Aktuality měsíců července a sprna 2018
- I letošní letní prázdniny byly v síti brněnské MHD ve znamení mnoha výluk, viz následující popisy.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, v sobotu 30. 6. 2018 začala s předstihem další etapa výstavby tramvajové trati na Plotní ulici. Byla uzavřena ulice Dornych i v úseku mezi Zvonařkou a Plotní, resp. Přízovou. Linka d-12 byla následně v provozu pouze v úseku Technologický park – Hlavní nádraží (1. a 2. kolej), kde byla provozně propojena s linkou d-11 směr Lesná (u tramvají proběhla změna linkového značení). Linka a-40 byla vedena kolem nádraží k zastávce »Soukenická« a dále po trase linky a-60 na Univerzitní kampus–sever (linka a-60 byla mimo provoz). Ve směru do centra autobusy linky a-40 obsluhovaly zastávku tramvaje »Úzká«, ve směru z centra zastávku autobusu »Úzká« na ulici Dornych, na Hlavním nádraží zastávky na 3. a 4. koleji, zastávku »Nové sady« vynechávaly. Autobusy linek a-48, a-50, a-63 jezdily i nadále v obou směrech ulicí Plotní a linky byly prodlouženy až k nádraží. Výstupní zastávka »Hlavní nádraží« byla na ulici Nádražní u východu z 5. nástupiště, nástupní zastávka byla na 4. koleji, při jízdě z centra linky obsluhovaly zastávku »Úzká« na ulici Dornych. Linky a-47 a a-49 byly v obou směrech vedeny ulicí Křenovou a na nádraží. Výstupní zastávka »Hlavní nádraží« byla na „jedenáctkové“ koleji pod hotelem Grand, nástupní na ulici Benešově u starého autobusového nádraží. Linka a-61 byla prodloužena přes Hlavní nádraží a ulicí Plotní do Komárova (nahradila linku a-x12, která byla zrušena). V Komárově obsluhovala pro výstup zastávku »Mariánské náměstí«, pro nástup zastávku »Komárov« (na ulici Svatopetrské). Ulicí Křenovou byla ve směru z města vedena i linka a-77 a vybrané spoje (v odpolední špičce pracovních dní) jezdily po Olomoucké a Křenové i v opačném směru na nádraží. Po Křenové jezdily ve směru z centra i autobusy noční linky a-N94.
- V pátek 29. 6. 2018 večer projely tramvajovou smyčkou Zvonařka poslední tramvaje, opuštěno bylo i obratiště autobusů a parkoviště uprostřed smyčky. Od pondělí 2. 7. 2018 je Dornych uzavřen i pro individuální dopravu. Vzápětí se do tohoto prostoru pustili stavaři – již v prvních červencových dnech byl zbořen poslední solitér původní zástavby Dornychu – dům č. 44 stojící u vjezdu do smyčky. Během července bylo na Dornychu mezi Zvonařkou a Přízovou sneseno trolejové vedení, odstraněny sloupy a vytrhány koleje. Vozovka byla zejména v prostoru původní smyčky zásadně rozšířena (ale koleje ve vlastní smyčce ještě zůstaly, jenom bylo sneseno trolejové vedení).
- Od 2. 7. 2018 také začala přestavba křižovatky Zvonařka – Dornych. Na křižovatce byla vypnuta světelná signalizace a zrušeny přechody pro chodce a po Zvonařce se projíždělo pouze po polovině vozovky (blíže k centru) – pro každý směr byl pouze jeden jízdní pruh. V křižovatce se překládají inženýrské sítě. Autobusové zastávky »Zvonařka« byly přesunuty (ve směru na Mendlovo náměstí k Vaňkovce, v opačném směru několik desítek metrů zpět ke křižovatce s Plotní ulicí). Od 9. 7. 2018 se rozběhly práce na opravě povrchu navazujícího úseku ulice Zvonařka k začátku „esíčka“ na křižovatce s Masnou (mj. byla uzavřena benzínová stanice). I zde se začalo opravou poloviny vozovky vzdálenější od centra, od 21. 8. 2018 začala oprava druhé poloviny vozovky.
- Stavební ruch neustal ani na pokračování Dornychu směrem ke Komárovu. Vedle pokračující výstavby kanalizace se v červenci rozšiřovala vozovka v prostoru železničního mostu – mj. byla zbořena zeď ohraničující areál slévárny. Při rozšiřování vozovky se na denním světle objevil zbytek vratného tramvajového trojúhelníku na Široké ulici, který zde fungoval v 60. letech – zachovaná kolej v původní zádlažbě umožňovala tramvajím výjezd z trojúhelníku zpět směrem k centru. Je docela možné, že pod plochou stávajícího autobazaru je zachována i výtažná kolej tohoto trojúhelníku. V polovině prázdnin začaly přípravné práce pro výstavbu nové komunikace v prodloužení Kalové ulice podél dnešní Spěšné ulice k Svatopetrské a dále až k ulici Komárovské. Na Svatopetrské ulici se nadále jezdí po polovině vozovky ve směru od centra a právě z důvodu výstavby prodloužení Kalové byla opět o kousek přeložena zastávka »Železniční« pro směr město.
- V prostoru královopolského Slovanského náměstí pokračovala etapová rekonstrukce inženýrských sítí. Od 30. 6. 2018 byl zcela vyloučen provoz ve směru od Husitské na Skácelovu a autobusy linek t-30, a-44 a a-53 v tomto směru jezdily jednosměrným odklonem ulicí Berkovou. Zastávka »Slovanské náměstí« byla přeložena na ulici Berkovu, ke křižovatce s ulicí Srbskou. Linky t-32 a a-67 byly vedeny nadále po výlukových trasách mimo Slovanské náměstí. Po náměstí se jezdilo pouze ve směru dolů na Palackého třídu (kolem gymnázia).
- Od 1. 8. 2018 se uzavírka rozšířila i na opačný směr a veškerá doprava, včetně linky a-84, byla obousměrně vedena ulicí Berkovou a zastávka »Slovanské náměstí« byla přeložena na Berkovu v obou směrech. Zastávka »Skácelova« směr Slovanské náměstí byla přeložena na zastávku tramvaje směr Technologický park. Úplná uzavírka náměstí byla nutná z důvodů provádění rozsáhlých stavebních prací v křižovatkách s Husitskou a Skácelovou. Zde byla budována velká kanalizační šachta. Od září se má opět jezdit po polovině náměstí kolem gymnázia.
