Aktuality měsíce března 2018
- Z důvodů konání gastronomické akce Slavnosti moravského uzeného a vína 2018 na hradě Veveří byla o víkendu 3. a 4. 3. 2018 podle potřeby posilována autobusová linka a-303.
- Od počátku března se rozběhla rozsáhlá informační kampaň ohledně připravované výluky tramvají v Komárově. Informace se ozývaly třeba z palubního rozhlasu linky d-12, v týdnu od 5. 3. 2018 byly zastávky na komárovské trase ve směru do centra obsazeny informátory DPMB, kteří zde cestujícím radili nebo rozdávali letáčky.
- Podle plánu projely poslední tramvaje do Komárova po Dornychu v neděli 11. 3. 2018. Poslední pravidelný spoj linky d-12 z Technologického parku do Komárova (kurz 012/18) byl posílen zvlášť vypravenou tramvají Škoda 13T evid. č. 1942, kterou řídil generální ředitel DPMB. Jízdy se zúčastnilo množství fanoušků MHD i zástupci tisku. Na informačních panelech vozu se objevoval nápis: TRAŤ DORNYCH – PROVOZ ZAHÁJEN 1901/ UKONČEN 2018. Poslední tramvaj vyjela z Komárova ve 22.59.
- A další informace k zahájené výluce v Komárově od 12. 3. 2018: v první etapě stavby se úplně uzavírá Dornych od křižovatky s ulicí Zvonařka po Svatopetrskou. Veškerá doprava je obousměrně vedena po ulicí Plotní. Příjezd do obchodního domu Lidl je zajištěn od křižovatky se Zvonařkou. Tramvajová linka d-12 je ukončena ve smyčce Zvonařka. Zastávky »Kovářská« a »Svatopetrská« na ulici Dornych jsou zrušeny. Náhradní dopravu do Komárova zajišťují pravidelné autobusové linky a-40, a-48, a-63 a dále nově zavedená mimořádná linka a-x12 (Úzká – Komárov) a linka a-50 prodloužená z Komárova až na Úzkou. Přestup mezi tramvají a autobusy probíhá v zastávce »Úzká«.
- Linka a-x12 je vedena ve směru do Komárova po trase a zastávkách Úzká (nástupiště 5) – Autobusové nádraží – Železniční – Konopná (na úrovni tramvajové zastávky, provizorně zřízená) – Mariánské náměstí (u kostela); ve směru na Úzkou po trase a zastávkách Komárov (zastávka v ulici Svatopetrské) – Železniční (u křižovatky s ulicí Spěšnou, existující, ale nevyužívaná) – Zvonařka (v ulici Plotní – provizorně zřízená před křižovatkou se Zvonařkou) – Úzká. U stejných zastávek pak v dotčeném úseku zastavují autobusy linek a-40, 48, 63, N95 i prodloužené linky a-50, která nyní neobsluhuje zastávku »Mariánské náměstí«. Linka a-x12 je provozně propojena s linkou a-50 (vůz linky a-50, který přijel na Úzkou, pokračuje dále jako x12 na Mariánské náměstí, kde má na parkovišti, kam se dostane zabočením doleva, provozní přestávku a po dojezdu na Úzkou se mění na a-50 a jede do Bystrce). Po Plotní jezdí i autobusy linky a-109 ve směru do Brna.
- Autobusová linka a-64 je ve směru z Komárova vedena v trase Mariánské náměstí (na parkovišti) – Černovická – Škrobárenská a dále po standardní trase (autobusy tedy jezdí po Černovickém nábřeží v obou směrech). Po Křenové, Masné a Černovickém nábřeží jedou od 12. 3. 2018 i autobusy linky a-67. Spoje linky a-67dosud končící na Zvonařce jsou ukončeny v zastávce »Komárov« a jízdu začínají na zastávce »Mariánské náměstí« umístěné na parkovišti (shodně s linkou 64).
