Aktuality měsíce ledna 2016
- Brněnští radní schválili 22. 12. 2015 zařazení investiční akce obnovy líšeňské tramvajové tratě mezi strategické projekty města. Na přelomu roku 2016 a 2017 by se mohla začít řešit soutěž na zhotovitele. Předpokládané náklady na zprovoznění trati se pohybují okolo 260 milionů korun.
- Středa 30. 12. 2015 byla posledním dnem provozu autobusové linky a-45. Na základě smluvního vztahu mezi Statutárním městem Brnem a DPMB byla linka od 1. 1. 2016 zrušena. Poslední jízdní řád linky platil od 13. 12. do 30. 12. 2015. Na provoz linky přispívala městská část Brno–sever. Výstupní zastávka »Moravské náměstí« byla u Janáčkova divadla – zde potom autobus popojel k přechodu a po přestávce najel k nástupní zastávce, kterou byla tramvajová zastávka »Moravské náměstí« linek d-3, d-5, d-9 směr k dětské nemocnici.
- Ke konci roku 2015 se objevily v prodeji cenné kupony tištěné na změněném podkladě. Nový vzor má tmavozelený podklad, předchozí byl světlezelený s oranžovými prvky. Změnil se rovněž zobrazený vzor (dříve dvě vlnovky v dolní části kuponu, nyní obrazec přes celou délku kuponu, umístěný podle středové osy). Ve spodní části jízdenky k logu DPMB a IDS JMK přibylo ještě logo Jihomoravského kraje. Osmimístné evidenční číslo kuponu bylo dříve v levém dolním rohu, nyní je v pravém dolním rohu. Údaje tištěné na kupon tiskárnou při prodeji jízdenky se nezměnily. Jiný je také text poučení na zadní straně cenného kuponu.
- Z důvodu konání novoročního ohňostroje byly na Nový rok v podvečer posíleny autobusové, trolejbusové a tramvajové linky v oblasti Mendlova náměstí. Na linkách d-1, d-5, d-6, t-25, t-26, t-37, a-84 byly zajištěny mimořádné posilové spoje.
- V průběhu ledna již zima naplno vystrčila drápky – hned na Nový rok ráno hodně sněžilo, s obtížemi se jezdilo zejména do oblasti Nového Lískovce, Kohoutovic a Bystrce. Další problémy přinesla ranní ledovka v sobotu 9. 1. 2015 – prakticky na všech autobusových a trolejbusových linkách docházelo ke zdržením až 45 minut, s velkými problémy se potýkali i regionální autobusy. Tramvaje jezdily víceméně bez potíží.
- Od října 2015 probíhaly úpravy prostranství po strženém zimním stadiónu za Lužánkami – jáma byla zbavena náletových dřevin, proběhly terénní úpravy a následně byly v průběhu listopadu na místě vystavěny tribuny z lešení. V prosinci pak byla na místě původní ledové plochy postavena plocha nová a následně zde byly pod širým nebem odehrány dva extraligové zápasy Komety: 3. 1. s Plzní a 8. 1. 2016 s pražskou Spartou. Na druhý ze zápasů přišlo 21.500 diváků, což je údajně republikový rekord. I v ostatních dnech druhého lednového týdne se pak na tomto provizorním stadiónu uskutečnily hokejové zápasy nižších ligových kol či mládeže (vše v rámci tzv. Hokejových her Brno 2016). V době konání významných zápasů byly posilovány autobusové, trolejbusové a tramvajové linky v této oblasti: posilové spoje byly vypravovány na linky t-25 a t-26 v úseku Mendlovo náměstí – Stará osada (příp. Vinohrady), a-67 v úseku Zvonařka – Přívrat (příp. Jundrov) a po trase linky d-1 ze zastávky »Hrnčířská« ve směru do centra. Zároveň byly představeny plány (a i model) nového hokejového stadiónu přímo na místě toho původního.
- První dny provozu nové autobusové linky a-E50 ukázaly, že o linku je zájem. Např. první ranní spoj z Bystrce jezdil plně obsazený, a proto na něm od začátku ledna jezdí článkový vůz.
