Aktuality měsíce ledna 2019
- Také na Nový rok 1. 1. 2019 vyjely brněnské tramvaje s vlaječkami – se státní a s brněnskou. Ve středu 2. 1. 2019 jezdila brněnská MHD podle jízdních řádů platných pro pracovní den – prázdniny. V provozu nebyla tramvajová linka d-11 a také zvláštní školní spoje. Byl posílen provoz linky d-3 a d-9.
- Od čtvrtka 3. 1. 2019 došlo ke změně jízdního řádu linky a-46. Autobusy jezdí častěji než předtím – ve špičkách pracovních dní je interval mezi spoji pět minut. Na všechny kurzy jsou vypravovány sólo vozy. Před změnou jezdily v pracovních dnech na části spojů článkové vozy.
- Od 1. 2. 2019 byla snížena DPH za jízdné v hromadné dopravě z 15 na 10 %. Snížení sazby DPH se však na výsledné ceně jízdného zřejmě neprojeví.
- Od úterý 8. 1. 2019 je v rámci IDS JMK zavedena nová vlaková linka R50 mezi Brnem a Břeclaví. Jde o vlaky společnosti RegioJet. Použití „žlutých“ vlaků má však jedno výrazné omezení: na lince R50 je povolena přeprava pouze s jednorázovým jízdním dokladem IDS JMK zakoupeným prostřednictvím aplikace POSEIDON. Tento jízdní doklad je současně vždy místenkou. Pro jízdu musí být zakoupena aspoň jedna nenulová jednorázová jízdenka, kombinace jízdních dokladů je možná. Jde o osm párů vlaků denně.
- E-shop RegioJetu prostřednictvím POSEIDONu již od zahájení velké vlakové výluky nabízí jízdenky IDS JMK pro trasy Brno hl. n. – Brno–Židenice a pro trasu Boskovice – Skalice nad Svitavou. Cestující obě jízdenky obdrží současně na jednom jízdním dokladu.
- V silničních Královopolských tunelech zůstala i nadále povolená rychlost 60 km/hod. Pro vyšší rychlost zatím části komunikace nesplňují hlukové limity.
- V Černovicích v lokalitě Kaménky je plánována výstavba až 1900 bytových jednotek. Stavět se má ve čtyřech etapách během let 2022–28. Jde o prostor podél Černovické ulice mezi ulicí Olomouckou a Starými Černovicemi (ulice Havraní). Sto padesát bytů má být postaveno v rozvojovém území Západní brána ve Starém Lískovci – stavět se má začít kolem roku 2022, konkrétně na místě dnešního parkoviště mezi ulicemi Labská a U Penzionu.
- Od letošního listopadu mají mít cestující možnost platit jízdné ve vozech pomoci karty. Stávající označovače mají být do té doby ve všech vozidlech DPMB nahrazeny validátory. Souběžně bude tato možnost platby zaváděna v regionálních autobusech IDS JMK.
- V únoru má být vyhlášena soutěž na dodavatele nových validátorů s dotykovými obrazovkami do vozidel DPMB. Očekávaná cena je zhruba 40 až 50 milionů korun, necelou polovinu této částky má pokrýt dotace. Přiložením platební karty si cestující buď zakoupí jakoukoliv jednorázovou jízdenku, nebo bude cestovat v režimu „check-in“, kdy bude pouze během cestování přikládat platební kartu ve všech vozidlech, kterými cestuje. Konečná částka, kterou zaplatí, se bude počítat až zpětně na konci dne podle počtu tras a přiložení. Systém vždy vybere tu nejvýhodnější cenu.
- Brněnští radní plánují zjednodušení stávajícího systému parkování pro rezidenty a současně uvažují o tom, že se systém rozšíří do celé městské části Brno–střed. Od jara 2019 má odstartovat ostrý provoz kontrolního auta s kamerami. Vjezd do historického jádra má pohlídat dalších 22 nových statických kamer. Na nových podmínkách parkovacího systému pracují od počátku roku Brněnské komunikace – následně systém posoudí právníci a projedná koalice.
- V průběhu ledna prošly dodatkové tabulky označující zóny pro parkování výměnou – na tabulkách nově přibyl oranžový pruh, který vyznačuje tzv. návštěvnický režim.
