Aktuality měsíce ledna 2017
- K 1. 1. 2017 byly provedeny úpravy tarifu IDS JMK:
- Děti od 6 do 10 let budou moci v zónách 100 + 101 cestovat bezplatně. Za tímto účelem jim bude vydána průkazka IDS JMK s bezplatným kupónem. Držitelé předplatních jízdenek pro zóny 100+101 získávají nově možnost bezplatné přepravy jízdního kola v těchto zónách vedle MHD i ve vlacích. Jinak v zónách 100+101 zaplatí za jízdní kolo základní jízdné (dosud ve vlacích základní jízdenky a v tramvajích, trolejbusech a autobusech zlevněné jízdenky).
- Nově se zavádí možnost dokoupení kupónu pro jednu zónu. Dříve byla možnost koupě kupónu pro minimálně dvě zóny.
- V mimobrněnské oblasti se odbourává povinnost studentů (15 až 26 let) si pro vyřízení předplatní jízdenky vyřizovat navíc žákovský průkaz. Nově mají možnost si předplatní jízdenku vyřídit bez ohledu na to, odkud a kam cestují, nemusejí dokládat místo bydliště a místo školy.
- Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P si budou moci nově pořídit jízdenku s platností 24 hodin, která jim umožní neomezené cestování po celém IDS JMK.
- Ve spojích autobusových linek, které zajíždí na území Slovenska nebo Rakouska, bude možné platit jízdné v korunách i na území sousedního státu, naopak na českém území bude možná platba v eurech.
- Od 1. 1. 2017 tarif rozděluje jízdní doklady na tištěné a elektronické. Od stejného data je pro zóny 100 a 101 zavedeno elektronické odbavení cestujících (EOC). Jako jízdenka slouží buď bezkontaktní platební karta, nebo – v případě, že cestující bezkontaktní platební kartu nemá nebo ji nechce jako jízdenku využívat – speciální karta vydaná DPMB. Karta slouží pouze k identifikaci zákazníka. Nákup jízdních dokladů EOC probíhá výhradně přes e-shop (www.brnopas.cz), kde je nutné se zaregistrovat (osobní údaje, volba nosiče jízdenky a nahrání fotografie). V případě zlevněné jízdenky je nutné prokázat nárok na slevu v jakékoliv prodejně DPMB. Poté je již možné prostřednictvím e-shopu zakoupit jízdní doklady. V případě základní jízdenky je možné nákup uskutečnit ihned po registraci, ověření osobních údajů na přepážce je následně třeba provést ve lhůtě 21 dnů. Platba je možná pomocí platební karty nebo prostřednictvím bankovního tlačítka. Kontrola jízdních dokladů bude ve vozidlech DPMB probíhat pomocí elektronických čtecích zařízení, jimiž budou vybaveni revizoři (nyní tedy mají revizoři dvě čtečky karet – jednu pro „jízdenkovou“ kartu a jednu pro platební kartu pro event. placení pokuty). V případě, že cestující využívá při svých cestách po Brně vlaky ČD nebo regionální autobusy, vytiskne si z e-shopu QR kód, kterým se následně bude prokazovat průvodčímu nebo řidiči autobusu. I nadále platí pravidlo, že cestující, který nemá při přepravní kontrole předplatní jízdenku u sebe, ale do pěti pracovních dnů prokáže, že byl v době kontroly jejím držitelem, uhradí pouze manipulační poplatek 50 Kč. V případě, že je nutné platební kartu vyměnit (konec časové platnosti, ztráta, odcizení), je možné jako nosič elektronické jízdenky v e-shopu zvolit kartu novou. Jízdenka platí bez omezení dál, není nutné znovu chodit na prodejnu. V případě, že zákazník nebude chtít dále využívat svou předplatní jízdenku, má stejně jako dosud možnost požádat o vrácení jízdného. V první fázi systému EOC je možné zakoupit jízdní doklady pouze pro zóny 100 a 101. Je ale možné jízdenku kombinovat s jízdním dokladem pro mimobrněnské zóny, a to podle stávajících pravidel platných dosud pro papírové jízdenky. V budově DPMB na Novobranské ulici bylo zřízeno kontaktní centrum, kde zodpoví všechny případné dotazy ohledně EOC. Souběžně s elektronickými jízdenkami zůstává v platnosti stávající sortiment papírových jízdenek, pořízení elektronické jízdenky tedy není pro cestující povinné. Cestující, který si prostřednictvím e-shopu zakoupí roční základní nepřenosnou předplatní jízdenku pro zóny 100 a 101 v ceně 4750 Kč a má trvalý pobyt v Brně může následně přímo v e-shopu požádat pomocí elektronického formuláře o příspěvek ve výši 1425 Kč, tj. 30 % ceny jízdenky. Tato částka bude po kontrole splnění podmínek dotačního programu převedena žadateli na účet, který uvede v žádosti. Podmínkou je zaplacení poplatku za odpad.