- Na Moravském náměstí probíhala od 30. 6. do 31. 8. 2018 oprava komunikace v prodloužení ulice Milady Horákové (mezi Kolištěm a kolejovou křižovatkou u pomníku) včetně tramvajové tratě. Linky d-3 a d-5 byly v provozu pouze v úseku ze Staré osady / Štefánikovy čtvrti po Moravské náměstí – byla pro ně vybudována provizorní úvraťová konečná »Moravské náměstí« na ulici Milady Horákové pod křižovatkou s Kolištěm. Na koleji směrem od centra bylo položeno provizorní nástupiště a tramvaje sem zajížděly po koleji směrem do centra – přes výhybkovou soupravu „kaliforňan“. Na linky byly nasazeny tramvaje KT8 a na konečné se měnilo linkové označení z d-3 na d-5 a naopak. Provoz na druhé části linky d-5 zajistila mimořádná linka d-x14 z Rakovecké, ulicí Veveří, přes Českou, Mendlovo náměstí na Ústřední hřbitov (s celotýdenním provozem). Linka d-9 byla zcela mimo provoz. Dopravu z Lesné zajistila linka d-11 (v provozu i v nepracovní dny) po Cejlu na Malinovského náměstí a dále na hlavní nádraží, odkud tramvaje pokračovaly jako linka d-12 na Technologický park. Autobusy linky a-67 staveniště objížděly ve směru do Jundrova po Lužánecké ulici a ve směru do Komárova po Příkupu, Bratislavské a Jezuitské ulici. Podobně byly vedeny i noční linky a-N92 a N93. Při opravě byly použity velkoplošné panely, kolejnice mají pryžové bokovnice, nástupní ostrůvky jsou zcela nové, prodloužené, s bezbariérovým přístupem. Dne 28. 8. 2018 byly instalovány přístřešky obou zastávek, premiérově v „chytrém“ provedení. V přístřešku bude umístěn LED panel, který bude zobrazovat stejné informace jako mobilní aplikace DMPBinfo o aktuální poloze spojů, jízdních řádech, omezeních atd. Obrazovka bude dotyková. Součástí bude také zásuvka pro dobíjení mobilních telefonů, informace z meteostanice, kulturní informace atd. Podle zkušeností by měla podobně vybavená zastávka vzniknout na Plotní, až bude hotová trať do Komárova.
- V sobotu 30. 6. 2018 začala i oprava kolejového trojúhelníku na Moravském náměstí před kostelem sv. Tomáše. Oprava navázala na červnovou výluku Rašínovy ulice, kde probíhá rekonstrukce parovodů na horkovody. Linka d-4 byla obousměrně vedena odklonem ulicí Husovou, linka d-9 byla mimo provoz a historické vozy linky d-H4 místo objížděly po Rooseveltově. Tramvaje tudy znovu začaly jezdit v sobotu 1. 9. 2018. Od pondělí 16. do pátku 27. 7. 2018 se pak opravovala i část trianglu ve směru Joštova Rooseveltova a provoz tramvají byl vyloučen. Linka d-6 byla v provozu pouze v úseku Starý Lískovec, smyčka – Česká. Tramvaje se otáčely přímo v trojúhelníku na České – po příjezdu na Českou a výstupu cestujících zacouvaly k zastávce »Česká« na Joštově a odtud se zase vracely do Lískovce. Mezi královopolským nádražím a Novými sady pak byla v provozu mimořádná tramvajová linka d-P6, některé spoje byly vedeny až na Mendlovo náměstí. Linka d-H4 byla v provozu pouze v úseku Mendlovo náměstí – Česká (zastávka v parku na Moravském náměstí, přímo u kostela sv. Tomáše). Tato akce byla využita zároveň k rekonstrukci kolejí ve smyčce Královo Pole nádraží. Na linku d-P6 byly proto nasazeny tramvaje KT8, které po výstupu cestujících zajely do smyčky pouze za mezikolejovou spojku a po spojce se vrátily na nástupní zastávku. Situace rovněž umožnila provést nutné opravy mostovky estakády v rámci její stále pokračující rekonstrukce bez přítomnosti tramvají. O víkendu 21.–22. 7. 2018 se opravovaly koleje i na vjezdu do smyčky a linka d-P6 byla odkloněna do vozovny v Medlánkách.
- Prázdniny patřily také rekonstrukci tramvajové tratě na Nezamyslově, resp. Ostravské ulici – od soboty 30. 6. 2018 do pátku 31. 8. 2018 byl vyloučen provoz tramvají do Líšně a na Stránskou skálu. Linka d-8 byla odkloněna do Juliánova. Linka d-10 byla mimo provoz. Náhradní dopravu do Líšně zajistily pravidelné autobusové linky a-55, a-58 a a-78. Opravovala se trať od kapličky na Táborské až po rozbočení tratě na Stránskou skálu u Ostravské ulice. V rámci rekonstrukce dochází ke kompletní obnově tramvajového tělesa, koleje jsou odhlučněny pryžovými bokovnicemi. Mezi Táborskou a železničním mostem černovické spojky (druhý v pořadí ve směru od města) byly použity žlábkové kolejnice, nově na podkladových panelech, dále od města jsou koleje vignolové na betonových pražcích.
- Od pondělí 9. 7. 2018 došlo ke změnám v jízdních řádech linek a-55 a a-78. Důvodem byly stížnosti cestujících na malou kapacitu autobusů linky a-78. Proto došlo k úpravě – část kapacity linky a-55 (provoz zajišťován článkovými vozy) byla přesunuta na linku a-78 – na obou linkách tak víceméně došlo k úpravě intervalů mezi spoji. Článkové autobusy jezdily na všech spojích linky a-55, na některých spojích linky a-78 a dokonce i na několika spojích a-58 a a-E75.
- Z důvodu opravy inženýrských sítí byl od 30. 6. do 31. 8. 2018 omezen provoz v ulici Gorazdově. Linka a-80 jezdila ve směru z České na Špilberk odklonem po Husově a Pellicově ulici. V opačném směru jezdily autobusy po pravidelné trase.
