Aktuality měsíce září 2016
- Ve čtvrtek 1. 9. 2016 zahájila provoz nová expresní autobusová linka a-E75 zajišťující spojení z přestupních uzlů Židenice, nádraží a Stará osada do oblasti Černovické terasy. Její spoje obsluhují pouze zastávky »Židenice, nádraží«, »Stará osada« a ve směru do Židenic také zastávku »Kuldova« a následně až zastávky v oblasti průmyslové zóny: Těžební – Vlastimila Pecha – Ericha Roučky – Černovická terasa I – Černovická terasa II – Slatina, závod. Linka a-E75 je provozována pouze v pracovní dny v době, kdy na Černovické terase začínají nebo končí obvyklé pracovní směny – obdobně jak tomu je u již zavedené linky a-E50.
- V sobotu 3. 9. 2016 se v areálu pivovaru na Hlinkách konal tradiční Den Starobrna. Trolejbusy na linkách t-25, 26 a 37 byly po celý den nahrazeny autobusy, které společně s linkami a-44, 52 a 84 objížděly uzavřený úsek ulicí Veletržní, resp. Výstavní. Odpoledne a večer byly na linkách t-25 a 26 posilové trolejbusové spoje v úseku Stará osada – Mendlovo náměstí.
- Oprava tramvajové trati v Bystrci včetně nového trolejového vedení přišla na 54 milionů korun, oprava tramvajové trati na Cejlu stála 40 milionů a na ulici Husově 33 milionů Kč.
- První sobotu v září (3. 9. 2016) opět vyjela na linku d-10 „retro“ tramvaj – byl nasazen vůz evid. č. 1525.
- O prázdninách proběhla rekonstrukce bývalé autobusové smyčky Rakovec (stavbu prováděla firma Skanska). Smyčka je situována nad restaurací „Rybářská bašta“ hned za odbočením z Rakovecké vpravo, z odbočky vlevo. Oprava souvisí s postupující výstavbou obytného souboru Panorama v prostoru mezi ulicemi Rakoveckou a Nad Dědinou a jeho plánovanou dopravní obsluhou. Ještě budou vybudovány autobusové zastávky (se zálivem) na Rakovecké ulici mezi opravenou smyčkou a smyčkou tramvajovou. Místem poblíž opravené smyčky, kde na ulici Rakovecké na jaře ujela vozovka, se nadále jezdí omezenou rychlostí, žádná oprava tohoto místa se nekonala.
- Na konci září byla ukončena oprava povrchu na ulici Poříčí – od 20. 9. 2016 byl možný provoz všemi jízdními pruhy, jako poslední bylo od 29. 9. 2016 povoleno zabočení z Poříčí na Křížovou pro linky a-405/406. (28. 9. ještě proběhla oprava povrchu zbývající části křižovatky s Vídeňskou).
- Od pondělí 5. 9. 2016 došlo k obousměrnému zúžení vozovky do jednoho pruhu v Ostravské ulici (postupně v úseku mezi Hladíkovou a Černovickou ulicí). Toto omezení dopravy mělo velký dopad na plynulost provozu MHD v této oblasti a přeneseně i ve vzdálenějších místech (zejména linky t-31, 33, a-40, 44, 49, 50, E50, 63, 75, E75, 77, 78 a 84). Od čtvrtka 15. 9. 2016 je uzavřena rampa pro výjezd z Ostravské na ulici Otakara Ševčíka. Linky a-44, 74 a N89 jezdily odklonem ulicemi Olomouckou a Černovickou. Zpoždění na některých spojích následně dosahovalo i více než 60 minut.
- Na začátku září zrušilo Ministerstvo kultury ČR status kulturní památky pro bývalou místní železniční dráhu Brno – Líšeň, kterou má ve správě Technické muzeum v Brně. Chystá se ji předat městu Brnu, které zde plánuje obnovení dvoukolejné tramvajové trati. Smyčka má být v areálu depozitáře TMB. Kulturní památkou byla trať prohlášena v roce 1995 a sjízdná byla do roku 2002. Od té doby zmizela naprostá většina kolejí od smyčky na Stránské skále po první přejezd u Holzovy ulice.
