Aktuality měsíce října 2016
- Z důvodu výměny kolejových objektů byla o víkendu 1. a 2. 10. 2016 vyloučena tramvajová doprava v úseku Semilasso – Řečkovice. Linka d-1 jezdila odklonem do smyčky Královo Pole, nádraží. Náhradní dopravu zajišťovala mimořádná autobusová linka a-x1 v trase Semilasso – Řečkovice hřbitov. V křižovatce Kosmova – Palackého třída bylo vyměněno křížení na koleji směrem do Řečkovic, u zastávky »Hudcova« křížení na koleji z Řečkovic směr centrum a ve smyčce v Řečkovicích vnitřní kolejový oblouk a výjezdová sjížděcí výhybka.
- Ve dnech 3. až 7. 10. 2016 se na brněnském výstavišti konal tradiční Mezinárodní strojírenský veletrh. Doprava z centra k výstavišti byla kromě pravidelných linek zabezpečována také posilovými linkami d-P1 v trase Zvonařka – Pisárky a dopoledne i d-P2 v trase Stará osada – Hlavní nádraží – Pisárky (tato linka nahrazovala spoje linky d-2, které v této době jezdily pouze v úseku Stará osada – Ústřední hřbitov). Vždy odpoledne byla na prostřední koleji u hlavní brány výstaviště přistavena pivní tramvaj evid. č. 1018. Vzhledem k nedostatku tramvají byly na linku d-P1 nasazovány i kloubové tramvaje K2 a sólo tramvaje Vario LF či T3.
- Součástí voleb do krajských zastupitelstev ve dnech 7. a 8. 10. 2016 bylo v Brně i referendum o poloze hlavního nádraží. Výsledky referenda bohužel nejsou platné, do hlasovacích místností přišlo 23,83 % lidí, přičemž zákon pro závaznost vyžaduje účast alespoň 35 %. Z lidí, kteří hlasovali, se 80,94 % vyjádřilo pro modernizaci železničního uzlu při Nádražní ulici v centru Brna a 67,89 % pro otevřené návrhové soutěže (krajských voleb se zúčastnilo 39,5 % lidí). O nádraží se v Brně hlasovalo už v roce 2004, také tehdy nebylo referendum platné. Při účasti 24,9 procenta voličů se jich 86 procent vyjádřilo pro modernizaci a zachování uzlu při Nádražní ulici. V Medlánkách byla součástí voleb navíc i anketa o event. prodloužení tramvajové linky 12 k medláneckému zámeckému parku. Posunutí konečné už před dvěma roky odsouhlasili brněnští zastupitelé. Proti záměru tehdy vznesli však své námitky obyvatelé Hudcovy ulice a také mnoho dalších, kteří se obávají zejména zvýšeného hluku nebo nárůstu počtu lidí v místě smyčky. Výsledek ankety je takový, že odmítá jakékoliv prodloužení tramvajové tratě – příčinou je hlavně obava před hlukem od provozu tramvají. V Medlánkách bylo 4026 voličů a ankety se zúčastnilo téměř 1400 z nich. Proti tramvaji bylo 703 lidí, pro prodloužení tramvaje se vyslovilo 651.
- V médiích byly začátkem října zveřejněny informace o chystaném zlevnění základní roční předplatní jízdenky. Rada města Brna doporučila zastupitelstvu zavést nový dotační program na podporu nákupu elektronické základní nepřenosné jízdenky MHD pro zóny 100 a 101. Příspěvek na pořízení předplatní jízdenky bude ve výši 30 % její ceny. Cena základní roční jízdenky je doposud 4.750 korun – po odečtení příspěvku by přišla na 3.325 Kč. Nárok na příspěvek budou mít pouze ti obyvatelé Brna, kteří jednak řádně platí poplatek za místní odpad a jednak si jízdenku koupí elektronicky v e-shopu, který od 1. 1. 2017 plánuje zprovoznit DPMB (viz dále). Žádost o poskytnutí příspěvku se bude odesílat skrze e-shop přímo pověřenému odboru Magistrátu města Brna. Ten žádost zpracuje a rozhodne o ní. Příspěvek pak bude převeden žadateli bezhotovostně na účet, který uvede v žádosti. Program má tedy obyvatele motivovat jednak k častějšímu využívání veřejné dopravy, jednak k řádnému plnění povinností (jako je platba místního poplatku za odpad) a konečně přispět také k tomu, aby se zvyšoval počet lidí, kteří se k Brnu hlásí i tím, že tu mají přihlášen trvalý pobyt.
