Aktuality měsíce dubna 2015
- Oprava ulice Milady Horákové se pomalu, ale jistě blíží do finále. Na počátku dubna byly v úseku od Koliště po náměstí 28. října položeny betonové panely s drážkou pro uchycení kolejnice a od náměstí 28. října po křižovatku s ulicí Francouzskou a dále k dětské nemocnici byly položeny panely a na ně již namontovány kolejnice. V úseku pod dětskou nemocnicí bylo již osazeno několik nových sloupů trakčního vedení – sloupy jsou společné pro trakční vedení a pro veřejné osvětlení, jsou trubkové, v horní části nad úrovní troleje výrazně s menším průměrem. V tomto úseku jsou již téměř hotovy také chodníky. V průběhu měsíce pak začaly práce na rekonstrukci chodníků mezi Kolištěm a náměstím 28. října, takže chodci chodí po budoucí vozovce. V polovině měsíce byly kolejnice položeny téměř v celém opravovaném úseku (chybí pouze v křižovatce s ulicí Příkop / náměstí 28. října, kudy projíždí individuální doprava a autobusové linky a-67 a x5). Začíná se stavět zastávka »Náměstí 28. října« ve směru z centra.
- Ke konstrukci tramvajové trati – na silnou vrstvu štěrku je položena bílá geotextilie, na ni několikacentimetrová černá pružná podložka, teprve na tuto položku je nasypána tenká vrstva hrubšího štěrku, následuje vrstva velmi jemné štěrkové drti a na ní leží betonové panely se žlábky pro uchycení kolejí.
- Od 4. 4. 2015 je zavedeno nové noční spojení v noci před nepracovním dnem do Jedovnic. Odjezd linky a-201 z Jedovnic v 00:05 hodin má přestup na noční linku a-N99 jedoucí na hlavní nádraží v zastávce »Prušánecká«, odjezd ze Staré osady je potom v 01:10 hodin.
- Z důvodu rekonstrukce mostu není od 7. 4. 2015 přibližně na dobu čtyř měsíců průjezdná obslužná komunikace mezi Modřicemi a areálem Olympia (ulice Chrlická). Autobusy linek a-49 a 510 jezdí obousměrně po souběžné silnici II/152.
- Od 8. 4. 2015 je přibližně do 5. 6. 2015 vyloučen provoz tramvají v úseku Semilasso – Královo Pole, nádraží na ulici Kosmově. Probíhá úplná rekonstrukce tramvajové trati, následovat má i oprava vozovky. Tramvaje linky d-6 jsou odkloněny do vozovny Medlánky a zde se otáčejí na tzv. malé smyčce pod halou – vzhledem k tomu, že v této smyčce nebylo možné odstavit potřebný počet souprav na provozní přestávky, byla k tomuto účelu uvolněna ještě jedna průjezdná kolej v hale vozovny a další stání u kotelny. Spoje linek a-42 a 70, které podle jízdního řádu končí v zastávce »Královo Pole, nádraží« jezdí od zastávky »Žitná« přes zastávky »Tylova« (přestup na tramvaje směr centrum) a »Semilasso«. Linka a-43 je ve směru od Soběšic vedena odklonem ul. Metodějovou k zastávce »Semilasso« a dále ul. Kosmovou do Králova Pole, nádraží. Regionální linka a-301 jezdí ve směru od Kuřimi přes zastávky »Tylova« (přestup na tramvaje směr centrum) a »Semilasso«. Kolejnice v ulici Kosmově byly na dřevěných pražcích se zádlažbovými panely – po opravě zde budou kolejnice uloženy na panelech s drážkou a zakryty živičnou vrstvou. Koleje se opravují od výhybek v ústí ulice Kosmovy do Palackého třídy až po kolejovou spojku v zastávce »Královo Pole, nádraží«.
- Z důvodu výměny kolejnic a oprav tramvajové tratě v tunelu u zastávky »Krematorium« byl o víkendu 11. a 12. 4. 2015 vyloučen provoz tramvají v úsecích Nové sady – Vojtova – Starý Lískovec a Celní – Starý Lískovec. Linka d-6 byla odkloněna do smyčky Ústřední hřbitov, linka d-8 byla ukončena na Nových sadech. Náhradní autobusová doprava byla zajištěna linkami a-x6 a x-8 od hlavního nádraží.
- Na železničním koridoru mezi Brnem, Břeclaví a Lanžhotem od 1. 4. 2015 již neslouží výpravčí. Řízení je prováděno z centrálního stanoviště v Přerově.