- V roce 2017 má být zahájena stavba obytné čtvrti pod Hády. Na místě budoucího staveniště nyní stojí opuštěná továrna Ergon. Vzniknout zde mají rodinné domky, komfortnější viladomy a i několik klasických bytových domů – nové bydlení zde může získat až 300 rodin. V nové čtvrti má vzniknout náměstíčko s několika obchody a má zde být postavena také školka. V blízkosti jsou nyní ukončeny autobusové linky a-64 a a-74.
- S platností od 10. 9. 2016 byla pro linku d-H4 zastávka »Náměstí Svobody« ve směru na Komenského náměstí přeložena o přibližně 10 m vpřed (na místo odstraněného označníku pro soupravy delší než 30 metrů) k nově instalovanému „retro“ označníku.
- V sobotu 10. 9. 2016 jel z Brna historický vlak s parní lokomotivou 433.001 do Oslavan na historické slavnosti.
- Z důvodu výměny kolejových objektů byla o víkendu 10. a 11. 9. 2016 vyloučena tramvajová doprava na Hybešově ulici. Linky d-1 a 2 jezdily odklonem přes náměstí Svobody a Pekařskou, historické tramvaje na lince d-H4 byly odkloněny do smyčky Zvonařka, tramvaje linek d-P6 a 10 se otáčely místo na Nových sadech velkou smyčkou přes náměstí Svobody a Husovu. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x1 po trase Hlavní nádraží – Nové sady – Hybešova – Nemocnice u sv. Anny – Mendlovo náměstí. Vyměňovaly se kolejový oblouk v ulici Hybešově (u zastávky »Hybešova« ve směru do centra), sjížděcí výhybka ze smyčky Nové sady směr Hybešova a odbočovací výhybka do smyčky Nové sady (pro linku d-10).
- O víkendu 10. a 11. 2016 byla vzhledem ke konání akce Masaryk Racing Days 2016 na automotodromu autobusová linka a-400. Jednalo se pouze o několik spojů dopoledne z Mendlova náměstí a odpoledne z automotodromu.
- Po třech měsících oprav (od 11. 6. 2016) se pro cestující znovu otevřela všechna nástupiště brněnského hlavního nádraží. V neděli 11. 9. 2016 byla ukončena oprava třetího nástupiště a příchodového podchodu a od pondělí 12. 9. jsou již nástupiště i podchod plně provozní. Tramvajová linka d-P6 tak byla naposled v provozu v neděli 11. 9. 2016. Stejně jako druhé nástupiště bylo i třetí uzavřeno 45 dní. Na nástupištích je nový dlážděný povrch, s vodícími liniemi s funkcí varovného pásu pro nevidomé. Zastřešení nástupišť je zcela nové, původní litinové sloupy byly opískovány a znovu použity, některé nevyhovující sloupy nahradily přesné repliky. Cestující po rekonstrukci na nádraží najdou také nové orientační tabule, osvětlení a nové reproduktory (informační tabule s odjezdy vlaků byly vyměněny již loni). Na hlavním nádraží také opět zní původní znělka před hlášeními (Bromova melodie Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem). Rekonstrukce přišla na 92 milionů korun.
- Od pondělí 12. 9. 2016 se opravuje záliv zastávky »Tržní« na Hladíkově ulici (pro linky a-47 a 49 směr Černovice).
- Některé ze stávajících otočných hodin v centru města mají být nahrazeny novými – v centru města je takovýchto hodin 14 a má jich být pouze osm. Nové hodiny bychom tak v roce 2017 měli vidět na těchto stanovištích – v ulici Nové sady, v ulici Nádražní mezi nástupišti tramvaje, v ulici Benešově, v ulici Kounicově (křižovatka s Moravským náměstím), na Moravském náměstí (na rohu parku u Janáčkova divadla), na Mendlově náměstí (u obchodu s potravinami), v křižovatce ulic Poříčí – Křížová – Vídeňská a na nároží ulice Cejl a Koliště.