- Ve čtvrtek 6. 10. 2016 proběhla tisková konference DPMB k plánovanému zavedení elektronického odbavování cestujících (EOC) od 1. 1. 2017. V první fázi bude cestujícím nabídnuta možnost zakoupení elektronických předplatních jízdenek pro tarifní zóny 100+101. Nositelem jízdenky bude libovolná bezkontaktní bankovní karta zákazníka, která bude pouze jeho identifikátorem. Veškeré údaje o jízdence a držiteli zůstávají nadále v databázích. Předplatní jízdenka se bude pořizovat přes e-shop po nutné registraci (vč. vložení fotografie) prostřednictvím platební brány online kartou nebo bankovním tlačítkem. V případě slevových kategorií bude nutné dokládat nároky na slevu na kontaktním místě. Revizor bude vybaven chytrým telefonem s čtečkou bankovních karet (po přiložení karty ke čtečce se na displeji telefonu objeví údaje o jízdence a držiteli včetně fotografie) a v případě, že cestující nemá platnou jízdenku, může zaplatit pokutu kartou hned revizorovi na místě.
- V druhé fázi (plán od začátku roku 2018) bude systém rozšířen i na jednorázové jízdenky. Všechna vozidla DPMB budou vybavena jedním validátorem s čtečkou karet a displejem (pro volbu jízdenky), který umožní výběr a nákup kompletního sortimentu jednorázových jízdenek IDS a navíc označení standardní papírové jízdenky. U ostatních dveří bude jednoduchý terminál, který umožní nákup základního sortimentu dvouzónových jízdenek, který po přiložení karty při nástupu do vozidla přiřadí kartě automaticky jízdenku s platností 60 minut a v případě přiložení karty při výstupu do 15 minut zaplatí cestující levnější jízdenku.
- Z důvodu pokračujících prací na opravě povrchu v ulici Ostravské je od pátku 7. 10. 2016 omezena jízda touto ulicí ve směru do centra. Autobusová linka a-74 jezdí ve směru do Černovic po Táborské ulici, linka a-84 je vedena rovněž po Táborské a dále po Olomoucké, Křenové a Masné ulici (se zastávkami »Životského« a »Masná« (u “masného růžku”).
- Z důvodu výměny kolejových objektů (mj. výhybky a křížení u kapličky na Táborské, kolejnice u zastávky »Bělohorská« a mezi Novolíšeňskou a Masarovou a oprava povrchu vozovky u zastávky »Geislerova«) byla o víkendech 8. a 9. 10. a 15. a 16. 10. 2016 vyloučena tramvajová doprava v úsecích Geislerova – Juliánov a Geislerova – Stránská skála / Novolíšeňská. Linky d-8 a 9 byly ukončeny ve smyčce Geislerova, v úseku Novolíšeňská – Mifkova jezdil kyvadlově jeden vůz, linka d-10 byla mimo provoz. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovými linkami a-x8 v trase Životského – Jírova (po Táborské, Bělohorské, Jedovnické a Novolíšeňské ulici) a a-x9 Životského – Juliánov. Při jízdě z města objížděly autobusy pracoviště sousedními ulicemi (Jeronýmovou a Eimovou).
- Z důvodu podbíjení kolejí byla o víkendu 8. a 9. 10. 2016 vyloučena tramvajová doprava na Vídeňské ulici v úseku Celní – Bohunická. Linka d-2 byla odkloněna do smyčky Švermova, v úseku Bohunická – Modřice byla zajištěna kyvadlová doprava obousměrnou tramvají v obou směrech po koleji směr centrum. Linka d-5 byla v provozu pouze v úseku Štefánikova čtvrť – Mendlovo náměstí. Náhradní dopravu zajistila autobusová linka a-x5 v trase Mendlovo náměstí – Bohunická.
