Aktuality měsíce října 2018
- V polovině září se brněnští radní usnesli, že zadají provedení studie proveditelnosti na tzv. hyperloop. Práci zadá odborníkům brněnská radnice společně s jihomoravským krajským úřadem, přičemž na dodání studie se má také podílet brněnské Centrum dopravního výzkumu a místní univerzity. Na prověření stavby město zatím uvolnilo 2,6 milionu korun. K zadání by mohlo dojít letos do listopadu a do konce roku 2019 by mohla být známa odpověď na některé otázky proveditelnosti.
- Od 7. 9. 2018 se opravuje podchod u zastávky »Talichova« (na trase linek t-37, a-50, a-E50) v Kohoutovicích. Obě zastávky jsou posunuty cca 50 m dále od podchodu. Jako první se opravovala polovina podchodu vpravo ve směru jízdy do Pisárek, v říjnu pak začala oprava druhé poloviny podchodu.
- V polovině září projektanti představili podobu nového koncertního sálu brněnské filharmonie (tzv. Janáčkovo centrum). Stavba zaplní prázdný prostor, který je na nároží ulic Besední a Veselá. Ministerstvo kultury má plánovány na stavbu potřebné investice.
- Studie proveditelnosti má prověřit navrhované trasy tzv. Severojižního kolejového diametru. Dohodu o spolupráci na přípravě stavby doporučili 18. 9. 2018 brněnští radní ke schválení městským zastupitelům. Kromě města se má na této stavbě podílet také Jihomoravský kraj a Správa železniční dopravní cesty.
- Z důvodu opravy kolejí nebyla od 28. do 30. 9. 2018 možná jízda veškeré dopravy přes Šilingrovo náměstí. Linky d-5 a d-6 byly obousměrně vedeny přes náměstí Svobody a ulicí Hybešovou. Některé spoje linky d-5, které jinak končí na Mendlově náměstí, byly ukončeny na Nových sadech. Přes náměstí Svobody jezdily i tramvaje linky d-12, stejně jako autobusy nočních linek a-N89, N92, N93, N95 a N99. Náhradní dopravu zajistila mimořádná autobusová linka a-x6 mezi zastávkami Česká – Poříčí, jejíž autobusy uzavřený úsek objížděly ulicemi Úvoz a Údolní. Měnily se kolejové objekty přímo na křižovatce.
- Rekonstrukce Slovanského náměstí vstoupila na konci září do další etapy – od neděle 30. 9. 2018 je veškerá doprava vedena po polovině náměstí přilehlé k ulici Srbské. Zastávka »Slovanské náměstí« směr Husitská byla přeložena o 200 metrů vzad (na ulici Skácelovu). Linka t-32 je ve směru do Králova Pole vedena z Palackého vlevo na Husitskou (zastavuje ale jenom na tramvajové zastávce) a na Slovanské náměstí, provizorní zastávka »Slovanské náměstí« je na začátku Srbské ulice. V opačném směru jezdí parciální trolejbusy (event. autobusy) ze Srbské po Berkově a Palackého. Přepojování trolejového vedení probíhalo v sobotu 29. 9. 2018, linky t-30, 44, 53 a 84 byly proto vedeny po Berkově ulici.
- V neděli 30. 9. 2018 byla demontována výhybka na Tomkově náměstí v Husovicích. Linka d-4 byla ukončena na zastávce »Mostecká«. Náhradní dopravu zajistila mimořádná autobusová linka a-x4 v trase Mostecká – Obřany, Babická. Autobusy již obsluhovaly smyčku Obřany, Babická (vozy noční linky a-N94 sem jezdily již v noci ze soboty na neděli). A v neděli 30. 9. 2018 odpoledne po dokončení demontáže výhybky a vložení rovných kolejí byla ukončena výluka tramvajové trati na ulici Valchařské a tramvaje linky d-4 začaly jezdit až do Obřan. V pracovní dny jezdí tramvaje v intervalu 7,5 minuty, do Obřan pouze 15 minut. V úterý 16. 10. 2018 byla ulice Valchařská otevřena i pro individuální dopravu.
- V souvislosti s ukončením výluky došlo ke změně obsluhy zastávky »Obřanský most« – v obou směrech byla zrušena obsluha této zastávky linkou a-75 a zastávka autobusu ve směru do centra byla vrácena do původní polohy na ulici Obřanské. Zastávka tramvaje byla v obou směrech obnovena v původní poloze.
- Od neděle 30. 9. 2018 došlo v návaznosti na ukončení výluky v ulici Valchařské ke změně trasy linky a-57. Linka a-57 již neobsluhuje Maloměřice a Obřany. Z původní konečné na Tomkově náměstí, kde se otáčela přes vozovku u ústí Cacovické ulice, je prodloužena po Valchařské ulici do tramvajové zastávky »Maloměřický most«, kde je ukončena. Nástupní zastávka linky je za rohem na Selské ulici a odtud jede směr Lesná po ulicích Karlově (se zastávkou »Karlova«) a Provazníkově na Tomkovo náměstí. Provozní přestávky autobusy tráví u ústí ulice Dolnopolní.
