Aktuality měsíce května 2016
- V dubnu byla v rámci seriálu veřejných exkurzí na jednotlivé provozovny DPMB „Seznamte se“ uspořádána návštěva oddělení vzdělávání zaměstnanců a do autoškoly DPMB, zúčastnilo se jí asi 120 návštěvníků. Na 10. 5. 2016 připravil DPMB exkurzi do tramvajové vozovny Pisárky.
- Jak jsme již informovali v minulém čísle Informací MHD, probíhá oprava železničních mostů na nákladním průtahu v prostoru Židenic a Černovic. V rámci výluky 1. traťové koleje (správná ve směru z Židenic na Dolní nádraží) byly v době mezi 9. 4. a 9. 5. 2016 otryskány a natřeny mostovky mostů přes Filípínského a Jílkovu ulici, zároveň byl na mostech položen i nový svršek. Opravy probíhaly i na mostu přes Olomouckou ulici. Následovala výluka 2. TK v době od 9. 5. do 7. 6. 2016 (předpoklad), kdy byly otryskány a natřeny i mostovky pro tuto kolej, na Olomoucké ulici byla rovněž vyměněna kolej a opravována část mostovky pro tuto kolej. Na začátku května byla dokončena sanace oblouků tzv. pražského viaduktu nad Vlhkou ulicí a ta byla opět zprovozněna pro auta. Opravy dalších oblouků v areálu bývalé Mosilany pokračují.
- Protože zahájení stavby nového nádraží je zatím v nedohlednu, musí SŽDC začít s opravami současného nádraží – připravují se čtyři stavby: rekonstrukce staničního zabezpečovacího zařízení, oprava mostů přes Hybešovu, přes Křídlovickou a také rekonstrukce výhybek v jižní části nádraží. Údajně má být navíc celé stávající hlavní nádraží prohlášeno za kulturní památku – Ministerstvo kultury zahájilo v této věci správní řízení, a to může chystané opravy prodražit a také prodloužit. Již letos v létě proběhne oprava 2. a 3. nástupiště. Na loňské opravy tišnovské tratě naváží letos či příští rok opravy stanic v Králově Poli a Tišnově, příští rok v Kuřimi.
- Ve dnech 29. a 30. 4. a 1. 5. 20106 se na Riviéře konal Čarodějáles – byla operativně posilována doprava na okružních autobusových linkách a-44/84 a podle potřeby byly v nočních hodinách připraveny posilové spoje linky a-N98 směr Hlavní nádraží.
- Od 2. 5. 2016 probíhá na ulici Poříčí oprava povrchu vozovky – napřed se opravoval úsek mezi křižovatkami s ulicemi Křížovou a Bauerovou, a to vždy polovina vozovky (osou komunikace vede železniční vlečka) – začínalo se na polovině blíže k řece Svratce, práce skončily 24. 5. 2016. Od 25. 5. se práce přesunuly na další úsek – mezi Křížovou a Renneskou (opět se začalo s polovinou vozovky blíže k řece). Již v první etapě prací byla zastávka »Poříčí« pro linku a-84 přesunuta na chodník ke křižovatce s ulicí Ypsilantiho, v druhé etapě je navíc zastávka »Křídlovická« linky a-44 přesunuta až za křižovatku s Renneskou ulicí.
- V sobotu 30. 4. 2016 vyrazil z Brna historický vlak vedený parní lokomotivou 498.104 (na konci se „zamračenou“ T478.1001) na tzv. „Pálavský okruh“.
- Od dubna se změnila pravidla přepravy – podle nové úpravy může například cestující, který nastoupí do dopravního prostředku DPMB s kornoutkem zmrzliny, dostat pokutu 500 korun. Totéž se týká nezabaleného jídla nebo pití. Za porušení podmínek přepravy až doposud pokutoval DPMB každoročně přibližně 50 cestujících. Vnášení jídla do vozů hromadné dopravy je jedním z nejčastějších důvodů k pokutování.
