Aktuality měsíce dubna 2016
- Od 1. 4. 2016 jsou tramvajové zastávky »Bráfova«, »Stránského«, »Branka« a »Podlesí« nově celodenně na znamení, stejná úprava proběhla i na autobusových zastávkách »Černovická terasa I« a »Černovická terasa II«. Ke stejnému datu došlo k úpravám garance nízkopodlažních spojů na linkách a-44, 84, 52 a 54 a na lince a-78 ke změně časových poloh spojů. Na autobusové lince a-E50 došlo ke změně časových poloh některých spojů a k posílení provozu zařazením kloubových autobusů. S ohledem na provozní zkušenosti došlo v obou směrech k mírnému prodloužení jízdních dob).
- Od pátku 1. 4. 2016 byl zahájen pravidelný provoz cyklospojů na lince a-55. Spoje s rozšířenou přepravou kol jsou v jízdním řádu vyznačeny speciální značkou (jde o jeden až dva spoje za hodinu). Nástup a výstup s kolem je možný pouze v určených zastávkách (»Mariánské údolí«, »Jírova«, »Novolíšeňská«, »Zetor–smyčka«, »Špačkova«, »Židenice, nádraží«). Některé spoje linky a-55 jezdí zkrácenou trasu v pracovních dnech Zetor – Jírova a o víkendech Mariánské údolí – Jírova. Spoje zajišťují autobusy SOR NBG 12 s nosičem na jízdní kola na zadním čele (evid. č. 7039, 7040, 7041, 7043 a 7044).
- Z důvodu obnovy tramvajové tratě je od 1. 4. 2016 na dobu přibližně tří měsíců omezena doprava v ulici Olomoucké. Tramvaje linek d-8, 9 a 10 jezdí mezi křižovatkou s ulicí Tržní a Životského – Porhajmova po jednokolejném úseku, přičemž zastávka »Životského« je v obou směrech přeložena blíže k ulici Táborské. Pro ostatní dopravu je místo neprůjezdné. Trolejbusy linek t-31 a 33 jezdí ve směru do centra odklonem ulicemi Hladíkovou, Masnou, Mlýnskou a Rumiště (na odklonové trase obsluhovaly zastávky »Tržní«, »Mlýnská« a »Čechyňská«. Autobusy linky a-64 jezdí odklonem ulicemi Šámalovou a Geislerovou k zastávce »Geislerova« ve směru z centra, která je pro tuto linku výstupní, nástupní zastávkou je zastávka »Geislerova« směr centrum (autobusy se otáčejí u kapličky). Noční linka a-N89 je obousměrně odkloněna přes Cejl, Zábrdovickou, Šámalovu a Geislerovu, linka a-N96 ve směru do centra odklonem ulicemi Hladíkovou a Masnou, linka a-N98 obousměrně odklonem přes zastávky Tržní – Škroupova – Otakara Ševčíka. U tramvajových linek došlo na dobu výluky k úpravám v jízdních řádech tak, aby nedocházelo k potkávání protijedoucích vozů v opravovaném úseku. V první fázi stavby se jezdí po koleji ve směru do centra. Stávající koleje byly na dřevěných pražcích zakryté zádlažbovými panely A, B, C. Nyní se bude kolejové lože skládat z vrstvy hrubého štěrku, na kterou je položena geotextlílie, antivibrační podložka, drobná kamenná drť a na ni betonové panely s drážkami, kam přijdou upevnit kolejnice, které se pak zakryjí živicí. Zároveň dojde k úpravě polohy kolejí na vozovce v prostoru u První brněnské strojírny. V týdnu od 18. 4. 2016 byla zahájena pokládka kolejí – postupuje se od křižovatky s ulicí Plotní směrem k Životského.
- Plánovaná oprava tramvajové trati v úseku mezi Rosického náměstím a jundrovským trojúhelníkem zatím nebyla zahájena – ukončena má být nejpozději souběžně s ukončením opravy ulice Minské a Horovy. Při opravě má být sanováno podloží pod kolejemi, trať má obdržet nový kolejový svršek a také trakční vedení. Počítá se i s protihlukovými prvky. Protože práce budou probíhat v rámci výluky ulic Minská – Horova nebude provoz MHD touto opravou nijak ovlivněn.
