Aktuality měsíců července a sprna 2019
- Od 1. 7. 2019 jsou některé spoje linky t-35 prodlouženy z Mendlova náměstí na Kamenný vrch. Využívají přitom trasu přes Pisárecký tunel – se zastávkami »Křížkovského, Velodrom, Bauerova, Riviéra, Čtvrtě, Koniklecová a Oblá«). Linka t-35 je v provozu pouze v pracovní dny. Prodlouženy jsou pouze spoje v ranní a odpolední dopravní špičce. V sedle jezdí autobusy jako dosud v trase Barvičova – Mendlovo náměstí: čtyři spoje za hodinu. Na Mendlově náměstí linka obsluhuje ve směru na Kamenný vrch zastávku společně s linkami t-25 a 26, ve směru na Barvičovu běžnou zastávku. Na »Čtvrtích« linka obsluhuje v obou směrech zastávky linky a-50. Na linku jsou nyní vypravovány pouze autobusy, avizované potenciální nasazení parciálních trolejbusů se neuskutečnilo.
- Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati nebyla od zahájení provozu denních linek v sobotu 29. 6. 2019 (pro noční linky již od noci z 28. na 29. 6.) nepřetržitě do pátku 30. 8. 2019 (pro noční linky do noci z 29. na 30. 8.) možná jízda veškeré dopravy ulicí Cejl a navazujícím úsekem Vranovské ulice po křižovatku s Jugoslávskou.
- Tramvajová linka d-2 byla v provozu pouze v úseku Modřice, smyčka / Ústřední hřbitov, smyčka – Körnerova. Tramvaje linky d-3 jezdily pouze v úseku Rakovecká – Jugoslávská a dále odklonem do Husovic na Mosteckou. Linka d-4 byla vedena obousměrným odklonem přes Moravské náměstí a Merhautovu ulici. Linka d-11 byla po celou dobu výluky mimo provoz a byla nahrazena posíleným provozem linek d-3 a d-9, v oblasti ulice Cejl provozem autobusu linky d-x11.
- Náhradní dopravu zajistila mimořádná autobusová linka a-x11 mezi zastávkami Malinovského náměstí – Zemědělská, která byla v zastávce »Zemědělská« provozně propojena s linkou a-46 na Haškovu (měnilo se označení z x11 na 46 a naopak). Linka měla trasu: Malinovského náměstí (u bývalého Tuzexu) – Körnerova – Radlas (dočasná zastávka) – Tkalcovská (přeložena k řece) – Bratislavská (dočasná zastávka) – Jugoslávská (směr Zemědělská zastávka linky d-3, směr Malinovského náměstí zastávka u bývalé Mototechny) – Jugoslávská (zastávky linky d-9) – Tomanova – Zemědělská (zastávky linky a-46). V pracovních dnech jezdila ve špičce osmkrát za hodinu, v sedle šestkrát a o víkendu čtyřikrát za hodinu. Vypravovány byly sólo autobusy.
- Linka a-82 ve směru na Valašskou vynechávala zastávku »Francouzská«, náhradou obsluhovala zastávku »Jugoslávská« (zastávka linky d-3 do centra). Ve směru na Pálavské náměstí objížděla uzavřený úsek bez vynechání zastávek. Linka a-N94 v obou směrech vynechávala zastávku »Francouzská«, navíc ale obsloužila zastávky »Bratislavská«, »Tkalcovská« a »Radlas«. Linka a-N97 byla vedena obousměrným odklonem po Merhautově, náhradou obsloužila pouze zastávky »Jugoslávská« (zastávky linky d-3) a »Tomkovo náměstí« (zastávky linky a-N94).
- Zastávka »Francouzská« (zřízená v souvislosti s uzavírkou Zábrdovického mostu) byla dočasně zrušena. Zastávka »Tkalcovská« pro směr z centra byla na ulici Tkalcovské přímo na přejezdu vlečky bývalé Mosilany, ve směru do centra kousek před přejezdem, poblíž lávky přes řeku. Dočasná zastávka »Bratislavská« byla na ulici Bratislavské mezi Cejlem a Přadláckou, zastávka »Radlas« byla na Radlase (u Radosti poblíž křižovatky s Cejlem).
- Náhradou za přestupní vazbu Francouzská – Lazaretní bylo možné využít pěší přestupní vazbu Tkalcovská – Pastrnkova. Provizorní zastávka »Pastrnkova« byla zřízena jako náhrada zastávky »Lazaretní«, byla na stejnojmenné ulici před lávkou pro pěší. Cestující přecházeli po lávce.
- Kolejový přejezd z výhybkové soupravy Californien na Cejlu byl cca před domem Cejl č. 61. Tramvaj KT8 linky d-2 zastavovala bezprostředně po přejetí do protisměru. d-2. V pracovních dnech byl interval osmkrát za hodinu (v sedle jezdil jen každý druhý spoj do Modřic), o víkendu šestkrát za hodinu, do Modřic jezdil každý druhý spoj.
- Cejl byl uzavřen pro individuální dopravu od tramvajové zastávky »Körnerova« dále k Vranovské. Pro autobusy náhradní dopravy a místní obsluhu byl vjezd povolen – a to dvěma úseky řízenými světelnou signalizací. Se semafory se jezdilo mezi Soudní a Radlasem a mezi Tkalcovskou a Bratislavskou. Další úseky byly zcela uzavřeny, a to včetně úseku Vranovské ulice mezi Jugoslávskou a Cejlem. V první etapě jezdily autobusy po polovině vozovky pro směr od centra (v úseku mezi Soudní a Radlasem využívaly i kolej ve směru od centra; naproti Bratislavské přejížděly na opačnou stranu ulice přes zachovaný kolejový úsek).
- K 8. 7. 2019 byl Cejl již zcela vybagrován, byl zachován stavební přejezd v křižovatce s Tkalcovskou a dále přejezd naproti Bratislavské, kde zůstaly zachovány koleje. Na vybagrované podloží byla aplikována geotextilie a betonové L-profily s dalšími protihlukovými prvky. Následoval návoz dalších vrstev štěrku, instalace velkoplošných panelů a následně i montáž kolejnic. Práce postupovaly ve směru od centra, první byl dokončen úsek Soudní – Tkalcovská. Obě stopy manipulační trolejbusové tratě byly dle potřeby posunuty stranou. V křižovatce Cejl – Vranovská bylo trolejové vedení demontováno a poté nahrazeno novým. Na konci července byly panely položeny i ve směru od Vranovské až po bývalou prodejnu automobilů AZNP, a to včetně křižovatky směrem k Zábrdovickému mostu. Od úterý 30. 7. 2019 se začalo jezdit po vyasfaltované nové koleji mezi Soudní a Radlasem pro směr město, přičemž tento úsek byl i nadále řízen světelnou signalizací. Původní kolej byla následně odstraněna. Do 2. 8. 2019 byly kolejnice vedle úseku Soudní – Tkalcovská i ve směru od Vranovské až k bývalým AZNP, na křižovatce Vranovská – Cejl byly instalovány nové kolejové objekty, výhybky a křížení. Rozjížděcí výhybka ve směru od města (před FÚ) je splítková (s poměrně dlouhou splítkou s oblouky), stejně jako sjížděcí výhybka ve směru na Vranovskou. Sjížděcí výhybka ve směru na Malinovského náměstí a rozjížděcí výhybka z Vranovské jsou v jednoduchém provedení. Již dříve položené výhybky směrem k Zábrdovickému mostu jsou obě splítkové. V týdnu od 5. 8. 2019 byl snesen přejezd přes koleje naproti Bratislavské a byl nahrazen novým přejezdem přes již položené a zaasfaltované kolejnice naproti ulici Tkalcovské. Mezi Bratislavskou a Tkalcovskou se tak začalo jezdit po polovině ulice dále od řeky. Byl odfrézován povrch všech vozovek. Na zastávce »Tkalcovská« byly položeny nové obrubníky ostrůvků (na straně kolejí jsou použity kasselské obrubníky). V poslední dekádě srpna byla položena svrchní, obrusná vrstva živice – napřed v úseku Vranovská – křižovatka – vjezd do areálu Cejl 76. V pondělí 26. 8. 2019 byla vrstva položena po celé zbývající délce v předjízdném pruhu a na koleji pro směr od centra. Z Cejlu nebylo možné zabočovat ani na Radlas, ani na Tkalcovskou, autobusy linky a-x11 jezdily mezi Soudní a Bratislavskou obousměrně po Cejlu po zbývající polovině vozovky, zastávky byly operativně přímo na ulici Cejl. V úterý 27. 8. 2019 se vrchní vrstva pokládala na předjízdný pruh a kolej směrem do města. Autobusy již jezdily po Tkalcovské a Radlasu, nejezdily ale po Bratislavské a Přadlácké na Jugoslávskou mířily přímo po Cejlu a Vranovské – zastávka »Bratislavská« byla operativně zřízena přímo na Cejlu. Ve středu 28. 8. 2019 se dokončoval prostřední pruh mezi kolejemi, již bez dopadu na MHD. Autobusy linky a-x11 nadále jezdily kolem řeky.