- Počet uživatelů e-shopu BRNO iD vloni opět vzrostl, nyní ho používá téměř 87 tisíc lidí. Brno iD je projekt Statutárního města Brna a provozuje ho DPMB, lze přes něj hradit předplatní jízdenky, pokuty, poplatek za odpad, hlasovat v městských projektech, kupovat vstupenky nebo si ověřovat status studenta. Studentskou předplatní jízdenku si přes BRNO iD loni zakoupilo více než 15 tisíc lidí. Za projekt BRNO iD dopravní podnik převzal ocenění v soutěži ITAPA V4 Award, které se uděluje nejlepším projektům Smart city a inovativních služeb pro občany a firmy v zemích Visegrádské čtyřky. (dle tiskové zprávy DPMB z 11. 1. 2019)
- Z důvodu zajištění náhradní dopravy za vlaky při výluce traťové koleje v úseku Sokolnice–Telnice – Křenovice – horní nádraží došlo v týdnu od pondělí 14. do pátku 18. 1. 2019 k úpravě trasy linky E63. Byla prodloužena ze smyčky Chrlice až do Křenovic k hornímu nádraží. Při jízdě z Křenovic do Brna navíc jezdila v úseku Chrlice, smyčka – Hlavní nádraží o pět minut později oproti běžnému jízdnímu řádu. Spoje, které jezdily až do Křenovic, obsloužily zastávku »Chrlice, smyčka« v obou směrech na silnici (vynechaly zastávku ve smyčce) a na prodloužené trase dále obsluhovaly zastávky autobusů »Sokolnice, železniční stanice, Újezd u Brna, Revoluční, Hostěrádky–Rešov, Zbýšov a Křenovice, horní železniční stanice«. Jednalo se o šest párů spojů cca mezi 8. a 14. hodinou.
- Z důvodu opravy kanalizace na Křižíkově ulici je od 15. 1. 2019 dočasně přeložena zastávka »Královopolská strojírna« v obou směrech.
- Z důvodu očekávané zvýšené poptávky po večerním příjezdu zvláštního vlaku Kometa Expres z Ostravy do stanice Brno – Královo Pole byly v pátek 18. 1. 2019 na linkách d-6, t-30 a a-44/84 zavedeny zvláštní spoje ze zastávky »Královo Pole, nádraží«. Zbývá ještě podotknout, že hokejová Kometa prohrála ve Vítkovicích 4:1.
- V souvislosti s konáním souboru veletržních akcí GO a REGIONTOUR byla o víkendu 19. a 20. 1. 2019 posílena doprava k výstavišti. V provozu byla mimořádná tramvajová linka d-P1 v trase (Malinovského náměstí –) Hlavní nádraží – Pisárky.
- Od 20. 1. 2019 přestala fungovat webová verze on-line mapy provozu veřejné dopravy iRIS (http://iris.bmhd.cz/). Mobilní aplikace zůstává nadále funkční. Projekt iRIS nahrazuje http://mapa.idsjmk.cz/ na stránkách IDS JMK. Postupně přibydou další informace jako upozornění na mimořádnosti, vybavení vozidla (wi-fi, klimatizace, platba kartou apod.).
- Od 14. 1. 2019 je doprava v jednosměrné části Mlýnské ulice (mezi Dornychem a Rumištěm) vedena opačným směrem než doposud, tj. od Dornychu – takto se má jezdit po celý rok 2019. Změna byla provedena kvůli výluce Zábrdovického mostu a má odlehčit přetížené ulici Křenové.
- Na stavbě VMO Tomkovo náměstí proběhnou v průběhu roku 2019 přípravné práce za 20 milionů korun – dojde k demolici několika objektů v Provazníkově ulici a k zabezpečení skály vedle příjezdu k Husovickému tunelu.
- Letos v září má být zahájena druhá etapa stavby VMO Žabovřeská – budou zejména prováděny práce na odstřelu skály ve Wilsonově lese v místech, kde budou portály tramvajového tunelu. Během odstřelů nejsou vyloučeny krátkodobé uzavírky Žabovřeské ulice. Letos by se měl dále rekonstruovat most, po němž auta překonávají VMO směrem na Bystrc – plán je od dubna do září.
- V roce 2020 má dojít k úpravě břehů řeky Svratky v úseku mezi koupalištěm Riviéra a Uhelnou ulicí – hlavním cílem úprav za 400 milionů korun je protipovodňová ochrana Starého Brna, zároveň mají být nábřeží zatraktivněna (např. kolonádami pro pěší). Stavět se bude podle vítězného návrhu loni zesnulého architekta Ivana Rullera. Již vloni probíhaly u Svratky v prostoru mezi dolním nádražím a viaduktem břeclavské trati stavební práce v rámci akce Zpřístupnění a úprava nábřeží řeky Svratky (zřízení rekreačních teras).
