Aktuality měsíců července a srpna 2016
- Stejně jako v minulých letech, byly i letošní letní prázdninové měsíce v brněnské městské dopravě spojeny s množstvím výluk, objížděk a omezení:
- Z důvodu rekonstrukce plynovodu byly od 1. 7. do 31. 8. 2016 uzavřeny ulice Reissigova a Domažlická v Králově Poli. Autobusová linka a-67 byla obousměrně odkloněna přes zastávky »Královo Pole, nádraží«, »Semilasso« a »Husitská«. Linka a-81 jezdila mezi zastávkami »Klusáčkova« a »Nákupní centrum Královo Pole« obousměrně odklonem ulicemi Chodskou, Šumavskou, Štefánikovou, Pionýrskou a Sportovní.
- Na Husově ulici mezi Šilingrovým náměstím a Nádražní (Novými sady) probíhala oprava tramvajové trati – od 1. 7. do 31. 8. 2016. Linka d-12 jezdila obousměrně přes náměstí Svobody. Noční autobusové linky a-N89, 92, 93 a N95 byly vedeny po Rooseveltově, linka a-N99 pak obousměrně ulicemi Pekařskou, Leitnerovou a Hybešovou. Od 12. 8. 2016 byly po dobu několika dní měněny koleje v oblouku z ulice Nádražní do ulice Husovy. Oblouk již byl na betonových panelech, které zůstaly v zemi – akce měla vliv pouze na individuální dopravu (nebyla možná jízda z ulice Nádražní směr Nové sady) – tramvajové linky projížděly bez omezení.
- Rekonstrukce tramvajové trati i vozovky probíhala od 1. 7. do 31. 8. 2016 i na Cejlu – ulice byla mezi Kolištěm a Soudní ulicí zcela uzavřena. Linky d-2 a 4 byly vedeny odklonem ulicemi Milady Horákové a Rooseveltovou. Spoje linky d-11 vedené na Lesnou, jezdily také po ulici Milady Horákové. Náhradní dopravu zajišťovala autobusová linka a-x4 po trase Jugoslávská (zastávky před i za křižovatkou s ul. Merhautovou) ulicemi Cejl, Bratislavskou a Rooseveltovou na Malinovského náměstí (zastávka u paláce Včela). V opačném směru se nastupovalo u paláce Morava, autobusy zabočily doprava na Koliště, doleva na Křenovou a opět doleva na Špitálku a dále po Plynárenské a Tkalcovské na Cejl a na Jugoslávskou (obě zastávky). Noční autobusové linky a-N94, 97 a 99 jezdily po shodné trase a zastávkách jako linka a-x4. Na lince a-x4 jezdily v pracovní dny článkové autobusy, o víkendech sólo vozy. Provoz linky se bohužel potýkal s omezením průjezdnosti mostu na Špitálce – vzhledem k jeho opravě zde byl provoz možný pouze v jednom směru a řízen světelnou signalizací – ve směru od Křenové se tvořily dlouhé fronty vozidel. Původní koleje byly na dřevěných pražcích krytých zádlažbovými panely typu A, B, C. Trať byla kompletně zmodernizována, odhlučněna a uložena na antivibrační rohoži (kolejnice na panelech se žlábky zakryté živicí): svršek je tvořen hrubým štěrkem, geotextilií (koberec), antivibrační podložkou, jemným štěrkem a betonovým panelem; od ostatní komunikace je těleso tratě odděleno betonovými prefabrikáty ve tvaru L. Ostrůvky zastávky »Körnerova« budou bezbariérové. Náklady na opravu dosahují téměř 40 milionů korun.
- Další o prázdninách opravovanou tramvajovou tratí byla rychlodráha v Bystrci. Od 1. 7. do 31. 8. 2016 byl vyloučen provoz tramvají v úseku Přístaviště – Ečerova. Linka d-1 byla ukončena ve smyčce Rakovecká. Náhradní dopravu ve vyřazeném úseku zajistily pravidelná autobusová linka a-52 a posílená linka a-54. Přestup mezi tramvajemi a autobusy byl zajištěn v zastávce »Zoologická zahrada«. Původní žlábkové kolejnice na dřevěných pražcích byly v úseku mezi zastávkou »Kubíčkova« a konečnou »Ečerova« nahrazeny vignolovými na betonových pražcích s pružnými příchytkami (délka 1,2 km). Trať byla podbíjena ve třetím srpnovém týdnu – pracovala zde podbíječka firmy Hans Wendel. Vyměněno bylo i trakční vedení a byla obnovena nakolejovací místa pro vozy na opravu trolejového vedení.