- Souběžně s výlukou Cejlu byla od 1. 7. 2019 také zcela neprůjezdná ulice Zábrdovická mezi záložním vjezdem do vojenské nemocnice a křižovatkou s Lazaretní. Po výkopových pracích začala pokládka nového tramvajového svršku – na podkladových velkoplošných panelech. A to ve směru od záložního vjezdu do nemocnice (kde se navázalo na opravené koleje v oblouku) k Zábrdovickému mostu. Do konce července koleje dorazily do míst původní zastávky »Vojenská nemocnice«. V srpnu pokračovala stavba trati ve směru od zastávky ke křižovatce s Lazaretní ulicí (opět na velkoplošných panelech). V druhé polovině měsíce začaly práce na přípravě podloží pro tramvajovou trať i na obou předpolích mostu. Do konce prázdnin se nepodařilo Zábrdovickou ulici mezi Lazaretní a Šámalovou zprovoznit pro průjezd autobusů MHD.
- Autobusová linka a-55 byla v provozu pouze v úseku Mariánské údolí / Jírova – Židenice, nádraží a dále byla odkloněna přes zastávku »Kuldova« do nově zřízené provizorní zastávky »Pastrnkova«. V pracovních dnech jezdila šest až osmkrát za hodinu, o víkendu šestkrát za hodinu. Na lince byl smíšený provoz sólo a článkových vozů. Linka a-58 byla v provozu pouze v úseku Líšeň, hřbitov – Tomáškova a byla také odkloněna na »Pastrnkovu«. Linka a-58 byla s linkou a-55 provozně propojena (změna linkového značení probíhala na Pastrnkově) – z linky 55 se na linku 58 měnila cca polovina spojů. Autobusy linky a-64 mezi zastávkami »Tomáškova« a »Kuldova« v obou směrech navíc obsluhovaly zastávku »Pastrnkova«.
- Linka a-201 v obou směrech jízdy vynechávala zastávky »Lazaretní« a »Vojenská nemocnice«, náhradou obsluhovala v obou směrech zastávky »Kuldova« a »Pastrnkova«. Linka a-202 byla v provozu pouze v úseku Hostěnice / Jírova – Židenice, nádraží a dále jezdila odklonem přes zastávku »Kuldova« do zastávky »Pastrnkova«. Při jízdě z Pastrnkovy také obsluhovala zastávku »Tomáškova«.
- V Pastrnkově ulici jednak platil zákaz zastavení, jednak došlo ke změně směru projíždění – během výluky se jezdilo od ulice Šámalovy, zákaz zastavení byl i kousek na Tomáškově ulici, kvůli umožnění zabočení z Pastrnkovy doleva.
- O víkendu 29. a 30. 6. 2019 byla v prostoru zastávky »Kuldova« ve směru na Starou osadu na opravené trati položena poslední vrstva živice a od 1. 7. 2019 jsou obě zastávky »Kuldova« provozní v původní poloze. Mezi začátkem nástupiště směr Stará osada a cca začátkem oblouku zůstaly původní koleje. V týdnu od 19. 8. 2019 pak začala rekonstrukce dalšího úseku kolejí na Zábrdovické ulici – mezi mostem přes bývalý židenický mlýnský náhon a křižovatkou se Šámalovou ulicí. Na původní dřevěné a betonové pražce byly po odstranění zádlažbových panelů doplněny nové kolejnice a úsek byl zadlážděn novými panely (podobně jako navazující úsek v oblouku od náhonu pro záložní vjezd do vojenské nemocnice).
- Z důvodu opravy povrchu komunikace byl od pondělí 1. 7. 2019 (pro noční linku již od noci z neděle na pondělí) do konce srpna omezen provoz veškeré dopravy v ulici Otakara Ševčíka. Akce měla dopad i do provozu MHD – v době od 1. do 31. 7. 2019, kdy se opravovaly vnější jízdní pruhy, byla dopravní opatření následující: Linka a-44 vynechávala zastávku »Škroupova« a zastávku »Otakara Ševčíka« obsluhovala v přeložené poloze v nepoužívaném zálivu na začátku Gajdošovy ulice (mezi Táborskou a Vančurovou). Linka a-74 v obou směrech vynechávala zastávku »Škroupova« a zastávku »Otakara Ševčíka« obsloužila v přeložené poloze (na Gajdošově ulici – ve směru na Starou osadu v nepoužívaném zálivu a v opačném směru byla zřízena provizorní zastávka na krajnici naproti zálivu). Autobusy linky a-84 jezdily odklonem po Táborské, Olomoucké, Křenové a Masné. Zastávku »Otakara Ševčíka« obsluhovala v přeložené poloze na zastávce tramvaje. Obsloužila také zastávku »Životského«, zastávka »Hladíkova« byla u budovy PC-DIR na ulici Zvonařka. Linka a-N89 byla obousměrně odkloněna přes Životského. Po dobu oprav vnějších jízdních pruhů nebylo možné zabočovat do navazujících ulic, byl uzavřen i přechod pro chodce u zastávky »Škroupova«. Přechod přes Táborskou nad křižovatkou byl posunut blíže Juliánovu. Od 1. 8. 2019 se na Otakara Ševčíka opravovaly vnitřní jízdní pruhy, dopad do provozu MHD již nebyl (okružní linka a-84 se vrátila zcekla na svou trasu, již není vedena po Olomoucké a Masné). Nebylo možné zabočovat z Otakara Ševčíka doleva na Táborskou. Oprava ulice byla předčasně ukončena v neděli 18. 8. 2019.
- Vzhledem k postupu stavebních prací (stavba měnírny a kabelové sítě ve smyčce autobusů) byla zastávka »Jírova« ve směru na náměstí Karla IV., resp. na Novolíšeňskou, od 1. do 31. 7. 2019 přeložena cca o 90 metrů vpřed (k zastávce náhradní dopravy) – u zastávky zastavují autobusy linek a-55, 78, 82, N99 a 151. V prostoru zastávky byl opraven povrch vozovky i chodníky.
- O prázdninách se nadále pracovalo na hrubé stavbě měnírny Jírova. Ta je situována mezi stávající autobusovou smyčku a komunikací Novolíšeňská v blízkosti výjezdu ze smyčky. Staveniště měnírny zabralo část prostoru smyčky – zůstal pouze jeden jízdní pruh, kterou využívají především spoje linky a-55 (projíždí a-55 směr Mariánské údolí, jsou zde ukončeny posilové spoje linky a-55, je zde zastávka pro směr do centra). Linka a-78 směr Židenice má zastávku nadále přeloženu přeloženu vpřed. Kolem smyčky a v ulici Novolíšeňské byly postupně stavěny sloupy trolejového vedení a byly prováděny výkopové práce pro kabely.
- Uzavření obou tubusů Husovického tunelu bylo naplánováno a realizováno od 1. 7. do 31. 8. 2019. Uzavírka byla nutná kvůli obnově části technologických zařízení. Technologické a řídící části již totiž dosáhly hranice své životnosti. V tunelu byla provedena výměna osvětlení, oprava telefonního spojení, modernizace a doplnění zařízení pro rádiové volání pro soulad frekvencí, které užívá integrovaný záchranný systém, částečná obnova systému napájení a kabeláže, úprava systému měření fyzikálních veličin v tunelu, instalace systému detekce přepravy nebezpečných látek, doplnění kamerového systému a systému videodetekce incidentů. Po dobu uzavírky byla ulice Provazníkova otevřena pro veškerou dopravu i ve směru do kopce. MHD sice Husovickým tunelem neprojíždí, ale dopravní zácpy autobusům a trolejbusům linek t-25, 26, a-44/84, 46, 53, 57 přinesly další zpoždění, a to zejména v prvních dnech uzavírky.
