Aktuality měsíce února 2017
- Elektronickou předplatní jízdenku si v průběhu ledna 2017 zakoupilo 19.221 cestujících. Dnem 27. 2. 2017 začalo vyplácení příspěvku na roční jízdenku – příspěvek činí 1.425 korun (roční jízdenka stojí 4.750 a po odečtení příspěvku tedy činí cena ročního jízdného 3.325 Kč). Od počátku roku požádalo o příspěvek 19.000 lidí. Denně má být vyřízeno kolem 500 žádostí.
- Podle posledního harmonogramu mělo být rezidenční parkování v Brně (ve vybraných zónách Brna–střed) spuštěno počátkem září 2017. Po tomto datu se mají postupně přidat další městské části. Představitelé Brna na svém jednání v únoru rozhodli, že historické centrum nakonec zůstane bez závor – původně měl být vjezd do centra města hlídán kamerami a výjezd z centra měl být přes závory. Do roku 2020 mají vzniknout parkoviště P+R na ulici Bohunické, u Mariánského náměstí (přestavba stávajících), u výstaviště, u kampusu v Bohunicích, u stadionu v Králově Poli, u třídy Generála Píky, u „mrakodrapů“ na Šumavské a v Maloměřicích. Do roku 2025 má vzniknout parkoviště poblíž areálu Zetoru, u přehrady, u nádraží v Králově Poli, u nádraží ve Slatině, nedaleko Technologického parku, v severní části Lesné a u ulice Jemelkovy (Starý Lískovec). Po roce 2025 se mají přidat parkovací plochy mezi Ostravskou a Olomouckou ulicí a u křížení D1 s D2. Jediná fungující plocha P+R u Ústředního hřbitova zatím příliš vyhledávaná není, měsíční využití se pohybuje okolo 10 až 17 %.
- Od neděle 5. 2. 2017 se změnil vzhled webových stránek DPMB.
- Letošní leden byl velmi studený, s průměrnou teplotou –5,6°C byl nejstudenější od roku 2006. To mj. způsobilo zvýšení nákladů na zimní provoz v brněnské MHD. Výrazně se zvýšil počet poruch u vozidel elektrické trakce (tramvaje, trolejbusy), nejhorší situace byla ve středu 1. 2. 2017, kdy se ze sněhu napadlého předchozí den vytvořila břečka – odstaveno bylo 35 tramvají a pět trolejbusů, čímž byla ohrožena denní výprava MHD. Také byla zaznamenána výrazně vyšší spotřeba elektrické energie a pohonných hmot. Vozy bylo nutné v tuhých mrazech předtápět. Výrazně stouply také náklady na zimní údržbu nástupišť. Navíc v noci musely mnohem častěji vyjíždět trolejbusy a tramvaje, které odstraňují námrazu z trolejí a udržují sjízdné koleje. Dle množství napadaného sněhu městem projíždí několik tramvají podle speciálních tras kalamitního plánu, a to tak, aby byla za celou noc celá tramvajová síť včetně manipulačních smyček nebo nepojížděných oblouků alespoň jednou proplužena.
- Bylo oznámeno, že byly vybrány firmy pro zpracování projektové dokumentace pro opravu ulic Veveří, Benešova a Štefánikova. Vyhotovení dokumentace přijde město na 45 milionů korun.
- Jak jsme již informovali, na letošní léto se v Brně připravuje další velká železniční výluka. Oprava tzv. pražského viaduktu mezi Vlhkou a Špitálkou a další připravované akce (mj. rekonstrukce nástupiště č. 4 na hlavním nádraží) přinese ve dnech 3. 6. až 10. 9. 2017 rozsáhlá výluková opatření – organizace dopravy bude velmi podobná jako při opravě viaduktu u křižovatky Křenová – Dornych – Koliště v létě roku 2013. Výluka bude mít vliv na plánování dalších dopravních staveb, mj. chystanou opravu Valchařské ulice, kolejového trojúhelníku u Semilassa, zahájení další etapy prací na projektu Tramvaj Plotní či opravy Zábrdovického mostu.