- I o prázdninách pokračovala oprava povrchu vozovky na ulici Poříčí. V květnu byla opravena polovina vozovky od Bauerovy po Vídeňskou ulici (blíže k řece), v červnu následovala polovina vozovky mezi Vídeňskou a Renneskou (opět polovina blíže k řece). Od začátku července se pak opravovala druhá polovina vozovky mezi Vídeňskou a Renneskou, zastávka »Křídlovická« pro linku a-84 byla přeložena před křižovatku s ulicí Nové sady (první dny v červenci se jezdilo po celé vozovce, jenom pro směr k Vídeňské byl uzavřen jeden jízdní pruh, demontovaly se totiž obrubníky a chodníky). Tento stav trval do 7. 8. 2016, od následujícího dne se práce přesunuly na vozovku opět mezi Vídeňskou a Bauerovu (polovina vozovky dále od řeky) bez přímého dopadu do provozu MHD (stále se nedalo zabočit z Poříčí na Křížovou, regionální linky a-405 a 406 jezdily nadále po ulici Křížkovského).
- O státních svátcích 5. a 6. 7. 2016 probíhala oprava kolejových objektů a povrchu vozovky v prostoru křižovatky Křížová – Poříčí. Spoje linky 2 jedoucí do Modřic byly vedeny po Renneské a po nesprávné koleji dolů na Vídeňskou (nasazeny vozy KT8), spoje na Ústřední hřbitov byly odkloněny přes Mendlovo náměstí do Pisárek. Linka d-5 byla v provozu pouze v úseku Štefánikova čtvrť – Mendlovo náměstí. Linka d-6 byla odkloněna přes náměstí Svobody a ulicí Renneskou. Náhradní dopravu zajistila autobusová linka a-x6 v trase Česká – Ústřední hřbitov-smyčka (ve směru na hřbitov jezdily autobusy staveništěm, cestou zpět spojkou před pedagogickou fakultou na Poříčí (sem se dostaly zajížďkou přes Vojtovu a Renneskou. Linka a-44 jezdila odklonem ulicemi Václavskou, Hybešovou a Nové sady.
- A o víkendu 23. a 24. 7. 2016 se opravoval povrch a kolejové objekty v křižovatce Nové sady – Poříčí. Tramvajová linka d-8 jezdila odklonem přes Hybešovu, náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x8 po trase Hlavní nádraží – Nové sady – Soukenická – (Uhelnou ulicí) – Křídlovická – Strážní – Celní – Vojtova – Křídlovická – Soukenická – Nové sady – Hlavní nádraží. Linka a-60 jezdila ve směru na Univerzitní kampus odklonem ulicemi Uhelnou a Poříčí.
- V Kohoutovicích pokračovala výstavba kruhového objezdu na Žebětínské ulici – v pondělí 27. 6. 2016 stavba pokročila do další etapy: již se jezdilo po opravené vozovce spojky od Libušiny třídy, původní vozovka Velké ceny byla následně odstraněna. Původně tři semafory řídící dopravu byly redukovány na dva (u hájenky a na spojce), na Žebětínskou ulici ve směru do starých Kohoutovic mohly jezdit pouze autobusy linky a-52 po provizorní komunikaci. Vzhledem k zácpám na Žebětínské ulici autobusy jedoucí ve směru od staré dálnice přechodně zajížděly do smyčky Kohoutovice, hájenka a obsluhovaly zde zastávku. Kruhový objezd byl otevřen v pondělí 15. 8. 2016, a to včetně trolejové stopy směrem do smyčky Kohoutovice, hájenka a zpět na Libušinu třídu. Supermarket a sousedící garážový dům mají být dokončeny do konce roku 2017.
- Autobusová linka a-64 je od 1. 7. 2016 opět vedena na konečnou Životského s tím, že z důvodu uzavřené ulice Jílkovy (mezi Klíny a Dulánkem) jezdí autobusy v obou směrech odklonem ulicí Klíny.
- Z důvodu opravy povrchu vozovky byl od 4. 7. do 25. 7. 2016 (dle plánu měla trvat až do 3. 8.) zjednosměrněn provoz na silnici I/43 v úseku mezi Českou a Kuřimí – jezdila se tudy pouze ve směru z Brna; ve směru do Brna byl provoz veden přes Kuřim. Vzhledem k očekávaným zácpám, byla po dobu oprav v ranní špičce pracovních dnů posílena vlaková linka S3 vloženými spoji v trase (Tišnov) – Kuřim – Brno-Královo Pole. V rámci výluky došlo ke změnám jízdních řádů většiny regionálních linek na Kuřimsku (mj. také linek a-301, 302 a 310), s čímž souvisela také změna návazností na linky a-41 a a-71 v České a Kuřimi. Po dobu oprav projíždělo Kuřimí až o 10.000 aut denně více.