- Další prázdninovou výluku si vyžádala oprava tramvajové trati do Líšně a na Stránskou skálu od 29. 6. do 30. 8. 2019. Linka d-8 byla v provozu pouze v úseku Starý Lískovec, smyčka – Geislerova a dále byla odkloněna do Juliánova. Linka d-10 byla v provozu pouze v úseku Švermova / Nové sady – Krásného. Náhradní dopravu v oblasti Líšně zajistil posílený provoz autobusových linek a-55 a a-78 a také běžný provoz linky a-58. Všechny tyto linky jezdily v oblasti Líšně po svých pravidelných trasách. Základní přestup mezi autobusy a tramvajemi byl zajištěn v zastávce »Dělnický dům«.
- Na lince d-10 byly provozovány obousměrné tramvaje typu KT8 – kolejový přejezd z výhybkové soupravy Californien položené na panelech byl instalován cca 300 metrů dále od zastávky »Krásného« – tramvaj přijížděla od centra rovně, řidič přešel na druhé stanoviště, přejel přes přejezd a na širé trati vyčkával na čas odjezdu. V pracovních dnech byl interval čtyřikrát za hodinu, přičemž v dopravním sedle jel na Švermovu jen každý druhý spoj. O víkendu třikrát za hodinu v úseku Krásného – Nové sady, na Švermovu jezdil jen každý třetí spoj (tj. jedenkrát za hodinu).
- Opravovaný úsek je od odbočení tratí do Líšně / Stránskou skálu až po manipulační smyčku Novolíšeňská (kousek nad ni) se zastávkami Bělohorská – Bílá hora – Líšeňská – Novolíšeňská. Délka opravovaného úseku byla 2584 m – náklady na opravu 112 milionů korun. Stavbu prováděla firma Firesta. Během výluky tramvajového provozu došlo také k výměně kolejových objektů u ulice Ostravské (výhybky a křížení v místě rozbočení tratí) – nové výhybky jsou rychlostní. Původní žlábkové kolejnice byly při opravě trati vyměněny za vignolové s pružným uchycením. Nástupiště zastávek byla o několik metrů prodloužena a všechny zastávky byly přestavěny na bezbariérové (kvůli podchodu nebude bezbariérovou zastávkou zastávka »Bílá hora« ve směru do centra). Před zahájením vlastních stavebních prací bylo v celém opravovaném úseku sneseno trolejové vedení. Původní štěrk byl vybagrován a byl dovezen nový. Koleje byly položeny na betonové pražce. Kvůli snížení hlučnosti byly vybrané úseky tratě odhlučněny pomoci bokovnic na kolejnicích. Jako první se v celém úseku opravovala kolej ve směru do centra. Ke konci července již byla instalována rychlostní sjížděcí výhybka u Ostravské ulice. Místo výhybky pro výjezd ze smyčky Novolíšeňská byl do hlavní tratě vložen provizorní dílec rovných kolejí na dřevěných pražcích pro umožnění vjezdu mechanizmů. V polovině srpna již byly položeny koleje pro oba směry jízdy, byly zasypány štěrkem a bylo prováděno podbití. V místě rozbočení tratí pod juliánovským sídlištěm byly položeny rychlostní štíhlé výhybky a nad zastávkou »Novolíšeňská« byly instalovány výhybky pro obsluhu mezilehlé smyčky Novolíšeňská. Pracovalo se na nástupištích zastávek, pokládaly se nové kabely k jednotlivým napájecím bodům. Pracovníci trolejového vedení pracovali po celé trase na převěsech a na montáži výložníků.
- Nová hala s montovanou ocelovou konstrukcí v pisárecké vozovně bude mít speciální protihlukovou fasádou složenou z množství jehlanů – toto řešení má přinést úlevu od hluku tramvají projíždějících po bystrcké trati a odrážejícího se od fasády nové haly směrem na Hlinky. Ve stěně přiléhající k ulici Hlinky má být také největší okno v Brně. Kromě stavby nové haly bude zastřešeno pět odstavných kolejí, budou rekonstruovány stávajících budovy a dojde k modernizaci kolejiště. V srpnu již měla nová hala opláštění, byl instalován také rám velkého okna k Hlinkám, na stěně k Hlinkám byla namontována závěsná konstrukce pro odhlučnění.
- V ulici Netroufalky, před jejím vyústěním do ulice Jihlavské ve směru do kopce, bude vyznačen odstavný pruh pro autobusy MHD. Řidiči jedoucí ulicí Netroufalky směrem k Jihlavské se tak budou do jízdního pruhu řadit již dříve než doposud.
- U příležitosti oslav 150. výročí provozu městské hromadné dopravy v Brně dostali zájemci o MHD možnost podrobněji proniknout do jejího fungování. DPMB připravil Akademii DPMB, která během šesti setkání seznámí účastníky s historií, současností i budoucností provozu MHD. Akademie je určená pro 50 lidí a začne letos v září.
- Pro cestující veřejnost uspořádal DPMB fotografickou soutěž na téma Městskou hromadnou dopravou na výlet. Soutěž trvala do 18. 7. 2019 a dva výherci měli možnost získat lístky na loď na Brněnskou přehradu pro celou rodinu.
- U zastávky »Všetičkova« na opravené Údolní ulici bylo ve středu 3. 7. 2019 upraveno vodorovné značení vozovky – byly namalovány plné bílé čáry tak, aby se nedalo jezdit přes vyvýšená nástupní místa (tím byla zmenšena šířka vozovky). Brzo poté byl nad zastávkami vyznačen přechod pro chodce.
- Na konci července skončila rekonstrukce nástupiště tramvajové zastávky »Svratecká« ve směru do Bystrce.
- Poslední červnový víkend byly provedeny nezbytné práce tak, aby se od 1. 7. 2019 dalo jezdit ulicí Zvonařka přes Dornych ve směru Hladíkova – Opuštěná ve dvou jízdních pruzích. V opačném směru zůstal i nadále jeden jízdní pruh. Autobusové zastávky »Zvonařka« v obou směrech (a-84 směr Mendlovo náměstí / a-44 směr Stará osada) zůstaly i nadále v přeložených polohách. V úterý 2. 7. 2019 byly v prostoru křižovatky Dornych – Zvonařka vytrhány poslední zbytky kolejí tramvajové tratě – napřed o víkendu na straně Lidlu, po převedení dopravy pak v úterý na straně bývalé smyčky. Na Dornychu se obecně velmi pilně pracovalo – v červenci probíhala pokládka obrubníků ve směru od Zvonařky ke Kovářské, v polovině měsíce proběhla montáž světelné signalizace na křižovatce Dornychu s výjezdem z bývalých škrobáren (CTP Ponávka). O víkendu 19.+20. 7. 2019 probíhala pokládka živice na Dornychu mezi Zvonařkou a Vlněnou (kam byl vybudován definitivně vjezd v místě vjezdu původního). Jízdní pruh mezi Přízovou a Úzkou směr Koliště byl vybagrován vozovka a jezdilo se po zaasfaltovaném kolejovém tělese. O stejném víkendu došlo k posunu zastávky »Konopná« ve směru z města o několik metrů dále od města (na středový ostrůvek budoucího přechodu pro chodce), zároveň byl trochu posunut i provizorní přechod pro chodce. Do konce měsíce byla živice položena (bez svrchní obrusné vrstvy) mezi Kalovou a Zvonařkou. Pracovalo se na vjezdu do Lidlu a vjezdu do Široké ulice. Ulice Kovářská byla celá opravena a k 11. 7. 2019 otevřena, bez úseku navazujícího na Plotní ulici. Areál UXA je již od jara od nové komunikace oddělen novou, historizující zdí. Hodně práce zbývalo na chodnících. Koncem července probíhala pokládka živice na kousku Svatopetrské od napojení provizorní vozovky po poštu (jízdní pruhy pro směr od města). Již byl hotový záliv zastávky »Konopná« směr od města. Stále se obousměrně jezdilo po polovině vozovky pro směr do města.
- Počátkem srpna byla na Dornychu před křižovatkou se Zvonařkou (u prodejny Lidl) instalována přes vozovku rozměrná konstrukce, která ponese informační tabule. Přes víkend (10. a 11. 8. 2019) byla položena poslední vrstva živice na ulici Svatopetrské, pak následovala montáž semaforu na budoucím přechodu pro chodce. V týdnu od 5. 8. 2019 byly instalovány brány pro směrové tabule i před křižovatkou s ulicí Širokou (ve směru od Komárova) a před křižovatkou se Zvonařkou ve směru od města. Přes víkend 10. a 11. 8. 2019 byla také položena živice v křižovatce se Zvonařkou ze strany od města (bez obrusné vrstvy), přímo v křižovatce se Zvonařkou na polovině blíže k městu (zde již s obrusnou vrstvou). Provoz na Zvonařce byl následně ve směru na Opuštěnou přes křižovatku převeden na správnou polovinu vozovky, ale před křižovatkou s Plotní se ještě provoz vrací na nesprávnou polovinu. Na Dornychu mezi ulicí Přízovou a ulicí Úzkou ve směru ke Kolišti na polovině vozovky pro směr jízdy na Koliště bylo dokončeno podloží vozovky, následovala pokládka živice (stále se jezdilo po zaasfaltovaném jízdním pruhu tramvají). V posledním srpnovém týdnu práce finišovaly – přes křižovatku se Zvonařkou se jezdilo v režimu 1+1, a to blíže k bývalé smyčce. Od soboty 31. 8. 2019 se veškerá doprava převádí z Plotní ulice na Dornych.