- Hned v pondělí 12. 3. 2018 dopoledne bylo na trati po Dornychu demontováno trolejové vedení. Prací se zúčastnila montážní vozidla evid. č. 5310, 5315, 5321, 5325, 5333 a 5336. Byl demontován přístřešek pro cestující umístěný na zastávce »Kovářská« ve směru do centra. V následujících dnech byla v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Kovářskou a Kalovou vyfrézována živice a postupně probíhala demontáž kolejnic (ve směru do města). Byly odstraněny sloupy trolejového vedení (včetně několika již vpravdě historických z produkce Vítkovických železáren). Na konci března již byly odstraněny téměř všechny kolejnice i podkladové panely, demontáž kolejnic i panelů probíhala také v prostoru křižovatky Dornych – Svatopetrská. Vedle trolejových sloupů zmizely z ulice také všechny stromy včetně řady topolů u bývalé tramvajové zastávky »Kovářská« ve směru do centra.
- Od 24. 3. 2018 je na Svatopetrské ulici provoz obousměrně veden po jízdním pásu ve směru do města. Využit je přejezd přes středový pás, který byl nedávno vybudován. V uzavřeném pásu probíhají práce na kanalizaci.
- K tématu opuštění tramvajové trati na Dornychu ještě doplňujeme několik poznámek k historii. Provoz na tramvajové trati do Komárova byl zahájen 2. února 1901. Podle první podoby projektu měla komárovská trať vést Plotní ulicí s konečnou v parčíku na konci ulice, před zahájením výstavby ale byl projekt pozměněn na Dornych. Jezdily tudy tramvaje linky V, označené tehdy modrou barvou. Koncová výhybna byla v prostoru křižovatky s dnešní Kalovou ulicí, následně se několikrát prodlužovalo až na Mariánské náměstí.
- Myšlenka přeložky tramvaje na Plotní ulici se objevila v 60. letech v souvislosti s plánovanou výstavbou tzv. bratislavské radiály. Tramvaj na Plotní ulici by následně uvítal i další projekt – nové tzv. ústřední autobusové nádraží Zvonařka mezi Plotní a Trnitou ulicí. Z Plotní ulice byl bezproblémový přístup do prostoru odbavovací haly nového autobusového nádraží, které zahájilo provoz v září roku 1978. Dornych měl zůstat autům, ale ne v nyní realizované podobě. Mezi křižovatkou se Zvonařkou a obloukem u dnes již bývalé zastávky »Kovářská« měl být rozšířen na čtyři jízdní pruhy (což dodnes dokládá železniční most nákladního průtahu s rezervním polem) a dále měla být realizována nová komunikace podél areálu škrobáren, podél řeky Svitavy až ke křižovatce dálnic D1 a D2. To dodnes připomíná stavební uzávěra v ose plánované vozovky. Bratislavská radiála dnes ovšem nepatří k živým projektům a její realizaci, jestli vůbec, lze očekávat v horizontu desítek let. Proto budou auta jezdit po relativně úzkém a členitém Dornychu. A nová tramvaj na Plotní tak zajistí jednak přístup na nádraží autobusové (které mezitím ovšem značně ztratilo na významu) a jednak možná bude sloužit pro přístup na plánované nové nádraží vlakové. Jeho odbavovací budovu lze ale opět očekávat ve větší vzdálenosti od tramvaje, a situace se tak po desítkách let bude opakovat. Do budoucna si můžeme jenom přát, aby se syndrom nedostupné Zvonařky již neopakoval a aby radní nalezli prostředky na zavedení a provozování dopravní obsluhy tohoto trochu Bohem zapomenutého koutu Brna.
- Od 12. 3. 2018 došlo k drobným změnám jízdních řádů i u dalších linek (mimo dotčených výlukou v Komárově): a-44, 52, 77, 78, E50 a E75.
- Od 16. 3. 2018 probíhala oprava povrchu vozovky na Hanácké ulici v Tuřanech (cca mezi kostelem a Tuřanským náměstím). Po ulici se dalo jezdit pouze ve směru do Brna, v opačném směru se jezdilo po Hasičské ulici, kde byla i zastávka »Hanácká«. Tato objízdná trasa byla určena pouze pro autobusy a lehčí vozidla, opatření se dotklo linek a-40, 73, 78 a N95. Do 21. 3. 2018 se opravovala polovina vozovky ve směru na Slatinu, pak polovina ve směru od Slatiny, zastávka »Hanácká« pro směr město byla přeložena o cca 150 metrů vzad. Omezení dopravy skončilo ve středu 28. 3. 2018.