- Od počátku roku 2016 dojde ke zvýšení rychlosti na vybraných úsecích silnic – v okolí Brna se to má týkat Pražské radiály (I/23), Svitavské radiály (I/43) a Olomoucké radiály (I/50).
- Výluka v Bílovicích nad Svitavou (uzavření terminálu u nádraží) byla prodloužena do 31. 5. 2015.
- Na počátku dubna byla oficiálně zahájena stavba největší brněnské výjezdové základny zdravotnické záchranné služby – nová základna se staví na Ponavě mezi Střední a Sportovní ulicí (u obchodu Kaufland) a mohla by být dokončena již na počátku roku 2016. Nové základny již fungují v Bohunicích a v Černovicích. Po zprovoznění třetí nové základny opustí záchranky areál na náměstí 28. října.
- Nové studio brněnské České televize budované v Líšni v bývalém areálu Zetoru by zkušební provoz mělo spustit za rok v létě. Po zprovoznění nového studia mají být televizí opuštěny původní budova Typos na Jezuitské a budova v Běhounské ulici. Nové studio bude v nyní přestavované budově poblíž bývalé hlavní vrátnice areálu, která byla již delší opuštěná a na začátku letošního roku byla stržena.
- Již třicet let nejezdí tramvaje ulicí Svatoplukovou (v Židenicích) a Karlovou (v Maloměřicích) – tramvaje musely ustoupit budovanému městskému okruhu. K 9. 4. 1985 byla zrušena tramvajová smyčka Svatoplukova a po dva dny byly linky, které zde byly ukončeny (d-16 a d-21), vedeny až na konečnou Židenice a 11. 4. 1985 v ranních hodinách projela ulicí Svatoplukovou a Karlovou poslední tramvaj. Následovalo několik dní, kdy namísto tramvají jezdily autobusy náhradní dopravy. Od 16. 4. 1985 byla zprovozněna přestavěná smyčka na Staré osadě, u které následně postupně vznikl významný přestupní terminál. Za zmínku jistě stojí fakt, že o zrušení tramvajové tratě kolem kasáren bylo rozhodnuto na poslední chvíli, ještě v roce 1983 měla nově postavená smyčka na Staré osadě podobu pouze menší nácestné smyčky.
- Na nově opraveném Zelném trhu bude 106 stánků pro prodejce. Opravy náměstí se pomalu blíží ke konci.
- Na začátku března tohoto roku bylo v DPMB zřízeno pracoviště distribuce dopravních informací (DDI). Ve směnném provozu se zde střídá několik pracovníků z dopravního odboru. Jejich úkolem je co nejrychleji předávat aktuální informace o dopravní situaci prostřednictvím několika komunikačních kanálů (web, sociální sítě, elektronické panely ELP – pracovníci DPMB mohou na každý z nich poslat aktuální informaci o mimořádné události, která se zobrazí v posledním řádku jako běžící text, zároveň je možné prostřednictvím těchto panelů předat i zvukovou zprávu cestujícím čekajícím na zastávce, brněnská rádia Petrov a Hitradio Magic). V blízké budoucnosti bude pracovník DDI rozhlasem z centrálního dispečinku předávat aktuální informace přímo do vozidel. (dle tiskové zprávy DPMB)
- Výstavba kanalizace v ulici Lány postupuje směrem ke křižovatce s ulicí Ukrajinskou – v ulici Lány je asi 100 m dlouhý úsek, ve kterém řídí dopravu světelná signalizace. Ve finálním stavu budou zastávky »Gruzínská« linek a-50 a N96 přesunuty: ve směru do Bystrce vpřed za křižovatku s ulicí Arménskou a ve směru do Komárova vpřed za křižovatku s ulicí Ukrajinskou.
