdálenosti.
- Návštěvníkům zoologické zahrady v Bystrci má umožnit přístup do horní části expozice elektrodráha. Ta má stát do 20 milionů korun, má být 400 metrů dlouhá a má překonat výškový rozdíl přibližně 100 metrů. Má přepravovat cestující ve čtyř– nebo šestimístných vozech po lehké kovové konstrukci. Doposud přepravují návštěvníky do horní části zahrady elektrické vláčky s kapacitou kolem 500 lidí za hodinu – elektrodráha by mohla přepravovat až 1000 návštěvníků za hodinu. Uvažovaná trasa je od uvažovaného nového vstupu do zoologické zahrady (z kníničské strany). Součástí vstupního areálu má být i velké parkoviště pro cca 300 aut. Uvažuje se, že jízdné touto elektrodráhou by bylo zahrnuté do ceny vstupenky do zoologické zahrady.
- V centru Brna má být v dohledné době spuštěn projekt tzv. rezidentního parkování – stání na ulicích se tak prodraží, levnější by pak měly být parkovací domy. V Brně je již šest parkovacích domů: pod Janáčkovým divadlem s 390 místy, hotel Slovan – 140, Rozmarýn – 380, Velký Špalíček – 200, Pink Park na Kopečné – 88, IBC Parking – 560, staví se v ulici Panenské a Besední (zde bylo od 1. 7. 2015 zcela uzavřeno parkoviště a i průjezd kolem hotelu International). První parkoviště typu Park and Ride má vzniknout již na konci letošního roku u ústředního hřbitova v rozštěpu Vídeňské a Heršpické ulice (jde o již existující parkoviště). Výstavba parkoviště má stát maximálně do 10 milionů korun. Systém P+R má sloužit tak, že řidič uhradí parkovné, a už dál nebude muset platit jízdné v MHD (to bude zahrnuto v parkovném). Brněnští radní již schválili výběrové řízení na zhotovitele parkoviště. Návštěvníci hřbitova by zde měli i nadále parkovat po omezenou dobu zdarma. Ti zde zatím parkují zdarma a i v budoucnu by zde po určitou omezenou dobu mohli parkovat zdarma.
- Městská část Brno–sever vypsala anketu na jméno parku u zastávky »Venhudova« na trase tramvajové linky d-5. Náměstíčko neslo kdysi jméno po komunistickém funkcionáři: nám. Emanuela Barši – po sametové revoluci zůstalo náměstí beze jména.
- V letech 2017–18 by se měla opravovat kanalizace (zvětšení kapacity stoky) v ulici Koliště mezi ulicí Lidickou a Milady Horákové. Současně však dojde i na vodovod, horkovod, plynovod a elektrické sítě včetně povrchu vozovky a nových chodníků. Akce by neměla mít vliv na vedení linek MHD v Brně – pouze bude nějaký čas nesjízdná manipulační trolejbusová trať.
- Za jízdenku v brněnské dopravě by se mohlo platit i pomocí virtuální měny bitcoin. DPMB na počátku července úspěšně otestoval systém pro úhradu jízdného pomocí této nezávislé internetové měny. Za dobu pilotního provozu si lístek pomocí bitcoinů koupilo asi třicet lidí.
- Ve dvou etapách probíhala od 22. 6. do 26. 7. 2015 oprava vozovky na Bělohorské ulici (zastávka »Bělohorská« byla dle potřeby překládána). Zastávka »Bělohorská« směr Slatina / Líšeň pak v srpnu obdržela nový přístřešek pro cestující.
- Ještě letos by mohly trolejbusy na lince t-30 zajíždět závlekem do terminálu Zoologická zahrada v Bystrci. Na postavení asi 280 metrů dlouhého trolejového vedení by měla stačit částka cca 7 milionů korun.
- Velice problémovým místem dopravy se od konce června stala ulice Svatoplukova v Židenicích – pod železničním mostem se napřed opravovaly kabely a pak následovala oprava vlastního mostu. Komunikace byla dle potřeby zužována o krajní či vnitřní pruhy, komplikace způsobovala nutnost zachování možnosti průjezdu vyšších vozidel. V některých dnech se zde tvořily kolony, někdy i délce přes kilometr, v nichž uvízly autobusy a trolejbusy linek a-44, 75, t-25 a 26. Jízdní doba mezi zastávkami »Tomkovo náměstí« a »Židenice, kasárna« dosahovala v některých případech i 30 až 40 minut. Napřed byly uzavírány vnější jízdní pruhy, pak vnitřní. Práce byly ukončeny ve druhém srpnovém týdnu.