- Na místě v roce 2011 strženého domu u křižovatky Koliště a Milady Horákové má být podle nejnovějších plánů postavena devítipatrová administrativní budova (původně se počítalo s hotelem).
- Na Trnité ulici v okolí ještě stojícího domu č. 24, jednoho z posledních z původní zástavby, probíhá archeologický výzkum pozůstatků usedlostí, které vznikly ve středověku na tehdejším brněnském předměstí. Dům již je připraven k demolici.
- Již v listopadu byl na Horově ulici v Žabovřeskách zbořen dvojdomek č. 17/17a.
- O tom, jak budou vypadat zóny „1“ a „6“ Nové Zbrojovky, je víceméně rozhodnuto (hlasování se účastnilo na 800 zájemců). Od 14. 1. 2019 mají nyní zájemci možnost hlasovat o tom, jak bude vypadat centrální část Nové Zbrojovky. Hlasování má potrvat do konce února. Při hlasování je výběr z 11 návrhů.
- Plynulejší provoz je očekáván od změny v křižovatce ulic Táborská, Líšeňská, Bělohorská a Jamborova – od 17. 1. 2019 je zde zkušebně vypínána světelná signalizace vždy od 8 do 11 a od 15 do 18 hodin. Pokud se opatření osvědčí, má opatření trvat až do konce uzavírky Zábrdovického mostu.
- Oprava stoky kanalizace na Dornychu se posunula na část ulice mezi křižovatkami s Přízovou a Úzkou – výkop je na východní straně komunikace (blíže k Přízově ulici), auta jezdí zčásti po nepoužívaných tramvajových kolejích.
- DPMB zveřejnil v lednu několik zajímavých čísel z dopravy. Například za předplatní jízdenky v roce 2018 cestující zaplatili 745 milionů korun. Bylo vydáno 571.712 papírových předplatních jízdenek – dále téměř 71 tisíc cestujících používá elektronický jízdní doklad. Revizoři DPMB odhalili v roce 2018 celkem 59.069 černých pasažérů (asi o 3 tisíce méně než v roce 2017). Na pokutách bylo vybráno více než 23 milionů korun. Řidiči DPMB měli v roce 2018 celkem 841 nehod (což je o 33 méně než v roce 2017) a z nich zavinili asi jednu čtvrtinu. Každý den použije brněnskou MHD milion lidí. Průměrná mzda řidiče DPMB dosáhla v roce 2018 výše 34.617 korun.
- Stav mobilních sloupů v lednu 2019: 2× vozovna Pisárky, 3× ulice Křenová u Vlhké, 1× Životského – mobilní sloup zmizel z Tomkova náměstí.
- Studie proveditelnosti na podzemní dráhu v Brně se odsouvá. Nově se nyní uvažuje o rozdělení studie na více částí. V první části by byl nejprve určen systém, kterým by se případný diametr budoval, a druhá část by potom následně řešila konkrétní technická opatření a provedení (vlak, metro anebo jen tramvaj). Zatím však ještě není známo, kdy vypracování studie bude zadáno – na studii by se pak pracovalo asi dva roky. Dráha, která je předmětem studie, má propojit město od severu k jihu. Její stavbu schválili brněnští zastupitelé loni v únoru spolu s přesunem nádraží.
- Denním tiskem proběhla ke konci ledna informace o tom, že je ohroženo financování stavby tramvajového prodloužení z Osové k univerzitnímu kampusu. Celá stavba má stát více než miliardu korun a mimo jiné má na ni přispět i ministerstvo dopravy. A právě příspěvek od ministerstva dopravy ve výši až několika stovek milionů korun je nejasný – příčinou může být také například to, že současné vedení města se k připomínkám ministerstva dopravy v termínu (což bylo do konce roku 2018) nevyjádřilo.
- Na rozdíl od prosince a hlavně minulých zim přinesl leden i do Brna několikrát sněhovou pokrývku – největší starosti v Brně přineslo sněžení v pondělí 28. 1. 2019, kdy přes den napadlo více než 10 cm mokrého sněhu, který následně zmrzl. Další zimní „radovánky“ trápily řidiče nejen MHD v pondělí 14. 1. večer a ve dnech 4. a 8. 1. přes den (to hlavně mimo město).