- Od pondělí 1. 10. 2018 (pro linku a-N89 od noci z neděle na pondělí) byla do trasy linek a-E76 a a-N89 v obou směrech vložena nová zastávka s názvem »Letiště – logistický areál«. Ve směru do centra byla zastávka vložena mezi zastávky »Letiště Tuřany – terminál« a »Řípská«, ve směru z centra byla vložena mezi zastávky »Šmahova« a »Letiště–služební vstup«. Zastávka je v tarifní zóně 101, celodenně na znamení. Zároveň se přestalo jezdit po provizorní komunikaci podél zdi letiště a přes opravovaný most přes železnici na Evropské ulici se jezdí již obousměrně. Doprava byla obousměrně převedena na hotovou polovinu nového mostu a existující polovina mostu starého, kde byl provoz řízen semafory, byla opuštěna a hned v následujícím týdnu odstraněna. Výstavba druhé poloviny nového mostu začala vzápětí.
- Od pondělí 1. 10. 2018 (pro linku a-N89 od noci z neděle na pondělí) došlo ke změně názvu zastávky »Letiště Tuřany – služební vstup« na trase linek a-E76 a N89 na »Letiště – služební vstup« (obsluhována pouze ve směru z centra).
- Od pondělí 1. 10. 2018 linka a-82 při jízdě z Valašské na Pálavské náměstí mezi zastávkami »Valašská« a »Vltavská« nově obsluhuje zastávku »Osová« (zastávka na mostě, směr Nemocnice Bohunice).
- Od pondělí 1. 10. 2018 linka a-74 mezi zastávkami »Škroupova« a »Jiránkova« nově obsluhuje zastávku »Tržní« i ve směru do Černovic (provizorní zastávka na ulici Charbulově).
- V souvislosti s konáním strojírenského veletrhu byla od pondělí 1. do pátku 5. 10. 2018 posílena doprava k výstavišti, a to mimořádnými tramvajovými linkami d-P1 v trase (Malinovského náměstí –) Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště–hlavní vstup – Lipová – Pisárky (pouze výstup) a d-P2 v trase Stará osada – Malinovského náměstí – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště–hlavní vstup – Lipová – Pisárky (pouze výstup). Linka d-P2 nahradila spoje linky d-2, které běžně dopoledne končí v zastávce Ústřední hřbitov-smyčka. Tramvaje linky d-P1 jezdily ve směru od Pisárek velkou smyčkou po Masarykově ulici, přes náměstí Svobody a Rooseveltovu.
- V rámci 60. jubilejního strojírenského veletrhu proběhla na výstavišti akce/výstava 100RIES (100 příběhů československého průmyslu – sto slavných českých a slovenských průmyslových výrobků a to od roku 1918 až do současnosti). Výstava byla v pavilonu A a také na volné ploše u tohoto pavilonu. Brněnský DPMB dodal na tuto výstavu své tři historické tramvaje – vozy T2, T3 a K2. Technické muzeum v Brně zapůjčilo autobusy ŠM11, Škoda 706 RO, Tatra 500HB a trolejbus Škoda 14Tr. Dále zde byla prezentována autobusová souprava Škoda 706 RTO (1969) a vlek Jelcz PO–1E společnosti Benda truck z Bítovčic. Z železničních exponátů si bylo možné prohlédnout motorový vůz „Stříbrný šíp“ (M 260.001) nebo „laminátku“ 230.001. Současné železniční exponáty již několikátým rokem na MSV opět chyběly. Veletrhu se zúčastnilo 1650 firem z 32 zemí, zájem o účast byla nejvyšší za posledních 10 let a všechny pavilony byly vyprodány. Na veletrh přišlo 80 tisíc návštěvníků.
- Od 1. 10. 2018, v době konání strojírenského veletrhu, se po mnoha letech objevily na brněnských tramvajích praporky. Držáčky na praporky zatím neměly namontovány všechny tramvaje, s praporky se jezdilo na linkách směřujících k výstavišti, tj. d-1, d-P1 a d-P2. Praporky byly dvojí – města Brna (červené a bílé pruhy) a praporek DPMB (červený). Postupně mají držáčky praporků obdržet všechny tramvaje a pak se bude montovat i na další trakce. Provedení držáků se liší v závislosti na možnostech uchycení na čelech jednotlivých typů, vlajky tak jsou umístěny buď obě nad čelním sklem do tvaru písmene V nebo po stranách čela (např. vozy T3, K2). Žerdě jsou z laminátu, samotné praporky jsou látkové. Vlaječky se z vozidel MHD v Brně v tichosti vytratily po roce 1990. Koncem října se vlaječky na tramvajích objevily na několik dní znovu – připomíná se tak sto let od založení Československa (česká vlajka a praporek DPMB).
- Od začátku října vybírají Brňané nové jméno pro nádraží z užšího výběru deseti nejlepších názvů.
- Mj. s ohledem na stále trvající nízký stav vody, a tím zkrácenou plavební trasu, byl provoz lodní dopravy na Brněnské přehradě prodloužen až do konce října a navíc jezdí lodě denně, tj. i v pracovní dny (v říjnu se mělo jezdit pouze o víkendech a do 14. 10. 2018). Hezké říjnové počasí tuto opatření nakonec plně podpořilo. Z důvodu nízké hladiny vody v přehradě jezdily lodě stále po zkrácené trase, tj. z Bystrce k Hradu Veveří. V pracovních dnech byl interval mezi spoji 90 minut, provoz zajišťovaly dvě lodě, o víkendech byl interval poloviční a provoz zajišťovaly tři lodě.