- V pátek 6. 5. 2016 se v areálu brněnského výstaviště uskutečnil Brněnský Majáles 2016. Podle aktuální potřeby byla posilována doprava na pravidelných linkách d-1, t-25 a t-26 směřujících k výstavišti, byly zavedeny posilové tramvajové linky d-P1 a P2, večer byly k výstavišti prodlouženy spoje linky d-5 a vypraveny posilové spoje linky d-P12 ulicí Pekařskou na Českou a dále do Králova Pole na Technologický park, podobně tomu bylo na lince a-84 v úseku Mendlovo náměstí – Židenice, Stará osada. Byl prodloužen provoz linek d-1, d-8, t-25, t-26 a t-37.
- Do konce letošního roku chce nový investor (skupina Orco) představit nové plány na zastavění areálu bývalé Zbrojovky Brno. Oproti předchozím návrhům společnosti J&T došlo k určitým změnám. Stavět by se mělo pomaleji, po etapách a celý areál by mohl být zastavěn mnohem později (v horizontu let 2040–2050). Nemají zde být pouze obytné domy, ale i místa pro podnikání. Také se počítá s tím, že by mohlo být zachováno více historických budov bývalé továrny (původně se počítalo s kompletní demolicí).
- Rada městské části Brno – střed na svém jednání 2. 5. 2016 souhlasila s opravou tramvajové tratě na ulici Husově o letošních prázdninách. Stavba zahrnuje rekonstrukci svršku a spodku tramvajové tratě v úseku od křižovatky ulic Nádražní – Husova po tramvajovou zastávku »Šilingrovo náměstí« (délka cca 386 metrů). Stavba bude probíhat současně s opravou kanalizace ve spodním úseku ulice Husovy. Po dobu oprav bude tramvajová linka d-12 vedena odklonem přes náměstí Svobody.
- V samém závěru dubna byla zahájena oprava tramvajové tratě mezi zastávkami »Sochorova« a jundrovským trojúhelníkem (tzv. „v zahrádkách“). Bylo demontováno trolejové vedení, koleje od Sochorovy až po výhybky pro odbočení směr Pisárky a následně i sloupy trolejového vedení. V druhé půli května byly v trojúhelníku sneseny i výhybky pro směr do Pisárek a krátký úsek směrem k výhybkám u Kníničské ulice. Na Horově ulici bylo počátkem května demontováno cca dalších 120–150 metrů tratě od domu č. 48 až po křižovatku s ulicemi Stránského a Královopolská a následně zde byly vyměněny kolejnice, které byly v tomto úseku položeny na panelech s drážkou již při dřívější opravě. Na Minské ulici jsou již po celé délce opravovaného úseku položeny koleje a postupně jsou pokrývány živicí. Na Horově ulici byly položeny koleje v podjezdu ulice Žabovřeské, zbývá úsek v křižovatce s ulicemi Čajkovského a Puškinovou, kudy projíždí autobusová linka a-x83. Z velké části jsou již nové koleje pokryty živicí. Pracuje se především na chodnících a parkovacích místech, kolem tratě se objevují nové trolejové sloupy, na kterých již mají drátaři připevněna klubka lan.
- Z důvodu opravy povrchu vozovky byla od 9. do 27. 5. 2016 omezena doprava v ulici Údolní v úseku mezi ulicemi Joštova a Husova. Trolejbusy na linkách t-35, 38 a t-39 byly nahrazeny autobusy, které jezdily po odjezdu z Komenského náměstí kolem Červeného kostela a ulicí Marešovou.
- Od 1. 6. 2016 spouští DPMB ve spolupráci s Odborem sociální péče Magistrátu města Brna službu Seniorbus. Služba je určena pro držitele průkazů ZTP, ZTP/P a seniory starší 70 let s trvalým bydlištěm v městě Brně. V praxi bude služba fungovat tak, že zájemce zavolá na dispečink Seniorbusu a zarezervuje si jízdu v požadovaný čas odkudkoli kamkoli v rámci území města Brna. Jednotná sazba za použití Seniorbusu byla stanovena na 50 korun. DPMB bude provoz zajišťovat dvěma automobily Fiat Doblo.
- Z důvodu rekonstrukce kabelové trasy a s tím spojeného nutného překopu nebyla o víkendu 14. a 15. 5. 2016 možná jízda trolejbusů ulicí Křenovou za křižovatkou s ulicí Masnou ve směru z centra. Trolejbusy na linkách t-31 a t-33 byly po dobu výluky nahrazeny autobusy, které navíc jezdily odklonem ulicemi Masnou a Hladíkovou.