- Z důvodu opravy povrchu komunikace je od soboty 24. 3. 2018 částečně omezen průjezd ulicí Hladíkovou (snížení počtu jízdních pruhů). Autobusové linky ve směru na Zvonařku jsou vedeny mimo „esíčko“ Hladíkovy po Masné a zabočením doleva na Zvonařku. Zde je také přeložená zastávka »Hladíkova« (u budovy PC Dir) – to se týká linek a-47, 49 a N94. Linka a-E76 je vedena obousměrně po Olomoucké a Křenové. Autobusy linek a-77 a 84 jezdí odklonem po Olomoucké, Křenové a Masné. V první etapě prací do 30. 3. 2018 byl uzavřen pravý jízdní pruh ve směru ke Zvonařce a opravovala se krajnice a kanalizační vpusti včetně prostoru zastávky »Hladíkova«.
- Z důvodu opravy kolejí nebyla o víkendu 24. a 25. 3. 2018 možná jízda tramvají ulicí Vídeňskou. Řešila se havárie tramvajových kolejí za mostem přes řeku ve směru k zastávce »Nemocnice Milosrdných bratří«. Spoje linky d-2 do Modřic jezdily po Renneské (nasazeny vozy KT8, které se úvraťově otáčely pod krematoriem a na zastávce »Celní«). Spoje na Ústřední hřbitov byly odkloněny do Pisárek. Všechny spoje linky d-5 končily na Mendlově náměstí, tramvaje linky d-6 jezdily přes náměstí Svobody a po Renneské. Náhradní dopravu zajistila mimořádná autobusová linka a-x6 v trase Česká – Ústřední hřbitov (po Vídeňské ulici).
- Od pátku 30. 3. 2018 byla zahájena sezónní obsluha zastávky »Hrad Špilberk«. Obsluhu zajišťuje autobusová linka a-80 po trase Česká (zastávka společná s linkami a-81 a a-82) – Úvoz – Hrad Špilberk. Ve stejný den byl zahájen pravidelný celotýdenní provoz cyklospojů na lince a-55 a v nepracovní dny také na lince a-57. Symbolem jízdního kola označené spoje linky a-55 umožňují naložení jízdního kola na speciální nosič umístěný na zádi autobusů v zastávkách »Židenice, nádraží, Špačkova, Novolíšeňská, Zetor, Jírova a Mariánské údolí« a na lince a-57 na zastávkách »Obřany, sídliště, Tomkovo náměstí, Halasovo náměstí, Haškova, Klarisky a Útěchov«. Ukončení provozu v tomto roce je předpokládáno 31. 10. 2018. Na Velký pátek 30. 3. 2018 byly také zahájeny pravidelné jízdy Pivní tramvaje – zájemci se mohou svézt vždy v pátek odpoledne z náměstí Svobody.
- Opuštěný železniční násep po bývalé Tišnovce mezi ulicemi Jana Svobody a Vranovskou (podél ulice Zubatého) má být odtěžen. Na uvolněném místě bude vystavěno několik nových budov. Variantu, kterou schválili zastupitelé MČ Brno–sever budou prověřovat úředníci z odboru územního plánování brněnského magistrátu (musí nejprve dojít ke změně územního plánu).
- Nová komunikace propojující Trnkovu a Novolíšeňskou ulici situovaná za stávající trolejbusovou smyčku na Novolíšeňské má ulevit dopravě v této oblasti. Spojnice by mohla vzniknout do roku 2020 a stála by několik desítek milionů korun. Magistrát zadá vypracování investičního záměru.
- Na Kamenném vrchu se má začít brzo stavět – do roku 2023 má být za 580 milionů korun postaveno osm domů, ve kterých bude 243 bytů. Úplné dostavění sídliště je očekáváno kolem roku 2036 – celkem by zde mělo nově naleznout domov 2200 lidí v 600 bytech. Stavět se bude nad ulicí Petra Křivky.
- V Technickém muzeu v Brně byla v únoru otevřena nová expozice pojmenovaná po známém rozhlasovém pořadu „Pozor, zákruta“. Jde o výstavu automobilů a motocyklů z období reálného socialismu. Jsou zde k vidění například vozy Poběda, Škoda 1000 MB, Volha, polský Fiat, Žiguli, Moskvič anebo Trabant. Z jednostopých vozidel zcela jistě upoutá pozornost například skútr ČZ 175.
