Aktuality měsíce března 2019
- Ve čtvrtek 28. 2. 2019 opustila původní loď DALLAS bystrcké přístaviště DPMB na Brněnské přehradě a v noci na 1. 3. 2019 byla odvezena na opravu do Hlavečníku na Pardubicku. Zde pardubická firma JESKO CZ, která vyhrála vypsané výběrové řízení, provede většinu oprav. V předchozích dnech byla loď nejprve na transport připravována – byla částečně odstrojena a sejmut kapitánský můstek, čímž se snížila jednak hmotnost a také výška lodi. Nakládku 35 tun těžké lodi na podvalník potom provedly dva jeřáby, jeden plavidlo jistil na přídi a druhý na zádi. V Hlavečníku bude provedena většina hrubých prací a poté bude loď převezena zpět do areálu lodní dopravy na Brněnské přehradě, kde proběhne finální dokončení lodi. Při kompletní rekonstrukci lodi má být vyměněna původní dřevěná hlavní paluba za ocelovou, má být vyměněn kormidelní systém a vodotěsné přepážky. Cílem je ale zachovat co nejvíce původních částí lodi. Tu bude i nadále pohánět původní elektromotor TIS a mají být znovu použita původní okna z tramvají. Oprava lodi má trvat přibližně jeden rok a na hladinu by mohla znovu vyrazit v létě roku 2020. DPMB s ní počítá jako s retro lodí. Provozována má být na vybraných spojích, při zvláštních akcích anebo také jako posila v rámci pravidelné lodní dopravy. Rekonstrukce lodi má stát 15,6 milionu korun. Protože je loď od roku 2013 kulturní památkou, budou na její opravu dohlížet také památkáři. Oprava lodi má být kompromisem mezi požadavky památkářů a technickými normami platnými v současné době pro plavidla. Po opravě bude moci loď plout bez jakýchkoliv omezení. (dle tiskové zprávy DPMB)
- A pár řádků k historii lodě DALLAS(I), ex MOSKVA. Stavba lodě byla zahájena na podzim roku 1954. První zkušební plavba se uskutečnila na počátku června roku 1955. Do pravidelného provozu byla loď zařazena od 1. 7. 1955. Generální oprava proběhla v letech 1980–81: S novou kormidelnou se v provozu objevila na závěr plavební sezóny roku 1981. V roce 1992 byla MOSKVA přejmenována na DALLAS. Poslední plavební sezónou byla sezóna v roce 2011. V roce 2013 byla prohlášena Ministerstvem kultury ČR kulturní památkou. O zachování lodi se zasloužil především bývalý kapitán brněnských lodí Petr Tuček.
- Od pátku 1. 3. 2019 došlo ke změně jízdních řádů linek a-40 a a-44 a od soboty 2. 3. 2019 se změnil jízdní řád linky a-77.
- Z důvodu konání gastronomické akce Moravské uzené byla o víkendu 2. a 3. 3. 2019 posílena doprava k hradu Veveří. Linka a-303 byla v provozu podle běžného jízdního řádu a jednotlivé spoje byly případně posilovány autobusem navíc. Hlavní přístup na akci byl zajištěn od zastávky »Hrad Veveří«.
- V březnu pokračovaly práce na opravě tramvajové trati na Údolní ulici se zvýšeným úsilím. Koncem měsíce již byly koleje ve spodní části ulice dotaženy až k úvraťové konečné. Pracuje se také na chodnících a na jízdních pruzích pro vozidla. Svou podobu dostaly i budoucí zastávky »Všetičkova«. Zahájeny byly trolejářské práce. Nakonec bylo přistoupeno k rekonstrukci kolejí i v prostoru výstupních zastávek na náměstí Míru (nově se i zde kolejnice pokládají na velkoplošné panely), proběhla i výměna obrubníků na nástupní zastávce.