- Protihlukové a antivibrační prvky, které byly instalovány při rekonstrukci Olomoucké ulice, jsou účinné.Zjištění jsou patrná z měření, která v ulici provedli pracovníci autorizované laboratoře. Úroveň hluku a vibrací při průjezdu tramvají se výrazně snížila, a to o víc než o sedm decibelů.Při rekonstrukci byla použita nejmodernější protihluková opatření. Mezi ně patří pružné uchycení kolejnic na podkladní panely, oboustranná vyplň boků kolejnic pryžovými bokovnicemi a uložení tramvajového tělesa do vany z antivibračních rohoží. Měření provedli odborníci před zahájením rekonstrukce, tedy ve chvíli, kdy byla ulice ještě v původním stavu. Druhé, kontrolní měření probíhalo na konci července a v srpnu. Měření prokázala, že po rekonstrukci jsou hygienické limity splněny s velkou rezervou, a to ve dne i v noci.
- V tisku se objevila zpráva o možné výstavbě asi třista metrů dlouhé odbočky tramvajové tratě z tratě do Králova Pole, která by vedla přes bývalá Jaselská kasárna ke sportovištím za Lužánkami. Plánovaná trať by odbočovala přibližně v místě křižovatky Štefánikovy a Šumavské ulice a končila by smyčkou u nového stanoviště záchranné služby. Asanovaný areál kasáren stále čeká na novou zástavbu.
- O víkendu 15. a 16. 10. 2016 proběhla na brněnském automotodromu sportovní akce Epilog. V provozu proto byla autobusová linka a-400 v trase Mendlovo náměstí – Automotodrom.
- V neděli 16. 10. 2016 byla ukončena letošní plavební sezóna na Brněnské přehradě. Jubilejní 70. sezóna byla rekordní – lodě DPMB převezly letos 240 tisíc lidí, což je nejvíce za posledních 19 let a přibližně o 30.000 lidí více než loni (2015). Zvýšený zájem o plavbu je přičítán stále větší oblíbenosti přehrady jako místa pro rekreaci a také letošnímu počasí, které bylo v létě méně stálé a ne tak horké, tudíž nepřálo koupání. Již loni byly počty přepravených osob výrazně vyšší než v předchozích letech. O prázdninách byl letos o plavbu takový zájem, jaký není v novodobé historii pamatován. V červenci 2016 bylo svezeno 76.000 pasažérů a v srpnu 2016 přes 70.000. Letošní novinkou bylo nové bezbariérové přístaviště v zastávce Kozí horka a ukázalo se, že lidé si jej velice rychle oblíbili. Zastávka se rázem stala stejně využívaná jako zastávka u hradu Veveří. Naopak nejméně jsou využívané zastávky Skály a Mečkov. Zastávka pod hradem se má přes letošní podzim a zimu rekonstruovat a příští rok už má být také bezbariérová. Největší zájem v historii byl o plavbu v 50. a 60. letech, absolutní rekord padl v roce 1956, kdy se plavilo 848.000 lidí.
- Brněnský magistrát koncem roku 2016 řeší výkup posledních pozemků, které Brno doposud nevlastní a které jsou potřeba vykoupit před stavbou tramvajové trati do bohunického kampusu. S fakultní nemocnicí se také řeší prostor budoucího parkoviště P&R (část stávajícího parkoviště bude dotčena stavbou tramvaje). Práce na projektu údajně pokračují podle harmonogramu a v roce 2018 by se zde mohlo začít stavět.
- Pro obnovu tramvajové trati v trase staré Líšeňky se koncem roku 2016 zpracovává dokumentace ke stavebnímu povolení – mimo jiné se řeší poloha budoucích zastávek. Podle zatím optimistických zpráv by se mohlo začít stavět již v roce 2017.
- V říjnu uplynulo deset let od dokončení opravy náměstí Svobody: oprava tehdy přišla na 180 milionů korun a Brňané ji přijali s rozpaky – náměstí bylo po opravě příliš jednolité a šedé – a takové bohužel zůstalo do dnešních dnů.