- O stejném víkendu 14. a 15. 5. 2016 pak proběhla změna pojížděné koleje na jednokolejném úseku v ulici Olomoucké. Tramvajová linka d-8 byla rozdělena na dva provozní úseky: Mifkova – Geislerova a Masná – Starý Lískovec. Linka d-9 byla vedena z Lesné na Moravské náměstí, po Rooseveltově na hlavní nádraží a po své trase zpět na Lesnou. Linka d-10 byla v provozu pouze v úseku Stránská skála, smyčka – Geislerova. Náhradní dopravu zajišťovala mimořádná autobusová linka a-x8 v trase Hlavní nádraží – Geislerova – Juliánov. Kromě převedení dopravy v jednokolejném úseku na novou kolej se v sobotu dopoledne opravoval oblouk z ulice Táborské do ulice Životského – z tohoto důvodu se nemohly vozy KT8 na lince d-8 úseku Mifkova – Geislerova otáčet v trojúhelníku Geislerova, ale musely po příjezdu od Líšně jezdit od Geislerovy po nesprávné koleji na Stránskou skálu a odtud po nesprávné koleji zase na Geislerovu, aby mohly po správné koleji odjet do Líšně na Mifkovu. Pro úsek Geislerova – Mifkova bylo vyčleněno šest tramvají, které nocovaly na Jírově (evid. č. 1702, 1709, 1723, 1724, 1727 a 1738). V neděli byly na Olomoucké a Životského nasazeny čtyři čety s montážními vozy evid. č. 5310, 5321, 5325 a 5333.
- Vzhledem ke konání Studentského Majálesu v komárovském areálu na ulici Hněvkovského došlo o víkendu 14. a 15. 5. 2016 k posílení provozu tramvajové linky d-12 ve večerních hodinách, na autobusové lince a-50 byly zajištěny mimořádné spoje.
- Z důvodu rekonstrukce povrchu vozovky (vč. obrubníků) nebyla možná od 16. 5. do 29. 5. 2016 možná jízda trolejbusů ulicí Řipskou od křižovatky s ulicí Vlárskou po křižovatku s ulicí Hviezdoslavovou. Trolejbusy linky t-31 (i autobusy noční linky a-N89) jezdily ve směru do města odklonem ulicemi Vlárskou a Hviezdoslavovou.
- Z důvodu stavebních prací je od 17. 5. 2016 zjednosměrněn průjezd ulicí Příjezdovou v Ivanovicích (je možná jízda pouze směrem k Řečkovicím). Spoje linek a-41, a-71 a a-N91 jedoucí do Lelekovic, Vranova nebo Kuřimi jezdí ve směru od Brna odklonem ulicí Černohorskou. Spoje jedoucí ke Globusu projíždí po Černohorské ulici a Ivanovicemi pak v opačném směru. V opačném směru jezdily uvedené spoje beze změny. Spoje ukončené obvykle v zastávce »Mácova« byly ukončeny v zastávce »Příjezdová« (po průjezdu Ivanovicemi).
- V sobotu 21. 5. 2016 se v bystrckém přístavišti konaly oslavy 70 let lodní dopravy na Brněnské přehradě. Pěkné počasí a zajímavý program přilákaly na Brněnskou přehradu množství lidí. V poledne začal den otevřených dveří v areálu lodní dopravy, návštěvníci si mohli mj. prohlédnout starou loď DALLAS (ex MOSKVA), a to i zevnitř. Loď byla v provozu do konce plavební sezóny 2011, poté byla z provozu odstavena – přes léto je schována v hangáru na břehu, přes zimu pod širým nebem. V roce 2013 byla prohlášena Ministerstvem kultury ČR kulturní památkou a po parníku LANNA se tak stala druhou památkově chráněnou lodí v Česku. Opětovné spuštění na vodu by si však vyžádalo důkladnou rekonstrukci lodě (lodním registrem by byly vyžadovány změny v trupu) a mnoho finančních prostředků. Dále si bylo možné prohlédnout výstavu fotografií a veškerá technická zařízení. Zájemců o svezení některou ze šestice lodí (BRNO, LIPSKO, VÍDEŇ, UTRECHT, DALLAS, STUTTGART) bylo bezpočet a lodě jezdily plné, jezdilo se zdarma. K výročí vydal DPMB malý sešitek přibližně formátu A6 naležato o 16 stranách s osmi fotografiemi. Dle denního tisku se na přehradu přišlo podívat na pět tisíc návštěvníků.