- V minulém čísle Informací MHD č. 467 jsme přinesli zprávy o započetí rekonstrukcí několika silničních mostů v Brně. Jejich výčet ještě doplňujeme o opravovanou estakádu před královopolským nádražím – od 6. 2. 2018 se opravuje polovina blíže budově nádraží.
- Na našich stránkách jsme také informovali o připravované výstavbě autobusových zastávek »Sýčky« na Rakovecké ulici v Bystrci pro plánované zajištění dopravní obsluhy nového obytného celku Panorama. Výstavba se nakonec pozdržela a nakonec začala až na podzim roku 2017. Napřed byl vybudován záliv pro zastávku ve směru k Bystrci (včetně přístupového chodníku), v únoru 2018 se začala stavět zastávka i pro směr od Bystrce. Na jaře 2017 získala Rakovecká ulice v úseku pod Panoramou i veřejné osvětlení.
- Již příští rok má začít přestavba železničního mostu přes ulici Roviny v Chrlicích.
- Zahájení stavby VMO Žabovřeská bylo opět o trochu oddáleno. Podle posledních informací se má začít stavět letos v létě. Stavbu zatím zdržují dvě skutečnosti – dlouholetý spor s majitelem pozemků v dané lokalitě s následným vyvlastněním a nutnost zpracování nové studie EIA, poněvadž původní posouzení z roku 2006 je již neplatné. Na konci března je vybírán zhotovitel stavby a je žádáno o vydání stavebního povolení na tzv. I. etapu, která obnáší úsek od vyústění budoucího tramvajového tunelu po Kníničskou radiálu včetně opravy silničního mostu přes Žabovřeskou ulici. První etapa za 350 milionů korun má být hotova na konci roku 2019. Druhá etapa stavby má být zahájena za rok na jaře a obnáší proražení tramvajového tunelu, přeložení tramvajové tratě a následující rozšíření komunikace.
- Dne 26. 3. 2018 rozhodoval o poloze nového brněnského vlakového nádraží Řídící výbor železničního uzlu Brno na ministerstvu dopravy a schválil přesunutí nádraží do polohy u řeky. Současně však se také usnesli na tom, že se stát nezaváže k zaplacení tzv. severojižního kolejového diametru, kterým brněnští zastupitelé přesun k nádraží podmínili. Stavba severojižního diametru bez výrazné podpory státu je ale pro město Brno zcela nereálná. O poloze nádraží má rozhodovat centrální komise ministerstva dopravy, která má verdikt výboru potvrdit a předat ho vládě k závěrečnému rozhodnutí. Komise má současně zvážit také kapacitní možnosti obou variant nádraží – varianta pod Petrovem totiž počítá pouze s osobní dopravou, kdežto varianta nádraží u řeky počítá jak s osobní, tak s nákladní dopravou a právě tuto skutečnost nyní kritizují nákladní dopravci.
- Brněnští radní v březnu vyslovili souhlas s vybudováním nového pavilonu úrazové nemocnice – na dnešním parkovišti nemocnice podél Bratislavské ulice. Nový objekt bude mít 8 podlaží. Začít stavět by se mělo v roce 2020.
- Vláda v demisi dne 27. 3. 2018 schválila návrh na zavedení slev z jízdného pro mládež a seniory ve výši 75 %. Slevy mají platit od června 2018 a mají se týkat linkových autobusů a vlaků. Stát bude platit za slevy dopravcům celkovou částku kolem 5,6 miliardy korun ročně.
- Na jaře měla začít výstavba tramvajové tratě ze Stránské skály do Líšně k depozitáři Technického muzea. Odvolání spolku Holzova–Líšeň a jeho další připomínky ale znamenaly, že projekt znovuzprovoznění trati má zdržení a Brno přišlo o přislíbenou dotaci, která měla pokrýt velkou část z investice ve výši 390 milionů korun. DPMB teď čeká na vypsání nového dotačního programu letos na jaře. Další vývoj je nejistý – i jestli se dotaci podaří znovu získat, budou mít práce značné zpoždění a rozhodně se nestihne zprovoznění tratě ke 150. výročí brněnských tramvají v příštím roce. V březnu proběhlo na trati, kde byl osobní provoz ukončen v roce 1964, rozsáhlé mýcení náletové vegetace.
