Aktuality měsíce prosince 2016
- V sobotu 3. 12. 2016 se u Tvarožné konala tradiční rekonstrukce bitvy tří císařů (211 roků od bitvy) – doprava z Brna na Rohlenku byla organizována posílením linky a-702. Linka byla posilována v uvedeném úseku na základě aktuální poptávky po přepravě řazením dalších autobusů navíc, a to dopoledne ve směru na Rohlenku a odpoledne zpět. Na akci se přišlo podívat na 11 tisíc návštěvníků, účinkovalo asi 1000 vojáků.
- Radnice městské části Brno–střed řeší neuspokojivý stav čistoty prostranství před brněnským hlavním nádražím – od magistrátu dostala přidáno na zajištění nepřetržitého úklidu. Od počátku prosince sem čety zametačů a stroje nastoupily na čtyřiadvacet hodin denně, sedm dnů v týdnu, bez ohledu na svátky a víkendy. A je to znát. V příštím roce by měly být v budově u prvního nástupiště zprovozněny nové veřejné záchodky. V prosinci rovněž proběhla výměna všech laviček na nástupištích – nové lavičky jsou celokovové. Celkem bylo vyměněno 22 laviček.
- České dráhy v listopadu otevřely v budově hlavního nádraží VIP čekárnu ČD Lounge. Mohou do ní lidé s lístky do 1. třídy a na vlaky vyšší kvality a také matky s dětmi do 10 let a invalidé.
- V průběhu prosince se na čelech tramvají postupně objevila vánoční výzdoba v podobě oranžové komety.
- V sobotu 3. 12. 2016 jel z Brna do Oslavan mikulášský vlak – byl tažen parní lokomotivou 433.001, na konci s podporou „zamračené“ T478.1001.- Letošní Mikuláš na kolejích DPMB se odehrával v prostoru Komenského náměstí v pondělí 5. 12. 2016 vpodvečer. U odstavné koleje byl stánek DPMB a byl zde přistaven motorový vůz evid. č. 4058 jako Mikulášská tramvaj. Kromě toho se na trati mezi Komenského náměstím a náměstím Svobody pohyboval druhý historický motorový vůz č. 107 a vozil zájemce.
- Na tiskové konferenci DPMB konané 1. 12. 2016 byly mj. zveřejněny informace o plánovaných investicích do vozového parku. Během let 2017–18 má být zakoupeno šedesát nových autobusů – všechny mají být na zemní plyn, 16 sólo a 44 kloubových. Celková předpokládaná cena je 483 milionů korun. V roce 2017 budou zakoupeny první tři sólo trolejbusy s alternativním pohonem na baterie (tzv. parciální), v roce 2018 jich má být dodáno dalších sedm (celkem za 120 milionů). Mimo trolejovou síť mají být schopny ujet cca 15 kilometrů a v Brně premiérově budou mít také klimatizaci prostoru pro cestující. Je rovněž očekáván nákup 10 minibusů za 35 milionů korun. Do tramvajových vozoven přibydou po letošních velkých nákupech pouze čtyři nové vozy Vario za 93 milionů, z toho tři budou kloubové.
- Sto šedesát milionů bude stát modernizace informačního systému RIS – stávající informační systému je starý více než deset let.
- Zhruba 350 milionů korun je pro rok 2017 plánováno na opravy tratí. Opravovat se bude Valchařská od Tomkova náměstí po Selskou, esíčko v ulici Jana Babáka a také trať v ulici Líšeňské včetně smyčky Juliánov. Opravovat se bude také na Křenové a kolejové trojúhelníky na křižovatce Vranovské s Jugoslávskou a u Semilassa a na Moravském náměstí před kostelem svatého Tomáše. Tratě na samostatném tělese bude podnik opravovat na třídě Generála Píky a v ulici Nezamyslově.
- V médiích proběhla na začátku prosince zpráva, že Brnu se podařilo získat dotace mj. na prodloužení několika tramvajových tratí a jedné trolejbusové trati. Z evropských fondů na nové stavby by mohlo přijít až 1,72 miliardy korun. Dotace budou využity na prodloužení tramvaje ze Stránské skály do Líšně, na přeložení tratě z Dornychu do ulice Plotní a na novou trať z Osové k univerzitnímu kampusu. Trolejbusy by díky evropským penězům měly začít jezdit po Novolíšeňské až na Jírovu. Dotace dále budou využity na nákup trolejbusů (deset sólo vozů) a na nový informační systém. Brno může dále získat 182 milionů na vybudování parkovišť systému P&R. V současném programovacím období, které je ohraničeno roky 2014 až 2020 (kdy peníze je možné čerpat až do roku 2022), už nefungují dřívější regionální operační programy. Místo toho je Brno nositelem takzvané Integrované strategie rozvoje Brněnské metropolitní oblasti a projekty řeší vedení Brna s příslušnými obcemi, pak je schvaluje řídící výbor.