- Od 29. 6. 2019 již jezdí trolejbusy linky t-32 a autobusy linky a-67 po ulicích Charvátské a Chodské (po Chodské však jezdila pouze MHD). V tuto dobu se ještě dodělávaly chodníky a parkovací stání. Na Slovanském náměstí nedošlo zatím ke zprovoznění elektrických výhybek pro trolejbusy linky t-32, a proto zůstaly nadále v provozu parciální trolejbusy, které sběrače stahovaly před průjezdem Slovanským náměstí a nasazovaly ručně ve smyčce Srbská (stříšky na provizorní zastávce »Slovanské náměstí« na začátku Srbské ulice byly po jejím zrušení demontovány) a pomocí stříšek na zastávce »Botanická«. Brzo byla Chodská ulice mezi Dobrovského a Táborem zprovozněna pro veškerou dopravu (doloženo 8. 7. 2019) – stále probíhaly práce na chodníku a parkovacích stáních na straně ulice bližší Štefánikově ulici. Úsek mezi Táborem a Šumavskou však zůstal pro individuální dopravu neprůjezdný i nadále.
- Na severní straně Slovanského náměstí byly po zprovoznění komunikace v jižní části náměstí dokončeny ostrůvky a parkovací stání, které nebylo možné z důvodu obousměrného provozu instalovat. V pátek 12. 7. 2019 byly na Slovanském náměstí zprovozněny trolejové výhybky pro linku t-32, a tak od soboty 13. 7. 2019 mohou být na linku t-32 vypravovány i klasické trolejbusy.
- Zastávka »Čtvrtě« v Novém Lískovci (ve směru na Kamenný vrch – pro linky t-26, t-37, a-50) má získat přístřešek pro cestující ještě letos na podzim.
- Od loňského července (2018) probíhá na místě parkoviště uvnitř bývalé trolejbusové smyčky Bohunice Chirana, vedle Anatomického ústavu MU, výstavba nové budovy Komplexního simulačního centra MU (u křižovatky s ulicí Vinohradskou). Budova je jednak na vlastním parkovišti (zde již je hrubá stavba dokončena), jednak její část překračuje ulici Kamenice a pokračuje až do svahu pod touto ulicí. Auta jedoucí po Kamenici budou budovou projíždět. Montáž ocelové konstrukce této budovy začala letos na jaře (již v květnu byl provoz převeden na polovinu vozovky pro směr město) a v červenci stavba omezila provoz po Kamenici zcela. Od 25. 7. 2019 je Kamenice v prostoru stavby zcela uzavřena pro individuální dopravu – mohou projíždět pouze autobusy MHD a další vybraná vozidla. Zastávka »Kamenice« linek a-61 a 69 ve směru do centra byla přeložena o asi 200 metrů zpět (blíže ke kampusu). Vozy projíždějí pod konstrukcí budovy tunelem z lešení – jezdí se po polovině vozovky pro směr ke kampusu.
- Rekonstrukce inženýrských sítí a komunikace na ulicích Poděbradově (již III. etapa) a Staňkově (II. etapa) mezi ulici Reissigovou a Rybníčkem se blíží do finále. Od čtvrtka 25. 7. 2019 proto byla uzavřena křižovatka Reissigovy a Poděbradovy ulice: na křižovatce se opravoval povrch a obrubníky. Linka a-67 byla v obou směrech vedena odklonem přes Husitskou, Palackého, Semilasso a po Sportovní ulici. Po dobu objížďky byly zastávky »Reissigova« pro oba směry jízdy zřízeny na Cimburkově ulici hned u křižovatky se Sportovní. Uzavírka skončila ve čtvrtek 15. 8. a od pátku 16. 8. 2019 se autobusy vrátily na svoje běžné trasy.
- Podle mnohokrát zveřejněných plánů měl být při výstavbě VMO Žabovřeská tramvajový provoz linky d-1 od Pisárek k Vozovně Komín zachován – mluvilo se o provizorní jednokolejce a o krátkodobých výlukách. Z níže popsaných důvodů se však vše změnilo a cestující do Bystrce bude čekat pěkně dlouhá výluka. Zatímco individuální doprava přes staveniště bude v různých podobách zachována, tramvaj musí na čas ustoupit. Od září příštího roku po dobu celých dvou let nebude jezdit tramvaj linky d-1 přes Pisárky k Vozovně Komín a do Bystrce. Na dvouleté výluce se shodli brněnští radní a zástupci Ředitelství silnic a dálnic při jednání na konci července. Pro práce na VMO získali finance od ministerstva dopravy s podmínkou, že stavba musí být dokončena do roku 2023. Tramvajová výluka dovolí zkrátit dobu výstavby z plánovaných 66 měsíců na 44 měsíců. Při ražbě tramvajového tunelu a odvozu vytěženého materiálu navíc nebudou tolik zatíženy okolní ulice – auta budou jezdit po tramvajovém tělese. Byla zveřejněna i plánovaná dopravní opatření: tramvajová linka d-1 má být ukončena v Pisárkách. Počítá se s náhradní autobusovou dopravou z Pisárek k Vozovně Komín. Pro většinu cestujících ale přichází v úvahu tramvajová trasa přes ulici Veveří a Žabovřesky – dojde k prodloužení stávající linky d-11 až na Ečerovu a přibude nová linka d-x11 v trase Bystrc – Hlavní nádraží, na kterou mají být nasazovány velkokapacitní soupravy. Ještě předtím však musí dojít k úpravě tramvajové trasy přes ulici Veveří, například k prodloužení nástupních ostrůvků zastávce »Konečného náměstí«, tak aby na jeden signál mohly křižovatkou Veveří – Kotlářská projet dvě tramvajové soupravy. O příštích letních prázdninách navíc musí být na Veveří opraveny koleje.
- V letech 2020–2022 se ulice Veveří stane velmi důležitou, neboť po ní bude jezdit veškerá tramvajová doprava z centra do Bystrce. Oprava bude rozdělena do dvou částí: již v dubnu 2020 mají začít práce v úseku od Žerotínova náměstí po Grohovu, hotovo má být do června. Budou vyměněny koleje a opraven povrch silnice včetně obrubníků. Úsek Grohova až Konečného náměstí se má opravit až po ukončení výluky v Žabovřeské. Zde má dojít k větším změnám zahrnujícím také parkovací plochy, stromořadí, sítě.
- DPMB objednal tři tisíce nových validátorů za 65 milionů korun, kterými začne svá vozidla vybavovat koncem letošního roku. Nové zařízení umožní jednak označit papírovou jízdenku (jako dosud), ale také zaplatit jízdné bezhotovostním způsobem. Zkušební provoz má začít od počátku roku 2020, ostrý provoz od jara téhož roku. Kontrola jízdného zaplaceného kartou proběhne stejným způsobem, jako probíhá nyní u elektronických předplatních jízdenek. I po zavedení nového způsobu odbavování cestujících se budou nadále používat také papírové jízdenky. Systém má fungovat tak, že běžnou jízdenku zakoupí cestující pouhým přiložením platební karty, vícezónovou anebo zlevněnou jízdenku nejprve zvolí pomoci displeje validátoru a po zvolení ji bezhotovostně zaplatí.
- V sobotu 27. 7. 2019 zorganizovalo brněnské Turistické informační centrum první komentovanou projížďku historickým autobusem v rámci souboru akcí Osmdesátky v Brně. Vůz ŠL11 z TMB vyjel v 10 hodin ze zastávky »Úzká« a cestující čekalo osm zastávek souvisejících s životem v Brně za minulého režimu – např. Mariánské údolí či start staré Velké ceny. V srpnu a září pak vyjížďky pokračovaly.
