Aktuality měsíce května 2017
- Z důvodu opravy tramvajové tratě byla od soboty 29. 4. do pondělí 1. 5. 2017 vyloučena tramvajová doprava do Bohunic a Starého Lískovce. Tramvaje linky d-6 byly odkloněny do smyčky Ústřední hřbitov. Linka d-8 byla v provozu pouze v úseku Líšeň, Mifkova – Nové sady. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnými autobusovými linkami a-x6 a a-x8 v trasách Hlavní nádraží – Křídlovická – Vojtova – Celní – Běloruská – Humenná – Osová – Labská a Hlavní nádraží – Křídlovická – Vojtova – Celní – Běloruská – Humenná – Čermákova – U hřiště – Starý Lískovec, smyčka. Při výluce se vyměňovaly koleje na několika místech tratě, například ve smyčce Starý Lískovec, v úsecích mezi zastávkami Švermova – Běloruská (asi 100 m obě koleje), v tunelu u krematoria (pravá ve směru do centra – celý tunelový úsek a kousek před tunelem z obou stran) – použito pružné uložení kolejnic. V úseku bez tramvajové dopravy také pracovala podbíječka firmy Hans Wendel – včetně podbití nově položených úseků.
- V období letních prázdnin proběhnou rozsáhlejší opravy tramvajových tratí – na trase linky d-9 budou probíhat hned tři akce. Oprava tramvajové tratě se plánuje na třídě Generála Píky, což si vyžádá vyloučení tramvajového provozu v úseku mezi Zemědělskou a konečnou. Druhou akcí bude oprava tramvajové tratě v ulici Křenové od Dornychu po Štěpánskou. Stávající koleje s betonovými pražci budou nahrazeny kolejemi na panelech. Délka opravovaných kolejí je necelých 400 m. Spodek tramvajové tratě zůstane zachován. Při této rekonstrukci má proběhnout i příprava na plánované odbočení z Křenové do Dornychu. Dále se bude opravovat smyčka v Juliánově. Stávající výstupní zastávka v levotočivém oblouku ve smyčce se po opravě přesune do prostoru před odbočením do smyčky, a bude tak společná s autobusovou zastávkou »Židenice, poliklinika«.
- Od 2. 5. 2017 probíhá na ulici Koliště rekonstrukce rozvodů tepla – stávající parovody při ní budou nahrazeny horkovody. Až do 30. 9. 2017 se bude pracovat na Kolišti mezi ulicí Kounicovou a Červeným kostelem, do 17. 9. 2017 mezi Lidickou a Milady Horákové. V těchto úsecích je doprava svedena vždy pouze do jednoho jízdního pruhu v každém směru a je výrazně omezeno zabočování na křižovatkách. Po celý květen práce probíhají za stejného omezení i mezi Kounicovou a Lidickou. Po ulici Koliště není sice vedena žádná pravidelná linka MHD, přesto však omezení provozu na Kolišti dopady na MHD má, neboť jsou obtížně průjezdné křižovatky Veveří – Koliště (linky d-3, 11, 12), Milady Horákové – Koliště (d-3, 5, 9) i Cejl – Koliště (d-2, 4 a 11).
- Kvůli pokračující výměně parovodu za horkovod nelze od 29. 5. 2017 z ulice Lidické pokračovat přímo směrem na Moravské náměstí anebo od Moravského náměstí do Lidické. Tramvajové linky d-1 a d-6 projíždějí z ulice Lidické bez omezení. Následkem uzavírky se však zvětšil počet aut jedoucích od Milady Horákové a od Janáčkova divadla – auta jedoucí směr Rašínova / Kounicova často blokují provoz tramvají linek d-1 a d-6 a výsledkem byl v pondělí 29. 5. 2017 dopravní kolaps.
- Na začátku května byl informační panel ELP instalován na zastávce »Mozolky«.
- Od soboty 6. do pondělí 8. 5. 2017 byla vyloučena tramvajová doprava v úseku Vozovna Komín – Bystrc, Ečerova. Linky d-1 a 3 byly ukončeny v komínské smyčce. Náhradní doprava byla zajištěna mimořádnou autobusovou linkou a-x1 Vozovna Komín – Ečerova. Při výluce se vyměňovaly koleje v asi 200 m dlouhém úseku u zastávky »Podlesí« (dvoukolejně – nově žlábkové s pružným uložením). Mezi Rakoveckou a Ečerovou pracovala podbíječka (firma Hans Wendel).