- Tarif dále zavádí virtuální elektronické přenosné jízdenky pro zóny 100+101 na 2 až 30 dnů za 140 až 730 korun.
- V loňském roce si roční základní předplatní jízdenku zakoupilo v Brně asi 27 tisíc cestujících. Během prvního dne prodeje tzv. „E-šalinkarty“ (2. 1. 2017) si ji v internetovém obchodě zakoupilo 5.700 Brňanů. Zájem byl tedy velký, a tak zásoba 3.500 speciálních karet pro ty cestující, kteří nechtěli elektronickou jízdenku spojit s platební kartou, ke konci dne již nestačila. Tato speciální karta stojí 99 korun. Na pobočkách se tvořily kvůli velkému zájmu cestujících fronty. Za první týden si novou elektronickou jízdenku pořídilo 12 tisíc lidí. Více než polovina z nich si požádala o takzvaný příspěvek na roční jízdné. Čtyřicet procent zaregistrovaných (5.900) nemělo zájem načíst si jízdenku na svoji platební kartu a koupili si nosič DPMB.
- DPMB pronajímá staré autobusové nádraží celkem 16 dopravcům. Každý den z tohoto nádraží odjíždí cca 110 autobusů – nejvíce z nich je od společnosti RegioJet (v pracovních dnech téměř 100 odjezdů, v nepracovních dnech asi 40 odjezdů). Například v roce 2014 bylo odbaveno 24.951 autobusů, v roce 2015 již 25.424 autobusů a v roce 2016 ještě více.
- Brno letos čeká zahájení přesunu tramvajové tratě z ulice Dornych na Plotní za více než miliardu korun. V brzké době se očekává, že město získá stavební povolení a vybere zhotovitele stavby. Předpokládá se, že stavba bude trvat zhruba tři a půl roku, což však může změnit výběrové řízení. Délka trvání stavby je jedním z hodnotících kritérií. Během rekonstrukcí bude vždy alespoň částečně průjezdný Dornych či Plotní, bude se využívat i nedávno vybudovaná ulice Nová Agrozet, která spojuje Dornych přes areál bývalých škrobáren s Masnou.
- Tři měsíce v létě má letos trvat v Brně výluka mezi hlavním a židenickým nádražím. Důvodem bude oprava čtvrtého nástupiště na hlavním nádraží a pokračující rekonstrukce tzv. pražského viaduktu v areálu bývalé Mosilany (mezi Vlhkou a Špitálkou). Vlaky budou mezi hlavním nádražím a Židenicemi jezdit velmi omezeně. Stejně tak se má v létě opravovat kolej mezi hlavním a chrlickým nádražím v délce 3 km. Letos se má také modernizovat železniční trať ze Zastávky u Brna do Náměště nad Oslavou (naváže na nyní opravovaný úsek Náměšť – Krahulov), dále úsek mezi Řikonínem (včetně) a Vlkovem u Tišnova a konečně stanice Kuřim.