- Na počátku září byly městem Brnem vytipovány další plochy pro budoucí záchytná parkoviště P+R – na třídě Generála Píky, u křižovatky ulice Veveří a Šumavské, v Jemelkově ulici a na Obřanské ulici u výtopny (zde zatím s otazníkem). Zatím je otevřeno jediné takovéto parkoviště a to na Vídeňské ulici u ústředního hřbitova (toto stálo 9 milionů korun).
- Hned po ukončení provozu autobusové linky a-x4 jezdící mj. ulicí Špitálka došlo od 1. 9. 2016 k úplnému uzavření podjezdu pod železniční tratí v této ulici, most byl otevřen 19. 9. 2016.
- V pondělí 26. 9. 2016 byl slavnostně otevřen nový parkovací dům v Panenské ulici s 361 park. místem a od následujícího dne je k dispozici všem řidičům. Stavba přišla na 243 milionů korun.
- V sobotu 17. 9. 2016 byl otevřen nový park Tišnovka nad Rotalovou ulicí v Husovicích, v místech, kde bylo za války brněnské zhlaví výhybny Husovice na staré tišnovské dráze.
- V září se změnil způsob parkovaní v ulici Údolní mezi Marešovou ulicí a Obilním trhem – podélné stání je nyní možné na straně domů s lichými čísly.
- V měsíci srpnu byla v pisárecké vozovně zahájena stavba „Pisárky – etapa I, kolejové rozvětvení a nové kusé koleje“, v jejímž rámci budou prodlouženy stávající koleje o cca 150 metrů v jižní části kolejiště. Dále bude provedena změna zapojení kolejí do stávajícího kolejiště, zruší se řada stávajících výhybek. Kolejiště dnes ukončené zhlavím se protáhne a ukončí kusými kolejemi. Samotná výstavba sestává z demolic stávajících zpevněných ploch, výstavby kanalizace a přeložky vodovodu, výstavby pracoviště výměny pantografů, realizace části opěrné zídky u nového kabelovodu, přeložek a ochrany kabelovodu a stávajících inženýrských sítí, terénních úprav, vybudování nového trolejového vedení a nových rozvodů nn zejména pro osvětlení, zřízení kolejového spodku a svršku a z úpravy povrchů zpevněných ploch. (dle Zpravodaje DMPB)
- Z důvodu provádění geologického průzkumu a opravy kolejí byla o víkendu 17. a 18. 9. 2016 vyloučena tramvajová doprava na Starou osadu. Linky d-2 a d-3 byly odkloněny do smyčky Jugoslávská. Obě linky byly spolu provozně propojeny – v zastávce »Jugoslávská« docházelo ke změně linkové orientace z d-2 na d-3 a naopak. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-X po trase Jugoslávská – Stará osada. V sobotu bylo provedeno několik vrtů v ulici Zábrdovické u vojenské nemocnice – za účelem připravované rekonstrukce ulice Zábrdovické. Bylo měněno křížení v křižovatce ulic Cejl – Vranovská, příjezdový oblouk do smyčky Stará osada, výhybka pro odstavnou kolej i na vjezdu do smyčky.
- V sobotu 17. 9. 2016 se na Slovanském náměstí v Králově Poli konaly Erbovní slavnosti. Trolejbusy na linkách t-30 a 32 byly nahrazeny autobusy a společně s autobusovými linkami a-44/84, 53 a 67 jezdily objížďkou okolními ulicemi.
- Snížit hluk a opotřebení kolejnic mají za úkol stacionární kolejové mazníky, které jsou instalovány přímo u kolejí. V současné době jich je namontováno 11 (včetně letošních tří kusů za 1,2 milionu korun), například u tramvajové smyčky na Mendlově náměstí nebo ve smyčce v Pisárkách. Kolejový mazník se skládá z čerpacího agregátu se zásobníkem maziva, elektro skříně s řídící a napájecí jednotkou a aplikační sady na kolejnici, která ekologické mazivo vstřikuje podle předem nastavených kritérií. Na tramvajovou trať mezi zastávkami »Krematorium« a »Běloruská« byl instalován zkušební mobilní mazník, na kterém jsou testovány různé modifikátory tření.
