Aktuality měsíce listopadu 2016
- Ve dnech 1. až 6. 11. 2016 se na brněnském výstavišti uskutečnila skupina tradičních veletrhů, především veletrhy Gaudeamus a Sport Life. Doprava z centra k výstavišti byla kromě pravidelných linek zabezpečována navíc tramvajemi posilové linky d-P1 v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky a ve dnech 3. a 4. 11. i linky d-P2 Stará osada – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky (spoje linky d-2, které jinak jezdí pouze v úseku Stará osada – Ústřední hřbitov). Vypravení posilových linek bylo poněkud náročnější – vzhledem k „dušičkovým“ posilám totiž vznikal nedostatek vozů (na linku P1 byla vypravována i sóla).
- Z důvodu podbíjení kolejí a údržby tramvajové tratě byla o víkendu 5. a 6. 11. 2016 vyloučena tramvajová doprava v úseku Vozovna Komín – Bystrc, Ečerova. Současně nebyl pro silniční dopravu průjezdný přejezd Branka. V sobotu byly linky d-1 a 3 ukončeny v jundrovském trojúhelníku a navzájem provozně propojeny (a nasazeny tramvaje KT8), v neděli již linky byly ukončeny ve smyčce Komín. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x1 po trase Vozovna Komín – Ečerova. V sobotu se opravovalo asi 170 m kolejí mezi zastávkou »Vozovna Komín« a jundrovským trojúhelníkem ve směru do centra, dále koleje v přejezdu Branka rovněž ve směru do centra, podbíječka pracovala v úseku mezi komínskou vozovnou a Brankou.
- Ve čtvrtek 3. 11. 2016 byla ukončena výluka v ulici U Zbrojnice v Chrlicích. Linka a-63 od tohoto okamžiku obsluhuje na Chrlickém náměstí své obvyklé zastávky (uzavírka ulice trvala od 19. 10. 2016).
- V průběhu října byla na Údolní ulici vyznačena místa, kde mohou parkovat automobily.
- Od 11. 12. 2016 spojí Brno s Prahou také vlaky společnosti Regiojet – v první fázi pojedou třikrát za den (odjezdy z Brna jsou stanoveny na 06:09, 07:09 a 17:09, z Prahy pojede jeden vlak ráno a dva odpoledne).
- Na počátku listopadu zveřejnil DPMB v médiích první informace o nové expresní autobusové lince a-E56. Povede z bohunického univerzitního kampusu přes královopolské nádraží do Technologického parku v Králově Poli – autobusy budou z velké části využívat VMO včetně Pisáreckého a Královopolského tunelu. Celá jízda by měla trvat 23 minut. Linka má být v provozu ve špičkách pracovních dní v intervalu 15 minut. Poprvé mají autobusy na linku vyjet 12. 12. 2016. Nová linka a-E56 se cestujícím představila již 9. 11. 2016 při testovacích promojízdách. Nasazen byl vůz Karosa B 931 evid. č. 7450 – bočnice vozu na obou stranách byly doplněny grafickými symboly vztahující se k expresním autobusovým linkám – v přední části vozu nápis „XPRESBUS“, v zadní části vozu barevné kruhy s čísly expresních autobusových linek E50 (již jezdící), E56 (zaváděná), E75 (již jezdící), E76 (stávající a-76 na letiště).
- Po celý listopad je uzavřena hráz Brněnské přehrady, a to jak pro motoristy, tak pro chodce – důvodem uzavírky je zahájení prací na opravě elektrárny.
- Od října jsou nástupní ostrůvky a chodníky u hlavního nádraží osvětleny několika novými lampami. Nad nástupišti byly doplněny dva nové převěsy, přičemž každý z nich je osazen dvěma svítidly – přibyl také LED reflektor, který nasvětluje chodník podle nádražní budovy.
- Před sedmdesáti lety, v prosinci 1946 byl na Malinovského náměstí zprovozněn první semafor pro řízení křižovatky v Brně. Postupně přibývaly další a v 80. letech jich bylo už 110. Nejprve semafory pracovaly samostatně, zpočátku byly řízené přímo policisty na místě. V 70. letech došlo k postupné koordinaci jejich provozu – byly položeny první sdělovací kabely a došlo ke vzájemnému propojení světelné signalizace na tazích Olomoucká – Štolcova – Životského a Olomoucká – Tržní – Křenová – Masná. Později vznikly tři páteřní přenosové cesty s kabely centrálního řízení dopravy, které propojily semafory s řídící ústřednou v Kounicově ulici. V 90. letech došlo k rekonstrukci dvou desítek světelných křižovatek na VMO (velkém městském okruhu). V současné době Centrální technický dispečink na území města Brna spravuje 150 zařízení světelné signalizace, jde o 138 klasických semaforových křižovatek a k tomu 12 světelných přechodů pro chodce. K uvedenému výročí byla v TMB otevřena výstava o historii dopravního značení (a to nejen v Brně). První semafor na našem území byl v Praze na Václavském náměstí od roku 1930.