- Od února má dojít k posunutí odjezdové autobusové zastávky »Dolní nádraží« blíže k východu z nádraží. Stávající docházková vzdálenost je 200–250 metrů. Uvažuje se, že by tato zastávka mohla být vybavena také přístřeškem pro cestující. Přístřeškem pro cestující by mohla být také vybavena zastávka u židenického nádraží. A na jaro se u dolního nádraží připravuje v režii města (tři miliony korun) instalace osmi výstavních kontejnerů, které budou sloužit jako informační stánky, čekárna, občerstvení či sociální zázemí. Přibydou i lavičky pro dobíjení mobilních telefonů nebo počítačů a zóna s wi-fi připojením. V prostoru dojde k likvidaci posledních zbytků oplocení, resp. zdí původní zástavby.
- V nejbližší době mají začít práce na úpravě toku říčky Ponávky u komárovského sídliště – rozsáhlé stavební práce se dotknou říčky a jejího blízkého okolí. Přes Ponávku má být postaven nový most, má vzniknout několik lávek pro pěší a má dojít k úpravám okolní zeleně. Nové stromy mají být vysazeny od ulice Kalové až po vjezd do sídliště.- Ke konci ledna brněnští radní na svém jednání rozhodli, že územní plán města rozdělí do dvou částí – na změny, které nepotřebují vyhodnocení vlivu na životní prostředí a nedotýkají se jich krajské Zásady územního rozvoje (tyto by mohly být zpracovány do konce roku 2020) a na ty, které vyhodnocení vlivu potřebují (ty budou zařazeny přímo do nového územního plánu).
- Nedostatek parkovacích míst v celém Brně má zlepšit stavba nových parkovacích ploch a stavba nových parkovacích domů. V průběhu roku 2019 má být otevřeno parkoviště typu P+R v Líšni, další parkoviště tohoto typu jsou v plánu v lokalitách Purkyňova, Sportovní, Šumavská, nádraží v Králově Poli, Žlutý kopec, dětská nemocnice, nemocnice Bohunice. Parkovací domy s kapacitou přes 100 míst mají vzniknout v Bystrci a v Kohoutovicích.
- V průběhu ledna se v jízdenkových automatech objevil nový vzor jízdenek. Stávající jízdenky měly na líci velkou oranžovou šipku doplněnou menší fialovou šipkou a na rubu modrý popis centrovaný dle středu až téměř ke kraji jízdenky s číslem kotouče mezi popisy. Nový vzor: na líci na modrém pozadí je velká oranžová šipka, doplněná menší modrou, na rubu je černý popis centrovaný podle středu – menší písmo než u předchozího typu, větší bílé okraje. Číslo kotouče je uvedeno na jednom okraji (naproti kovovému proužku) a je orientováno kolmo k popisu.
- V Novém Lískovci bude u zastávky »Oblá« nový přechod pro chodce situovaný u trolejbusové zastávky.
- Nákladem 143 milionů korun (částku zaplatí kraj) se bude opravovat silnice kolem Brněnské přehrady, a to od hradu Veveří až po Bystrc. Silnice má být rozšířena na 7,5 metru, má se opravit odvodnění a mají se vybudovat zálivy pro autobusové zastávky. Třicet milionů korun má stát oprava silnice vedoucí od Žebětína ke křižovatce se Starou dálnicí – i zde se má silnice rozšířit.
- Nájemce budovy brněnského hlavního nádraží, společnost Brno new station development (BNSD), která má nádražní budovu v pronájmu od Českých drah na 50 let, čeká na stavební povolení pro zahájení rekonstrukce budovy. Začít se má opravou odjezdové haly, která mj. obdrží nové osvětlení, mramorové obložení a automatické otevírání vstupu na první nástupiště. Na místě kiosků budou nové pokladny a několik stánků s kávou nebo rychlým občerstvením se přesune k zádveří, kde budou mobilní přípojky. Pak přijde na řadu severní křídlo budovy (StEG), kde bude hlavní nabídka občerstvení, přibudou lavičky a otevře se i prostor bývalé kavárny Secese. Přilehlá terasa ze strany Benešovy ulice bude zvětšena a bude z ní vstup do budovy. Jižní křídlo (KFNB) přijde na řadu až poslední, práce začnou po odstěhování lidí a techniky do nové budovy u šestého nástupiště. Budou zde obchody a služby a také VIP čekárna ČD. V další, vzdálenější budoucnosti, se počítá s revitalizací, resp. zástavbou prostoru Malé Ameriky a uhelného nádraží; zde se čeká na verdikt památkářů ohledně památkové ochrany jednotlivých staveb či celého území.