- V sobotu 6. 5. 2017 se v areálu brněnského výstaviště uskutečnil tradiční Brněnský Majáles 2017. V době průvodu z centra města na výstaviště v poledne byla krátkodobě omezována doprava v ulici Pekařské a na Mendlově náměstí. V odpoledních a podvečerních hodinách byla podle aktuální potřeby posilována doprava na linkách k výstavišti, též byla v provozu posilová tramvajová linka d-P1 na trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky. Na výstaviště byly prodlouženy spoje linky d-5 jinak ukončené na Mendlově náměstí. Večer byly řazeny spoje posilové linky d-P12 Výstaviště – Technologický park a linky a-84 v úseku Mendlovo náměstí – Židenice, Stará osada. Nad rámec běžného jízdního řádu prodloužen také provoz některých dalších linek.
- Na počátku května bylo oznámeno, že studie o brněnském nádraží se opět zdrží – letos v únoru si vyžádalo ministerstvo dopravy doplnění studie o pohled na přestupy na další spoje u nádraží. V květnu byl přidán další požadavek, kterým je zhodnocení přestupů na autobusy ve vybraných vlakových stanicích, což by mělo umožnit spočítat časové a ekonomické úspory všech variant nádraží. Studie zvažuje dvě varianty – přesun nádraží pouze pod Petrov anebo přesun nádraží k řece. Dokončení studie je nyní předpokládáno na podzim roku 2017.
- Bylo vydáno stavební povolení pro stavbu „Pisárky – Etapa II, dostavba haly vozovny a nové kolejové uspořádání“ a byla zahájena soutěž na zpracovatele realizační projektové dokumentace. Nová hala vozovny umožní zřízení nového stanoviště denního ošetření a denního očistění vozů. V hale bude umístěno zařízení na měření kol, silo na písek s centrálním pneumatickým systémem doplňování písku do pískovačů tramvají, podzemní kanál pro kontrolu podvozku vozů s vyhovující pracovní výškou, nadzemní lávka pro kontrolu pantografů a nezbytné nové zázemí pro zaměstnance. Vedle nové haly vznikne také krytá plocha pro odstavení souprav, která bude svojí délkou kopírovat halu DOŠ a DOČ. Ve stávajících halách vozovny přilehlých k přístavbě bude zrušeno dnes již nevyhovující stanoviště denního ošetření a očištění na 10. koleji, včetně pracoviště kontroly pantografů, které je nově vytvořeno v navrhované hale. Na této uvolněné pozici bude zrealizována nová myčka tramvají. Stávající, tzv. nová karosárna na 8. koleji bude prodloužena po vjezdová vrata myčky v dnešní poloze. Stavbou současně dojde i k reorganizaci a zkapacitnění odstavných kolejí pro tramvajové soupravy. V souvislosti se zřízením nových krytých prostor a úpravami stávajících prostor budou přeloženy, nově provedeny a rekonstruovány vybrané inženýrské sítě, upraveno kolejiště, výhybky, trakční vedení a signalizační zařízení odpovídající novým potřebám dopravního řešení v areálu, kdy dojde ke zjednodušení pojezdu tramvají při provádění jednotlivých úkonů. Realizace druhé etapy byla podmíněna dokončením částí staveb I. etapy z konce loňského roku, kdy byla I. etapa uvedena do zkušebního provozu a v současné době je požádáno o její kolaudaci. Součástí již realizované etapy bylo zejména nové kolejové rozvětvení s kusými kolejemi pro odstavování souprav a nové umístění pracoviště pro práci s pantografy. (dle Zpravodaje DPMB 04/2017)
- Od pátku 12. 5. 2017 byla v Kuřimi zprovozněna zastávka »Kuřim, Díly pod Sv. Jánem« pro linky a-71, N91 a 310 i pro směr do Kuřimi. Do výlukové trasy linky a-64 byla ve směru na Červený Písek zařazena mezi zastávky »Geislerova« a »Jílkova« zastávka »Mošnova« dočasně zřízená u křižovatky ulic Klíny a Jílkova.
- V pátek 12. 5. 2017 se v Komárově ve sportovním areálu u Hněvkovského ulice konal další Majáles, tentokrát Studentský. Ve večerních hodinách byl posílen a prodloužen linek d-12 a a-50.
- O prázdninách se bude opravovat také Kounicova ulice v úseku mezi křižovatkami s ulicí Šumavská a s ulicí Tábor. Tramvajová linka d-12 bude opravovaným úsekem projíždět vždy po jedné koleji, trolejbusové linky t-34 a t-36 pojedou obousměrným odklonem ulicemi Zahradníkova, Botanická, Chodská a Tábor. Bude využita manipulační trolejbusová trať ulicí Tábor v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Chodská a Kounicova. V obou křižovatkách jsou dlouhodobě sneseny výhybky a křížení pro napojení této tratě. Trať byla vybudována v roce 1995 z důvodu rekonstrukce části Kounicovy ulice v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Nerudova a Šumavská. Propojka byla využita i v roce 2000, kdy se Kounicova opravovala dále směrem k Táboru (včetně přestavby zastávky »Klusáčkova«). Na konci dubna a začátku května byly proto na Chodské ulici instalovány trolejová křížení a výhybky. Napojení na horním konci se bude provádět až před zahájením provozu na spojce.