- U DPMB je v provozu celkem 28 měníren, přičemž dvě další přibydou do konce roku 2019 (měnírna u univerzitního kampusu a měnírna ve smyčce Jírova), dále sedm trafostanic, ve kterých je 142 transformátorů o celkovém instalovaném výkonu 110 kVA. K přenosu proudu do trolejí slouží 955 km trakčních kabelů, které napájejí celkem 156 úseků trolejové sítě. K tomu přísluší 170 trolejových výhybek, 78 křížení na 458 km trolejí s 921 vývody a úsekovými děliči (z toho je 23 zátěžových). (dle Zpravodaje DPMB 06/2019)
- V úterý 30. 7. 2019 to bylo přesně 70 let, co byla v Brně zahájena trolejbusová doprava. Dne 30. 7. 1949 vyrazily první trolejbusy od nádraží na trasu směr Slatina. Provoz zahajovaly trolejbusy typu Škoda 6Tr. Linka měla číslo 21.
- V úterý 9. 7. 2019 byla Lipová ulice zprovozněna pro oba směry jízdy – nový povrch obdržel úsek od Hlinek po oblouk nad křižovatkou s Vinařskou ulicí. Autobusy linky a-68 se tak mohly vrátit na svoji původní trasu.
- Dne 17. 7. 2019 skončila výluka pro autobusy v Modřicích.
- V polovině července byla zprovozněna druhá polovina mostu v ulici Černovické přes ulici Olomouckou (pro směr od Juliánova do Černovic). Následně ještě probíhala oprava povrchu v prostoru křižovatky se spojkou od Olomoucké ulice, včetně nové světelné signalizace. Auta jezdila střídavě jednotlivými jízdními pruhy, stále však nebylo možné odbočovat vlevo (proto nadále trvala odklon linky a-E75). Výjimku měly autobusy linky a-E50, které mohly zabočovat od Olomoucké směrem na Černovickou.
- Jak jsme již informovali v minulém čísle Informací MHD, u DPMB byl ukončen provoz trunkové radiové sítě. Dne 10. 6. 2019 šla do éteru poslední výzva v dříve používané síti. V této době již byla od této sítě všechna vozidla odpojena. Tímto bylo ukončeno využívání komunikačního prostředku, který DPMB využíval více než 17 let. Trunková síť MPT 1327 byla spouštěna do provozu postupně v letech 2001–2004 současně s tehdy zaváděným Řídicím a informačním systémem (RIS). Srdcem celého systému byla retranslační stanice (převaděč), umístěná na výškové budově ve Voříškově ulici v Kohoutovicích. Osud původní retranslační stanice se naplnil v pátek 12. 7. 2019, kdy byla definitivně odpojena a v následujícím týdnu demontována a odvezena. Na místě zůstal pouze stožár. Současně byl ukončen pronájem prostor pro technické vybavení a využívaných frekvencí. Aktuálně jsou všechna vozidla DPMB vybavena informačním systémem RISII. (dle www.bmhd.cz)
- Od pátku 2. 8. do neděle 4. 8. 2019 byla v souvislosti s konáním motocyklových závodů Grand Prix České republiky 2019 posílena doprava k Masarykovu okruhu. V provozu byly zvláštní autobusové linky a-400 a a-X. Linka a-400 byla v provozu po trase a zastávkách Mendlovo náměstí – Svážná – Pražská (<) – Hoštická (>) – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrovna – Kývalka, spojovací – Automotodrom, Start. Na Mendlově náměstí linka odjížděla z nástupiště č. 10 (u Domu služeb).
Linka a-X byla v provozu v okružní trase Automotodrom, Start – Kývalka, spojovací – Popůvky, Vintrovna – Troubsko, Veselka – Křivánkovo náměstí – Parkoviště Žebětín I – Parkoviště Žebětín II – Camp Žebětín – Tribuna D – Tribuna A–B–C – Hájenka Na Šípu – Automotodrom, Start. Odpoledne pak byla zkrácena pouze na jednosměrný úsek Automotodrom, Start – Parkoviště Žebětín I. Přeprava na všech uvedených linkách byla bezplatná. Pravidelná regionální autobusová linka a-402 byla po dobu konání akce vedena odklonem.
- Z důvodu konání kulturní akce Lughnasad, festival keltské kultury na hradě Veveří byla v sobotu 3. 8. 2019 a v noci na neděli posílena doprava k hradu Veveří. Linka a-303 byla v průběhu dne v provozu podle běžného jízdního řádu a jednotlivé spoje byly dle potřeby posíleny autobusem navíc. Ve večerních hodinách byly na lince zajištěny spoje navíc.
- Z důvodu stavebních prací na komunikaci – oprava kruhového objezdu – byla od pondělí 5. 8. do 14. 8. 2019 dočasně zrušena zastávka »Modřice, Olympia – jih« (pro linky a-49, 78, 510 a Olympia bus).
- DPMB pořídí pro řidiče a další zaměstnance nové uniformy. Skupina dvaceti řidičů a řidiček testuje dvě nové kolekce v moderním střihu i kvalitním novém materiálu. Do výměny stejnokroje pro 1800 zaměstnanců podnik investuje v prvním roce přibližně 24 miliónů korun. Na konci srpna má na základě jejich hodnocení hodnotící komise vybrat vítěznou kolekci, na kterou podnik provede výběrové řízení na dodavatele. V nových uniformách by tak řidiči mohli vyjet už na jaře roku 2020. Stávající podoba uniforem slouží již dvacet let. (dle tiskové zprávy DPMB)
- Z důvodu konání kulturní akce Moravské hrady byla v pátek 9. a v sobotu 10. 8. 2019 posílena doprava k hradu Veveří k zastávce »U Matky Boží«. Linka a-303 byla podle potřeby posilována ať již dalšími autobusy, tak i spoji navíc.
- Stále pokračuje rekonstrukce inženýrských sítí na Hudcově ulici v prostoru zastávek »Medlánky« (naproti medláneckému zámečku), práce ale již spějí k závěru. Zastávka »Medlánky« je stále přeložena: ve směru od města před křižovatku s Matalovou, ve směru do města na Kytnerovu před kruhový objezd. Průjezd je povolen pouze autobusům IDS JMK a je řízen světelnou signalizací. Přímo v prostoru zastávek byl na vozovku doplněn středový ostrůvek. V sobotu 10. 8. 2019 proběhla pokládka živice mezi křižovatkou s ulicí Matalovou a kruhovým objezdem v křižovatce s Kytnerovou a Turistickou. Linky a-41/a-71 byly vedeny do Králova Pole přímo po ulici Banskobystrické, autobusy linky a-65 (s rozšířenou dobou provozu) projely kruhovým objezdem a po ulici Kytnerově také jely na ulici Banskobystrickou. Závlekem po Kytnerově obsloužila lokalitu Medlánek i noční linka a-N90.
- V srpnu se opravovala zastávka autobusů »Horní Heršpice« na Kšírově ulici ve směru do Komárova byl prováděn nový povrch a instalovány nové kasselské obrubníky (zastávka byla dočasně posunuta o cca 100 m směrem ke Komárovu).
- Mimořádné číslo periodika Šalina vyšlo 12. 8. 2019 k nadcházejícímu 150. výročí brněnské MHD (připadá na sobotu 17. 8. 2019).
- Na den a na hodinu přesně 150 let od uskutečnění první jízdy koněspřežné tramvaje se uskutečnila vzpomínková akce. Proběhla v sobotu 17. 8. 2019 v 19 hodin na Moravském náměstí. Během krátkého ceremoniálu byl odhalen památník v podobě zastávkového označníku a následně vyrazila koněspřežná tramvaj ve stopách historicky první trasy brněnské pouliční dráhy, tedy z Moravského náměstí do Králova Pole. V souvislosti s přípravou a konání akce byla krátkodobě vyloučena doprava na pravidelných linkách.
- Místo pro instalaci označníku bylo předem připraveno, bylo vydlážděno kamennou chodníkovou dlažbou a oseto trávou. Označník stojí na nároží s Kolištěm, v místě kdysi zvaném Kiosk, kde byla počátkem třicátých let postavena menší čekárna pro tramvaje mířící do města (při levostranném provozu). Historizující označník vychází z podoby označníku prvních let provozu elektrické tramvaje, a ten pak údajně z podoby označníku tramvaje parní. Sloupek i ozdobná hlava jsou odlity. Na hlavě označníku je text na smaltované tabulce: Zástavka koňské dráhy / Brněnská společnost tramvajová pro dopravu osob a zboží (z druhé strany tatáž tabulka s německou verzí textu). Na místě, kde bývaly jízdní řády, je doplněna další a větší smaltovaná tabulka s textem: Z těchto míst vyjela dne 17. srpna roku 1869 v sedm hodin večer první koněspřežná tramvaj směrem do Králova Pole a zahájila tak provoz městské dopravy v Brně. Na akci se přišlo podívat několik stovek příznivců dopravy.