- V Informacích MHD č. 439 jsme přinesli zprávu o plánované výstavbě nového bytového komplexu Maloměřické nábřeží v prostoru ohraničeném ulicemi Obřanskou a Olší a ze severu přibližně prostorem původního maloměřického hřbitova. Stavba se rozběhla na jaře roku 2016, původní objekty stavebního dvora pro blízkou maloměřickou výtopnu vzaly za své, nutnou podmínkou bylo i odstranění vzdušného vedení 110 kV do výtopny, které procházelo přímo přes lokalitu – od řeky nyní vede pod zemí v kabelech. Jako první byla vybudována skupina rodinných domů podél jižního okraje areálu – nová ulice obdržela název Manželů Suchých (2015). Pak následovala další skupina domků podél ulice Olší, zároveň se buduje polyfunkční objekt A u Obřanské ulice. V dalších letech přijdou na řadu bytové domy uprostřed území.
Novinky ve vozovém parku
- Provoz na lince d-12 i po zahájení výluky v Komárově zajišťují v pracovní dny všechny typy tramvají (s výjimkou K2/Anitra/sólo Vario), o víkendech pak vozy Škoda 13T.
- Ve středu 28. 3. 2018 svezla své první cestující nová tramvaj VarioLFR.E evid. č. 1616II (kurz 010/03). V současné době probíhá montáž dalších sólo Varií budoucích evid. č. 1627II a 1630II.
- Opravujeme chybné údaje z minulého čísla Informací MHD č. 467: tramvaj RT6N1 evid. č. 1802 dojezdila až 25. 1. 2016 (na kurzu 002/16). A vyřazená dvojice tramvají T3G má evid. č. 1647+1648, nikoli 1648+1649. A konečně tramvaj KT8D5R.N2 evid. č. 1705 prošla místo VP nakonec generální opravou (vzhledem ke zjištěnému stavu vozové skříně). Tramvaje evid. č. 1720 a 1705 obdržely při opravách kamerový systém pro sledování prostoru pro cestující. Vůz evid. č. 1705 má na obě stanoviště řidiče dosazenou klimatizační jednotku, s tím souvisí přesun odpojovače trolej–zem do zástěny A kabiny řidiče. Tramvaj byla poslední svého typu s odpojovačem ve stropě A kabiny řidiče.
- V březnu po VP vyjela tramvaj evid. č. 1589.
- Brněnské tramvaje K2R, resp. K2R03 jsou postupně odstavovány a bude následovat jejich šrotace. Vozy byly nabídnuty k odprodeji, ale zájemce se nenašel. Tramvaje evid. č. 1028 (naposled v provozu 6. 11. 2017 na kurzu 002/27), 1053 (31. 10. 2017 na kurzu 002/07) a 1064 (23. 2. 2017 na kurzu 005/15) jsou již odstrojeny a převáženy do Medlánek. Stejný osud čeká na vůz evid. č. 1079 – naposledy v provozu 10. 11. 2016 na kurzu 005/03.
- V březnu dorazily do Brna první tři parciální trolejbusy Škoda 26Tr s karoserií Solaris. Každý trolejbus stojí téměř 13 milionů korun. Zbylých sedm vozů má od výrobce, Škody Electric, dorazit průběžně nejpozději do konce letošního srpna. Trakční baterie trolejbusů by měly být schopny zajistit dojezd vozidla minimálně 10 kilometrů. Dobíjení trakčních baterií probíhá rekuperací během jízdy při brzdění EDB nebo přímo z troleje. Vozy jsou vybaveny poloautomatickou sběrací soustavou, klimatizací salonu pro cestující, couvací kamerou a ručním ovladačem EDB. Obdržely evid. č. 3301–3303. Vůz 3302 přijel na trajleru v pondělí 19. 3. 2018, další v následujících dvou dnech. A již ve čtvrtek 29. 3. 2018 se mohli cestující novým typem trolejbusu svézt – vůz evid. č. 3301 jezdil na lince 30 (kurz 030/09).
- K 9. 3. 2018 byl odstaven článkový autobus Karosa B 941 evid. č. 2347.
- V březnu vypsal DPMB výběrové řízení na dodávku patnácti dvounápravových nízkopodlažních autobusů a pěti dvounápravových částečně nízkopodlažních autobusů.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net