- I v říjnu probíhala na některých zastávkách příprava, montáž a zprovozňování elektronických informačních panelů. Letos by měly obdržet infopanely všechny zastávky na tramvajových trasách mezi Bystrcí a Mendlovým náměstím, Starým Lískovcem a Soukenickou a mezi Modřicemi a Mendlovým náměstím, které panely ještě nemají. Montáž a zprovozňování probíhají mj. na zastávkách Mendlovo náměstí (pět panelů na zastávkách tramvají vč. smyčky), Zoologická zahrada, Kamenolom, Soukenická, Křídlovická, Nemocnice milosrdných bratří, Celní, Náměstí 28. října, Hlavní nádraží (nástupiště trolejbusů).
- Dne 19. 9. 2018 byla poklepáním základního kamene oficiálně zahájena modernizace tramvajové vozovny v Pisárkách. Vlastní práce se rozběhly až v říjnu po skončení strojírenského veletrhu.
- Ještě na konci září došlo k přehození výhybek v jednokolejném úseku v ulici Štefánikově (mezi zastávkami »Pionýrská« a »Hrnčířská«) a pak se jezdilo po již opravené koleji ve směru do centra. O prvním říjnovém víkendu byla na tramvajové trati do Králova Pole výluka, při které byly vyměněny koleje také v úseku mezi křižovatkou Lidická – Štefánikova – Kotlářská (v prostoru zastávky »Pionýrská« ve směru do centra).
- Tramvajové výluky o víkendu 6. a 7. 10. 2018 bylo využito i k pokládce nového povrchu v křižovatce Lidická – Koliště. Linka d-1 byla v provozu pouze v úseku Ečerova – Malinovského náměstí. Linka d-6 byla z Moravského náměstí odkloněna na Zemědělskou. Náhradní dopravu zajistily mimořádné autobusové linky a-x1 v trase Hlavní nádraží – Řečkovice a a-x6 Hlavní nádraží – Královo Pole, nádraží. Úsek mezi zastávkami »Moravské náměstí« a »Antonínská« objížděly autobusy po odklonové trase ulicí Milady Horákové, náměstí 28. října a ulicí Lužáneckou (i vozy nočních linek a-N90 a 91).
- Na konci září byly zahájeny práce na výměně protihlukové zdi podél tramvajové tratě na Obvodové ulici v Bystrci. Původní cihlová stěna pochází z roku 1984 a v rámci nové legislativy s novými požadavky již nevyhovuje svému poslání. Oprava má přijít na 11 milionů korun.
- Ve středu 3. 10. 2018 zástupci města, Ministerstva dopravy a ŘSD slavnostně poklepali základní kámen stavby dalšího úseku VMO na Žabovřeské ulici. Vlastní práce začaly od následujícího týdne vytyčovacími a přípravnými pracemi. Jedno ze čtyř stavebních povolení je však i nadále blokováno ekologickým spolkem, proto budou nejprve prováděny práce v rámci tří platných povolení. První etapa stavby má trvat 20 měsíců a bude stát 416 milionů korun. Zahrnuje úsek od mimoúrovňové křižovatky Kníničská po vyústění plánovaného tramvajového tunelu. Stávající dvoupruhová komunikace bude rozšířena na čtyřproudou, budou muset být upraveny rampy mimoúrovňové křižovatky, opraven stávající silniční most, opravena tramvajová trať a stavět se bude také nová obslužná komunikace podél Žabovřeské ze strany od Jundrova (od zahrádkářské kolonie). Druhá etapa zahrnuje hlavně ražbu tramvajového tunelu a rozšíření silnice v sousedství řeky.
- Všechny regionální autobusy IDS JMK a asi stovka autobusů DPMB (cca 1000 vozidel) bude v následujících měsících opatřena zařízením umožňujícím platit jízdné bezkontaktní platební kartou. Spuštění systému do zkušebního provozu je očekáváno na podzim roku 2019. Kromě platby kartou mají přístroje ukázat cestujícím i navazující spoje. Zavedení systému bezkontaktní platby kartou má přijít na 57 milionů korun.
- Provoz historických linek d-H4 a t-H24 byl o jeden víkend prodloužen – jejich provoz tak byl zajištěn i ve dnech 6. a 7. 10. 2018. Poněvadž retro vozy T2, T3 a K2 byly v sobotu 6. 10. ještě v areálu výstaviště (akce 100RIES) a vůz č. 107 jezdil na historické lince d-H4, byl do retro provozu na linku d-10 (Nové sady – Stránská skála) v tento den vypraven „plecháč“ evid. č. 4058.
- Z důvodu pokládky lávky pro pěší byl v úterý 9. a ve středu 10. 10. 2018 dopoledne vyloučen provoz na komunikaci kolem hradu Veveří. Autobusy linky a-303 jezdily odklonem přes Ostrovačice. Obsluhu komunikace podél přehrady zajistily zkrácené spoje linky a-303 v úseku Zoologická zahrada – Obora.