- Ve dnech 9. až 18. 12. 2016 se v areálu brněnského výstaviště konaly vánoční trhy – vybrané spoje autobusové linky a-82 v pracovních dnech navíc závlekem k zastávce »Výstaviště–hlavní vstup« v rondelu.
- Kontroly revizorů v nočních autobusech jsou prováděny několikrát za měsíc – při poslední akci v noci ze soboty na neděli na počátku prosince bylo zkontrolováno 12 spojů. Vezlo se v nich 540 cestujících a z nich téměř pětina neměla platnou jízdenku. Cestující kontrolovalo osm revizorů v doprovodu deseti strážníků.
- Rezidenční systém parkování v Brně bude mít několik měsíců zpoždění – bylo oznámeno, že spuštění je možné očekávat nejdříve v září 2017.
- Nástěnný kalendář DPMB na rok 2017 je opět tematicky zaměřený – hlavní roli v něm hrají ženy, zaměstnankyně DPMB – jejich prostřednictvím budou představeny některé profese a některá pracoviště.
- Neděle 11. 12. 2016 byla celostátním termínem změn jízdních řádů dopravců. Od uvedeného data byly realizovány následující změny v provozu MHD v Brně:
- Autobusová linka a-64 je nově prodloužena ze stávající konečné Životského přes zastávky »Masná«, »Hladíkova«, »Škrobárenská«, »Černovické nábřeží« a »Černovická« na konečnou Komárov. Autobusy tak jezdí po Masné ulici (mezi Hladíkovou a Černovickým nábřežím), kde je nově zřízena zastávka »Škrobárenská« (u bývalých mrazíren), a po Černovickém nábřeží (s novou stejnojmennou jednosměrnou zastávkou. Do tohoto prostoru v minulosti jezdily autobusové linky 47 (vybrané spoje k Technoplynu – dnes zast. »Černovické nábřeží«), později 73 (v letech 1987–95 k Mrazírnám – v tuto dobu totiž byla Masná ulice v úseku mezi železničním mostem a mrazírnami neprůjezdná, u železničního mostu byla závora). Zpátky z Komárova jedou autobusy přes zastávku »Konopná« a na Masnou ulici se dostávají po nové komunikaci Nová Agrozet. Linka je v provozu v intervalu 20 minut, o víkendech jsou nasazovány minibusy.
- Vybrané spoje tramvajové linky d-10 ve špičkách pracovních dnů jsou prodlouženy po trase linky d-8 až do smyčky Švermova. V ranní špičce jede ze Švermovy pět spojů na Stránskou skálu, dva spoje na Geislerovu a tři spoje k nádraží a do vozovny Medlánky. V odpolední špičce je první odjezd ze Švermovy ve 14:05 na Stránskou skálu, v 14:15 na Geislerovu a dále střídavě do 16:45, potom 16:55 k hlavnímu nádraží a do vozovny Medlánky a v 17:05 a 17:25 na Stránskou skálu.
- Na 15 minut byl zkrácen interval na expresní lince a-E50.
- Provoz zahájila nová expresní autobusová linka a-E56 vedená po trase a zastávkách Nemocnice Bohunice – Univerzitní kampus – Pisárky – Královo Pole, nádraží – Podnikatelská – Edisonova – Technologický park. V provozu bude ve špičkách pracovních dnů a pojede v intervalu 15 minut.
- U linky a-76 došlo vzhledem k jejímu charakteru ke změně linkového označení na a-E76. Trasa ani zastávky se pro uvedenou linku nezměnily.
- U většího počtu zastávek byl změněn režim zastavování:
- Nově jsou v režimu celodenně na znamení tyto zastávky: Cacovická, Čejkovická, Červený kopec, Divišova čtvrť, Hájecká, Hlaváčova, Holandská, Hoštická, Kluchova, Kolejní, Košuličova, Královopolská strojírna, Křehlíkova, Křížkovského, Kubelíkova, Laštůvkova, Malá Klajdovka, Mutěnická, Nálepkova, Obecká, Obřanský most (pro tramvaje), Olšanského, Palackého vrch, Pod Tuřankou, Podveská, Pražská, Prodloužená, Raisova, Ráječek, Ríšova, Roviny, Růženin dvůr, Řípská, Skalní, Sportovní, Strážní, Šimáčkova, Textilní kombinát, Traťová, Tvrdého (na ulici Úvoz), U hřiště, U památníku, V Újezdech, Vltavská, Vrázova, Wollmanova, Zahradníkova, Židovský hřbitov.