- Naopak se nadále oddaluje modernizace tratě z Brna do Zastávky u Brna. SŽDC začala stavbu s rozpočtem 3,7 miliardy korun připravovat v roce 2008, stavba měla zahrnovat: elektrizaci, zdvoukolejnění v úseku Střelice – Zastávka a výstavbu nových zastávek v Ostopovicích a ve Starém Lískovci. Povolování však už několik let blokují aktivisté, kteří opakovaně napadají platnost územního rozhodnutí. O územní rozhodnutí přitom SŽDC žádala prvně už v roce 2009. Teprve až po právoplatném získání územního rozhodnutí může začít s výkupem pozemků. Dnes již je jisté, že počátek stavebních prací se tím odsouvá minimálně na období let 2019 až 2020.
- Jakmile byly lodě DPMB na Brněnské přehradě vytaženy na břeh, začalo Povodí Moravy s odpouštěním vody v přehradě – hladina tak klesla cca o 4 m na tzv. zimní hladinu. Bezprostředně nato byly zahájeny práce na stavbě nové bezbariérové zastávky lodní dopravy pod hradem Veveří. Nová zastávka vzniká cca o 100 m proti toku řeky od stávající, již nevyhovující zastávky (přístup k původní zastávce byl po dvou schodištích, jejichž schody se pomalu rozpadaly – navíc přístup ke schodům například od autobusové zastávky byl po silnici). Výstavbu nezastavilo ani mrazivé zimní počasí.
- V denním tisku se v polovině ledna objevila zpráva o již třetí potenciální lanové dráze v Brně: po pozemní kolejové lanovce na Špilberk (2010) a po visuté lanovce z Pisárek do kampusu u bohunické nemocnice se nyní objevila myšlenka stavby klasické visuté lanovky z Ečerovy na Kamechy. Při geologickém průzkumu na trase budoucí tramvajové trati, která má z části vést tunelem, se totiž objevil problém ve skalním podloží, což by mohlo vést k prodražení stavby o desítky milionů korun. Lanová dráha z Ečerovy na Kamechy by tudíž vyšla mnohem levněji.
- Velký důraz rozpočet města Brna na rok 2017 klade na tzv. strategické projekty. V oblasti dopravy je definováno sedm projektů: terminál MHD ve Starém Lískovci, prodloužení tramvajové trati Bystrc –Kamechy, prodloužení tramvajové trati z Osové do kampusu, silnice I/42 Žabovřeská I, tramvaj Plotní, VMO Tomkovo náměstí a VMO Rokytova.
- V noci na čtvrtek a ve čtvrtek 12. 1. 2017 napadlo v Brně cca 10 cm sněhu, v okrajových čtvrtích pak do 15 cm. Problémy vedle kopcovitých úseků byly i na tramvajových výhybkách, kam se dostávala směs sněhu a soli. Další sněžení – celodenní v úterý 31. 1. 2017 – přineslo velké problémy na trolejbusových a autobusových linkách v kopcovitých úsecích, k večeru se z důvodu neustávajících přívalů sněhu zpoždění přenesla v podstatě na všechny linky, zejména pak v jihovýchodní oblasti města.
- Z důvodu konání veletrhů cestovního ruchu GO a REGIONTOUR byla o víkendu 21. a 22. 1. 2017 posílena doprava k brněnskému výstavišti tramvajovou linkou d-P1 jedoucí po trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky.
- Na přelomu března a dubna 2017 by mohla být hotová dokumentace nutná pro územní rozhodnutí na stavbu tramvajové tratě z Osové k bohunickému kampusu. V letních měsících by mohlo být rozhodnutí vydáno. Realizace stavby se tak o kousek přiblížila.