- Z důvodu pokračujících stavebních prací byla od 9. 10. 2018 dočasně přeložena zastávka »Medlánky« ve směru do Králova Pole – přibližně o 120 metrů vzad proti stávající přeložené poloze (přibližně 40 metrů vzad proti běžné poloze).
- U ČD bude zavedeno jednotné pojmenování vlakových linek, které nahradí dosavadní pojmenování jednotlivých vlaků. V novém jízdním řádu tak bude celkem 609 dálkových vlaků pojmenováno 62 jmény. Nadále se ale počítá, že zůstanou zachovány některé historické a komerční názvy vlaků jako jsou Metropolitan, Slovenská strela anebo Hungaria. Mezi jmény vlakových linek se mají objevit například tyto názvy: Vindobona (linka Ex3 v relaci Praha – Brno – Vídeň – Graz), Metropolitan (pro relaci Praha – Brno – Bratislava – Budapešť), Slezan (pro linku R8 v relaci Brno – Bohumín), Vysočina (pro linku R9 v relaci Praha – Havlíčkův Brod – Brno), Rožmberk (pro linku R11 s trasou Brno – České Budějovice / Plzeň), Bouzov (pro linku R12 v relaci Brno – Olomouc – Šumperk), Moravan (linka R13 na trase Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc), Slovácký expres (linka R18 v relaci Praha – Olomouc – Luhačovice / Veselí nad Moravou) anebo Svitava (linka R19 na trase Praha – Česká Třebová – Brno).
- Po dvou měsících byla znovu otevřena lávka pro pěší Letná přes řeku Svratku u zastávky »Kamenolom«. Lávka byla zkontrolována a bylo shledáno, že je k dalšímu používání bezpečná.
- Před komunálními volbami, které byly ve dnech 5. a 6. 10. 2018, se poněkud vyhrotil boj skupin místních občanů o dosud nezprovozněnou zastávku »Tichého« na Březinově ulici v Masarykově čtvrti. Někteří občané si zastávku na daném místě nepřejí a její zprovoznění všemožně blokují.
- Dne 9. 10. 2018 vybrali brněnští radní zhotovitele pro akci prodloužení trolejbusové tratě v Líšni z Novolíšeňské přes zastávky »Bartákova«, »Rotreklova« do smyčky »Jírova«. Stavba nové trolejbusové trati přijde na 125 milionů korun a postavena má být do 15 měsíců.
- Práce na opravě kanalizace na Kolišti nadále pokračují – od 11. 10. 2018 se doprava přesunula na polovinu vozovky dále od parku, která již obdržela nový živičný povrch. Byla zprůjezdněna ulice Lidická, ze které je možné odbočit vlevo i vpravo do ulice Koliště, není však nadále možná jízda rovně na Moravské náměstí. Na přechodu pro chodce na Lidické byl instalován ochranný ostrůvek, ostrůvky budou i na dalších přechodech v křižovatce. Povrch vozovky v prostoru křižovatky s ulicí Milady Horákové byl pokládán v sobotu 13. 10. 2018, kdy zde byla tramvajová výluka a tramvaje linek d-3, 5 a 9 jezdily po Cejlu. Náhradní dopravu zajistila mimořádná autobusová linka a-X po trase Česká – Jugoslávská (ve směru z města po Lidické a Lužánecké, naopak po Příkopu a Bratislavské).
- O víkendu 20. a 21. 10. 2018 probíhala pokládka povrchu na trati v křižovatce Koliště a Lidické. Opatření byla stejná jako před dvěma týdny. Zároveň probíhaly dokončovací práce na Štefánikově ulici a po výluce byla tramvajová trať opět zdvoukolejněna.
- U parkoviště v Komárově byl v říjnu dokončen přístřešek pro cestující (krytá zastávka). Při výluce tramvajové dopravy do Komárova se zastávka stala poměrně frekventovanou přestupní zastávkou.
- Od 15. 10. 2018 do 15. 1. 2019 si cestující mohou vyměnit již neplatné zlevněné jízdenky, které přestaly platit od 1. 9. 2018 kvůli novým slevám jízdného za jiné – týká se to např. zlevněných jízdenek v původní ceně 8 Kč (doplatek na 1 pásmo), 10 (dvě pásma 15/45 minut), 12 (dvě pásma – 60 minut), 13 (tři pásma – 90 minut) a dalších, mimo jiné také univerzální zlevněné jízdenky za 78 Kč. Cestující nedostanou hotovost, ale nové jízdenky za tutéž sumu.
- V polovině října brněnští radní vybrali zhotovitele studie, která má vyjasnit, kudy a za kolik je možné prodloužit tramvajovou trať v Bystrci ze stávající konečné Ečerova do sídliště Kamechy. Práce má navázat na dřívější geologický průzkum, který prověřoval stav hornin pod navrhovanou trasou trati – je zde totiž skalní masiv, jehož proražení by celou trať hodně prodražilo. Má být navrženo několik různých tras a studie má vyčíslit náklady na jednotlivé varianty. Vybraná varianta potom má být zapracována do územního rozhodnutí.