- Nově jsou v režimu v pracovních dnech od 20 do 5 hodin a v nepracovních dnech celodenně na znamení tyto zastávky: Botanická, Dolní Heršpice, Faměrovo náměstí, Gruzínská, Holásky, Humenná, Jehnice, Jiránkova, Karolíny Světlé, Kejbaly, Klicperova, Kociánka, Konopná (pro autobus), Kouty, Křivánkovo náměstí, Mácova, Mokrá Hora, Nerudova, Rybkova, Soukenická (tramvajová zastávka), Vlčkova, Zaoralova, Zetor–silnice.
- Nově jsou v režimu od 20 do 5 hodin na znamení tyto zastávky: Bělohorská (pro tramvaje), Bieblova (ro tramvaje), Bohunická (pro tramvaje), Buzkova, Horácké náměstí, Horní Heršpice, Kartouzská, Körnerova, Kořískova, Králova, Krásného, Kroměřížská, Langrova, Lesná–nádraží, Maloměřický most (pro tramvaje), Mostecká, Náměstí 28. dubna, Nemocnice Milosrdných bratří, Oblá, Olbrachtovo náměstí, Ondrouškova (pro tramvaje), Otakara Ševčíka, Palackého náměstí, Proškovo náměstí, Provazníkova, Přístaviště (pro tramvaje), Přízřenice, Psychiatrická nemocnice, Stamicova, Sušilova, Štefánikova, Šumavská, Technické muzeum, Tomanova, Trávníčkova, Vlhká, Vondrákova, Voříškova, Vyhlídalova, Výletní, Výstaviště–hlavní vstup (pro tramvaje), Zdráhalova, Zimní stadion, Životského.
- Od 11. 12. 2016 došlo v rámci IDS JMK také ke kompletnímu přečíslování rychlíkových linek za účelem sjednocení s číslováním dálkových linek v rámci republiky – původní linka R2 z Brna na Březovou nad Svitavou je označena jako R19, původní linka R3 z Brna směr Tišnov má nové označení R9, původní R4 v relaci Brno – Náměšť nad Oslavou je značena jako R11, z Brna na Břeclav a Hodonín bude místo R5 jezdit linka R13. Do Veselí nad Moravou bude namísto linky R6 jezdit linka R56. Z Brna směr Vyškov jezdila původně linka R7, nově budou vlaky jezdící na Vyškov a dále přes Přerov značeny jako R8, kdežto vlaky na Vyškov pokračující na Olomouc a dále jako R12.
- V rámci vánočních trhů jezdil na Moravském náměstí vláček, který bylo možné považovat za parkovou dráhu. Vozil děti po asi 200 m dlouhém okruhu plném zatáček, jeho provoz však byl pro technické problémy po druhém prosincovém víkendu ukončen. Drobné stoupání a navlhlé koleje byly pro lokomotivu poháněnou spalovacím motorem se třemi vagónky plné dětí často nepřekonatelnou překážkou.
- Rada města Brna schválila dne 13. 12. 2016 na svém mimořádném zasedání investiční záměr týkající se rekonstrukce tramvajové trati v úseku Stránská skála – Líšeň. Znovuzprovoznění trati patří k dalším strategickým projektům města Brna. Aby mohla v budoucnu znovu vzniknout tramvajová trať vedoucí ze Stránské skály do Líšně, bylo nejprve nutné získat tamní pozemky. Jejich vlastníkem bylo Technické muzeum v Brně a toto je bezúplatně převedlo na město. K nabytí těchto pozemků došlo za účelem zprovoznění a následného provozování tramvajové tratě k využití městské hromadné dopravy. Účetní hodnota převáděných nemovitostí je téměř 10,5 milionů korun. Obnovená trať má být vedena v původní stopě. Schválená smlouva o bezúplatném převodu majetku mezi TMB a statutárním městem Brnem zadává městu několik povinností. Jednou z nich je zprovoznit tuto tramvajovou trať k využití veřejnosti nejpozději k datu 31. 12. 2024. Statutární město Brno dále nemůže převést vlastnické právo k daným pozemkům a nemovitostem po dobu dvaceti let. Nově zrekonstruovaná trať má kromě pravidelného provozu sloužit také předváděcím jízdám sbírky historických vozidel TMB. Investice do nově zrekonstruované tramvajové tratě je předpokládána ve výši 360 milionů korun. Výběr zhotovitele stavby a samotné zahájení výstavby je plánováno na příští rok (2017).