- Letošní plavební sezóna na Brněnské přehradě (69. – není započítána jedna sezóna, kdy kvůli vypuštění přehrady lodě nevyjely) byla zahájena v sobotu 18. 4. 2015, její ukončení se předpokládá 11. 10. 2015. Rozsah lodní dopravy je obdobný jako v předchozích letech, upraven byl počet ranních a večerních spojů. Stejné jsou i ceny jízdenek. Opět se rozšířil sortiment tzv. pojízdných vstupenek – k dřívějším kombinacím plavba + vstup do ZOO, plavba + vstup do hradu Veveří, plavba + vstup do kasemat na hradě Špilberku, plavba + vstup do zábavního parku Permonium přibyla ještě další možnost plavba + vstup do vědeckého parku VIDA. K linkové plavbě je k dispozici šest lodí – BRNO, LIPSKO, STUTTGART, VÍDEŇ, DALLAS, UTRECHT. Plavba na trase Bystrc – Veverská Bítýška trvá 70 minut, mimo hlavní sezónu plují lodě každých 90 minut, v hlavní sezóně každých 45 minut. V dubnu a říjnu jsou lodě provozovány pouze o víkendech. Základní jízdné za jeden plavební úsek 15 korun (zlevněné 8), dále jsou nabízeny výhodné zpáteční jízdenky (např. na celou trasu Bystrc – Veverská Bítýška za 240/120 korun) nebo rodinné jízdenky pro rodiče s dětmi (např. z Bystrce do Veverské Bítýšky a zpět za 500 korun).
- K aktu oficiálního zahájení – v 10:00 hodin loď VÍDEŇ přivezla k přístavišti všechny kapitány, následovaly krátké proslovy, hlášení o připravenosti lodí a posádek a vztyčení vlajky za zvuků znělky lodní dopravy. Počasí bylo nakonec docela obstojné, nepršelo, ale bylo chladno a větrno. V přístavišti se sešlo několik stovek přihlížejících. Zájemci o první svezení – malou okružní jízdu po jezeře, která byla zdarma, nakonec zaplnili tři lodě (DALLAS, LIPSKO, VÍDEŇ) a částečně i loď BRNO. Lodě pak na vyjížďku vyjížděly jednotlivě, ne ve formaci, jako v minulých letech. V 10:45 vyrazila na linkovou plavbu první loď podle plavebního řádu.
- Povodí Moravy povolilo na Brněnské přehradě provoz motorových člunů se spalovacími motory do výkonu 10 kW.
- Při odjezdu z konečné »Univerzitní kampus–sever« jedou autobusy linky a-61 kolem staveniště tří luxusních bytových domů v blízkosti původního internátu zdravotních sester (dvě krajní budovy budou mít tvar necelého čtvrtkruhu, mezi nimi bude výšková budova). Z bytů orientovaných na sever bude pěkný výhled na město.
- Na některých tramvajích, trolejbusech a autobusech se objevily různě velké upoutávky k nadcházejícím brněnským dopravním výročím – ke 115. výročí elektrické pouliční dráhy a k 85. výročí autobusové dopravy.
- V sobotu 18. 4. 2015 se v ulicích města Brna uskutečnily běžecké závody Brněnský půlmaraton 2015. V této souvislosti byla v průběhu dne přijata poměrně rozsáhlá dočasná opatření v provozu linek MHD.
- Od začátku července má být obnoven provoz autobusové linky a-63 – trasa linky bude stejná jako před jejím zrušením v roce 2012, tzn. pojede z Chrlic přes Komárov na Úzkou. Vzhledem k obnovení provozu této linky bude omezen provoz linek a-59 a 509.
- Před sedmdesáti lety přišlo finále druhé světové války v Brně. V dubnu 1945 bylo město postiženo dvěma většími nálety sovětských letadel, které za sebou nechaly v ulicích stovky mrtvých civilistů. Dne 12. 4. 1945 byla při druhém z náletů přímo zasažena tramvaj č. 74 na Joštově ulici, osádka vozu zahynula. Brno bylo oficiálně osvobozeno 26. 4. 1945, v severních předměstích boje pokračovaly i v následujících dnech. Škody, které za sebou nechávala ustupující německá armáda, byly poměrně značné – město přišlo o všechny silniční mosty přes Svratku, přes Svitavu zůstaly zachovány mosty v Maloměřicích, Zábrdovicích a na Křenové. Velké ztráty také utrpěl vozový park tramvají a autobusů – autobusy byly prchajícími vojsky odvlečeny na různá místa, v Pisárkách ve vozovně byl úmyslně založen požár a shořel větší počet motorových a vlečných vozů – např. „tepluška“ se středním vstupem č. 150, ze série motorových vozů č. 50–55 lehly popelem všechny vozy kromě vozu 52, který je dnes muzejním exponátem.