- O výrobu historického označníku se zasloužili sami cestující – v dražbě sedadel v tzv. Zlaté tramvaji KT8 evid. č. 1704 se vybralo přes 80 tisíc korun, za které byl označník pořízen. Patroni sedaček byli na akci pozváni a DPMB pro ně vypravil Zlatou tramvaj, aby mohli na svá sedadla usednout a v tento výroční okamžik se společně svézt.
- Při této akci se Brňanům také poprvé představila tramvajová souprava retro tramvají č. 134+313 („plecháče“), jejíž oprava byla právě dokončena. Za doprovodu policie a dispečerů DPMB tedy vyrazila z Moravského náměstí do Králova Pole tramvaj koňky, následovaná soupravou „plecháčů“, vozem KT8 evid. č. 1704 a retro vozem K2 evid. č. 1123.
- Kuličky, které od 17. do 31. 8. 2019 padaly z orloje na náměstí Svobody, nesly logo 150 let MHD.
- Na Rokytově ulici v Židenicích začaly o prázdninách výkopové práce v prostoru zastávky »Údolíček« pro směr na Vinohrady (do kopce) – zastávka je přeložena o cca 100 metrů vzad (blíže k ulici Svatoplukově). Připravuje se výstavba přechodu pro chodce se světelnou signalizací – v místě zastávky bude komunikace rozšířena, zastávka bude přemístěna.
- U zastávky »Dělnický dům« (směr z centra) byl instalován provizorní přístřešek, který by měl po dobu oprav Zábrdovického mostu ochránit cestující před nepohodou.
- Kolem 20. 8. 2019 byla ukončena oprava havárie kanalizační přípojky v ulici Tržní – práce probíhaly především o víkendech a nevyžádaly si změnu tras linek MHD.
- V září začne rekonstrukce vodovodu a kanalizace na Bohunické ulici. Odkloněna bude automobilová i městská hromadná doprava. Kompletní oprava vyjde na 80,5 milionu korun. Pro linku a-50 bude zřízena odklonová trasa po Pražákově ulici, expresní linka a-E50 bude vedena po dálnici D1.
- Vybíráme nejzajímavější čísla ze zveřejněné výroční zprávy DPMB za rok 2018: bylo přepraveno přes 360 milionů cestujících, meziroční nárůst byl o 4,3 milionu. O osm milionů korun se zvýšily i tržby z jízdného, a to na 976,9 milionu korun. Průměrná měsíční mzda zaměstnanců se loni zvýšila o 3300 korun na 34.100 Kč, zaměstnanců je dlouhodobě přes 2600. Dopravní podnik stoprocentně vlastní město, firma zajišťuje provoz tramvajových, trolejbusových a autobusových linek pomocí 815 vozidel.
- V Bohunicích bude dostavěn chybějící chodník k zastávce »Uzbecká« – bude dlouhý 66 m a propojí stávající chodníky. Zlepší se tím dostupnost zastávky.
- Podél potoku Leskava má vzniknout v budoucnu nova cyklostezka. Městští radní na zasedání v červenci schválili investiční záměr na její výstavbu. Stavět se má ve dvou etapách – cyklostezka povede od křížení ulice Boženy Němcové a Klobásovy ulice (Starý Lískovec), přes katastr Bohunic až do místa, kde se Leskava vlévá do řeky Svratky.
- Od poloviny července se na rohu ulice Koperníkovy a Bubeníčkovy boural objekt bývalé prodejny náhradních dílů pro automobily, který byl k bývalé Mototechně (kde se dříve mj. prodávaly Trabanty) přistaven počátkem 90. let.
- Na ulici Táborské v Židenicích je již zcela dokončen nový bytový dům Helena (č. 26), byly zbořeny sousední domy č. 22 a 24 a aktuálně probíhala demolice domu č. 16. Na nároží ulic Táborská, Gajdošova a Vančurova probíhá výstavba nového polyfunkčního domu. Byla zbořena zeď z bílých cihel podél Gajdošovy ulice.
- Již v dubnu byl na Horově ulici zbořen malý rodinný dům č. 9a. Na místě dříve zbořených domů Horova č. 17 a 17a probíhá nová výstavba. Připravovaná stavba polyfunkčního objektu IN SADY na ulici Nové sady č. 29 a 31 obdržela územní rozhodnutí. Na obchodním domě Union na Vídeňské ulici (u tramvajové zastávky »Celní«) probíhá výstavba nástavby s byty – projekt nese označení Vídeňské terasy. Od března probíhá na Mostecké ulici č. 12 rekonstrukce bytového domu. Na nároží Sekaninovy ulice a Svitavského nábřeží v Husovicích probíhá přestavba bývalého továrního objektu na kulturní a společenské centrum DADA Distrikt s loftovými byty a zahradou na střeše. Na Selské ulici č. 82 se na místě stávajícího rodinného domu (či spíše selské usedlosti) staví bytový dům s osmi byty.
- Podél ulice Jihlavské je opravována další část chodníku, a to mezi pomníčkem zastřeleného v roce 1968 a vjezdem sanitek.
- Od letošního jara probíhá na Kaštanové ulici výstavba nového obchodu sítě Lidl – obchod bude před dálničním mostem po pravé straně při jízdě do města.
- Na místě zbořeného domu Cejl č. 30 začala výstavba nového polyfunkčního domu MIG Point.
- V srpnu se opravoval povrch v části Hostislavovy ulice – v úseku od ulice Listnaté až po začátek ulice Vejrostovy byla vyměněna vrchní obrusná vrstva a také chodníky. Ulice byla po dobu oprav průjezdná pouze ve směru od Bystrce. V opačném směru museli řidiči jezdit přes sídliště Kamechy (ulicí Říčanskou).
- Kvůli špatnému technickému stavu se opravuje lávka přes Ponávku mezi Myslínovou ulici a vlakovým nádražím v Králově Poli.
- O druhém srpnovém víkendu 10. a 11. 8. 2019 byla zcela uzavřena ulice Žabovřeská v úseku od Hlinek po Kamenomlýnský most. Během výluky byly přepojovány inženýrské sítě.
- V areálu Vlněny byla dokončena oprava tzv. Bochnerova paláce. Palác byl postaven v letech 1864–1867 a v druhé polovině 20. století byl používán jako správní budova textilky Vlněna. Nyní budou v budově kancelářské prostory, v přízemí kavárna nebo restaurace, uvažuje se také o zřízení tzv. coworkingového centra (sdílený pracovní prostor). Rekonstrukce paláce stála 70 milionů korun. V areálu nové Vlněny byly dokončeny a již obsazeny budovy označené písmeny F, G, H, B, A. Aktuálně se staví budovy C a D, které mají být dokončeny do konce roku 2020. Nakonec se má stavět budova I, o které se říká, že má být majákem nové Vlněny – před její stavbou bude nejprve proveden geologický průzkum.
- Palác Trnitá podél Trnité ulice by měl být postaven do roku 2022. Celkem jde o soubor osmi budov, ve kterých mají být kanceláře, obchody a také 170 bytů. Mezi budovami by měl zbýt prostor i pro malé náměstíčko situované poblíž vstupu do Vaňkovky. Nárožní věž jedné ze stavěných budov má utvořit s protějším palácem Trinity pomyslnou bránu do města. Administrativní budovy mají mít specifickou fasádu – na jižní straně mají být tmavé cihly a hliníkové okenní rámy, na severní straně světlé sklocementové prefabrikáty kombinované s černými skly parapetních výplní.
- Na Sokolově ulici v Horních Heršpicích se buduje podjezd cyklostezky pod silničním mostem (na pravém břehu Svratky). Mezi mostem a lávkou proti proudu se na pravém břehu vyrůstá nová cyklostezka a soustava jezírek. Podél Sokolovy ulice mezi mostem přes Svratku a Kšírovou ulicí (jižně od ulice), na místě dosavadních polí se od loňského podzimu staví nové logistické haly – jedna hala již byla zcela hotova, pro další haly se připravují základy – dopravní napojení nově vzniklého areálu je provedeno do Sokolovy ulice.
- S počátkem prázdnin začala rekonstrukce uličky Pohořelec v blízkosti obchodního domu Centrum na Kobližné ulici v centru města (mezi Kobližnou a Jánskou). Již v roce 2016 byly odstraněny stánky trhovců zejména s textilem. Kromě nových laviček a košů zde budou vysazeny i tři nové stromy, vyměněno veřejné osvětlení a dlažba. Práce mají přijít na pět milionů korun.