- V červenci probíhala oprava povrchu vozovky na ulici Tržní – průjezd trolejbusů linek t-31 a 33 byl zachován, o víkendu 18. a 19. 7. 2015 při pokládce živičného koberce pak byly trolejbusy nahrazeny autobusy a jezdily ulicemi Masnou a Hladíkovou (při jízdě směr Slatina).
- V rámci konání letní kulturní akce Shakespearovské slavnosti 2015 byla ve vybraných dnech v období od 20. 7. do 13. 8. 2015 posilována doprava na hrad Špilberk. Dopravu zajišťovaly posilové spoje linky a-81 jezdící v době od 19 do cca 23 hodin v úseku Česká – Hrad Špilberk.
- Z důvodu opravy tramvajové tratě je od 21. 7. 2015 do cca 15. 9. 2015 částečně omezen provoz v ulici Purkyňově v úseku mezi zastávkami »Červinkova« a »Technické muzeum«. Tramvaje linky d-12 jezdí pouze po jedné traťové koleji. Provoz noční autobusové linky a-N99 je zachován po obvyklé trase. Napřed se opravuje kolej ve směru do centra – je demontován původní svšek s betonovými pražci a nově jsou instalovány panely s drážkou kryté živicí.
- Od poloviny července do poloviny srpna probíhalo broušení tramvajových kolejí v brněnských ulicích. Práce brusu na odstraňování vlnkovitosti probíhaly v nočních hodinách, aby nenarušovaly běžný denní tramvajový provoz. Od 20. 7. 2015 se brousily koleje na Cejlu, v ulici Merhautově, Táborské, Lidické, Štefánikově, Palackého třídě, Veveří a v Údolní.
- Zatímco modernizace železniční tratě mezi Brnem a Zastávkou u Brna je neustále odkládána, připravuje Správa železniční dopravní cesty rozsáhlou opravu pokračování této tratě od Zastávky u Brna po Třebíč – oprava by měla stát kolem jedné miliardy korun a mohla by být zahájena v roce 2016. Za další čtyři miliardy by měla být tato trať následně elektrifikována. V Třebíči již letos vznikl nový nástupní terminál pro autobusovou dopravu. Součástí opravy má být kompletní výměna kolejového lože, oprava některých mostů a výměna zabezpečovacího zařízení včetně kompletní opravy železniční stanice Třebíč. Po opravě má být celá trať z Brna až po Třebíč zařazena do linek brněnské příměstské dopravy – příměstské vlaky z Brna by začínaly a končily v Třebíči a zde by byl přestup na osobní vlaky do Jihlavy.
- Z důvodu pokládky živičného povrchu byla o víkendu 25. a 26. 7. 2015 vyloučena veškerá doprava z ulic Lány a Bohunická. Autobusová linka a-50 byla oběma směry odkloněna ulicemi Dlouhou, Jihlavskou a Vídeňskou, linka a-69 ulicí Jihlavskou. Ulice Lány je od 4. 8. 2015 opět průjezdná pro veškerou dopravu.
- V noci z 31. 7. na 1. 8. 2015 bylo přepojeno trolejové vedení v prostoru trolejbusové smyčky na Jírovcově ulici v Kohoutovicích. Nyní je tedy změněn směr průjezdu trolejbusů smyčkou Jírovcova – vystupuje se ve smyčce, hned za vjezdem do smyčky a nastupuje se na zastávce, která je společná pro vozy jedoucí od Kamenného vrchu i ze smyčky. Současně také byla zrušena zastávka, která byla pro vozy jedoucí od Kamenného vrchu na silnici před smyčkou. Stavební práce zde byly zahájeny již v říjnu 2014, letos v březnu také začalo překládání trolejového vedení. Změněný průjezd smyčkou měl být původně zahájen již 25. 4. 2015, vzhledem k problémům s kolaudací se termín ovšem odsunul až na léto.