- O prázdninách se naplno rozběhly demoliční práce na továrních objektech Vlněny mezi Dornychem a Mlýnskou ulicí. O červencových víkendech nebyl možný průjezd ulicí Dornych mezi ulicemi Plotní a Zvonařka. Linka d-12 tedy jezdila z Malinovského náměstí na nádraží a odtud přes náměstí Svobody do Králova Pole. Náhradní dopravu za tramvaj do Komárova zajišťovaly k hlavnímu nádraží prodloužené linky a-40, 48, 63 a 67 (vč. linky N95 jezdily v obou směrech ulicí Plotní). Ve směru do centra navíc obsluhovaly nově zřízenou zastávku »Železniční« a v obou směrech zastávku »Konopná«. Obdobným způsobem byla odkloněna také regionální linka a-109. Linky a-49 a N94 jezdily ve směru do centra odklonem ulicí Plotní a stejně tak ve směru z centra linky a-77 a N94 (linka a-76 tudy byla vedena v obou směrech). Na Plotní ulici byla i nástupní a výstupní zastávka byla pro linku a-60.
- O sobotách 3. 7., 6. 8., 3. 9. a 1. 10. 2016 se mají cestující možnost svézt se historickou tramvají DPMB na lince d-10 – byla vypravena buď tramvaj T3 evid. č. 1525 nebo K2 evid. č. 1123. V tramvaji na lince d-10 platí běžný tarif IDS JMK.
- Zavedení elektrobusů v Brně se zatím odkládá. Důvodem jsou mj. velmi vysoké pořizovací náklady na vozidlo (až dvojnásobné proti plynovému) a současně malý dojezd na jedno nabití. Přesto elektrobusy zcela zavrženy nejsou a do budoucna se s několika vozidly stále počítá.
- V sobotu 2. 7. 2016 jel z Brna do Nedvědice na Slavnosti pernštejnského panství historický vlak s parní lokomotivou 464.008, na postrku vypomáhala lokomotiva 749.250.
- V denním tisku se objevil podrobně popsaný projekt tramvajové tratě do bohunického kampusu. Brněnský magistrát společně s DPMB pokročily s přípravou tohoto dlouho zamýšleného projektu. Od projektu je očekáváno především pohodlnější cestování pro více cestujících městskou hromadnou dopravou do Univerzitního kampusu v Bohunicích a k fakultní nemocnici, což zajistí nová tramvajová trať z Osové. Nyní se pracuje na dokumentaci pro územní rozhodnutí a jako součást příprav se již na konci května uskutečnila debata s občany Starého Lískovce. Bylo konstatováno, že do univerzitního kampusu nyní denně cestuje na 40 tisíc cestujících. Postaveno bude 900 metrů nové tramvajové trati – od stávající se bude odpojovat v dopravním uzlu »Osová«, kde zůstane zachovaná možnost přestupu na další autobusové a trolejbusové linky. Pak se zanoří do hloubeného tunelu pod Mikuláškovým náměstím, podjede ulice Labská a Jihlavská a vyústí na ulici Netroufalky. Na trati vzniknou dvě nové zastávky s pracovními názvy »Nová Jihlavská« a »Nemocnice Bohunice«. Zastávka Nová Jihlavská bude umístěna pod zemí. Tunel o délce 650 metrů bude veden pod zemí v hloubce 6–11 metrů. Tunel se bude stavět s použití podzemních pilotových stěn. Nejdříve budou vybudovány podzemní stěny a strop tunelu a následně bude vykopána zemina. Předpokládaný rozpočet celé stavby je 900 milionů korun, zahájení stavebních prací plánuje město v letech 2018 až 2019. Stavba financovaná především z evropských dotací má trvat 24 měsíců.