- Od pondělí 2. 7. 2018 došlo k úpravě obsluhy jednotlivých zastávek na trasách linek a-81 a a-82. Linka a-81 nově obsluhuje zastávky »Komenského náměstí, Čápkova, Charvatská (na ulici Dobrovského, u křižovatky s ulicí Chodskou) a Kartouzská«. Trasa linky byla upravena tak, aby byla zajištěna obslužnost polikliniky Dobrovského. Linka je vedena obousměrně po ulici Dobrovského a současně byly na ulici Dobrovského (v blízkosti polikliniky) zřízeny zastávky v obou směrech. Linka a-82 nově obsluhuje zastávky »Tomáškova, Uzavřená, Pod nemocnicí a Dunajská« (pouze směr Valašská, zastávka na ulici U hřiště).
- Služba Seniorbus, kterou provozuje Dopravní podnik města Brna a Odbor sociální péče Magistrátu města Brna, se od 2. 7. 2018 rozšířila – začal ji zajišťovat v pořadí již čtvrtý vůz (Fiat Dobló Cargo XL se zvýšenou střechou a prostorem pro invalidní vozík evid. č. 6306). Důvodem je vysoká poptávka ze strany zákazníků. V pracovní dny jezdí všechna čtyři auta, o víkendech pak jedno až dvě.
- O prázdninách byly retro tramvaje DPMB z důvodu dočasného zrušení linky d-10 nasazovány na linku d-x14 s trasou Rakovecká – Vozovna Komín – Konečného náměstí – Česká – Mendlovo náměstí – Ústřední hřbitov-smyčka, i nadále vždy 1. a 3. sobotu v měsíci. V neděli 1. 7. 2018 byla na linku d-H4 nasazena tramvaj T2 evid. č. 1435. Poprvé tak byl na historickou linku nasazen retro vůz DPMB (až dosud zde jezdily pouze MV99, MV107, MV4058).
- Cestující MHD v Brně by se mohli do konce roku 2018 dočkat wi-fi připojení. DPMB zavede do provozu nový řídicí systém, jehož součástí má být i zařízení vysílající wi-fi signál.
- Na ulici Bubeníčkově v Židenicích proběhla výměna sloupů trakčního vedení – mj. byly využity dva mobilní sloupy.
- Ve dnech 5. až 8. 7. 2018 byl omezen provoz tramvají na Hybešově ulici. Linky d-1–2 byly ve směru na nádraží vedeny po Pekařské a Husově, linka d-H4 byla mimo provoz. Jednosměrnou náhradní dopravu v trase Mendlovo náměstí – Malinovského náměstí zajistila mimořádná autobusová linka a-x1 jedoucí po Václavské a Hybešově. Došlo k výměně rozjížděcí výhybky směr do smyčky Nové sady ve směru od Mendlova náměstí včetně instalace elektrického ovládání (předtím byla výhybka pouze mechanická).
- DPMB navazuje na úspěšnou informační kampaň z roku 2016 s názvem „Zas tak složité to není…“, která měla za cíl zábavnou a zajímavou formou připomenout přepravní podmínky a základní pravidla slušného chování. K 32 tématům nově přibyla další nebo byl jejich obsah obměněn. Navíc se od klasických letáků přešlo k animovaným videím.
- Kromě záložních autobusů disponují dispečeři pro rychlou náhradu vadné tramvaje také záložními tramvajemi. V prázdninovém období bývala jedna tramvaj KT8 odstavována na kusé koleji na Komenského náměstí (kurz 500/92) a vůz K2 či Anitra měl stanoviště na spojce od Divadelní na Benešovu (u bývalého Tuzexu) nebo ve smyčce na Nových sadech (500/91).
- Elektronické informační panely (ELP) jsou doposud rozmístěny na 50 zastávkách. Do konce roku 2018 má být na zastávkách rozmístěno dalších 35 těchto panelů.
- Ve smyčce Štefánikova čtvrť cestující o prázdninách nastupovali do tramvaje z levé strany – z vnitřní strany smyčky (vozy KT8). V místě původní tramvajové nástupní zastávky byl při červnové výluce zlikvidován stávající přístřešek pro cestující a začala výstavba přístřešku nového. Tramvaje najížděly zpravidla po vnější koleji. Nová čekárna je první sériová modulová stavba tohoto typu, další budou následovat. Podobný přístřešek má vzniknout také na Ečerově (již se staví) a na náměstí Míru. Cena jednoho je přes 3 miliony korun.
- V pátek 6. 7. 2018 jel z Brna na slavnosti Perštejnského panství zvláštní parní vlak vedený parní lokomotivou 433.001 a na konci vlaku se strojem T478.1001. V Nedvědici se tento vlak setkal se zvláštním vlakem od Havlíčkova Brodu, na jehož čele jela lokomotiva T478.1002.
- Cca od čtvrtka 5. 7. 2018 zastavují trolejbusy linek t-25, t-26, t-37 a autobusy linky a-44 u nové nástupní hrany opravené zastávky na Mendlově náměstí. V pátek 20. 7. 2018 byl pak otevřen i přilehlý park mezi ulicemi Výstavní a Veletržní. Součástí parku je vedle stánků i malá chmelnice.
- Z důvodu konání cyklistických závodů (ME v silniční cyklistice) byl ve dnech 12. a 13. 7. 2018 výrazně omezen provoz veškeré dopravy v Bystrci, zejména v ulicích Obvodová, Stará dálnice a Žebětínská. Autobusy linek a-50, E50, 52 a 54 místo závodů objížděly.
- Z důvodu opravy povrchu chodníku byla od 13. 7. 2018 na cca týden přeložena zastávka »Juliánov« pro autobusy linek a-58, 78, N97 ve směru do Židenic přeložena o 150 metrů vpřed (za výjezd ze smyčky tramvají).
- V úterý 10. 7. 2018 jednala vláda o brněnském nádraží a rozhodla, že nádraží bude postaveno v odsunuté poloze u řeky. Stavět by se mohlo začít kolem roku 2020 a hotovo by mohlo být kolem roku 2028. Cena stavby je odhadována na 43 miliard korun. Správa železniční dopravní cesty bude následně prověřovat technicko–ekonomické řešení investice. SŽDC vezme při vzniku dokumentu v úvahu například dopad sloučení osobní a nákladní železniční dopravy do jednoho vícekolejného koridoru, kolizních průjezdů ve směru do stanice Brno–Maloměřice nebo obsluhu kontejnerového terminálu. Technické řešení také musí umožnit případnou realizaci tzv. severojižního kolejového diametru v Brně. Stavba diametru však součástí přestavby brněnského železničního uzlu nebude, takže cestující k novému nádraží bude muset centra města dovézt MHD, proti čemuž brněnská radnice protestuje.