- Tramvajová zastávka »Králova« na Minské ulici je pouze jednosměrnou zastávkou – tramvaje linek d-3 a x3 u ní zastavují pouze při jízdě z centra. Po opravě ulice Minské již nemá být obnovena a předpokládá se posunutí zastávky »Tábor« ve směru z centra až za křižovatku Veveří – Tábor – Minská. Vzdálenost mezi zastávkami »Tábor« a »Burianovo náměstí« tak bude cca 700 metrů. Rekonstrukce ulice Minské má však podle posledních zpráv začít až u křižovatky s ulicí Chládkovou, a na přesunutí zastávky by tak došlo až při opravě ulice Veveří.
- Z důvodu opravy tramvajové tratě a výměny kolejí byla o víkendu 25. a 26. 4. 2015 vyloučena tramvajová doprava v úseku Vozovna Komín – Bystrc. Tramvajové linky d-1 a 3 byly ukončeny v komínské smyčce, náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x1 vedenou v trase Vozovna Komín – Bystrc, Ečerova.
- V Kohoutovicích vrcholí přípravy na změnu směru projíždění trolejbusů smyčkou Jírovcova. Práce na chodnících v okolí smyčky již byly dokončeny, jsou již instalovány nové trolejové stopy i křížení trolejí. Nová odjezdová zastávka má přístřešek s lavičkou a jízdenkovým automatem.
- Ve vozidlech DPMB jsou umístěny letáčky kampaně „Možná jste ještě nevěděli…“, ze kterých se cestující dozvídá zajímavosti z oblasti městské dopravy v Brně. Na jednom z letáčků je například informace, že tramvaje poskládané všechny za sebou by vytvořily řadu dlouhou 6,5 km, autobusy řadu dlouhou 65,0 km a trolejbusy řadu dlouhou 1,9 km – všechna vozidla dohromady pak řadu dlouhou 13,4 km.
- Trolejbusy linek t-26 a t-37 a autobusy na lince a-50 u zastávky »Koniklecová« v Novém Lískovci projíždějí kolem hrubé stavby nově postavené budovy, která stojí na místě původní zbourané.
- V městské části Černovice má v lokalitě Kaménky (na polích podél Černovické ulice) vyrůst nová městská čtvrť. V první fázi výstavby zde má být postaveno 18 domů o 7 patrech – bude v nich tisícovka bytů minimálně pro 1.500 lidí. V další fázi má být postaveno ještě jednou tolik domů. Stavět se má začít v roce 2017 a předpokládá se, že vzniknou dvě nové ulice, které novou obytnou zónu napojí na Olomouckou a Charbulovu ulici.
- Na nástupištích brněnského hlavního nádraží proběhla v dubnu výměna informačních panelů pro cestující. Stávající „listovací“ panely italské firmy Solari di Udine z roku 1996 již dožívaly – největší panel v odjezdovém vestibulu se v poslední době potýkal s poruchami, již v roce 2010 byly pod panel namontovány LCD monitory, napřed využívané pro reklamy a následně dublující informace o odjezdech vlaků (zejména po vypnutí pravé poloviny velkého panelu). V úterý 14. 4. 2015 byla zprovozněna většina nových panelů na nástupištích (na průjezdných nástupištích jsou nově tři panely oproti původním dvěma) a nový velký panel v odjezdovém vestibulu. Zároveň byl změněn hlas hlášení – namísto Václava Knopa nyní cestující informuje hlas Danuše Hostinské–Klichové, byla vypuštěna tak charakteristická znělka s nápěvkem Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem (kterou jsme mohli slýchat již v 80. letech). V souvislosti s výměnou informačních panelů byl totiž na nádraží zaveden systém INISS (Integrovaný informační systém stanice) namísto dosavadního systému HIS (Hlasový informační systém). V následujících dnech byly nové panely instalovány a zprovozněny i v podchodech, byly vyměněny i příjezdové a odjezdové panely u 5.+6. nástupiště a asi jako poslední pak panel v příjezdovém vestibulu. K 20. 4. 2015 byla ukončena oprava chodníku od hlavního vchodu do nádražní budovy po viadukt a od stejného dne započaly opravy dalších chodníků, a to od viaduktu směrem nahoru k hotelu Grand a také od východu z příjezdového vestibulu směrem k poště.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, probíhá v prostoru ulic Dornych – Plotní – Masná realizace staveb v rámci tzv. 1. etapy stavby tramvaj Plotní. Na začátku roku byla stržena většina objektů na Dornychu mezi železničním mostem a křižovatkou se Zvonařkou (Dornych č. 62 až 70). Již na podzim 2014 začala rekonstrukce kanalizace na Masné ulici (zejména v prostoru „esíčka“), v lednu pak začala výstavba nové dvoupruhové obousměrné komunikace spojující ulici Dornych s ulicí Masnou – na Dornych se napojuje u vjezdu do areálu IVECO–AGROTEC Dornych 65, podél areálu vede k Ponávce, překračuje ji mostem s mostovkou z ocelových nosníků a po nově vybudovaném náspu vstoupí do areálu bývalých škrobáren a u betonárky CEMEX se napojí na Masnou (v těsné blízkosti již zaniklého železničního přejezdu) – komunikace s pracovním názvem „Nová Agrozet“ je dlouhá 353 metrů.