- O prázdninách pokračovaly opravy povrchu komunikace na Kosmově ulici v Králově Poli – v průběhu července byly měněny obrubníky, na konci měsíce pak byl odfrézován povrch vozovky a ta uzavřena pro individuální dopravu. Na počátku srpna pak byla postupně položena nová vrstva živice. Autobusy a trolejbusy projížděly ulicí dle možností po středním tramvajovém pásu, o víkendech 1.+2. 8. a 8.+9. 8. 2015 pak místo trolejbusů jezdily na lince t-30 v úseku Slovanské náměstí Královo Pole – nádraží autobusy.
- Z důvodu stavebních prací je od ranních výjezdů v sobotu 1. 8. 2015 vyloučena trolejbusová doprava z ulice Údolní. Trolejbusy na lince t-38 jsou v celé délce trasy nahrazeny autobusy. Na linkách t-35 a 39 jsou nasazeny dlouhodobě autobusy kvůli opravě kanalizace v ulici Barvičově.
- Park kolem ulice Kartouzské v Králově Poli prochází revitalizací s předpokládaným ukončením na konci roku. Oprava za 11,5 milionu korun zahrnuje výsadbu nových stromů, nové trávníky a hřiště. Park je situován v místech, kudy dříve vedla vlečka do tzv. mundursdepa. Tato vlečka je mimo jiné známa také tím, že tudy se dostávaly tramvaje vyrobené v Královopolské strojírně na koleje dopravního podniku.
- Do roku 2019 může být na terase u hvězdárny na Kraví hoře postavena 17 metrů vysoká rozhledna. Odhadovaná cena stavby je 47 milionů korun. Kromě vyhlídkové plošiny s výhledem na Brno má uvnitř rozhledny vzniknout expozice věnovaná Slunci. Věž má být přístupná jednak venkovním vchodem, jednak podzemní chodbou, která ji bude spojovat s hvězdárnou.
- Do roku 2018 je naplánován vznik nového parku na tzv. Žabovřeských loukách – lokalitě vymezené ulicemi Žabovřeskou, Kníničskou a Veslařskou (nyní jsou zde rozbité skleníky a skládky). Měla by být i možnost vykoupání v řece – od parku by měla být řeka přístupná.
- V sobotu 25. 7. 2015 začala fotbalová liga a Zbrojovka hrála na Srbské proti Baníku Ostrava – při odvozu diváků fotbalového zápasu vypomáhaly mimo jiné i autobusy evid. č. 7390, 7481 a 7483.
- V prostoru, který se uvolnil po zboření slatinských kasáren u Řipské ulice, vzniká mimo jiné také Bruno Family Park, který má nabídnout spoustu různých atrakcí zejména pro děti včetně tobogánu nebo lanovky. Nové zábavní centrum má být otevřeno v listopadu (stavba přijde na cca 200 milionů korun).
- Se začátkem července začala další etapa obnovy přednádražního prostoru v centru Brna: byly předlážděny chodníky zastávek ve smyčce trolejbusů u hlavního nádraží a v přilehlém parčíku směrem k viaduktu.
- Odbočení z ulice Vranovské doleva na Cejl směr Židenice již nebude možné – chystá se trvalá změna, kdy bude zjednosměrněna ulice Přadlácká a auta pojedou z ulice Jugoslávské na Přadláckou a odbočením vlevo do Francouzské a přímým směrem na Cejl. Obdobné opatření platilo již při opravě ulice Milady Horákové a osvědčilo se. Tramvaje jedoucí z ulice Vranovské tak budou mít snadnější průjezd křižovatkou Vranovská – Cejl – Francouzská.
- V sobotu 1. 8. 2015 začala v Jihomoravském kraji další velká
vlaková výluka – na dobu čtyř měsíců jsou všechny vlaky mezi Brnem a
Nesovicemi nahrazeny autobusovou dopravou. Probíhá oprava obou traťových
kolejí vč. mostů, jsou rekonstruována nástupiště. V první etapě
probíhají práce Křenovicemi a Nesovicemi, pak bude následovat úsek
Brno–Černovice – Blažovice. Náhradní dopravu zajišťují autobusy na
linkách:
- A Brna – Slavkov u Brna (přestup na linku B) – Křižanovice – Marefy – Bučovice – Nevojice – Nesovice (vybrané spoje jedou až do Kyjova)
- B Šlapanice – Ponětovice – Blažovice – Křenovice – Slavkov u Brna (přestup na linku A)
- R Brno – Slavkov u Brna – Bučovice – Nesovice (náhrada spěšných vlaků)
- X Brno–Židenice – Brno–Slatina (pouze ve špičkách pracovních dní).