- Z důvodu úplné uzavírky není od 19. 10. 2016 průjezdná ulice U Zbrojnice v Chrlicích. Linka a-63 (N95) jezdí obousměrně odklonem ulicemi Zámeckou a Ernsta Macha.
- Z důvodu oprav byla o víkendu 22. a 23. 10. 2016 vyloučena tramvajová doprava v ulicích Hlinky a Žabovřeské. Linka d-1 byla vedena přes Žabovřesky, náhradní dopravu zajišťovala autobusová linka a-x1: Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky – Vozovna Komín. Během výluky v sobotu probíhala výměna výhybky u zastávky »Výstaviště–hlavní vstup« na pisáreckém zhlaví, vyměňovaly se koleje u pisárecké vozovny a podbíjely se koleje mezi zastávkou »Bráfova« a jundrovským trojúhelníkem (kolej z centra). V neděli se dokončovala výměna kolejí u vozovny – podbíjení pokračovalo v úseku mezi Bráfovou a Pisárkami (rovněž na koleji směrem z centra).
- Na rok 2017 je plánována oprava zastávek na Moravském náměstí na trati z ulice Milady Horákové – má se opravit i přilehlá tramvajová trať, zastávky po opravě mají být bezbariérové.
- Do roku 2019 může v blízkosti brněnské hvězdárny stát Sluneční věž – rozhledna dosáhne výšky 17–18 m, bude mít šest pater, které mají být zaplněny expozicí věnovanou Slunci a Měsíci. Na vrcholu věže bude vyhlídková plošina s výhledem na město. Má jít o montovanou konstrukci cca za 40 milionů korun. Podzemním patrem má být věž propojena s hvězdárnou, kromě toho má mít i vlastní vchod.
- V říjnu probíhala oprava dilatačních spár na mostě u vozovny Komín (nad Kníničskou ulicí) – provoz byl řízen světelnou signalizací, což střídavě omezovalo i výjezdy a vjezdy z a do vozovny.- Tramvajová zastávka »Běloruská« ve směru do Starého Lískovce se v říjnu dočkala přístřešku pro cestující.
- Z důvodu podbíjení kolejí a výměny kolejových objektů byla od středy 26. 10. do neděle 30. 10. 2016 omezena tramvajová doprava v oblasti Bohunic a Starého Lískovce. Ve dnech 26. a 27.10.2016 byly tramvajové linky d-6 a d-8 ukončeny ve smyčce Švermova. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovými linkami a-x6 Běloruská – Osová – Labská a a-x8 Běloruská – Točná – Starý Lískovec, smyčka. Podbíjela tramvajová trať v úseku Švermova – Dunajská a vyměnilo se několik desítek metrů kolejí u zastávky »Dunajská«. Podbíjení opět prováděla firma Hans Wendel se svou podbíječkou. Od 28. do 30. 10. 2016 pak byla linka d-6 odkloněna do smyčky Ústřední hřbitov a linka d-8 na Nové sady. Autobusové linky byly vedeny následovně: a-x6 Hlavní nádraží – Vojtova – Krematorium – Běloruská – Labská a a-x8 Hlavní nádraží – Vojtova – Krematorium – Točná – Starý Lískovec, smyčka. V pátek 28. 10. 2016 byla provedena výměna výhybky na vjezdu do smyčky Švermova, vyměňovaly se dilatační mezikusy a podbíjelo se v úseku od Švermovy směrem do centra, od krematoria pak obě trati. Následující den se vyměňovalo křížení na 3. koleji u zastávky »Nové sady« a opět se podbíjelo.
- Vzhledem ke zvýšené poptávce v souvislosti s uctěním památky zesnulých byla ve dnech 28. 10. až 2. 11. 2016 posílena doprava k Ústřednímu hřbitovu. Ve dnech 28. až 30. 10. 2016 bylo zvýšení kapacity řešeno změnou vypravených typů vozidel na linkách d-2 a d-5, navíc byla do smyčky Ústřední hřbitov odkloněna linka d-6. Ve dnech 31. 10., 1. a 2. 11. 2016 byly všechny spoje tramvajové linky d-5 vedeny v celé trase Štefánikova čtvrť – Ústřední hřbitov (bylo zrušeno zkrácení vybraných spojů na Mendlovo náměstí).