- Brněnští zastupitelé schválili ke konci roku 2015 pojmenování několika nových ulic – v katastrálním území Sadová vznikly dvě nové ulice – Karla Kryla a Kyselova. Náměstí v Bystrci mezi ulicemi Kuršova, Lýskova, Rerychova a Foltýnova se nově jmenuje Horní náměstí. Na rozhraní katastrálních území Komína a Medlánek byla prodloužena ulice Turistická.
- Na rok 2016 jsou naplánovány další opravy parku v okolí hradu Špilberk. Během následujících několika let má dojít k otevření několika pozemků nad bytovými domy v ulici Údolní a nová část parku má být spojena s ulicí údolní další novou cestou.
- DPMB získal certifikát Systému bezpečnosti informací, což například znamená potvrzení o tom, že data cestujících jsou patřičným způsobem zajištěna před případným zneužitím (například evidence jízdních dokladů nebo černých pasažérů).
- Přístřešek zastávky »Česká« (v ulici Joštově směr Komenského náměstí) byl upraven – stěnypřístřešku jsou pokryty tmavými plakáty s různými informacemi o vesmíru a malý projektor vždy po setmění promítá na stěny přístřešku hvězdnou oblohu.
- Výběrové řízení na zhotovitele pro stavbu tramvajové tratě na ulici Plotní má proběhnout ke konci roku 2016, následně by mohla být zahájena stavba – pravděpodobně až v příštím roce. Jde o největší dopravní investici v blízké době cca za 2 miliardy korun.
- Přípravy na prodloužení tramvaje do sídliště Kamechy se opožďují – příprava projektových podkladů se protáhne, protože projekční kanceláře požadovaly za projekty až dvojnásobné částky proti předpokladům. Provádějí se proto dodatečně geologické průzkumy, aby se ověřila oprávněnost výše jejich nabídek.
- Projekt na prodloužení tramvajové tratě do univerzitního kampusu pokračuje – v roce 2017 se má hledat zhotovitel pro tuto stavbu, takže zahájení se předpokládá až v roce 2018 nebo i později. Na prodloužení Kamechy a k univerzitnímu kampusu je zapotřebí cca 1,5 miliardy korun. Zatím bylo uvolněno 18 milionů korun na přípravu prodloužení tramvajových tratí na Kamechy, do kampusu a na Lesnou.
- Podle schváleného rozpočtu má město Brno v roce 2016 hospodařit s částkou 11.309 milionů korun. Největší část běžných výdajů město vyčlenilo na provoz veřejné hromadné dopravy – DPMB dostává od města necelé 2 miliardy korun. V rozpočtu je mj. pamatováno na opravy komunikací (částka 320 milionů korun), budování VMO ve spolupráci s ŘSD (částka 87 milionů) či přípravu tramvajových projektů (18 milionů).
- Na opravy silnic mají jihomoravští silničáři částku 1,1 miliardy korun. Za tuto sumu má být opraveno asi 32 km krajských silnic a 21 mostů. V roce 2015 byla částka na opravy téměř 2 miliardy korun (díky evropským dotacím) – za tuto částku bylo opraveno 158 km silnic a 21 mostů.
- V rámci akce „Seznamte se“ uspořádal DPMB další exkurzi (v pořadí čtvrtou – po exkurzích na lodní dopravě, ve vozovně Komín a v podzemní měnírně na ulici Údolní, která se konala 8. 12. 2015, nikoliv v listopadu, jak jsme v minulém čísle chybně uvedli). Konala se 12. 1. 2016 ve vozovně trolejbusů v Husovicích. O exkurzi do vozovny byl opět mimořádný zájem – odhadem 300 návštěvníků.
- Za dva roky – v roce 2018 – by mohla začít výstavba tzv. Boskovické spojky. O stavbě se již mluví dosti dlouho, ale v současné době dostává záměr konkrétnější podobu – bylo vypsáno výběrové řízení na přípravnou dokumentaci. Stavba by mohla být ukončena v roce 2020. Projekt má zajistit přímé napojení Boskovic na třebovskou železniční trať – má obnášet stavbu nového úseku trati mezi Lhotou Rapotinou a lokálkou ze Skalice do Boskovic a elektrizaci celého úseku do Boskovic. Náklady na stavbu se podle předběžných odhadů pohybují kolem 1.150 milionů korun. Memorandum, které dalo výstavbě a modernizaci trati zelenou, schválila Rada Jihomoravského kraje v červnu 2014.