Denně se počítá s nasazením až 30 autobusů náhradní dopravy, autobusy jezdí ze stanoviště na ulici Uhelné. Během akce za 858 milionů korun dojde mj. ke zvýšení traťové rychlosti ze stávajících 80 na 100 km/hod.
- V pátek 7. a sobotu 8. 8. 2015 byla z důvodu konání akce Moravské hrady.cz u hradu Veveří posilována autobusová linka a-303 (akce se konala v blízkosti zastávky »U Matky Boží«).
- Z důvodu postupující rekonstrukce inženýrských sítí a komunikace je od soboty 8. 8. 2015 přibližně do 30. 9. 2015 vyloučen provoz autobusů v obci Vranov. Spoje autobusových linek a-41 a 310 jedoucí do Vranova od Lelekovic jsou ukončeny v zastávce »Vranov, křižovatka«, spoje linek a-57 a N93 pak v zastávce »Vranov, myslivna«.
- Od počátku srpna probíhá demolice továrních objektů nábytkářské továrny v ulici U Červeného mlýna v Králově Poli (tehdy Cimburkova 2a) – továrna zde byla postavena hned po první sv. válce, od r. 1922 byla známá pod názvem Spojené uměleckoprůmyslové (UP) závody v Brně, po revoluci jako Tusculum. Po zbourání na tomto místě vyroste nový bytový dům s 87 byty – název bytového domu je Ponavia rezidence. V blízkosti pak byla o prázdninách nově instalována světelná signalizace na křižovatce ulic Reissigova, Staňkova a Poděbradova.
- Brzo bude otevřeno dopravní hřiště v areálu Riviéry – část hřiště je pod širým nebem, část je zastřešená, byl rovněž opraven zámeček, ve kterém vznikly učebny pro dopravní výchovu. Součástí areálu je také 800 m dlouhá dráha pro inline bruslaře. Stavebně bylo v srpnu vše dokončeno.
- Po celé prázdniny probíhala za úplného zastavení provozu oprava tramvajové tratě podél Vídeňské ulice – opravovaný úsek je od podjezdu pod tratí linky d-8 až téměř po zastávku »Bohunická« včetně kolejových objektů (rozbočovací a sjížděcí výhybky a křížení) u hřbitova. Původně byly koleje na dřevěných pražcích, nyní byly položeny pražce betonové. Kousek trati nad podchodem před hřbitovem je na velkoplošných panelech s drážkou. V polovině srpna již probíhalo podbíjení a zbývalo vyměnit koleje koleje na přejezdu ulice Jihlavské. Práce proběhly o víkendu 22. a 23. 8. 2015, kdy byla ulice Jihlavská uzavřena: autobusy linky a-60 jezdily obousměrně odklonem ulicemi Vídeňskou, Bohunickou, Lány, Ukrajinskou a Dlouhou.
- Před polovinou srpna začaly v Medlánkách stavební úpravy na ulici V Újezdech – uprostřed ulice vzniknou tři ostrůvky pro zvýšení bezpečnosti chodců.
- Ve dnech 14. až 16. 8. 2015 byla doprava návštěvníků MS silničních motocyklů v areálu Masarykova okruhu zajišťována mimořádnou autobusovou linkou a-400 v trase Mendlovo náměstí – Automotodrom, smyčka Start. Maximální interval mezi spoji na lince byl 30 minut, dle potřeby byl zkrácen na cca pět minut. Přeprava cestujících byla bezplatná. Pro návoz návštěvníků z kempu Žebětín k závodišti byla v provozu zvláštní autobusová linka s označením a-X, která jezdila dopoledne po jednosměrné okružní trase Automotodrom, smyčka Start – Veselka – Žebětín – Automotodrom, smyčka Start. Odpoledne pak jezdila v opačném směru (pouze do Žebětína). Linka a-X přepravovala cestující rovněž zdarma. Za tři dny navštívilo areál Automotodromu 248.434 diváků, což je novým rekordem. Nemalou část z tohoto počtu přepravil DPMB svými autobusy.
- O víkendu 15. a 16. 8. 2015 byla na historickou tramvajovou linku d-H4 nasazena tramvaj MT4 evid. č. 4058 („plecháč“), otáčet se jezdila do Masarykovy čtvrti (bez cestujících). Situace se opakovala i v neděli o týden později.
