Aktuality měsíce září 2015
- V posledních dnech srpna začali pracovníci DPMB nahrávat do dopravních prostředků nového hlasu ohlašujícího zastávky. Třináct let se ozýval ženský hlas (paní Černocké), od začátku září je to mužský hlas (pana Peterky z Náchoda). Před hlasem paní Černocké se z reproduktorů v dopravních prostředcích brněnské MHD ozýval hlas Jana Křapy. Po dobu několika dní bylo možné slyšet různé kombinace hlasu původního i nového. Během září se hlas pana Peterky začal postupně ozývat i z autobusů IDS JMK. Po prvních dnech provozu obdržel DPMB na 40 stížností a připomínek ke srozumitelnosti nového hlášení. Některá slova bude nutné přemluvit, zároveň bude muset být pro starší vozidla nastavena větší hlasitost, proto přechodný stav v podobě různých kombinací trval po celé září.
- Na konci srpna brněnský magistrát představil první část změn územního plánu města (před půl rokem byla soudem zrušena aktualizace územního plánu). Upravený územní plán například počítá s vyřešením systému protipovodňových opatření v Brně, s přestavbou areálu bývalé továrny Zbrojovky na městskou čtvrť, s přestavbou přestupního uzlu na Mendlově náměstí, napojením dálnice D2 na městský okruh, omezením počtu obchodních center a billboardů nebo rozšířením cyklodopravy. V plánu se také objevuje parkoviště Park&Ride v Olomoucké ulici. Počátkem září pak brněnští radní schválili druhý balík změn územního plánu – obsahoval přes 200 změn.
- V neděli 30. 8. 2015 se v centru Brna konaly již tradiční Jihomoravské dožínky. Mj. byl posílen provoz historické tramvajové linky d-H4 v trase Komenského náměstí – Česká – Náměstí Svobody – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí (interval mezi spoji byl zkrácen na 30 minut). V provozu byly vozy č. 107 a 4058. Ten se opět jezdil otáčet nahoru do Masarykovy čtvrti. Na náměstí Svobody si návštěvníci mohli prohlédnout například historické hasičské auto a kombajn, na Moravském náměstí pak mlátičku a několik traktorů Zetor.
- V Brně se pomalu objevují další nové zóny „30“, kde je snížena povolená rychlost dopravních prostředků na 30 km/hod – nově takto bude dopravními značkami omezující rychlost opatřena třída Kapitána Jaroše.
- Přízemí objektu DPMB uprostřed tramvajové smyčky Královo Pole, nádraží prošlo během léta rekonstrukcí, původní bufet byl zrušen a na jeho místě vznikla plnohodnotná prodejna jízdních dokladů s bezbariérovým přístupem. Na Novobranské ulici pak od srpna funguje elektronický vyvolávací systém.
- V Bystrci na Kamechách byl ve středu 26. 8. 2015 otevřen nový supermarket Albert (u křižovatky ulic Vejrostova a Říčanská), kvůli kterému byla na jaře zrušena zastávka »U Borovice«.
- Od úterý 1. 9. 2015 jezdí brněnská městská doprava již opět podle normálních jízdních řádů, byl rovněž zahájen provoz speciálních školních spojů. Ukončením prázdninových výluk do Modřic a do Štefánikovy čtvrti se linka d-2 vrátila na svoji původní trasu Stará osada – Modřice a linka d-5 na svoji původní trasu Štefánikova čtvrť – Ústřední hřbitov. Nadále pokračuje výluka v ulicích Minské a Horově.
- Provoz posilové tramvajové linky d-P6 byl z důvodu omezené propustnosti tišnovské tratě prodloužen – jezdí však pouze dva spoje za hodinu ve špičkách pracovních dnů.
- Byl zahájen provoz na nové autobusové lince a-45 vedené v trase Lesnická – Zimní stadion – Náměstí 28. října – Moravské náměstí. Linka je v provozu v pracovních dnech přibližně od 6 do 19 hodin v intervalu cca 30 minut. Na provoz linky a-45 přispívá městská část Brno-sever.