- Také v lednu pokračovaly práce na rekonstrukci zabezpečovacího zařízení v obvodu železniční stanice Brno – hlavní nádraží. Tématem číslo jedna se stalo zachování či demolice staveb obou věžových stavědel č. 4 a č. 5 nad Uhelnou ulicí. Stavědla byla v souvislosti se zahájením výluky k 9. 12. 2018 opuštěna a počátkem roku začalo vyklízení veškerého inventáře vč. stavědlových přístrojů. Následně měly být obě stavby v souladu s projektem do výšky kolejí zbořeny. Pochází z doby velké rekonstrukce nádraží v 90. letech 19. století, kdy byl zasypán legendární brněnský viadukt mezi řekou Svratkou a Hybešovou ulicí a v jižním prostoru nádraží byla vystavěna výtopna, dílny a sklady uhlí s charakteristickými sesypkami. Základy a spodní část věží po úroveň kolejí jsou vyzděny z kamene (kyklopské zdivo), vrchní část je z režného zdiva, v nejvrchnější části hrázděného.
- Stavědla nejsou (zatím) zahrnuta do souboru památkově chráněných objektů na brněnském hlavním nádraží. Z prostoru hlavního nádraží jsou zatím památkově chráněny tyto objekty: výpravní budova, nároží do Křenové (budova klempírny a knihaře), nástupiště 1–3 (přístřešky), nádražní pošta, budova skladiště VI a VII (Amerika), celý viadukt z let 1839 a 1869, oba mosty přes Křenovou a oba mosty přes Hybešovu. Pracovníci Národního památkového ústavu se již od roku 2014 snaží o rozšíření souboru chráněných staveb hlavního nádraží směrem k jihu (uhelné sesypky). Ministerstvu se však zdál soubor příliš velký, a proto jej navrhlo rozdělit na dvě části. A právě tehdy nastal problém. Komise pro ochranu památkového fondu v oblasti železniční dopravy v květnu 2014 obě stavědla ke zpamátnění doporučila. Když byl však původní seznam rozdělený na dva – uhelné nádraží a soubor Malé Ameriky spolu s viaduktem a mosty od Svratky po Křenovou ulici, stavědla v nich jmenovitě uvedená nebyla. Podle památkářů nicméně z kontextu vyplývá, že jsou součástí souboru.
- Koncem ledna bylo nakonec rozhodnuto – za cenu přepracování projektu (přes základy stavědel měla zčásti jít kabelová trasa) a jistého zdržení prací obě stavědla zůstávají.
- A jak nyní funguje zabezpečovací zařízení na hlavním nádraží? Od 9. 12. 2018 je na jižní straně, tj. od 5. a 6. nástupiště až po mosty přes Svratku na 3. traťovou kolej (tzv. Střelickou) s návazností na posunovací cesty na severním zhlaví odstavného nádraží A v provozu mobilní provizorní zabezpečovací zařízení (MPZZ), které je ovládáno ze stávající dopravní kanceláře na 1. nástupišti. V dopravní kanceláři je provizorní pracoviště JOP (jednotné obslužné pracoviště). Některé technologické prvky tohoto MPZZ jsou uloženy v mobilních kontejnerech na rampě za skladištěm Amerika. Pracoviště JOP ovládá vnitřní výpravčí. Na 2. nástupišti v budově na jižní straně je venkovní výpravčí, který obsluhuje 5. a 6. nástupiště (výprava vlaků, zpravování aj.).
- Na severním zhlaví je dosud v činnosti původní elektromechanické staniční zabezpečovací zařízení včetně stavědla St. 6. Z dopravní kanceláře na 1. nástupišti toto zařízení obsluhuje vnitřní výpravčí prostřednictvím stávajícího řídícího přístroje elektromechanického zabezpečovacího zařízení. Jeden venkovní výpravčí má stanoviště v budově na 4. nástupišti (u výtahu). V únoru by měla proběhnout další etapa rekonstrukce – bude vypnuto a následně zrušeno a zlikvidováno stávající elektromechanické zabezpečovací zařízení (resp. jeho zbývající část). Mělo by být zprovozněno MPZZ ovládané prostřednictvím dalšího provizorního pracoviště JOP v dopravní kanceláři na 1. nástupišti, které bude řídit severní zhlaví hlavního nádraží /kontejnery již jsou připraveny naproti stavědlu St. 6 u budovy Stavební správy (montovaná budova) mezi budovou u viaduktu a skladištěm č. 1.