- Autobusy linky a-68 jedoucí od Šumavské směr »Náměstí Míru« mají tři varianty jízdy – první možností je, že od zastávky »Náměstí Míru« pokračují jako a-x4 směr Komenského náměstí (ulicí Lerchovou, Tvrdého, Úvoz a Údolní). Druhou možností je, že od zastávky »Náměstí Míru« pokračují dále jako a-68 směr Pisárky a Myslivna (ulicí Lerchovou, Lipovou, Hlinky, Antonína Procházky…). A do třetice – v zastávce »Náměstí Míru« svoji jízdu ukončí a přes tramvajovou smyčku najedou k odjezdové zastávce »Náměstí Míru« a jedou opět směr Šumavská. Provozní přestávky mají autobusy jezdící na linkách a-x4 a a-68 zpravidla na Komenského náměstí.
- V březnu začala na Cejlu výměna parovodů za teplovody. Od středy 13. 3. 2019 je pro individuální dopravu uzavřen směr z centra, a to od křižovatky s Radlasem po křižovatku s Francouzskou. Stavbaři zabrali také přilehlý chodník, kde se budovalo provizorní potrubí. Prováděné práce nemají vliv na MHD. V březnu byla také uzavřena část cyklostezky na Svitavském nábřeží (u bývalého zábrdovického nádraží).
- Ve čtvrtek 21. 3. 2019 byla do Zábrdovic přivezena mostovka nové lávky. Byla složena na Zábrdovickém mostě a hned byly zahájeny dokončovací práce. O následujícím víkendu 23. a 24. 3. 2019 byla přemístěna do definitivní polohy na připravené patky, cca šest metrů po proudu od velkého mostu. Lávka bude sloužit chodcům, v mostovce povedou technologické sítě vč. nového horkovodu. Teprve po jejím zprovoznění pro chodce bude zahájena faktická oprava Zábrdovického mostu. Výluky tramvajové trati do Židenic má být letos využito k opravě trati na Bubeníčkově ulici – stávající pražce budou vyměněny za velkoplošné panely.
- Již v únoru byl v Pisárkách demontován zbytek plotu mezi tramvajovou tratí a kolejištěm vozovny (blíž vrátnice u zastávky »Lipová«). A na přelomu února a března byla z tohoto prostoru demontována i kolej sousedící s tramvajovou tratí linky d-1. Dne 8. 3. 2019 instalovali na staveništi věžový jeřáb.
- Od 9. 3. 2019 jsou u tramvajové zastávky na Moravském náměstí nainstalovány nové lavičky.
- Kryté přístřešky před nepohodou má v síti MHD získat několik dalších zastávek. Mezi nimi jsou například autobusové zastávky »Ústřední hřbitov«.
- S počátkem března byly zahájeny práce na prodloužení trolejbusové trati od zastávky »Novolíšeňská« do smyčky Jírova (přípravné činnosti bylo možno sledovat již dříve). Trať má být uvedena do provozu letos v prosinci. Na „ostrůvku“ mezi smyčkou Jírova a ulicí Novolíšeňskou se připravují základy nové měnírny, na Novolíšeňské ulici se betonují základy sloupů trolejového vedení (začalo se na straně ulice pro směr od města). Nová dvoustopá trať bude mít délku cca 1650 metrů. Stávající smyčka u Novolíšeňské ulice zůstane zachována a bude napojena dvěma výhybkami. Stavba byla vysoutěžena na necelých 125 miliónů korun, zhotovitelem je sdružení firem FIRESTA Fišer a OHL ŽS.
- Podle tiskové zprávy DPMB z 11. 3. 2019 získalo město Brno na základě žádosti DPMB dotaci na stavbu tramvajové trati z Osové k bohunické nemocnici. Z operačního programu Doprava se podařilo získat více než miliardu korun, a stavba by tak mohla začít ještě letos. Stavba má územní rozhodnutí a aktuálně probíhá soutěž na zhotovitele. Dokončena má být do konce roku 2022. Předpokládané náklady přesahují 1,4 miliardy korun. Na trati podle projektu vzniknou dvě nové zastávky »Nová Jihlavská« a »Nemocnice Bohunice«. Hloubený tunel v hloubce až 9 metrů bude dlouhý 619 metrů. Dopravu na trase bude zajištovat linka číslo 8. Zde je nutno připomenout, že k poslední novostavbě tramvajové trati v Brně došlo již před více než deseti lety – v roce 2008 byla prodloužena trať od Technického muzea do Technologického parku.