- V roce 2016 přistihli revizoři brněnského dopravního podniku 67.982 černých pasažérů. To je přibližně o tři tisíce méně než v roce 2015. Počet pokut placených na místě stoupl. Celkově bylo na pokutách vybráno 27,5 milionu korun, tedy stejně jako v roce 2015 a o 4,5 milionu více než v roce 2014. Od května 2016 je část revizorů vybavena mobilními bankovními terminály, aby bylo možné pokutu uhradit kartou. Kartou je však možné platit i při následné platbě v doplatkové pokladně. Díky pěti platebním terminálům došlo k 15% nárůstu zaplacených pokut přímo ve vozech. Ke snižování počtu zjištěných cestujících bez platného jízdního dokladu dochází postupně už od roku 2014. Přispívají k tomu pravidelné kontroly, efektivní vymáhání pokut, ale i ceny jízdného. Ty už od začátku roku 2012 zůstávají neměnné. To se projevuje i na stabilních tržbách za jízdné, které loni dosáhly přibližně 972 milionu korun.
Novinky ve vozovém parku
- V roce 2017 se předpokládá pokračování rekonstrukcí tramvají v programu Vario, přičemž smlouva počítá s rekonstrukcí dalších čtyř vozů T3 a šesti vozů K2 do roku 2018. Z tohoto počtu by měly být v tomto roce rekonstruovány tři vozy Vario LF2 a jedna tramvaj Vario LF.
- Ke dni 16. 1. 2017 je v Pisárkách evidováno: 17 tramvají Anitra, 27 tramvají K2 a modifikací, 26 tramvají Vario LF2R.E, 38 tramvají Vario LFR.E a T3R.PV, 50 vozů T3P, T3G, T3T a 12 tramvají T3R a T3RF. V Medlánkách jezdí všechny tramvaje Škoda 13T (49 vozů), všechny KT8D5R.N2 a KT8D5N (38 vozů), 20 „téšestek“, čtyři vozy T3R.EV, jedna tramvaj T3R (evid. č. 1615), 20 tramvají K2P (evid. č. 1024, 1026, 1031, 1032, 1036, 1041, 1042, 1046, 1047, 1048, 1051, 1052, 1062, 1077, 1085, 1086, 1097, 1116, 1118 a 1119) a konečně jsou zde evidovány i tramvaje K3R-N evid. č. 1752 a 1754, které již několik měsíců nevyjely (1752 je odstaven v Pisárkách).
- Ve vozovně Komín jsou umístěny všechny trolejbusy Škoda 22Tr (8 vozů), všechny vozy Škoda 25Tr (9), nové trolejbusy Škoda 31Tr (13 vozů evid. č. 3618–3630) a 45 trolejbusů Škoda 21Tr. V Husovicích jezdí 19 trolejbusů Škoda 14Tr všech modifikací, pět vozů Škoda 15TrM (evid. č. 3502, 3504, 3505, 3506 a 3508), sedm „jedenadvacítek“ (evid. č. 3010–3016) a 17 vozů Škoda 31Tr (evid. č. 3631–3647). Ve Slatině slouží zbývající trolejbusy Škoda 14Tr všech modifikací (devět vozů – evid. č. 3216, 3218, 3231, 3244, 3249, 3250, 3254, 3256 a 3259) a dvanáct „jedenadvacítek“ (evid. č. 3017–3028).
- Celkem bylo v Brně k datu 16. 1. 2017 evidováno: 304 tramvaje, 144 trolejbusy, 302 autobusů + jeden zájezdový + dvě osobní auta (seniorbus).
- V lednu vyjela po VP Anitra evid. č. 1805. Provoz tramvají Anitra byl u DPMB zahájen v roce 2003. V roce 2015 se první Anitry začaly počtem ujetých kilometrů blížit k hranici 600.000 km určené pro provedení velké prohlídky. V druhé polovině roku 2015 byl proto cyklus zahájen prvních VP (první tramvají s VP byl vůz evid. č. 1814). V roce 2016 proces velkých prohlídek pokračoval (evid. č. 1819, 1820, 1816, 1811, 1821 a 1805). Největší a jedinou zásadní novinkou je instalace kamerového systému se záznamem pro sledování prostoru pro cestující a kolizní kamery snímající prostor před vozidlem. Všechny vozy současně obdržely obnovený unifikovaný lak s pozměněným barevným schématem na čelech v prostoru kolem předních světlometů a zadních skupinových svítilen, kdy černé lakování nahradila bílá barva. Některým vozům byla v rámci prohlídek opravena poškozená okna od vandalů pomocí reparačních fólií.