- Sobota 20. 10. 2018 byla posledním dnem pravidelného provozu retro tramvaje na lince d-10 v tomto roce. Poslední den provozu jezdil vůz evid. č. 1525.
- Neděle 21. 10. 2018 byla posledním dnem provozu spojů s rozšířenou přepravou jízdních kol na lince a-55 v tomto roce.
- Již několikrát odkládaná oprava Zábrdovického mostu se nakonec stala skutečností až v letošním říjnu. V pondělí 15. 10. 2018 byla podoba uzavírek, vedení objízdných tras a vedení MHD představeno na diskuzi v Dělnickém domě v Juliánově. Diskuze se zúčastnili náměstek brněnského primátora Richard Mrázek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek a provozní ředitel DPMB Jan Seitl, starosta městské části Židenice René Novotný a představitelé zhotovitelské firmy. Rekonstrukce mostu z roku 1942, který dosud nebyl nijak zásadněji opravován, je nutná především kvůli jeho technickému stavu. Od středy 17. 10. 2018 byli v dopravním uzlu MHD na Staré osadě a na zastávkách tramvají Kuldova a Vojenská nemocnice informátoři DPM, kteří rozdávali letáčky s údaji o výluce anebo radili cestujícím jak a kudy jet. Instalace dopravního značení probíhala během soboty 20. 10. 2018 a večer byl most uzavřen pro individuální dopravu. Výluka MHD započala večer v neděli 21. 10. 2018 po ukončení provozu denních linek. Podle smlouvy má být dílo dokončeno do 15 měsíců (tj. v lednu 2020). Oprava mostu je ale pouze jednou z částí celé akce s názvem „Odhlučnění tramvajové tratě Cejl – Zábrdovická, včetně bezbariérových zastávek Vojenská nemocnice“. Rekonstruovat se mají inženýrské sítě a tramvajová trať na téměř půl kilometru ulice Zábrdovické a Cejlu (od Vranovské ulice). Dojde zde také k výměně parovodu za horkovod. Součástí projektu je také obnova všech veřejných ploch s ohledem na začlenění chodců a cyklistů a stavba nové lávky přes řeku pro chodce (v místě dnešní technologické lávky s parovodem na povodní straně mostu). Zhotovitelem je sdružení firem Společnost Zábrdovická, které ve výběrovém řízení nabídlo cenu přes 190 milionů korun.
- Je uzavřen Cejl od křižovatky s Vranovskou a dále vlastní most. V úseku od křižovatky Zábrdovická – Šámalova po křižovatku Zábrdovická – Lazaretní je doprava svedena do jednoho jízdního pruhu a průjezd je řízen semafory. Součástí vyznačení objízdných tras byla i další dopravní opatření, např. zákaz vjezdu motorových vozidel s výjimkou MHD od Dělnického domu na Táborskou ulici, zdvojení odbočovacího pruhu doleva z Masné na Hladíkovu, z Tržní doleva na Ostravskou a zdvojení pruhu pro jízdu rovně přes křižovatku Jedovnická – Novolíšeňská ve směru od Slatiny.
- Linka d-2 je v provozu pouze v úseku Modřice, smyčka / Ústřední hřbitov–smyčka – Tkalcovská – Francouzská a zde je provozně propojena s linkou d-3 (vozy pokračují dále bez nutnosti přestupu). Část spojů linky je ukončena již na Malinovského náměstí – na nástupišti u bývalého Tuzexu zde byla zřízena výstupní zastávka. Linka d-3 je tedy v provozu pouze v úseku Rakovecká – Jugoslávská – Francouzská. Do trasy linek d-4 a d-11 je navíc zařazena zastávka »Francouzská«. Linka d-12 jezdí podle upraveného jízdního řádu s prodloužením všech spojů do smyčky Juliánov (přestup na autobusy směr Líšeň / Vinohrady v zastávce »Dělnický dům«).
- Spoje linek t-25 a t-26 dosud ukončené u vozovny v Husovicích jsou odkloněny na Starou osadu. Linka t-27 je mimo provoz. Spojení ze sídliště Vinohrady na Starou osadu zajišťuje linka a-202, do přestupního uzlu Dělnický dům pak nově zavedená linka a-x27 s trasou Bzenecká – Pálavské náměstí – Mutěnická – Bořetická – Čejkovická – Malá Klajdovka – Juliánov – Dělnický dům – Gajdošova – Stará osada. Interval na lince je 10 minut, v ranní špičce posílený ve směru na Starou osadu a v odpolední špičce posílený ze Staré osady. Nasazeny jsou článkové autobusy.
- Linka a-55 byla od zastávky Židenice, nádraží (přeložené zastávky) prodloužena do nové provizorní zastávky »Lazaretní«, kde je provozně propojena s linkou a-58 (vozy pokračují dále bez nutnosti přestupu). Linka a-58 je vedena obousměrným odklonem přes zastávky Otakara Ševčíka – Mošnova (jen směr Lazaretní) / Buzkova (jen směr Líšeň) – Jílkova – Uzavřená – Tomáškova – Vojenská nemocnice – Lazaretní. Linka a-64 je mezi zastávkami »Životského« a »Uzavřená« obousměrně vedena přímo ulicí Šámalovou a Geislerovou bez zastávek. Linka a-201 je obousměrně přes zastávky »Lazaretní« a »Vojenská nemocnice« prodloužena na konečnou Životského. Linka a-202 je prodloužena na zastávku »Lazaretní«, kde má konečnou. Směrem na Líšeň je vedena přes zastávky »Vojenská nemocnice« a »Kuldova«.