- Před rokem – dne 12. 3. 2018 – byla zastavena tramvajová doprava do Komárova a započala generální oprava ulice Dornych. Podle aktuálních informací se tato část akce trochu protáhne – práce v ulici Dornych mají skončit až letos v září. Teprve po ukončení prací v Dornychu se stavbaři přesunou do ulice Plotní – tramvaje po ulici Plotní by se po nové trati měly rozjet ke konci roku 2020. Aktuálně jsou v ulici Dornych dokončovány přeložky inženýrských sítí a těsně před zahájením je výstavba vlastní vozovky (poblíž křižovatky se Svatopetrskou jsou již položeny obrubníky). Již v únoru začala demolice prvorepublikových garáží (později policejních) za domovním blokem na Zvonařce mezi Dornychem a Plotní.
- Před 50 lety – dne 11. 3. 1969 byl položen základní kámen ke stavbě bohunické nemocnice. Stavba trvala dvacet let.
- V dubnu má začít třetí etapa projektu Řízení dopravy a sběr dopravních dat ve městě Brně – první dvě etapy již probíhají – účelem projektu je zvýšení bezpečnosti na silnicích a zefektivnění průjezdnosti komunikací. Za asi 134 milionů korun má být postupně zrekonstruováno světelné zařízení na patnácti křižovatkách.
- Palác Typos čeká rekonstrukce – objekt v ulici Jezuitské využívala od roku 1961 Československá televize až do okamžiku přestěhování do Líšně k Zetoru. Stavba paláce Typos byla dokončena v roce 1933. Opravený objekt má nabídnout 110 bytových jednotek, podzemní parkoviště pro 170 aut, kulturní sál pro 350 lidí, pasáž, kavárnu, galerii a konferenční prostory.
- Na pátek 15. 3. 2019 připadlo 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Před 80 lety vtrhla do Brna okupační německá armáda, o dva dny později navštívil Brno sám vůdce Adolf Hitler. Do Brna přijel zvláštním vlakem a jeho cesta vedla od nádraží na novou radnici – je k dispozici filmový materiál a fotografie například z Benešovy, Rašínovy a Zámečnické ulice. V Brně se Hitler zdržel asi dvě a půl hodiny a následně odjel zvláštním vlakem do Vídně.
- Od 17. 3. 2019 se opravuje povrch vozovky na Hněvkovského ulici mezi křižovatkami se Sokolovou a Kaštanovou ulicí. Provoz je v opravovaném místě sveden do protisměru, takže pro každý směr jízdy zůstává k dispozici pouze jeden jízdní pruh. Od 17. 3. do 2. 4. 2019 se opravuje pravá polovina silnice ve směru k dálnici. Náklady na opravu jsou 20,5 milionu korun.
- V polovině března byl na Dornychu mezi Křenovou a vjezdem na parkoviště u Tesca zřízen ve směru od centra samostatný jízdní pruh pro autobusy. Zároveň byla autobusová zastávka »Úzká« na Dornychu pro směr od nádraží dočasně přesunuta blíže ke křižovatce s Křenovou (hned za přechod pro chodce; bylo demontováno zábradlí). Důvodem je zastávka autobusů náhradní dopravy za vlak, která je poblíž vjezdu na parkoviště u Tesca. V souvislosti s výlukovou činností zde zastavuje množství autobusů, které omezovaly autobusy pravidelných linek zastavující na zastávce v původní poloze.
- Od počátku března pokračují práce na opravě estakády před královopolským nádražím – jezdí se po již opravené polovině mostu blíže k nádražní budově (jeden jízdní pruh pro každý směr jízdy).