- Polovina spojů trolejbusové linky t-37 je od 1. 9. 2015 obsluhována kloubovými trolejbusy. Na linkách t-25 a t-26 je provoz celodenně zajišťován článkovými vozy, nedošlo tak k obnovení provozu autobusů na lince t-26 v dopoledních sedlech pracovních dnů.
- Na většině autobusových linek došlo k výraznému navýšení počtu spojů s garancí nízkopodlažního vozidla. Poněvadž vozovna Slatina disponuje pouze nízkopodlažními vozy, je tak na slatinských linkách stoprocentní garance nízkopodlažnosti.
- V úterý 1. 9. 2015 byl dle plánu obnoven provoz vlakových linek S3 a R3 na trati Brno – Kuřim(–Tišnov). Vzhledem k nezapojení autobloku mezi Královým Polem a Maloměřicemi a zejména nedokončení rekonstrukce traťových kolejí mezi Židenicemi a Maloměřicemi však provoz zůstal nadále omezen. V úseku Brno–Královo Pole – Brno–hlavní nádraží proto zatím nejezdí na lince S3 posilové vlaky zkracující ve špičkách pracovních dní interval na 15 minut (místo nich je zavedena posilová tramvajová linka d-P6). Z důvodu pomalých jízd nabírají vlaky zpoždění cca 10–15 minut. Na třebovské trati (linka S2) zatím nebyly po prázdninách znovuzavedeny posilové vlaky zkracující ve špičkách pracovních dní interval na 15 minut.
- Od začátku září byla zahájena oprava památkově chráněné čekárny u zastávky »Obilní trh« – po opravě to bude pouze čekárna, bez toalety. Původně se počítalo s kavárnou a s toaletami pod čekárnou.
- Brněnský magistrát na počátku září spustil webové stránky europointbrno.cz, které podrobně rozebírají tři aktuální návrhy přestavby brněnského hlavního železničního nádraží – ve hře jsou tři varianty: nádraží pod Petrovem, nádraží u řeky, nádraží v současné poloze. Ministerstvo dopravy má vybrat jednu z těchto variant podle výsledků studie proveditelnosti, na níž se nyní pracuje a její zpracování vyžaduje 18 měsíců.
- Vzhledem ke konání závodů ETCC, BOSS GP a Superkart byla o víkendu 5. a 6. 9. 2015 posílena doprava na brněnský automotodrom mimořádnou autobusovou linkou a-400 v trase Mendlovo náměstí – Automotodrom. Doprava na lince byla zdarma.
- V městské části Židenice má v prostoru bývalého fotbalového hřiště nad poliklinikou na konci Viniční ulice vzniknout nový park. Kolem parku jezdí ulicí Líšeňskou autobusové linky a-58 a a-78.
- Opravy tramvajových kolejí na ulicích Vídeňské, Purkyňově a Kosmově přišly téměř na 100 milionů korun (2155 metrů). Broušení cca 20 km tramvajových kolejí bylo vyčísleno na necelých pět milionů korun.
- Z důvodu stavebních prací ve smyčce Osová byla od 7. do 28. 9. 2015 přeložena výstupní a nástupní zastávka před smyčku, na ulici Osová. Ve smyčce proběhla oprava chodníků, hran nástupní a výstupní zastávky a následně i vozovek. Trolejbusy smyčkou projíždějí – na čas odjezdu vyčkávají před smyčkou. Ve dnech 26.–28. 9. 2015 pak proběhla pokládka nového povrchu, linka t-25 byla ukončena u bohunické nemocnice a byla zavedena náhradní autobusová linka a-x25 od nemocnice na Osovou.
- Z důvodu výměny kolejových objektů a zrušení jednokolejného úseku byla o víkendu 12. a 13. 9. 2015 vyloučena tramvajová doprava z ulic Veveří a Purkyňovy. Tramvaje linky d-3 končily na Komenského náměstí (úvrať), linka d-12 končila na zastávce »Česká«, kde se otáčely couváním z Joštovy do České. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnými autobusovými linkami a-x3 Česká – Tábor a a-x12 Česká – Technologický park. U zastávky »Konečného náměstí« se vyměňovaly koleje a v ulici Purkyňově probíhaly dokončovací práce a zdvoukolejnění opravované tratě.