- V sobotu 25. 4. 2015 měli zájemci možnost svézt se parním vlakem – na akci Pálavský okruh v trase Střelice – Hrušovany nad Jevišovkou – Mikulov vyrazila brněnská lokomotiva 475.101 podporovaná prototypovou T478.1001.
- Na Francouzské ulici byl na začátku roku stržen bývalý tovární objekt firmy Elitex (Francouzská 103 – na křižovatce s Přadláckou). Na opačném konci ulice pak byl u křižovatky se Starou ulicí dokončen nový bytový dům (rezidence Linea), zčásti na místě strženého původního domu Francouzská 17.
Novinky ve vozovém parku
- K nasazení typů tramvají na jednotlivé linky v prac. dny – na lince d-1 je již zcela pravidelně nasazováno každý pracovní den 14 souprav vozů Vario LF2+Vario LF, ty jsou doplněny zpravidla šesti soupravami vozů 2×T6, šesti soupravami vozů 2×T3 a dvěma tramvajemi KT8. Na linku d-2 je vypravováno 11 až 14 vozů K2, které jsou doplněny vozy Vario LF2, Anitra a 13T (které zajišťují nízkopodlažnost linky) na celkový počet 18 pořadí. Na linku d-3 jsou vypravovány vozy K2 (cca šest vozů), doplněné vozy Anitra nebo Vario LF2. Na linku d-x3 kvůli úvraťovému ukončení u dětské nemocnice mohou být nasazovány pouze vozy KT8 (především tramvaje evid. č. 1729 až 1735, které kvůli dveřím nemohou na linku d-8). Na linku d-4 jsou vypravovány tramvaje K2, a to až 13 vozů, doplněné vozy Vario LF2 a Anitra, které zajišťují nízkopodlažní spoje. Na linku d-5 jsou vypravovány spřažené soupravy 2×T3 (včetně 2×T3R), a to až v počtu 7 souprav – nízkopodlažnost linky zajišťují až tři tramvaje 13T. Linka d-6 má relativně různorodý vozový park – objevují se tři tramvaje K2, tři soupravy s vlekem (ve složení evid. č. 1560II+1303II, 1562II+1302II, 1569II+1304II), devět souprav vozů 2×T3, dále i KT8, Anitra, 13T a po delší době objevily i vozy K3N. Linka d-9 mívá tři vozy K2, jednu tramvaj Vario LF2 či Anitra a jeden vůz 13T, linka d-x9 pak spřažené soupravy 2×T3 (dva kurzy), dva vozy 13T a celkem pravidelně zde jezdí tramvaj RT6 (evid. č. 1803, objevuje se však i vůz 1802 – na víkendové d-2). Na lince d-11 převládají vozy K2 (šest kurzů), nízkopodlažní spoje zajišťují po jednom pořadí Anitra a 13T. Linka d-12 má poměrně jednotný vozový park – sedm souprav 2×T3 a deset tramvají 13T + jedna souprava spřažených Varií. Na lince d-10 vidíme v pracovní dny až tři sólo vozy T3 – velmi často se objevují tramvaje evid. č. 1583 a 1584. Na lince d-8 jezdí pouze tramvaje KT8 (mimo dvě ranní pořadí z Pisárek).
- V pátek 17. 4. 2015 v dopoledních hodinách dorazil na tahači z Plzně do vozovny Komín první trolejbus z celkem třicetikusové dodávky článkových vozidel typu Škoda 31Tr s karoserií SOR. Zbylých 29 vozidel má být přivezeno do začátku letních prázdnin. Výrobcem těchto trolejbusů je společnost Škoda Electric. Cena celé dodávky je téměř 400 mil. korun, z části je tato suma hrazena pomocí dotací z Evropské unie. První trolejbus obdržel evid. č. 3618, v pondělí 20. 4. poprvé vyjel na zkušební jízdy. Zčásti byl vůz vyzkoušen už v plzeňském provozu.