- V prosinci 2015 si cestující zakoupili zatím rekordní počet SMS jízdenek – bylo jich 288.000.
- Počet cestujících bez platné jízdenky se v roce 2015 zvýšil – revizoři v průběhu roku zjistili 74 tisíc. Každý den je přepraveno cca milion pasažérů – kontrolu jízdenek provádí 50 revizorů. Nejvíce neplatičů za poslední dobu bylo v roce 2008, kdy jich bylo evidováno 116.800. Přirážka k jízdnému je 1500 korun, v případě zaplacení na místě snížená na 800 korun.
- Z důvodu konání veletrhů cestovního ruchu GO a REGIONTOUR na brněnském výstavišti (od 14. do 17. 1. 2016) byla o víkendu 16. a 17. 1. 2016 posílena doprava k brněnskému výstavišti tramvajovou linkou d-P1 Zvonařka – Pisárky.
- Na počátku roku 2016 jsou dokončovány plány na rekonstrukci ulice Štefánikovy – po plánované rekonstrukci budou tramvaje jezdit po vlastním zatravněném pruhu – po stranách tramvajové tratě povedou dva pruhy silnice pro auta. Na obou stranách ulice má oddělit auta od cyklostezky stromořadí, přičemž pruhy pro kola oddělí od chodníku asi 15 cm obrubník. Kvůli chystaným změnám se zde sníží počet parkovacích míst zhruba na polovinu.
- Z důvodu havárie vodovodního řadu byla o víkendu 23. a 24. 1. 2016 vyloučena tramvajová doprava v ulici Nezamyslově. Linka d-8 byla rozdělena na dva provozní úseky: Starý Lískovec – Geislerova s odklonem do Juliánova s možností přestupu z a na linky a-55 (linka posílena), a-58, a-75 a a-78 v zastávce »Dělnický dům« a úsek Novolíšeňská – Mifkova. Linka d-10 byla v provozu pouze v úseku Krásného – Stránská skála (po koleji směr centrum).
- Brno zavádí parkovací místa v režimu K+R (kiss & ride). Jsou to místa pro krátké zastavení aut v blízkosti nádraží, škol, nemocnic, divadel atd. Auto zde zastaví pouze na chvíli, dokud nevystoupí lidé a nevyloží zavazadlo – po té musí řidič místo ihned uvolnit. Zatím existují dvě místa v ulici Nádražní – v plánu jsou další místa v ulici Nádražní, Trnité, Benešově, na Mendlově náměstí a na Moravském náměstí.
Novinky ve vozovém parku
- V roce 2015 byly sešrotovány tramvaje evid. č. 1003 (v listopadu 2015), 1113 (v září 2015) a 1545, která sloužila jako posunovací vůz v ústředních dílnách (v listopadu 2015).
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, v souvislosti s očekávanou dodávkou 20 tramvají Škoda 13T6 se nepočítá s dalším provozem tramvají typů RT6N1, K3R-N a vlečných vozů VV60LF. Na začátku roku 2016 jsou z těchto typů v provozu vozy: RT6N1 evid. č. 1802 (vůz 1803 byl odstaven na konci srpna 2015, 1801 je odstaven již od května 2014, 1804 byl loni prodán do Poznaně), VV60LF evid. č. 1302 a 1304 (vůz 1301 mimo provoz od června 2014, 1303 od září 2015 – oba z důvodu opotřebovaných brzdových kotoučů, což je problém, se kterým se vozy potýkají od počátku provozu a který bude také příčinou jejich definitivního odchodu ze scény). Z tramvají K3R-N jsou v provozu vozy evid. č. 1752 a 1754, kde bylo rekonstruováno problematické kloubové spojení mezi články – u vozidel 1751 a 1753 se již s opravou nepočítá (mimo provoz jsou od roku 2012). V polovině ledna byla tramvaj evid. č. 1751 přesunuta z vozovny do ústředních dílen za účelem vytěžení náhradních dílů, následně se počítá se sešrotováním.
