Aktuality měsíce března 2016
- První parkoviště typu P+R vzniklo loni na podzim u Ústředního hřbitova – jeho kapacita není zatím ani zdaleka naplňována, průměrně zde parkuje 20–30 aut. Pro nejbližší období plánuje brněnský magistrát stavbu další pěti parkovišť tohoto typu. Parkoviště u Zetoru na Trnkově ulici má mít celkem 237 parkovacích míst a má být postaveno za 38 milionů korun. Další parkoviště v oblasti Purkyňovy ulice v Králově poli má nabízet 145 parkovacích míst – na jeho stavbu bude zapotřebí asi 30 milionů korun. V jižní části města u ulice Bohunické je plánováno parkoviště s kapacitou 175 vozů – postaveno má být za 18 milionů korun. Další parkoviště se plánuje v oblasti královopolského nádraží – zde bude místo pro 118 aut. Pátým parkovištěm bude parkoviště v bohunickém univerzitním kampusu za 29 milionů korun pro 190 automobilů.
- Z důvodu výměny kolejových objektů byla o víkendu 5. a 6. 3. 2016 neprůjezdná tramvajová smyčka ve Štefánikově čtvrti. Linka d-5 byla odkloněna do smyčky Černá Pole, Zemědělská. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x5 v trase Jugoslávská – Štefánikova čtvrť.
- Z důvodů konání gastronomické akce Slavnosti moravského uzeného 2016 na hradě Veveří byla o víkendu 5. a 6. 3. 2016 mimořádně posilována autobusová linka a-303.
- Z důvodu postupu stavebních prací jezdí autobusy linky a-x83 od pondělí 7. 3. 2016 ulicemi Čajkovského a Puškinova (namísto Doležalovou a Šmejkalovou) a zastávka »Burianovo náměstí« byla přeložena ke křižovatce s ulicí Horovou.
- Intenzivně padající mokrý jarní sníh způsoboval v dopoledních hodinách v úterý 8. 3. 2016 postupně potíže v některých kopcovitých úsecích, potíže byly na Libušině třídě, na ulicích Žebětínské, Kotlářské, Tvrdého, přechodně se nejezdilo ani do Soběšic a Útěchova. Do večera se sníh rozpustil.
- V prostoru přístaviště Kozí horka na Brněnské přehradě vzniká nový přístavní můstek. Dělníci už mají hotové základy a čeká je montáž roštů a zábradlí. Přístaviště bude bezbariérové a zajistí cestujícím pohodlný výstup z lodí v podstatě přímo na pláž.
- V úterý 8. 3. 2016 proběhla beseda s občany z Lesné, kde se diskutovalo možné zavedení tramvají na Lesnou. V podstatě bylo konstatováno, že MČ Brno–sever má na zavedení tramvajové dopravy zájem pouze v omezené míře – nepreferuje tramvajovou trať až na Majdalenky, ale pouze propojení stávajících kolejí ze Štefánikovy čtvrti na třídu Generála Píky. Tramvaj by tak jezdila ulicí Okružní pod poliklinikou a pod plaveckým bazénem.
- Z důvodu výměny kolejových objektů v ulici Údolní byla o víkendu 19. a 20. 3. 2016 vyloučena tramvajová doprava v úseku Komenského náměstí – Náměstí Míru. Linka d-4 byla odkloněna do smyčky na Mendlově náměstí. Náhradní dopravu zajistila mimořádná autobusová linka a-x4 v trase Česká – Náměstí Míru. Vyměňovaly se koleje u zastávky »Obilní trh« a u zastávky »Všetičkova«. Ve smyčce v Masarykově čtvrti se navařovaly koleje v oblouku.