- Záměr přestavby křižovatky nedaleko tramvajové a trolejbusové zastávky »Kamenolom« se odkládá. V plánu bylo přestavět tuto křižovatku na mimoúrovňovou a i s přilehlými úseky silnic měla tato stavba přijít na miliardu korun. Zástupci kraje a města Brna nyní začali zvažovat jiné, méně technicky náročné a méně finančně nákladné možnosti. Současně chtějí, aby řešení křižovatky bylo již součástí s plánovaným trasováním obchvatu Kníniček a s neustále odkládanou dálnicí D43. Přestavba nebezpečné křižovatky tak v roce 2017 nezačne, poněvadž nová územní studie ji zdrží několik let. Přitom již na konci roku 2016 bylo vybráno řešení v podobě „dvojité fazole“ – s tímto řešením souhlasili zástupci všech dotčených městských částí (zejména Bystrc, Kníničky, Komín).
- Z důvodu výměny kolejových objektů a opravy povrchu komunikace nebyla o víkendu 13. a 14. 5. 2017 možná jízda tramvají ulicí Benešovou a současně zde byl rovněž omezen provoz autobusů. Tramvajové linky d-1 a 2 jezdily obousměrně odklonem přes náměstí Svobody, „čtyřka“ po Rooseveltově. Autobusy linky a-67 jezdily pouze ve směru na Komárov z Malinovského náměstí odklonem ulicí Koliště. Proběhla výměna kolejí v úseku od zastávky »Hlavní nádraží« po ulici Novobranskou ve směru k divadlu včetně sjížděcí výhybky a křížení od spojky nad viaduktem.
- O stejném víkendu 13. a 14. 5. 2017 nebyla z důvodu provádění výkopových prací možná jízda veškeré dopravy ulicí Reissigovou. Autobusy linky a-67 jezdily odklonem přes královopolské nádraží.
- Z důvodu opravy povrchu v ulici Hostislavově v Žebětíně byl od 15. do 31. 5. 2017 provoz touto ulicí omezen pouze na směr Bystrc. Linky a-52 a N98 byly při jízdě z Bystrce do Žebětína odkloněny ulicí Otevřenou. Od čtvrtka 18. 5. 2017 jezdily uvedené linky navíc odklonem ulicí Chrpovou.
- Z důvodu finální pokládky povrchu komunikace nebyl o víkendu 20. a 21. 5. 2017 možný průjezd veškeré dopravy ulicí Komenského v Sokolnicích. Autobusy linek a-40 a N95 jezdily v Sokolnicích odklonem po místních komunikacích. Omezení se také dotklo regionální linky ra-151. Po ukončení výluky se provoz v Sokolnicích vrátil do původního stavu před výlukou.
- Z důvodu opravy tramvajové trati byla od ranních výjezdů v sobotu 20. a 21. 5. 2017 vyloučena tramvajová doprava v ulici Renneské a omezena tramvajová doprava v ulici Nádražní. Tramvaje linky d-8 jezdily odklonem po Hybešově a Vídeňské. Náhradní dopravu zajistila mimořádná autobusová linka a-x8 vedená po trase Hlavní nádraží – Nové sady – Soukenická – Křídlovická – Vojtova – Celní. Při výluce se vyměňovaly koleje na vnitřním oblouku tramvajové tratě pod rozbočením tratě pod Krematoriem, v křižovatce Nádražní – Husova, výhybky a křížení na spojce mezi 2. a 4. kolejí u zastávky »Nové sady« a koleje na výjezdu ze zastávky »Hlavní nádraží« směrem k viaduktu.
- Sobotní večer dne 20. 5. 2017 byl věnován již tradiční Brněnské muzejní noci. V 18 hodin otevřela svoje brány všechna muzea v Brně a okolí pro netradiční večerní či noční návštěvu. K místům vzdálenějším centru města byla zajištěna doprava mimořádnými autobusovými linkami s výchozí zastávkou »Česká« (nástupiště v blízkosti křižovatky Joštova – Moravské náměstí a na Brandlově ulici).