- Ve dnech 14. až 18. 9. 2015 se na brněnském výstavišti uskutečnil tradiční Mezinárodní strojírenský veletrh. Doprava z centra k výstavišti byla zabezpečována také posilovými linkami d-P1 v trase Zvonařka – Pisárky a dopoledne i d-P2 Stará osada – Pisárky (odkloněné spoje linky d-2 jinak jezdící na ústřední hřbitov).
- Dne 11. 9. 2015 bylo otevřeno nové dohledové centrum městského kamerového systému v Renneské ulici (doposud bylo ve Štefánikově ulici). Městská policie nově získala dohled nad dalšími desítkami míst v Brně. Kamerový systém prošel velkou obnovou poprvé od poloviny 90. let.
- Z důvodu konání tradičních Erbovních slavností MČ Královo Pole byla v sobotu 19. 9. 2015 vyloučena veškerá doprava v prostoru Slovanského náměstí v Králově Poli. Autobusy linek a-44/84, 53, 67 a místo trolejbusů na linkách t-30+32 objížděly náměstí po okolních ulicích.
- V sobotu 12. 9. 2015 byl z Brna do Oslavan na tamní historické slavnosti vypraven historický vlak s parní lokomotivou 475.101 (v rámci akce si vlak ještě vyjel z Oslavan do Střelic a zpět do Oslavan).
- Evropská unie má nově přispívat i na MHD – radnice měst tak mají nově dosáhnout na peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury, který až dosud financoval jen velké státní stavby. Do roku 2020 by se z něj mohlo získat více než devět miliard korun. Například Brno by chtělo získat až tři miliardy korun, z nichž necelou miliardu by stála tramvajová trať do kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích – v případě získání těchto peněz by tato stavba mohla být hotova v roce 2019.
- Na dálnici D2 probíhá oprava povrchu vozovek, která přináší komplikace i do brněnské MHD – autobusy jezdící do Avionu nebo do Olympie mají větší zpoždění. Opravy potrvají do konce října.
- V polovině září brněnští radní na svém jednání rozhodli o přípravě projektu na elektronické odbavování cestujících. Cestující zaplatí jízdné buď bankovní kartou, nebo speciální kartou určenou pro platbu za cestu hromadnou dopravou. Protože platební karta nebude informovat o tom, jakou jízdenku si cestující koupil, budou revizoři vybaveni čtečkou, která kartu zkontroluje a ukáže, jaký typ jízdného cestující zaplatil.
- Na konci prázdnin začaly práce na výstavbě trolejbusového vedení ve smyčce Bystrc ZOO v prostoru náměstí 28. dubna. V září byly nainstalovány všechny sloupy a na nich i převěsy pro budoucí vedení směrem od Odbojářské ulice. Stavba byla oficiálně zahájena dne 3. 8. 2015. Na sloupech trolejového vedení budou i svítidla veřejného osvětlení a jeho původní stožáry budou demontovány.
- V druhé polovině září probíhala výměna kolejí v prostoru zastávky »Výstaviště–hlavní vstup« – směrem do Pisárek se jezdilo po prostřední koleji.
- V neděli 20. 9. 2015 došlo k havárii stropu kanalizační komory v pravém jízdním pruhu za křižovatkou na Tomkově náměstí ve směru k Husovickému tunelu. Tím došlo k výraznému snížení kapacity této významné komunikace, která je součástí velkého městského okruhu. V pondělí dopoledne pak na místě došlo ke kolapsu dopravy, kdy projíždějící linky dosahovaly zpoždění i přes 50 minut. Kolonami byl omezen i uzel Stará osada a kolony zasahovaly až na Olomouckou ulici. V poledne 21. 9. 2015 pak byl upraven průjezd kritickým místem – znemožněním odbočování z VMO vlevo byl získán druhý jízdní pruh směrem do tunelu a situace se stabilizovala. Oprava trvala asi týden.
- Od pondělí 21. 9. 2015 došlo k úpravám jízdních řádů linek a-43, 52 a 54. Z důvodu zahájení akademického roku byly posíleny linky a-60 a a-61. Z důvodu provozního propojení linek a-68, 81 a x83 byly na těchto linkách změněny časové polohy spojů.