- V druhém únorovém týdnu byla zahájena stavba zálivu pro zastávku Židenice, kasárna v ulici Svatoplukově ve směru od Staré osady. Stávající zastávka byla přeložena asi o 120 m zpět, byl také uzavřen přechod pro pěší přes ulici Svatoplukovu u kasáren. Mezi bránou kasáren a ulicí Podsednickou byly pokáceny všechny zbývající stromy, které přežívaly intenzivní automobilový provoz a pamatovaly zde ještě tramvajový provoz (do roku 1985). Následně byl demontován plot (stěna) areálu kasáren. Stavba má potrvat do konce května.
- Letos na začátku roku došlo k uzavření panelové silnice mezi Komínem a Medlánkami, zejména kvůli zachování klidu a přírody.
- Město představilo „městský plán mobility do roku 2052“ – vizi brněnské dopravy zahrnující MHD, individuální dopravu, pěší chůzi, cyklisty atd. plánují brněnští zastupitelé schválit letos na podzim.
- Pod hradem Veveří probíhá výstavba nového přístaviště lodní dopravy – bezbariérový přístup k nově umístěné zastávce je řešen po zastřešené dřevěné lávce z přístupové cesty k hradu přes upravenou část zátoky se studánkou. Stavba počítá s částečným zasypáním zátoky. Stavba za téměř 10 milionů korun má být hotova v dubnu.
- Na přelomu 2016/2017 začaly demoliční práce na objektech v bývalém areálu Technických služeb u pražského viaduktu (u Vlhké ulice) a probíhaly i po celý únor.
- V druhém pololetí roku 2016 proběhla zásadní přestavba prodejny Lidl v Líšni na Trnkově ulici (poblíž bývalé hlavní brány Zetoru). Letos následuje od poloviny ledna obchod na Dornychu (na místě bývalých závodů EJF).
- Na konci listopadu 2016 byly v centru města odstraněny všechny stánky za obchodním domem Centrum mezi Kobližnou a Jánskou ulicí (ulička Pohořelec). Na konci roku 2016 byl stržen dům Dornych 42 – následně bylo nutné staticky zajistit zeď sousedního objektu Dornych 44, který se tak stal posledním stojícím původním domem na „ostrově“ mezi ulicemi Dornych, Plotní a Zvonařka. Zároveň byly na přelomu let 2016/2017 odstraněny další zbývající stavby mezi Dornychem a Plotní – ve dvorním traktu na spojnici mezi bývalými objekty Plotní 29 a Dornych 62.
- V prosinci 2016 začala demolice dvorního traktu domu Bratislavská 56 – tehdy již neobydlený dům přímo v uliční frontě se v lednu 2002 částečně zřítil, následně byla tato poškozená část odstraněna.
- Jak jsme již psali v Informacích MHD č. 450, z centra města zmizely stávající otočné hodiny a od letošního června je mají nahradit nové hodiny v historickém nebo moderním provedení. Celkem jich má nakonec být deset – navíc mj. na náměstí Svobody.
- Nadále pokračují opravy vodovodu a kanalizace v dolní části ulice Jugoslávské ulice (mezi Merhautovou a Vranovskou). Oprava probíhá za plného provozu tramvajové i individuální dopravy s tím, že pro individuální dopravu je uzavřen úsek mezi křižovatkami s Přadláckou a Vranovskou (ve směru dolů) – objízdná trasa vede ulicemi Přadláckou a Francouzskou.
- Na konci února bylo oznámeno, že poslední pozemky, které dosud bránily zahájení stavby VMO „Žabovřeská“, Brno získá do dvou měsíců. Za posledních asi deset pozemků u zastávky »Bráfova« zaplatí město přes pět milionů korun. První etapa stavby tak může začít ještě letos na podzim – stavět se začne ve směru od Žabovřesk. Do začátku stavby musí být ještě vyřešena organizace dopravy.
Novinky ve vozovém parku
- Nedostatek tramvají na počátku února se v pracovní dny projevil mj. větší výpravou vozů K2 na linku d-6, tramvají 13T na linku d-1 a sólo tramvají na linky d-4, výjimečně i d-2 a 5.