- Autobusové linky byly vedeny po následujících trasách:
- Linka A Česká – Klusáčkova – Skácelova – Technické muzeum
- Linka B Česká – Žlutý kopec (Mahenův památník) – Česká – Bratislavská (Muzeum romské kultury) – Körnerova (Muzeum loutek) – Česká
- Linka C Česká – Mohyla Míru
- Linka D Česká – Úzká (Fait Gallery) – Komárov – Chrlické náměstí – Rajhrad (Památník písemnictví na Moravě)
- Linka E Česká – Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)
- Linka F Česká – Mendlovo náměstí (Mendelovo muzeum) – VIDA! – Anthropos (Moravské zemské muzeum)
- Linka G Česká – Úzká (Fait Gallery) – Hladíkova (Industra) – Zetor Gallery
- Linka H Česká – Předklášteří (Podhorácké muzeum)
- Na linku A byly nasazeny také historické autobusy TMB (zájemci se mohli svézt autobusy Škoda 706 RTO, Praga RND, Škoda 706 RO s vlekem, Ab21 a ŠM 11). Cestující byli přepravováni zdarma. Pro nástup do vozidel linek C a H na České bylo s ohledem na omezenou kapacitu příslušných muzeí vyžadováno předložení bezplatné jízdenky – místenky, kterou bylo možné vyzvednout v informačním stánku Brněnské muzejní noci v historickém autobusu TMB na náměstí Svobody. K prezentaci muzejní noci byl použit vůz evid. č. 7425.
- Od 12. 5. 2017 je před Červeným kostelem na Komenského náměstí vystaven Růžový tank, jako exponát výstavy Kmeny 90 pořádané Moravskou galerií – původně pomník osvobození Prahy v roce 1945, který byl tzv. alternativními umělci v roce 1991 přelakován růžovou barvou.
- Od začátku května stojí v parku na Moravském náměstí monumentální silueta Německého domu postavená z lešenářských trubek a od 19. 5. 2017 zde probíhá festival Meeting Brno, uvnitř stavby funguje výstavní prostor, podium, pivnice a kavárna (plánováno do konce letních prázdnin).
- Změna směrnice D21 Návěstní soustava platná od 1. 2. 2017 zavedla několik nových návěstí, mezi nimi i návěsti upravující přednost tramvají na samostatných drážních tělesech. Prvním místem, kam byla instalována návěstidla 26a „Přednost v jízdě na hlavní trati“ a 26b „Dej přednost v jízdě na hlavní trati“, se v květnu stal výjezd ze smyčky Komín.
- Ve dnech 17. a 18. 5. 2017 probíhal v podchodu pod hlavním nádražím výzkum využívání jednotlivých pěších tras – při vstupu do podchodu chodci dostali karty, které pak vhazovali do nádob u východů.
- Po skončení fotbalového zápasu Zbrojovka – Plzeň v sobotu 20. 5. 2017 jezdily po trase trolejbusu ze Srbské posilové článkové autobusy linky 32 na Českou a dále až na hlavní nádraží.
- Letošní sezóna broušení kolejnic začala v noci z 11. na 12. 4. 2017 v Hybešově ulici a koncem dubna pokračovalo v úsecích od Mendlova náměstí dál směrem na Bystrc, brousilo se v ulici Hlinky, na Žabovřeské. Dále se broušení vlnkovitosti kolejnic plánuje, probíhá, či již proběhlo v úsecích Konečného náměstí – Technologický park, Vranovská, Nové sady – Renneská, Veveří a Křenová. V roce 2017 bude broušení realizováno na 26 kilometrech tramvajových tratí a vyjde kolem 4,6 milionů korun. DPMB nechal za posledních šest let tímto způsobem zbrousit téměř 90 km tramvajových tratí. Broušení kolejnic je prováděno dodavatelským způsobem.
- V květnu začala oprava tramvajové tratě na Štefánikově ulici. Ve dnech 12.–18. 5. a 19.–25. 5. 2017 se opravoval úsek mezi zastávkou »Hrnčířská« (mimo) a křižovatkou se Šumavskou ulicí – jezdilo se po jedné koleji napojené pomocí soupravy Californien. Od 26. 5. 2017 se práce posunuly dále od města – opravuje se úsek od Šumavské po zastávku »Kartouzská«, která byla z tohoto důvodu posunuta blíže ke Královu Poli. Zastávka »Šumavská« je mimo provoz (předpoklad od 15. 6. 2017). Při akci byly vyměněny kolejnice, vadné pražce a poté byly zase použity původní zádlažbové panely.
- V pátek 26. 5. 2017 byla zahájena přehlídka ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS úvodním ohňostrojným PRELUDE, který byl odpálen z hradu Špilberk. Před zahájením a po ukončení ohňostroje byly operativně podle aktuální situace posíleny vybrané pravidelné linky především v oblasti Mendlova náměstí. Po skončení ohňostroje byla posílena noční doprava v centru města prodlouženým provozem vybraných linek tramvají a trolejbusů přibližně do 23:30. Po dobu konání ohňostroje nemohly tramvaje jezdit po Pekařské.
- Z důvodu opravy tramvajové trati nebyl o víkendu 27. a 28. 5. 2017 možný průjezd tramvají a autobusů částí ulice Rooseveltovy. Při opravě se vyměňovalo křížení a výhybky pro odbočení z Rooseveltovy směr Cejl. Tramvaje linky d-1 jezdily obousměrným odklonem přes náměstí Svobody. Autobusy linek a-67, N90, N91 a N92 pak přes Koliště (ve směru k nádraží), resp. ulicí Za divadlem (pro směr od nádraží).