- V areálu Fakultní nemocnice Brno jezdí od začátku loňského prosince elektrobus umožňující bezplatnou dopravu pacientů, případně zaměstnanců. Do vozu se vejde 19 sedících a 10 stojících pasažérů. Autobus je vybaven elektrickou sklopnou nástupní plošinou pro invalidní vozík s doprovodem, případně pro jedno lehátko s doprovodem. Provoz elektrobusu je pouze v pracovní dny. Celkově devět zastávek autobusu je označeno a opatřeno jízdním řádem. Začátek první jízdy je v 06.00 hodin ze zastávky u pavilonu X (což je ambulance – Diagnosticko-terapeutické centrum, vstup z ulice Netroufalky – od zastávky MHD). Elektrobus jezdí v intervalu 20 minut. Poslední odjezd od pavilonu X je v 15.20 hod.
- Nadále pokračují práce na rekonstrukci autobusového nádraží na Benešově ulici. Již byla položena nová dlažba na nástupišti, přibyly nové prodejní stánky, lavičky, odpadkové koše. Sloupy a strop získaly nový světlý nátěr.
- Oprava autobusového nádraží na Zvonařce byla odložena. Do výběrového řízení na opravu nádraží Zvonařka se totiž přihlásil pouze jediný uchazeč a výběrové řízení se tak bude muset opakovat. Kompletní přestavba více než 40 let starého areálu měla podle původních záměrů začít již před několika měsíci.
- Kvůli velkému suchu byl vyhlášen zákaz jízdy parních lokomotiv. Na Slavnosti Perštejnského panství proto v sobotu 6. 7. 2019 jel vlak s motorovými lokomotivami T478.1004 a T466.0007 na koncích. Vlak jel z brněnského hlavního nádraží do Nedvědice. Po poledni pokračoval vlak do Nového Města na Moravě, odtud se odpoledne vrátil do Nedvědice a pak až do Brna.
- Koncem července proběhly médii informace o připravované rekonstrukci budovy brněnského hlavního nádraží, zejména: Za historickým vchodem do odjezdového vestibulu budou umístěny automatické dveře, nádražní budova bude vyčištěna a vymalována v původních barvách. Osvětlení vestibulu získá nový vzhled. Stávající prodejny s občerstvením u vchodu na první nástupiště nahradí šest nových pokladen s novými portály (v těchto místech pokladny dříve byly). Podlaha má být obnovena v původní podobě. Bude vyměněna elektroinstalace a vzduchotechnika. Stávající informační systém má být aktualizován. Práce na prvním nástupišti brněnského hlavního nádraží budou stát asi 20 milionů korun, oprava haly přijde asi na 30 milionů korun.
- Na stěnách odjezdového vestibulu bylo při přípravách na rekonstrukci nalezeno historické obložení – pod mramorem z konce 80. let byl nalezen původní umělý kámen. Podle památkářů pochází patrně ze stavby budovy na počátku 20. století. Bude se rozhodovat o jeho obnově, což může mít vliv na harmonogram prací při opravě odjezdové haly.
- Posuvné automatické skleněné dveře na výstupu z odjezdového podchodu hlavního nádraží směrem k OD Tesco jsou již dokončeny, ale jejich zprovoznění je zatím odloženo.
- Od 15. 7. 2019 probíhá na hlavním nádraží výluka části 15. koleje (podél šestého nástupiště) z důvodu opravy mostovky mostu přes Hybešovu ulici. Těmito místy vedla loni provizorní komunikace, a proto nemohla být tato část mostovky opravena.
- V týdnu od 22. 7. 2019 byla v průběhu výluky na posvitavských vlečkách demontována odbočná výhybka do areálu bývalé První brněnské strojírny na Olomoucké ulici (naposledy pod názvem Amulle). Kdysi se tudy obsluhovalo i nákladní nádraží Židenice na Šámalově ulici. Také bylo upraveno ovládání přejezdu v km 1,267 přes Křenovou ulici: Přejezd se dosud ovládal místně ze skříně umístěné u přejezdu, ta nyní byla demontována, byly dosazeny počítače náprav a přejezd je nově ovládán jízdou posunového dílu.
- Již v březnu byl na brněnském hlavním nádraží zbořen malý domeček na jižním konci 4. nástupiště (v podstatě nad portálem výstupu svrateckého náhonu). V tomto objektu kdysi sídlil a sloužil výpravčí II. Výpravčí I sídlil v malé budce naproti stavědla St. 4, která již také dlouho neexistuje. Tito výpravčí především řídili posun při přistavování a odstavování souprav osobních vozů mezi nástupišti a odstavnými nádražími a nabízeli si mezi sebou tyto soupravy a sledovali jízdy vlaků. Výpravčí II byl zrušen někdy začátkem 80. let, v objektu pak sídlil vozoví elektrikáři. Patřili pod Vozové depo Brno, Stanici technických prohlídek Brno – hlavní nádraží.
- Počátkem srpna brněnští radní opět projednávali projekt podzemní dráhy, tzv. severojižního kolejového diametru. Plán na stavbu schválili v únoru 2018 v souvislosti s chystaným přesunem nádraží. Projekt nyní čeká na vznik studie proveditelnosti. Radní schválili žádost o státní dotaci na její zpracování.
- Koncem roku 2021 by mohla být zahájena velká oprava královopolského nádraží – její součástí mají být mj. prodloužení podchodu směrem na Myslínovu ulici a bezbariérové přístupy na nástupiště. V těsné blízkosti nádraží má vzniknout parkovací dům s kapacitou pro 345 aut, v nádraží má být také prostor pro pobočku pošty a pro služebnu MP. Předchozí návrh, cca z roku 2010, kdy mělo nádraží získat podobu vážky, byl zamítnut pro vysoké finanční náklady. Pro rekonstrukci nádraží se aktuálně žádá o územní rozhodnutí.
- Na počátku srpna byly opět demontovány všechny tři vchodové dveře do židenického nádraží (byly opravovány již v zimě) a nahrazeny novými – krajní jsou posuvné automatické. Dvoje nové posuvné dveře se skleněnou stěnou byly namontovány i na místě odstraněné zděné stěny s dveřmi na začátku podchodu.
- Žalobu Spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí ke stavbě nového vlakového nádraží v Brně zamítl na konci července Krajský soud v Brně (podle soudu byla žaloba podána pozdě, a tudíž se stala bezpředmětnou). Pro stavbu je nyní nutné získat stavební povolení. Stavba za celkem 43 miliard korun bude probíhat po etapách.
- Již v prosinci příštího roku se mají cestující z Hustopečí dostat vlakem do Brna bez přestupu a za pouhých 35 minut. SŽDC již vybralo zhotovitele modernizace a elektrizace trati Hustopeče – Šakvice. Trať bude opravena nákladem 1,6 miliardy korun. Chystá se také celková oprava trati mezi Blažovicemi a Veselím nad Moravou. SŽDC poslalo k posouzení vlivu na životní prostředí její poslední část tykající se tratě v okolí Slavkova u Brna.
- V sobotu 17. 8. 2019 se na nábřeží Svitavy v Brně konal další ročník festivalu na nábřeží Překročme řeku. V rámci akce bylo možné navštívit množství jinak nepřístupných prostor – např. areál bývalé První brněnské strojírny, husovickou trolejbusovou vozovnu či areál Brněnských komunikací v bývalých jatkách. Mezi Tkalcovskou ulicí a Černovickým nábřežím jezdil historický vlak.
- Počátkem srpna již byla nová technologická budova na místě bývalé jídelny u šestého nástupiště brněnského hlavního nádraží stavebně kompletně dokončena a finalizovala instalace technologií, včetně jejich testování. V dopravní kanceláři už jsou připravená stanoviště dispečerů, o patro níže je stavědlová ústředna. Nová technologie mj. zvýší propustnost nádraží. Původně se počítalo s tím, že se Brno postupně přepne na řízení z centrálního dispečerského stanoviště v Přerově, zatím to tak ale nebude.
- V týdnu od 19. 8. 2019 začaly stavební práce v odjezdovém vestibulu brněnského hlavního nádraží. Byl uzavřen vstup z ulice a také schodiště do odjezdového podchodu. Následně bylo přes vestibul postaveno lešení s průchodem napříč (zprava doleva). V polovině srpna byla také vytrhána kolej podél prvního nástupiště. Naplno se také rozběhla oprava fasád budov nádraží ze strany prvního nástupiště.