- V letech 2016–2018 by mělo být v ÚD DPMB zprovozněno devět tramvají Vario LF2 a třináct Vario LF. Letos je v plánu postavit sedm tramvají Vario LF (očekávaná evid. č.: 1555II, 1557 II, 1573 II, 1573 II, 1575 II, 1580 II, 1582 II a 1584 II) a tři kloubová Varia LF2 (očekávaná evid. č. 1082, 1090 a 1131). Již byly dodány skříně pro vozy evid. č. 1575 II, 1580 II a 1584 II.
- Dne 19. 1. 2016 svezla své poslední cestující v pravidelném provozu tramvaj K2 evid. č. 1123 (na kurzu 002/19). Vůz bude následně přistaven na opravu a stane se tak dalším historickým vozidlem DPMB. Cílem je renovace do podoby z poloviny 80. let. Dále má letoos následovat generální oprava historického vlečného vozu evid. č. 215 a nakonec renovace tramvaje T2 evid. č. 1435 do stavu po první generální opravě (70. léta) – z toho důvodu bude odkoupena nepoužívaná služební tramvaj T2 evid. č. 685 z DP Ostrava (zejména kvůli původní elektrické výzbroji a vnitřní výstroji).
- V neděli 10. 1. 2016 vyjela naposled s cestujícími tramvaj T3M evid. č. 1557 – jako řízený vůz v soupravě s evid. č. 1544. Tramvaj evid. č. 1544 jezdí nadále jako sólo, v budoucnu má nahradit služební tramvaj evid. č. 1573 v Pisárkách.
- Po VP vyjela v lednu tramvaj KT8 evid. č. 1713. V sobotu 16. 1. 2016 vyjela po GO poprvé s cestujícími souprava vozů 2×T6 evid. č. 1211+1212. V současnosti probíhá i první GO na tramvaji KT8D5N – evid. č. 1729.
- Během třetího lednového týdne byly do Brna dovezeny z Jihlavy další tři ojeté trolejbusy Škoda 21Tr. Jedná o vozy s výzbrojí IGCT evid. č. 3061II (ex 55 – dorazil 21. 1.), 3062 II (ex 58 – 19. 1.) a 3063 II (ex 61 – 20. 1. 2016). Trolejbus evid. č. 55 byl posledním provozním vozem 21Tr v Jihlavě. Vozy postupně projdou opravami, při nichž dojde k unifikaci s brněnskými vozy – např. úprava informačního systému včetně sladění do tradičních barev brněnských trolejbusů. Během let 2011 až 2014 bylo odkoupeno již 19 sólo ojetých trolejbusů (z nichž dva vozy pouze jako zdroj náhradních dílů), poslední nový sólový trolejbus byl dodán v roce 2002. Letos je v plánu nákup ještě jednoho vozu, a to trolejbusu 21TrAC, evid. č. 55, z Hradce Králové.
- V letošním roce proběhne oprava článkového trolejbus Škoda 15Tr evid. č. 3501 – vůz se připojí k rozrůstající se flotile historických vozidel DPMB.
- Jak jsme již informovali v minulých číslech Informací MHD, bylo v loňském roce prodáno na Ukrajinu množství vyřazených brněnských trolejbusů Škoda 14Tr a 15Tr – krátká rekapitulace: ve městě Nikolajev jsou provozovány tyto vozy Škoda 14Tr z Brna: evid. č. 3214 (nové evid. č. 3031), 3215 (3032), 3217 (3033), 3219 (3024), 3220 (3015), 3221 (3029), 3222 (3036), 3224 (3030), 3226 (3025), 3227 (3012), 3229 (3034), 3230 (3035), 3233 (3027), 3234 (3021), 3235 (3039), 3237 (3033), 3238 (3023), 3242 (3020), 3248 (3013), 3251 (3022), 3252 (3028), 3253 (3026), 3255 (3040), 3258 (3018), 3262 (3016), 3263 (3017), 3264 (3019) a 3266 (3014). Ve městě Rovno – evid .č. 3232 (172) a 3236 (173). Vůz evid. č. 3241 jezdí pod číslem 182 ve městě Ivano–Frankovsk, v Ternopolu evid. č. 3257 (174). Článkové trolejbusy nyní vozí cestující v Žitomiru – evid. č. 3503 (105) a 3507 (103). (použity ruské tvary názvů měst)
- Ve druhé polovině roku 2015 byly na GO do Zlineru odvezeny článkové autobusy B 961 evid. č. 2374, 2375, 2380 a 2384 – vůz 2374 se do Brna vrátil ještě před Vánocemi (a s cestujícími poprvé vyjel 4. 1. 2016). V rámci GO je mj. opravován rám zadního článku (u některých vozů jde de facto o novostavbu).