- Z důvodu pokládky nového povrchu vozovky na ulici Řipské byly o víkendu 22. a 23. 8. 2015 nahrazeny trolejbusy na linkách t-31 a t-33 autobusy.
- V létě začala na Vídeňské ulici výstavba polyfunkčního domu Viviena – mezi domem č. 4 a křižovatkou s Kamennou ulicí, kde byla dlouhodobě proluka. Dům má být dokončen v roce 2016 – mají v něm být dva obchody, ordinace pro lékaře a několik bytů. Nový polyfunkční dům (RH centrum) začal v červenci vyrůstat i v blízkosti původního černovického nádraží líšeňské dráhy při Olomoucké ulici.
- V termínech 24., 31. 7., 7. a 14. 8. 2015 vyplouvala vždy v 19 hodin z přístaviště Bystrc a ve 20.20 hodin z přístaviště Veverská Bítýška loď, na jejíž palubě byli filharmonici a probíhala ochutnávka vín. Plavby probíhaly v rámci pravidelného jízdního řádu a platil na nich běžný tarif lodní dopravy.
- O prázdninách platila na Brněnské přehradě tzv. plná plavební sezóna – každý den (včetně pracovních dní) byly vypravovány do provozu čtyři lodě, které zajišťovaly 45 minutový interval na lince Bystrc – Veverská Bítýška.
- Při plavbě na lodích DPMB na přehradě si cestující mohou na lodi vypůjčit knihu a v případě zájmu si ji mohou odnést i domů. Na lodích jsou koše, ve kterých je zásoba nejrůznějších knižních titulů. Další možností je tzv. čtenářská tramvaj, kde jsou knihy rovněž k dispozici. V přístřešku u zastávky »Optátova« funguje rovněž improvizovaná knihovna.
- V roce 2016 si lodní doprava na Brněnské přehradě připomene kulaté 70. výročí lodní dopravy. K této příleži¬tosti je na středisku lodní dopravy připravován den otevře¬ných dveří. Pro příští plavební sezónu se uvažuje s novým bezbariérovým řešením zastávky na Kozí horce – tato zastávka má být provedena v podobném technickém ře¬šení jako zastávka U kotvy. Výhledově se také počítá s vybudováním nového bez¬bariérového přístaviště pod hradem Veveří. (dle Zpravodaje DPMB)
- Turistické informační centrum města Brna otevřelo na počátku července svůj stánek na Brněnské přehradě v prostorách přístaviště. Informační centrum na přehradě je sezónní.
Novinky ve vozovém parku
- Při výluce v ulici Milady Horákové bylo o víkendech vypravováno do provozu patnáct sólo tramvají, a to devět na linku d-5, pět na d-9 a jedna na d-10. Po skončení výluky a změně tras linek klesla vypravenost sólo vozů na čtyři vozy – tři na lince d-5 a jeden vůz na d-10. Na lince d-5 v pracovních dnech jezdí čtyři kurzy s vozy K2 nebo Anitra (před ukončením opravy ulice Milady Horákové jezdily v pracovních dnech lince kapacitní soupravy – 2×T, případně 13T). Radikálně poklesla vypravenost vozů 2×T3R – před prázdninami se vypravovaly až čtyři soupravy, v prázdninovém období zatím jen ojediněle – v podstatě jen souprava evid. č. 1659+1660.
- V sobotu 18. 7. 2015 se na lince d-4 objevily sólo vozy – prakticky téměř po roce a půl (v době výluky ulice Milady Horákové nejezdily): vozy evid. č. 1530, 1539, 1567, 1590 a 1598. Ve stejný den se objevilo neobvyklé sólo na lince d-5 – tramvaj T3G evid. č. 1649. Sólo tramvaje pak na lince d-4 jezdily i o dalších víkendech. O víkendu 8. a 9. 8. 2015 byly na linku d-4 výjimečně nasazeny také tramvaje Škoda 13T, situace se opakovala i o týden později.
- Tramvaje RT6N – přes prázdniny jezdil jen jeden vůz v pracovní dny na kurzu 009/02, převážně evid. č. 1802, méně již 1803. Před prázdninami jsme mohli „ertéčko“ vidět v pracovní dny na lince x9 (009/28), někdy i o víkendech na lince 2 (002/04).
- Po VP vyjela na konci června souprava tramvají T3R evid. č. 1665+1666, v srpnu pak evid. č. 1663+1664, stejně jako souprava T3P evid. č. 1543+1587.