Novinky ve vozovém parku
- Novinkou prázdninové dopravy bylo vypravení trojice tramvají T6A5 evid. č. 1211+1212+1208 na jeden kurz linky d-1 v rámci zkušebního provozu (001/26). Dne 22. 8. 2019 vyjela na TBZ do ulic Brna první ex pražská tramvaj T6A5 evid. č. 1223 (původní evid. č. 8652). Vůz bude jezdit v soupravě jako řízený. U vozu došlo k přepólování elektrické výzbroje a byly repasovány podvozky. V září by měly na lince 1 jezdit dvě třívozové soupravy – na kurzech 001/22 a 001/32. Koncem srpna již byla v medlánecké vozovně připravena další souprava vozů evid. č. 1217+1218+1207.
- Prázdninové výluky si vyžádaly značné odchylky ve vypravování tramvají – pro pracovní dny platilo následující: vozy 13T jezdily na linkách d-3 (čtyři kurzy), d-5 (šest kurzů), d-6 (třináct kurzů), d-9 (osm kurzů – všechny spoje). Vozy KT8 jezdily na linkách: d-2 (jedenáct kurzů – všechny spoje), d-8 (pět kurzů), d-10 (pět kurzů – všechny spoje). Spřažené soupravy 2×T3 byly na linkách d-3 (6–7 kurzů), d-6 (pět kurzů), d-8 (sedm kurzů) a d-12 (ojediněle). Spřažené soupravy 2×T6 byly na linkách d-3 (ojediněle) a d-12 (až sedm kurzů). Spřažená Varia LF (dlouhé+krátké) byla na lince d-1 (18 kurzů) a nově na d-12 (osm kurzů). Vozy K2 jsme se mohli vozit na linkách d-4 (šest kurzů), d-5 (tři kurzy) a vozy Anitra na linkách d-4 (osm kurzů) a d-5 (ojediněle). Vůz evid. č. 1753 se objevoval na lince d-3.
- O víkendech jezdily vozy 13T na linkách d-3 (ojediněle), d-6 (šest kurzů), d-9 (čtyři kurzy – všechny spoje) a d-12 (10 kurzů – všechny spoje). Vozy KT8 jezdily na linkách d-2 (sedm kurzů – všechny spoje), d-8 (pět kurzů z osmi), d-10 (tři kurzy – všechny spoje). Spřažené soupravy 2×T3 byly na lince d-8 (tři kurzy). Spřažená Varia LF (dlouhé+krátké) byla na lince d-1 (14 kurzů – všechny spoje). Vozy K2 byly k vidění na linkách d-3 (čtyři kurzy), d-4 (šest kurzů), d-5 (dva kurzy), d-6 (pět kurzů) a vozy Anitra na linkách: d-3 (čtyři kurzy), d-4 (čtyři kurzy) a d-5 (čtyři kurzy).
- O některých víkendech jezdily na lince d-5 sólo tramvaje T6. Retro tramvaj jezdila na kurzu 005/02.
- Koncem června byla dokončena VP tramvaje KT8 evid. č. 1722. Provedení prohlídky je totožné jako u předchozích dokončených vozů stejného typu. V rámci VP dochází mj. k montáži kompletního kamerového systému pro sledování prostoru pro cestující.
- Po VP vyjela tramvaj Vario LF2 evid. č. 1109 – v rámci VP dochází k montáži předních tlumených světlometů s technologií LED a kompletního kamerového systému pro sledování prostoru pro cestující.
- Počátkem srpna byla zprovozněna druhá opravená tramvaj typu K3R-N. Dne 31. 7. 2019 byla provedena s vozem evid. č. 1751 zkušební jízda a od 2. 8. 2019 je nasazován do provozu s cestujícími (poprvé na kurzu 003/12). Naposledy v provozu s cestujícími byl v červenci 2012. První zprovozněná tramvaj tohoto typu evid. č. 1753 rovněž jezdila po celé prázdniny.
- O prázdninách se v pracovní dny objevovaly na dvou kurzech linky 33 netradičně trolejbusy Škoda 25Tr. O víkendech jezdily na třech kurzech. Do Slatiny byly zapůjčeny vozy evid. č. 3609, 3611, 3613 (později nahrazen 3612) a 3614. Po ukončení výluky Slovanského náměstí se parciální trolejbusy podívaly i na jiné linky, dva vozy jezdily i na linkách t-31/33 (o víkendech od 13. 7. do 4. 8. 2019 jezdily z důvodu pokračující opravy mostu Černovické ulice na lince t-31, na lince t-33 jezdily autobusy).
- Během prvního pololetí roku 2019 byly provedeny generální opravy trolejbusů Škoda 21Tr evid. č. 3008, 3021, 3016 a 3031. Na trolejbusu evid. č. 3064 jsou zkušebně namontovány přední světlomety Hella LED technology.
- DPMB se chystá nakoupit až 40 sólo trolejbusů vybavených trakčními bateriemi – počátkem srpna zveřejnil předběžnou tržní konzultaci. Výrobci mají možnost se do 20. 8. 2019 vyjádřit, zda jsou schopni splnit nastavené požadavky. Mělo by jít o zcela nízkopodlažní trolejbusy o délce od 11 do 12,5 m, které pojmou minimálně 70 cestujících. Na jedno nabití by měly být schopny ujet 10 kilometrů. Součástí konzultace je varianta, zda lze uvažovat o možnosti finální montáže trolejbusů přímo u zadavatele.
- Od začátku července již nebyly vypravovány článkové autobusy Citelis 18M. O víkendech jezdily na okružních linkách a-44/84 vzhledem k prodloužení intervalu z 10 na 15 minut článkové vozy.
- Přehled dalších sešrotovaných autobusů (poslední je datum odvozu do
kovošrotu):
evid. č. | naposledy v provozu | kurz | šrot |
2608 | 15.05.19 | 084/05 | 22.05.19 |
2609 | 13.05.19 | 010/19 | 18.05.19 |
2612 | 03.05.19 | 084/11 | 15.05.19 |
2617 | 19.06.19 | 050/12 | 16.07.19 |
2618 | 20.06.19 | 044/08 | 10.07.19 |
2619 | 17.04.19 | 500/82 | 26.06.19 |
2622 | 28.06.19 | 044/04 | 24.07.19 |
7631 | 14.06.19 | 055/11 | 26.06.19 |
7637 | 03.05.19 | x27/55 | 09.05.19 |
7642 | 10.05.19 | 067/09 | 17.05.19 |
7646 | 30.04.19 | 050/30 | 03.07.19 |
7650 | 27.06.19 | 041/02 | 09.07.19 |
7448 | 28.06.19 | 067/16 | 19.07.19 |
- Autobus SOR NS 12 (evid. č. 2722) jezdící v Brně ve zkušebním provozu byl od 15. 7. 2019 vypravován z medlánecké vozovny. V pátek 2. 8. 2019 svezl své poslední cestující (kurz 052/14) a v dalším týdnu z Brna odjel.
- Od společnosti ČSAD MHD Kladno byl pro zkušební účely zapůjčen kloubový autobus SOR NBG 18 tamního evid. č. 8911. Do Brna dorazil v pondělí 22. 7. 2019 a následně zde byl provozován pod dočasným evid. č. 2723. S cestujícími se v ulicích objevil poprvé ve středu 31. 7. 2019 na kurzu 084/01, kam byl vypravován i v dalších dnech. Do vozu nebyl namontován brněnský informační a odbavovací systém, proto byla jízda v tomto voze zdarma. Linkové označení bylo pomocí papírových cedulí. Své poslední cestující svezl 13. 8. 2019, vzápětí z Brna odjel zpět do mateřského města.
- Do konce roku 2022 hodlá DPMB pořídit až 84 nových nízkopodlažních plně klimatizovaných autobusů za více než miliardu korun. Nové autobusy by měly nahradit zbývající vysokopodlažní Karosy a zbývající Citelisy, které již dosáhly hranici životnosti. Výhledově se i nadále počítá se čtyřicítkou parciálních trolejbusů.
- Počátkem srpna vypsal DPMB výběrové řízení na (až) 33 nových článkových autobusů a 51 vozů sólo. Lhůta pro podání nabídek je do 12. 9. 2019.
- Již loni v listopadu (2018) byl dodán nový montážní vůz trolejového vedení na podvozku Renault a byl zařazen pod evid. č. 5340. Na voze je nástavba NPI 400 (vysokozdvižná nůžková plošina), vůz v červenožlutém nátěru je vybaven kolejovým adaptérem a oranžovými majáky.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Libor Čuma, Jiří Kotrman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net