- Plně nízkopodlažní trolejbus má pět dveří, délka vozu je 18,75 m, šířka 2,55 m a hmotnost 18,5 tuny. Vozidlo může dosáhnout maximální rychlosti 65 km/hod. Obsaditelnost vozu je 128 osob, z toho 48 sedících. Vůz má výklopnou plošinu pro vozíčkáře a „kneeling“ (tj. pokleknutí k nástupní hraně zastávky). V interiéru jsou umístěny sedačky STER MX s hrubším sedákem, kabina je mj. vybavena klimatizací Eberspächer a chladničkou na pití.
- Pro poruchu na nápravě byl v dubnu (pravděpodobně definitivně) odstaven článkový trolejbus Škoda 15tr evid. č. 3503.
- Plynové autobusy SOR NBG 12 evid. č. 7025II–7044II dodané v březnu (s výjimkou vozu evid. č. 7042II, který dorazil až 17. 4. 2015 jako úplně poslední vůz SOR z této etapy modernizace) byly postupně zprovozňovány v průběhu dubna: 13. 4. 2015 vyjely vozy evid. č. 7025II, 7026II, 7029II a 7033II; 14. 4. 2015 evid. č. 7027II, 7031II a 7032II; 15. 4. 2015 evid. č. 7030II; 16. 4. 2015 evid. č. 7028II, 7034II a 7038II; 17. 4. 2015 evid. č. 7035II a 7039II, 18. 4. 2015 evid. č. 7036II; 20. 4. 2015 evid. č. 7037II a 28. 4. 2015 evid. č. 7041II a 7044II.
- Po SORech následovalo zprovoznění autobusů Urbanway 12M CNG evid.č.7057II–7076II (dodaných rovněž v březnu): 25. 4. 2015 vyjel vůz evid. č. 7072II; 26. 4. 2015 evid. č. 7074II; 27. 4. 2015 evid. č. 7057II, 7058II, 7059II, 7062II a 7064II; 28. 4. 2015 evid. č. 7061II a 7067II a 29. 4. 2015 evid. č. 7060II.
- Oproti vozům dodaným v únoru došlo u obou dodávek k výměně sedací části sedaček STER MX. Sedačky zůstávají v plastovém provedení, sedací část ale má nově zdrsněný povrch, díky němuž by neměli cestující při jízdě autobusu na sedačkách klouzat. Klouzání bylo častým předmětem stížností na sedačky s hladkým povrchem montované do dříve dodaných autobusů.
- Jak jsme konstatovali již v minulém čísle, osud autobusů Karosa ř. 700 je v Brně zpečetěn – situace se od konce března nezměnila: do provozu stále zasahují vozy evid. č. 7273, 7390 a 2315, provozní je i nadále „grafitti“ autobus evid. č. 7347. Další nově zprovozňované plynové autobusy však znamenají nově vyřazování i sólo vozů B 931 a 951 – k 11. 3. 2015 byl odstaven vůz evid. č. 7423; 27. 3. 2015 evid. č. 7421; 3. 4. evid. č. 7425; 5. 4. evid. č. 7484; 14. 4. evid. č. 7444; 15. 4. evid. č. 7427 a 16. 4. evid. č. 7442 (vůz B 951 evid. č 7485 je odstaven již od září 2014). Dále byly odstaveny Citybusy evid. č. 7603 (8. 4.) a 7623 (10. 4. 2015), asi již nevyjede i vůz evid. č. 7629. Pro poškození rámu zadního článku je od 22. 4. 2015 odstaven „kloubák“ evid. č. 2375. Rozsáhlé dodávky nových autobusů znamenají i přesuny mezi garážemi – nadále by měly všechny plynové autobusy sídlit ve Slatině, do Medlánek budou přesunuty všechny vozy Karosa B 931E.
- Celkem 88 sólo autobusů musí DPMB vyřadit a zlikvidovat, aby vyhověl podmínkám evropských dotací, za něž zakoupil stejné množství plynových autobusů (posledních 24 vozů bude dodáno v červnu). Likvidaci autobusů provádí externí firma na vrakovišti ve Vídeňské ulici – vozy jsou sem přetahovány většinou z areálu letiště, kam byly umístěny po jejich odstavení z provozu. Likvidace jednoho autobusu zde trvá asi dva dny. Šrotace bude trvat až do podzimu.
- DPMB vypsal výběrové řízení na dodání tří elektrobusů, které by měly být využívány zejména pro turistické vyjížďky městem.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net