- Od pondělí 22. 5. 2017 probíhají zemní práce na přípravě staveniště pro stavbu velkoprodejny potravin u ulice Osové – konkrétně se jedná o čtvercovou parcelu cca 100×100 m vymezenou ulicemi Osovou, Pod nemocnicí, Vedlejší a ZŠ Vedlejší.
- Brněnský palác Alfa na rohu ulic Jánská a Poštovská oslavil koncem koncem května 80. výročí svého dokončení – v kině Alfa, které bylo v suterénu paláce, se poprvé promítalo v únoru 1932. Jde o funkcionalistickou stavbu, kterou navrhl architekt Bohuslav Fuchs – komplex čtyř budov byl zkolaudován v roce 1937. Původně měla mít stavba až 14 pater, kvůli podloží bylo nakonec postaveno pater pouze devět.
- V neděli 28. 5. 2017 se uskutečnil v prostorách letiště Tuřany tradiční dětský den. Doprava na letiště byla zajištěna zařazením posilových spojů na lince a-E76 z hlavního nádraží.
- Brněnské ulice Bašty a Nádražní má ještě letos spojit nové schodiště – schody povedou místem, kde je dnes vyšlapaná pěšina. Schody budou 22 m dlouhé a budou mít 56 stupňů – jejich stavba přijde na 1,75 milionu korun.
- Ve středu 31. 5. 2017 vstoupil v platnost tzv. protikuřácký zákon, který mimo jiné stanovuje zákaz kouření na všech zastávkách včetně MHD a v čekárnách.
- Již letos v únoru začala ve stávající proluce stavba bytového domu Vranovská – Přadlácká (pro pamětníky v sousedství bývalého hračkářství). Ve dvorním traktu proluky Vranovská č. 5 / Přadlácká 24a byly zbourány všechny stavby. V březnu byl na ulici Rumiště zbourán dům č. 8 včetně dvorního traktu a vzápětí zde začala stavba Rezidenčního domu Rumiště se 32 byty. „Za rohem“ pak po delší době (2011) od zboření původního domu Mlýnská 15 (naproti ústí ulice Přízovy) začala v květnu stavba bytového domu RYOLIT. Na opačném konci Mlýnské ulice, přímo na křižovatce s Masnou (Mlýnská č. 69) pak začaly práce na stavbě bytového domu MILHOUSE se 14 byty (kovoskleněný objekt prodejny na nároží byl stržen již loni). Od začátku května pak můžeme na Bubeníčkově ulici v Židenicích sledovat stavba myčky automobilů – mezi parkovištěm OD Kaufland a Bubeníčkovou, v místě původního vstupu do mlékárny. Při stavebních pracích zde bylo opět po nějakých deseti letech odkryto betonem zaklenuté koryto židenického náhonu. Na jaře byla v Králově Poli dokončena stavba bytového domu na nároží ulic Poděbradova a Hostinského. Již v zimě byl stržen malý prům. areál na Svitavském nábřeží v Husovicích (poblíž křižovatky s Dačického ulicí) – naposledy zde před časem byla prodejna hutních profilů.
- Od poloviny května dělníci již dělníci staví na tzv. pražském viaduktu třebovské železniční tratě (mezi Vlhkou a Špitálkou) bednění pro betonáž bočních říms. Hlavní práce pak proběhnou až v létě při velké výluce, kdy se bude i obnovovat svršek a izolace oblouků viaduktu.
- V pořadí 71. plavební sezóna na Brněnské přehradě byla zahájena v sobotu 29. 4. 2017 (o týden později, než bylo původně plánováno). Provoz lodí na přehradě je předpokládán do 22. 10. 2017. Jako první vyrazila z přístaviště loď UTRECHT a přistála u můstku č. 2, následoval STUTTGART, který přistál u můstku č. 1 (tato loď byla vyčleněna pro cestující s místenkou, kterou obdrželi při závěrečné plavbě loňské plavební sezóny). Těsně před 10. hodinou pak přistála u pomocného můstku (můstek č. 3) loď LIPSKO, ze které vystoupili nejprve plavčíci a utvořili špalír, kterým pak procházeli kapitáni brněnských lodí. V 10 hodin byl zahájen vlastní zahajovací ceremoniál – nastoupili představitelé města, plavební správy, DPMB a poté kapitáni. Zazněla znělka lodní dopravy a pak již zájemci nastupovali do přistavených lodí k úvodní rozplavbě. Zmíněnou trojici lodí doplnily ještě lodě DALLAS a BRNO. První plavba byla zdarma a proběhla obvyklým způsobem – z Bystrce na Sokolské koupaliště, směrem k Osadě, zde otočka a kolem přístaviště U Kotvy a Kozí horka zpět do Bystrce. Šestá loď – VÍDEŇ – plnila zvláštní poslání: odvezla představitele města a DPMB do přístaviště Hrad Veveří, kde proběhlo slavnostní otevření nového přístaviště. Od 11:30 již probíhal běžný provoz.