- V brzké době se chystají změny v pohybu automobilů v centru města. Výjezdy z centra mají přehradit závory, vjezdy pak mají snímat kamery se schopností přečíst RZ vozidel. Od nového systému se očekává, že ubude aut v centru a současně, že se zlepší výběr poplatků za parkování. Systém, který má toto zajistit (kamery a závory) přijde město až na 30 milionů korun. Parkování v parkovacích domech má být cenově výhodnější než parkování v centru města na ulici. Oblast historického centra mezi hlavním nádražím na jihu a Jakubským náměstím na severu má být rozdělena do čtyř částí – každá z těchto částí má být jednosměrně průjezdná a do oblasti má vést pět vstupů a výstupů. Na vjezdu do každé ze zón má být kamera, která nasnímá RZ auta – na výjezdu bude závora, která se otevře až po zaplacení parkovného. Závory na výjezdech mají být v ulicích Orlí, Dvořákově a Veselé. Vjezdy do zón podél tramvajové tratě mají být bez závor. Systém kamer má automaticky podle RZ stanovit, o jaké auto jde (tamní obyvatel, zásobovací auto, řidič s předplaceným parkováním, návštěvník). Oproti stávajícímu stavu se změní směr projíždění v některých ulicích – Dominikánská, Veselá, Starobrněnská. Systém má být spuštěn po dostavění parkovacího domu v Panenské ulici (tam bude mít možnost parkovat až 400 vozidel) a podzemního parkoviště v Besední ulici (300 parkovacích míst).
- V průběhu března byly nově nainstalovány elektronické informační panely na zastávkách »Halasovo náměstí« (2×), »Novolíšeňská« (2×), »Jírova« (2×), »Mifkova« a »Komárov«.
- Starolískovecká radnice schválila záměr na opravení a rozšíření chodníku v Jemelkově ulici. Doposud si lidé z Nového Lískovce zkracují cestu od konečné tramvají ve Starém Lískovci vyšlapanou pěšinou kolem tramvajové smyčky – řešením situace má být postavení řádného zpevněného chodníku v trase vyšlapané pěšiny nebo vydláždění průchodu pro pěší přes prostor tramvajové smyčky (toto řešení je například na konečné Ečerova anebo Rakovecká).
- Po dokončení opravy ulice Minské a Horovy má dojít také k opravě Rosického náměstí za cca 50 milionů korun – mají být opraveny zastávky, samotné náměstí, mají přibýt cyklostezky a také nové přechody pro pěší.
- Na Zelený čtvrtek 24. 3. 2016 se mohli zájemci svézt pivní šalinou a vypít si přitom zelené pivo. Pivní šalina vyjížděla na okruh městem z Mendlova náměstí.
- V Řečkovicích u konečné tramvaje má vzniknout nový chodník po pravé straně ve směru od křižovatky s ulicí Terezy Novákové (dnes je tam pouze svah) – zároveň má vzniknout přechod, který odvede chodce od konečné stanice tramvaje do Družstevní ulice.
- Připravuje se oprava Fryčajovy ulice v Obřanech – po opravě má přibýt parkovacích míst (v pruhu pro podélné stání ve směru do Bílovic), v ulici mají vzniknout nové přechody, které mají být osvětlené, povrch vozovky má být opatřen tichým asfaltem. Plán na realizaci spadá do roku 2018.
- Do oprav tramvajových tratí investuje DPMB v roce 2016 celkem 240 milionů korun. Rekonstruovány mají být tramvajové tratě na ulici Olomoucké (mezi Tržní a Životského), úsek mezi Rosického náměstím a jundrovským trianglem („v zahrádkách“), na ulici Cejl mezi Kolištěm a Soudní, na ulici Husově (mezi Pekařskou a Nádražní) a konečně bystrcká trať od zastávky »Kubíčkova« po Ečerovu.
- Na místě bývalé cihelny v Řečkovicích (prostor mezi ulicemi Podpěrova a Banskobystrická) je plánována nová výstavba – má zde vzniknout rezidenční čtvrť.
- Březnové exkurze v rámci seriálu akcí „Seznamte se“ do areálu vozovny v Medlánkách se zúčastnilo přes 200 zájemců. Na duben je naplánována exkurze do autoškoly v Pisárkách (na čtvrtek 7. 4. 2016).