- Park Marie Restituty v Husovicích má v budoucnu získat vyhlídkovou plošinu s výhledem na husovický kostel – v části nynějšího parku vedla v minulosti trať staré Tišnovky.
- V Řečkovicích je uvažováno o vzniku nové autobusové zastávky na lince a-65 – zastávka má vzniknout v Renčově ulici a má přiblížit hromadnou dopravu starším občanům z přilehlých ulic.
- Z důvodu provádění stavebních úprav komunikace, včetně zřízení nových nástupišť autobusové zastávky »Kubíčkova« je od 17. 7. 2018 dlouhodobě omezen provoz veškeré dopravy v ulici Páteřní. Linky a-54, N98 a případné autobusy náhradní dopravy za linku d-1 jezdí ve směru k ZOO odklonem po Staré dálnici.
- Dne 11. 7. 2018 byla na opravovaném Dominikánském náměstí instalována maketa pomníku Josefa II. ve skutečné velikosti. Uvažuje se totiž, že by na náměstí mohla být přestěhována skutečná socha, která je nyní v areálu psychiatrické léčebny v Černovicích (a původně, do roku 1918, stála před Německým domem na Moravském náměstí). A lidé si podle makety mají učinit představu, jak by náměstí se sochou mohlo vypadat.
- Při opravě Dominikánského náměstí dále byly v červenci na vozovce pod schody u průčelí kostela sv. Michala objeveny historické kolejnice. Ačkoliv situace sváděla k domněnkám, že jde o pozůstatky tramvajové tratě mezi náměstím Svobody a Šilingrovým náměstím, realita byla bohužel jiná. Dle profilu šlo opravdu o evidentně historické vignolové kolejnice, po kterých zde však nejezdila tramvaj, ale sloužily jako překlad či ochrana prostor pod vozovkou. Tramvajová trať z náměstí byla prokazatelně stavěna z kolejnic žlábkových, navíc poloha nalezených kolejnic neodpovídá trasování tratě, na níž byl provoz ukončen v roce 1942. Počátkem srpna byly kolejnice odstraněny.
- Na brněnských tramvajích se při oslavách různých výročí mají opět objevit vlaječky, a to buď města Brna, dopravce DPMB anebo České republiky. Vlaječky zmizely z vozidel brzo po roce 1990 a nyní má být tato tradice obnovena. Poprvé se na tramvajích mají objevit ve sváteční den 28. 10. 2018.
- Od 16. 7. 2018 probíhaly přípravy na rezidentní parkování v centru města v podobě malování modrých čar na vozovky – modré čáry budou vymezovat parkovací místa v novém systému parkování. Prvními ulicemi, kde se modré čáry objevily, byly ulice Opletalova a Besední.
- V polovině července začaly opravy povrchu vozovky na Vejrostově ulici v Bystrci – zastávky autobusů byly dle potřeby přesouvány.
- Veverská Bítýška se od poloviny července stala městem (doposud byla městys) – lodě na Brněnské přehradě tak nyní mohou jezdit z města do města.
- Na Brněnské přehradě platil od 19. 7. 2018 zákaz koupání kvůli přemnožení sinic. Vodní hladina přehrady poklesla natolik, že v průběhu pátku 20. 7. 2018 bylo nutné snížit lodní můstky v přístavištích o dva schůdky. Tímto opatřením došlo k tomu, že lodní zastávky již nebyly bezbariérové.
- Letošní velmi suché léto přineslo nutnost ukončit od pondělí 13. 8. 2018 všechny spoje lodní dopravy v přístavišti »Hrad Veveří«. Vodní hladina byla –140 cm pod plným stavem. Ke zkrácení plavební trasy přistoupil DPMB naposled v roce 2004. Do přehrady v polovině srpna přitékalo cca 1 m3 vody za vteřinu a odtok byl cca 1,5 m3. Dne 13. 8. 2018 platil běžný jízdní řád s ukončením všech spojů v přístavišti »Hrad Veveří«, od úterý 14. 8. 2018 byl zaveden výlukový jízdní řád lodní dopravy. Pro zajištění bezpečnosti cestujících nebylo možné od středy 1. 8. 2018 nakládat elektrické invalidní vozíky (můstky sníženy o pět schodů). Ve středu 15. 8. 2018 odpoledne uvízla při plavbě u hradu Veveří na mělčině loď UTRECHT. Po přesunu cestujících na další loď se po několika manévrech podařilo kapitánovi loď vyprostit.
- Také v letošní plavební sezóně bylo možné se svézt lodí z Bystrce do Veverské Bítýšky a zpět společně s filharmoniky. Šlo o plavbu v 19:00 z Bystrce a ve 20:20 z Veverské Bítýšky ve dnech 6. a 13. 7. a 17. a 31. 8. 2018 (v srpnu již pouze od hradu Veveří). Plavby probíhaly v rámci platného jízdního řádu a platil na nich běžný tarif lodní dopravy.
- V přehradě bylo na konci srpna cca o 1,5 m méně vody, než je plný stav. Můstky v jednotlivých přístavištích jsou níže přibližně o 10 schůdků. Na pokrytí plného provozu podle jízdního řádu postačují tři lodě, které se při plavbě podle jízdního řádu potkávají v úseku mezi Kozí horkou a Sokolským koupalištěm (blíže ke Kozí horce) a kousek za Roklí (u „ostrůvku“). Dodatečně byly rozmístěny žluté bójky vyznačující mělčiny (byly například u Rokle a u Osady). Na počátku třetího srpnového týdne byl stažen přístavní můstek z přístaviště U Kotvy do bystrckého zázemí lodní dopravy.