- Po autobusech Citybus, které v Brně dojezdily v prosinci, najely poslední kilometry v pravidelném provozu s cestujícími i autobusy Karosa B 951 – poslední provozní vůz evid. č. 7486 jezdil naposledy na noční lince 95 v noci z 2. na 3. 1. 2016. Vůz bude nadále zachován jako historické vozidlo DPMB. DPMB prodal poslední zbylé vozy Karosa B 951 evid. č. 7476, 7478, 7487 a 7489 – mají jezdit na Slovensku u dopravce DZS – M. K. TRANS Michalovce.
- Ve vozovně Slatina s příchodem nového roku odstartovala renovace autobusu Karosa B732.40 evid. č. 7273 z roku 1989 jako dalšího historického („retro“) vozidla DPMB. Cílem je uvést vozidlo do stavu po dodání.
- V říjnu 2015 byl z pravidelného provozu odstaven autobus Crossway evid. č. 7816 a po nutných úpravách v ústředních dílnách (mj. dosazení pedálů a sedadla učitele, couvací kamery a obrazovky učitele) vyjel v lednu 2016 jako nový autobus autoškoly evid. č. 5330. Díky tomu bude vyřazen stávající vůz B 732 evid. č. 5318 (ex 7371). Poslední autobus autoškoly DPMB typu Karosa B 732 evid. č. 5320 bude jezdit i nadále.
- V roce 2015 bylo do vozového parku autobusů DPMB zařazeno 88 nových vozů s pohonem na CNG (evid. č. 7013 II –7100 II) – tyto vozy byly nakupovány s přispěním Evropské unie prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, musel být za každý z 88 pořízených vozů vyřazen (a sešrotován) jeden vůz starý s emisní normou EURO 3 nebo nižší. Vyřazované autobusy B 951 a Citybus byly většinou nabídnuty k odprodeji, zbylé vozy byly sešrotovány (evid. č. 7479, 7483, 7488 a 7601–7615, 7617, 7625 a 7627).
- Pro zájezdovou dopravu DPMB zakoupí v nejbližší budoucnosti nový třínápravový autobus Volvo 9700 B11R o délce 13,7 metrů.
- Dlouhodobě odstavený medlánecký autobus Karosa B 931E evid. č. 7462 (po havárii) byl již na počátku roku 2016 v dílnách.
- Celkem je na začátku roku 2016 u DPMB evidováno 297 tramvají, 146 trolejbusů a 306 autobusů.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net
Rekonstrukce železniční trati Brno – Tišnov v roce 2015
Jak jsme již na našich stránkách informovali, probíhala v loňských letních měsících rekonstrukce železniční trati Brno – Tišnov. Akce zahrnovala tři stavby – rekonstrukci koleje č. 2 v úseku Brno–Královo Pole – Kuřim, rekonstrukci koleje č. 2 v úseku Brno–Maloměřice – Brno–Královo Pole a modernizaci traťového úseku Brno–Maloměřice (včetně) – Brno–Židenice (mimo). V rámci dvou prvně zmíněných staveb byla kompletně vyměněna (včetně svršku) traťová kolej č. 2 (pravá ve směru do Tišnova) v úseku od zhlaví stanice Kuřim po zhlaví stanice Brno–Královo Pole a od zhlaví stanice Brno–Královo Pole po zhlaví stanice Brno–Maloměřice. Jsou použity kolejnice 60E2 na betonových pražcích s pružným upevněním a svařením do bezstykové koleje. Na několika místech pak byla rekonstruována i kolej č. 1 (např. v Obřanech mezi tunelem č. 1 a mostem přes Fryčajovu ulici), jinak byl jen dosypán štěrk a kolej podbita. Na zastávce Česká byla zbudována nová nástupiště o výšce 550 mm nad temenem kolejnice a v rámci jiné akce zde byla provedena zásadní rekonstrukce přestupního uzlu (stavba začala již v lednu 2015, kolaudace proběhla na konci září). Na zastávce Brno–Řečkovice bylo rovněž zvýšeno nástupiště a z blízkého podchodu pod tratí (chodník k Lachemě) byla na nástupiště vystavěna šikmá rampa pro bezbariérový přístup (mezi kolejemi). Nad kolejí č. 2 bylo vyměněno i trakční vedení (včetně většiny sloupů –výměnou sloupů ostatně celá akce začínala), proběhla i modernizace zabezpečovacího zařízení vč. napájení. Mezi Královým Polem a Maloměřicemi byl nově instalován obousměrný autoblok a nová vjezdová návěstidla. V některých úsecích pak bylo nutné sanovat železniční spodek – například v úseku mezi mostem třídy Gen. Píky a mostem v Divišově čtvrti byl násep zpevňován štěrkovými piloty (pro obě traťové koleje). Byly opravovány mosty – některé pro obě koleje, některé pouze pro kolej č. 2. Most přes Fryčajovu ulici v Obřanech byl zcela přestavěn – byla odstraněna původní ocelová příhradová konstrukce, která byla zdrojem hluku, upraveny původní opěry a instalována nová nízká svařovaná mostovka s průběžným kolejovým ložem. Ve čtyřech zdejších tunelech byl svršek obnoven pro obě koleje, bylo opraveno odvodnění tunelových rour a otryskáno zdivo. Pro odvoz odtěženého svršku byly na těleso tratě v několika místech vybudovány nájezdy pro nákladní automobily, v prostoru nad ulicí Zlatníky, resp. nad Cacovicemi pak byl k přesunu vytěženého původního štěrku využíván vlak, který zde zůstal po dobu prací „uvězněn“. Odtěžený materiál se zpracovával na recyklační lince, která byla v provozu na Myslínově ulici v Králově Poli (za hřbitovem). Zde se shromažďovala i kolejová pole (jako ostatně při předchozí velké rekonstrukci tratě v polovině 70. let). Demontáž polí zde probíhá ještě i v lednu 2016. Původní kolejová pole byla přechodně odstavována i na staré královopolské nádraží. Rekonstrukce koleje mj. přinesla lokální zvýšení rychlosti o 5 až 15 km/h a dodržení průjezdného průřezu dle platné legislativy. Ve stanici Brno–Královo Pole byla vyměněna dlažba na nástupištích a jejich zastřešení. Trať mezi Kuřimí a Maloměřicemi byla vyloučena od 15. 6. do 31. 8. 2015. Cestující byli přepravováni autobusy a navíc zvláštní tramvajovou linkou P6, dopravní opatření byla popsána v Informacích MHD č. 435. Obě traťové koleje byly zprovozněny v pondělí 31. 8. 2015 v podvečerních hodinách, vlaky osobní dopravy zde vyjely v úterý 1. 9. 2015. Vzhledem k tomu, že se k tomuto datu nepodařilo zprovoznit traťové zabezpečovací zařízení mezi Maloměřicemi a Královým Polem, byla propustnost trati omezená (mezi stanicemi se mohl pohybovat pouze jeden vlak), a až do pondělí 12. 10. 2015 včetně proto jezdily vlaky linky S3 zkracující ve špičkách pracovních dní interval na 15 minut pouze v úseku Tišnov – Brno–Královo Pole. Místo nich byla nadále v provozu posilová tramvajová linka P6 (s intervalem 30 minut ve špičkách prac. dnů) – též do 12. 10. 2015 včetně. V rámci třetí zmiňované stavby byly obnoveny čtyři traťové koleje (třebovské a tišnovské trati) v úseku od mostu přes ulici Markéty Kuncové v Židenicích po zhlaví stanice Maloměřice – na tišnovských kolejích cca po vjezdová návěstidla na zhlaví (poblíž lávky pro pěší přes kolejiště stanice) a na třebovských až bezprostředně k výhybkám před stavědlem 6 (Hády) u Babické ulice. Koleje byly obnoveny včetně svršku a také jsou použity kolejnice 60E2 na betonových pražcích s pružným upevněním a svařením do bezstykové koleje. Proběhla oprava hydroizolace na mostech přes ulice Markéty Kuncové a Karlovu v šířce čtyř opravovaných kolejí (kompletně byl odtěžen zásyp mostu, odstraněna původní a položena nová