- Na přelomu ledna a února byla dodána vozová skříň pro budoucí tramvaj Vario LF2 evid. č. 1126II (původní vůz K2 tohoto evid. č. stále stojí v neporušeném stavu v pisárecké vozovně ve společnosti dvou odstavených vozů RT6N1 a vozu K3).
- V sobotu 18. 2. 2017 jezdila na lince 10 sólo tramvaj T6 evid. č. 1217.
- Ve čtvrtek 2. 2. 2017 vyjel na první zkušební jízdu trolejbus SOR TNB 12 evid. č. 3703. Zhruba 1000 km musí vůz najezdit ve zkušebním provozu bez cestujících, pak bude pokračovat zkušební provoz s cestujícími. Jízdy pokračují – a to i pod trolejemi, tak mimo ně (vůz se například podíval na Špilberk).
- Dle tiskové zprávy Sdružení dopravních podniků ČR ze dne 20. 2. 2017 získalo Brno dotaci 411 milionů korun z Integrovaného operačního programu (IROP) na nákup šedesáti autobusů na stlačený zemní plyn (CNG). Bude zakoupeno celkem 44 kloubových a 16 standardních autobusů.
Výroční zpráva Tramvajklubu Brno za rok 2016
Koncem roku 2016 byl završen 46. rok naší klubovní činnosti, přičemž přesně první polovinu této doby, tedy 23 let, coby sekce MHD Kruhu přátel Technického muzea v Brně a druhých 23 roků coby samostatného právního subjektu označeného už oficiálně Tramvajklub Brno. Na základě platnosti nového občanského zákoníku byl koncem r. 2016 konečně po různých peripetiích završen proces zápisu našeho spolku Krajským soudem v Brně s novým oficiálním názvem Tramvajklub Brno, spolek. Stalo se tak po splnění všech náležitostí s tím souvisejících, přičemž základní účel jeho existence, tj. sledování historie, současnosti a budoucího vývoje veřejné dopravy a její popularizace a dále spolupráce s TM Brno při budování jeho dopravní expozice zůstaly zachovány. Nejvyšší orgánem také zůstává výroční členská schůze. V této souvislosti se hodí poděkovat kol. Plíhalovi za účinnou podporu a pomoc v právní a administrativní oblasti.
Z uvedeného vyplývá, že je opět nutno schválit plénem předkládanou výroční zprávu, která může být jako obvykle doplněna, příp. opravena. Jsou v ní zahrnuty činnosti organizované nebo registrované výborem. Ten pracoval v desetičlenném složení, které vzešlo z voleb aklamací při výroční členské schůzi konané dne 2. února 2016 na období dvou let. Obsazení jednotlivých funkcí bylo následující:
Zdeněk Nesiba – předseda, Petr Chudáček – jednatel, Otto Bittner – hospodář, Jiří Mrkos – šéfredaktor a archivář, Ladislav Kašík – redaktor, Jan Seitl – zapisovatel, Libor Čuma – knihovník, Dalibor Uhlíř – distributor, Alan Butschek – členská evidence, Adam Zemek – správce webových stránek.
V průběhu prvního roku tohoto volebního období nedošlo k žádným personálním změnám. Výbor se sešel 11× v průběhu roku, a to opět vždy jednu hodinu před konáním schůze členské. Kromě členů bylo účastno některých jednání výboru též několik hostů z řad členstva, s kterými se projednávaly aktuální problémy spojené s naší činností. Ze schůzí byl pořizován zápis a účast jeho členů se pohybovala i tentokrát na velice slušné úrovni. Zásluhou jednatele Chudáčka byly zhotoveny a poté předány nové členské průkazy již s novým názvem našeho spolku, takže alespoň po této stránce máme zajištěnu budoucnost až do r. 2028.
V průběhu roku 2016 ukončilo členství sedm členů, z toho jeden z důvodu úmrtí (kol. Holub Ladislav) a ostatní na vlastní žádost či pro neplnění členských povinností (kol. Procházka Jan, Buchta Martin, Horák Petr, Kocman Tomáš, Kopřiva Jan a Novotný Lukáš). V prosinci 2016 zemřel dlouholetý přespolní člen (od r. 1974) Radovan Rebstöck, majitel dopravně–turistického vydavatelství v Sušici, který však již přestal být členem de facto v r. 2015.