- Na brněnském hlavním nádraží začala v pondělí 16. 7. 2018 dlouhodobá výluka V. a VI. nástupiště, čímž v podstatě byla zahájena avizovaná velká rekonstrukce nádraží. Akce „Rekonstrukce infrastruktury Brno hl. n.” zahrnuje čtyři hlavní stavby: rekonstrukce zabezpečovacího zařízení, oprava stávajících mostů přes Křídlovickou ulici a přes ulici Hybešovu a rekonstrukce výhybek pod St. 5. Původní myšlenka ukončení vlaků linek S4/S41 na dolním nádraží, kde již mělo být dobudováno nástupiště s podchodem, vzala s ohledem na značné zdržení stavebních prací za své, a proto bylo realizováno přechodné provizorní výlukové opatření. V pracovní dny byl některé vlaky linky S4 nahrazeny autobusy (Brno – Zastávka), většina vlaků byla ukončena v Horních Heršpicích, kde byla zajištěna návaznost na vlaky linky S3 (směr Tišnov/Břeclav), které zde mimořádně zastavují, a některé jízdu (včetně všech rychlíků linky R11) začínaly/končily na nástupištích I.–IV. hlavního nádraží. Vlaky linky S41 končily a začínaly na hlavním nádraží všechny s výjimkou spěšných vlaků, které byly nahrazeny autobusy. O víkendech jezdily vlaky bez omezení. Tento stav trval do konce srpna, kdy se začátkem školního roku, a tím i navýšením počtu vlaků, již nebylo kapacitně možné zajíždět na nástupiště hlavního nádraží.
- Pod mosty bylo vystavěno lešení, které omezuje průjezdný profil – po Hybešově se proto jezdí pouze ve dvou místo ve čtyř jízdních pruzích a po Křídlovické pouze v jednom pruhu z možných dvou (aby zde byl zachován plynulý průjezd po městském okruhu ve dvou pruzích pro každý směr, je možné od Poříčí zabočovat na Uhelnou pouze jedním jízdním pruhem).
- Brzo po zahájení výluky byly vytrhány všechny koleje podél V. a VI. nástupiště, částečně i další v prostoru mezi mostem přes Křídlovickou a skladištěm Amerika. Bylo kompletně demontováno trolejové vedení. Nad mostem přes Hybešovu (km 143,143) byla odstraněna tělesa nástupišť a postupně obnažena mostovka v délce pěti kolejí ve směru od Nových sadů. Na mostě přes Křídlovickou (km 142,550) byla mostovka obnažena v délce jedné koleje (opět ve směru od Nových sadů). Vrchní strana mostovky tvořené nýtovanými I-nosníky je pokryta tzv. puklovkami – čtvercovými plechy lisovanými do tvaru nízkého obráceného jehlanu s otvorem pro odvodnění ve vrcholu (voda dále stéká do klasických okapových žlabů a je sbírána do okapového potrubí). Probíhá kontrola puklovek a případná výměna. Pak bude obnovena protikorozní ochrana, opraveno zábradlí a bude sanována také spodní stavba s případnou výměnou poškozených kamenných částí. Na mostě přes Křídlovickou ulici budou vyměněna ložiska a znovu vystavěny závěrné zídky pod mostem. Celkově přijde oprava mostů na téměř 350 milionů korun.
- Jak bylo konstatováno v tiskové zprávě SŽDC, staniční zabezpečovacího zařízení se bude v cílovém stavu dálkově ovládat z Centrálního dispečerského pracoviště v Přerově. Stávající zařízení ve stanici bude během rekonstrukce přesunuto do budovaného technologického objektu na místě bývalé jídelny u 6. nástupiště. O prázdninách byly vyhloubeny a vybetonovány základy pro provozní budovu pro reléové zabezpečovací zařízení. Hlavní výluka v souvislosti s rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení začne letos v prosinci.
- Z důvodu konání sportovní akce Ferrari challenge 2018 byla o víkendu 21. a 22. 7. 2018 v provozu autobusová linka a-400 v trase Mendlovo náměstí – Automotodrom, Start. Přeprava na lince byla bezplatná.
- V červenci začaly výstavby nových veřejných WC na nástupišti starého autobusového nádraží na Benešově ulici. Součástí akce byly i výkopové práce, které omezovaly provoz na nádraží, mj. bylo nutno dočasně zrušit parkoviště podél chodníku. Pak zde mj. byly odstavovány záložní autobusy DPMB (jde o kurzy 500/14 a 500/11). V polovině srpna byl opravován povrch vozovky nádraží.
- Z důvodu nutných oprav vozovky v prostoru zastávky »Univerzitní kampus« pro směr k nemocnici byla zastávka od 25. 7. do 23. 8. 2018 přeložena vždy před kruhový objezd.
- Z důvodu opravy vozovky silnice I/43 mezi Kuřimí a Lipůvkou a zavedení nutných objízdných tras byly od 1. do 20. 7. 2018 autobusové linky a-71, N91 a 310 pouze ve směru do Kuřimi vedeny mezi Českou a Kuřimí po komunikaci I/43 (namísto po silnici II/385).
- I o prázdninách pokračovala oprava tramvajové tratě v Maloměřicích – v červenci byl mezi Proškovým náměstím a Dolnopolní nadále povolen pouze jednosměrný provoz (ve směru do centra). Rekonstrukce trati na Selské ulici po Proškovo náměstí byla rozdělena na celkem čtyři etapy – v prvních dvou, již dokončených, se opravovala trať mezi domem cca č. 23 a Borky, ve druhých dvou mezi Borky a Proškovým náměstím. Zde byla dokončena oprava koleje ve směru od centra a následovala rekonstrukce koleje ve směru do centra. V pondělí 23. 7. 2018 byla jednosměrná uzavírka Selské ukončena a doprava je vedena obousměrně po opravené vozovce a tramvajové trati (přestalo se jezdit po železničním náspu). Od stejného data se začaly opravovat koleje v dalším úseku Selské – mezi ulicemi Slaměníkova a Hamry. Doprava byla řízena světelnou signalizací. Od 13. 8. 2018 se práce posunuly ještě dál: od kapličky směrem k zastávce »Obřanská, u školy«. Napřed se opravovala kolej směrem z centra, v posledním srpnovém týdnu se práce přesunuly na kolej do centra. Opravy povrchu vozovky mezi zastávkami »Obřanská, u školy« a »Čtvery hony« byly dokončeny ještě před prázdninami.