izolace a mostovka opět zasypána). V rámci akce byl zcela zrušen tzv. vojenský podchod z roku 1952 umožňující přístup na nástupiště zamýšlená potenciálně pro mobilizační potřeby – vstup do něho byl poblíž zrušené tramvajové smyčky Židenice. Opravena byla i hydroizolace podchodu v severní části maloměřické stanice, který je dnes užíván pro vedení teplárenského potrubí (a pěší využívají souběžnou lávku). Dále proběhla i rekonstrukce zabezpečovacího zařízení, většina návěstidel byla nově umístěna na návěstní lávky – stávající automatický blok byl nahrazen novým elektronickým trojznakovým TZZ s přenosem návěstí a kódu vlakového zabezpečení v celém traťovém úseku (výstroj je umístěna v rekonstruované budově Odb. Brno–Židenice). Byla vyměněna většina trakčního vedení, původní mohutné stožáry na šestikolejném úseku byly nahrazeny bránami, které byly použity i na čtyřkolejném úseku podél kolejiště maloměřické stanice, na dvoukolejné trati směrem ke St. 6 (jehož budova byla rovněž opravena) pak bylo ponecháno původní trakční vedení z konce 90. let. Kolejová pole se skladovala a montovala na základně poblíž garáží u Babické ulice. Na třebovských kolejích podél kolejiště seřaďovacího nádraží byla traťová rychlost zvýšena min. na 110 km/h. Součástí stavby bylo i zbudování nových protihlukových stěn (PHS) – celkem zde vyrostlo pět stěn: dvě mezi mostem přes ulici Markéty Kuncové a cca lávkou pro pěší přes maloměřickou stanici na straně bližší k řece Svitavě, jedna podél Babické ulice a dvě mezi mosty přes ulice Markéty Kuncové a Karlova. Na těchto mostech jsou stěny skleněné. Výluka tišnovských traťových kolejí (T1A a T2A) začala 15. 6. 2015, třebovské koleje (T1 a T2) byly vyloučeny od 25. 6. 2015. Vlaky směrem na Blansko (linky S2, R2 a vlaky kategorie EC apod.) jezdily po zbývajících kolejích nákladního průtahu (4 a 6) a přes kolejiště seřaďovacího nádraží, výjimečně v případě potřeby i po koleji 8 a kolem maloměřického depa. K 31. 8. 2015 měla být ukončena výluka kolejí T2 a T2A (směr Blansko a směr Tišnov), zprovozněna byla ovšem pouze kolej tišnovská, kolej třebovská byla zprovozněna se zpožděním až 25. 9. 2015. V pátek 9. 10. 2015 byla ukončena výluka koleje T1A (od Tišnova) a o týden později (16. 10. 2015) se začalo jezdit po poslední rekonstruované koleji – T1 od Blanska. A v pondělí 19. 10. 2015 vyjely i na lince S2 špičkové vlaky (zkracující ve špičkách pracovních dní interval na 15 minut), které byly po celou dobu výluky mimo provoz (dle plánu neměly jezdit od 15. 6. do 31. 8. 2015). Akce pokračovala dokončením oprav izolace na druhé polovině mostu přes ulici Markéty Kuncové – napřed byla vyloučena „nákladní“ kolej 4 (12.–23. 10. 2015). Následovaly koleje 6 a 8 a výtažná kolej z kolejiště seřaďovacího nádraží směrem k Židenicím (23. 10. – 27. 11. 2015) – pro tuto opravu byl zcela odtěžen násep pro výtažnou kolej a naopak vybudován nájezd pro nákladní automobily z ulice M. Kuncové. Tudy se pak dopravoval jednak materiál pro vlastní opravu mostu a kolejí, ale také prvky protihlukových stěn, které se v tomto prostoru (mezi Svatoplukovou a M. Kuncové) dokončovaly až v této době. K datu 7. 12. 2015 byla (po dokončení PHS) zprovozněna i výtažná kolej, poslední dokončovací práce na PHS u mostu přes ulici Markéty Kuncové (ze strany od řeky Svitavy) probíhají i v lednu 2016. Jiří Mrkos, Alan Butschek