- Linka a-82 je mezi zastávkami »Geislerova« a »Dětská nemocnice« vedena odklonovou trasou ulicemi Životského, Křenová, Špitálka, Radlas, Cejl, Jugoslávská a Merhautova. Odklonem jezdí i noční linky a-N97 ulicemi Svatoplukovou, Provazníkovou, Dukelskou a Vranovskou a a-N99 ulicemi Šámalovou, Geislerovou, Táborskou, Životského, Olomouckou a Křenovou.
- Nově byla zřízena provizorní zastávka »Francouzská« pro tramvaje v obou směrech na ulici Cejl před křižovatkou s ulicí Francouzskou, resp. Vranovskou (pro autobus směr Husovice v zastávkovém zálivu na ulici Vranovské). Pro pamětníky jenom připomenutí, že kdysi zde stejnojmenná zastávka tramvaje bývala. Na ulici Lazaretní před farou zdejšího kostela byla vyznačena zastávka »Lazaretní«, po ulici mohou autobusy jezdit v obou směrech (je zde zákaz zastavení). Zastávka »Vojenská nemocnice« je v obou směrech obsluhována na zastávce autobusu. V zastávce »Židenice, nádraží« jsou zřízeny provizorní zastávky na Lazaretní ulici mimo terminál (u přístupové cesty k budově nádraží). Linka a-55 při jízdě směr Líšeň obsluhovala zastávku na pozemní komunikaci mimo terminál (zastávky v prostoru terminálu obsluhují pouze linky a-78, ra-201 a ra-202).
- Vzdálenost mezi dočasnými zastávkami »Francouzská« a »Lazaretní« činí cca 350 metrů a cestující mohou zatím chodit pěšky přímo po mostě, posléze budou moci využívat novou lávku souběžnou s mostem. Pro cestu ze Židenic do centra města a zpět je samozřejmě možné využít také vlakové linky IDS JMK. Manipulační trolejbusová trať po Bubeníčkově a Zábrdovické je samozřejmě mimo provoz.
- V pondělí 22. 10. 2018 bylo z rekonstruovaného úseku demontováno trolejové vedení, ve středu 24. 10. začala demontáž kolejí mezi mostem a křižovatkou s Vranovskou ulicí. Od pondělí 28. 10. se pracuje na provizorním napojení inženýrských sítí. Brzo bude následovat hloubení stavební rýhy pro kanalizaci, která je pod hladinou spodní vody a tu bude nutné čerpat v samostatných vrtech. Vlastní kanalizace se začne budovat počátkem roku 2019. Práce na vlastním mostu začnou 1. 4. 2019, dokončení jeho oprav je plánováno na konec září 2019.
- Od pondělí 22. 10. 2018 nezajíždí spoje linky a-82 k zastávce »Poliklinika Židenice« na ulici Viniční přímo u polikliniky. Namísto toho obsluhují zastávku »Juliánov« na ulici Líšeňské společně s linkami a-58, a-78 a a-N97.
- V souvislosti s konáním veletrhu Gaudeamus byla od úterý 23. do pátku 26. 10. 2018 posílena doprava k výstavišti. V provozu byla mimořádná tramvajová linka d-P1 v trase Malinovského náměstí – Pisárky. Dopoledne navíc nejezdily spoje linky d-2 běžně vedené ve zkrácené trase Malinovského náměstí – Ústřední hřbitov–smyčka a tramvaje byly použity na lince d-P1.
- Autobusová zastávka »Firkušného« na novém sídlišti Panorama Kociánka byla 27. 9. 2018 přesunuta z ulice Jarmily Kurandové pod esíčko na ulici Kociánka (cca 150 m zpět). Zastávka v nové poloze je prozatím provizorní.
- V proluce na začátku Šumavské ulice (nad křižovatkou se Štefánikovou ulicí) začala v květnu výstavba bytového domu Briga. O prázdninách byl zbořen nárožní patrový dům na křižovatce Poděbradovy a Veleslavínovy ulice (dům byl již delší dobu opuštěný a měl, stejně jako několik dalších v okolí, dodatečně zajišťovanou statiku z důvodu ražení Královopolských tunelů). Již o prázdninách byl asanován bývalý dvorní trakt mezi domem Křenová 20 a tokem Ponávky, kde v minulosti stávala synagoga, tzv. Polský templ, zbořená již v roce 2006 (v poslední době zde byla de facto jenom malá prodejna potravin). Následovalo vyklizení prostoru a po odstranění zeminy probíhá rozsáhlý archeologický výzkum, při němž byly nalezeny mj. zbytky barvířské dílny.
- V září a říjnu proběhla rekonstrukce veřejného parkoviště ohraničeného ulicemi Křenovou, Vlhkou a Skořepkou. Parkoviště bude nově placené – vjezd ze Skořepky (naproti bývalé Feroně) obdržel závory a byl instalován parkovací automat.