Nově byli přijati pouze dva členové (kol. Gabriel Štěpán a Řihák Michal), což je o šest méně než v roce předcházejícím. Stav členské základny byl na začátku roku 110 členů, ke konci roku 2016 poklesl na 105. Průměrný věk členstva vč. čekatelů vcelku logicky stoupl na 47 let v rozpětí 12–85 a jsou mezi námi i čtyři ženy.
Bylo pořádáno celkem 11 členských schůzí, a to opět v prostorách pisárecké učebny autoškoly Dopravního podniku města Brna. Jedna schůze byla plánována s rozšířením programu o exkurzi mimo DP Brno, a to do prostor tramvajemi opuštěné vozovny v Pisárkách, která byla před více jak 50 léty přenechána podniku BVV a poté pak do míst plánované výstavby tramvajového tunelu v prostoru Kamenného mlýna a dále k nedalekému nálezovému místu dnešního historického vozidla brněnské koňky č. 6 v jundrovských
zahrádkách. Z důvodu vytrvalého a intenzivního deště byla operativně zrušena a nahrazena možností uspořádání debatních kroužků v různých přilehlých restauračních zařízeních. Původní záměr se, alespoň doufejme, v přesunutém termínu podaří zrealizovat.
Odborný program na jednotlivých schůzích byl následující:
05.01. kol. Mrkos PC proj. Historie autobusů Karosa ř. 700 u DPMB
02.02. výroční schůze DVD Filmy s dopravní tématikou
08.03. kol. Nesiba PC proj. Tramvajové muzeum v Crichi (Anglie)
05.04. kol. Šaur PC proj. Putování jižními Čechami po stopách Fr. Křižíka (1)
03.05. kol. Mrkos PC proj. Z filmového archivu Tramvajklubu
07.06. kol. Mrkos PC proj. Doprava za okupace v Brně
12.07. pouze členská schůze exkurse Zrušeno – nepřízeň počasí
06.09. kol. Mrkos DVD Filmy s dopravní tématikou
04.10. kol. Nesiba PC proj. Ukrajina, Černobyl – nejen o dopravě
01.11. kol. Mrkos PC proj. Z filmového archivu Tramvajklubu
06.12. kol. Šaur PC proj. Putování jižními Čechami po stopách Fr. Křižíka (2)
Tentokrát se nám nepodařilo zajistit přednášející z okruhu mimo členskou základnu, takže všichni přednášející pocházeli z vlastních řad. Z důvodu nedostatečných nabídek jsme se poněkud více zaměřili na náš archiv, což je sice poučné, ale nesvědčí to o přílišné aktivitě ostatního členstva. Všechny členské schůze byly v části před přestávkou doplněny informacemi o novinkách z dopravy města Brna a jeho spádové oblasti i odjinud ze světa. Průměrná účast na schůzích lehce (cca o 10 %) proti předcházejícímu období poklesla na průměr 54 příchozích. Naopak je ale pociťován mírně zvýšený zájem o avizovaná historická témata prezentovaná v druhé části členské schůze týkající se brněnské dopravy.
V roce 2016 vycházel již 39. ročník klubovního zpravodaje Informace MHD, a to od č. 442 po č. 453 s celkovým rozsahem 78 stran obsahujících mimo textů též 340 fotografií, což je nárůst proti předcházejícímu roku cca 10 %. Bohužel i nadále se autorsky na jejich vydávání až na výjimky podílejí pouze oba stálí redaktoři – kol. Jiří Mrkos a Ladislav Kašík, za což jim patří náš dík. Stejně tak je nutno poděkovat kol. Uhlířovi za usilovnou práci spojenou s jejich distribucí. Opět zde vyzývám autory různých příspěvků i obsáhlejších článků, aby nezapomínali na papírové stránky Informací a nevkládali svá případná díla pouze do virtuálních stránek webových. V této souvislosti je nutno uvést další nepříjemnou skutečnost, že kvůli zvýšeným poštovním poplatkům jsme byli nuceni zvýšit také roční taxu za zasílání Informací, a to ze 150 na 180 korun. Je to i pobídka pro ty, kteří ještě váhají nechat si posílat
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net