- Z důvodu opravy povrchu vozovky byla o víkendu 2. a 3. 4. 2016 uzavřena ulice Bedřichovická. Linka a-78 jezdila obousměrně odklonem přes Přemyslovo náměstí a ulicemi Zlínskou a Mikulčickou.
- Z důvodu konání veletrhů TECHAGRO, Silva Regina, ANIMAL VETEX a BIOMASA od neděle 3. do čtvrtka 7. 4. 2016 byla posílena doprava k brněnskému výstavišti – denně linkou d-P1 v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky a v pracovních dnech také linkou d-P2 na trase Židenice, Stará osada – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky (odkloněné spoje linky d-2 končící jinak na Ústředním hřbitově). Zemědělské veletrhy opět svou návštěvností přes 100.000 lidí potvrdily vedoucí pozici v seriálu akcí pořádaných na brněnském výstavišti.
- Na počátku dubna se v denním tisku objevila informace o prodloužení opravy ulic Minské a Horovy o jeden měsíc. Důvodem je špatné podloží na Horově ulici, po odstranění vrchních vrstev vozovky byla zjištěna jeho nižší únosnost a oproti původnímu plánu musí být proto zhutněno.
- Z důvodu opravy vozovky v ulici Sokolnické v Tuřanech (s provozem řízeným světelnou signalizací) nebyla od 4. do 15. 4. 2015 možná obsluha zastávek »Tuřany, smyčka«, a to ani zastávek ve smyčce, ani zastávek v ulici Sokolnické. Autobusy zastávku vynechávaly, spoje linky a-40 ukončené ve smyčce končily již na zastávce »Chrlická«.
- Od 1. 4. až do 28. 10. 2016 se mohou Brňané svézt každý pátek pivní šalinou evid. č. 1018. Tramvaj vyjíždí na hodinové okruhy z náměstí Svobody v 18, 19, 20 a 21 hodin. Jízdné na jeden okruh je 60 korun (v předprodeji 50 korun).
- Na počátku dubna byla podepsána smlouva mezi městem a ŘSD, na jejímž základě má v roce 2020 ulicí Plotní jezdit tramvaj. Přesunutí tramvajových kolejí do ulice Plotní a oprava Dornychu přijde na jednu miliardu korun, z toho tramvajová trať bude stát asi 250 milionů korun. Stavět se má začít na počátku roku 2017.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, město Brno je definitivně majoritním vlastníkem Veletrhů Brno – patří mu 95 % akcií (kupní smlouva se společností Messe Düsseldorf byla podepsána na konci roku 2015, město odkoupilo 61 % akcií společnosti Veletrhy Brno za 8,3 milionu €). Na části pozemku výstaviště má být poblíž tramvajové zastávky »Lipová« postavena nová tramvajová smyčka – již se pracuje na projektu, se stavbou smyčky by se mělo začít v roce 2018.
- Správa železniční dopravní cesty na konci dubna slavnostně ukončila rekonstrukci kolejí v traťových úsecích Brno–Maloměřice – Brno–Královo Pole a Brno–Královo Pole – Kuřim. Celkové náklady na stavby činily 950 milionů a 620 milionů korun. Projekt byl v rámci Operačního programu Doprava spolufinancován Evropskou unií z Fondu soudržnosti. Na začátku dubna pak byla slavnostně ukončena modernizace tratě v úseku mezi Modřicemi a Horními Heršpicemi. Modernizace zahrnovala rekonstrukci železničního svršku a spodku, modernizaci napájecího a trakčního vedení a v neposlední řadě také zvýšení traťové rychlosti až na 160 km/hod. Celkové náklady dosáhly částky téměř čtvrt miliardy korun. Zároveň byla ukončena modernizace zabezpečovacího zařízení na trati Lanžhot – Břeclav – Brno. Cílem projektu bylo především zavedení dálkově ovládaného zabezpečovacího zařízení. Dispečerské centrum pro tento úsek bylo umístěno do budovy CDP Přerov.