- Od 21. 9. 2015 je náhradní autobusová linka a-x83 vedena obousměrně ulicemi Čajkovského a Puškinovou namísto dosavadního průjezdu ulicemi Šmejkalovou a Doležalovou.
- V předposledním zářijovém týdnu začaly opravy povrchu vozovky na Kotlářské ulici mezi Kounicovou a Lidickou ulicí. Trolejbusová zastávka »Pionýrská« směr Konečného náměstí byla proto přeložena zpět před křižovatku s ulicí Lidickou. Svedení dopravy pouze do dvou jízdních pruhů (napřed po stranách, pak ve středu vozovky) znamenalo zpožďování spojů MHD).
- V sobotu 19. 9. 2015 proběhl v Brně již v pořadí sedmý den CIVITAS a šestý evropský den trolejbusů v rámci Evropského týdne mobility – osvětová akce se konala u infostánku DPMB na Joštově ulici.
- V sobotu 26. 9. 2015 vyjel z Brna na Hornický den v Zastávce u Brna již tradičně historický vlak s lokomotivami 423.041 a T478.1001. Ta si pak s vlakem „odskočila“ i do Kralic nad Oslavou a zpět. Do akce se zapojila také úzkorozchodná železnice ve Zbýšově.
- V Husovicích probíhají opravy parku v prostoru bývalého hřbitova, nad kterým jezdily vlaky po staré Tišnovce.
- Kromě opravy holásecké ulice V Aleji se drobnější rekonstrukce a úpravy plánují také v ulicích Požární a V Rejích, které jsou hlavními spojnicemi Holásek a Chrlic – zde mají být vybudovány nové chodníky a rekonstruováno veřejné osvětlení (jsou tudy vedeny autobusové linky a-63, 85, N95 a 509).
- V sobotu 26. 9. 2015 byla z důvodu konání závodu veteránů pro veškerou opravu uzavřena ulice Kociánka. Autobusová linka a-43 jezdila přes Lesnou.
- Univerzitní kampus Masarykovy univerzity v brněnských Bohunicích zahájil provoz před pěti léty. V současné době prochází areálem až 7000 studentů, pedagogů a vědců. Stavba kampusu již stála asi 5 miliard Kč – plocha areálu má 42 ha a stojí na ní celkem 24 pavilonů. Výstavba areálu trvala šest let – k dalšímu rozšíření kampusu má dojít v roce 2018. Nedostatkem moderního zařízení je jeho dopravní dostupnost. Stávající obsluha autobusovými (a-50, 60, 61, 69) a trolejbusovými linkami (t-25, 37) je nedostatečná – autobusy a trolejbusy v přepravních špičkách jen stěží zvládají nápory cestujících. Pomoci má tramvajová trať, která je plánována prodloužením tramvaje od zastávky »Osová« – 900 m dlouhá trať má stát 800 milionů korun, ulici Jihlavskou má podejít tunelem. Zahájení stavby tramvaje se předpokládá v roce 2017.
- Hlukové zatížení od tramvají v ulici Milady Horákové se rekonstrukcí tramvajové tratě podařilo snížit o třetinu. Noční hladina hluku se dostala pod hygienický limit. Před rekonstrukcí musela mít trať výjimku od hygieniků. Dosažené výsledky potvrzují, že použitá konstrukční řešení při opravě ulice Milady Horákové jsou vhodná a že je dobré je využívat i při dalších podobných stavbách. Aktuálně se bude používat i při rekonstrukci tramvajové tratě v ulicích Minská a Horova.
- V plném rozsahu již jsou práce na nové cestě, která spojuje Obilní trh s hradem Špilberk.
- Během prázdnin byla světelná signalizace instalována (a v září aktivována) nově i na křižovatku ulic Bělohorská a sjezd z Ostravské (u trolejbusové vozovny). Již před prázdninami začala montáž signalizace na křižovatce Tábor a Zborovská a též již je provozní. Nová signalizace je tak namontována na všech křižovatkách uvažovaných v rámci projektu Dopravní telematika ve městě dotovaného z ROP.