- V areálu Nové Zbrojovky má vzniknout nová brněnská třída, zatím s pracovním názvem Nová Dukelská – spojí ulici Zábrdovickou s ulicí Dukelskou. Ze Zábrdovické odbočí zřejmě těsně před náspem železniční tratě, projde celým areálem Nové Zbrojovky (podél železniční tratě), někde v prostoru mezi ulicemi Dačického a Gargulákovou přejde novým mostem přes řeku Svitavu a přes prostor tzv. nové motorárny (což bylo dříve fotbalové hřiště Arsenalu Husovice) se na Tomkově náměstí napojí na Dukelskou. V cestě nové třídě na Tomkově náměstí stojí areál husovického Sokola u Tomkova náměstí. Brzo má proběhnout jednání mezi zástupci města a investory.
- A v zábrdovické Zbrojovce ještě zůstaňme – po částečné zimní přestávce se opět naplno rozběhy demoliční práce. Do konce března byly zbořeny všechny objekty mezi novou nářaďovnou a tzv. novou halou, mj. objekt bývalé druhé puškárny (č. 4). Zároveň se začalo s rozsáhlou demolicí budov č. 1c, 1d a 1e v blízkosti kotelny, průčelí směrem k Lazaretní zatím zůstalo zachováno. Z půdorysného pohledu tak mizí „střední“ pás staveb areálu bývalé Zbrojovky.
- V oblasti Líšně má vzniknout nová křižovatka, která má ulehčit frekventované křižovatce Trnkova – Novolíšeňská. V březnu bylo schváleno rozšíření Trnkovy ulice a její propojení s ulicí Novolíšeňskou. Nová křižovatka u dnešní retenční nádrže má sloužit především tranzitní dopravě, kdežto místní doprava by měla zůstat na původní křižovatce. V nejbližší době má být vypsáno výběrové řízení na projektanta této akce. Předpokládané náklady jsou 130 milionů korun na stavbu a deset milionů na projekt.
- Dne 20. 3. 2019 brněnští radní schválili změnu systému rezidentního parkování – za parkování budou platit jiné (nižší) ceny, novinkou má být návštěvnická karta pro stání v širším centru města. Změny v rezidentním parkování vstoupí v platnost letos na podzim. Město bude rozděleno na tři oblasti – cenová zóna A bude červená, bude nejdražší a zahrnuje centrum města, cenová zóna B je zelená, je o něco levnější a zahrnuje přibližně oblasti přilehlé k centru města. Nejlevnější je třetí – modrá zóna C, která připadá na zbytek města.
- Cca od 22. 3. 2019 nabízí mapu uzavírek v Brně nový městský web „uzavirky.brno.cz“. Webová stránka informuje o uzavírkách včetně železnice a cestující zde naleznou i změny v MHD.
- Oprava mostu na ulici Otakara Ševčíka (přes Ostravskou) se přesunula až na příští rok. Letos na podzim bude v Královopolských tunelech probíhat pokládka nového povrchu z gumoasfaltu pro snížení hlučnosti projíždějících aut. Oprav, resp. novostavba zbývající části mostovky mostu na Evropské ulici nadále pokračuje – hotovo by mělo být letos v červnu. Součástí letošních plánovaných oprav na dálnici D1 mezi sjezdy Brno–západ a Brno–centrum je i oprava povrchu na pražské radiále (ulice Bítešská) – ta začala již v březnu opravou směru z města mezi dálnicí a sjezdem z Jihlavské. Letos v květnu až listopadu by měla být pro individuální dopravu uzavřena Rakovecká ulice podél Brněnské přehrady.
- V brněnských jízdenkových automatech se cca od začátku roku začal používat jiný podkladový papír –modrý tón zůstává, mírně se mění grafika.
- Denním tiskem proběhla kolem 20. 3. 2019 informace, že budovu bývalého Prioru, později K-martu a Tesca vedle hlavního nádraží čeká do pěti let demolice. Uvolněné místo má být využito pro náměstí s parkem, obklopené několika menšími budovami. Měl by tak vzniknout volně přístupný veřejný prostor se všemi funkcemi – tj. náměstím, nájemním bydlením, restauracemi, obchody a službami.