- V plné sezóně jezdí 15 spojů z Bystrce do Veverské Bítýšky v intervalu 45 minut – první spoj jede z Bystrce v 08:30 a poslední odjíždí v 19:00. Poslední odjezd z Veverské Bítýšky je stanoven na 20:20. Doba zpáteční plavby na celém okruhu je 150 minut. Na zajištění plaveb podle plavebního řádu v plné plavební sezóně jsou zapotřebí 4 lodě. Rozlišuje se základní jízdné, zlevněné jízdné a rodinné jízdné a je také zavedeno zpáteční jízdné. Za jeden plavební úsek je základní jízdné stanoveno na 15 Kč a zlevněné jízdné na 8 Kč. Zpáteční jízdenka Bystrc – Kozí horka 27/14/– Kč, z Bystrce na Sokolské koupaliště 54/29/– Kč, z Bystrce na Rokli 120/60/250 Kč, z Bystrce na Hrad Veveří 170/85/350 a za plavbu do Veverské Bítýšky a zpět zaplatíme 240/120/500 korun. Jízdenky se prodávají v přístavišti Bystrc a na lodi. Kromě toho jsou zavedeny tzv. pojízdné vstupenky, což je kombinace plavby lodí do zvolené zastávky a návštěva zvolené atrakce (zoologická zahrada, hrad Veveří, kasematy na Špilberku, vědecký park Vida, zábavní park Permonium).
- Ještě k novému přístavišti pod hradem Veveří: usazování nové dřevěné lávky na dříve vybudované podpěry ze dna přehrady probíhalo 22. 3. 2017. Hlavní část přístaviště tvoří 28 m dlouhá a 19,5 t těžká zastřešená část lávky. Mezi ní a břehem je asi 8–10 m dlouhá část bez zastřešení. Na opačném konci zastřešené lávky jsou betonové schody, na kterých potom leží přístavní můstek. Nyní jsou tedy bezbariérová tato přístaviště: Bystrc, U Kotvy, Rokle, Hrad Veveří a Veverská Bítýška.
- Do roku 2015 patřila Brněnská přehrada mezi vodní plochy, kam motorové čluny nesměly – v březnu 2015 ministerstvo dopravy vyhláškou umožnilo plavbu člunů se spalovacím výkonem s malým výkonem (do 10 kW). V roce 2016 vedení Brna vydalo vyhlášku, kterou čluny s motorem z přehrady vykázalo. Výnos Ústavního soudu letos v květnu zrušil brněnskou vyhlášku a motorové čluny opět na hladinu Brněnské přehrady mohou.
Novinky ve vozovém parku
- V pátek 28. 4. 2017 bylo v areálu ústředních dílen DPMB slavnostně prezentováno ukončení opravy další historické tramvaje DPMB – vozu typu T2 evid. č. 1435. Cílem opravy byla podoba vozu odpovídající stavu po provedení 1. generální opravy, tj. cca období přelomu 60. a 70. let. Vůz T2 evid. č. 1435 byl vyroben v roce 1959 pod výrobním číslem 149522 v pražské vagónce Tatra Smíchov. Pochází z celkem 94 kusové série tramvají typu T2 (evid. č. 1401 až 1494, do roku 1969 401 až 494), které byly do Brna dodávány v letech 1958–62. Během svého provozního života prošla tramvaj kromě první generální opravy v roce 1968 i druhou generální opravou (v roce 1980), při které byla v maximální možné míře sjednocena s tramvajemi T3. V roce 1990 pak byl vůz po odstavení z osobního provozu rekonstruován na služební tramvaj (evid. č. 4121). Tramvaj pak sloužila v pisárecké vozovně, kde doplnila flotilu služebních T2 a umožnila tak omezit využívání starších služebních vozů T2, které neprošly 2. generální opravou. Jako služební vůz byla v Pisárkách využívána zejména k odtahům porouchaných tramvají až do roku 2009. Po odstavení byla umístěna na 9. kolej ve vozovně Pisárky a sloužila mechanikům a pracovníkům posunu jako útulna vedle 10. příjezdové koleje. Tuto “tradici” zahájila již předchozí služební T2 evid. č. 4104 (ex. 1409). V roce 2014, kdy se začala rodit myšlenka sbírky historických tramvají DPMB, již byla poslední existující tramvají T2 v Brně (nepočítáme-li vůz evid. č. 1473 TMB), a proto byla vybrána k zachování a přestavbě.