- DPMB vydal výroční zprávu, podle níž v roce 2016 investuje DPMB do nákupu nových vozidel a oprav tratí rekordních 1,7 miliardy korun. Už v roce 2015 investice výrazně rostly a činily 1,2 miliardy: na investice získal dopravní podnik více než polovinu peněz z Evropské unie, a to 671 milionů korun. Nakoupil za ně 88 autobusů na plyn a 30 kloubových trolejbusů. Také se podařilo uzavřít smlouvu na nákup 23 tramvají Vario v letech 2016 až 2018. V roce 2015 se také podařilo dalších 55 zastávek osadit elektronickými informačními panely. V roce 2015 se zvýšil po dřívějších úsporách počet ujetých vozokilometrů o více než jedno procento na 37,6 milionu (mj. díky obnovení linky a-63 a vzniku linky a-45). Počet cestujících se loni zvýšil o necelý milion na 354,9 milionu, což je nejvíce za posledních pět let. Tržby z jízdného se drží už tři roky na stabilní úrovni, v roce 2015 dosáhly 972 milionů korun. Zatímco rostou výnosy z denních a ročních jízdenek, klesají výnosy z měsíčních a čtvrtletních. Celkové výnosy v roce 2015 mírně rostly na 3,09 miliardy korun, na čemž se zásadní měrou podílela vyšší kompenzace z města. Ta vzrostla o 59 milionů na 1,81 miliardy korun.
- Projekt Seniorbus se setkal s velkým ohlasem: v červnu provedla dvě vozidla na 613 jízd, při kterých převezla 305 lidí a najezdila téměř 10 tisíc kilometrů. Denně si Seniorbus objednávalo až 60 zájemců. Starší lidé jezdí většinou k lékaři, ojediněle do obchodu, divadla nebo za příbuznými.
- V prvním červencovém týdnu byl pro individuální dopravu zavřen jízdní pruh ve směru z centra v ulici Milady Horákové (mezi Kolištěm a ulicí Francouzskou). Opravovaly se zde poklopy horkovodu – celý pás loni nově položené vozovky byl odfrézován a znovu položen – jezdit se začalo v průběhu pondělí 11. 7. 2016. Autobusová linka a-67 projíždí úsekem v obou směrech bez omezení. V blízkém okolí jsou ještě pro individuální dopravu kvůli rekonstrukci tepelných rozvodů (většinou přestavba parovodu na horkovod) uzavřeny další ulice – Francouzská, Černopolní a Přadlácká, do konce června probíhala oprava na Jugoslávské mezi Merhautovou a Vranovskou (v jízdním pruhu směrem k Vranovské).
- Od 11. 7. 2016 byly zahájeny práce na opravě povrchu na ulici Hradecké – v úseku mezi ulicemi Sportovní a Žabovřeská (práce začaly frézováním povrchu vozovky v pravém jízdním pruhu včetně odstavného ve směru do centra). V srpnu se pak opravovaly levé jízdní pruhy – doprava byla vedena vždy ve zbývajícím pruhu. Sjezdy na některé křižovatky byly krátkodobě uzavřeny zcela. Opravy mají stát 26 milionů korun.
- V srpnu má být zahájena první etapa rozšíření areálu vozovny v Pisárkách: budou zbudovány nové kusé koleje a pracoviště pro práci s pantografy (tato etapa má být ukončena letos v listopadu). Pak bude následovat již mnohem náročnější a časově delší druhá etapa, která má přinést zásadní změny celého pisáreckého areálu.
- Z důvodu pokračujících prací na rekonstrukci ulic Minské a Horovy v Žabovřeskách a z důvodu opravy havárie kanalizace v ulici Šmejkalově jezdily od pátku 15. 7. 2016 až do konce července autobusy linky a-x83 opět ulicemi Puškinovou a Čajkovského. O víkendu – 16. a 17. 7. 2016 probíhalo podbíjení nově položených kolejí na trati „v zahrádkách“ (úsek od Jundrovského trojúhelníku po ulici Sochorovu) podbíječkou firmy Hans Wendel. Nové trolejové vedení bylo nataženo až následně. Trať v ulici Sochorově, Horově a Minské již byla dokončena včetně nových trolejí. V pátek 22. 7. 2016 proběhly zkušební jízdy tramvají po rekonstruované trati na Minské a Horově ulici: vozy KT8 evid. č. 1709 a 1725.
- Ve čtvrtek 28. 7. 2016 ve 12 hodin proběhlo u kapličky na Burianově náměstí v Žabovřeskách slavnostní ukončení více než rok trvající rekonstrukce ulic Minské a Horovy. Představitelé města Brna, městské části Žabovřesky a zúčastněných firem přestřihli pásku, na koleji od centra v zastávce »Burianovo náměstí« byl představen nejnovější přírůstek vozového parku DPMB, tramvaj Škoda 13T evid. č. 1930, na kolej směrem do centra postupně najely historické tramvaje DPMB evid. č. 4058, 99 a 107. S historickými vozy č. 99 a 107 byly provedeny jízdy pro funkcionáře i pro veřejnost nahoru k zastávce »Králova« a pak dolů až do „zahrádek“. Cca v 14:30 vozy DPMB odjely do vozoven. Následující den, v pátek 29. 7. 2016 odpoledne se pak na Minské ulici uskutečnila pro veřejnost „street party“ – zábava a občerstvení přímo na ulici. Oprava trvající od 27. 6. 2015 přišla na více než 220 miliónů korun, oproti původnímu harmonogramu došlo k měsíčnímu prodloužení termínu z důvodu nutnosti zvýšení únosnosti podkladních vrstev v části ulice Horovy a dalších oprav přípojek.