- Na začátku března byl zbořen dům Trnitá 24 a přilehlé zbytky zdí a staveb, zároveň byl ukončen archeologický výzkum sousedních parcel. Brzo zde začne výstavba kancelářského komplexu Palác Trnitá. Již loni na podzim byl zbořen dům Palackého 28. Jde o další demolovaný dům poškozený ražbou Královopolských tunelů (po domě na nároží Veleslavínovy a Poděbradovy ulice).
- V minulém čísle Informací MHD jsme psali o začátku stavebních prací v prostoru proluky na Křenové ulici mezi mostem Ponávky a domem Křenová č. 20. Nyní jenom upřesňujeme název projektu – vzniká zde Bytový dům Křenová. A k této lokalitě ještě doplňujeme, že při archeologickém výzkumu u Mlýnské ulice (pro Vlněnu) byla v lednu objevena další barvířská pec. V souvislosti se stavebními pracemi při stavbě kancelářského komplexu Vlněna podél Mlýnské ulice (mezi Rumištěm a Přízovou) však lze jenom konstatovat, že byly vybagrovány hluboké základy a podzemní podlaží budov a veškeré stopy po původní zástavbě zcela zmizely v propadlišti dějin.
- A v prostoru bývalé Vlněny ještě zůstaňme – od začátku roku probíhá demolice drobnějších staveb poblíž toku Svitavského náhonu, ke kterým se jezdilo po mostku z Cyrilské ulice (areál Cyrilská 16).
- Na Plotní ulici se připravuje výstavba sedmipodlažního bytového domu Nová Plotní – přibližně v místech zbořených domů č. 8, 10 a 12.
- Brněnští radní v březnu schválili změnu u veřejné zakázky na stavbu Atletické haly Kampus, o které jsme již na našich stránkách informovali (u křižovatky Netroufalky – Kamenice). Projekt se rozšíří o 170 parkovacích míst. Náklady se tak zvýší z předpokládaných 650 milionů korun o dalších 20 milionů.
- Již příští rok se má opět začít stavět v nákupní zóně v Modřicích, a to mezi nábytkovým obchodem Sconto a dálnicí D2. V tomto prostoru se ještě nachází od loňského června zavřené dětské zábavní centrum Wikyland.
- Ve východní části Kamenného vrchu se začne do tří let stavět asi 300 bytů v několika domech. Západní část Kamenného vrchu, oddělená od východní části parkem, je zatím ponechána jako rezerva pro bytovou výstavbu s časovým odstupem deseti let. Podle vizualizace jde asi o osm bytových domů situovaných ve stráni nad silnicí, před konečnou trolejbusů na Kamenném vrchu.
- V úterý 5. 3. 2019 krátce po osmé hodině ranní se na brněnském hlavním nádraží střetly dva osobní vlaky. Jedna souprava ř. 560 odjížděla z hlavního nádraží směr Židenice, druhá od Židenic přijížděla. Odjíždějící souprava zůstala po nárazu stát ještě na nástupišti, přijíždějící souprava před nástupištěm. Střet se odehrál v poměrně malé rychlosti – došlo ke zranění 22 cestujících včetně strojvedoucího. Železniční doprava mezi Židenicemi a hlavním nádražím byla přerušena asi hodinu, poté byla uvolněna jedna kolej a kompletně byl provoz obnoven v 11:40. Škoda na vozidlech byla předběžně vyčíslena na půl milionu korun. Bylo oznámeno, že příčinou nehody byla zřejmě nedovolená jízda osobního vlaku odjíždějícího z Brna do Březové nad Svitavou. Střetly se jednotky 560.023/024, která vjížděla na brněnské hlavní nádraží od Židenic (poškozen byl čelní vůz 560.023), a 560.027/028 (poškozen byl čelní vůz 560.028), která z hlavního nádraží odjížděla.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, v prosinci 2018 začala oprava dlouho nepoužívané železniční tratě Hrušovany u Brna – Židlochovice. Ještě do konce roku byly na trati vytrhány koleje (s neobvyklými pražci lisovanými z ocelového plechu) a následovala betonáž patek pro stožáry trakčního vedení, které byly vzápětí namontovány (vyjma stanici Židlochovice). Podél tratě bylo vybudováno dosud chybějící odvodnění, staví se nový mostek přes říčku Šatavu. Součástí akce je i rozsáhlá přestavba stanice Hrušovany u Brna včetně její plné peronizace (v podstatě přibyde jedno nové ostrovní nástupiště, další nástupní hrana bude přímo u výpravní budovy). V březnu bylo vypnuto stávající SZZ a zapojeno mobilní provizorní zabezpečovací zařízení. Od 4. 3. 2019 není stanice dálkově řízena z CDP a je obsazena výpravčím. Z tohoto důvodu probíhala od 4. do 15. 3. 2019 výluka na lince S3 v úseku Vranovice – Hrušovany u Brna – Modřice – Brno. Vlaková linka S3 byla rozdělena na „tišnovský“ a „vranovický“ úsek. Za některé vlaky jezdily autobusy (končily ve smyčce u dolního nádraží). Po této výluce následovaly další kratší výluky, kdy opět jezdily místo některých vlaků autobusy.