- Při příležitosti oslav výročí lodní dopravy byla v sobotu 21. 5. 2016 dále v provozu historická „retro rekreační“ autobusová linka 101 zajišťující dopravu z Moravského náměstí k přístavišti lodní dopravy v Bystrci. Provoz na lince zajišťovala historická vozidla Technického muzea v Brně – Ikarus 280, Škoda 706 RTO s vlekem Karosa B40, ŠL11 a Škoda 706 RO. Jízdenky prodávali při nástupu průvodčí ve vozidlech (jednosměrné jízdenky za 30 korun, zpáteční za 50).
- V sobotu 21. 5. 2016 se v Brně dále konala tradiční Brněnská muzejní noc. V 18 hodin otevřela svoje brány všechna muzea v Brně a okolí pro netradiční noční návštěvu. K místům vzdálenějším centru města byla zajištěna kyvadlová doprava mimořádnými autobusovými linkami s výchozí zastávkou »Česká« (nástupiště v blízkosti křižovatky Joštova – Moravské náměstí a na Brandlově ulici):
Linka A Česká – Klusáčkova – Skácelova – Technické muzeum Linka B Česká – Žlutý kopec (Mahenův památník) – Česká – Bratislavská (Muzeum romské kultury) – Körnerova (Muzeum loutek) – Česká Linka C Česká – Mohyla Míru Linka D Česká – Úzká (Fait Gallery) – Komárov – Chrlické náměstí – Rajhrad (Památník písemnictví na Moravě) Linka E Česká – Hrad Špilberk (Muzeum města Brna) Linka F Česká – Mendlovo náměstí (Mendelovo muzeum) – VIDA! – Anthropos (Moravské zemské muzeum) Linka G Česká – Úzká (Fait Gallery) – Hladíkova (Industra) – Zetor Gallery Linka H Česká – Předklášteří (Podhorácké muzeum) Přeprava byla zdarma, pro nástup do vozidel linek C a H bylo nutné s ohledem na omezenou kapacitu muzeí vyžadováno předložení bezplatné místenky vydávané na Novobranské ulici. Na linku A byly nasazeny také historické autobusy TMB (tytéž jako na lince 101 bez ŠL11 a navíc Praga RND, Škoda 21Ab a Legobus). V pořadí dvanáctá muzejní noc se vydařila – bylo zaznamenáno přes 100.000 vstupů, do akce se zapojilo 25 muzeí, galerií a dalších institucí ve 42 objektech. Jako poutač letos na náměstí Svobody sloužil autobus Karosa B 931 evid. č. 7425 TMB.
- V květnu začala na parcele po zbouraném domu v ulici Milady Horákové stavba polyfunkční stavby Rezidence Milada. Na začátku letošního roku 2016 byla zbourána většina staveb (garáže a různé přízemní dílny) ve vnitrobloku mezi ulicemi Křenovou, Koželužskou, bývalou Podnásepní a Šmeralovými závody, dále i budovy Křenová 67a, 67b a 67c stojící na bývalé Podnásepní ulici (historicky byla po přerušení ulice Šmeralovými závody část Podnásepní ulice mezi bránou závodu a Křenovou zahrnuta pod Křenovou ulici) – některé z objektů byla poválečná provizoria, tato oblast byla totiž značně poškozena bombardováním. Zůstal stát pouze rohový činžovní dům v křižovatce Křenová – bývalá Podnásepní. V květnu se zde rozběhla realizace projektu Nová Křenová s několika objekty (mj. bytové domy ve vnitrobloku a na bývalé Podnásepní, polyfunkční dům v proluce na Křenové). Byla stržena i stěna kryjící proluku mezi domy Křenová 67 a 71 – dlužno ještě podotnouti, že v těchto místech v nedávné minulosti vyrostly nové budovy Křenová 73 (2012) a 71 (2008).