- V roce 2017 má být započato s výkupem potřebných pozemků pro zamýšlený obchvat Tuřan. Městská část Brno – Tuřany podepsala memorandum s Jihomoravským krajem a městem Brnem – tato dohoda má usnadnit přípravu stavby.
- V souvislosti se zahájením akademického roku byla od pondělí 19. 9. 2016 posílena doprava na linkách d-12, a-60 a 61.
- V denním tisku proběhla informace o chystaných stavbách VMO v Brně. Stavba VMO Žabovřeská má začít na konci roku 2017 a stavba VMO Tomkovo náměstí a Rokytova má být zahájena v průběhu roku 2019. Tato by měla být hotova v roce 2023. Rozpočet stavby Tomkovo náměstí – Rokytova se blíží 4 miliardám korun, město Brno má zaplatit 250 milionů Kč. Již letos na podzim mají začít demolice některých objektů v areálu autoparku židenických kasáren (mezi Svatoplukovou, Podsednickou a Kulkovou ulicí). Zde mají být v budoucnu pilíře estakády převádějící dopravu od Provazníkovy na Rokytovu ulici. Před vlastním zahájením stavby bude v okolí Tomkova náměstí v Husovicích zbouráno několik desítek budov (mj. rodinné domy na Kaloudově a Provazníkově ulici). Nutno ještě podotknout, že velké bourání Tomkovo náměstí již jednou postihlo v 70. letech, kdy byla jednak Kohoutova ulice vycházející z Tomkova náměstí propojena přímým směrem k Provazníkově ulici a ta pak prodloužena přes řeku Svitavu na Karlovu (1982). Trolejbusové linky t-25/26 mají být po dobu výstavby ukončeny v obnovené smyčce na Kohoutově ulici ve Štefánikově čtvrti.
- U příležitosti Dne bez aut se ve čtvrtek 22. 9. 2016 uzavřel pro automobilovou dopravu prostor před hlavním vlakovým nádražím. Cílem akce s názvem „Hlavas bez aut“, na níž spolupracoval také brněnský magistrát, bylo především poukázat na nedostatky vytíženého prostoru. Den bez aut je součástí takzvaného Týdne mobility a koná se v řadě evropských měst. Přímo na vozovce byly v obou směrech odpočinkové zóny s občerstvením. Kromě toho se Brňané mohli seznámit s novinkami, které mají zabránit dalšímu výraznému nárůstu individuální automobilové dopravy, anebo nahlédnout do konkrétních projektů řešení ulic Nádražní a Benešovy, které v následujících letech projdou rekonstrukcí. Několik panelů bylo také věnováno chystané nové tramvajové trati do bohunického univerzitního kampusu.
- Nová firma vybraná pro dokončení opravy funkcionalistického přístřešku tramvajové zastávky na Obilním trhu o prázdninách odstranila veškeré úpravy od předchozí firmy (stříšku) a dokonce i části hlavní svislé stěny, vlastně posledního zbytku původního přístřešku (podzemní záchody již jsou a zůstanou zasypány). S úplným ukončením opravy zubožené zastávky se počítá v květnu 2017.
- V červenci bylo Magistrátem města Brna vydáno stavební povolení pro stavbu zastávkového zálivu na zastávce »Židenice kasárna« (pro směr Husovice).
- Od října do června příštího roku bude probíhat modernizace vodní elektrárny na Brněnské přehradě. Mj. má být původní přívodní potrubí z roku 1941 vybaveno novým rychlouzávěrem. Po dobu oprav bude omezen průjezd přes hráz (objížďka přes Kníničky) – v některých obdobích nebudou mít na hráz přístup ani chodci.
- Křižovatka Stará dálnice – Kohoutovická – Žebětínská bude v příštím roce opatřena světelnou signalizací. Úprav se přitom dočká i autobusová zastávka »Stará dálnice« – ve směru na Žebětín má vzniknout záliv, zastávka ve směru do Kohoutovic získá nástupiště.
- Parčík v ulici Merhautově u tramvajové zastávky Venhudova ponese jméno po Stanislavu Krátkém (biskupu tzv. Skryté církve). Dříve byl tento park pojmenován po Emanuelovi Baršovi (komunistický politik).