- V dílnách byly na začátku července přistaveny na GO soupravy tramvají T6 evid. č. 1201+1202, 1211+1212, 1215+1216 a 1217+1218. Zbývající soupravy T6 byly o prázdninách v pracovní dny vypravovány na linku d-1 (o víkendech nejezdily). Opravy souprav evid. č. 1215+ 1216 a 1201+1202 byly dokončeny a po sérii zkušebních jízd byly v v polovině srpna nasazeny do provozu s cestujícími (řídící vozy zatím bez klimatizačních jednotek kabiny řidiče). V červenci vyjela po GO tramvaj KT8 evid. č. 1726 (mj. s plastovými dveřmi SKD).
- O prázdninách nejezdily soupravy s vleky.
- Tramvaj K2 evid. č. 1113 měla 7. 5. 2015 nehodu s vozem evid. č. 1042 – od té doby je odstavena bez předpokladu opravy.
- Pro roky 2016–2018 byla vypsána veřejná zakázka na dodávku dalších tramvají Vario LF/LF2 ve výši cca 455 milionů korun (13 tramvají Vario LF a 9 tramvají Vario LF2).
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, do konce června dorazilo do Brna všech 30 nových článkových trolejbusů Škoda 31Tr SOR. Do vozovny Husovice bylo přiděleno sedmnáct trolejbusů: evid. č. 3631–3647, vozovna Komín disponuje třinácti trolejbusy evid. č. 3618 až 3630. Výprava nových trolejbusů z Husovic začala od 29. 6. 2015. Cena jednoho trolejbusu je přes 13 milionů korun, celkově tedy nákup třiceti vozů stál téměř 400 milionů korun. Na pořízení trolejbusů využil DPMB dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Trolejbusy byly kompletovány jak v Škoda Electric v Plzni (13 vozů), tak u firmy Ekova Electric (dceřiná firma Dopravního podniku Ostrava) – 17 vozů. V průběhu června a července byly všechny nové trolejbusy do provozu – s cestujícími poprvé vyjížděly v následujících termínech: dne 5. 6. evid. č. 3627 a 3631, dne 12. 6. evid. č. 3628, 3629 a 3635, dne 26. 6. evid. č. 3619, 3620, 3621, 3623, 3625, 3626, 3633 a 3636, dne 29. 6. evid. č. 3632, dne 2. 7. 3622, 3624, 3630, 3634 a 3645, dne 3. 7. evid. č. 3637, 3641, 3643, 3644 a 3647, dne 5. 7. evid. č. 3646, dne 9. 7. 3638, 3639 a 3642 a konečně 10. 7. 2015 jako poslední vůz evid. č. 3640.
- V červenci nové trolejbusy opatřeny propagačním polepem u druhých dveří s textem „Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj – Investice do vaší budoucnosti / Nákup nízkopodlažních kloubových trolejbusů pro MHD v Brně / Tento nákup je spolufinancován Evropskou unií“.
- Dodávka nových trolejbusů umožnila od 29. 6. 2015 nasazení článkových trolejbusů na linku t-37 v pracovní dny, ve špičkách je doplňovaly sólo vozy (článkových je min. pět kurzů). O víkendech jezdí na t-37 sólo vozy.
- Na linkách t-25, t-26 a t-37 se znatelně zlepšila kvalita cestování, z linek t-25 a t-26 zmizela sóla a v pracovní dny také přestaly jezdit článkové autobusy v relaci Kamenný vrch – Štefánikova čtvrť. I o víkendech jsou všechny spoje zajišťovány článkovými trolejbusy (samozřejmě s výjimkou zatahujících a vyjíždějících vozidel).
- V souvislosti s dodávkou nových článkových trolejbusů došlo i k přesunům vozů mezi vozovnami: do Husovic byly z Komína, resp. ze Slatiny předány trolejbusy evid. č. 3011, 3012, 3013, 3014, 3015, 3016, 3260, 3283, 3284, 3285 a 3286. Do Slatiny pak z Komína, resp. z Husovic došly vozy evid. č. 3017, 3018, 3019, 3216, 3218, 3237, 3238, 3240, 3244, 3245, 3246, 3247 a 3249. Díky těmto přesunům bylo například možné zvýšit počet nízkopodlažních kurzů vypravovaných z vozovny Slatina nebo vypravovat nízkopodlažní kurz na lince 27 z vozovny Husovice.