- Jenom o kousek dále se v květnu začala zastavovat další proluka po vybombardovaném domě – na nároží ulic Čechyňské a Mlýnské (dům měl číslo Čechyňská 15) – mj. byla odkryta zasypaná sklepení původního domu. Na místě vyroste dům s pečovatelskou službou – bude mít 22 bytů.
- Letos se také rozběhla výstavba nových bytových domů v Juliánově – Rezidence Juliana v podobě tří samostatných domů s celkem 66 byty bude stát na místě bývalých zahrádek mezi Bílou horou a Líšeňskou ulicí (nad základní uměleckou školou na Došlíkově ulici).
- V květnu byl postaven přístřešek pro cestující na tramvajové zastávce »Švermova« pro směr do centra. Již v dubnu byly zbourány budky s WC pro řidiče na Pálavském náměstí a v Komárově u tramvajové smyčky. Na místě budou postavena nová kontejnerová sociální zařízení, kde bude i veřejné WC.
- Již letos má být zahájeno bourání objektů opuštěné Vlněny mezi Dornychem, Přízovou a Mlýnskou ulicí. Nejstarší budovy v bývalém areálu Vlněny jsou z druhé poloviny 19. století, výroba zde skončila v 90. letech. Zbouráno má být kolem 50 budov, stát mají zůstat pouze dvě (Bochnerův palác na Přízově ulici a přádelna). V areálu se pak má stavět deset let, celý areál má být nově zastavěn až kolem roku 2028. Má zde vzniknout komplex kanceláří, uprostřed areálu má být malé náměstí s vodním prvkem. Má být postaveno podzemní parkoviště pro 1150 aut, revitalizace by se mělo dočkat i koryto staré Ponávky, která nedaleko protéká.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, rozbíhá se v prostoru křižovatky Libušiny třídy a Žebětínské ulice v Kohoutovicích stavba garážového domu a supermarketu. Na začátku března byla z prostoru odstraněna veškerá vegetace, následně bylo v dubnu přikročeno k přestavbě křižovatky Žebětínské ulice a sjezdu od Libušiny třídy (u zastávky »Kohoutovice hájenka«) na kruhový objezd. Od 9. 5. 2016 je komunikace od Libušiny třídy směrem k Žebětínské ulici uzavřena a veškerá doprava je provizorně vedena po vozovce, která je pozůstatkem po historické trase Velké ceny a která byla v poslední době využívána jako parkoviště. Vlastní křižovatka s Žebětínskou ulicí je pak kryta provizorní světelnou signalizací, což způsobuje zpoždění zde projíždějících autobusových linek (a-50, E50 a 52).
- V rámci projektu „Brno – město uprostřed Evropy“ se v areálu letiště v Tuřanech v neděli 29. 5. 2016 uskutečnila akce „Dětský den uprostřed Evropy“. Autobusová linka a-76 byla v rámci této akce posilována, na komunikaci k letišti byla zřízena zvláštní zastávka, ze které byl možný přístup do areálu.
- Dne 23. 5. 2016 to bylo přesně 90 let, co na brněnském letišti v Černovicích přistálo první letadlo – 23. 5. 1926 tehdy na přistávací ploše přistál dvanáctimístný letoun francouzské výroby Farman Goliath. Následující den byly zahájeny lety mezi Brnem a Prahou. Stavba nového letiště začala v roce 1925 a v květnu o rok později bylo hotovo. Letiště bylo na svoji dobu perfektně vybavené. Mělo dva hangáry s dílnou a moderní funkcionalistickou halou pro cestující. K ní patřila čekárna, bufet, čítárna, policejní strážnice a celní úřad. Zajímavostí byl zelenomodrý autobus Československých státních aerolinií, který na letiště jezdil ulicí Křenovou a Olomouckou. V roce 1958 začalo fungovat nové letiště v Brně – Tuřanech. V posledních deseti letech se prostor „starého“ letiště změnil k nepoznání, v nově budovaném průmyslovém areálu na tzv. Černovické terase zde vznikl bezpočet nových hal a dvě nové ulice: Těžební a Vlastimila Pecha.