- Z důvodu pokračujícího podbíjení kolejí v úseku jundrovský trojúhelník – Pisárky byla o víkendu 12. a 13. 11. 2016 vyloučena tramvajová doprava v ulicích Hlinky a Žabovřeské. Linka d-1 byla vedena odklonem po Veveří, náhradní doprava zajišťovala autobusová linka a-x1 po trase Hlavní nádraží – Vozovna Komín (resp. Svratecká pro nástup). Podbíjení zajišťovala známá podbíječka firmy Hans Wendel.
- Pomalu se blíží avizovaná rekonstrukce budovy brněnského hlavního nádraží. Fasáda budovy je obnovená od roku 2010, nyní se připravuje obnova jeho interiéru. Architektonická studie na opravu už je hotová.
- V první etapě se má rekonstruovat výpravní hala a levé křídlo, kde by měly být obchody, kavárna a také obnovená zaniklá restaurace Secese, která fungovala ještě před pěti lety na okraji prvního nástupiště. Původní zdobení má být na stěnách zachováno. Všechny architektonické prvky v restauraci totiž podléhají průzkumu památkového úřadu a projdou revitalizací do původního stavu. Pokladny se mají přesunout, a to tak, že jízdenky se již nebudou prodávat po stranách ale přímo naproti vchodu do budovy, kde nyní stojí stánky s občerstvením. Zmizet má schodiště vedoucí k nástupištím a má být nahrazeno eskalátory. Při revitalizaci vestibulu dále dojde ke kompletní výmalbě, výměně oken a vytvoření nových provozních prostor. S rekonstrukcí za čtvrt miliardy korun má společnost Brno new station development začít v roce 2017 na podzim. Tato firma má budovu v pronájmu od Českých drah až do roku 2048 a její oprava je součástí nájemní smlouvy. Brněnské nádraží zůstává spolu s pražským Masarykovým nádražím jedinými dvěma železničními uzly v majetku Českých drah, o zbytek se od července 2016 stará Správa železniční dopravní cesty.
- V rámci rekonstrukce se bude také bourat a stavět. Již na přelomu října a listopadu byly zbourány nedaleko starého autobusového nádraží (naproti Grandu) první budovy – a to zbytek skladiště StEG, který zůstal stát po demolicích v roce 2004, a přilehlá novodobá patrová stavba. A chystá se demolice skladiště dalšího – zde by v budoucnu mělo stát podzemní parkoviště pro 350 aut.
- Po rekonstrukci se na začátku listopadu otevřel parkovací dům Rozmarýn – počet parkovacích míst v něm byl snížen na 208.
- V neděli 6. 11. 2016 se na svou trasu v Židenicích vrátily autobusové linky a-84, N89 a 74, když skončily opravy v Ostravské ulici.
- Na začátku listopadu brněnští radní schválili zřízení zastávky v ulici Kounicově u Moravské zemské knihovny. V první fázi mají u knihovny v křižovatce Kounicovy a Hrnčířské ulice zastavovat trolejbusy a tramvajové zastávky mají vzniknout cca do poloviny roku 2017 (s nástupním ostrůvkem).
- Již loni (2015) bylo kolejiště tramvajových smyček Komárov, Královo Pole, nádraží a Stará osada upraveno náhradou vrchní (pochozí) vrstvy hrubého železničního štěrku a její náhradou za jemnější štěrkodrť s patřičným zhutněním. V roce 2016 se v těchto úpravách pokračuje a byla tak upravena smyčka Bystrc –Ečerova a do konce roku má být ještě realizována obdobná úprava ve smyčce Starý Lískovec. (dle Zpravodaje DPMB)
- Brněnské městské části v listopadu vybíraly jména pro nové brněnské tramvaje – jsou volena jména herců, vojáků a historických osobností – většina městských částí již svoje návrhy uvedla. Osloveny byly ty městské části, kterými budou nové tramvaje projíždět. Až budou dodány všechny tramvaje Škoda 13T6 do celkového počtu 1+19, dojde k jejich hromadnému pojmenování na náměstí Svobody.