- Při jednodenní výluce Údolní ulice v pátek 28. 10. 2016 (rekonstrukce kabelové trasy) byla poprvé běžnou provozní linkou využívána trolejbusová bloková smyčka na Konečného náměstí – byly sem odkloněny trolejbusové linky t-38 a 39 (obsluhovaly zastávku »Čápkova« a po projetí smyčkou zastávku »Konečného náměstí« směr Mendlovo náměstí).
- Neděle 30. 10. 2016 byla posledním dnem provozu cyklospojů na lince a-55 a provozu turistického minibusu. V pondělí 31. 10. 2016 byla ukončena sezónní obsluha zastávky »Hrad Špilberk« (linkou a-80).
- V červnu 2016 byla oficiálně dokončena modernizace třech úseků železniční trati z Brna do Uherského Hradiště (tzv. Vlárská dráha). Správa železniční dopravní cesty dokončila opravy úseků: Odbočka Brno–Černovice – Brno–Slatina; úsek Šlapanice (mimo) – Blažovice (včetně) a úsek mezi Blažovicemi a Nesovicemi. V rámci projektů byly upraveny úpravy železničního svršku a spodku, nástupišť, mostních objektů, propustků a železničních přejezdů. V úsecích Brno–Černovice – Brno–Slatina a Šlapanice – Blažovice je možné nyní jezdit rychlostí 100 km/hod. Náklady na opravy jednotlivých úseků byly: 384, 599, 1.025 milionů korun. Podstatnou část těchto peněžních prostředků se podařilo získat z evropských dotací.
- Až v červnu 2016 byla také oficiálně ukončena modernizace traťového úseku tišnovské železnice Brno–Maloměřice (včetně) – Brno–Židenice (mimo).
- Na konci října začalo avizované bourání objektů v bývalém autoparku židenických kasáren – jako první byla zbořena hala nejblíže Kulkovy ulice.
Novinky ve vozovém parku
- Ještě v září byly sešrotovány odstavené tramvaje T3M evid. č. 1555 a 1582.
- Od konce června probíhá v ústředních dílnách DPMB postupná oprava retro tramvaje T2 evid. č. 1435. Cílový stav vozu po opravě má odpovídat provoznímu období po první generální opravě (počátek 70. let), vůz tedy bude uzpůsoben pro samoobslužný provoz (bez pokladny průvodčího, sedadla budou v uspořádání 1+1), ostatní součásti tramvaje mají v maximální možné míře odpovídat provedení, které bylo pro toto období typické – např. původní elektrická výzbroj TR36, originální panel řidiče s páčkovými ovladači, jeden čelní reflektor včetně ochranného krytu, atp. Dokončení opravy vozu se předpokládá v první čtvrtině příštího roku. Vzhledem k tomu, že poslední u DPMB dochovaný brněnský vůz T2, služební evid. č. 4121 (ex 1435) byl ve značně nepůvodním stavu (po 2. generální opravě a po úpravě na služební vůz), byl od Dopravního podniku Ostrava na počátku roku 2016 zakoupen kompletní vůz T2 tamního evid. č. 685, který během provozu v Ostravě prošel pouze minimem úprav, a v únoru dopraven do Brna. Právě ostravský vůz byl do dílen koncem června přistaven jako první a byl zde zcela rozebrán. V srpnu začaly práce i na tramvaji brněnské, které byla do dílen dopravena v březnu z Pisárek, kde poslední léta sloužila jako sklad náhradních dílů a místnost pro mechaniky a posunovače vedle příjezdové koleje. Brněnský vůz byl rovněž zcela rozebrán a byly obnoveny prostřední dveře. Po základní opravě karoserie, při níž bylo využito součástí obou vozů, bude vůz podroben otryskání. Po otryskání budou provedeny vnější úpravy, následně bude tramvaj nalakována a proběhne zpětná montáž podlahy, pokládka kabeláže a všech ostatních komponent. V dílnách kromě opravy tramvaje T2 probíhá také oprava historického vlečného vozu č. 215 (vůz je nyní kompletně odstrojen a skříň připravena v lakovně na provedení nového nátěru – po nalakování skříně se do práce zapojí stolaři).