- Již na konci září začala v Bohunicích výstavba nové měnírny Netroufalky. Měnírna bude umístěna poblíž bohunické nemocnice v prostoru ohraničeném ulicemi Jihlavskou a Netroufalky, vjezdem do nemocnice a parkovištěm pro návštěvníky (dosud bylo území zarostlé nálety). Měnírna posílí systém napájení v oblasti Nového a Starého Lískovce.
- A na přelomu září a října také proběhl geologický výzkum pro budoucí stavbu tramvaje Osová – Nemocnice Bohunice. Bylo provedeno několik sondážních vrtů v trase plánovaného tunelu.
- Rekonstrukce nástupiště ve výstupní zastávce smyčky Štefánikova čtvrť byla ukončena 13. 10. 2018, koncem měsíce ještě na nástupišti přibylo zábradlí.
- Rekonstrukce (rozšíření nástupiště) zastávky »Geislerova« na Táborské ulici byla dokončena 19. 10. 2018.
- V polovině října byla ukončena rekonstrukce povrchu vozovky ulice Zvonařka, křižovatkou s Dornychem se však nadále jezdilo pouze po polovině vozovky (dále od města) a trvalo přeložení zastávek »Zvonařka« linek a-44/84 a 77. Na konci října se přes křižovatku zase začalo jezdit po polovině blíže k městu.
- Při dalších výkopových pracích v prostoru železničního mostu na Dornychu byl v polovině října objeven a vzápětí odstraněn další pozůstatek vratného trojúhelníku Široká – torzo výhybky přímo na Široké ulici (v prostoru autobazaru).
- Na ulici Hostislavově mezi Žebětínem a sídlištěm Kamechy probíhá výstavba chodníku (mj. po hrázi Žebětínského rybníka).
- SŽDC zadala koncem října zakázku na aktualizaci dokumentace pro stavební povolení na elektrizaci a zdvoukolejnění trati mezi Brnem a Zastávkou u Brna. Stavební povolení by mělo být vydané do poloviny roku 2019, následovat bude výběr firmy, která bude stavět. Stavět by se mohlo začít na jaře roku 2020.
- Oproti původním plánům na demolici obřadní síně u židenického hřbitova, jejímž autorem je letos zesnulý architekt Ivan Ruller, nyní brněnští radní schválili investiční záměr na její rekonstrukci. Náklady by měly být do 30 milionů korun. Stavba byla postavena v roce 1983 jako náhrada za v tu dobu opravované krematorium, přímo z centra sem jezdila autobusová linka a-62. Síň je uzavřená od roku 2007.
- Koncem září Brno potvrdilo výstavbu nové multifunkční haly pro 12 tisíc diváků na místě dnešního velodromu na výstavišti. Cena je odhadována na 1,4 miliardy korun. Mohlo by se zde konat hokejové mistrovství světa v roce 2024. A nový velodrom by měl vzniknout ve sportovním areálu na Hněvkovského ulici v Komárově (bývalé zahradnictví).
- Stavební práce na brněnském hlavním nádraží v říjnu pokračovaly v neztenčené míře, v platnosti zůstala i výluková opatření popisovaná v minulém čísle. Od začátku října není možný průchod od Nádražní ulice kolem 5. a 6. nástupiště směrem na nástupiště č. 1. Přechod kolejí byl dočasně odstraněn, byla vytrhána i druhá z „poštovních“ kolejí (dále od pošty – č. 701). Kolej blíže k poště (č. 702) již nebude obnovena v celé délce, ale bude končit zarážedlem před vlastním přechodem pro chodce. V prostoru poštovních kolejí pak probíhala stavba kabelového kanálu, podzemní kanály se budují i v prostoru 5. a 6. nástupiště. Z trojúhelníku mezi 5. a prodloužením 1. nástupiště byl stánek s občerstvením přesunut k nástupišti č. 6. Rekonstrukce mostu přes Hybešovu ulici pokračuje, v předposledním říjnovém týdnu již probíhalo pískování puklovek na mostovce. Na mostě přes Křídlovickou, resp. Opuštěnou bylo pracoviště rozšířeno na klenby mostu přes řeku, které obdržely novou izolaci. V blízkosti bývalé výtopny nad rovněž bývalými uhelnými výsypkami bylo zbořeno stanoviště výpravčích, stejný osud ostatně čeká příští rok všechna stavědla v obvodu stanice.
- Na dolním nádraží pokračuje výstavba podchodu i nového nástupiště. V říjnu proběhla úprava prostranství před nádražím – je zde nová autobusová smyčka (před bývalou jídelnou, kde se konávaly burzy), přímo před východem z budoucího podchodu je několik stavebních buněk, kde bude čekárna, prodejna jízdenek apod. Na stávajícím nástupišti byly zprovozněny dvě nové infotabule.
- Koncem října proběhla u nákupního centra Olympia oprava komunikace. Autobusy linek a-49, 78, 510 a bezplatné linky OLYMPIA jezdily v areálu obousměrným odklonem po komunikaci u parkové dráhy a vynechávaly zastávku »Modřice, Olympia jih«.