- V únoru zároveň proběhne druhá etapa přečíslování kolejí na hlavním nádraží. První etapa proběhla u kolejí v prostoru 5. a 6. nástupiště (koleje č. 5 až 13: odpadlo „k“) k 9. 12. 2018. Vedle dalších činností byly v lednu vytrhány koleje mezi stavědly č. 4 a 5. Technologická budova u 6. nástupiště již má okna a dokončenou střechu.
Novinky ve vozovém parku
- Na konci ledna byly v jednotlivých vozovnách DPMB následující počty vozidel: Pisárky 168 tramvají, Medlánky 132 tramvají, Komín 73 trolejbusů, Husovice 44 trolejbusů, Slatina 26 trolejbusů a 193 autobusů, Medlánky 142 autobusů.
- V druhé polovině roku 2018 byl do některých vozidel DPMB (všech trakcí) instalován systém počítání cestujících (APC) od firmy Herman elektronika (Ing. Ivo Herman, CSc.). Nad každými dveřmi ve vozidle jsou sledovací jednotky, které přímo převádí kamerami snímaný obraz na počet nastupujících a vystupujících cestujících. Počty zaznamenává palubní počítač vozidla.
- Informačním systémem RIS II byly počátkem roku 2019 již vybaveny všechny tramvaje a trolejbusy. Z autobusů je tímto systémem vybavena většina vozů – systém nebyl instalován do cca 25 autobusů, které mají být v brzké době vyřazeny z provozu. Některé autobusy by dle podmínek dotace měly dojezdit do konce letošního května.
- Zavedení systému RIS II zahrnuje zejména kompletní obměnu HW a SW dispečinku a také všech vozidel. Komunikace mezi vozidly a dispečinkem probíhá nově pomocí digitální radiové sítě Tetra. Po této síti jsou také přenášena data o poloze jednotlivých radiostanic. Systém využívá pro komunikaci také mobilní síť standardu LTE, pomocí které jsou přenášena další vybraná data. Komunikace s křižovatkami pak probíhá nově pomocí modulů V2X. Na vozidlech jsou nové elektronické zobrazovače kurzu (LED diody oranžové barvy) a nový barevný dotykový LCD terminál řidiče, který nahradil stávající palubní počítač BS100. Data z a do vozidel jsou ve vozovnách nově nahrávána pomocí sítě wi-fi. Součástí nového systému je také wi-fi pro cestující, která bude zkušebně spuštěna v únoru 2019. Instalace systému RIS II začala loni v září, v omezené konfiguraci jím byla vybavena i retro vozidla.
- V noci ze 14. na 15. 1. 2019 byla ze Šumperka dovezena tramvaj K3R-N evid. č. 1753 po opravě kloubového spojení článků.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, proběhlo v roce 2018 výběrové řízení na dodávku komponent a technické dokumentace pro sestavení 41 kusů středněkapacitních tramvají, které mají nahradit dožívající vozy K2. Vítězem tendru se stal jediný uchazeč – firma KOS Krnov, která nabídla tramvaj typu EVO2 v ceně přibližně 26,5 milionu korun za komponenty pro stavbu vozu. Další náklady si pak vyžádá dodávka výrobní dokumentace a licenční smlouva. Projekt s názvem „Tramvaj pro Brno“ se rozběhl již v druhé polovině roku 2018 zahájením výroby karosérií pro první dvě tramvaje a projekčními pracemi, v rámci kterých byla doladěna technická specifikace pro potřeby brněnského provozu. Hrubé stavby by do ústředních dílen DPMB měly být dodány v červnu 2019. Tramvaje by měly obdržet řadu evid. č. od 1822. Vozy budou dvoučlánkové, plně nízkopodlažní s plně otočnými podvozky, asynchronní výzbrojí Europulse od firmy Cegelec a budou vybaveny klimatizací prostoru cestujících.