- V neděli 31. 7. 2016 proběhlo za výluky vyjmutí úvraťového ukončení tramvajové tratě u zastávky »Tábor«, a od pondělí 1. 8. 2016 se tak po 13 měsících opět jezdí po ulicích Minská, Horova a Bráfova. Tramvajová linka d-3 je vedena až do Bystrce. Linka d-11 však kvůli opravě Cejlu jezdila až do konce prázdnin stále na Mendlovo náměstí a do Žabovřesk byla zavedena linka d-x11 v trase Malinovského náměstí – Česká – Komín, na svou původní trasu se vrátila i noční linka a-N92. Linky náhradní dopravy a-x83 a t-x30 byly samozřejmě zrušeny, autobusové linky a-44, 67 a 84 jezdí opět po své standardní trase přes Rosického náměstí. Do příštího roku zůstane zachovaná jednosměrná zastávka »Králova«, která dostala od Drážního úřadu výjimku. Příští rok je v plánu postavit novou zastávku u Sono Centra na Veveří a zastávku »Tábor« směrem do Komína přesunout před kino Lucerna. Zároveň se mají postavit nové zastávky na Rosického náměstí, aby se dalo jednoduše přestupovat z tramvaje na autobus.
- Dopravu v úseku Česká – Hrad Špilberk – Vaňkovo náměstí – Náměstí Míru – Klusáčkova nově zajišťuje od 1. 8. 2016 linka a-80, s níž je provozně propojena linka a-68. Linka a-81 jezdí nově mezi zastávkami »Úvoz« a »Klusáčkova« obousměrně po své dřívější trase přímo přes zastávku »Nerudova«. Linka a-82 již zastávky »Nerudova« a »Konečného náměstí« neobsluhuje.
- Město zatím nepokračuje v dalších komplexních opravách hlavních ulic, příští rok se však mají rozjet dvě stavby: Údolní ulice od Úvozu nahoru do Masarykovy čtvrti a Valchařská ulice v Husovicích včetně Maloměřického mostu přes Svitavu. Stále se také řeší oprava Zábrdovického mostu. Také v těchto případech jde o stamilionové investice.
- Na konci července probíhala oprava povrchu komunikace na náměstí 28. dubna v Bystrci.
- Letos v březnu byla v areálu lodní dopravy v Bystrci zahájena stavba nové transformovny a strážnice, včetně technologie pro nabíjení akumulátorů lodí. Stavba má být uvedena do zkušebního provozu na podzim roku 2017.
- Z důvodu konání tanečních festivalů Hip Hop Open Air a PRIGL Open Air Festival v areálu autokempu Obora byla od pátku 15. do neděle 17. 7. 2016 posilována autobusová linka a-303 v úseku Zoologická zahrada – Obora (vč. expresních spojů).
- Pro stavbu části Velkého městského okruhu (VMO) v ulici Žabovřeské včetně tramvajového tunelu pod Wilsonovým lesem stále chybí potřebné dokumenty. V letech 2001–2006 byl zpracováván původní dokument EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí) pro stavbu městského okruhu v Žabovřeské ulici. Podle původních plánů měla stavba plynule navázat na dokončenou stavbu Královopolských tunelů, tj. kolem roku 2012. Jenže od té doby se stavba neustále odsouvá a studie EIA zastarala, protože mezitím se již dvakrát změnily požadavky. Navíc ani dnes ještě Brno nevlastní všechny potřebné pozemky (pokud nedojde k dohodě, bude následovat vyvlastnění) a stavba se nedostala mezi 10 prioritních staveb, u kterých bude studie EIA probíhat zjednodušeným způsobem a které se tak budou moci ještě v tomto roce zahájit. Zahájení stavby Žabovřeská v roce 2017 je tak silně ohroženo a pomalu se počítá se zahájením až v roce 2018. Město připravuje demolici několika objektů na Tomkově náměstí v Husovicích – má to být součást příprav na stavbu plánované části městského okruhu.