- Z důvodu opravy kolejí na více místech byl od pátečního včera 26. 10. do neděle 28. 10. 2018 omezen provoz v ulici Veveří. Linka d-3 byla do Komína vedena přes Pisárky a linka d-12 byla v provozu pouze v úseku Juliánov – Česká. Náhradní dopravu zajistily mimořádné autobusové linky a-x3 (mezi zastávkami Česká – Vozovna Komín) a a-x12 (mezi zastávkami Česká – Technologický park).
- Neděle 28. 10. 2018 byla posledním dnem provozu spojů s rozšířenou přepravou jízdních kol na lince a-57. Zároveň byl naposled v provozu turistický minibus.
- Z důvodu pokračování stavebních prací je od 30. 10. 2018 omezen průjezd další částí obce Podolí, i nadále není možná jízda mezi obcí a Mariánským údolím. Linky a-N96 a a-151 jsou ukončeny v zastávce »Podolí«.
- Od středy 31. 10. do pátku 2. 11. 2018 je posílena doprava k areálu Ústředního hřbitova. Linka d-5 byla i přes den v provozu v celé trase Štefánikova čtvrť – Ústřední hřbitov, smyčka (bylo zrušeno zkrácení vybraných spojů pouze na Mendlovo náměstí).
- Středa 31. 10. 2018 byla posledním dnem obsluhy zastávky »Hrad Špilberk« – došlo k ukončení provozu linky a-80.
- Středa 31. 10. 2018 byla posledním dnem provozu lodní dopravy na přehradě v tomto roce. Po 16. hodině proběhlo v areálu přístaviště Bystrc slavnostní ukončení plavební sezóny. V 16.45 byl z přístaviště Bystrc k hradu Veveří a zpět vypraven mimořádný spoj. Na tomto spoji bylo možné cestovat za zlevněný tarif a cestující dostali místenku zajišťující místo na lodi při slavnostním defilé při zahájení provozu v roce 2019 a pro děti byl připraven drobný dárek. Poslední den plavební sezóny bylo pěkné slunečné a teplé počasí téměř bez větru.
Novinky ve vozovém parku
- Od jara 2018 opět pokračovaly velké prohlídky modernizovaných tramvají typu T3G. V prosinci roku 2014 bylo ukončeno provádění velkých prohlídek (VP) u modernizovaných tramvají typu T3G a prováděly se pouze střední prohlídky, resp. došlo i k náhradě několika vozů typem Vario LF. Letos na jaře se praxe VP u vozidel T3G obnovila. Opravy proběhly u dvojic tramvají evid. č. 1607+1611 a 1613+1614. Řídicí vozy obdržely komponenty RISII a klimatizaci kabiny řidiče Dometic-Waeco CoolAir RTX (vůz evid. č. 1607). Tramvaje opět vyjely do ulic počátkem října a probíhá VP soupravy vozů evid. č. 1606+1608.
- Tramvaj K2 evid. č. 1132 nakonec ještě v říjnu vyjela do běžného provozu a dojezdila až 24. 10. 2018 na veletržní lince P1 (kurz 01/300), vůz Vario LF2 stejného evid. č. vzápětí vyjel na zkušební jízdy.
- Koncem září zveřejnil DPMB výběrové řízení na dodávku 25 kloubových trolejbusů s alternativním (bateriovým) pohonem. V zadávací dokumentaci je uvedena trasa, kde mají jezdit: Nemocnice Bohunice – Jírovcova – Mendlovo náměstí – Lesnická – Lesná, Haškova.
- A koncem října následovalo výběrové řízení DPMB na dodávku 16 elektrobusů standardní délky a vybudování potřebné infrastruktury pro jejich nabíjení. Počítá se s jejich provozem na lince 67. V Medlánkách má vzniknout 16 stání pro pomalé nabíjení, v prostoru konečných zastávek Jundrov a Avion Shopping Park mají být vždy dvě stání pro průběžné rychlé nabíjení v rámci vyrovnávacích časů (maximálně 15 minut).
- Od začátku října testuje DPMB nová oboustranná informační boční tabla v tramvajích (mj. na voze evid. č. 1120). Jde o celoplošný LCD displej (typ BUSE BS370), který přináší podobné informace jako stávající panely „teploměry“ a navíc zobrazuje polohu vozu podle údajů z palubního počítače.
- V říjnu byly zprovozněny poslední nové minibusy Dekstra: evid. č. 7523 byl dodán v září a s cestujícími poprvé vyjel 17. 10. 2018 na kurzu 065/04, evid. č. 7524 dodán 3. 10. a poprvé vyjel 16. 10. (065/04) a evid. č. 7525 dorazil 10. 10. a poprvé vyjel 25. 10. 2018 na kurzu 065/06.
- V polovině října byl zahájen zkušební provoz alternativního paliva u autobusu Urbanway 12M evid. č. 7085. Jedná se o bioplyn, který vzniká při zpracování odpadních vod. Dopravní podnik se tak zapojil do projektu „BioCNG pro města“. Na projektu se podílí mj. Brněnské vodárny a kanalizace, a.s., v jejichž areálu modřické čističky vznikla plnicí stanice. Vůz je nasazován do provozu na linky 49 a 63.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net