- Z důvodu výměny kolejových objektů a konání sportovní akce Noční běh Brnem byla o víkendu 24. a 25. 9. 2016 omezena doprava v ulici Husově. Tramvajové linky d-5, 6 a 12 (ta v neděli již ne) jezdily přes náměstí Svobody, náhradní dopravu zajišťovala autobusová linka a-x6 po trase Česká – Komenského náměstí – Úvoz – Mendlovo náměstí – Poříčí.
- Již v sobotu 20. 8. 2016 se podél řeky Svitavy od Obřan až po Holásky konal Festival na nábřeží – stejně jako loni mj. s historickými železničními vozidly (parní lokomotiva 213.901 a mot. vůz 850.044) jezdícími po posvitavské dráze. O měsíc později se parní lokomotiva na posvitavskou dráhu opět vrátila – o víkendu 24. a 25. 9. 2016 zde proběhla akce „Svitava pod parou“. Šlo o festival, během kterého se centrem dění stala železniční vlečka na Svitavském nábřeží – akce nabízela různé koncerty, letní kino a také prohlídky a jízdy vlakem. V sobotu se jezdilo od Tkalcovské k ulici Křenové a zpět. V neděli byly některé vlaky vedeny až do Černovic (přes přejezd Křenová a přes přejezd Hladíkova) k zadnímu vchodu bývalých městských jatek, kde se v areálu Brněnských komunikací konal den otevřených dveří.
- U příležitosti oslav výročí 150 let brněnské městské policie byla 28. 9. 2016 v provozu zvláštní autobusová linka s historickými vozy a trasou Mendlovo náměstí – Riviéra (ulicí Hlinky a Bauerovou) / Riviéra – Mendlovo náměstí (přes Bauerovu, Křížkovského a Hlinky) – jezdil autobus TMB typu ŠM11. Středa 28. 9. 2016 byla zároveň posledním dnem provozu historických linek d-H4 a t-H24.
- V sobotu 24. 9. 2016 se v Brně konal regionální Den železnice – při této příležitosti vyrazil do Zastávky u Brna historický parní vlak vedený lokomotivou 433.00, na postrku s T478.1001.
Novinky ve vozovém parku
- Ještě se vracíme k vypravování tramvají v druhé polovině letních prázdnin: „škodovky“ Škoda 13T byly v pracovních dnech vypravovány na linky d-3, 4 (naprostá většina kurzů), 5 (přibližně na polovině kurzů), 6 (na několika kurzech), 9 (přibližně na polovině kurzů) a 12 (na několika kurzech), Anitry jezdily na linkách d-2, 11 a x11. Vozy KT8 kromě linky d-8 také v menší míře na linkách d-3 a 6, výjimečně na 9. Vozy K3R evid. č. 1752 a 1754 jezdily pouze na lince d-12. Soupravy 2×T6 zejména na linkách d-9 a 12, výjimečně na 4, soupravy 2×T3R bylo možno vidět na některých kurzech linek d-3, 5, 9 a 12. Vůz evid. č. 1615 jezdil pouze na lince d-10. Vozy K2 (alternativně Vario LF2) na d-2, 11 a x11. Spřažené soupravy 2×T3 na linkách d-1 (na menšině kurzů), 3, 5, 6, 9 a 12. Spřažené soupravy Varií byly vypraveny pouze na linku d-1 – cca 20 kurzů. V nepracovní dny byly tramvaje Škoda 13T vypravovány na linky d-3, 6 a 12. Vozy Anitra na linky d-2, 4 a 9. Vozy KT8 jezdily pouze na lince d-8. Vozy K3R nebyly v nepracovních dnech vypraveny, stejně jako soupravy 2×T6 a 2×T3R. Tramvaje K2 (případně článkové Vario) na linkách d-2, 3, 4, 6 a 9.
- Během krátké doby došlo na výhybce na výjezdu ze smyčky Rakovecká k již druhému vykolejení – ve čtvrtek 1. 9. 2016 zde vykolejila tramvaj Škoda 13T evid. č. 1906 linky d-3 a čelem narazila do portálu podjezdu. Nyní mají tramvaje s pevným podvozkem (Anitra a Škoda 13T) zákaz průjezdu smyčkou Rakovecká a na linku d-3 a d-11 tak nemohou být do doby opravy kolejí vypravovány.