- První sníh (poprašek) této zimy napadl v Brně ve čtvrtek 10. 11.2016. Potíže v dopravě dělala v některých částech města námraza – například v okolí Bystrce. Do ulic vyjely poprvé sypače a spotřebovaly asi 60 tun soli. Letošní výjezd sypačů je poměrně časný – například v loňském roce vyrazily sypače poprvé do ulic o celý měsíc později (10. 12. 2015) a rok předtím to bylo 30. 11. 2014, ale zase to tenkrát stálo za to. Ledovková kalamita zcela paralyzovala dopravu. Pro boj s námrazou na trolejích je připraven služební trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3239 a celkem pět tramvají má pantograf vybaven srážecími lištami – z vozoven budou tyto vozy v případě hrozící námrazy vyjíždět jako první a následně pak v průběhu dne budou průběžně čistit troleje v celé síti.
- Po celý listopad se na svou trasu nevrátila autobusová linka a-64 v Židenicích – ulice Jílkova je již opravena, neprůjezdná zůstává ulice Dulánek (výkopové práce v křižovatce Dulánek – Vančurova). Autobusy nadále jezdí po Geislerově ulici.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, v říjnu začaly demoliční práce v prostoru bývalého autoparku židenických kasáren. Jde o první přípravný krok ke stavbě estakády VMO mezi Tomkovým náměstím a Rokytovou. Jako první byly zbourány přístavek, skladiště a čerpací stanice – v zadní části dvora vyrostou čtyři pilíře jedné z mimoúrovňových křižovatek. Nová silniční estakáda je jednou z nejdůležitějších staveb VMO a má ukončit chronické zácpy na Provazníkově a Gajdošově ulici. Problém může nastat ale o kus dál na Vinohradech. Zásadní dopravní zátěž bude vynesena nad všechna kritická místa a skončí křižovatkou ve tvaru T na patě Vinohrad, takže veškerá doprava se rozptýlí do Vinohrad a pod sídliště. Úplné řešení v budoucnu snad přinese Vinohradský tunel – ten ale zatím existuje pouze ve studiích a v územním plánu.
- Vzhledem k plánovanému rozšíření vozovky VMO budou v nejbližší budoucnosti zbourány další stavby v této lokalitě: mj. dům na Dukelské ulici č. 7, domy na Kaloudově ulici (u křižovatky s Valchařskou), garáže na náspu bývalé třebovské železnice (v potřebném rozsahu), domky na Karlově ulici (naproti Provazníkově), domy na Světlé ulici (u křižovatky s Karlovou) a tělocvična Sokola pod opěrnou zdí Provazníkovy ulice. Obyvatelé také opustí původní zástavbu Kohoutovy ulice nad Tomkovým náměstím (dnes Provazníkova). Součástí přípravných kroků, které přijdou město na 250 milionů korun, bude například i rekonstrukce křižovatky Zábrdovická – Cejl, oprava vodovodu a kanalizace v křižovatce ulic Provazníkovy a Karlovy a doplnění kabelovodu nad Husovickým tunelem, a to již v roce 2017. Hlavně oprava křižovatky na Cejlu bude znamenat velkou komplikaci pro řidiče, proto se má provádět v létě toku příštího roku, kdy je ve městě méně aut.
- V pátek 25. 11. 2016 začaly podvečerním slavnostním rozsvícením vánočního stromu na náměstí Svobody tradiční vánoční trhy (budou se konat do 23. 12. 2016). V tomto období v pracovní dny od 16 do 21 hodin a o víkendech od 11 do 21 hod jezdí tramvaje linek d-4 a d-9 odklonem (přes Husovu, resp. po Rooseveltově). O sobotách 26. 11., 3., 10. a 17. 12. 2016 dále z náměstí Svobody odjíždí na vyhlídkové okruhy minibus DPMB (jízdné 190/120 korun, rodinné 500 Kč). V době od 25. 11. do 23. 12. 2016 vždy v době, kdy byla výluka provozu tramvajových linek d-4 a d-9 přes náměstí Svobody, je v Brně premiérově v provozu Vánoční tramvaj. Jezdí v intervalu 20 minut po okruhu z náměstí Svobody přes Malinovského náměstí a nádraží. V tramvaji platí běžný tarif IDS JMK.
- Od 25. 11. 2016 je zastávka »Slatina, rozcestí« pro směr na Mifkovu trvale přeložena za křižovatku (kruhový objezd). Linka a-78 obsluhuje zastávku v uvedeném směru až za křižovatkou.