Novinky ve vozovém parku
- V polovině srpna vyjely do ulic s cestujícími po provedené generální opravě soupravy tramvají T6A5 evid. č. 1201+1202 a 1215+1216. Jedná se o první generální opravy tohoto typu tramvají, které jsou v Brně provozovány od roku 1996. Zatím všechny vozy vozy prošly dvěma velkými prohlídkami, při nichž byly mj. vyměněny původní poruchové a pomalé dveřní pohony BODE za pohony IGE.CZ, u některých vozů též došlo k instalaci kamerového systému pro přehled řidiče o dění kolem prostorů dveří. Generální opravy tramvají T6A5 zahrnují standardní úkony prováděné u generálních oprav všech tramvají. Jde zejména o kompletní rozebrání a odstrojení celého vozu, repasi opotřebených dílů, opravu zkorodovaných částí vozové skříně, natažení nové kabeláže a opětovné složení celého vozu. Původní poloautomatická spřáhla ESW s integrovanou elektrickou propojkou, která byla používána mezi vozy, byla nahrazena standardním spřáhlem se zásuvkami Harting (propojky podle vzoru Vario LF). Vyměněny byly i statické měniče na obou vozech. Z řídicích vozů byly odstraněny statické měniče ABB (s třífázovým výstupem pro klimatizaci) statickým měničem Cegelec SMTK 8.0, řízené vozy jsou nově vybaveny slabším měničem rovněž od firmy Cegelec, typ SMTK 6.3. Původní klimatizace kabiny řidiče na řídicích vozech Hagenuk byla nahrazena jednotkou Konvekta KL 20 E (její montáž proběhla až později po zprovoznění). Nové sedadlo řidiče je uloženo na podstavci s pneumatickým vypružením. Tlačítka na pultu řidiče byla vyměněna za kolébkové přepínače dle vozů Vario. Ruční řadič Schaltbau je vyměněn za typ HH 220 s integrovaným tlačítkem zvonce od firmy Alfa Union. Zrušeny byly pomocné pedály ovládání výstražného zvonce a pískovačů. Roleta řidiče je nyní elektricky ovládaná (Hapich). Tachograf Messma je nahrazen moderním typem TT62 od firmy Mesit s digitální zobrazovací jednotkou. Na vozy, kde ještě nebyl, je instalován kamerový systém ve dveřním prostoru (u některých vozů též později). Mezi další změny patří nový typ kaloriferů (vytápění kabiny řidiče), elektropneumatické ovládání pískovačů Tribotec, nové baterie 24 V nebo výměna osvětlovacích těles prostoru cestujících.
- Tramvaje evid. č. 1707 a 1711 dostaly na poleptaná okna velkou nálepku, na které je následující text: „Toto okno poškodil vandal! Bylo na něho podáno trestní oznámení. Nebuďme lhostejní k projevům vandalismu. Děkujeme.“
- O prvních dvou víkendech v srpnu byly na linku d-4 nasazeny tramvaje Škoda 13T, VarioLF2 a VarioLF1 – kvůli zajištění klimatizace kabin řidičů. O některých víkendech byla na jedno pořadí linky 11 vypravena i sólo tramvaj Vario LF.
- Po prázdninách se do provozu vrátily tramvajové vleky (evid. č. 1302II–1304II) – jezdí na lince 6. Novinkou je vypravování souprav vozů T a tramvají Škoda 13T na více pořadí linky 2 v pracovní dny. Na lince 2 jezdí i tramvaje RT6 (jedno pořadí – i o víkendech).
- V září vyjela do provozu s cestujícími po VP souprava tramvají evid. č. 1655II+1653 a KT8 evid. č. 1718.
- I v srpnu a září pokračovaly odprodeje vyřazených trolejbusů na Ukrajinu. Většina trolejbusů odjíždí na silničních trailerech ukrajinských dopravců, dva vozy odjely po železnici. Brněnské vozy nyní jezdí zejména v Nikolajevě a dále v Rovně, Ivano–Frankovsku, Ternopolu a Žitomiru (užity ruské tvary jmen měst).
- Po GO se na konci srpna vrátil do provozu vůz Škoda 21Tr evid. č. 3026.
- V závěru srpna byly článkové trolejbusy ojediněle nasazeny i na linky t-30/x30 či t-36. Ve školním roce se tato praxe již neopakovala. O víkendech jezdí téměř výhradně trolejbusy Škoda 31Tr.