Novinky ve vozovém parku
- Po VP vyjela v březnu souprava tramvají evid. č. 1639+1640.
- V průběhu února byly sešrotovány tramvaje K2 evid. č. 1128 a 1132, na šrotaci se připravoval evid. č. 1616. Ve vozovně Pisárky se na přelomu února a března začal rozebírat vyřazený vůz K2R evid. č. 1060.
- Je tomu už dvacet let – v úterý 13. dubna 1999 byl v Brně do provozu s cestujícími zařazen nový typ trolejbusu Škoda 21Tr. První vozy z první desetikusové dodávky vozů evid. č. 3001–3010 byly dodány již v únoru. Pak následovaly zkušební a cvičné jízdy. Trolejbusy pak byly dodávány až do roku 2002, kdy jejich celkový počet dosáhl počtu 43 vozů. V posledních čtyřech vozech byly použity polovodičové součástky IGCT a elektrické pohony dveří IGE. Po najetí prvních cca 420 tis. km byly vozy přistavovány k provedení generálních oprav do dílen. Nyní probíhá již druhé kolo GO, některé vozy mají najeto i přes milión kilometrů (trolejbusy 14Tr se pyšní již 1,4 milióny km). Během jednotlivých dílenských prohlídek byly ke druhým dveřím dosazeny výklopné plošiny, došlo k instalaci vnitřních zrcadel pod čelní transparent, vodicích tyčí ohrádek pro vedení lan sběračů, klimatizací kabin řidičů či stahováků Railtech. Pozdějšími změnami jsou stínidla palubních desek, nový design zadních světlometů, venkovní naddveřní signalizace dle autobusů Karosa, LED osvětlení dveřních prostor nebo světlé provedení interiéru. Na některé vozy byly dosazeny topniceTribotec či statické měniče Cegelec. Do druhých GO měly vozy do evid. č. 3015 ne zcela uzavřenou kabinu – během opravy bylo provedení oddělení kabiny řidiče od prostoru pro cestující sjednoceno s ostatními trolejbusy 21Tr. V letech 2011–2016 bylo odkoupeno dalších 21 ojetých vozidel tohoto typu z jiných dopravních podniků z ČR (Jihlava, Hradec Králové, České Budějovice a Pardubice). Po nutných opravách jezdí v Brně pod evid. č. 3044–3064. Mezi těmito vozy byly i tři trolejbusy 21TrAC vybavené asynchronní výzbrojí a tři s polovodičovými součástkami IGCT. Další tři vozy byly zakoupeny jako zdroj náhradních dílů. (dle www.bmhd.cz)
- Pokračuje šrotování vyřazených autobusů – dne 23. 1. 2019 byl sešrotován vůz evid. č. 7633, dne 25. 1. 2019 evid. č. 2613 a dne 14. 2. 2019 evid. č. 2605. V březnu (11. 3. 2019) následoval Citelis 12M evid. č. 7647 (naposledy v provozu 13. 12. 2018 na kurzu 057/02).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jiří Kotrman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net