- V obřanské smyčce se v červenci práce zastavily, byly kompletně položeny velkoplošné panely a uprostřed smyčky byly navezeny kolejnice. V druhé polovině srpna byly kolejnice položeny, zároveň byla demontována kolej směrem od smyčky k městu v délce cca 100 metrů.
- Na Valchařské ulici byla již na začátku prázdnin kompletně dokončena tramvajová trať i živičný povrch. Pracovalo se na dláždění chodníků a parkovacích stání, postupně se instalovaly sloupy trolejového vedení. Nadále probíhá oprava Maloměřického mostu – mj. bylo na obou předpolích odbagrováno podloží a probíhala oprava povrchu oblouků mostu. Ve smyčce Maloměřický most koncem července začala pokládka nového svršku – bude na pražcích. Od počátku prázdnin již na lince a-57 článkové autobusy nejezdí.
- Na přelomu července a srpna měla být zahájena dlouho očekávaná stavba úseku VMO Žabovřeská. Bohužel se tak nestane – stejným spolkem, který pozastavil rekonstrukci železniční trati do Zastávky u Brna, bylo napadeno jedno ze stavebních povolení.
- Naopak ona modernizace železniční tratě z Brna do Zastávky u Brna téměř za čtyři miliardy korun nyní dostala zelenou. Nyní se vybírá zhotovitel dokumentace pro stavební povolení a stavba by mohla začít ve druhé polovině příštího roku. Město Brno souběžně s tím chystá město stavbu dopravního terminálu u zastávky ve Starém Lískovci. Stavba terminálu již má územní rozhodnutí a připravuje se výběrové řízení pro zpracovatele projektové dokumentace. K terminálu má být prodloužena trolejbusová linka z Osové a měly by sem zajíždět i některé regionální autobusové linky.
- DPMB začal čistit polstrované sedačky v tramvajích novým způsobem – tzv. strojovým tepováním. Sedačky se čistí mokrou cestou, speciálním strojem a chemickými čisticími prostředky. Do budoucna má DPMB v plánu pokračovat i u autobusové a trolejbusové trakce. Sedačky se doposud čistily chemickou cestou, a to pomocí pěny, která se aplikovala přímo do polstrování. Tento způsob byl však mnohem méně efektivní než strojové tepování.
- Do oběhu se dostaly i univerzální jízdenky inovovaného provedení. Registrační číslo jízdenky je menší než u předchozího vzoru a je umístěno v levém horním rohu (dříve bylo uprostřed). Nadpis UNIVERZÁLNÍ je menší než dříve a je ve žlutém poli (dříve v oranžovém). Cena jízdenky je uvedena podstatně výrazněji větším číslem než dříve. Oranžovou barvu u jednotlivých políček pro označení nahradila v šipce žlutá barva. Políčka 1–12 a 13–24 na druhé straně jízdenky byla dříve číslována čísly umístěnými na levém kraji, nyní jsou čísla umístěna uprostřed šipky. V horní a dolní části jízdenky je jiné vzorování v kombinaci zelená/žlutá (dříve zelená/oranžová). Označovač v pravém dolním rohu je žlutý (byl oranžový).
- Od 1. 8. 2018 se po opravovaném mostě na Jihlavské ulici (přes západní dálniční přivaděč) opět jezdí po celé šířce, tj. dva jízdní pruhy pro každý směr jízdy. Na dalších dvou opravovaných mostech – na svitavské radiále před královopolským nádražím a na Černovické ulici (přes Olomouckou) – se situace nezměnila. Stále probíhají práce na prvních polovinách mostů a oprava druhých polovin se překládá na příští rok.
- Od 15. 6. 2018 probíhá dlouho plánované rozšíření křižovatky Řipská – Tuřanka ve Slatině. Cílem akce je výstavba dvou nových pravých odbočovacích pruhů: z Řipské od centra na Tuřanku a z Tuřanky od Tuřan na Řipskou. Při akci byly vybudovány i nové chodníky podél nových jízdních pruhů, přeloženo trolejové vedení vč. několika nových sloupů a kompletně vyměněno světelné signalizační zařízení vč. sloupů. Po dobu výstavby byl možný omezený průjezd křižovatkou, v srpnu pak byla z důvodu opravy povrchu uzavřena Tuřanka, a to od 6. do 19. 8. 2018 ve směru na Tuřany a od 20. do 26. 8. 2018 ve směru na Slatinu. Provoz autobusových linek byl omezen, zjednodušeně takto: linka a-75 byla ukončena v zastávce »Slatina, závod«, linka a-E76 byla ve směru do města od zastávky »Slatina, závod« vedena přes Černovickou terasu, autobusy linky a-77 jezdily z konečné »Šlapanice, Evropská« po provizorní komunikaci kolem letiště, v opačném směru kolem slatinského nádraží. Linka a-78 byla ve směru do Židenic vedena odklonem přes zastávky »Vlárská« (zastávka linky t-31 do centra) a »Vozovna Slatina« (zastávka linky t-33 směr Slatina) a ve směru opačném přes zastávky »Slatina, sídliště« (pro regionální linky do centra), »Vozovna Slatina« (zastávka linky t-33 do centra) a »Vlárská« (zastávka linky t-31 z centra). Trolejbusy linky t-31 křižovatkou projížděly i během prací, až se o víkendu 25. a 26. 8. 2018 pokládal povrch na Řipské na straně blíže ke Slatině, byly nahrazeny autobusy, které jezdily přes Přemyslovo náměstí.
- Od pátku 3. do neděle 5. 8. 2018 byla v souvislosti s konáním motocyklových závodů Grand Prix České republiky 2018 posílena doprava k Masarykovu okruhu. V provozu byly zvláštní autobusové linky a-400 s trasou Mendlovo náměstí – Veselka – Automotodrom, Start a a-X s okružní trasou Automotodrom, Start – Popůvky – Veselka – Křivánkovo náměstí – Parkoviště Žebětín – Camp Žebětín – Tribuna D – Tribuna A, B – Hájenka Na Šípu – Automodrom, Start. Nedošlo k provozu připravených linek a-P (pro případné parkoviště na Staré dálnici) a a-A (pro případné parkoviště na dálničním přivaděči od Rosic). Přeprava na obou linkách byla bezplatná. Pravidelná autobusová linka a-402 byla po dobu konání akce vedena odklonem.