- Z důvodu kompletní rekonstrukce není od 18. 7. 2016 (předpoklad do léta příštího roku) průjezdná ulice Lerchova. Autobusová linka a-81 je vedena odklonem – ve směru na Náměstí Míru ulicemi Barvičovou, Soukopovou, Sedlákovou a Rudišovou a ve směru na Vaňkovo náměstí ulicemi Rudišovou, Havlíčkovou, Roubalovou a Barvičovou.
- DPMB přichystal v létě pro zájemce večerní plavby na Brněnské přehradě spojené s poslechem živé hudby a s ochutnávkou vín. Odjezdy lodí byly v 19:00 z Bystrce a ve 20:20 z Veverské Bítýšky v rámci platného jízdního řádu a za běžný tarif lodní dopravy (jelo se 22.+29. 7. a 19.+26. 8. 2016).
- Z důvodu opravy povrchu komunikace byla ve dnech 25. a 26. 7. 2016 uzavřena pro veškerou dopravu ulice Kořískova mezi ulicemi Žitnou a Novoměstskou. Autobusové linky a-42 a a-70 jezdily ve směru z centra odklonem ulicemi Žitnou a Měříčkovou.
- DPMB má problémy s nedostatečným počtem řidičů, zejména autobusů. Nedostatek řidičů autobusů způsobuje časté vypravování záložních kurzů na běžné linky. Občas se tak objevují kloubové vozy i na linkách, na které běžně nejsou vypravovány, popřípadě CNG autobusy obsluhují i medlánecké kurzy.
- Z důvodu rekonstrukce kanalizace a vodovodu a souvisejícího zřízení úseku s kyvadlově řízeným provozem světelnou signalizací byly od pondělí 1. 8. 2016 dočasně přeloženy zastávky »Jandáskova« (blíže ke křižovatce s ulicí Maříkovou).
- Z důvodu opravy povrchu nebyla ve dnech 2. až 4. 8. 2016 průjezdná smyčka Klarisky v Soběšicích. Spoje linek a-43 a 57 (N93) končící ve smyčce se otáčely v přilehlých ulicích.
- Ve čtvrtek 28. 7. 2016 bylo na brněnském hlavním nádraží zprovozněno opravené druhé nástupiště a naopak bylo uzavřeno nástupiště třetí. Stejně tak byla ukončena výluka 1. traťové koleje (správná směrem do Židenic) na mostě přes Špitálku a zároveň vyloučena 2. TK. Od 9. 8. 2016 byl na hlavním nádraží zcela uzavřen odjezdový podchod (z odjezdové haly) k nástupištím 2, 3 a 4. V sobotu 27. 8. 2016 byla výluka 2. traťové koleje (správná od Židenic) přes most na Špitálce ukončena a nyní se již jezdí po obou kolejích. Příští rok má být opravováno 4. nástupiště, v roce 2018 nebo 2019 mají opravy pokračovat několikaměsíční výlukou celého nádraží – má být vyměněno zabezpečovací zařízení, rekonstruovány mosty přes Křídlovickou a Hybešovu ulici a také klenby pražského viaduktu od Koliště.
- Revizoři DPMB mají být v budoucnu vybaveni terminály, které umožní zaplatit přirážku za černou jízdu platební kartou. V květnu a červnu revizoři testovali pět přenosných terminálů – bylo zachyceno více než 11.000 cestujících bez platné jízdenky, z nich asi 1.600 zaplatilo pokutu na místě a z nich 234 zaplatilo pohledávku kartou.
- V sobotu 6. a v noci na neděli 7. 8. 2016 se na hradě Veveří konal tradiční keltský festival Lughnasad, proto byla mimořádně posílena autobusová linka a-303. Od pátku 12. do neděle 14. 8. 2016 se pak nad hradem Veveří konal letní kulturní festival Moravské hrady.cz a linka a-303 byla opět posilována (a navíc byly v návaznosti na příjezdy linky a-303 řazeny posilové tramvajové spoje linky d-P1 na trase Bystrc, Rakovecká – Hlavní nádraží).
- Za první polovinu roku 2016 si cestující koupili skoro jeden a tři čtvrtě milionu SMS jízdenek, což je o pětinu více než před rokem. Nejoblíbenějšími jsou dvacetiminutové jízdenky za dvacet korun, těch si cestující koupili 1,2 milionu. K dispozici jsou jízdenky na dvacet a pětasedmdesát minut i na celý den. Poprvé je mohli cestující využít na podzim roku 2013.