- Početná dodávka nových článkových trolejbusů, stejně jako postupné zařazování ojetých vozů Škoda 21Tr z jiných měst umožnily rozsáhlé odstavování starších vozidel – letos již byly odstaveny vozy evid. č.: 3229 (naposledy v provozu s cestujícími 26. 2. 2015), 3248 (naposledy v provozu s cestujícími 27. 2. 2015), 3215 a 3258 (naposledy v provozu s cestujícími 31. 3. 2015), 3220 a 3230 (naposledy v provozu s cestujícími 30. 4. 2015), 3257 (naposledy v provozu s cestujícími 12. 5. 2015), 3219 a 3253 (naposledy v provozu s cestujícími 28. 5. 2015), 3214, 3217, 3222, 3232, 3236, 3241, 3242, 3262 a 3263 (naposledy v provozu s cestujícími 29. 5. 2015), 3224 (naposledy v provozu s cestujícími 31. 5. 2015), 3221, 3226, 3233, 3234, 3235, 3237, 3238, 3251 a 3255 (naposledy v provozu s cestujícími 30. 6. 2015). Definitivě odstaven byl i trolejbus evid. č. 3227, který byl po ukončení běžného provozu (s cestujícími naposledy 7. 12. 2014) vybaven vyhřívanými botkami a využíván k odstraňování námrazy z trolejového vedení v oblasti slatinských linek. Trolejbusy evid. č. 3220, 3227, 3264, 3266 (17. 7. 2015) a 3234, 3248, 3251, 3258, 3263 (21. 7. 2015) a 3262 (23. 7. 2015) byly prodány na Ukrajinu (v závorce den odvozu). Dne 30. 6. 2015 dojezdil článkový trolejbus Škoda 15Tr evid. č. 3507 (po 3503 je to již druhý odstavený vůz tohoto typu).
- V souvislosti s odstavením většího množství trolejbusů Škoda 14Tr definitivně skončilo také cedulových transparentů, které byly na některých vozidlech užívány v interiéru (vzhledem k absenci vnitřního panelu) a na čelech v původním budníku. Ve vozovně Husovice si řidič vždy při začátku služby odebral v regálu tašku s příslušným evidenčním číslem a do ní sám vybral potřebné cedule. Ve vozovně Slatina byly cedule díky jejich nízkému počtu umístěny přímo na vozech v kabině řidiče.
- Po generálních opravách byly do provozu zařazeny trolejbusy Škoda 21Tr evid. č. 3018, 3022 a 3024 (8. 7.). GO dále probíhá na vozech evid. č. 3013 a 3026.
- Byly odstaveny další autobusy Citybus – ještě v červnu dojezdily vozy evid. č. 7605, 7614 a 7615 (+vůz evid. č. 7609 již v květnu). V červenci pak evid. č. 7604, 7619, 7620 a 7626. V srpnu jsme se mohli naposledy svézt s vozy evid. č. 7613, 7616, 7618 a 7621. Citybus evid. č. 7630 byl k 15. 7. 2015 prodán Technickému muzeu v Brně a převezen do řečkovického depozitáře. Citybusy evid. č. 7619, 7624 a 7626 zakoupila společnost OSNADO, která je bude provozovat v Podkrkonoší (odvoz 29. 7. 2015). Vozy evid. č. 7628 a 7629 odkoupil dopravce ČAD Blansko pro MHD v Adamově, autobusy evid. č. 7620, 7621 a 7623 koupil pražský STENBUS (odvoz 6. 8. 2015). Citybusy evid. č. 7616 a 7618 byly odkoupeny společností DSZO (odvoz 14. 8. 2015) – ve Zlíně budou jezdit pod evid. č. 651 (ex 7616) a 652 (ex 7618).
- O prázdninách definitivně dojezdily autobusy Karosa B 931 ze série evid. č. 7419–7445: již v červnu byly odstaveny vozy evid. č. 7430, 7431, 7435, 7437 a 7445, v červenci pak evid. č. 7428, 7429, 7432, 7436, 7438 a 7443 a v srpnu evid. č. 7433 a 7439. Vůz B 931 evid. č. 7425 byl k 15. 7. 2015 prodán Technickému muzeu v Brně a převezen do řečkovického depozitáře. V červnu v Brně dojezdil autobus Karosa B 951 evid. č. 7480, v červenci pak 7486. V srpnu odstavené vozy B 951 evid. č. 7490 a 7491 byly odprodány firmě STENBUS.