- Rozsáhlé rekonstrukční práce na železnici probíhají i v Brně – již loni na podzim začala rekonstrukce tzv. pražského viaduktu mezi Kolištěm a Špitálkou (od 5. 2. 2016 není možný průjezd Vlhkou ulicí), s jarem se rozběhly opravy mostů na nákladním průtahu: práce začaly nejdříve mostem přes Filipínského ulici v Židenicích (byly otryskány opěrné zdi a otryskány a natřeny obě příhradové mostovky). Následně se práce rozběhly práce na sousedním mostu přes Jílkovu ulici – ten byl 18. 4. 2016 uzavřen pro veškerou dopravu a ponechán pouze průchod pro pěší (proto tudy od začátku dubna ani nebyla vedena autobusová linka a-64) a následně probíhá tryskání konstrukce a opěrných zdí. Pracuje se i na mostu přes Olomouckou ulici – zatím otryskávání vnitřních povrchů komor mostovky a oprava zábradlí.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, loni v září začala rekonstrukce historického přístřešku tramvajové zastávky na Obilním trhu. Vybraná firma postupně dle plánu zlikvidovala podzemní WC a (již patrně neopravitelnou) stříšku směrem ke kolejím; stříška byla poté znovu vybetonována. Rada městské části Brno–střed však v dubnu definitivně odstoupila od smlouvy. Bylo zjištěno, že zhotovitel při betonáži nepostupoval podle schválené projektové dokumentace, a proto bylo nutné zastavit veškeré další stavební činnosti. Následně má dojít k výběru nového zhotovitele, který bude muset nejprve odstranit nevhodně provedené práce a následně bude pokračovat podle schváleného projektu.
- V neděli 17. 4. 2016 se v centru města Brna uskutečnily běžecké závody Brněnský půlmaratón. Téměř celý den nebyla průjezdná trať přes náměstí Svobody. Okolo poledne byl dále vyloučen nebo výrazně omezen provoz v trase hlavního závodu v ulicích Nádražní, Nové sady, Poříčí a Křížkovského a v této době byla realizována celá řada rámcových dopravních opatření.
- Od 12. 4. do 16. 6. 2016 se v Technickém muzeu v Brně koná výstava s názvem „Začalo to kamenem“ o historii dopravního značení.
- Kvůli neodbornému zásahu (navezení horniny ze stavby na svah nad silnicí) došlo k havarijnímu stavu silnice na Rakovecké. Kvůli sesuvu celého svahu došlo k vybočení vozovky cca o dva metry. V tomto úseku platí omezení rychlosti na 10 km/h. Postiženým místem projíždí autobusová linka a-303.
- Z důvodu opravy mostu přes dálnici D2 na úrovni nákupního centra AVION Shopping Park není od pondělí 18. 4. 2016 možná přímá jízda autobusů směr Brno. Linky a-67 a a-AVION jezdí v úseku mezi zastávkami »Electroworld« a »Hněvkovského« ve směru do centra přes dálniční nadjezd u nákupního centra Olympia.
- Na trase budoucího prodloužení tramvajové trati v Bystrci probíhá geologický výzkum. Nová trať bude směřovat z Ečerovy přes dvě nové zastávky »Teyschlova« a »Ve Strži« na novou konečnou »Hostislavova«. Trať bude měřit 1475 m, celý úsek má být odhlučněn. Cena stavby je odhadována na 900 milionů korun. Trať povede v zářezu a přibližně uprostřed bude asi 300 metrů dlouhý tunel. Hotovo má být v roce 2020, až 85 % nákladů stavby by měly pokrýt dotace z Evropské unie. Na základě výsledků geologického průzkumu má být vybrán dodavatel celé stavby včetně vyhotovení projektu.
- Geologický průzkum probíhá i na další plánované tramvajové trati – z Osové k univerzitnímu kampusu. Odbočka z Osové ke kampusu má stát téměř miliardu korun Kč a až 85% z této částky by se mělo získat z evropských dotací.
- DPMB ve spolupráci s brněnskou městskou policií uspořádal v sobotu 23. 4. 2016 dětský den na novém dopravním hřišti na Riviéře. Program mimo jiné nabídl plný provoz hřiště, simulátor převrácení vozidla, simulátor nárazu do pevné překážky, simulátor jízdy pod vlivem alkoholu, dětské trenažéry (autobus, tramvaj, trolejbus). K vidění byla trolejová věžka, auto dispečinku, autobus s cyklonosičem či model palubního systému vozidel MHD. Akci doplnily besedy o historii MHD v Brně a tvorbě jízdních řádů a RIS.
- Za letošní první čtvrtletí se prodalo 817.000 SMS jízdenek (o 180.000 více než za stejné období loni).