- Z důvodu konání kulturní akce Lughnasad 2018 na hradě Veveří byla v sobotu 4. 8. 2018 a následně v noci ze soboty na neděli posílena doprava k hradu Veveří. Spoje linky a-303 byly podle potřeby posilovány vozidly navíc, večer a v noci byly řazeny i spoje navíc.
- V pátek 10. a v sobotu 11. 8. 2018 se pak na hradě Veveří konal festival Moravské hrady a doprava na lince a-303 byla výrazně posílena. V době nejvyšší přepravní poptávky byly na linku a-303 řazeny přímé expresní spoje ze zastávky »Zoologická zahrada« do zastávky »U Matky Boží«. Mimořádné spoje byly řazeny i po jedné hodině v noci (ty byly zdarma).
- Lávka přes Svratku u zastávky »Kamenolom« nazývaná také Letenská lávka je v havarijním stavu. Lávka bude pro veřejnost uzavřena a její opravy začnou ještě v srpnu.
- Na devíti brněnských křižovatkách se připravuje obnova semaforů, na dvanácti místech mají být instalovány nové kamery. Celý tento projekt si vyžádá náklady 60 milionů korun (15 % z rozpočtu města a 85 % evropské dotace).
- Oprava konečné zastávky v Jundrově (Optátova ulice) byla odložena na rok 2019.
- Brněnští radní schválili na konci června postavit investiční záměr na výstavbu mimoúrovňové křižovatky na Moravanské ulici vč. přemostění Vídeňské ulice i železničního koridoru na Břeclav.
- Od poloviny srpna je na zastávce »Košuličova« (ve směru na Bohunickou) přístřešek pro cestující.
- V druhém srpnovém týdnu začaly v Židenicích na křižovatce Svatoplukovy a Rokytovy ulice práce na zajištění bezbariérového průchodu přes křižovatku (snížení obrubníků). Zároveň byly zmenšeny ostrůvky v křižovatce tak, že nadále bude možná jízda ze Svatoplukovy od kasáren směrem na Vinohrady (zabočování vlevo) ve dvou jízdních pruzích.
- Výluky tramvají na Moravském náměstí a Rašínově bylo o prázdninách využito i k opravě žulové dlažby ve spodní části Masarykovy ulice. Aplikace štípané žuly na její poměrně zatěžovaný povrch v roce 1998 se totiž ukázala již po několika letech jako problematická, přes vydrolené kostky jistě klopýtnul nejeden z nás. Jako hlavní důvod tohoto stavu se udává postupné vymetení výplně okolo kostek při strojním čištění. Nyní se kostky ukládají do jemné drtě obalené lepidlem.
- V neděli 19. 8. 2018 skončila první etapa opravy železniční tratě ze Slatiny do Šlapanic a stanice Šlapanice. Ve stanici se rekonstruovala sudá skupina kolejí, bylo vystavěno nové nástupiště o délce 170 metrů s výškou hrany 550 mm nad temenem kolejnice. Na nástupišti je přístřešek a informační systém. Nové zabezpečovací zařízení bylo umístěno do nové technologické budovy, byla obnovena i výpravní kancelář v původní budově. Byla také opravena první polovina podjezdu v ulici Nádražní a v prostoru budované zastávky byla vystavěna první polovina budoucího podchodu. Byla obnovena kolej č. 2 (správná směr Brno) mezi stanicí Šlapanice a cca předvěstí k vjezdovému návěstidlu do Slatiny.
- Na Černovické ulici probíhá výstavba nového odbočovacího pruhu do areálu mezi Olomouckou a Ostravskou ulicí (ve směru k Židenicím).
- Na Selské ulici v Maloměřicích se na místě stávající proluky (Selská č. 37) staví bytový dům Rezidence Selská s 25 byty.
- Na rohu ulice Vídeňské a Táborského nábřeží se uvažuje s výstavbou výškové budovy, stávající přízemní budovy již jsou vyklizeny.
- V srpnu brněnská radnice vybrala firmu, která zbourá první dva domy na Provazníkově ulici – demolice má být provedena letos na podzim s náklady 2,5 milionu korun. Demolice dalších domů v ulici má proběhnout během roku 2019. Domy musí ustoupit připravované stavbě VMO Tomkovo náměstí.
- V druhé polovině srpna se změnila organizace provozu na Kolišti mezi Lidickou a Milady Horákové – již se nejezdí ve dvou krajních jízdních pruzích, ale po polovině vozovky blíže k pomníku (i nadále jeden jízdní pruh pro každý směr). Při přípravných pracích byla na Kolišti krátce odkryta původní dlažba ze žulových kostek.
Novinky ve vozovém parku
- Prázdninové výluky samozřejmě zásadním způsobem ovlivnily nasazování tramvají na jednotlivé linky: na linkách d-3, 4 a 5 jezdily tramvaje KT8, na lince 8 spřažené soupravy a zčásti i KT8, na linkách d-11 a 12 spřažené soupravy a Škoda 13T, stejně jako na linkách d-2 a 6. Na linku d-x14 byly vypravovány tramvaje K2 a Anitra. Soupravy tramvají Vario LF2 a LF ovládly linku d-1.
- V druhé polovině července při souběhu výluk Valchařská, Úvoz, Moravské náměstí a Královo Pole nádraží byla v pracovní dny potřeba vypravenosti tramvají KT8 z důvodu úvraťového ukončení linky 26 vozů. Byly vypravovány na linky d-3/d-5 (7 kurzů), d-4 (9 kurzů) a d-P6 (10 kurzů).
- V ústředních dílnách pokračuje renovace soupravy tramvají 4MT, které byly převzaty z Technického muzea v Brně jako vraky. Motorový vůz evid. č. 134 již prošel opravou hrubé stavby a kolem 10. 7. 2018 byl nalakován do barevného schématu odpovídajícímu přelomu 50. a 60. let.
- Po opravě vyjela v srpnu souprava tramvají T3G evid. č. 1634+1631. Původní druhé vozy ze souprav, tj. evid. č. 1626 a 1616, byly sešrotovány (1626), resp. na něj čekají (1616).
- Na konci srpna vyjela po GO souprava tramvají T6A5 evid. č. 1213 a 1214. Na generální opravu tedy čekají poslední dvě soupravy: evid. č. 1205+06, 1207+08, 1209+10 a 1219+20 (která jako jediná zůstává v provozu). GO zahrnuje mj. instalaci ručního řadiče Alfa Union HH 220, klimatizaci kabiny řidiče Konvekta KL 20, výměnu přepínačů na řídícím pultu, novou podlahovou krytinu a nové obložení stěn a stropu.