- Dne 31. 8. 2016 byla dodána již pátá tramvaj Škoda 13T6 budoucího evid. č. 1934, dne 2. 9. 2016 další vůz evid. č. 1935 a 9. 9. 2016 byl ve vozovně Medlánky složen vůz evid. č. 1936. Dne 16. 9. 2016 vyjela poprvé do provozu s cestujícími tramvaj evid. č. 1933 (012/20), následující den 17. 9. 2016 pak následoval vůz evid. č. 1934 (012/10).
- V úterý 27. 9. 2016 vyjela poprvé s cestujícími další tramvaj Vario LF2 evid. č. 1131III (na kurzu 004/01).
- Ještě se vracíme k odstavených zrychlovačovým tramvajím K2: na konci srpna byl sešrotován vůz evid. č. 1124 (26. 8. 2016), na přelomu srpna a září následoval 1121 a na samém konci září evid. č. 1129 (30. 9. 2016).
- Na začátku září vyjela po VP další tramvaj Anitra – evid. č. 1811. Dne 1. 9. 2016 vyjela poprvé do provozu s cestujícími tramvaj KT8D5N evid. č. 1729 po GO provedené v ústředních dílnách DPMB. Oprava vozu začala již v dubnu 2015, od května jsme tramvaj mohli vidět na zkušebních jízdách. Jedná se o první GO provedenou na tramvají typu KT8D5N – tyto tramvaje byly do Brna dodány v letech 1998 a 1999 (evid. č. 1729–35). V průběhu provozu u DPMB prošly všechny vozy dvěma velkými prohlídkami. V rámci generální opravy byly vyměněny klimatizace kabin řidiče Brema za typ KL 20 E od firmy Konvekta. Původní statické měniče ABB byly nahrazeny měniči Cegelec SMTK 8. Zrušen byl diagnostický systém tramvaje. Poruchy jsou signalizovány prostřednictvím LED diod, napětí v síti, na baterii a trakční proud jednotlivých podvozků signalizují diodově ukazatele. Panel řidiče byl rovněž zcela změněn, byla použita kolébková tlačítka (vzor Vario LF). Ruční řadiče Schaltbau byly vyměněny za řadiče Alfa Union HH 220. Bylo upraveno zářivkové i pomocné osvětlení, dosazeny sklopné sedačky do nízkopodlažního článku apod. Elektrické plošiny pro vozíčkáře od firmy Bazala byly z důvodu nedostatečné délky pro nájezd nahrazeny ručními výklopnými od firmy Mavetech. Součástí GO je rovněž oprava skel a jejich ochrana fóliemi. Dosazen byl také kamerový systém.
- Po GO vyjel trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3011. Vzhledem k nedostatku trolejbusů zejména ve Slatině je vůz evid. č. 3053 zapůjčen dlouhodobě do Slatiny.
- Po třech měsících se vrátil do provozu slatinský autobus SOR NBG 12 evid. č. 7017. Vůz byl poškozen při nehodě ve Slatině 6. 6. 2016 – při výjezdu z vozovny došlo ke střetu vozu se sloupem veřejného osvětlení.
- Poslední autobus Karosa B 951 u DPMB evid. č. 7486 je v poslední době i nadále sporadicky vypravován do běžného provozu.
- Na konci září začalo vyřazování autobusů Citelis 12M u DPMB – zatím byly k 26. 9. 2016 vyřazeny vozy evid. č. 7635 (naposled v provozu 25. 7. 2016 na lince 82), 7636 (21. 8. 2016 na lince 78), 7639 ((6. 6. 2016 na lince 78) a k 29. 9. 2016 vozy evid. č. 7638 (25. 7. 2016 na lince 77) a 7640 (25. 5. 2016 na lince 46).
- Autobus Urbanway evid. č. 7092 byl od 22. do 25. 9. 2016 vystaven na akci Autoshow Praha, která se konala na holešovickém výstavišti.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net