- Na opravované tramvajové trati v ulicích Minská a Horova byl na konci dubna následující stav: pokládka panelů a následně kolejí probíhá v úseku ulice Minské od ulice Královy směrem k Burianovu náměstí, v úseku mezi nadjezdem Žabovřeská a ulicí Mozolky jsou položeny panely a začíná se s pokládkou kolejí. Zastávky na Burianově náměstí budou naproti sobě u kapličky (zastávka ve směru z centra je přibližně na svém původním místě, zastávka směrem do centra je posunuta o cca 100 metrů vpřed).
- Platební karty by mohly do pěti let nahradit v Brně klasické papírové jízdenky na MHD, a to postupně v několika krocích již od ledna příštího roku. Nejprve se systém vyzkouší v Brně, pak i v Jihomoravském kraji. Od ledna 2017 budou moci Brňané využívat e-shop, kde bude možné přes internet koupit předplatní jízdenky – bude možné platit kartou, platebním příkazem nebo inkasem. Od druhé poloviny roku 2017 má začít v Brně elektronické odbavování cestujících: jednorázové jízdenky bude možné kupovat pomoci běžné bezkontaktní platební karty, kterou cestující přiloží k elektronickému validátoru – validátory budou umožňovat navolit a následně zakoupit jízdenku i na více zón. Na přelomu let 2017 a 2018 má být elektronické odbavení zavedeno v celém kraji. Elektronický systém odbavování je již zkoušen na autobusové lince a-76. Pořízení validátorů do všech cca 700 provozovaných vozidel má přijít DPMB na 45 milionů korun.
- O víkendu 23. a 24. 4. 2016 se konal tradiční den otevřených dveří v depozitáři Technického muzea v Brně v Řečkovicích. K vidění byla kompletní sbírka autobusů TMB (včetně nových přírůstků v podobě vozů evid. č. 7425 a 7630), rozšířená o několik hostujících vozidel (článková Karosa C744, autobus Tatra 27, zájezdový autobus ŠD 11 Tourist, autobusová souprava Škoda 706 RTO s přívěsem Karosa B40 z DSZO). Sbírku autobusů doplnily užitkové vozy (kropicí vůz LIAZ anebo popelářský Bobr), osobní vozy z éry socialismu a také starší i soudobé policejní vozy. Nechybělo ani několik desítek hasičských aut z doby nedávno minulé i současné a také vojenská technika. Letos nebyly vystaveny historické trolejbusy, autobusy (Škoda 706 RO, Škoda 706 RTO s vlekem B-40, Tatra HB, Praga RND, ŠM 11, Š 11) vozily návštěvníky na okružních jízdách.
- Jak jsme již informovali, brněnští radní schválili v prosinci 2015 zařazení investiční akce na obnovu tramvajové tratě ze Stránské skály do Líšně mezi strategické projekty města. Vzápětí již byly zahájeny práce na projektu, přímo v terénu pak byly v březnu zaměřovány jednotlivé stavební objekty.
- První dvě lodě spustil DPMB na hladinu Brněnské přehrady v úterý 5. 4. 2016, další dvě lodě následovaly ve středu a poslední dvě ve čtvrtek. Úplně první lodí na hladině byla loď UTRECHT.
- Slavnostní zahájení letošní jubilejní plavební sezóny lodní dopravy na Brněnské přehradě proběhlo v sobotu 16. 4. 2016. Akci tentokrát přálo počasí – byl slunečný den. Pěkného počasí využilo mnoho zájemců, kteří zaplnili téměř celou plochu nad přístavem v Bystrci. Před 10. hodinou byla u prvního můstku loď UTRECHT, u druhého můstku byla loď LIPSKO a třetí můstek byl prázdný. Na spouštěcím můstku byla připravena na spuštění loď BRNO. Na koleji u brány byla na ukázku přistavena původní loď DALLAS (ex MOSKVA). V doku zatím byly lodě STUTTGART, VÍDEŇ a DALLAS. V 10 hodin loď VÍDEŇ přivezla šestici kapitánů brněnských lodí k přístavnímu můstku č. 3. Po vystoupení kapitánů z lodi následoval tradiční zahajovací ceremoniál (hlášení, proslovy, znělka, vlajka). Po něm již mohli zájemci nastupovat do trojice připravených lodí (UTRECHT, LIPSKO, VÍDEŇ). Současně s tím probíhalo v areálu lodní dopravy ukázkové spuštění lodě BRNO na hladinu přehrady. A protože zájemců o zahajovací plavbu bylo tentokráte skutečně hodně, musela být přistavena právě spuštěná loď BRNO a loď DALLAS. K výše pěti jmenovaným lodím se pak připojila ještě loď STUTTGART pro pozvané. Všechny lodě absolvovaly malou projížďku na Kozí horku. Pravidelné plavby do Veverské Bítýšky byly zahájeny od 11:30 hodin. Na první spoj byl velký nával a tak byla vypravena ještě posila v podobě dvou lodí na zkrácené plavby.