- V srpnu se začaly prodávat jízdenky IDS JMK s novým vzorem – změny nejsou zásadní, ale je jich hned několik – číslování jízdenek začíná za písmenem opět číslem 1 (například D 10042853) – předchozí vzor měl číslování od „5“, případně od „6“ (například J 53705512). Jiný je vzor květiny v pravém horním rohu (předchozí měl 4 lístky, nový má 8 cípů) – dříve bylo uprostřed tohoto květu prázdné místo proseklé křížkem, nyní je středová část vyšrafována bez proseknutí. Šrafování kolem tohoto pomyslného kvítku doznalo rovněž změn. Celkově je jízdenka světlejší – ochranné prvky jsou stejné.
- Od pátku 19. do neděle 21. 8. 2016 byla doprava návštěvníků mistrovství světa silničních motocyklů v areálu Masarykova okruhu zajišťována mimořádnou autobusovou linkou a-400 v trase Mendlovo náměstí – Automotodrom, Start. Maximální interval mezi spoji na lince byl 30 minut, v době přepravní špičky však byl zkrácen na cca 5 minut. Na linku byly nasazeny článkové vozy. Pro návoz návštěvníků z kempu Žebětín k závodišti byla v provozu zvláštní autobusová linka s označením a-X, která jezdila dopoledne jednosměrně po okružní trase Automotodrom, Start – Kývalka – Popůvky – Veselka – Žebětín – Automotodrom, Start. Pro odvoz návštěvníků jezdila linka a-X odpoledne jednosměrně od zastávky Automotodrom, Start do Žebětína. V neděli 21. 8. 2016 pak byla z důvodu nepříznivého počasí v provozu i linka a-P v trase Parkoviště Stará dálnice – Veselka – Popůvky – Kývalka – Automotodrom, Start. Přeprava cestujících na linkách byla bezplatná.
- V neděli 28. 8. 2016 byl posílen provoz historické tramvaje z důvodu konání dožínkové slavnosti v centru Brna. Do provozu byly nasazeny oba vozy (č. 99 a 107). Interval mezi spoji na historické tramvajové lince mezi Komenského náměstím a Mendlovým náměstím byl 30 minut.
- Od pondělí 22. 8. 2016 je částečně uzavřen most přes potok Vrbovec u Žebětínského rybníka. Uzavírka mostu má trvat čtvrt roku, provoz přes most je řízen světelnou signalizací.
Novinky ve vozovém parku
- Prázdninový provoz plný výluk přinesl také odchylky ve vypravování tramvají: na všech kurzech linky d-4 byly nasazovány tramvaje Škoda 13T, výjimečně i souprava T6. Na lince d-5 jezdily tramvaje Škoda 13T a soupravy 2×T3 (T3R). Na lince d-6 bylo vozů 13T poměrně málo, namísto nich jezdily tramvaje KT8. O víkendech bylo vypravování víceméně beze změn oproti předchozímu období.
- Ve čtvrtek 14. 7. 2016 dojel do medlánecké vozovny silniční návěs s první tramvají Škoda 13T6 z dvacetikusové dodávky vozů Škoda 13T pro rok 2016. Nová tramvaj číselně naváže na předchozí vozidla, obdrží tedy evid. č. 1930. Tramvaje se od svých předchůdkyň z řady 13T5 (evid. č. 1920–1929) liší v několika detailech, zejména: byl doplněn jeden schod do přechodů mezi vysokými a nízkými články a posuvná okna. Vnější transparenty s číslem linky a cílem trasy od firmy BUSE jsou v provedení LED, vnitřní LCD panely jsou od firmy Bustec. Dveřní pohony jsou nově od firmy Elmesy, řidič má možnost aktivovat samočinné zavírání dveří pomocí fotobuňky ve dveřích – pokud se ve dveřním vstupu nikdo nenachází, dveře se při využití funkce uvolnění samy zavřou. Na přední čelo byly doplněny LED diody pro denní svícení. Interiér a prostor kolem vozidla je sledován osmi digitálními kamerami a kamerou sledující prostor před vozidlem. Vnitřní část přechodových kloubů je nově namísto návalky kryta měchem. V pátek 22. 7. 2016 pak na trajleru dorazila tramvaj evid. č. 1931. Zbývajících 18 tramvají bude dodáváno do konce roku, počet vozů Škoda 13T v Brně se tedy zastaví ke konci roku 2016 na evid. č. 1949. Vůz evid. č. 1930 svezl své první cestující v úterý 9. 8. 2016 (kurz 003/06), tramvaj evid. č. 1931 pak 11. 8. 2016 (kurz 003/02). V úterý 23. 8. 2016 večer pak byly do Medlánek dovezeny tramvaje budoucích evid. č. 1932 a 1933.