- V Brně jsou již všechny plánované železniční jednotky InterPanter: deset pětidílných jednotek ř. 660.1 (poslední č. 660.110 byla do stavu DKV Brno zařazena 29. 3. 2016) a čtyři třídílné elektrické jednotky 660.0 (poslední č. 660.003 a 660.004 byly do stavu DKV Brno zařazeny dnem 25. 4. 2016). Cílový početní stav InterPanterů obou modifikací (660.0 a 660.1) je tak naplněn. Nové jednotky jsou nasazovány na vlaky na tratích Brno – Česká Třebová – Praha (zčásti linka R2 IDS JMK) a Brno – Břeclav – Olomouc (linka R5 IDS JMK).
Novinky ve vozovém parku
- Jak jsme již informovali, koncem dubna se do provozu vrátila tramvaj Anitra evid. č. 1819 po velké prohlídce. V rámci prohlídky byla ošetřena okna cestujících reparačními fóliemi. Vůz byl rovněž osazen vnitřním kamerovým systémem se záznamem včetně přední nehodové kamery.
- K prvnímu nasazení nové (letošní v pořadí třetí) tramvaje Vario LFR.E evid. č. 1584II do provozu s cestujícími došlo dne 29. 4. 2016 – vůz byl vypraven na kurz 00133 jako řízený v soupravě s Variem LF2 evid. č. 1109. Ve středu 25. 5. 2016 pak vyjel letošní čtvrtý vůz Vario LF – evid. č. 1557II (v soupravě s 1093 na kurzu 00113).
- Poslední vlečný vůz evid. č. 1302 je stále v provozu na lince 2 (v soupravě s tramvají evid. č. 1562).
- V druhé polovině dubna byly u ústředních dílen v Medlánkách sešrotovány původní skříně tramvají evid. č. 1082 a 1573. Do Medlánek byl na konci dubna k vytěžení náhradních dílů a k likvidaci z Pisárek přetažen vůz evid. č. 1090.
- Po VP je další tramvaj Anitra – evid. č. 1820 – v provozu s cestujícími se objevila poprvé 10. 5. 2016.
- Tramvaj KT8D5N evid. č. 1729 vyjela v květnu na zkušební jízdy po provedené generální opravě (první GO na tomto typu tramvaje) – v rámci ní došlo také k dosazení ručního řadiče Alfa Union a klimatizace kabiny řidiče Konvekta.
- Ve čtvrtek 12. 5. 2016 byla v provozu naposled tramvaj K2 evid. č. 1131 – poslední vypravení bylo na kurz 00209. Evid. č. 1131 má být do konce roku obsazeno novým vozem Vario LF2.
- V květnu bylo možné na zkušební jízdě zahlédnout další novou tramvaj Vario LF: evid. č. 1573II.
- Po provedené GO vyjela 30. 5. 2016 na zkušební jízdy další retro tramvaj pro plánovanou sbírku muzejních vozidel DPMB – vůz K2 evid. č. 1123.
- Ve čtvrtek 26. 5. 2016 probíhaly v pisárecké vozovně brzdové zkoušky parní lokomotivy Caroline – jezdila s vlečným vozem č. 25.
- Po GO se na konci dubna do provozu vrátil trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3023, v květnu vyjel vůz evid. č. 3027, GO probíhá na vozech evid. č. 3010, 3011 a 3061.
- Odkoupené vozy Škoda 21Tr evid. č. 3061–3064 postupně procházejí opravami – po jejich zařazení do provozu je možné očekávat letos vyřazení trolejbusů Škoda 14Tr evid. č. 3245, 3246, 3247 a 3277.
- Vyřazen bude také vůz Škoda 15Tr evid. č. 3501, který bude odprodán Technickému muzeu v Brně. Na trolejbusu Škoda 15Tr evid. č. 3502 ještě byla v květnu provedena poslední SO; po budoucím vyřazení z běžného provozu má být vůz upraven do podoby po dodání z výroby a stane se exponátem muzea DPMB.
- Delší dobu odstavený autobus Karosa B 951 evid. č. 7486 vyjel 2. 5. 2016 na linku 67 s cestujícími. S vozem se nadále počítá do retro sbírky vozidel DPMB.
- Po GO ve Zlineru vyjely v květnu článkové autobusy Karosa B 961 evid. č. 2382 a 2379.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Alan Butschek
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net