- Vzhledem ke značné nepůvodnosti díky přestavbě na služební vůz byla z DP Ostrava odkoupena nepotřebná služební tramvaj T2 evid. č. 685, jejíž stav byl bližší původnímu provedení, zejména co se elektrické výzbroje a konstrukce karoserie týče. Ve hře bylo i odkoupení „té-dvojky“ z Dopravního podniku města Ústí nad Labem evid. č. 152, z obchodu ale nakonec ze strany ústeckého DP sešlo, neboť po výměně místní komunálně politické garnitury se znovuzrodily myšlenky na zachování T2 v podobě pomníku ústeckých tramvají.
- Práce na opravě tramvaje T2 byly zahájeny na konci června 2016. Nejprve byl zcela rozebrán ostravský vůz, následovalo rozebrání brněnského vozu. Po prohlídce stavu karosérie bylo přistoupeno k pokračování opravy brněnské skříně, neboť ostravský vůz byl v horším stavu. Odstrojená skříň byla opískována a vůz byl přistaven na karosářskou dílnu, kde po dobu několika měsíců probíhalo vyvařování a výměna zkorodovaných součástek a úpravy do definovaného cílového stavu (např. obnova středních dveří, výroba stupínku kabiny řidiče atp.). Po dokončení karosářských prací byl vůz zevnitř i zvenku nalakován a následovalo položení kabeláže a komponent elektrické výzbroje TR 36. Poté byla položena podlaha, smontováno obložení okenních sloupků, usazeny okenní přepážky a zasklena okna, zkompletována kabina řidiče, interiér, vstupní dveře atd. V konečné fázi proběhlo oživení vozu, dokončena montáž veškerých detailů, dolepení a dostříkání evidenčních čísel a dobových nápisů v salónu i vně vozu. Jiří Černý, www.bmhd.cz
- Ve středu 19. 4. 2017 byl z areálu TMB v Líšni převezen na silničním trajleru do areálu DPMB v Medlánkách vrak motorového vozu evid. č. 1134. K již dříve získanému vraku vlečného „plecháče“ evid. č. 1313 tak DPMB získal i tažné vozidlo. Oproti předchozím úvahám o zpětné rekonstrukci dnešní kavárenské tramvaje evid. č. 4058 na provedení odpovídající osobnímu provozu tak nakonec zvítězila snaha opravit nově celou tramvajovou soupravu z roku 1950. „Plecháč“ evid. č. 134 fungoval po vyřazení z osobní dopravy v roce 1974 krátce jako služební evid. č. 4051 a v roce 1976 byl předán TMB. Zde čtyřicet let stál víceméně stále pod širým nebem, jeho šrotování již bylo mnohokrát na pořadu dne. Letos na podzim by mohla začít jejich oprava, která bude zatím nejnáročnější v historii budování sbírky historických vozidel DPMB. Souprava „plecháčů“ by měla reprezentovat období provozu z počátku 60. let.
- V pátek 26. 4. 2017 dojezdil další zrychlovačový vůz K2: tramvaj evid. č. 1110 svezla své poslední cestující na lince 5. V ulicích již můžeme vidět na zkušebních jízdách obě nová Varia LF2 evid. č. 1110II a 1126II.
- V květnu vyjela po VP Anitra evid. č. 1817 (byl doplněn kamerový systém pro sledování prostoru pro cestující se záznamem včetně kolizní kamery), ještě na konci dubna Vario LF2 evid. č. 1100 (má nově přední tlumené LED světlomety, kolizní kameru včetně záznamu a kamerový systém pro sledování prostoru pro cestující také se záznamem). Tramvaj KT8 evid. č. 1725 obdržela při VP na obě čela kolizní kamery se záznamem a byly demontovány všechny protiprůvanové zástěny v prostoru pro cestující.