- Trasa a jízdní doby lodní dopravy se nemění. Základní jízdné za jeden úsek činí 15 korun (zlevněné 8 Kč). Zpáteční víceúsekové jízdenky mají nižší cenu. K dispozici jsou i rodinné jízdenky (na Rokli za 250 korun, na hrad Veveří za 350 a do Veverské Bítýšky za 500 Kč). Je také nabízeno celkem pět druhů tzv. pojízdných vstupenek. Jízdenky jsou i nadále ve formě výstupu z termoelektrické tiskárny – jízdenka obsahuje základní údaje: datum, čas, zaplacenou trasu, cenu jízdného, údaje o počtu osob a přání posádky k příjemné plavbě.
Novinky ve vozovém parku
- V úterý 12. 4. 2016 svezla své poslední pasažéry tramvaj K2 evid. č. 1090 z roku 1977 (na kurzu 002/01). Jde o předposlední brněnskou tramvaj s cedulovou linkovou orientací a úplně poslední tramvaj bez poptávkového systému otevírání dveří cestujícími. Poptávková tlačítka do brněnského tramvajového provozu pronikla poprvé v roce 1996 se zahájením provozu tramvají T6A5, všechny další nové tramvaje již měly poptávkové zařízení z výroby. V roce 1997 se tlačítka také poprvé zkušebně objevila na starším vozidle – tramvaji K2 evid. č. 1101. Postupně byla tlačítka namontována na většinu starších tramvají v rámci oprav, ale ne na všechny. Posledním provozním vozem s cedulovou linkovou orientací zůstává tramvaj K2 evid. č. 1126. I nadále jezdí bez poptávek autobusy Karosa ř. 900 či trolejbusy Škoda 14/15Tr.
- Služební tramvaj T2 evid. č. 4121 (ex 1435), která byla po odstavení využívaná ve vozovně v Pisárkách jako šatna a sklad drobnějších dílů, byla 31. 3. 2016 přetažena do Medlánek, kde se připravuje její náročná oprava. V její dosavadní „šatnářské“ funkci by ji měly nahradit delší dobu odstavené tramvajové vlečné vozy evid. č. 1301 a 1303.
- Pro poruchu došlo k odstavení tramvajového vlečného vozu evid. č. 1304 (poslední vypravení 31. 3. 2016 – jezdil s tramvají evid. č. 1531). V provozu tak zbývá jediný vlečný vůz, a to evid. č. 1302 – v soupravě s tramvají evid. č. 1562 (jezdí na lince d-2 v pracovní dny).
- V sobotu 2. 4. 2016 si odbyla premiéru v provozu s cestujícími nová tramvaj Vario LF evid. č. 1580II (na kurzu 005/13). Na zkušebních jízdách byly v dubnu ke spatření další nové tramvaje Vario LF evid. č. 1584II a 1557II.
- Po VP vyjela v dubnu tramvaj Anitra evid. č. 1819.
- Skříň tramvaje T3 evid. č. 1528, která po vyřazení skončila mezi obcemi Obora a Jabloňany, se nyní nalézá v již velice zuboženém stavu. Skříň je sice v oploceném prostoru, ale to jejímu dalšímu chátrání nezabrání.
- DPMB uvažuje o nákupu dalších 60 autobusů na pohon CNG (44 článkových a 16 sólo). Nákup těchto vozidel je rozdělen do tří projektů, které se uchází o dotace z fondů EU prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. Nová vozidla by nahradila stávající dieselová vozidla, celkové náklady na pořízení autobusů dosahují téměř 500 milionů korun. Pokud by byly žádosti o dotaci schváleny, tak by DPMB mohl obdržet dotaci na pokrytí až 85 % těchto nákladů.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net