- Na konci června dorazily do Brna poslední plynové autobusy z dotované stokusové série (vozy Urbanway 12M CNG série evid. č. 7077II až 7100II) – 29. 6. 2015 dojely vozy evid. č. 7085II, 7093II, 7098II a 7100II. Celkem má DPMB k dispozici 56 autobusů tohoto typu (evid. č. 7045II až 7100II). V průběhu prázdnin pak byly autobusy postupně zařazovány do provozu – dne 11. 7. vyjely vozy evid. č. 7077, 7078, 7079, 7080, 7082 a 7084, dne 12. 7. evid. č. 7089, dne 14. 7. evid. č. 7092, dne 16. 7. evid. č. 7094 a 7096, dne 17. 7. evid. č. 7097, dne 21. 7. evid. č. 7083, dne 23. 7. evid. č. 7086 a 7087, dne 25. 7. evid. č. 7085, dne 5. 8. evid. č. 7088, dne 6. 8. evid. č. 7091, dne 7. 8. evid. č. 7090 a 7093, dne 12. 8. evid. č. 7098 a 7099, dne 14. 8. evid. č. 7095 a konečně 15. 8. 2015 poslední vůz evid. č. 7100. Nově dodané vozy Urbanway mají zvukovou signalizaci (pípání) při otevírání prostředních a zadních dveří. Všechny nově pořízené plynové autobusy typu SOR a Urbanway byly na zadní části kabiny řidiče opatřeny nálepkou s textem „Pořízení autobusů MHD s pohonem na CNG – Brno–město“.
- Vozy Stratos (evid. č. 7506–7515) byly o prázdninách v pracovních dnech na linky a-65 (tři kurzy) a a-81 (čtyři kurzy). O víkendech je na kurzy linky a-81 potřeba pět minibusů, některé kurzy zajišťují také provoz na lince a-x83. Současně ubylo tohoto typu vozu na lince a-64, kde jsou vypravovány běžné vozy a minibusy jen ojediněle. K tomu je potřeba připočítat jeden vůz jezdící jako turistický minibus. O prázdninách jezdil pouze jediný minibus MAVE – evid. č. 7502 (na kurzu 082/01).
- Od 9. 6. 2015 je možné v autobusech jezdících na lince a-76 zaplatit jízdné pomoci bezhotovostní karty. Cestující na dotykovém displeji tzv. validátoru zvolí typ jízdného, přiloží bezkontaktní platební kartu a přístroj mu vytiskne požadovanou jízdenku. Tento označovač/validátor (Vega CVP) s možností tisku byl namontován do autobusů evid. č. 7007–7010, které jsou vypravovány na tuto linku (předtím byly tyto přístroje od ledna 2015 namontovány ve vozech Citybus evid. č. 7617, 7620, 7621 a 7623 vypravovaných na linku a-76 – to se týká i polic na zavazadla). Již několik měsíců je možné kartou platit v automatech u hlavního nádraží a na Malinovského náměstí. Na následující období existuje možnost využít dotací Evropské unie a validátory by se postupně mohly objevit v dalších vozech brněnské městské dopravy. Validátory Vega CVT (bez možnosti tisku) jsou nyní ve všech plynových autobusech (s výše uvedenou výjimkou) a dále byly v červenci zkušebně instalovány v trolejbusu evid. č. 3607 a tramvaji evid. č. 1048 (po jednom kusu). U validátorů Vega CVT zatím nebyla možnost platby kartou aktivována.
- Od jara jsou na zvláštní linku Úzká – Avion Shopping Park místo dosavadních autobusů Citybus a Citelis evid. č. 7622, 7624, 7670 a 7671 nasazovány autobusy SOR NBG 12 evid. č. 7003–7006. Vozy postupně dostávají reklamní polepy – přední polovina vozu je červená (AVION) a druhá bílá (IKEA): jako první evid. č. 7005, v polovině srpna již měly polep všechny autobusy.
- Ve středu 12. 8. 2015 vyjel naposledy do pravidelného provozu s cestujícími poslední brněnský článkový autobus Karosa B 741 evid. č. 2315 (na lince 44). Nadále je s ním uvažováno jako s historickým vozidlem pro plánovanou sbírku DPMB.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net