- Ve čtvrtek 31. 3. 2016 byla za účasti hejtmana Jihomoravského kraje Michal Hašek slavnostně otevřena třetí z nových výjezdových stanic zdravotnické záchranné služby v Brně (první nová stanice je u bohunické nemocnice, druhá v Černovicích v prostoru starého letiště). Budova je naproti lužáneckému plaveckému stadionu mezi ulicemi Střední a Sportovní (podél nedávno pojmenované Dělostřelecké ulice). Sanitky z nové stanice Ponava vyjíždějí od začátku března, současně byl ukončen provoz původní stanice na náměstí 28. října.
Novinky ve vozovém parku
- První tramvaj Vario LFR.E z letošní dodávky – evid. č. 1575II – vyjela ve čtvrtek 10. 3. 2016 poprvé s cestujícími (na lince 12 v soupravě s vozem evid. č. 1586), na zkušebních jízdách bylo možné vidět i tramvaj evid. č. 1580II. U letošních tramvají bylo přistoupeno k některým úpravám: jsou použita celoplastová sedadla KIEL Ideo 10 v červené barvě (v Brně se na nich můžeme svézt v minibusech Stratos nebo v Solarisech) – celoplastové sedadlo (bez polstrování) tak má v Brně u tramvají premiéru. Vytápění prostoru pro cestující je nyní zajišťováno podsedákovými topnicemi od firmy Lokotechnika. U vysokopodlažních vstupů je poslední schod zvýrazněn páskem s červenými LED diodami. U krátkých Varií je nově užita výklopná plošina od firmy Mavetech, která je proti výklopné plošině Pragoimex prodloužena pro snadnější nájezd vozíčkářů a dále je odlehčena pro snadnější manipulaci. U tramvají VarioLF2 zůstane plošina elektrická, výsuvná. V roce 2016 má být rekonstruováno celkem sedm tramvají T3 na Vario LFR.E (chronologicky evid. č. 1575, 1580, 1584, 1557, 1573, 1555 a 1582) a tři tramvaje K2 na Vario LF2R.E (evid. č. 1082, 1090 a 1131).
- Tramvaje T6 byly v březnu v pracovních dnech vypravovány na linky d-1, d-9 a d-12, o víkendech pouze na lince d-1(jedna až dvě soupravy). Soupravy s vlečnými vozy (dvě) jezdily v pracovních dnech na lince d-2 (evid. č. 1531+1304 a 1562+1302). Tramvaje K3R (evid. č. 1752 a 1754) jezdí na lince d-9, výjimečně d-2 či d-12. Soupravy 2×T3R jezdí pouze v pracovních dnech, zpravidla na lince d-12 (tři až pět souprav), méně často na lince d-2 (jedna až dvě soupravy).
- Po VP vyjela tramvaj KT8 evid. č. 1727, na VP šel vůz evid. č. 1716. Po VP vyjela tramvaj Anitra evid. č. 1814, a naopak na VP byl přistaven vůz evid. č. 1816.
- Za ústředními dílnami byly v březnu sešrotovány tramvaje evid. č. 1584 (9. 3. 2016) a evid. č. 1557 (dne 10. 3. 2016).
- Trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3017 byl v březnu převeden z Komína do Slatiny. DPMB zakoupil v Hradci Králové tamní vůz Škoda 21TrAC evid. č. 55 – převoz do Brna se uskutečnil 30. 3. 2016 (v Brně bude mít vůz evid. č. 3064II).
- Jako poslední z avizovaných osmi článkových autobusů Karosa B 961 (evid. č. 2374, 2375, 2379, 2380, 2381, 2382, 2383 a 2384) vyrazily v březnu na cestu na GO do Zlína vozy evid. č. 2383 a 2381, po opravě vyjely vozy evid. č. 2380 a 2384. Zbylé autobusy B 961 evid. č. 2385–2389 se už generální opravy zřejmě nedočkají a po dojetí kilometrů do vyššího stupně údržby budou zřejmě vyřazeny.
- Testování zkušebního eletrobusu SOR EBN 8 u DPMB bylo ukončeno v neděli 28. 2. 2016 (poslední vypravení bylo na kurzu 05412). Z Brna pak odjel do Chrudimi.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net