- V oblasti vymezené ulicemi Veletržní, Rybářská, Bělidla a Křížová (bývalý Kras) má již od příštího roku začít vznikat tzv. Mendel Plaza. Na místě zbouraných budov má vzniknout pět polyfunkčních domů (o výšce 5 až 14 pater), kde by kromě kanceláří a obchodů mohlo být až 500 bytů a v podzemí na 900 parkovacích míst.
- V druhé polovině roku 2016 byl upraven vzhled základní univerzální jízdenky za 156 korun. Nový typ jízdenky je barevně mírně výraznější než předchozí – v horní části lícní strany jízdenky se změnila kresba zeleno–oranžového šrafování. Šipka v označovacích políčcích na obou stranách je méně barevně výrazná, nemá černý čárkovaný obrys, ale její okolí je podbarvené stejnou barvou, jakou má šipka (tj. oranžově). Na rubové straně jsou změny v dolní části jízdenky – změna velikosti písma, smajlík otočený na opačnou stranu, bílý spodní okraj (dříve světlezelený) a logo IDS JMK (dříve nebylo).
- Od 16. 12. 2016 začal DPMB využívat ve zkušebním provozu nové odstavné koleje ve vozovně Pisárky. Výstavba začala letos v srpnu. Vybudování odstavných kolejí pro tramvaje je první etapou přestavby pisárecké vozovny. Ve 2. etapě, která má následovat, se začne stavět v prostoru mezi tramvajovou tratí do Bystrce a halou vozovny zařízení pro příjem vozidel vracejících se z provozu do vozovny (mycí linka, drobné opravy a údržba). První etapa přišla asi na 50 milionů korun – v jejím rámci byly prodlouženy stávající čtyři odstavné koleje V0–V3 do prostoru někdejšího parkoviště mezi halou vozovny a bývalým oděvním skladem (jde o koleje nejblíže areálu výstaviště). Celkem zde přibylo přibližně 560 metrů kolejí, což umožní odstavení 16 tramvají délkové kategorie 30 metrů. Kromě toho byla také zrekonstruována stávající kolej vedoucí podél haly do karosárny a nově zapojena do kusé koleje sloužící k odstavování služ. vozů. Mezi kolejemi je zámková dlažba.
- V sobotu 17. 12. 2016 byla do ulic města vypravena již tradičně Betlémská tramvaj – historický vůz „plecháč“ rozvážel betlémské světlo – vůz byl postupně přistaven na následující místa: ulice Nádražní před budovou pošty, náměstí Svobody, Mendlovo náměstí, náměstí Svobody a nakonec opět na ulici Nádražní.
- V neděli 18. 12. 2016 brněnskou dopravu potrápilo odpoledne intenzivní sněžení. Postupně byly obtížně průjezdné či zcela neprůjezdné kopcovité komunikace – celkem napdlo 10–15 cm sněhu.
- V průběhu prosince získala autobusová zastávka »Otakara Ševčíka« přístřešek pro cestující.
- V návaznosti na teroristický útok v Berlíně v pondělí 19. 12. 2016 (najetí kamionu do stánků na vánočním trhu) byla i v Brně zavedena bezpečnostní opatření na zdejších vánočních trzích, což mělo dopad i do provozu tramvají. Ve dnech 21. až 23. 12. 2016 byly tramvajové linky d-4 a 9 odkloněny z náměstí Svobody po celý den (od 9 do 22 hodin), doposud to bylo 16–21 hod a také byl ukončen provoz Vánoční tramvaje. Vjezd na náměstí Svobody byl ze strany Masarykovy ulice přehrazen hasičskou cisternou Tatra 815 a ze strany ulice Rašínovy pak policejním minibusem. Obě místa byla pod dozorem ozbrojených složek. Výjimkou byl křest tramvají dne 22. 12. 2016.