- V pátek 19. 5. 2017 svezl parciální trolejbus SOR TNB 12 evid. č. 3703 v brněnských ulicích své první cestující. Jedná se o prototyp trolejbusu vyvíjeného v režii autobusového výrobce SOR Libchavy a dodavatele elektrické výzbroje Rail Electronics CZ, který je firmou SOR částečně vlastněn. Zahájení provozu s cestujícími je prakticky již poslední fází dlouhodobého vývoje a následného zkušebního provozu. Vozidlo, které bylo zkompletováno v dílnách těžké údržby trolejbusů v Komíně, je majetkem výrobce – společnosti SOR Libchavy. DPMB v celém projektu figuruje jako smluvní dodavatel ve věcech kompletace vozidla a následného vykonání typových zkoušek za účelem homologace vozidla. Skříň trolejbusu, která byla přizpůsobena brněnským zvyklostem (řešení interiéru, informační a odbavovací systém, barevné provedení atd.), byla přivezena již v březnu roku 2016. Následně probíhaly práce na elektrické části vozidla a následné ladění parametrů. První zkušební jízdy mimo areál vozovny proběhly až v únoru 2017 po nezbytných statických zkouškách a homologaci elektrické výzbroje. Trolejbus SOR TNB 12 přináší do světa brněnských trolejbusů několik zásadních novinek. Jedná se o první tzv. parciální trolejbus, tedy trolejbus, který je vybaven bateriemi pro samostatnou jízdu bez trolejového vedení, přičemž plně nabité baterie umožňují nezávislou jízdu v řádu až několika desítek kilometrů. Další novinkou v brněnském provozu jsou poloautomatické sběrače – stahování sběračů a zajištění ve stažené poloze je automatické. Při přechodu z jízdy pod trolejovým vedením na jízdu na baterii tedy řidič nemusí vystupovat z vozidla. Stejně je možné sběrače automaticky zvednout, aby se ale správně natrolejily, musel by trolejbus zastavit na místě s natrolejovacími stříškami, které však zatím v brněnské síti chybí. Vůz nemá navijákové stahováky s lanem. Pro ruční natrolejení musí řidič použít teleskopickou izolační tyč, která je součástí výbavy trolejbusu. Trolejbus je vybaven celovozovou klimatizací. Na tabulkách v místě registračních značek je uvedena přezdívka vozu „ACUMARIO“. V rámci zkušebního provozu s cestujícími jezdí vůz v pracovní dny jezdit na lince t-36 (na kurzu 036/05) a o víkendech na lince t-30. Jiří Černý, www.bmhd.cz
- Ex jihlavský trolejbus Škoda 21TrIGCT ex evid. č. 61, u DPMB s evid. č. 3063II byl dne 31. 5. 2017 poprvé v Brně vypraven do pravidelného provozu s cestujícími. První službu vůz odjezdil na kurzu 03007.
- Trolejbusy Škoda 14Tr pomalu, ale jistě mizí z brněnských ulic. V pracovních dnech je ještě můžeme zastihnout na linkách t-27, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 a 39. V nepracovních dnech jezdí v omezené míře (4–5 vozů) na linkách t-31/33 a t-37. Trolejbusy Škoda 15Tr jezdí pouze v pracovní dny na vybraných kurzech linky t-25, občas i na lince t-37.
- V komínské vozovně nadále pokračují práce na opravě trolejbusu Škoda 8Tr Technického muzea v Brně. Přibyla podlaha a nové schody, renovují se jednotlivé komponenty elektrické výzbroje, křídla dveří. Práce probíhají i na trolejbusu Tatra 401 (TMB). Opravují se nápravy, přezouvají se na disky nové pneumatiky, do ÚD byly na velkou prohlídku odvezeny trakční motory.
- V dubnu dojezdily dva článkové autobusy Karosa B 961 evid. č. 2387 (vůz vyjel naposledy 26. 4. 2017) a 2388 (25. 4. 2017) – oba vozy byly odstaveny z důvodu špatného technického stavu, resp. z důvodu prasklého rámu vleku. Vzhledem k tomu, že na konci roku 2017 jsou očekávány první CNG článkové autobusy, tak se s opravou nejen těchto, ale všech B 961, které neprošly generální opravou ve Zlineru, již nepočítá.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, vítězem výběrového řízení na dodávku 60 autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) je firma Zliner. Se společností byla v dubnu sepsána rámcová smlouva na nákup 16 sólo (předpokládá se typ SOR NBG 12) a 44 kloubových autobusů v letech 2017–18 (Iveco Urbanway 18M CNG). Novinkou bude klimatizace prostoru pro cestující, čalouněná sedací část sedaček cestujících či couvací kamery a kamery v prostoru dveří v zadním článku. Po ukončení této dodávky by měly slatinské garáže patřit vozům na CNG a naftové autobusy by měly jezdit v Medlánkách. S naftovým pohonem autobusů se v Brně nadále počítá, protože tvoří totiž strategickou rezervu pro případ nutných evakuačních opatření. Celková cena kontraktu činí necelých 500 milionů korun a 85 % z této částky pokryje dotace z fondů EU.
- Dne 22. 5. 2017 zveřejnil DPMB údaje pro výběrové řízení na dodávku 10 nízkopodlažních minibusů včetně servisu za 38 milionů korun.
- V květnu začala oprava autobusu Karosa B 951 evid. č. 7486 z roku 2006, historického vozidla DPMB. Poslední cestující v pravidelném provozu svezl 18. 4. 2017 na lince 52. Zároveň již delší dobu probíhají práce na dalším „retro“ autobusu Karosa B 732 evid. č. 7273. Článkový vůz B 741 evid. č. 2315 na zahájení opravy zatím čeká.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net