- V průběhu srpna se na některých vozech KT8 objevily nově nainstalované elektronické zobrazovače kurzovního čísla. Zatím však nejsou v provozu. Začnou se používat s přechodem na modernizovaný řídící informační systém.
- Bezprostředně po dodání došlo k nasazení nových parciálních trolejbusů evid. č. 3304 a 3305 do provozu s cestujícími – dne 30. 6. 2018 byl na kurzu 032/01 vůz evid. č. 3304 a po 16. hodině ho vystřídal vůz evid. č. 3305. O prázdninách pak jezdilo všech pět nových vozů na lince t-32 a o víkendech i na t-30.
- V souvislosti s pokračující obnovou vozového parku trolejbusů došlo letos k přesunům vozidel mezi vozovnami. Ve vozovně Husovice se nově nacházejí vozy Škoda 21Tr evid. č. 3001–3006. Do vozovny Slatina byl převeden trolejbus evid. č. 3030 a byly tam zapůjčeny vozy evid. č. 3005 a 3009.
- K dlouhodobě odstaveným trolejbusům evid. č. 3269, 3271, 3277 a 3508 se přidaly vozy Škoda 14Tr evid. č. 3244 (naposledy v provozu 9. 5. 2018 na kurzu 033/06) a 3250 (naposledy v provozu 27. 6. 2018 na kurzu 033/01).
- Trolejbusy Škoda 25Tr evid. č. 3612, 3613 a 3614 obdržely přední světlomety Hella LED technology.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, v červnu se do Brna vrátil parciální trolejbus SOR TNB12 evid. č. 3703. Vůz vyjel 10. 7. 2018 opět s cestujícími, ale bylo nutné odstranit poruchu dobíječe, a tak je v pravidelném provozu až od 8. 8. 2018 (na lince 32).
- Souběžně s rozhodnutím o vybavení nově nakupovaných vozidel klimatizací prostoru pro cestující bylo také rozhodnuto o doplnění klimatizace do některých vozidel již provozovaných. Bylo rozhodnuto o dodatečné montáži klimatizací salónu do autobusů Iveco Urbanway 12M CNG evid. č. 7045–7100. Výběrové řízení bylo vypsáno letos v únoru a v průběhu jara byla zakázka zadána společnosti Zliner. Cena bude přes 26 milionů korun. Do vozu evid. č. 7062 byla klimatizace v rámci zkušebního provozu instalována již v červnu 2017. Instalace klimatizačních jednotek Eberspächer Sütrak probíhá v prostoru dílen slatinské vozovny.
- V průběhu června bylo do Brna postupně dodáno dalších deset
článkových plynových autobusů Urbanway 18M CNG – evid. č. 2035II až
2044II:
evid. č. dodání do Brna poprvé v provozu (kurz)
2035
15. 6. 9. 7. 2018 (084/15)
2036
11. 6. 4. 7. (084/05)
2037
11. 6. 10. 7. (040/09)
2038
26. 6. 13. 7. (084/01)
2039
26. 6. 18. 7. (040/03)
2040
26. 6. 12. 7. (055/03)
2041
26. 6. 4. 7. (040/09)
2042
15. 6. 4. 7. (077/15)
2043
26. 6. 17. 7. (084/15)
2044
11. 6. 15. 7. (500/13)
- K plynofikaci vozového parku vydal DPMB tiskovou zprávu, kde bylo mj. konstatováno následující: Po dodávce posledních deseti článkových autobusů má DPMB k dispozici 160 autobusů na pohon stlačeným zemním plynem (CNG). DPMB tak završil projekt plynofikace vozového parku. Všechny vozy jsou umístěny ve vozovně Slatina. Současně byl ve vozovně Slatina dokončen nový (v pořadí již čtvrtý) stojan na jejich plnění. Letošních a zčásti loňských 60 nízkopodlažních a klimatizovaných autobusů (44 kloubových a 16 dvounápravových vozů) vyšlo na více než 498 milionů korun, z toho přes 80 % pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu EU. Projekt plynofikace vozového parku DPMB odstartoval na jaře roku 2014, kdy ve vozovně Slatina začala výstavba plnicí stanice na CNG a vzápětí bylo pořízeno prvních 12 autobusů. V roce 2015 se pak jejich počet rozšířil o dalších 88 na 100 vozů. Úspora současných 160 vozů ve srovnání s naftovými autobusy se předpokládá okolo 60 milionů korun ročně.
- Další nové autobusy zase budou naftové – ještě letos dorazí 10 minibusů Dekstra LF38 (nástupce již provozovaného typu Stratos LF 38 D) a bylo vypsáno výběrové řízení na 15 nízkopodlažních autobusů pro městskou dopravu a 5 částečně nízkopodlažních autobusů pro příměstskou dopravu. Naftové autobusy budou i nadále tvořit nezanedbatelnou součást vozového parku DPMB, a to mimo jiné s ohledem na strategickou rezervu Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje pro případ mimořádných událostí většího rozsahu.
- První minibus Dekstra LF38 dorazil do Brna v pátek 20. 7. 2018, obdržel evid. č. 7516 a první cestující svezl ve čtvrtek 2. 8. 2018 na kurzu 065/04. Druhý vůz, evid. č. 7517, přijel 30. 7. 2018 a v sobotu 11. 8. 2018 vyrazil poprvé do ulic – na turistický okruh (kurz 400/88).
Výrobce Dekstra bus je nástupcem společnosti SKD Trade. Minibus Dekstra LF 38 je přímým nástupcem předešlého typu Stratos LF38. Byl upraven design přední části vozidla včetně kabiny řidiče, další změnou je použití automatické osmistupňové převodovky Hi-Matic. Vůz je vybaven celovozovou klimatizací a má dvoukřídlé dveře namísto jednokřídlých u starších vozů. V kabině řidiče je namontován stojan na pokladnu Mikroelektronika USV 24 C a počítá se s nasazením zejména na linku a-51, kde je zajišťován prodej kompletního sortimentu jízdenek, a kam proto musí být nasazovány autobusy standardní délky s pokladnou.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net