Novinky ve vozovém parku
- Ve čtvrtek 22. 12. 2016 v době od 13 do 15 hodin získalo 19 nových tramvají Škoda 13T6 na náměstí Svobody svá jména. Tramvaje pojmenovali představitelé některých městských částí. Podobná akce proběhla na náměstí Svobody již dříve – v roce 2009 zde bylo pokřtěno 12 nových tramvají rovněž typu Škoda 13T. Kromě nových tramvají mohli zájemci na náměstí Svobody shlédnout také pivní tramvaj, nový zájezdový autobus DPMB Volvo evid. č. 2901 a historickou tramvaj „plecháč“. Nové tramvaje Škoda 13T najížděly postupně od Moravského náměstí – byly seřazeny podle evidenčních čísel, jako první byl vůz evid. č. 1930 a jako poslední 1949. Pojmenování tramvají se odehrávalo na náměstí Svobody u vánočního podia – v ulici Rašínově pak vždy vyčkávaly tři až pět tramvají. Tramvaje přijížděly z medlánecké vozovny ulicí Lidickou, případně z ulice Joštovy (ty si „odskočily“ z provozu linky d-12). Na Moravském náměstí před kostelem sv. Tomáše dostali jejich řidiči instrukce. Nové tramvaje dostaly pojmenování po význačných osobnostech jednotlivých městských částí – mezi osobnostmi jsou například herci, podnikatelé, hrdinové z války, případně historické osobnosti. Uvnitř tramvaje je umístěn štítek – název tramvaje nalezneme také na čele u předních dveří – pod prvním oknem na straně dveří je pod evidenčním číslem tramvaje také znak a název příslušné městské části. Po pojmenování poslední tramvaje vytvořilo 20 tramvají 600 metrů dlouhou řadu – první tramvaj, vůz evid. č. 1937 stála v ullici Masarykově u křižovatky s Josefskou, za ní vozy evid. č. 1931, 1932… až po vůz 1949, který zůstal stát u pódia. Za vozem evid. č. 1949 potom stály tramvaje evid. č. 1930–1936 (těchto sedm vozů najelo od Moravského náměstí znovu). Celkem těchto 20 nových tramvají stálo 1,2 miliardy korun. Kromě tramvají se náměstí Svobody představila také nová hasičská technika – hasiči získali celkem tři nová vozidla: dva žebříky (s dostupnou výškou až čtyřiceti metrů; jeden pro Brno a druhý pro Hodonín) a automobilová cisterna.
- Dodávka 20 tramvají Škoda 13T6 probíhala postupně od 18. 7. 2016, kdy byl dodán první vůz, až do 7. 12. 2016, kdy byla v medlánecké vozovně složena z přívěsu poslední tramvaj. Dále jsou uvedena některá data o dodaných vozech:
evid. č. výr. č. dodán TBZ poprvé s cest. jméno a městská část
1930
10276 14. 7. 2016 18. 7. 2016 9. 8. 2016 Bohuslav Fuchs (architekt) město
Brno
1931
10277 22. 7. 2016 2. 8. 2016 11. 8. 2016 Bohumil Konicer (legionář)
Bohunice
1932
10278 24. 8. 2016 29. 8. 2016 6. 10. 2016 generál Emil Boček (válečný
pilot) Bystrc
1933
10279 24. 8. 2016 29. 8. 2016 16. 9. 2016 Vladimír Menšík (herec)
Černovice
1934
10280 31. 8. 2016 5. 9. 2016 16. 9. 2016 Ludvík Štěpán (básník)
Brno–jih
1935
10281 2. 9. 2016 5. 9. 2016 11. 10. 2016 Alfréd Regner z Bleylebenu
(profesor VUT) Jundrov
1936
10282 9. 9. 2016 12. 9. 2016 7. 10. 2016 František Šikulka (hrázný)
Kníničky
1937
10283 16. 9. 2016 19. 9. 2016 7. 10. 2016 Jindřich Čoupek (odbojář,
parašutista) Komín
1938
10284 27. 9. 2016 30. 9. 2016 21. 10. 2016 Karel Höger (herec) Královo
Pole
1939
10285 7. 10. 2016 10. 10. 2016 4. 11. 2016 Josef Trávníček
(folklorista) Líšeň
1940
10286 14. 10. 2016 17. 10. 2016 4. 11. 2016 Viktor Kamil Jeřábek
(spisovatel) Maloměřice a Obřany
1941
10287 21. 10. 2016 10. 2016 18. 11. 2016 Vlastimil Bubník (sportovec)
Medlánky
1942
10288 27. 10. 2016 16. 11. 2016 22. 11. 2016 Jan Hruška (malíř)