- Jako poslední autobus svého typu u DPMB byl vůz Karosa B 732 evid. č. 7390 do pravidelného provozu vypravován i během prázdnin – úplně poslední cestující svezl v pátek 28. 8. 2015 během odpolední služby na lince 64/74. Od úterka 25. 8. byly na autobusu polepy se smutečním motivem a uvnitř vozu byly umístěny letáky s informacemi a fotografiemi vozů Karosa B 700. Autobus evid. č. 7390 byl v provozu od roku 1994 a najel přes milion kilometrů. V odpoledních hodinách v sobotu 29. 8. 2015 uspořádal DPMB v bystrckém přístavišti akci s názvem „Konec prázdnin s lodní dopravou a také s autobusy Karosa B 700“. Proběhlo „slavnostní" rozloučení – pověšení smutečního věnce na přední masku vozu, návštěvníci mohli na bočnici napsat fixou vzkazy. Pak následovaly vyjížďky s vozem pro skupinky zájemců v trase Přístaviště – terminál ZOO / Přístaviště – Ečerova. Při příležitosti rozloučení s již legendárním autobusem byla vydána také pamětní jízdenka.
- Zařazování nových autobusů a vyřazování těch starších si vyžádalo i přesun mnoha vozů ze Slatiny do Medlánek. Nejprve to na přelomu let 2014 a 2015 byly kloubové Citelisy evid. č. 2601II–2604II, během března a dubna následovaly sólo Citelisy evid. č. 7663–7666 a od března do června došlo postupně k přesunu všech B 931E, tzn. evid. č. 7448–7450 a 7465–7474. Od února do května se také do Medlánek přestěhovaly všechny vozy Crossway (tedy evid. č. 7810–7825). Po vyřazení posledních B 931.1675 a zbývajících B 951E bude tedy celý vozový park sólo autobusů ve slatinské vozovně nízkopodlažní.
- Ve Slatině také zbývají poslední dva provozní Citybusy evid. č. 7617 a 7622.
- I nadále pokračuje odprodej autobusů Karosa B 951: firmě Benet Automotive byl v srpnu prodán vůz evid. č. 7477, společnosti Arriva Praha evid. č. 7492 a společnosti Majaagency vůz evid. č. 7485 (odstaven již loni v září). Nyní jsou tedy provozovány ještě tyto vozy – ve vozovně Slatina evid. č. 7476, 7478, 7479, 7481 a 7483 a ve vozovně Medlánky evid. č. 7486–7489.
- V pondělí 7. 9. 2015 byl veřejnosti představen autobus „Mobidik II“ Městské policie Brno – autobus vznikl v dílnách DPMB přestavbou vyřazeného vozu Karosa B 931 evid. č. 7426 – vůz je celý bílý s modrými a žlutými doplňky – vůz byl odstaven po nehodě v Ořešíně loni v srpnu. Při rekonstrukci pro městskou policii došlo k demontáži interiéru, zaplechování třetích dveří, zadního okna a oken na levé straně. Autobus slouží jako preventivní k informování o nebezpečnosti drog, správné orientaci v dopravě nebo o chování při dopravních nehodách. Předchozí Mobidik sloužil od roku 2000.
- Kromě autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) začal DPMB nakupovat také užitková vozidla s pohonem na CNG (bylo zakoupeno pět vozů Fiat Doblo a tři Škoda Octavia – všechny vozy mají v zadní části modré čtverečky v rámci kampaně „Nadechni se Brno“).
- Na začátku září provozoval DPMB celkem 762 vozidel MHD: 300 tramvají (169 v Pisárkách a 131 v Medlánkách), 145 trolejbusů (73 v Komíně, 49 v Husovicích, 23 ve Slatině) a 317 autobusů (187 ve Slatině a 130 v Medlánkách).
- K již provoznímu minibusu MAVE evid. č. 7502 se podařilo na konci srpna zprovoznit druhý vůz evid. č. 7504.
- Kloubové autobusy Karosa B 961 evid. č. 2374 a 2375 byly odvezeny na GO do Zlineru.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net