- V listopadu 2018 byla zahájena oprava tramvaje T3R evid. č. 1615 jako dalšího „retro“ vozidla DPMB s cílem přizpůsobit vůz do stavu po vyrobení, resp. rekonstrukci na typ T3R. Vůz však bude vybaven i soudobými prvky (klimatizace kabiny řidiče, RIS II atp.) a po opravě se prozatím počítá s jeho nasazením do běžného provozu s cestujícími.
- Koncem ledna obdržel trolejbus SOR TNB12 evid. č. 3703 definitivní doklady, a může tedy po přestávce způsobené právě koncem platnosti dočasných dokladů pro zkušební provoz opět vyrazit s cestujícími do brněnských ulic. Vozidlo je nadále dlouhodobě pronajaté od výrobce.
- Koncem ledna vyjel po GO do ulic s cestujícími trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3016. Nadále pokračuje oprava poškozeného vozu Škoda 21Tr evid. č. 3019 – zničené přední čelo bylo demontováno a namísto něj instalováno čelo z jiného trolejbusu Škoda 21Tr (ex 385) odkoupeného z Dopravního podniku města Pardubic.
- V pátek 18. 1. 2019 do Medlánek dorazil bílý dieselový Urbanway 12M na dvoutýdenní zkušební provoz. Interně má evid. č. 2721. Jde o vůz s registrační značkou 5E9 6192 vyrobený v roce 2018, který je v majetku výrobce Iveco Czech Republic. Objevoval se zejména na linkách 41, 43, 44, E50, 52 a 53. Účelem testování je především odzkoušení vozu v souvislosti s očekávanou dodávkou 15 nových autobusů stejného typu.
- Poslední dva autobusy Karosa B 941 DPMB byly vyřazeny v prosinci a vzápětí sešrotovány (evid. č. 2346 k 19. 12. 2018 a 2360 k 14. 12. 2018). Lze jenom konstatovat, že všechny autobusy tohoto typu byly sešrotovány, nedošlo k žádnému odprodeji.
- Dne 14. 1. 2019 byl do stavu autobusů DPMB zařazen ojetý zájezdový vůz Evadys H 12M evid. č. 5344 z roku 2013. Vůz bude vedle zájezdové činnosti sloužit i pro výcvik řidičů – mj. má pedály pro instruktora (registrační značka BUS DPMB4). Autobus je zatím celý bílý.
- Již v prosinci byl pořízen nový zájezdový minibus Iveco Daily Tourys+ evid. č. 2902II (reg. značka BUS DPMB3). Je určen pro 19 cestujících, pohání jej třílitrový dieselový motor F1C o výkonu 134 kW a výkon je přenášen pomocí automatické osmistupňové převodovky Hi-Matic. Je vybaven klimatizací, monitorem pro přehrávání filmů, chladničkou a kávovarem.
- Na konci roku 2018 skončil pronájem zájezdového autobusu Magelys PRO 12.8M evid. č. 2719II od společnosti Iveco Czech Republic. Bylo vypsáno výběrové řízení na dodávku autobusu podobných specifikací a nyní jsou vyhodnocovány nabídky.
- V zázemí garáží Slatina nadále probíhá instalace klimatizací salónu Eberspächer Sütrak do autobusů Urbanway 12M CNG z roku 2015, a to tempem cca šest vozů měsíčně.
- Dvacet nových autobusů (patnáct Urbanway 12M a pět Crossway LE LINE 12M) by mělo být dodáno dle uzavřené smlouvy nejpozději do začátku května 2019 a bude zařazeno do vozovny Medlánky. Vozy budou mít klimatizaci salónu a USB porty pro dobíjení drobné elektroniky. Vozy Crossway budou příměstského provedení dle standardů IDS JMK (pouze dvoje dveře, sedačky s vysokými opěradly, automatická převodovka a max. rychlost 100 km/h). S novými vozy se počítá i pro zájezdovou dopravu, proto budou dále vybaveny digitálním tachografem, tažným zařízením, držáky pro skibox na zadním čele, chladničkou v palubní desce, autorádiem a dvěma monitory k promítání filmů. Sedadla řidiče i cestujících budou vybavena bezpečnostními pásy.
- Nadále probíhá renovace „retro“ autobusů DPMB Karosa B 732 evid. č. 7273 a B 951E evid. č. 7486. Článkový vůz Karosa B 741 evid. č. 2315 nakonec letos renovován nebude a proběhnou jenom nejnutnější opravy, aby zůstal provozní.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net