Řečkovice
1943
10289 4. 11. 2016 7. 11. 2016 18. 11. 2016 Alfréd Löw–Beer
(továrník) Brno–sever
1944
10290 11. 11. 2016 14. 11. 2016 28. 11. 2016 Erich Roučka (vynálezce)
Slatina
1945
10291 16. 11. 2016 16. 11. 2016 2. 12. 2016 Eliška Rejčka (královna)
Starý Lískovec
1946
10292 24. 11. 2016 25. 11. 2016 16. 12. 2016 Nataša Gollová (herečka)
Brno–střed
1947
10293 25. 11. 2016 28. 11. 2016 16. 12. 2016 Konrád Dubský
(radiotelegrafista z války) Vinohrady
1948
10294 2. 12. 2016 2. 12. 2016 22. 12. 2016 Dušan Jurkovič (architekt)
Žabovřesky
1949
10295 7. 12. 2016 7. 12. 2016 22. 12. 2016 Jan Gajdoš (sportovec)
Židenice
Nové tramvaje Škoda 13T svezly své první cestující v následujících
termínech: evid. č. 1945 dne
2. 12. 2016 (kurz 034/12), 1946 dne
16. 12. 2016 (kurz 006/08), 1947 dne
16. 12. 2016 (012/20), evid. č. 1948 dne
22. 12. 2016 (kurz 012/10) a konečně 1949 dne
22. 12. 2016 (kurz 012/30).
- Díky nákupu nových a „rekonstrukci“ starých tramvají došlo od 11. 12. 2016 k výraznému zvýšení garantovaných nízkopodlažních spojů, především na linkách d-2 a d-5. U linky d-1 je počítáno s přednostním (ideálně výhradním) nasazováním velkokapacitních souprav Vario LF2+Vario LF. Např. dne 12. 12. 2016 bylo na lince d-1 22 souprav. Na linku d-10 jsou od 12. 12. 2016 nasazovány článkové tramvaje, v menším počtu i sólo vozy.
- Ve středu 21. 12. 2016 vykolejila v křižovatce ulic Rooseveltova a Dvořákova po srážce s osobním autem tramvaj Anitra evid. č. 1815, směřující na lince d-11 na Českou. Tramvaj po střetu vykolejila prvním podvozkem a zastavila se až čelem u chodníku, přičemž poškodila několik dalších zaparkovaných vozidel.
- V úterý 20. 12. 2016 vyjela poprvé s cestujícími poslední letošní nová tramvaj Vario LF – vůz evid. č. 1617II (jako řízený v soupravě s vozem evid. č. 1117 na kurzu 045/01). V prosinci vyjela po VP tramvaj KT8 evid. č. 1702.
- Odstavené trolejbusy Škoda 14Tr evid. č. 3245 (naposled v provozu 21. 12. 2016 na kurzu 033/04), 3246 (1. 9. 2016 kurz 033/17) a 3247 (16. 6. 2016 kurz 033/02) byly těsně před vánocemi naloženy na trajlery a odvezeny k novému dopravci – do ukrajinského města Černovcy (ruský přepis jména).
- Dne 7. 12. 2016 se v provozu s cestujícími (na kurzu 037/13) poprvé objevil trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3061II (ex 55 Jihlava). Vůz byl z Jihlavy, kde jezdil v letech 2002– 2016 (přičemž v posledním období společně s dalšími dvěma vozy Škoda 21Tr tvořil už jen provozní zálohu), do Brna přivezen 21. 1. 2016. V průběhu roku 2016 se podrobil standardní generální opravě.
- Pro doplnění stavu trolejbusů ve Slatině byl vůz Škoda 21Tr evid. č. 3028 předán do vozovny Slatina, stejně jako vůz evid. č. 3029, který je však nyní na GO. Do vozovny Husovice byl převeden vůz Škoda 21Tr evid. č. 3010.
- Ve vozovně Komín proběhla v roce 2016 kompletace prototypu tzv. parciálního trolejbusu SOR TNB 12. Následně byl vůz vyzkoušen a v listopadu představen na veletrhu Czechbus v Praze. Trolejbus je prvním členem nové typové řady vozidel značky SOR a není vyloučeno, že v budoucnu bude tento typ zakoupen i DPMB. Pro trolejbus je použita karoserie městského autobusu SOR NB 12. Vůz je vybaven trakčnímu bateriemi umístěnými na střeše vozidla, které umožňují vozidlu ujet až 15 km mimo trakční vedení. Trolejbus je vybavený kompresorovou klimatizační jednotkou pro cestující a řidiče.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net