- Celkem 41 tramvají je vybaveno kamerovým systémem se záznamem, další tramvaje mají kamery bez záznamu. Nové vozy Škoda 13T ze série evid. č. 1930 až 1949 budou vybaveny kamerovým systémem se záznamem. Vozy DPMB jsou dále nově vybavovány ochrannými fóliemi – použití fólií zatím přišlo DPMB na 1,5 milionu korun. Výměna poškozeného skla za nové přijde na pět tisíc korun u rovného a až na dvanáct tisíc u zaobleného skla.
- V pondělí 30. 6. 2016 vyjely naposled s cestujícími tramvaje K2 evid. č. 1121 (002/17), 1124 (kurz 005/15), 1126 (kurz 002/01) a 1129 (002/09). Vůz evid. č. 1126 byl poslední tramvají a vůbec posledním vozidlem DPMB vypravovaným do běžného provozu s linkovou orientací tvořenou plastovými cedulemi. Jenom v krátkosti k historii linkových orientací na brněnských tramvajích: linkové číslo na čele vozu v tomto formátu se v Brně poprvé objevilo v roce 1966 (tehdy modré, plechové s vyříznutým číslem linky, plastová čísla přišla až na přelomu 80. a 90. let). Linkové číslo vzadu bylo poprvé využito u prvních tramvají T3 v roce 1963 (zprvu opět plechové) a plastové tabule s popisem trasy zasunované do jednoduchého držáku za bočním oknem se poprvé objevily v roce 1974. V pondělí 29. 8. 2016 se v odpoledních hodinách konalo oficiální rozloučení s „cedulovými“ tramvajemi pořádané DPMB v prostoru zastávky »Výstaviště, hlavní vstup« – vedle tramvaje evid. č. 1126 (která se vydala na vyjížďku do Bystrce a zpět) zde byl představen i vůz evid. č. 1123 (historický vůz DPMB). Vozy evid. č. 1121, 1124 a 1129 byly v průběhu srpna i sešrotovány (v Medlánkách).
- K 1. 9. 2016 byly tramvaje K2P evid. č. 1023,1024,1080 a 1107 převedeny z Medlánek do Pisárek.
- Po SP vyjela v polovině července tramvaj KT8 evid. č. 1738, následoval vůz evid. č. 1708 po VP. Na začátku srpna pak po VP vyjela tramvaj Anitra evid. č. 1816 (vůz obdržel vnitřní kamerový systém).
- Dne 19. 7. 2016 byla poprvé do provozu s cestujícími vypravena nová tramvaj Vario LF2 evid. č. 1082II (v soupravě s vozem evid. č. 1530 na lince 1). Podobně jako Varia LF postavená v roce 2016 jsou zde nově použita plastová sedadla KIEL Ideo, pásek s červenými LED diodami pro zvýraznění posledního schodu v 1. a 4. vstupu nebo podsedákové topení od firmy Lokotechnika. Dne 19. 8. 2016 byla poprvé vypravena s cestujícími druhá letošní tramvaj Vario LF2 – vůz evid. č. 1090II na kurzu 011/01. Letos ještě bude postaven třetí vůz Vario LF2 evid. č. 1131II.
- Po GO je zpět v provozu vůz Škoda 21Tr evid. č. 3010. Po GO jsou na voze dveřní pohony Pneumax, stahováky Railtech, klimatizace Waeco CoolAir CA RT880.
- Po více než dvouletém odstavení vyjel na konci srpna opět do provozu s cestujícími trolejbus Škoda 25Tr evid. č. 3617. Vůz byl mimo provoz od dubna 2014 z důvodu závady hnací nápravy a trakčního motoru.
- Ve středu 13. 7. 2016 vyjel po GO článkový autobus Karosa B 961 evid. č. 2381. Jde o poslední z celkem osmi vozů typu B 961 generálkovaných v letech 2015 a 2016, a podle současného stavu věcí také pravděpodobně o poslední plánovanou generální opravu autobusu DPMB vůbec. U autobusů byl vyměněn motor, u některých vozů také převodovka (obecně byl doplněn přepínač želva/zajíc, pomocí něhož může řidič zvolit rychlost řazení jednotlivých převodových stupňů). Původní ochlazovací jednotky kabiny řidiče Trav-l-cool byly nahrazeny klimatizací Waeco CoolAir CA 850S. Zadní články mají po GO nový rám, v interiéru celého vozu je nová podlaha, obložení a potahy sedaček pro cestující.
- V polovině července se objevil v běžném provozu medlánecký autobus Karosa B 931 evid. č. 7462 po více jak ročním odstavení (vůz byl vážně poškozen při nehodě s nákladním automobilem v křižovatce Sokolova – Hněvkovského dne 16. 6. 2015).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net