- V listopadu bylo navrženo pojmenování pěti nových ulic v Brně – čtyři z nich jsou v katastrálním území Sadová v městské části Královo Pole – jedná se o ulice pojmenované po architektu Jindřichu Kumpoštovi, choreografovi Ivo Váňovi, po Psotovi a po spisovateli Františku Kožíkovi. Zbývající pátá ulice je v Komárově a je pro ni navržen název Kalová. Kromě toho došlo k prodloužení ulice Vlasty Fialové a ulice Hamerláky. Návrh názvů má ještě schválit brněnské zastupitelstvo.
Novinky ve vozovém parku
- I v listopadu pokračovaly dodávky a zprovozňování nových tramvají Škoda 13T6: dne 4. 11. 2016 vyjely do ulic poprvé s cestujícími vozy evid. č. 1939 (kurz 009/10) a 1940 (002/24), tramvaj evid. č. 1941 dne 18. 11. 2016 (002/14) a 1942 dne 22. 11. 2016 (012/30). Dne 4. 11. 2016 byl v Medlánkách složen vůz budoucího evid. č. 1943, první pasažéry svezl 18. 11. 2016 (012/12). Dne 11. 11. 2016 dorazila do Brna tramvaj evid. č. 1944 a poprvé s cestujícími vyrazila 28. 11. 2016 (012/34). Dne 16. 11. 2016 byla dovezena tramvaj evid. č. 1945, dne 24. 11. 2016 evid. č. 1946 a konečně 25. 11. 2016 evid. č. 1947.
- Své poslední cestující naopak svezla 10. 11. 2016 souprava tramvají T3G evid. č. 1605+1617 (kurz 002/17). Jde o první vyřazené tramvaje typu T3SUCS vyřazené z brněnského tramvajového parku (v 90. letech byly všechny vozy rekonstruovány doplněním elektrické výzbroje TV8 namísto původní zrychlovačové). Zároveň probíhalo zprovozňování nových tramvají Vario LF týchž evid. č.
- V pátek 4. 11. 2016 byla poprvé do provozu s cestujícími vypravena nová tramvaj Vario LF evid. č. 1555II – jezdila ve dvojici za vozem evid. č. 1109 na kurzu 001/07. Vůz Vario LF evid. č. 1605II vyjel poprvé s cestujícími v úterý 29. 11. 2016 (kurz 010/01).
- Po VP vyjela v listopadu Anitra evid. č. 1821.
- Dvě provozní tramvaje K3R byly v průběhu roku poměrně hodně využívány, ale na podzim tomu tak již není: vůz evid. č. 1752 je odstaven od začátku října, 1754 vyjel naposled na konci října.
- Jako Vánoční tramvaj byl upraven retro vůz T3 evid. č. 1525. Technické řešení vánočního osvětlení na tramvaji bylo převzato z DP Bratislava, kde Vánoční tramvaj (Tatra T2 evid. č. 215) s LED osvětlením v adventní době již několikátým rokem jezdí. Bylo využito LED diodových řetězů určených pro vnější prostředí, které byly zavěšeny pomocí samolepicích kabelových příchytek na skříň vozu. Napájení diod je rozděleno do několika okruhů, aby při výpadku nebo přerušení některého z řetězů nedošlo k pohasnutí celé tramvaje.
- Začátkem druhé poloviny listopadu dosáhl trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3009 jako první trolejbus tohoto typu v Brně jednoho milionu najetých kilometrů. Vůz je v provozu od roku 1999 a v průběhu přibývajících kilometrů na něm byla v roce 2004 provedena generální oprava v menším rozsahu (podobně jako u vozů evid. č. 3003, 3004 a 3006) a v roce 2012 vůz prošel již plnohodnotnou generální opravou. Jako zajímavost je možné uvést, že hodnoty milionu ujetých kilometrů nedosahuje většina trolejbusů Škoda 14TrM, které byly do Brna dodány v roce 1995.
- Své poslední cestující svezl 16. 11. 2016 (na lince 39) trolejbus Škoda 14TrM evid. č. 3272. Jde o první odstavený vůz z této série z roku 1995.
- Zájezdový autobus DPMB Volvo 9700/B6SC, který je zařazen pod evid. č. 2901, má od konce listopadu definitivní polep. Vůz je bílý, pod okny ve spodní části jsou barevné obrázky, mimo jiné například vila Tugendhat – na zadním okně je například loď na Brněnské přehradě.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net