- Ve čtvrtek 6. 10. 2016 se náměstí Svobody konal slavnostní křest nové tramvaje Škoda 13T evid. č. 1930. Za účasti představitelů města Brna a DPMB (a také historického vozu č. 107) byla tramvaj pokřtěna (pojmenována) “Bohuslav Fuchs” (Bohuslav Fuchs byl známý brněnský architekt a urbanista, který vyprojektoval více než 150 staveb). S novou řadou tramvají 13T (evid. č. 1930–1949) tak DPMB opouští filosofii pojmenovávání nových tramvají Škoda dívčími křestními jmény. Zbylých 19 vozů z letošní dodávky má rovněž obdržet jména po významných brněnských osobnostech.
- U příležitosti 58. Mezinárodního strojírenského veletrhu oznámil DPMB, že s pomocí evropských dotací na ekologickou dopravu plánuje koupit v nejbližších letech dalších 60 autobusů na plyn za půl miliardy korun. Příští rok (2017) by jich mělo být 23 za 20 milionů korun. Autobusy mají splňovat emisní normu Euro 6 a mají mít i klimatizaci prostoru pro cestující. V dalších letech se má s pomocí evropských fondů pořídit 37 autobusů na plyn, z toho 21 kloubových. DPMB chce rovněž nakupovat další tramvaje Vario, příští rok plánuje zařadit do provozu další čtyři za 93 milionů korun. Na strojírenském veletrhu pak DPMB svá nejnovější vozidla i představil – tramvaje Škoda 13T evid. č. 1935, Vario LF2 evid. č. 1131 a autobus Iveco Urbanwayevid. č. 7092 (a dále odtahový vůz evid. č. 5332). Za 35 milionů korun by se příští rok (2017) mělo koupit také 10 minibusů.
- I nadále pokračují dodávky a zprovozňování nových tramvají Škoda 13T6: dne 6. 10. 2016 vyjela poprvé s cestujícími tramvaj evid. č. 1932 (na kurzu 012/04), dne 11. 10. 2016 svezla první cestující tramvaj evid. č. 1935 (012/28), dne 7. 10. vyjela poprvé do pravidelného provozu tramvaj evid. č. 1936 (012/34), 16. 9. 2016 byla do Medlánek přivezena tramvaj evid. č. 1937 a první pasažéry svezla 7. 10. 2016 (012/02), dne 27. 9. 2016 byl přivezen vůz evid. č. 1938 (poprvé do provozu 21. 10. 2016 na kurzu 006/06), 7. 10. 2016 evid. č. 1939, dne 14. 10. 2016 dorazila tramvaj evid. č. 1940, dne 21. 10. 2016 evid. č. 1941 a 27. 10. 2016 evid. č. 1942.
- Ve čtvrtek 20. 10. 2016 vyjela poprvé do pravidelného provozu nová tramvaj Vario LF evid. č. 1582II – byla vypravena v soupravě s vozem evid. č. 1551 na kurz 011/13. Co nevidět vyjede další vůz Vario LF evid. č. 1555II. V ústředních dílnách se pak pracuje na nových tramvajích evid. č. 1605 a 1617.
- Brno zvýší od příštího roku počet senior busů na tři. Dosavadní dva vozy nestačí. Provoz jednoho vozu vyjde na dva miliony korun ročně. Poptávka po službě je tak velká, že není možné uspokojit všechny zájemce.
- Po GO vyjely v říjnu tramvaje KT8 evid. č. 1723 a 1731.
- Po více než půlročním odstavení se v úterý 12. 10. 2016 vrátil do pravidelného provozu trolejbus Škoda 15Tr evid. č. 3504 – byl odstaven z důvodu závady hnací nápravy (nakonec byla použita náprava z vozu evid. č. 3246, který je od 2. 9. 2016 odstaven z provozu).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net