- V polovině ledna vyjela po GO do provozu tramvaj KT8D5N evid. č. 1734. Provedení opravy je shodné s předchozími realizovanými vozy evid. č. 1729 a 1731. Úpravy zahrnuly mj. modernizaci stanoviště řidiče – instalaci kolizní kamery, rekonstrukci diagnostického systému, výměnu přístrojů, spínačů a změnu jejich rozvržení na ovládacím pultu, výměnu ručního řadiče a klimatizace. Z dalších změn jmenujme například instalaci kamerového systému pro sledování prostoru cestujících nebo výměnu původních elektrických nájezdových plošin pro vozíčkáře za mechanicky ovládané.
- Několik postřehů z vypravování tramvají v lednu: Sólo vozy (T3 nebo Vario) jezdí v pracovních dnech na několika kurzech linky d-10 a o víkendech na lince d-5 (často na všech kurzech). Vozy 13T byly v pracovních dnech ve větší míře vypraveny na linky d-2, d-3, d-5, d-6, d-9, d-12 a občas i na d-11, o víkendech zejména na d-2, d-6, d-9 (u těchto linek asi na polovinu spojů) a d-12 (zde často na všechny spoje), spíš ojediněle na d-3. Vozy KT8 jsou předurčeny pro provoz na lince d-8 – kromě této linky se v menší míře objevily na linkách d-1, d-3, d-6 a d-12. Vozy Anitra měly průměrnou denní vypravenost 10–11 vozů, zejména na linkách d-4 a d-11, často také na d-5 (jen v pracovních dnech) a d-9 (jen o víkendech) a také na d-10 (v pracovních dnech). Spřažené soupravy 2×T3, případně 2×T6 jezdily v pracovní dny zejména na linkách d-1 (na několika kurzech), d-2 (na několika kurzech), d-3 (na každém druhém kurzu), d-6 (na každém druhém kurzu), d-9 (asi na dvou kurzech) a d-12 (asi třetina kurzů). Spřažené soupravy 2×T3 a 2×T6 o víkendech nejezdí. Linka d-1 byla celotýdenně na naprosté většině kurzů se spřaženými soupravami Varií LF2+LF. „Kloubáky“ všech variací můžeme v prac. dny vidět na linkách d-2, d-4 (ne zrychlovače), d-5, d-10 a d-11.
- Po dojetí kilometrů nebo po poruchách, které již není rentabilní opravovat, byly vyřazeny trolejbusy Škoda 15Tr evid. č. 3501 (naposled v provozu 7. 1. 2016) a Škoda 14TrM evid. č. 3272 (naposledy 16. 11. 2016 na lince 39).
- Od 1. 6. 2016 je v provozu služba Seniorbus – jedná se o projekt Odboru sociální péče MMB, který nabízí přepravu seniorům a imobilním osobám, přičemž jedna jízda stojí 50 korun. K přepravě byly zakoupeny dva vozy Fiat Doblo (evid. č. 6279 a 6280): jeden s pohonem na CNG a jeden s dieselovým motorem s úpravou pro přepravu osob na invalidním vozíku. Vzhledem k velkému vytížení (denně je přepraveno oběma vozy okolo 30 osob a dalších 20 je nutné odmítnout) je v plánu v první polovině roku 2017 rozšířit tuto službu o další vůz.
- Vzhledem k akutnímu nedostatku provozních sólo vozů v Medlánkách se i v lednu v běžném provozu objevuje i autobus Karosa B 951E evid. č. 7486.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net